mi h. laren 'OOR MAANDAG AN. reken. EN (Zondag). Nederland en de Oorlog. L£G ïandant Directie nonnen n, maar ieten in No. 240 32e Jaargang 1914 H 195. SCOOP. .AT 34 o* :rrokken. yitgaveFirma f. VAK DE VEIDE Ir., Kleine Markt 53, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Chiistelijke ieestdagen 2000's.xïS-75U «tt* 300 zsiV 150 -tl 100 ld jzra*. iRIHG FEUILLETON BINNENLAND uur. IORSCHOTBANK CE. SOUBURG. I ing, ie Afwerking- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege ne abonnés, in 't bezit eener AAAA gulden bij levens- fl |*fï gulden bij dood Q ft gulden bij verlies.! ft gulden bij verlies! AA gulden bij verlies rjgulden bij verlies Oeze ulfkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank te Schiedam /an Lokaal BUNING zal 'ehouden worden in VKERKCoosjeBus om half 10 uur. Is. H. C. HOGERZE1L. Belgische vluchtelingen. Minister Cort van der Linden heeft met de meeste energie de regeling ter hand genomen van het verschaffen van huisvesting aan de duizenden Bel gische vluchtelingen. Zoodra bekend werd dat het beleg voor Antwerpen begonnen was, zijn alle Commissarissen der Koningin en burgemeesters aangeschreven om overal plaats te maken voor het on derdak brengen van vluchtelingen en onmiddellijk te berichten voor hoe- velen op plaatsruimte kan gerekend worden. Nu de aanhoudende stroom van vluchtelingen ons land is binnenge trokken, doet zich de moeilijkheid voor, allen ten spoedigste naar de voor hen bestemde plaatsen te ver voeren, met het oog op het groot aantal treinen dat hiervoor noodig is. Wel werken de Generale Staf en de spoorwegmaatschappijen hiertoe op voortreffelijke wijze mede, maar men kan geen ijzer met handen breken. Veel treinen waren in de laatste dagen ook noodig voor troepenvervoer naar de grenzen, terwijl thans weder tal rijke Belgische en Engelsche soldaten naar het Noorden zullen moeten wor den vervoerd ter interneering. Iedere trein kan ten hoogste 1500 personen vervoeren. Toch zijn reeds een groot aantal vluchtelingen naar verschillende deelen van ons land ge dirigeerd: 3000 naar Friesland en een paar duizend naar Groningen, 1500 naar Drente en Overijsel en even- zooveel naar Utrecht, 2500 naar Gelderland en eenige duizenden naar Noord- en Zuid-Holland, waarheen weder duizenden zullen gedirigeerd worden. Toch zijn de plaatsen in het Zuiden van ons land nog overvol met vluch telingen en is 't te begrijpen dat daar op 't oogenblik groote schaarschte aan levensmiddelen heerscht. Reeds is de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant uitgenoodigd zich te wenden tot de legerintendance ten einde Bergen op-Zoom, waar de nood het dringendst schijnt te zijn, en an dere plaatsen in die provincie van voedingsmiddelen te voorzien. Intusschen is men van oordeel dat de tallooze vluchtelingen uit Ant werpen, welke thans nog nabij de grens verblijven, nu Antwerpen geval len is, wellicht verstandig zouden doen, door naar die stad, waar thans geen bombardement meer dreigt, terug te keeren, in plaats van zich te laten dirigeeren naar allerlei uithoe ken van ons land, als b.v. naar Veen- huizen, waarheen een 1000-tal zal moeten worden gezonden om Bergen- up-Zoom te ontlasten. -elend, door S. H. 3) O(Nadruk verboden.) Hij deed de grassprietjes opschieten, |*aar vóór dien tijd nooit gras ge feest was, en de heide rondom hem |as jaloersch van elk sprietje, dat %te tot hooi. Bit werk was het, wat Lomax zijn Vorkomen gaf van kracht, van on gevoeligheid voor de kwelling van hartstocht. Want hij had een dieperen harts tocht leeren kennen en ernstig uit komsten dan wat verkregen kon wor- J? door menschelijke liefde en haat 'I had gevochten met de natuur met f? steen tot ligging en soms had 5 overwonnen, maar soms ook was 5 totaal verslagen. Onder de sneeuw steeds dikker werd, ginds lag de 'dogsbuit goede velden, wat M onvruchtbare heide was geweest heide was meester over grooter Kleeding van Militairen. Naar aanleiding van uitingen van beduchtheid van vrijwilligers, die slechts een eenvoudig herkennings- teeken dragen, doch verder in bur- gerkleeding zijn en die vreezen door een eventueelen vijand als franctireurs te zullen worden behandeld, heeft het „Hbld." zich om inlichting ge wend tot het dep. van oorlog. Men deelde het blad mede, dat bedoelde personen, vermoedelijk te rekenen tot den landstorm (zooals de vrijwillig dienende chauffeurs), daar de andere troepen in uniform zijn, zich volkomen gerust kunnen gevoelen. Reeds Bis marck heeft in 1870 het dragen van een duidelijk herkenningsteeken vol doende verklaard om iemand te stem pelen tot deel van het geregelde leger. De Belgische burgerwachten bijv. zijn stellig tot den geregelden troep te rekenen, zoolang zij zich niet ont wapenen en hun kleeding afleggen. En zoo zijn onze vrijwilligers, die een band om den arm en de pet dra gen, volkomen gevrijwaard voor franc- tireurs-verdenking. Internearingskampen. Het „Hbl." verneemt, dat tal van gepensioneerde hoofdofficieren van de betrokken departementen telegrafische verzoeken hebben gekregen* om het bevel op zich te nemen over inter- neeringskampen, waaruit valt op te maken dat kennelijk onze Regeering verwacht dat van het Belgische leger een groot deel over onze grenzen zal komen. Doktoren en verpleegsters gevraagd. Bij het bestuur van het hoofdcomiié voor de Belgische vluchtelingen te Amsterdam is gisterenmorgen van den voorzitter van het Steun-comité te Sas van Gent een telegram van den volgenden inhoud ontvangen „Besmettelijke ziekte gevonden, diptheritishebben slechts éen dokter voor duizenden vluchtelingen. Medi sche hulp dringend noodig. Niets voorradig. Gewenscht dokters en ver pleegsters met verbandmiddelen." Het comité heeft van dit telegram onmiddellijk mededeeling gedaan aan den voorzitter van den Centralen Ge zondheidsraad te Utrecht, daar te Amsterdam geen medisch en verple gend personeel kan gemist worden. Vergoeding aan militioplichtigen. 26 September j.l. heeft de minister van oorlog aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien aan eenmi- litieplichtige, ter zake van wiens ver blijf in werkelijken dienst ver goeding wordt gencten, tijdelijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of min der, de vergoeding mag worden uit betaald óok over die verlofdagen, uitgestrektheid; maar deze behoorde aan hem door het oeroude recht van den sterkste. Eindelijk richtte hij zich op tot zijn volle lengte en strekte de armen uit, die sterk waren als de takken van een krachtigen eik. Zijn gelijkenis met de heide was nu nog sterker beiden groot, met de rust, die een machtigen storm verbergt; beiden verre van alle nietigheden, beiden als het ware, door de sneeuw gebonden, wachtend op de warmer winden, die den weerspannigen grond zouden wekken tot 'n vreemde teederheid en nog vieemder schoonheid. „De oude heide viert nu haar tri- umf," zei Lomax tot zijn hond„spoe dig zal het mijn beurt zijn." Zijn geheele geest was gericht op zijn werk. Hij had geen flauw ver moeden hoe zou hij ook dat deze sneeuwstorm het grijze, eento nige zijner dagen geheel zou veran deren. Juist zulk een storm had hem eens ongeluk gebrachtnu zou hij hem schooner gave brengen had hij niet alle zwakheid achter zich gelaten? Toch, als hij den aard dezer gave vermoed had, of geweten, dat hjj zou doch dat indien het verlof wordt ver leend voor den tijd van vijf of meer achtereenvolgende dagen, uitkeering van vergoeding over den verloftijd niet mag plaats hebben. Ditzelfde moet geacht worden te gelden en aanzien van het verlof verleend aan land- weerplichtigen. Ontslag wegens ongeschiktheid. De minister van oorlog heeft een aanschrijving gericht aan de comman- deerende officieren van de korpsen der landmacht, waarin hij hen er op wijst, dat, indien, zooals de minister eenige reden heeft te vermoeden, mi litie of Iandweerplichtigen van het korps onder hun bevel, die voor de verdere waarneming van den dienst ongeschikt werden verklaard, doch wier ontslag uit den dienst werd aan gehouden, in verband met het voor uitzicht op herziening van de stand - pensioenen der mindere militairen door hen in het genot werden gesteld van groot verlof fa dus niet met toepassing van art. 37 van het regle ment van administratie bij de land macht in het genot van verlof met behoud van soldij, daardoor de be langen van die militairen, tegen 's mi nisters bedoeling, hebben schade ge leden. Mochten dus tot het korps onder hun bevel dergelijke afgekeur- den behooren] dan zal aan hen alsnog moeten worden uitgekeerd hetgeen hun toekomt en zulks tot aan den ingangsdatum van hun pensioen. Ook indien belanghebbenden in middels weder bij het korps mochten zijn teruggekeerd tot het verrichten van de kleine diensjten, waartoe zij, ondanks hunne afkeuring, nog bleken in staat te zijn, zal aan hen over de dagen, sedert hun vertrek met verlof tot aan dien terugkeer verloopen, de soldij c. q. alsnog moeten worden uitbetaald. De haven van Rotterdam. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbl." meldt: Eenigen tijd geleden hebben wij enkele cijfers gegeven, waaruit de invloed van den oorlog op de Rotterdamsche scheepvaartbeweging over de maand Augustus bleek. De thans bekend geworden cijfers over September doen zien, dat de tweede maand van de bloedige wor steling nog nog veel heviger om zich heen heeft gegrepen. Bedroeg het on gunstige verschil tusschen Augustus 1913 en 1914 ruim 300.000 tons, de twee maanden September verschillen bijna een millioen Zoodat de met Juli verkregen vermeerdering thans is omgezet in een vermindering van 1,319,103 tons bij de eerste negen maanden van 1913 vergeleken. komen in het kleed eener vrouw, met oogen zoo diep als een mooie herfsthemel en een gelaat, zoo ver moeid, maar zoo trotsch, dan zou deze man der eenzaamheid de deur zijner hut gegrendeld hebben en ge vlucht zijn naar het verste gedeelte. Hij wist echter niets van de toe komst. Neen, hij lachte hardop, ter wijl hij eerst naar het ontgonnen land keek, daarna naar den stal, dien hij gebouwd had met zijn eigen handen, de steenen gestapeld blok op blok, tot zijn vee en de paarden beter huisvesting hadden dan hij zelf. „Trash, beste jongen, ik zal de heide haar triumf niet misgunnen," zei hij. „Laat haar de turf bedekt houden, zoolang zij wil ik heb genoeg gedaan, tot de dooi invalt". Hij sprak tot zijn hond als tot een kameraad en Trash had geleerd, zoo- al niet de woorden, dan toch de be doeling der stem te begrijpen. Hij kwam nu vlak naast Grift en zag hem in de oogen en sprak op zijn manier zoo goed hij kon, om alles te prijzen wat zijn meester deed, Toen, met een zijblik naar den stal, begon hij plot seling te blaffen, deed eenige stap Mr. G. van Tienhoven, f Op zijn buiten in den Aerdenhout te Bloemendaal is overleden de heer mr. G. van Tienhoven, oud minister van buitenlandsche zaken, oud Com missaris der Koningin in Noord-Hol land en oud-burgemeester van Am sterdam. Gijsbert van Tienhoven was gebo ren 12 Februari 1841, in de gemeen te De Werken en Sieeswijk. Hij stu deerde aan de universiteit te Utrecht in de theologie en de rechten en werd in 1866 bevorderd tot doctor in de beide rechten, op proefschrift „Beschouwingen over regtspersoon- lijklieid". Hij is daarna eerst refenda- ris bij het departement van justitie geweest en werd in 1869 benoemd tot hoogleeraar aan het Athenaem II- lustre te Amsterdam. Na 1874 is hij geweest wethouder van Amsterdam, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, lid van de Tweede Kamer; in 1879 werd hij benoemd tot burgemeester van Amsterdam, in 1880 tot lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland. Van 1891—1894 was mr. van Tienhoven minister van bui tenlandsche zaken, in het ministerie van Tienhoven-Tak van Poortvliet, en na 1897 is hij nog eenige jaren Commissaris der Koningin in Noord Holland geweest. Mr. Van Tienhove i was o.m. com mandeur in de orde van den Nederl. Leeuw en grootkruis in de orde van de Eikenkroon. Noodregelingen bestuurswezen gemeenten. De „Gemeentestem" wijst er op, dat afdoening van de aanhangige wets ontwerpen betreffende verruiming van het plaatselijk belastinggebied thans een hoogst dringende noodmaatregel wordt. In gewone omstandigheden zou ook de Gemeentestem eenige bepalingen uit die ontwerpen anders wenschen en ook nu nog is dat zeker het ge val, maar het geheel brengt zeker hoogst belangrijke verbeteringen, vooral de zoozeer gewenschte verrui ming in de keuze der heffingen. De nieuwe bepalingen betreffende de heffing der gemeentelijke inkomsten belastingen zullen stellig aai vele gemeenten in belangrijke mate ten goede komen. De opcentenheffing op de aanslagen van rechtspersonen in de bedrijfsbelasting (rijksinkomstenbelas ting) zal mede aan talrijke gemeen ten, die in benarde omstandigheden verkeerden en niet weten zullen hoe aanstonds zich te redden, uitkomst bieden in den finantieelen nood. Ook de bevoegheid tot heffing van meer pen vooruit en blafte weer. Hij her innerde Griff, dat het vee nog niet gemolken was. „Wel mijn jongen, ik heb te lang staan droomen," riep zijn meester. „Het is niets voor mij, om de bees ten te vergeten". De koeien keerden hun koppen om, toen hij de staldeur binnenkwamzij kenden hem en hadden hem lief,en hij praatte met hen, zooals hij met zijn hond deed, en ging van de een naar de ander en streelde ze over de glan zende koppen. Want Griff behoorde tot de edele naturende vogels, de hazen en konijnen, het vee, allen voelden in hem die eigenschap, die hij door eenzaamheid verkregen had. Hij was een vriend en gelijke van de dieren, die hij liefhad. Het was Griff's heerlijkste uur, deze melktijd. De ademhaling van het vee, de geur der versche melk, het zach te, tevreden loeien van zijn kamera den, het lichte gerammel van hun kettingen kon hij meer dan dit vinden in de mooiste tuinen of de weelderigste omgeving Dan, de stallucht bracht hem ook de oude dagen terug, niet met een koude her opcenten op de hoodsommen der grondbelasting is van het hoogste be lang. Ieder offere thans iets van zijne meening op. De gemeenten moeten nu geholpen worden en dat wel binnen den kortst mogelijken tijd. Men houde nu niet langer het goede terug door het betere te willen. Nimmer heeft volgens de Gemeen testem op gemeentebesturen en amb tenaren zoo gewichtige en moeilijke taak gerust als thans het geval is en in de naaste toekomst het ge val zal zijn. Daarom moet bij benoe ming van burgemeesters, secretarissen en andere administratieve gemeente ambtenaren over eerste-rangs-ambte- naren kunnen worden beschikt. De regeering aarzele niet, zoo noodig door wettelijke maatregelen, ook hiervoor zorg te dragen. Vlissingen, 12 October. Vluchtelingen, gewonden en geïnterneerden. Zooals wel te verwachten was waren gisteren duizenden aan het station en in den omtrek van de havens om getuigen te zijn van alles wat daar tengevolge van den wereldoor log voor treurigs te aanschouwen is, en ook tallooze Middelbuigers en andere bewoners van Walcheren ver drongen zich om een goed plaatsje om de vluchtelingen, wier aantal minder groot was dan de vorige da gen. De groote belangstelling gold natuurlijk in niet mindere mate de duizenden geïnterneerden, die maar steeds door met de Provinciale booten werden aangevoerd om zoo mogelijk hen te spreken om zelf de verhalen over den ktijg te vernemen. Maar het gesprek verstomde als de directe slachtoffers van den oorlog, de ge wonden werden aangevoerd. Van deze laatste worden er hier meerderen in het Ziekenhuis opge nomen, doch het grootste deel ging per tram naar Middelburg, waarvoor de bagagewagens van de elactrische tram uitstekend geschikt zijn voor het daarin plaatsen van brancards. De lichtere gewonden namen in de ge wone tramwagens plaats. Te Mid delburg werden ze dan per rijtuig of brancard naar de ziekenhuizen ge transporteerd. Tot de laatste tram toe werden er nog vervoerd en het aantal is te Middelburg thans tot over de twee honderd gestegen. Om terug te komen op de vluch telingen, de toevloed was gisteren niet zoo bijzonder groot, maar Zater dag was het hier zoo overvol ge raakt dat gisterenmorgen en middag heele karavanen naar Middelburg werden gebracht en hun aantal tot 1300 steeg. Daar wist men gelukkig allen onderdak te brengen, of naar innering aan geleden smart, maar met een warm en weldadig gevoel, dat liefde en geluk onder zijn bereik waren. Op deze uren, ais het melktijd was, dan zijn hart als dat van een kind en zijn eenzaamheid verliet hem. „Kalm aan wat, kalml Je wilt den emmer toch niet omver gooien riep hij, toen de lersche vaars speelsch achteruit schopte. De vaars zag hem aan mei haar fluweelachtige bruine oogen en Grift lachte. „|a, ik wist wel, dat je geen kwaad bedoelde. Je bent nog jong", mon- pelde hij. „Smijt nooit goede melk omver, zooals de gewoonte der vrouw is Hij hield op en wendde zich naar de deur, waardoor een versche lucht stroom kwam. Op den drempel stond Gabriel Hirst, de predikanten Griff's stemming dwaalde en het was, alsof er een hand kwam, om hem onder te dompelen in de oude wateren van melancholiewant Gabriël Hirst was de eenige man op de heide die zijn geheim deelde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1