MAANDAG koopen Irsfoffen. iBANK. Nederland en de Oorlog. BOS. No. 246 52e Jaargang n lantels w. EKCNEN. len aan Particulie- mnootsch. of Coöp. nlijken of zakelijken :n, hyp. grossen, it vruchtgebr. enz.) v. Huizen, Lande- op spaarboekjes, messy Co. I. Martell, Onde Jenever, ip Zoon [olijn. tockink, Lucas Bols, Bootz, an Beertje, Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 19 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON 1914< VE van Middel- IAG 19 OCTOBER, uur, in het Con- heer Burgers, ingen, partij rte en gekleurde ikins, Chevots, antalons, Demi- groote sorteering zwarte en gekl. sen, Mohairs in 1- en halflinnen ersfoort, Keoer, Wollen- en Ka- Iiz. enz. eering oote partij Zuiver deren en andere van de firma B. Sterdam. Aan het loket der een brevier en orende aan BAS1- Terugte bezor- AN KAN, Wilhel- igeboden te Rotter- he kamers, opeen i van de stad. Geen pension. Billijke KE1JSER, Croos- j, Rotterdam. Lands- en Volks- anjebond v. Orde, n Haag, Tel. 3407. ÏHAPPEN khuizenstraat 13A. Dn 198. rf., voerf admlnl- Déposito. (are 47s Obllg.in 0 en f500. ïn van 1 jan.—31 ng op: (Jblig. met uitkee- f 1500, f 1000, f750 1 waarop te storten esverlangd in maan- en. verkrijgbaar. adel Telepb. 92. irraditf Ut A, O. Amstardmm VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. "Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege kerd tegen ongelukken voor: UUvU heid tot werken i %3 V een ongeluk %3\3\3 0 ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien »an geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot o! tram. De ultkeering woro. gewa g De schending van België's neutraliteit. „De Nieuwe Courant" heeft de schending van België's neutraliteit door Duitschland behandeld in een tweetal artikelen, waarbij het blad gebruik maakte van de gegevens van het Belgische Grijsboek en van de door de Duitschers gevonden archiefstuk ken te Brussel. Wat deze laatste betreft, het blad schrijft hierover o.a. Een neutrale staat is vrij om zijn verdedigings-stelsel in hoofdzaak op de door hem meest waarschijnlijk ge achte eventualiteit in te richten, zich vóór alles daar te versterken waar hij zich het meest bedreigd acht. Maar zich laten betrekken in en meewerken aan de plannen die een andere mo gendheid met het oog op een derge lijke eventualiteit meent te moeten voorbereiden ziedaar een daad die wq maar even hebben te toetsen aan het oordeel, dat onze, niet gegaran- deerd-neutrale regeering, hadde zij ooit er zich toe laten vinden, van de zijde van ons Parlement en onze openbare meening treffen zou, om tot het besluit te komen dat iets dergelijks met een gestrenge opvat ting van den neutraliteitsplicht zich rijmen laat. Maar dan schrijft het blad verder Hard is het arme België gestraft wegens de positie, waarin zijn re geering het heeft gebracht en zijn bondgenooten het niet hebben staan de gehouden. Willen wij hiermede zeggen dat Duitschland door zijn in val en de daarop gevolgde riicksichts- lose tuchtiging met vuur en zwaard, van Visë tot Dendermonde, over het land dat weerstand bood slechts een rechtvaardige straf heeft voltrokken en tot de executie gerechtigd was? Neen. Nog altijd houden wij ons aan 'i woord van den Rijkskanselier in zijn rede van 4 Augustus: „Mijne heeren, wij weten dat het betreden van Belgisch gebied in strijd met de geboden van het volkenrecht is Het onrecht dat wij daarmede doen, zullen wij weer trachten goed te maken, zoodra ons krijgskundig doel bereikt is." De bewijzen dat uiterste nood tot het begaan van dat onrecht dwong, omdat Frankrijk „zum Einfall bereit stand", zijn nog niet geleverd - ook niet door de ontdekking, twee maanden nadien gedaan in het ge- iieime archief te Brussel. De zekerheid dat België zich aan de zijde van Duitschland's vijanden zou spharen bestond nietdat het zijn neutraliteit in vredestijd aan thet wankelen had laten brengen kan daarvoor niet als bewijs gelden dat het een schending boor Fransche troepen gedoogd zou lebben, staat allerminst vast en ad, door S. H. 9) O(Nadruk verboden.) De hofhond van Royds blafte op oogenbtik en Trash, die altijd opgewekt was, als er 'n gevecht op |il scheen, gaf antwoord met een is, waaruit duidelijk te hooren was hij de uitdaging tot den strijd l'annam. ,»Let op, dat geeft een gevecht", I® Hester, verheugd over elke kans, #M haar gedachten te verbergen. «Als u binnenkomt, houd dan Trash 'asL terwijl ik onzen eigen hond in bijkeuken sluit." Grift zei slechts een enkel woord Trash, dat hem, schoon nog met IJen krijgshaftig air, naast hem bracht Jen wachtte hij, tot Hester de huis- eur opende sloten waren niet TOnd te Windy Farm en naar pen ging. Er was een scherp pro van den hond binnen, een kla bovendien was Engeland op het oogenblik van den inval bij Gemme- nich Duitschland's vijand nog niet en achtte de Duitsche regeering (men herinnere zich de ontstelde verbazing en verontwaardiging van keizer en rijkskanselier bij de Engelsche oor logsverklaring) het toen nog onzeker dat Engeland naar de wapens zou grijpen. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin Moeder bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan het toevluchtsoord voor Belgische vluch telingen, in het circus te Scheveningen. Alvorens den tocht door het gebouw aan te vangen, vroeg en verkreeg de heer Penn van H. M. verlof om een welkomstgroet van de vluchtelingen te mogen voorlezen. Nevens hulde wenschten devluch- lingen het vorstelijk Huis vrede en voorspoed toe. De groet eindigde met een „Leve de Koningin Leve Holland 1 Hoera Geleid door den heer Penn, den burgemeester, de dames van Beuse- kom en Pierson en gevolgd door het comité, waarbij zich ook aangesloten hadden onderscheidene dames die het comité zich had geassumeerd voor het verleenea van hulp bij de uit voering van zijn taak, meer in het bijzonder der inspectie van de ver schillende andere asyls onder beheer van het comité, bezocht H. M. bijna alle kamers op corridors, waarin de vluchtelingen eerbiedig geschaard stonden. H. M. informeerde naar aller ge zondheid vooral naar die van de kin deren. Hier en daar gaf H. M. zelfs moederlijke raadgevingen op hygië nisch gebied en ondervroeg de vluch telingen meerendeels naar hun erva ringen. Na de bezichtiging van de huisves ting die door H. M. werd geroemd, werden met groote belangstelling gadegeslagen het magazijn van klee deren, beddegoed enz. en de provisie kamer met groote voorraden geschen ken voor ds vluchtelingen gezonden. Voorts de kookplaats, waar aan H. M. werd voorgesteld de heer Kemper, die welwillend toezicht over de be reiding der voeding heeft op zich genomen. H. M. onderhield zich korten tijd met hem over den aard der voeding. Op den terugweg door het circus komende, stonden daar alle vluchte lingen rondom de manege op de rangen geschaard Bij H. M.'s vertrek uit de manege werd een indrukwekkend hoerah aangeheven, gepaard met handgeklap. De heer De Ranitz begaf zich on derwijl weder naar het circus terug en dankte namens de Koningin de vluchtelingen voor den groet welke gend gehuil, toen verscheen Hester weer. „Nu kunt u binnenkomen", riep zij. Hij ging het steenen portaal door, en volgde haar in zulk een gloed van licht en warmte, dat het een mensch goed deed na dien tocht over de besneeuwde, golvende heide. Er brandden geen kaarsen, maar het vuur was juist opnieuw opgepookt en vulde de helft van het vertrek met rossig licht, terwijl het in de andere helft verstoppertje speelde, nu eens de wijzerplaat van de ouder- wetsche klok verlichtend, haar dan weer in geheimzinnig duister latend een duisternis, waaruit het een tonig tik-tak, tik-tak met een hol, vreemd geluid den bezoeker in de ooren klonk. Bij den haard, in een grooten leuningstoel, zat Joshua Royd; zijn gelaat en de lange pijp, die hij rook te, staken scherp af tegen het rossig haardvuur. Hij keerde zich om, toen Grift binnenkwam en wees met zijn pijp naar den stoel die aan de ande re zijde van den haard stond. „Wees welkom, mijn jongen je hebt de medicijnen voor mijn zieke zij H. M. bij Haar komst deden toe komen, de grootmeester gaf te kennen dat H. M. hoopte, dat de omstandig heden spoedig zoodanig mochten veranderen, dat de vluchtelingen naar hun vaderland konden terugkeeren om hun maatschappelijken arbeid te hervatten en wenschte hun voorspoed toe. Uitgeleid door den burgemeester, en den heer Penn, sprak H. M. voor haar vertrek zeer waardeerend over de inrichting van het gebouw en de getroffen maatregelen en dankte zeer voor de genomen moeite. De talrijke menigte buiten het gebouw juichte H. M. bij haar vertrek luidde toe. Zeeland verkoopen aan Engeland. De Britsche legatie te 's Gravenhage verzoekt ons dringend te willen tegen spreken het dwaze bericht van de „Saturday Review" waarin niet meer of minder wordt verteld, dan dat Engeland de provincie Zeeland zou willen koopen en deze aan België afstaan. Terugkeer der vluchtelingen. Vanwege den generaal-majoor in de 3e divisie Van Terwisga, werd Zaterdag aangeplakt, dat niets den terugkeer van gevluchte inwoners uit Antwerpen in den weg staat. Er wordt van hen niets verlangd dan dat zij rustig hun werk opvatten en geen uiting geven aan eenige vijan dige gezindheid tegenover Duitsch land. Soldaten in burgerkleeren moe ten zich direct aanmelden en zullen als krijgsgevangen worden beschouwd zoo zij dit niet doen vallen zij onder de krijgswetien. Ondanks deze ken nisgeving en de proclamatie van de Antweipsche commissie, is de terug keer nog niet zeer druk. Onge veer 3000 personen, meest oude lieden en jonge kinderen, vertrokken naar Antwerpen (Merxem). Gisterenmorgen sprak te Breda de heer Louis Franck, vertegenwoordiger van het stadsbestuur van Antwerpen van het bordes van het stadhuis de duizenden Belgen toe, die zich op de Groote Markt tegenover het Stad huis verzameld hadden. Mr. Louis Franck wekte de Belgen op tot spoedigen terugkeer, sprak borg dat hun geen kwaad zou ge schieden en noemde het een plicht van Vaderlandsliefde zoo spoedig mogelijk weer te keeren. Zijne woor den van officieelen dank aan de Nederlandsche Regeering werden met donderend applaus begroet. Regeeringscommissaris in België. Bij Kon. besluit van 12 dezer is mr. W. A. Rutgers, advocaat te Brus sel, tijdelijk benoemd tot bijzonder regeeringscommissaris.toegevoegd aan Hr. Ms. gezantschap in België, voor de regeling van de belangen van uit geweken Nederlanders. beest meegebracht, zie ik wel", zei hij met zijn buigzame, mooie stem een stem, die al de winden van Ling Crag Moor niet hadden kunnen bederven. „Kom jij ook maar binnen Trasher' is ruimte voor allen. Dat dwaze meisje van me heeft Trash in de bijkeuken gebracht. Waarom vroeg ik haar. Als de honden willen vechten, laat ze hun gang gaan, hoe eer hoe beter, dan kunnen ze zien, wie de baas is." Hester dekte de tafel en zag even op naar haar vader, terwijl ze met haar werk doorging. „Is dat alles, waar de mannen over denken, vader wie de baas is?" vroeg zij. „Ja, meisje, ja, zoo is het ongeveer. Als er twee jonge mannen verliefd zijn op hetzelfde meisje, dan zul je zien, dat zij het meisje geheel verge ten, als zij probeeren elkaar op den grond te krijgen. En dan, als een van de twee met haar getrouwd is, dan zal hij veel kostelijken tijd ver spillen, om te toonen, dat hij haar heer en meester is. Dus u blijft het avondeten met ohs gebruiken, mr. Lo- max, en een kop thee met ons drin ken? Dat is als goede buren behoo- Intemeeringsdepots.r Uitsluitend om dienst te doen bij een der interneeringsdepots kunnen een aantal gewezen onderofficieren van landmacht, zeemacht en koloniale troepen worden aangenomen als op zichter. Gegadigden verbinden zich als vrij williger bij den landstorm. Zij worden in rang gelijkgesteld met sergeant majoor. Zij genieten eventueel boven hun pensioen of gagement eene bezoldi ging van f 2.50 per dag, worden op denzelfden voet ais hun ranggenooten van het actieve leger voor Rijksreke ning van uniformkleeding voorzien, kunnen desverlangd gratis deelnemen aan de menage ter plaatse en heb ben voor zich zeiven aanspraak op vrije geneeskundige behandeling en legering of inkwartiering. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden aan de afdeeling perso neel van het departement van oorlog. De „Noordam." Zaterdagavond ontvingen wij een telegram dat de „Noordam" van de Holland-Amerika-lijn op een mijn was geloopen en het schip de reis naar Rotterdam kon voortzetten. Zondagnacht te half drie is de „Noordam" te Rotterdam aangekomen De „N. R. Ct." deelt omtrent het ongeval het volgende mede Van Falmouth naar Rotterdam koers zettend, werd het stoomschip in de Duins aangehouden door een Engelsch marinevaartuig. Twee officieren kwa men aan boord van de Noordam. Zij stel'den vast, dat de uitklaring in orde was, en gaven toen vergunning om door te varen. Op de vraag van kapitein Krol, welke de veiligste route naar Hoek van Holland was, teekende een der Engeische officieren, op verzoek van den heer Krol, op de zeekaart de Noordelijke grens van het mijnenveld aan. Hij maakte daarbij de opmerking, dat, als de Noordam ten Noorden van deze grens bleef, het schip veilig naar den Hoek kon varen. De gezagvoerder volgde die aan wijzing stiptelijk op, doch ongeveer 6 mijlen Noordelijk van de limiet stoomende, stiet de Noordam plotse ling op een mijn. Het was toen kwar tier voor twaalf voormiddags. Het schip kreeg een zeer hevigen schok; de passagiers schrikten geweldig op en dachten in de eerste oogenblikken, dat de Noordam er geweest was. Na de ontploffing en den schok bleek evenwel weldra, dat, ofschoon de schade, aan het schip toegebracht zeer belangrijk is, het met het ongeval bijzonder goed was af geloopen. Noch een van de bemanning, noch een van de passagiers had eenig letsel beko men. ren te doen." „Wel ik moest eigenlijk terug naar Lostwithens, want Gabriel Hirst wacht me daar; maar Hester zal het niet goed vinden, als ik heenga zonder mee gegeten te hebben." 't Was een der ongeschreven wet ten van de heide, dat er geen gast een huis mocht verlaten, zonder gast vrijheid te hebben genoten, en Grift dacht er niet aan, Windy Farm te beleedigen, al zou Gabrië! ongedul dig worden. „Dus u hebt Gabriël Hirst thuis bij u op Lostwithsms ging Royd voort op denzelfden kalmen, zeke ren toon. „Ik ben oud genoeg, om Gabiël's vader te herinneren, den ouden Tom Hirst, van Ling Crag, de beste paardenkenner te Yorkshire,ja,en de beste drinker ook en joligste pret maker, tot hij godsdsienstig werd. Ik heb zoo nu en dan wel eens ge dacht, als Gabriël wat wilder gepreekt had dan gewoonlijk, dat hij toch op zijn vader lijkt en dat de zoon wel eens de voetstappen van zijn vader kon volgen, als hij eens een grooten schok kreeg," Grift knikte, maar hij vertelde den Al dadelijk werd vastgesteld, dat de stoomstuurmachine, het stuurgerei en het roer totaal vernield waren. Het roer hangt nu dwars achter het schip. Het duikeronderzoek rapporteerde ernstige schade onder water. De ge zagvoerder liet onmiddellijk na het ongeval alle ruimen peiien. Daaruit bleek, dat alleen de achterpiek van het schip was volgeloopen; al de overige ruimen hadden geen water gemaakt. Het achterpromonadedek is opgezet; de lieren en stutten zijn gebroken. Verder is aan het schip op verschil lende plaatsen lichte schade toege bracht. Zoo zijn de marmeren schoor steenmantel van de le klasse rook kamer en de spiegels van dewasch- tafels van de lavabo's gebroken. De draagblokken van de assen van de tunnel zijn erg beschadigd. De volle dige schade zal eerst kunnen worden vastgesteld in het droogdok, waarheen de Noordam na lossing gaat. Het voorioopige onderzoek bracht voorts aan het licht, dat met de beide hoofdmachines kon worden gemanoeu vreerd. Kapitein Krol besloot toen, de reis met afwisselend werken van de beide schroeven voort te zetten naar Hoek van Holland, waarvan de „Noordam" bij de ontploffing onge veer 80 mijl verwijderd was. De „Westerdijk" werd na het ongeval opgeroepen, die onmiddellijk naar de „Noordam" stoomde en het schip veiligheidshalve escorteerde naar den Hoek. De lading van de „Noordam" heeft hoogstwaarschijnlijk niet geleden. Het regeeringsgraan, dat het schip heeft medegebracht, is in elk geval niet beschadigd. Aan boord waren 20 passagiers eerste klasse, 29 passagiers tweede en 64 passagiers derde klasse. Van een paniek onder hen was absoluut geen sprake, al,waren zij in de eerste oogenblikken na de ontploffing zeer onder den indruk van het gebeurde. Doch de bemanning hield zich flink en stelde alle reizigers zeer spoedig gerust. Het herstel van het spoorwegverkeer. De Mij. tot Expl. van Staatsspoor gen is in verbinding met de H. S. M., de N. C. S. en de N. B. D. S., bezig een nieuwe dienstregeling samen te stellen. Hoewel nog niet geheel be- bend is, in welken zin de uitbreidin gen zullen geschieden, kan het „N. v. d. D." nu reeds melden, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 November verschillende treinen naar Noord- en Zuid-Duitschland in te stellen. Voorts zal de N. B. D. S. trachten op of omstreeks 1 November haar gewone winterdienstregeling weer in voeren. Hierdoor zullen dus de D.- ander niet van een wilden nacht reeds lange, lange jaren geleden, die wer kelijk den ouden Adam had te voor schijn gebracht. „Maar hij offert zich op voor zijn werk," zei Joshua Royd. „ik zie hem dikwijls, als ik van de Mashcater markt kom, de heide over; en hij loopt, om zoo te zeggen, met zijn hoofd in de sterren, en ziet je niet, al ga je hem rakelings voorbij, ja, ja, hij vergt te veel van zijn lichaam onze Gabriël Hirst. Gisteren nog ont moette ik hem aan den voet van Lone Lass Dene en hij zat op een berkenstam, die ontworteld was door den stroom en zijn oogen tuurden in de verte en hij zat daar als verstijfd. En toen ik hem aanraakte, huiverde hij eerst en zag mij aan met asch- bleek gelaat en dwalende oogen en en daarop hij met de hand over het voorhoofd en ik kon zien, dat hij nauwelijks wist waar hij was, noch hoe hij hier was gekomen. Ik houd niet van werk van dat soort, Iaat een man het kalm opnemen, of hij boer of predikant is, en ziel en lichaam zullen er wel bij varen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1