Liefde en Strijd. DONDERDAG 8OCTOBER BLIJVEN Nederland an da Oorlog. ERKMEID October bekendsten - No. 237 32e Jaargang 1914 icces-Theafers ij de grootste! i, Hieu^endijli 0 October 19H irtreff, waarvar dezer film is: ton 8933. EERLIMGEN M. HANSSEi ITËODE of OÜSMEISJ! lAISTEK» IMpe: Firm F. R3 DE VE1DE Jr., Iliini MA SI, Vlissinp. Iililon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ieid en Oorsuizen en rschillig of uw geval |s of slechts bij tijden irrhale middenooront- izing in negentig ge- klimaat u leve, welke ing zij, mijn methode Niet langer behoeft ilen, of de pijnen te heelkundige operaties, of lastige apparaten en afgezaagde drog- ■el weggevaagd. Deze ig stelt den patiënt in en zeker in zijn eigen londer een bezoek aan de hulp van een in- irheid met die oogen- te komen, waarin alle er op mijn eigen kosten ;g alle kwellende symp- jd verwijdert, ast, dat ik haar gaarne :drukkelijk dat, ingeval ik u gaarne iederen erugbetalen. Als u naar evonden heeft, ontvangt welke ook. Schrijf nog Idoende) en adresseer: imes Street (Kamer 37) lorto voor brieyen be- 1_5 regels g O.S5, iedere meer 3 cent. Zonder rabat, riemaal plaatsen wordt twee- berekend. inen nog eenige nette geplaatst voor onderricht ten handweiken. .inzaam aanbevelend, lminastraat. klein gezin wordt Irember eene nette innende koken, of eene eid»Huishoudster. en franco, motto „Dienstel „Vlissingsche Courant." dt zich aan een aankonrt egen aan huis te komen flj bureau „Vliss. Courant. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener AAA ft§ulden bii lev.e.n®" 7 Cfi §uldenri bij d°°d 9 f| i van Ver''eS I fi fl^ran een6'1'68 9 K^^an dkm"" _njjo Zijn GRATIS verze- i111811 lange ongeschikt- 11 door van een hand, |*j|J een duim 1.UU wijsvinger anderen vinger. kerd'tegen ongelukken voor: uö W O heid tot werken S wU een °'lge u wULP voe o 0 ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam aeze ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien pan geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering worui ge BEKENDMAKING. Politieverordening, De Burgemeester van Vlissingen Gelet op een schrijven van den Majoor-Commandant te Vlissingen van 7 October jl. no. 279a. Brengt ter algemeene kennis dat door den Territorialen Bevel hebber op grond van artikel 22 der Wet van 23 Mei 1899 Stbl. no. 128, bij politieverordening is verboden dat in Vlissingen zichtbaar distinc tieven worden gedragen wel ke een of meer nationaliteiten aanduiden. Dat overtreding daarvan wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gul den. Afkondiging hiervan zal geschieden door aanplakking aan den gevel van het Raadhuis en op andere gebrui kelijke plaatsen zoomede door plaat sing in de hier verschijnende locale bladen op drie achtereenvolgende dagen. Vlissingen, 7 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nederland en Antwerpen. De hevige aanval, welke thans door de Duitschers op Antwerpen wordt gericht, zal het leed verdubbelen, dat hier met België's lot zoo innig wordt gevoeld. Weer komt een stroom van vluch telingen over onze grenzen. Mannen, vrouwen, kinderen, bij honderden en duizenden zoeken zij een toevluchts-oord op den gastvrijen Hollandschen boden. Zij zullen met deernis worden ont vangen. Wat ons volk gedaan heeft en nog doet, om de ellende van den oorlog te lenigen, zal het ook blijven doen. Het zal de vluchtelingen opnemen, naar best vermogen trachten in hun nood te voorzien, huisvesting, voeding I bijstand verleenen, het eerst noodige Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 36) O(Nadruk verboden. ond een gevraagd per week, geen wasct1- Hotel du Commerce. Knut von Qeerts had Fried welkom geheeten en gaarne zijn toestemming tot de verbintenis begonnen, maar met alle beslistheid weigerde hij Lin- denheim te verlaten en bij een zijner dochters in te gaan wonen. Een blinde schoonvader is ook foor den beminnelijken schoonzoon geen aangename toegiften daarom moet men mij er voor bewaren, dat ik dat voortdurend moet denken ik breng de rest mijner dagen op Lindenneim door, waarmee mijn herinneringen en neigingen zoo innig vergroeid zijn. Zoo bleef er voor Anneliese dan niets anders over dan geduld te oefe nen, daar ze er niet van wilde weten, dat haar vader aan de zorgen van een vreemde huishoudster zou worden toevertrouwd en Fried was het op dit Punt volkomen met haar eens. Nu was het lente gewordenin den tuin stonden al bloemen in vollen Woei en over de oude linden lag een feeder groene sluier. In de woonkamer zat Anneliese een tongen brief van Fried te lezen, die ™ar zijn spoedige aankomst meldde, 'oen het tuinhek geopend werd. Met een kreet van blijdschap snelde 2e naar buiten daar kwam Maria aan met de reistasch in de' hand. Een seconde later waren ze bij elkaar en omarmden elkander telkens weer. Nu blijf ik bij jullie Anneliese grootmoeder is van haar lijden ver duisteren heeft men haar grafwaarts verschaffen en het allerergste keeren, maar met dit al slechts een weinig verzachting kunnen aanbrengen inde rampen, welke het wreede oorlogslot met zoo verbijsterende snelheid over België heeft gebracht. Een weinig verzachting, want wie kent den omvang, peilt de diepte der ellende, waarvan deze nieuwe stroom van vluchtelingen het droevig bestaan aantoont I Om Antwerpen heen gaat thans de strijd woeden, in het hart van het Vlaamsche land, dat ons zoo nauw verwant is, en met als middenpunt die oude, vermaarde metropolis aan „'t Scheld," welke meer dan eenige andere stad zoo groote bekoring uit oefent op den Nederlander. Nergens wordt de stamverwant schap tusschen Vlamingen en Hol landers sterker gevoeld dan in Ant werpen. Zij is de hoofdstad der Zuid-Ne- derlandsche gewesten. Gent en Brugge mogen oudere brieven hebben in de historie, zij mogen in lang vervlogen tijden een voornamer plaats hebben ingenomen, Antwerpen staat nu reeds eeuwen bovenaan. Zegevierend rijst de ranke foren van haar Lieve Vrouwekerk ten hemel en hare tempels en musea zijn ge vuld met de machtigste voortbreng selen van een glorievol verleden. Is zij niet de stad van Rubens en Jordaens, de stad van Quinten Metsys en Plantfln Gemoderniseerd moge zij wezen, telkens wordt men in hare straten en op pleinen herinnerd aan den onge- doofden glans van vroegere eeuwen. Maar tezelfder tijd doet zich haar groote en grootsche beteekenis ge voelen voor dezen tijd. In Antwerpen slaat de harteklop van het Vlaamsche leven. Men spreekt er het Nederdietsch met die schilderachtige uitdrukkingen, waarvan wij in noordelijke gewesten er te vele hebben vergeten. Twee natiën, aan éénen stam ont sproten, ontmoeten er elkander, en geen Nederlander voelt er zich vreemd. Hij bewondert er de hooge cultuur gedragen. Nu ben je vrij en kan je aan je bruiloft denken. En Holger, Maria Simona ver telde mij op Kerstavond, dat jullie el kander toch nog zoudt krijgen; hij had zijn woord er op gegeven, dat hij 't jou zou vragen. Denk daarover niet verder na, Anneliese wees blij en gelukkig en laat al het andere aan mij over; ik ben nu hier en ik blijf. Een uitdrukking op Maria's gelaat was oorzaak dat Anneliese niet op een nadere verklaring aandrong, maar in haar geluk was ze toch eensklaps ernstig geworden. „Rome, Mei 1896. Mijn vriend Sedert December vertoef ik reeds in Rome; de winter van 't Noorden was mij te koud, te vervelend en te leelijk. Om rustig te kunnen sterven heb ik rozen, rozen en den geur der oranjebloesems noodig, benevens de betooverend vroolijke kleurenpracht van de lente van 't Zuiden. O, er behoort toch moed toe om te sterven, als men zoo jong is. Maar ik gevoel mij gelukkig nu ik heenga, want ik zal bij mijn Hendrick zijn. Denkt ge nog dikwijls aan de dweep ster in het slot aan de zee Het was een droom en ik wist, dat het niet meer zou zijn dan een droom in de „Lentebekoring", die ge ons hadt ge schapen. Voorbij I De rozen van Ir- vingsburg zullen niet meer bloeien voor de jonge meesteres en de harp- toonen zijn voor altijd verstomd. En nu nog een laatste woord van de eenzame in de verte tot uw hart. Schep moedlaat het verleden niets beters zijn dan een beeld uit een sprookje, waaraan ge met weemoed van het verleden, den bestaanden bloei van het heden. Hij vindt er zijn stam- en geest verwanten en gansch een drom van figuren doet de gedachte aan haar oprijzen, figuren van mannen en vrou wen, die voor onze tijden den roem der oude Scheldestad heb ben weten te handhaven, die haar opnieuw hebben gemaakt tot een middenpunt van beschaving, vooruit gang en hooger streven. Zóó is Antwerpen. En thans weten wij haar bespron gen door hare vijanden, buldert het geschut tegen hare forten, staat zij rechtstreeks blootgesteld aan het gru welijk oorlogswee. Hoe zouden wij den weerslag van dit alles niet voelen in ons hart Deze gansche wereldoorlog is een afschuwelijk raadsel, en het meest tragische daarin het lot van België, dat niet anders wenschte, dan in vrede te leven. Sinds twee maanden voelen wij het leed mee, dat over onze zuster- natie gekomen is. Maar het meest van alles schrijnt ons in de ziel wat thans om Ant werpen geschiedt en slechts één troost blijft ons over: wèt te doen aan de velen, die uit het geteisterde Vlaan- derenland, onschuldig aan dezen ver nielenden krijg, een onderkomen zoe ken in de open armen van Nederland. („Centrum") Toelage aan militairen gedurende de mobilisatie. De minister van .corlog, overwe gende dat in vér Dana met de zeer aanzienlijke geldelijke of fers, welke onder de tegenwoordige omstandigheden van de schatkist worden gevorderd, de uitgaven tot het strikt noodige moeten worden beperkt, heeft ter kennis van de land macht gebracht, dat het bepaalde sub 2o. b. van de beschikking van 1 Aug. 1914 wordt vervangen door eene an dere nopens dagelijksche toelagen gedurende de mobilisatie, met dien verstande, dat wanneer onverhoopt ons land in den huidigen oorlog mocht worden betrokken, het eerst- bepaalde weder in werking treedt, terugdenkt, en het zal u gelukken, want uit de puinhoopen van het ver leden ontstaat voor de altijd levende fantasie van den scheppenden kun stenaar de nieuwe wereld, die van hem mag eischen, dat hij zich aan haar dienst wijdt. Uit de puinhoopen van het verleden zal uw kunnen zich tot grooter pracht en heerlijkheid ont plooien en u de bewustheid geven, dat de hoogste overwinning van den mensch is, werkelijk geleefd te hebben in dienst van den heiligen plicht. Vaarwel. Simona." De linden bloeien; het is Zondag morgen. Ween niet Anneliese, smeekte Maria ontroerd, toen de jonge bruid het schrijven van den Duitschen ge neesheer aan den kapitein had ge lezen, waarin hem werd gemeld, dat Simona zacht was ontslapen. Niet weenen bij den dood van een mensch, die naar zijn ware vaderland ging. Het is dat niet alleen, Maria. Wat mij thans zoo ontzettend spijt, is de gedachte, dat ik hard en scherp tegen Simona ben geweest en de treurige zekerheid, dat ik nu niets meer goed kan maken. O, hemel dat te weten maakt ons ernstig en oud, en er is zeker wel niets pijnlijkers dan berouw, waar ons de gelegenheid tot verzoening ontbreekt. Er is verzoening, Anneliese, namelijk de overtuiging, dat Simona reeds lang de booze woorden verge ten is, en aan jou in liefde gedacht heeftje laatste brieven bewijzen dat, troost je dus. En Maria had gelijkbq de opening van het testament van de overledene bleek het, dat Anneliese rqkelqk was van en met den dag waarop de oor logstoestand intreedt. Bepaald is dat te rekepen van en met den len October tot en met den dag, waarop de mobilisatie-toestand voor het betrokken onderdeel zal ein digen, de volgende dagelijksche toe lagen zullen worden toegekend Bij nachtverblijf in de woonplaats opperofficieren, hoofdofficieren en subalterne officieren f 1 onderofficieren, boven den rang van sergeantmajoor (opperwachtmeester) f 0.75 idem bij inkwartiering met voe ding: f0.40; korporaals en minde ren fO.10; bij nachtverblijf buiten de woon plaats: gehuwde onderofficieren f5, id. hoofdofficieren f4, id. subalterne officieren f3, id. onderofficieren bo ven' den rang van sergeant-majoor (opperwachtmeester) f 1.50 id. id. bij inkwartiering met voeding f 1.15 id. overige onderofficieren f 0.25id. korporaals en minderen f 0.10. Voor ongehuwden zijn deze toela gen resp. f4, f3, f2.50, f 1.25, f 0 90 f 0.25 en fO.10. Officieren en onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor (op perwachtmeester) die aan de solda- tenmenage wenschen doel te nemen, betalen daarvoor de vergoeding ad f0.35 per dag. Overige onderofficieren, korporaals en minderen nemen voor rijksrekening deel aan de soldatenmenage &f wor den voor rijksrekening met voeding ingekwartierd. Gehuwden, in dewoon- plaats verdrijvende, genieten een ver goeding wegens gemis van levens middelen van f 0.35, wanneer zij des- gewenscht niet aan de soldatenmenage deelnemen. Alleen reizende officieren en onder officieren boven den rang van ser geant-majoor (opper wachtmeester), die na 12 uur 's middags langer dan 6 uur hunne woonplaats afwezig zijn, genieten de toelage voor nachtverblijf buiten de woonplaats vastgesteld. De overige onderofficieren en min deren in wier voeding (buiten hunne woonplaats) niet door deelneming aan een soldatenmenage of door inkwar tiering met voeding kan worden voor bedacht, eveneens Angela Maria, de kapitein en Holger Storm het belang rijke overschot zou de armen van Elmsbeek en omstreken ten goede komen. Een uur later op dezen Zondag kwam Holger Storm op Lindenheim met den laatsten brief van Simona in zijn binnenzak; van Maria, die met hem in den tuin was gegaan, hoorde hij, dat ze reeds overleden was, wat hij trouwens ook wel had vermoed. Ik ben hier Maria, niet alleen om den wensch van Simona te ver vullen, maar ook, wijl mijn hart mij naar je toe drijft, ofschoon je mij tweernïal versmaad hebt; ik belee- digde je misschien te zeer om op vergeving te mogen hopen; is het je mogelijk mij nu weer in genade aan te nemen Haar gelaat, dat nog de sporen van bitter lijden droeg, nam een uitdruk king van kalmen ernst aan. Je beleedigde mij niet, Holger het is gekomen, zooals het komen moest. Terwijl ik in Hurum was en tijd had om kalm na te denken, is mij alles duidelijk geworden en ik heb ingezien, wat mijn bestemming is. Jouw werkkring is de groote wereld, waar ik je slechts zou hinderenmijn wereld is het stille hoekje, er zijn vrouwen, zooals ik vroeg reeds tot Anneliese zeide, wier hart öod voor zijn armen wil hebben, die geboren zijn voor de taak van liefdezuster, en tot die vrouwen behoor ik. En met het beeld van Simona in jouw hart zou ons huwelijk ook geen huwelijk zijn en 't zou zonde wezen het te sluiten. Eerbiedig had hij naar haar woor den geluisterd, en wat hij in Maria's oogen las, was de weerglans van een zien, ontvangen boven hunne dage lijksche toelage eene vergoeding we gens gemis van levensmiddelen van 10.75 voor een onderofficier en van f 0.50 voor een korporaal of mindere. Bij ziekte, verlof of andere redenen tot dienstverhindering worden toela gen niet langer dan vier dagen ge noten. De militairen behoorende tot het remontedepot en tot de luchtvaartaf- deeling blijven'de toelagen behouden, vastgesteld bij de beschikking van 1 Augustus 1914, met dien verstande dat korporaals en minderen een toe lage van f0.20 in plaats van fO.10 genieten en gehuwde onderofficieren beneden den rang van adjudant-on derofficier, die in hunne woonplaats niet aan de soldaten-menage wenschen deel te nemen, de vergoeding voor levensmiddelen ad f 0.35 kunnen ont vangen. Betaling van huishuur. Het Kon. Nat. Steuncomité vestigt aandacht op den in Rotterdam ge volgden weg, waarbij, naar het schijnt aan de belangrijkste bezwaren op be vredigende wijze wordt tegemoetgeko men. De Algemeene Commissie tot steun te Rotterdam geeft telkens een huurbon af waarmede de huiseigenaar een deel der huur, als regel het halve bedrag, bij het steuncomité kan ont vangen. Voor zoover kan worden na gegaan schijnt dit stelsel te Rotter dam tot bevredigende resultaten te leiden. Het Koninklijk Nationaal Steunco mité ontveinst zich niet dat pene re geling als hier geschetst aanzienlijke offers zou vergen. Daar evenwel eene behoorlijke regeling van dit punt, althans in de plaatsen waar uitzettin gen in eenigszins aanzienlijken getale te vreezen zijn, inderdaad als dringend noodzakelijk moet beschouwd wor den, acht het Kon. Nat. Steuncomité desniettemin zich verplicht op deze mogelijkheid van oplossing aandacht te vestigen. Ten einde het verkrijgen van zulke oplossing te bevorderen, verklaart het Kon. Nat. Steuncomité, door de re geering daartoe in staat gesteld, zich bereid de helft te vergoeden van het- treurende en toch met zichzelf tot vrede gekomen ziel. Te ontroerd om te spreken, reikte hij haar de hand tot afscheidhad zij met haar weigering het laatste groote offer voor hem gebracht. Ik eerbiedig je besluit, het ge schiede, zoo als je wilt. Maria drukte hem de hand en ging weer in huis. Holger Storm ging verder langs den bekenden weg, die hem reeds zoo dikwijls naar het denneboschje met de duintoppen had gevoerd, waar hij in de beschouwing van den Irvings- burg verloren zijn uren droomende had doorgebracht. De klokken luidden voor de gods dienstoefeningvan alle kanten kwa men de geloovigen nader om hun godsdienstplichten te vervullen. Tegen een boomstam geleund staarde hij voor zich uit. Maria had hem be grepen en hij was er haar dankbaar voor, want zijn gedachten, zijn geheele ziel zouden altijd aan de herinnering aan Simona gewijd zijn. Nu begon het orgel te spelen en plechtig zond het zijn klanken door de heldere voorjaarslucht naar den blauwen hemel. Diep ontroerd ontblootte Holger Storm het hoofd. —Gij, hooge godin der kunst, voort aan ben ik weer de uwein uw dienst wil ik leven en het uur in mijn paradijs doorgebracht, zal van nu af steeds glans op mijn weg werpen. En dan met een laatsten blik op het „Sprookjesslot", dat daar voor hem lag: Vaarwel mijn verloren geluk EINDE. O

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1