llilill DONDERDAG 2000s750 J°£Cr3fl08s inn SCHE - TER5). IK!! <n SlaapKitncr JONGEN. Nederland en de Oorlog. No. 243 1914 CHE PEA U. eteloon 1904. iJLe 1RMAJ1. het NIEUWE UIIlsS liliaie: Hm F. VU DE VE1DE Ir., Kleins Haiti SI, Vlissingen. Inlénn Mr ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND EN erende groothandelaar eld, mede wegens de igelooflijke aanbieding (gebreide) wol zendt, ien, borstrokken enz., gl direct na ontvangst e bel. groote Fietspomp. naat op te geven.) In j7 n et batterij). Ien. lamp. ko." ■oomopw. electr. lamp. imontoir. n ïs-rijwiel. (naar keus.) alles franco toezenden, et geretourneerd, dus vat gewenscht wordt. per fiesoh, Uandaardmerk, lesoh, m Rijnwijn, Sa dard Invalid flaga enz, enz, ende prijzen, Telefoon 46. ekt een Gemeubileerde ijsopgaaf letter S., bu- purant. ;r DAME of 2 DAMES, au „Vliss. Courant." et Steun-Comité ver- rt dringend aan stad- ider-en Bovenkleederen gen, vooral aan kinder- 1 gebrek. Toezending .evrouw TICHELMAN. it Gemeubileerde :t volledig Pension oer a.s., af anders zoo ijk na bovengenoemden i onder no. 575. Bureau Courant." 'egels t 0=35, iedere cent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- nd. J. WITTE ZONEN j klinken VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent IS OCTOBER ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Deabonnés, in 't bezit eener g\ gulden bii lpvpns mmwm mm ~.\a gulden bij verlies 4 ft gulden bij verlies r^gulden bij verlies van 11111 van een r T van elken een duim iUU wijsvinger anderen vinger. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Nederland een „Roode Kruisstaat" Het Persbureau Vaz Diaz meldt Sedert een veertiental dagen doet er eer. eigenaardig gerucht de ronde, volgens hetwelk Nederland tot een „Roode-Kruis-staat* zou worden ver klaard. Wat dit is? Dat is den menschen die het oververtellen waarschijnlijk zelf niet heel duidelijk. Zij bedoelen er mede, dat de gewonde militairen van alle oorlogvoerende mogendheden naar ons land ter verpleging zouden worden overgebracht, en dat vluchte lingen, enz. van de verschillende natiën hier zouden verzorgd. De groote moeite en kosten, die het Nederland- sche volk daaraan zou besteden, zouden ruimschoots worden vergoed door het feit, dat Nederland niet in oorlog zou geraken, en zijn neutrali teit bij onderlinge afspraak der mo gendheden ten allen tijde volstrekt zou worden geëerbiedigd. Ook Zwit serland zou voor een dergelijk doel worden bestemd. Dit gerucht is over het geheele land verspreid. Wij hoorden, dat zoowel van het zuiden onzes lands Maastricht als van het noorden Groningen men aan het hoofd comité van het Roode Kruis te 's Gra- vanhage informaties had gevraagd. Het verhaal ziet er heel belang wekkend uit, maar men wees er ons op dat, als het waar was, er rare conse quenties uit zouden kunnen voortko men. De neutraliteit, zooals wij die op het oogenblik in acht nemen, zou er namelijk door in gevaar worden gebracht. Als ons land een groot hospitaal werd, spreekt het vanzelf, dat de mogendheden haar soldaten, eenmaal genezen, weer terug zouden willen hebben om hen opnieuw dienst te laten doen. Anders kunnen zij hen beter in het eigen land verplegen Krachtens het neutraliteitsbeginsel van ons land echter zouden de gewonde soldaten hier geïnterneerd moeten worden. (Wij meenen evenwel dat zou kun nen worden overeengekomen dat de genezen militairen weer naar de res pectieve landenzouden kunnen worden teruggezonden.) De Belgische vluchtelingen. De regeering zal een proclamatie richten tot de vluchtelingen uit Ant werpen en de dorpen binnen den buitensten fortengordel betreffende hun terugkeer. Over den terugkeer van de vluch telingen uit het land van Uaes is met de Duitsche autoriteiten nog geen overeenstemming verkregen. Drieduizend hunner zullen om Zee land te ontlasten morgen voorloopig door S. H. 6) O(Nadruk verboden.) Hij had vele harten doorzienhij wist meer dan hem lief was van de manieren van een meisje tegenover sen manen de blik in Hester's 00- gen dezen avond, toen zij Lomax zochten en vonden in den wazigen damp van den koestal, moest door een onpartijdig toeschouwer wel opge werkt zijn. Grift behoefde de hand hechts uit te steken en wie kon zeggen, wat een eenzaam man zou doen, als een vrouw, jong en warm en vol leven, dagelijks kwam, om Jem de vertroosting te leeren van Kameraadschappelijk verkeer Het is waar, Grift scheen zoo hard als een Wolensteen voor alles, wat buiten zijn werk, zijn vee en de duizenden schoonheden der heide lagmaar zou wj niet op een goeden dag toegeven - zoo plotseling toegeven, dat hij naar het Noorden worden vervoerd. De verhalen omtrent epidemiën on der de vluchtelingen in het Zuiden zijn tot dusver zeer overdreven. Tot nu toe heeit zich maar één geval voorgedaan van diphtheritis irt Sas va» Gent, maar de minister van bin- nenlandsche zaken had al van te voren de verschillende inspecteurs van de volksgezondheid naar het Zuiden gedirigeerd, die er thans ook werkzaam zijn en onmiddellijk, als het noodig mocht zijn met barakken zullen worden geholpen. Bovendien ontving de regeering een aanbod van tien medici uit Leiden, bij monde van dr. Gorter, om, wanneer dit noodig mocht zijn, over hun diensten te be schikken. Jeffries, de correspondent van de „Daily Mail", schrijft over de ont vangst van de Belgische vluchtelin gen in Nederland „De vriendelijkheid van de Hol landers voor die arme lieden gaat alle begrip te boven. De Nederland- sche soldaten droegen zuigelingen en moederken over de kinderen en gaven hun te drinken en openden al hun kostelijke zindelijke kerken en openbare gebouwen en huizen voor de arme, havelooze menigte. Het station te Roosendaal ligt met een dikken laag vuil en overblijfselen van voedsel en lompendaar is alles ellende maar de Hollandsche vriendelijkheid verheldert alles. Ieder Hollander schijnt nu de goedhartig heid van een vrouw aan de hulp vaardige sterkte van twee mannen te paren." De „Times" verneemt uit New York dat het Leger des Heils in Amerika 400.000 pond sterling heeft geschon ken voor de Belgische vluchtelingen. De bekende Amerikaansche millionair John Rockefeller schonk 20.000 pond voor hetzelfde doel. Onze consul te Antwerpen. De consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen verzoekt ons mede te deelen, dat hij in den Haag is gear riveerd en verzoekt eventueele berich ten voor hem te richten aan het de partement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage. Het wetsvoorstel-Mendels. De commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor het wetsvoorstel van den afgevaardigde mr. Mendels betreffende de gedwongen ontruiming van woningen, wijdde gisteren een geheele dagvergadering aan de vast stelling van het voorloopig verslag over het afdeelingsonderzoek dat vele bezwaren tegen deze regeling aan het licht moet hebben gebracht. Goede en goedkoope voeding. Het hoofdbestuur der Maatschappij alles over boord wierp, evenals een plotseling ingevallen dooi de sneeuw der bergen met woeste kracht doet stroomen naar de dalen? Dan zou hij onmiddellijk met dit meisje trou wen en er bitter berouw van hebben. „Jongen, mijn jongen, je bent eens beneden je stand getrouwd. Je moogt het nief weer doen zei hij zuchtend. „Zij was beter dan Hester, meer van je eigen geesttoch was er iets niet in den haak in dit huwelijk ik heb het altijd gevoeld en den Hemel heeft vrouw en kind een plaats ge geven op het kerkhof van Marshcotes" Gabriel Hirst, hij mocht dan zoo bekrompen wezen als hij wilde, was toch door en door rechtvaardig. Wat. er ook lag tusschen Hester en hem zelf, dit had geen invloed op zijn oordeel nu. Het meisje zou Griff's ondergang zijn Griff met zijn prachtige geïsoleerdheid, zijn ver wantschap met de winden, die blie zen uit alle richtingen met de halmen die zich fier oprichtten naar den zo merhemel. En zoo begon hij met een bezwaard hart aan zijn werk om de melk in de vaten te doenen ter tot Nut van 't Algemeen heeft aan de besturen van de departementen der maatschappij een circulaire gericht, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd, om vooral in deze buitenge wone tijden de kennis van goede en goedkoope voeding in den ruimsten kring te verspreiden. Het hoofdbestuur stelt zich voor, in de eerste plaats aan de departe menten, maar ook aan anders veree- nigingen en aan steuncomité's die zulks wenschen, kosteloos voordrach ten over dit ontwerp aan te bieden, waarbij verschillende gerechten zullen worden voorgekookt. De bedoeling dezer voordrachten is, aan te toonen, dat voor lage prij zen goed voedende en smakelijke maaltijden kunnen worden samenge steld, waarbij door moderne berei dingswijzen brandstof en arbeid ge spaard worden. Om de denkbeelden beter vast te leggen, zat na de voordracht, die ongeveer 2l/i a 3 uur zal duren, een door de Maatschappij speciaal voor dit doel uitgegeven, klein geschriftje kosteloos voor het publiek worden beschikbaar gesteld, waarin het me degedeelde is saamgevat en eenige eenvoudige recepten zijn afgedrukt. Voor het houden van deze voor drachten stellen de leeraressen der „Reizende Keuken" en der „Reizende Huishoudcursussen", benevens andere deskundigen, zich voor het hoofdbe stuur beschikbaar. Wenschelijk is het dat een klein plaatselijk comité zich met de regeling van zulk een voor drachtavond belast. De voordrachten zijn bedoeld ten bate van den arbeider en de kleine burgerijdoch het spreekt van zelf, dat de toegang moet worden open gesteld voor alle belangstellenden, die er van profiteeren kunnen. Huismoeders en hare dochters en andere vrouwen, die huishoudingen besturen, komen het eerst in aanmer king. Zij behoeven zich niet te laten afschrikken door het woord „voor dracht", wijl het in de bedoeling ligt deze avonden een meer huiselijk karakter te doen dragen, zoodat het publiek ook uitgelokt zal worden, de gewenschte inlichtingen te vragen. De voordrachten moeten kosteloos toegankelijk worden gesteld. Mochten ze in goede aarde vallen, dan zal een blijvend resultaat worden verkregen in het belang onzer voeding, ook voor betere tijden. Eerste Kamer. De voorzitter deelde in de gisteren gehouden zitting mede, dat hij terug is gekomen op zijn voornemen om de inkomstenbelasting op de agenda voor wijl hij dit deed, was hij een en al bewondering voor Griff om de manier waarop hij elke kleinigheid van zijn boerenbedrijf geregeld had. Hij zou ontdekt hebben, hoeverre zijn vrees van de waarheid was, als hij eens dicht en stil als Trash ach ter Hester en haar metgezel was aan- geloopen. In het eerst, toen zij de heide op gingen, scheen het nutteloos, zich aan deze woestenij toe te vertrouwende sneeuwvlokken dansten voor hen heen en wezen elk in een nieuwe richting. Elk dier vlokken droeg haar pennings ke bij tot het groote witte laken, dat langzamerhand de heide begon te be dekken. Het toeval wilde echter, dat er een oud pad was, duidelijk ge noeg zichtbaar voor gewone tijden, dat voerde van Windy Farm naar Lostwithenshet was gemaakt, zei de volksmond, toen de Lomax, die zich te Lostwithens vestigde, in de morgen en avondschemering uitging, om 't huis te zien, waar eens het meisje gewoond had, dat hem tot haar slaaf had gemaakt, met hem speelde en hem in den steek liet voor een jongeren minnaar. heden te brengen, maar dat hij dit ontwerp aan de orde zal stellen voor de eerstvolgende vergadering. Aan de orde kwam een suppletoire landbouwbegrooting voor 1914, waar bij de heer Regout den post bespreekt nopens den geldelijken steun, hoe bescheiden ook, welke sedert 6 jaren door de Staatsmijnen wordt verleend aan kerkgenootschappen, in het belang van het mijnbedrijf zelf. Spreker verzocht den minister een welwillende houding in deze kwestie aan te nemen en, als de zaak nog eens in de Tweede Kamer ter sprake mocht komen, van die welwillende houding te doen blijken. De minister zegde dat toe. Het wetsontwerp werd aangenomen. Hierna werd de Stuwadoorswet zonder eenig debat of stemming aan genomen. Legaten. Door wijlen den heer P. Kraaije- veld Dzn., in leven rustend aannemer wonende Scheveningsche weg, zijn gelegateerd, vrij van successierechten aan het oude-mannen- en vrouwen huls te Sliedrecht f 4000de alge- meene armen te Sliedrecht f 4000 Ned. Herv. Diakonie te 's Hage ten be hoeve van de door haar ondersteunde armen f 3000Ned. Herv. armbestu ren te Scheveningen f 1000kinder ziekenhuis aldaar f2000. Vereeniging tot voortdurende ondersteuning van nagelaten betrekkingen van veronge lukte Scheveningsche visschers f 2000, Vereeniging Werkinrichting voor hulp behoevende blinden in de Tollenstraat te 's Hage f 2000. Onlusten op Celebes. Bij het onderdrukken van in de landstreek Mamasa, af deeling Mandar van het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, uitgebroken on lusten, werd gestuit op een verster king te Paladang. Daarbij werden een Europeesch sergeant en twee Eu- ropeesche fuseliers gedood, een on der-luitenant licht gewond. De ver sterking is ingesloten, in afwachting van versterking der troepenmacht. Vlissingen, 15 October. Een onderhoud met een gewonden luitenant. Wij werden gisteren in de gelegen heid gesteld de gewonde Belgische geïnterneerden te bezoeken, die in het St. Joseph-ziekenhuis worden ver pleegd. Allen waren meer dan voldaan over de verpleging en de liefde waarmede dat gebeurt. De meeste gewonden zijn niet ernstig en velen hebben vooral schotwonden gekregen en deze genezen spoedig. Hoe dan ook, het pad deed goe den dienst dezen avond om de rei zigers naar Windy Farm te brengen, want de heide stond hoog aan de beide kanten en de sneeuw was nog niet dik genoeg, om die ruwe franje van heide te bedekken en zoo was het pad duidelijk genoeg, zelfs inde grijze avondschemering, en scheen een zacht, smal lint van sneeuw. „Je hadt mijn hut maar voor zich zelf moeten laten zorgen", zei Griff, nadat zij de helft van den weg zwij gend hadden afgelegd. „Het was geen avond, om er door te komen". „Ik wilde niet thuis blijven. Denk je dat ik bang ben voor de sneeuw „Ik denk, dat je nergens bang voor ben. Het zou beter voor je zijn meisje, als je zoo nu en dan eens ergens bang voor was. Maar wij kunnen het spoor niet bijster worden." Zij bleef staan en stak hem beide handen toe. „Zij zijn koud," sprak zij „U bent altijd warm in elk weer wrijf ze warm". Griff deed wat ze vroeg nam de stevige bruine handen in dezqne die nog bruiner waren en wreef ze geduldig. HQ merkte het niet, dat zij Bij ons bezoek hoorden wij nog verschillende mededeelingen over den strijd waaraan de militairen hadden deelgenomen en een sous-lieutenant (2e luitenant), die een geweerschot in den linkerarm heeft gekregen, was zoo welwillend ons meer in bijzon derheden daaromtrent in te lichten. Het is een luitenant van de gre nadiers die aan den strijd in de forten van Antwerpen heeft deelgenomen en deel uitmaakte van de bezetting van het fort Broechem. In den aanvang van het beleg heb ben de Duitschers, volgens onzen zegsman, zeer groote verliezen ge leden, doch toen zij er eenmaal in geslaagd waren over de Nethe te komen werd de positie voor het Bel gische leger hachelijker, omdat toen de reusachtige kanonnen welke eerst de forten hadden vernield, thans ook hun moorddadige uitwerking op de troepen konden uitoefenen en tegen dit kanonvuur was de Belgische ar tillerie niet opgewassen. In den nacht van Dinsdag opWoens- dag om 2 uur moesten de Belgische troepen terugtrekken. De Engelschen hebben toen nog wel tegenstand tegen de Duitschers geboden, doch ook zij waren spoedig verplicht hun stellingen te verlaten. Nadat het leger geleidelijk terug trok en over de Schelde het land van Waes introk, werden de troepen door de Duitschers achtervolgd, doch hun werd de vervolging afgesneden daar de brug welke over de Schelde was gemaakt werd opgeblazen. De Duit schers stelden toen op het Steen ar tillerie en mitrailleuses op en vuurden zoo op de terugtrekkende Belgische en Engelsche legers, welke legers alleen bestonden uit de achterhoede. Het hoofdleger was reeds naar Vlaan deren getrokken. Deze achterhoede nu werd kracht dadig door de Duitschers beschoten en, vervolgde onze onderhoudende zegsman, wij beantwoordden dit vuur en trachtten de Duitschers te verhin deren over de Schelde te komen, wat zij in bootjes deden. Hierbij wer den heel wat Duitschers neergescho ten. Ten slotte trok deze achterhoede verder het land van Waes in om zich bij het hoofdleger te voegen. Dit ge lukte evenwel niet, daar van Den- dermonde en andere plaatsen kolos sale troepenmachten aanmarcheerden, welke de achterhoede noodzaakten den overmachtigen Duitscher te be kampen of krijgsgevangen te worden gemaakt of anders over onze grenzen te vluchten. Enkele regimenten poogden nog de Duitschers terug te dringen. Dit gelukte hun evenwel niet en kostte deze regimenten nog veel otters. Ten slotte is de heele achterhoede op ons grondgebied gekomen en al dadelijk even warm waren als de zijne warm ondanks de winterkou de door de snelle beweging. Hij be greep ook niet de grilligheid van het meisje, toen zij eindelijk haar handen wegtrok en haastig vooruit liep op het pad. „Hij is een geschikt man, om de heide te temmen," mompelde zij. „Maar vrouwen mogen komen en vrouwen mogen gaan, en als zij hem vragen haar handen te warmen wel, dan zal hij het doen, maar hij zal nooit eenig teeken geven, dat hij weet, dat het meisjeshanden zijn." „Wat scheelt er aan, Hester riep Griff vroolijk. Hij was vol van de bekoring van den avond, met zijn grillige sneeuwvlokken, met den wind die snikte en huilde. Aan het meisje dat daar voor hem liep, dacht hij evenmin als aan het smalle paadje, dat zij volgden; zij was slechts een gedeelte van de groote overweldi gende wereld romdom hem. Weer bleef het meisje plotseling staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1