No. 343 33e Jaargang Mer'V nkef JmM ER insdag. >rach}fi!m leeft van tLQG en DELfT IER. let mm M3DEKUD lagsblad" UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezondefd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen VLUCHTELINGEN. IMERMAN. a ldierstraat FEUILLETON Brieven uit de Hofstad MarM 31 de Oor-Jog. 1914' 0 cents. ITER ie uitgewekene, beveelt in haar onderhoud te als naaister, ne G1JSSELS, Roorasch chool, Glacisstraat. ct. per drie maanden. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheelé rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener Offtfïfto gulden bij levens- gulden bij dood 4% gulden bij verlies A Fftfï gulden bij verlies 4 rni gulden bij verlies fk r^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- J'H [j| g lange ongeschikt- a *lgI door «glgri van een hand, van ||||p vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LU heid tot werken 3 Vv een ongeluk JUy voet of oog IvU een duim wijsvinger LJ%J anderen vinger. Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege lij loze Courant behoort een Bijvoegsel "GEMEENTEBESTUUR DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen. Gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver doek van C. de Jonge, om verlof tot verkoop uitsluitend van alcoholvrije dranken in perceel Palingstraat no. 18 dat vanaf heden gedurende veer- Tiendagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagd verlof kunnen worden inge bracht bij Burg en Weth. voornoemd, Vlissingen, 17 October 1914. Bu'g. en Weths. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Daar komen in het boek der we reldgeschiedenis bladzijden voor, die, verhalend van gebeurtenissen van eeuwen-her, ons nu nog telkenmale bij het herlezen een huivering geven bladzijden, die gewagen van een leed aan gansche volkeren overkomen. Dat waren de tijden waarin de ramp spoed over een geheel rijk losbrekend dood en vernieling zaaide alomtij den waarin de vorsten hun volken in een schier eindelooze reeks van veldtochten voerend en elkander be- kampend, het zwaard niet eerder in de scheede staken, vooraleer de vijand geheel vermorzeld, het land geheel verwoest, have en goed gansch geroofd, vernield, verbrand was; tij den, waarin één enkel oorlogsrecht gold, dat van den sterkste, en al het denkbaar menschelijk wee den zwak ste troftijden, waarin de rijke burger van heden, morgen reeds tot den bedelstaf gebracht werd, wanneer hij al zijn goederen verbeurd verklaard zag en nog blijde mocht zijn zoo hij er het leven nog kon afbrengen tijden waarin den arme al de lasten van oorlogsslavernij en meedoogenlooze dienstbaarheid ver van het eigen land werden opgelegdtijden, waarin huis noch haard, maagd noch vriend den .geesel van den allesvernielenden krijg vermocht te ontgaan. In die tijden nu zag men bij 's vij- ands nadering dikwijls de geheele bevolking van dorpen, steden, landen, in doodelijken angst voor wat haar te wachten stond bij de komst des vijands, in een radelooze vlucht haar heil zoeken. Dan repte langs de heirbanen des lands al wat zich rep pen kon, dan torste een elk op schou- ;s-ArtikeIen. »randers, Kappen» pmfoorts. kaarsen licht* chting. fjdigheden. kachels, Haarden brieken van Becht M. Jaassma, Jan isrraen in divers® Witte Portwijn 'd, Prima Advocaat ïesch. Heerlijke id f 0.70 per liter-pot- artini Rossi (Origi* aerk). >rima qualiteit, aan ianbevelend, men zich aan het Dt lil 1 it itiit. door S. H. 8) O(Nadrtïk verboden.) De wind werd schril, triomfante lijk; er was een scheuring van wol ken in den somberen hemel boven hen, de plotselinge helderheid van een ster, als van een oog, verfrischt door den slaap, en toen kwam de maan, rond, blauwachtig en vol aandrijven boven de lange heuvelrij. Griff drukte den arm van het meis je steviger en wees naar de heide Hij vergat alles in dat oogenblik, be halve de pracht en de heerlijkheid van deze nachtelijke wildernis. Wijd en zijd was het land wit van de sneeuw glinsterend, zoo ver het oog zien kon de verder gelegen heuvels staken wit af tegen den diepen blauwen hemel. De meer nabij gelegen kloven en hoogten waren in 't geheel niet wit maar van dat teere sneeuw-blauw, dat zijns gelijke niet heeft in de kleu- der, hoofd of rug al wat maar te torsen viel aan ijlings meegevoerde tilbare have en wie niet loopen kon bleef achter en viel den vijand in handen wie niet gedragen of ver voerd de vlucht kon medemaken zag zich langs den weg achtergelaten, met geen ander vooruitzicht dan den ondergang. Zoo ging het in vroeger tijden. Gaat, mag men vragen, het nu nog aldus Daar brak in het midden van den zomer, eensklaps een oorlog los, bijna geheel Europa in zijn vernie lende vlucht medesleependdaar werd het eene volk voor, het andere na in dezen wereldbrand betrokken, waarbij niet minder dan ruim een dozijn oor logsverklaringen plaats hadden daar dondert het vernielend geschut reeds meer dan 10 weken lang over de slagvelden van Oost- en West-Europa; daar doet reeds ai dien tijd het meest moderne en vernuftig uitgedachte ver- delgings-materiaal zijn moordend werk gelden. Sterke vestingen vielen, de eene voor de andere na onder het sloopingswerk der reusachtige Krupp-mortieren, dorpen werden ver brand, steden overweldigd, geheele streken veroverd en bezet, waarbij de bevolking nameloos leed werd aan gedaan Waarlijk, hoe doet in menig opzicht de oorlogstijd, die wij thans doorleven denken aan de vreeselijke oorlogstijden van weleer 1 En opdat daar metterdaad niets aan ontbreke, wordt de maat der verschrikking thans volgemeten door het schouwspel eener in doodelijken angst vluchtende bevolking, in zoo grooten getale als zelden of ooit nog werd aanschouwd. Een geheele eer tijds bloeiende en rijke wereldhan delsstad zag haar bevolking zich groo- tendeels ontvlieden voor de nadering des vijands een welvarende streek, bezaaid met vriendelijke dorpen en steden liep voor een niet gering deel leeg en bij tienduizenden trokken de vluchtelingen weg van de plaatsen des onheils, weg naar veilige oorden, weg naar het als altoos gast vrij Nederland. Aldus zagen wij een bevolking naar schatting tusschen 300.000 en 500.000 zielen hier, in ons land een beschut en veilig loeviuchtsoord zoeken en vinden, in doodelijken angst gevlucht voor 's vijands nadering. En het Holland van nu, toonde zich de waardige nazaat van weleer, dat steeds een wijkplaats was voor on derdrukten,een oord van steun en hulp voor politieke vluchtelingen. En heel de wereld erkent en herkent weder de oud-Hollandsche offervaardigheid en ontferming in deze dagen door geheel ons volk getoond. Laat dan deze er kenning, ook van Duitsche zijde als om strijd geuit, ons voldoende zijn ren der natuur. En de maan steeg aan het donkerblauw van den hemel en de Groote Beer hing laag naar het Noorden en zijn zeven sterren waren bijna even helder als de Pool ster, die hij tot gids moest dienen. Trash de hond, begon tegen de maan te blaffen, die zoo onverwacht verschenen was, en hier en daar, ver over de heide, antwoordden hem de hofhonden met stemmen, die door den vorst verhelderd werden tot een soort van etfenmuziek. Dit en de stem van den wind, nu eens rijzende dan dalende tot een geweeklaag,was alles,wat de stilte ver brak,voor zoover Hester Royd kon zeg gen maar voor Griff,die nog in nauwer gemeenschap met moeder aarde ge leefd had dan het meisje, waren er vele andere geluiden, geluiden van de geestenwereld, die hem hadden lee- ren kennen als een vriend. Maar Hester dacht aan haar eigen snelstroomende bloed, haar eigen hoop en vrees. Zij was jong en de menschelijke dingen van liefde en haat waren haar dierbaar. Zoo vol was zij van haar eigen opgewekt heid en jeugd, .dat zij niet lette op wij vonden gelegenheid om te midden eener strikte neutraliteit een daad te volbrengen door niets anders dan op recht menschelijke gevoelens inge- gevtn. En laat ons dankbaar zijn voor de gelegenheid die ons geboden werd te hebben kunnen toonen, dat het kleine plekje grond van Nederland wederom de veiligste wijkplaats in Europa voor arme vluchtelingen is. Hoelang deze laatsten in ons midden vertoeven zullen, wie zal het zeggen Reeds zijn en worden door de regee ringen der beide betrokken landen daarover onderhandelingen gevoerd reeds ontwaakt ook bij menig vluch teling de aandrift, als het even kan, terug re keeren ten einde ginds naar staat van zaken te kunnen handelen en weder in bezil te komen van de zoo ijlings achtergelaten have en goed; maar over het algemeen hebben de vreeselijke gebeurtenissen de gemoe deren te zeer geschokt dan dat nu reeds bij allen de kalmte van oordeel is ingetreden, noodig om een juist en kloek besluit te nemen. Overijling zou hierbij zeker meer schaden dan wen- scheiijk is en even als een herstel lende zieke slechts geleidelijk zijn geest- en lichaamskracht herwinnen kan, zoo kan ook dit door zooveel rampen getroffen volk van vluchte lingen niet op-eens zijn oude veer kracht zien terugkeeren. Nochtans de oud-Vlaamsche stam, immers niet ongelijk in zooveel opzichten aan den oud-Hollandschen, staat er ons borg voor, dat een herstel der noo- dige krachten, thans grootendeeis on der het overstelpend leed geknot, zal intreden ten e;:id_ hetdagelijksch leven in de oude omgeving te her vatten en gebogen, niet gebroken, we der te gaan winnen het dagelijksch brood. De laatste emotie. De Handels school. Geen iiefhebbers. De menschelijke natuur is een schoone zaak en geeft heel wat interes sants te zien. Sedert op den 31 Juli het angstwekkend tromgerof en klok gelui ons toeriep dat er gevaar dreigde voor ons lieve vaderland, heeft zij ons al alle zijden van haar grilligheid laten zien, behalve gelukkig-- die van doodsverachting en heldenmoed. Eerst vergat die menschelijke natuur al haar schoone deugden van zelfop offering, van naastenliefde en speelde het botte egoïsme, de zucht tot zelf behoud hoogtij, toen men n.l. de bankbiljetten uit huis joeg en levens middelen ophoopte alsof wij morgen aan den dag belegerd zouden worden. Nadat deze storm was uitgewoed en men den toestand van ons land wat helderder inzag, zakten die ondeugden de verstrooidheid van den man, zijn genot in het groote spel van vorst en sneeuw en den oneindigen ster renhemel. „Mr. Lomaxzei zij. En nu was het niet zijn hand, die zich op de hare legde, maar haar beide handen werden op zijn schouders gelegd. Zij zei niets meer, maar zag hem open en vrij in het gelaat. De maan bescheen haar en toonde een hoofd, dat trotsch op rechte schouders stond donkere wenkbrauwen boven nog donkerder oogen, een gelaat met de eenvoudige bevalligheid van een ou der geslacht. Hester Royd stond daar, zichzelf trotsch en zonder valsche schaamteeen meisje, om aan de karnton te staan en geen vermoeid heid te kennen, een meisje, om flin ke jongens op te voeden, een meis je om voor den man harer keuze een goede, trouwe vrouw te zijneinde lijk, een meisje, dat goed noch kwaad kende, maar steeds de inspraak van haar hart volgde. „Wel, meisje vroeg Griff met een vriendelijken glimlach. Hij begreep eenvoudig niet, dat haar hart naar hem uitging, dat al en dreven op eenmaal allerlei schoong eigenschappen boven. Men maakte zich gereed om duizenden gewonden liefderijk te verplegen. Hoe men daarbij in het andere uiterste van overdreven liefdoenerigheid verviel, wij hebben het reeds eenmaal be schreven. Gelukkig, de gewonden waarvoor de bedden gespreid, de zwachtels en de liefde gereed lagen, bleven uit. Het afzetgebied voor de opoffering en bereidvaardigheid bleef uit. Zij werden beide reeds ge koeld op de sokken en de pols moffen voor de soldaten, totdat op z'n onverwachtst zich eindelijk een nieuw arbeidsveld opende de vluch telingen. Met een ijver, een hartstocht, zooals wij die in begin Augustus vóór de kruidenierswinkels hebben aan schouwd, viel men op hen aan om alle opgehoopte liefde voor gewonden, voor sokken en polsmoffen óp hen uit te storten. Wij zouden van steen ge weest moeten zijn, waren wij niet ontroerd geworden bij den aanblik van de droevige stoeten vluchtelin gen wij hebben er aan meegedaan om hen een oogenblik van vreugde te brengen. Maar wij hebben helaas ook gezien hoe dat alles een ver keerde zijde kan hebben, 't Waren niet alle burgers van de braafste soort die uit de havenstad vluchtten en reeds den eersten dag waren er die de penningen hun geschonken in sterken drank hadden omgezet Wij behoeven waarlijk niet te ver tellen hoe hier alles in de weer was. Onze lezers zijn waarlijk wel in de gelegenheid geweest dat met eigen oogen te zien. Met verschillende vluchtelingen hebben wij gesproken en het heeft ons verbaasd hoe weinig zij van den toestand op de oorlogsterreinen af wisten. Eén ding hebben wij tot ons genoe gen, kunnen constateeren dat n.l. het wantrouwen tegen Nederland, zoo we lig woekerend in het geteisterde land onzer zuidelijke naburen, verdwenen is. Ook deze misère, van de vluch telingen, heeft dus haar goede zijde. De geinterneerde Belgen, in het Loosduinsche kamp bijeengebracht, maken het best. Wij hebben ze zien komen, in een verschrikkelijken deer- niswekkenden optocht en wij hebben ze twee dagen later gezien toen ze wat waren uitgerust. Het verschil was wel zeer groot en de invloed van twee dagen goede verzorging duide lijk merkbaar. Na een paar dagen is de emotie die de komst der vluchtelingen ons bracht, weer uitgewerkt en een rust komt er over allen. Omtrent den toestand in de resi dentie valt niets bijzonders te mel den. Over de toenemende werkloos- les wat zij vroeg, was, met hem naar de kerk te gaan en dan naast hem te leven, alle werk voor hem te doen, wat 2ij kon, zijn kinderen groot te brengen, zijn pijnen te stillen, als hij ziek of vermoeid was. Te lang van zulke dingen verwij derd, te lang verzekerd, dat hij de wereld van mannen en vrouwen ver laten had, was Griff's hart vol van deze ruime, uitgestrekte heide, die nu een wonderland was vol edelge steenten, waar tooverkracht was in alle schuilhoeken, waar zelfs het ge blaf der hofhonden tegen de maan klonk als onsterfelijke muziek. En zoo zag hij niets, totaal niets van de pathetische oogen van het jonge meis je, noch van de tranen, die er in op welden. Langzaam liet zij de handen van zijn schouders, zakken. Langzaam sloeg zij haar dappere oogen neer. En toen verhief zich de wind weer en blies een wolkenjacht over de heide; de sneeuw begon weer te dwarrelen in onregelmatige cirkels, en toen zij samen langs het pad door de weide op het dek van Windy Farm toeliepen, verborg de duisternis de heid zijn in de laatste weken geen nieuwe gegevens verstrekt, zoodat wij niet weten welken omvang deze thans heeft aangenomen. Toch is de wetenschap daaromtrent van veel belang, omdat de cijfers dienaangaan de stellig van invloed zullen zijn op de milddadigheid der burgerij. Over het algemeen vloeien de giften niet zoo rijk als men dat wel wenschte het laat zich aanzien, dat de over heid in deze ten slotte de belang rijkste taak zal hebben. Dezer dagen is de daghandels school geopend, waaraan als direc teur zal optreden dr. van Berkum, die te Groningen als zoodanig werk zaam was. Wij staan tegenover een handelsschool voor den Haag, waar geen handel is, nogal sceptisch, doch wij zullen hopen dat ze ren deert. Dr. van Berkum heeft een sympathieken indruk gemaakt en zal wel blijken een goede keuze te zijn al waren er bij zijn benoeming even veel leden, voor als tegen hem. Dat laatste geschiedde met het oog op zijn leeftijd. In hoeverre het zal blijken een noodzakelijke instelling voor den Haag te zijn, valt thans niet te zeggen. De kantoren die hier zijn, zijn meest banken en kleinere zaken. Wij hopen niet dat fabrieken zich hier zullen gaan vestigen en dat op die wijze deze school meer af zetgebied zal krijgen. Trouwens de fabrikanten zijn wel wijzer dan dat zij hun fabrieken bij een groote stad vestigen. Van onderwijs gesproken, een voordracht voor inspecteur van het L.O. blijft maar uit. Dat zit niet glad, zooals wij onlangs reeds uiteenzetten. Er zijn geen liefhebbers voor het baantje van duivelstoejager. Zoo blijft er bij alle werkloosheid een baantje van 3000 gld. open. Wie heeft er zin Eiber. De terugkeer der vluchtelingen. Naar wij vernemen heeft het over leg van onze Regeering met het Duit sche opperbestuur omtrent den terug keer van Belgische vluchtelingen tot een gunstig resultaat geleid. De te rugkeer is toegestaan aan de vluch telingen, niet alleen naar Antwerpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie gelijk aanvan kelijk in het voornemen der Regeering lag zal hieromtrent niet worden uitgevaardigd, maar de burgemeesters zullen worden uitgenoodigd zoo spoe dig mogelijk opgaaf te doen van de personen, die naar België wenschen terug te keeren, opdat deze weder van Regeeringswege daarheen zullen kun nen worden vervoerd. tranen, die even koud, maar vlug ger dan de sneeuw uit Hester's oo gen stroomden. Maar Griff, zijn eerste verwondering reeds vergeten, dat het meisje hem zoo ernstig in de in de oogen zag en een vraag scheen te doen, was vol van de wondere pracht van de sneeuwjacht. „Er is geen plaats in de wereld, kind, als Ling Crag Moor", zei hij. En Hester die haar snikken inhield, lachte zonder eenige vroolijkheid. Hij had gelijk, haar „kind" te noe men, maar zij had tenminste deken nis van een kind van wat dwaas was in hen, die ouder waren. Zeker voor dezen eenen keer had hij zijn oogen van de heuvelen kunnen afwenden, om de smart te zien van een kleine menschenziel 1 „Geen", antwoordde zij.„Tenminste dat hoop ik, want dan zouden er zoo veel meer menschen koud en onge lukkig zijn en gretig uitzien naar de lente, die nooit komt". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1