2000 KOOPS, Assen. en STROO VRIJDAG OCTOBER s'SS750t^:rw^-i5(r- ton nhfHff ENSTBODE, fe partijen >den, zoowel ras als iesör» DER: ^missionairs in Ellecten hoek Wilhelminastraal. ITIEH IYP0THKE pao. 23® 52e «Jaargang SMMERMAN. ardierstraat i NE ONGELEZEN URAHTE84 met UigaveFirma F. VI DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERLIflGEH W. M. HANSSEÏj GEMEENTEBESTUUR Nadarland bïï da Oorlog. FEUÏLLETON RIE «WISSELAARS. 1914 n Witte Portwijn :h. Prima Advocaa# flesch. Heerlpi Iad f 0.70 per liter-pod Martini Rossi (Origij 1 merk). prima qualiteit, aan aanbevelend, ve men zich aan hel |ien a 10 ct. per kilo, aa dezer Courant. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies ft f^gulden bij verlies van een M H van eiken wijsvinger U%J anderen vinger. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam 5 regels f 0,85, iedere ieer 5 cent. Zonder rabat, lemaal plaatsen wordt twee- (erekend. ien nog eenige nette eplaatst voor onderricht 1 en handweiken. r.zaam aanbevelend, Ininastraat. klein gezin wordt gevraa! ■rniber eene nette nende koken, of eene id°iiuishoudster i franco, motto „Dienstbod JVlissingsche Courant.' Iiw STAVERMAN, Hou® agt tegen 1 November nette kan koken en werken env etuigen is voorzien. BEKENDMAKING. Politieverordening, De Burgemeester van Vlissingen Gelet op een schrijven van den Majoor-Commandant te Vlissingen van 7 October ji. no. 279a. Brengt ter algemeene kennis dat door den Territorialen Bevel hebber op grond van artikel 22 der Wet van 23 Mei 1899 Stbl. no. 128, bij politieverordening is verboden dal in Vlissingen zichtbaar distinc tieven worden gedragen wel ke een of meer nationaliteiten aanduiden. Dat overtreding daarvan wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gul den. Afkondiging hiervan zal geschieden door aanplakking aan den gevel van het Raadhuis en op andere gebrui kelijke plaatsen zoomede door plaat sing in de hier verschijnende locale bladen op drie achtereenvolgende dagen. Vlissingen, 7 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een oordeel over Nederland en Nederlanders. De correspondent van het „Berl. Tageblatt" te Brussel schrijft Ik ben naar Maastricht gereisd om daar de menigte van vluchtende Bei gen te zien en te hooren. De kleine Hoilandsche stad schijnt eert Belgische stad geworden te zijn. Overal vluch tende Belgen. Er wordt niets dan Fransch gesproken. De hotels zijn overvol. In de woonhuizen is alles volgepropt met Belgen tot aan den zolder. De Nederlanders zijn prachtig in hun gastvrijheid, in ;hun dienst willigheid, in hun goedheid. Met hun groote harten, hun kostelijke melk en en hun heerlijk vee, verzorgen zij gelijkmatig en rijkelijk de Duitschers en de Belgen, de Russen en de En- gelschen, de Franschen en de Japan ners, die naar hun land gevlucht zijn. Maastrichtsche burgers hebben mij verteld, dat al deze naties in de laat ste weken bij hen te gast geweest zijn. De medewerker van den „Lokal Anzeiger" te Roosendaal schrijft De burgemeesters van de plaatsen tusschen Rosendaal en Eindhoven hebben tot de inwoners het verzoek gericht zich kalm te houden, wanneer vreemde soldaten mochten binnen dringen en zoo veel mogelijk in de huizen te blijven. De menschen is de verzekering gegeven, dat de ontwa- door S. H. 1) O(Nadruk verboden.) HOOFDSTUK i. De man stond aan de deur van zijn primitieve hut en sloeg het beginnen van den sneeuwstorm gade. De eerste vlokken kwamen aan- dwarrelen, schijnbaar doelloos, voort gestuwd door den kouden Noorden- vind; zij waren nog niet dicht ge- n°eg, om de eenzaamheid der heide aan het oog te onttrekken, die heide, fle zich mijl na mijl heuvelachtig naar de vier windstreken uitstrekte, net was een land van verdorde va- tens, van turf en verraderlijke moe- tassen, een land van hopeiooze een- lamheid. Toch veranderde de man, die voor Ce hut stond in deze stilte en woeste "^lesteit, niets aan deze ongerepte "ntuurevenals de hut zelf, een huisje pening van vluchtelingen geen ver ontrustende gevolgen zal hebben. Bijzondere maatregelen zijn getroffen in Rosendaal en in Nispen. Sedert Woensdagmorgen toont Rosendaal een bont militair tooneel. Den vreem delingen valt in de eerste plaats op de flinke fietsersafdeelingen, die stil op hun nieuwe rijwielen rennen. De uitrusting van de Nederlandsche soldaten is uitstekend. Het zijn sterke, over het algemeen groote menschen, wien men aanziet, dat zij plezier hebben in den velddienst. De be volking behandelt de officieren en manschappen zeer hartelijk. In de kerken waarschuwden de geestelijken wel voor de gevaren, waaraan jonge meisjes tijdens de inkwartiering bloot staan, maar toch heerscht er een vroolijke eensgezindheid tusschen de knappe soldaten en de vrouwelijke jeugd. Om te verhinderen, dat deze vroolijkheid de grenzen van het ge oorloofde overschrijdt, worden de her bergen 's avonds om 8 uur gesloten. Alleen verraden de verlichte vensters den gendarmen, dat de menschen nog lang na middernacht thuis samen zitten. De bewakers van de open bare orde kloppen dan zachtjes aan de vensters en dit is voidoende om den gehoorzamen Nederlander te her inneren aan zijn plicht. Posterijen, Telgrafie en Telefonie. Ingediend is de regeling van de inkomsten en uitgaven van de pos terijen, telegrafie en telefonie voor 1915. Dit is de eerste begróoting van genoemd bedrijf, hetwelk is aange wezen als staatsbedrijf. Wij ontleenen daaraan, dat de op brengst voor 1915 van de postzegels wordt begroot op een som f 18.700.000, terwijl die van de afdeeling posterijen in haar geheel wordt geraamd op een bedrag van f 20.520.000. De ontvangsten der 'elegrafie zijn geraamd op f2.538.700, terwijl die van de telefonie begroot worden op f 3.684.200. Onder de uitgaven wordt mededee- ling gedaan van een voorgenomen verbetering van de traktementen der telefonisten. Het maximum na 22 jaren dienst zal stijgen van f 1000 tot f 1150. Voorts wordt voorgesteld een ver hooging van de bezoldigingen der commiezen. Het maximum stijgt van f 2500 op f 2700 per jaar. De hoofdcommiezen zullen, volgens het voorstel, aanvangen met f3000, met 2 vierjaarlijksche verhoogingen van f 100. Voor de adjunct-directeuren en ad junct-inspecteurs wordt voorgesteld bij benoeming f 3200, na 4 jaar 3300 en na 8 jaar f3400. Voor de directeuren wordt het ma ximum der ancienniteitsverhoogingen met één vertrek, bedekt met heide kruid scheen hij een deel van de heide uit te maken. Het was niet zijn lengte, of de breedte zijner schouders, die hem één deed zijn met deze groot- sche natuurhet was een zekere vast beradenheid, die uitkwam in elke lijn van zijn gladgeschoren gelaat, een zeker licht, profetisch bijna in haar glans van geloof en vertrouwen, dat in de heldere, lichtbruine oogen scheen. Deze man had alleen geleefd op de heide, had lang geworsteld met wind en regen en schralen grond. Zooveel was zekermaar het donkere geheim van zijn leven was alleen aan hemzelf bekend en aan nog één der bewoners van de heide. Hij dacht nu aan dat geheim en aan de lang vervlogen dagen, toen hij nog een Lomax was, Lord van de heerlijkheid, die niet alleen deze uitgestrekte heide omvatte, maar ook Marshcotes dorp en Ling Grag en nog eenige versprei de boerenhofsteden. Hij nog altijd Lord van de Manor, Griff Lomax, maar hij verkoos alleen te leven en de inkomsten zijner bezittingen wer den jaar op jaar gevoegd bij de an- vermeerderd van f2500 tot f2800. De jaarwedden der inspecteuis wordt voorgesteld van f 4100 tot f 4500 en die van de beide hoofdin specteurs verhoogd van f4500 op f 4700. Voor de ingenieurs wordt na 22 jaren dienst een wedde van f4000 voorgesteld, térwijl die van den hoofd ingenieur wordt gebracht van f4500 op f 4700. Roode Kruis. Het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis heeft de uitzending van ambulances naar het oorlogstooneel in overweging genomen en blijft ten opzichte van deze aangelegenheid di ligent. Voorshands laten de omstandig heden niet toe tot de bedoelde uitzen dingen over te gaan. Het hoofdcomité bepaalt er zich toe ten onzent alles zooveel mogelijk voor te bereiden dat dienstig kan zijn om den militairen geneeskundigen dienst op krachtige wijze aan te vullen en ter zijde te staan. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft de wenschelijk- heid te kennen gegeven, dat de door particulieren ter beschikking van ver schillende Roode Kruiscomité's ge stelde automobielen in spoedeischende gevallen ter beschikking zouden zijn van de nijverheidsconsulenten en de leden van het Kon. Nationaal Steun comité 1914 en voorts van de perso nen, die onder leiding van dr. Bos het middenstandscredietwezen pogen te organiseeren. Het hoofdcomité van het Roode Kruis vond voldoende termen om medewerking te verleenen aan perso nen, die geroepen zijn om de gevol gen van den reeds bestaanden toe stand op economisch gebied zooveel mogelijk tegen te gaan, door het tref fen van maatregelen ter voorkoming daarvan of door het verleenen van steun waar die gevolgen reeds bestaan. Misbruik van vrijstelling van briefport. Het omvangrijke misbruik, dat blij kens de ingekomen rapporten van de ten behoeve van de militairen ver leende vrijstelling van briefport wordt gemaakt, heeft, ter kennis gebracht van den opperbevelhebber van land en zeemacht, aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een order aan de land- en zeemacht. In deze order wordt er op gewezen, dat de vrijdom van briefport in het leven is geroepen uitsluitend om in deze tijden aan de militairen en hun verwanten en kennissen de kosten derbriefwisseling te besparen en wordt het misbruik gelaakt,dat wordt gemaakt door hen, die den vrijdom beschou wen als een middel om de door hen te voeren correspondentie over han delszaken kosteloos te doen verzen- dere gelden, die hij niet noodig had. Tusschen de hut en de Oostelijke heidevlakte lag een ovale vallei, om geven door een wal van turfzoden, vanwaar de braambessenstruiken hun naakte armen ophieven naar de neer vallende sneeuwvlokkenen binnen dien turfwal lagen de velden, die Griff Lomax reeds ontwoekerd had aan de heide, de naakte velden, welke hij nog bebouwen moest. Van oudsher was de plaats Lostwithens genoemd door het landvolk. Eens, ver terug in de lange ge slachtsreeks was er een Lomax hier gekomen, 's werelds leegheid moede, en had zich aan het werk gezet, om de heide te bestrijden, en hij had den naam van Lostwithens gegeven aan de gewonnen landerijen. Hij was mid den in zijn werk gestorven en niemand was hierin zijn opvolger geweest en langzamerhand was Lostwithens weer de prooi der heide geworden. Vreemde verhalen waren erover in omloop gekomen, naarmate de ge slachten der bijgeloovige heidebewo ners elkaar opvolgden. Het spookte er, zeide menen la te reizigers, die er met volle maan den, om de posterijen zonder ver goeding hun circulaires, prospectussen en reclamebiljetten te doen versprei den, of wel er zich toe leenen om de stukken, welke derden met de post wenschen te doen vervoeren, met de gewaarmerkte aanwijzing „militair" te voorzien, om zoodoende portontduiking te bereiken. Bakkers en de oorlog. Aan den minister van oorlog is een adres gezonden door het bestuur van den Algemeenen NederlandschenBond van Arbeiders(sters) in het Bakkers, Chocolade-en Suikerbewerkersbedrijf, waarin wordt verzocht dat voor de productie in de militaire bakkerijen slechts die bakkers worden gebezigd, die reeds voor de mobilisatie daar voor aangewezen waren en nu uit sluitend worden aangevuld met bur gerbakkers, dat in de burgerbakkerijen of fabrieken geen militairen meer aan de productie deelnemen; dat in de plaatsen waar tot nog toe slechts in enkele bakkerijen het brood voor de militairen wordt gebakken, dit aantal bakgelegenheden wordt uitgebreid, waardoor meer regel in de productie wordt gebracht hetwelk tevens zal voorkomen dat naast werkloosheid van den éen, een ongehoord lange arbeidsdag van den ander staat en ook zeven dagen en nachten per week worden gewerkt. Begrafenis Engelsche zeeiieden. Op de algemeene begraafplaats te 's Qravenhage werden heden ter aarde besteld de te Scheveningen aange spoelde lijken van de bemanning der Engelsche kruisers. Onder andere waren tegenwoordig de Engelsche ge zant en Lady Johnstone, de h.h. Bar- ger, vice-consul van Engeland Lith- cow, officieel handelsvertegenwoordi ger van Canada voor Nederland Lof, ouderling van de Engelsche kerk George Wilson, voorzitter van de En gelsche clubde burgemeester, de divisie-commandant, de brigade-com mandant van de Grenadiers en lagers en de commandant van het regiment grenadiers. Nadat de militaire eerbewijzen wa ren gegeven, verrichtte de Engelsche predikant Ruthford den lijkdienst, waarna maj. Muller Massis, comman dant van het bataljon grenadiers, dat daar was opgesteld, eenige woorden sprak. De Engelsche gezant dankte voor de gesproken woorden en voor de betoonde belangstelling. Vlissingen, 9 October. Zooals wij gisteren nog onder „Laatste Berichten" konden melden was het dien dag buitengewoon druk met vluchtelingen. Op een zelfde voorbijgingen, hadden er de kale vel den gezien met malsch gras en wui vende korenaren inpiaats van de ruwe heide, die zij kenden. En alle goede en booze geesten der heide ontmoet ten elkaar op Lostwithens, waaronder de Wilde Jager wel een der meest geduchte was. Het ontginnen der heide was al tijd een hartstocht geweest van de arme heidebewoners. Geen wonder dus, dat deze grof gebouwde reus, die een gemakkelijk leven had kun nen leiden, maar die er de voorkeur aan gaf, zonder ophouden te werken, een eenigzings huiveringwekkende reputatie had gekregen want hij was niet alleen teruggekeerd tot de oude liefde voor landontginning.hij had land gekozen, waar het spookte, en gaf er niets om, naar het scheen, dat het wemelde van geesten om hem heen, terwijl hij at en terwijl hij werkte en terwijl hij siiep. En nu keek Griff Lomax naar de sneeuw, naar de zware, grijsblauwe wolken. Naast hem stond zijn hond, een ruig beest met grooten kop, die iets had van zijn meesters ernst, iets van zijn meesters ver vooruitzienden oogenblik dat de „Aministrateur de Badts" met een kleine duizend men schen de sluis doorging, waren in de Buitenhaven een viertal sleepbooten aan het lossen. Ook de provinciale boot uit Ter Neuzen bracht tegen 5 uur honderden aan en wel voor een groot deel menschen die een gratis overtocht hadden gehad en die nu naar de loods op het haventerrein werden gebracht, waar wij ze hebben zien liggen, de mannen en vrouwen, de kinderen en grijsaards naast el kaar op stroo gedekt door dekens of vloerkleeden, terwijl menschlievende handen ververschingen aanbrachten. Maar in dit ruime, doch sombere ge bouw was ook geen plaatsruimte meer en daarom was ook gezorgd dat ook de gymnastieklokalen der openbare scholen in gereedheid waren gebracht en daar trokken dan de troepen heen begeleid door een paar dames en zich voortslepende met hun bagage, maar dankbaar toch een onderkomen te krijgen, ver van bele geringsgeschut en Zeppelins. In de wachtkamer waren intusschen de dames voortgegaan met de pogin gen om alle die zelf hun logies be talen willen te helpen of andere een gratis logies aan te wijzen. Vooral toen ook de mailbooten vol waren, werd dit werk veel moeilijk en nog steeds voerden booten en treinen nieuwe menschenmassa's aan. In groote getalen werden ze per tram,trein enz.naarMiddelburg doorge zonden en naar men ons vandaar meldt, was het ook daar bijzonder druk met vluchtelingen, want er kwamen per trein tot diep in den nacht steeds meer bij te herbergen; toch kregen allen een dak boven hun hoofd. Wij schreven gisteren dat verwon den werden gewacht. Met de sleep boot „Alletta" kwam een soldaat aan die een schotwond aan het hoofd had. De ongelukkige had steeds onder de reis gevreesd dat hij in Duitsche handen werd gespeeld. De ambulance zoowel de militaire als de vrijwillige waren aanwezig en ofschoon hun hulp niet zoo zeer voor veel gewon den noodig was, hielpen zij de vluch telingen met raad en daad. Wij kre gen intusschen gelegenheid om ons te overtuigen, dat alles wat tot deze ambulance behoort in orde is. Met de provinciale boot kwam een geïnterneerde Belgische soldaat mede. In het Concertgebouw werd giste renavond een vergadering gehouden van de afdeeling Vlissingen van de Kath. Sociale Actie. De vergadering werd gepresideerd door den Wel. Eerw. heer Moerel, die er op wees dat deze vergadering was bijeenge roepen om te spreken over het op nemen van kinderen, welke door de blik op het leven. Met den hond en met zijn geheim leefde Lomax ver van het menschengewoel op deze eenzame plaats. Hij scheen tevreden en altijd, wanneer hij, zooals nu zijn blikken liet dwalen over de heide, luis terde hij naar die stille stemmen, die voortdurend bezig zijn in de groote, zwijgende ruimte. Hij was eens voor al door de poorten van smart gegaan die poorten, die ieder van ons moet doorgaan, eer wij het dieper leed, maar ook de grooter vreugde leeren kennen,welke ons wachten inde verborgen landen, daar achter. Lang geleden had hij die poorten achter zich gelaten; lang geleden had hij die donkere wegen bewandeld, die de grootheid van een man, om te volharden en niet te weifelen, op de proef stellenen nu eindelijk was hij op weg, langzaam, tastende, naar het doel van belooning en zielsrust. Plotseling, terwijl hij land en he mel grijzer en grijzer zag worden, verduisterde zich zijn gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1