Liefde en Strijd. October 1914 WOENSDAG 7 OCTOBER Greinen- eakhouf, 62e Jaargang 1914 «IMERMAH. GELINC <e aankondiging. jlad, levensbeschrij- benevens een gebeurtenissen I nvrage gaarne f 6.50. nstbode, AISTBR, fitginFirma F. VAH DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT- FEUILLETON PAAP zal op bij de zagerij van de :1de," aan de Binnen- ïgen, in het openbaar koopen >r brand beschadigd nog geschikt voor en 's morgens vóói FRANSCH. JGELSCH. DUITSCH. rande vakken wordl icht aangeboden door uitgewekene. Br. fr, „Vlissingsche Cour." *r"—fMo. 236 ICHT. Een hier in ie soldaat, zoekt gratis ïdsche taal en Handels- helpt hem Brieven au „Vliss. Courant." oopig 's Woens- E N spreekuur dag van af 2 uur in lbion" te spreken. "Witte Portwijn ad Prima Advocaat flesch. Heerlijke d f 0.70 per liter-pot. artini Rossi (Origi merk). prima cpialiteit, aanl aanbevelend, RDIERSTRAAT 8 men zich aan bet riJD. 2.-, 4.45. 2.35, 5.30. 12.-, 4.25*). 3.15, zoo lang de omstandig-! RKE blijft gestaak ars A 127i cent" am, Rokin 60/62. STAVERMAN, HouM gt tegen 1 November rette tan koken en werken e" rigen is voorzien. zich aan een aankom' :n aan huis te komen fl ireau „Vliss. Couran VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent c. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener AAAA gulden bij levens- r7r*fa gulden bij dood Aftf! gulden bij verlies A W* #4 gulden bij verlies gulden bij verlies fgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 31 gg Ig I lange ongeschikt- *T|B 8 door «IBll van een hand, l^ll van B B 111 van een /l van eiken kerd tegen ongelukken voor: ^'4$ UU heid tot werken f O een ongeluk UIIU voet of oog AwU een duim AvJ U wijsvinger anderen vinger. Oeze ulfkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BRANDWEER. Loting voor de ingeschrevenen bij de Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op de artikelen 409 en 410 der algemeene verordening van politie voor deze gemeente brengen ter kennis van belangheb benden dat de loting in dit jaar voor de brandweer-ingeschrevenen zal plaats hebben ten raadhuize op Donderdag 15 October 1914, des namiddags ten 2 uur dat zij, die verlangen den dienst niet in persoon waar te nemen een plaatsvervanger kunnen stellen of hun dienst kunnen afkoopen, wanneer zij ingevolge art. 420 van bovengenoemde verordening voor den dienst worden opgeroepen en dat bewijzen tot het bekomen van vrijstelling binnen 2 dagen na de loting ter Secretarie der Gemeente (bureau bevolking) moeten ingeleverd worden. Vlissingen, 7 October 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden: dat van 12 t/m. 17 October a.s. schietoefeningen gehouden worden van de kustbatterij te Hellevoetsluis. De voor de veiligheid fe nemen maatregelen liggen voorj belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente Ier inzage. Vlissingen, 7 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. Opleiding bij de Marine. De Kamer heeft een paar uren ge- noegelijk vergaderd al kan getwijfeld worden aan de noodzakelijkheid om over een ontwerpje als dat van de opleiding bij de marine nog meer dan eenige minuten te praten. Het ontwerp is wel bekend. De be doeling ervan het dienstverband voor de matrozen te verkorten en op vijf jaar te brengen. Men hoopt dat dit de indienstneming zal bevorderen. Bovendien zullen de gegadigden een bedrag van tweehonderd gulden ontvangen bij indiensttreding. Ais een belangrijke maatregel is te be schouwen, dat getracht zal worden de leerlingen ook een vak te leeren zoodat zij, eenmaal in de burger- Roman van B. RIEDEL-AHRENS. ^5) 0(Nadruk verboden. Maar nu kan ik niet andersik zal je toch beminnen al stoot je mij ook van je. O zoo innig, zoo oneindig zal ik je beminnen, omdat je een zoo door en door goed mensch bent en alles, wat in mij nog slecht en on buigzaam was, veranderd hebt, door je geduldige liefde. Anneliese had in hartstochtelijke ontroering gesproken, terwijl ze den eenzamen weg in de richting van Lindenheim volgden zijwaarts stond 'n een steenen grot een bank, waarop zy hem dwong te gaan ziiten. Eer je met mijn vader spreekt, ®oet ik zelf voor jou mijn hart ver aten. Maar heb mij een enkelen ''eer lief, zoo recht met je gansche 21el lief, zoodat ik hierop teren kan, Wanneer je mij mocht verlaten, wan- °ew je alles weet. Ze sloeg de armen om zijn hals en maatschappij teruggekeerd, met eenige kans kunnen dingen naar een be trekking. Al deze aantrekkelijkheden werden door den heer Hugenholtz sympathiek genoemd al geloofde hij niet dat zij de oorzaak van de ontevredenheid zullen wegnemen. Het was de heer Duymaer v. Twist die met geweldig stemgeluid tegen dit ontwerp fulmineerde, dat z.i. op dit oogenblik niet aan de orde had gesteld moeten worden. Er was echter alle reden om dit wel te doen, aldus zette de minister van marine uiteen. Er melden zieh op het oogenblik zeer veel jongelui aan en het is niet gewenscht dezen allen voor zeer lan gen diensttijd aan te werven. Waar nu dit neutrale ontwerpje geen eigen schappen bezat die de politieke harts tochten kunnen opjagen, bestond er bij de regeering geen bezwaar het af te doen. De Kamer was het daarmee eens. Het brengt eenige verbeteringen, ai zal het allerminst afdoende zijn. Dat is dan vermoedelijk ook de reden waarom de sociaal-democraten er tegen stemden. Met hen deden dit de volgende heeren van rechts: Duymaer vanTwist, de Monté Verloren, Arts, v. d. Voort v. Zijp, Beumer en Fleskens. De minister van marine kan nu dus zooveel mannetjes aanwerven als hij wil. Dondeidag komt de Kamer weer bijeen om het auteursrechtwetje en de suppletoire Waterstaatsbegrooting (uitvoering van werken ter bestrijding van de werkeloosheid) te behandelen. Tweede buitengewoon crediei van 50 mililoen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoire ooriogsbegrooting 1914, om den post„uitgaven, voort vloeiende uit het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienst plichtigen der militie en van de land weer en uit alle verdere maatregelen, verband houdende met de buitenge wone omstandigheden, die tot dat onder de wapenen roepen hebben geleid", te verhoogen met een som van f 50.000.000 en mitsdien te bren gen op f 100.000.000. In de Memorie van Toelichting deelt de minister van oorlog o.a. mede, dat de som, die ter bestrijding van de uitgaven over Augustus, September en October ter beschikking van de korpsen en onderdeeler. van het op oorlogsvoet gebrachte leger moest worden gesteld, in rond cijfer f 28 500.000 beliep, waarvan een niet onbelangrijk gedeelte voor uitgaven in ééns, zooals voor het in staat van verdediging brengen van stellingen en sloot de oogen. O, Fried, begoa ze eindelijk ter wijl* ze haar hoofd tegen zijn schouder liet rusten, konden we zoo toch ster ven. Want het is onmogelijk, ik mag je vrouw niet worden. En waarom niet vroeg hij met eenigzins onvaste stem. Je ziet, dat ik vreeselijk nieuwsgierig ben. Och, maak geen grappen op het oogenblik, dat alles in mij verscheurd is en ik uit duizenden zielewonden bloed Fried. Ik kan je vrouw niet worden, omdat er in mijn verleden een vlek is, die mij onherroepelijk van je scheidt. Fried Wesfermann zweeg, maar er was een eigenaardige trilling om zijn lippen. Ik ben niet degene, waarvoor je mij aanziet, vervolgde Anneliese ik ben niet de schilderes, die haar leven soliede onder het beschermende dak der ouderlijke woning doorbracht neen, toen ik nauwelijks achttien jaar oud was, werd ik tegen den wil der mijnen het huis uitgedreven, omdat de zucht naar roem en geldelijke winst mij verblind had en ik de be krompen omstandigheden in mijn on liniën en afzonderlijke forten en het doen van noodzakelijke aanschaffingen van allerlei aard. De betalingen, die rechtstreeks door de korpsen geschie den en in gewone tijden in den regel nog geen l1/, miilioen per maand beloopen, zuilen voor den verderen duur der mobilisatie allicht 7 a 8 miilioen 's maands bedragen. De paardenvordering, die groo- tendeels in de eerste dagen der mo bilisatie heeit plaats gehad, eischt een uitgaaf, die op f 7.000.000 kan worden gesteld, behalve de nog aan die vordering verbonden kosten van reis en verblijfskosten en vacatiegel den voor de vorderingscommissaris sen en taxate.urs enz. Het bedrag van de vergoedingen, ten behoeve van de gezinnen van militie en landweerplichtigen uit te betalen, zal weinig minder dan f3.000.000 per maand beloopen. Aan de oproeping zelve waren bovendien belangrijke uitgaven verbonden, in zonderheid wegens de telegrafische oproeping en reiskosten van in het buitenland vertoevende dienstplich tigen. De minister wijst dan nog op de uitgaven van aanvulling voor den voorraad kleeding en uitrustingstuk ken, aanschaffing van levensmidde len enz. Uitgaande van de veronderstelling dat de aanvankelijk toegestane som voldoende zal zijn tot dekking van de uitgaven over het tijdvak van het begin der mobilisatie tot het einde van September en dat in den loop van dit jaar nog niet tot demobilisa tie zal kunnen werden overgegaan, wordt daarom bij dit wetsontwerp andermaal egn buitengewoon krediet van vijftig miilioen gulden aangevraagd In hoeverre het mogelijk zal blij ken, hieruit ook de schadevergoedin gen te betalen, die zullen moeten worden uitgekeerd ingevo'ge de ont eigeningswet, de wet op den staat van oorlog en van beieg, de militaire inundatiewet en de zg. kringenwet van 21 Dec. 1853 valt nog niet te zeggen het beloop dier vergoedingen kan trouwens nu nog niet geraamd worden, ook omdat de werkzaamhe den, die aanleiding geven tot de schadevergoedingen, nog voortduren. Tegenover enkele van de hiervoren vermeide uitgaven zullen, zij het dan ook tot een lager bedrag, buitenge wone ontvangsten kunnen worden ge steld. Zoo zullen, tenzij onverhoopt de oorlogstoestand mocht intreden, de gevorderde paarden grootendeels we der kunnen worden verkocht, hetzij aan de vorige eigenaars, hetzij aan derden, en zal ook een deel van de opgelegde verplegingsmiddelen, voor zooveel zij niet in Rijksinrichtingen verbruikt kunnen worden, ten verkoop worden bestemd. verstand niet langer meende te kunnen verdragen. En toen ik gegaan was en door bemiddeling van een kennis in Hamburg een klein engagement had gekregen en weidra leerde inzien, dat mijn roeping toch niet lag op de plan ken die de wereld voorstellen,toen ben ik niet vol berouw teruggekeerd, maar de hoogmoed hield mij vast en deed mij alle ellende troiseeren, welke een zoodanige loopbaan een jong, oner varen meisje zonder uitzondering be reidt. O, Fried ik heb daar leelijke dingen gezien in den kring mijner collega's en hun vrienden. En al heb ik mij ook schreiend van verontwaar diging afgewend, het heeft mij toch aangeraakt en daardoor gevoel ik mij van jou gescheiden. Anneliese zweeg en er volgde een lange pauze. Eindelijk schoof Fried haar hoofd in zijn schouder, nam het tusschen zijn beide handen en keek haar vol liefde in de oogen. En heb je werkelijk gedacht, jij kleinmoedige, dat ik dit alles niet wist Heb je werkelijk gedacht, dat ik ook maar een oogenblik overwo gen zou hebben, of ik je daarom min der zou waardeeren en beminnen, mijn Hat financieel vooruitzicht. Het „Huisgezin" schrijft :Een nieuw crediet van vijftig miilioen voor de kosten der mobilisatie wordt ge\ raagd. Dat is éen. Minister Cort van der Linden heeft de laatste weken geen enkele toe zegging ten behoeve van het defen siefonds meer té boeken gehad. Dat is twee. We staan al voor ver over de hon derd miilioen aan extra-uitgaven. Wie waarborgt ons, dat het daarbij blijven zal Dat niet straks de derde vijftig miilioen alleen voor de mobi- lisatiekosten zal moeten worden aangevraagd? Met deze vermeerde ring van uitgaven houdt de vermin dering van inkomsten gelijken tred. Het mes snijdt dus, in negatieven zin, aan twee kanten I Ramen wat de extra-uitgaven aan den eenen kant, de inkomsten-vermindering aan den anderen kant, samen bedragen zul len, kan niemand. Het gat is een voudig niet te peilen. Een schatting van 250 miilioen, als dr. Bos in de „Vragen des Tijds" waagt behoeft intusschen niet onge rijmd, noch buitensporig te worden geacht. Van het defensiefonds komt natuur lijk niets. De mooie illusie, dat de vermogenden, die te zamen over ze ven milliard beschikken, in een élan van practische vaderlandsliefde hon derd miilioen zouden offeren, behoort bij andere mooie illusies te worden opgeborgen. De koude fiscus zal nu zijn werk hebben te doen naar den maatstaf der distributieve rechtvaar digheid. Minister Bertling schijnt geneigd, ook uit de directe heffingen een aan zienlijk bedrag te willen verkrijgen. Deze geneigdheid wijst op een verandering van koers, waarmee we vrede kunnen hebben, mils niet de accijnzen het kind van de rekening woi den en men bedenke dat de draag kracht van de lagere en de middel klasse toch reeds aanmerkelijk ge daald is. De fortuinen en de grooie inko mens zullen, bon gré, mal gré, het groote gat moeten stoppen, door de crisis en haar gevolgen in 's lands finantieel weivaren geslagen. Anders komt de kleine man en de kieine middenstander nooit bovenop." Antwerpen en onze neutraliteit. In de „Arnh. Crt." schrijft generaal jhr. Van der Qoes een geruststellend woord naar aanleiding van de in sommige kringen heerschende vrees, dat de thans ingetreden belegering, eventueele val, van de stelling Ant werpen de Nederlandsche neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen, door dat Engeland er toe zou kunnen overgaan, om langs de Schelde België lieveling Neen juist het tegendeel is het gevalwant jij bent staande gebleven en met je rein, innig zede lijk hart heb je aan alle verleiding weerstand geboden, die in je wan hopige positie je wel moest naderen en waarvan je de prooi zoudt gewor den zijn, als je niet het dappere, rechtgeaarde meisje waart geweest dat ik dadelijk in je zag. Wat is in ver gelijking met jou|de angstig bewaarde en beschermde deugd, die nooit de verleiding in haar aanlokkelijkst ge waad zag, die slechts rein bleef, wijl haar nooit gelegenheid tot zonde werd gegeven, die de prooi van het kwade geworden zou zijn, zoodra de ver zoeking maar was gekomen. Neen schat, juist van den dag at, waarop ik vernam, wat je hebt door gemaakt heb ik je pas recht bemind want je had mijn vertrouwen en mijn hoogachting verworven, en niets kon mijn besluit om jou tot mijn vrouw te maken aan 't wankelen brengen. Anneliese vatte met de diepste dankbaarheid zijn hand. Ik had het kunnen weten, Fried want zoo door en door goed als jij zijn er slechts weinigen. Maar nu ter hulp te willen komen. De generaal zet op den voorgrond dat de Schelde Nederlandsch territoir is en dat dus een vervoer van troepen of welk ander oorlogstransport dan ook langs de Schelde, eene schending van onze neutraliteit zou beteekenen. Aannemende, dat Engelend op dit moment daartoe de noodige troepen beschikbaar zou hebben wat even wel volgens de onlangs afgelegde verklaring van lord Kitchener niet het geval kan zijn dan staat het te overwegen, of het te hulp komen van België op die wijze, de beste, of zelfs maar een enkele goede kans van slagen aanbiedt. Vooreerst zij dan opgemerkt, dat uil dit vervoer of de poging daartoe noodzakelijk de oorlogstoestand met Engeland zou intreden en als gevolg daarvan het voorgenomen troepen vervoer zoo niet onmogelijk worden dan toch een zoodanige vertraging zou ondergaan, dat de hulp naar menschelijke berekening, te laat zou komen. Toevoeging van vreemde troepen in Antwerpen zou ook leiden tot vermeerdering van proviandverbruik en complicatie in de uitvoering van het vastgestelde verdedigingsplan. Daartegenover is de overbrenging van troepen naar de Belgische West- of Fransche Noordkust zeer eenvoudig. Blijft alleen dus nog over of die van buiten aan te brengen hulp voor het behoud van Antwerpen ook van meer beteekenis isop deze vraag luidt het antwoord beslist bevestigend. Ten eerste blijven de in bondge nootschappelijk land gedebarkeerde troepen iangs veel korteren en geheel gevaarloozen weg in verbinding met hun eigen land, wat vooral met het oog op aanvoer van munitie en re serves van groot belang is; voorts kunnen zij in verbinding met andere bondgenootschappelijke troepen sa menwerken en de belegeraars van buiten af bestoken, terwijl deze tevens vanuit de stelling worden bezig ge houden, eventueel aangevallen, en ten slotte loopen zij geen gevaar indien de stelling mocht vallen in de vesting te worden opgesloten en met deze te moeten capituleeren. Voeg ik hier nu nog aan toe, dat blijkens de ervaring, een poging tot ontzet van buiten af veel meer kans van slagen heeft, dan een uitval uit de stelling, dan kan men aan een ter hulp komen van Antwerpen langs de Schelde redelijkerwijze niet gelooven. Men make zich dan ook voorloopig niet ongerust. Regeeringsmaatregelen. De minister van landbouw heeft aan den burgemeester van Groningen opgedragen gisteren morgen vóór den aanvang der markt, alle tarwe en ben ik van mijn geheim verdriet ver lost en weet, dat ik je mijn gansche leven te danken heb voor het zalige lot van jouw vrouw te zijn. Toen op den avond van dezen dag Fried Lindenheim had veriaten en Knut von Geerts nog geheel vervuld van het onverwachte in zijn kamer zat, knieide Anneliese voor hem neer en legde zijn hand op haar hoofd. U geeft den zegen op onze ver bintenis vaderzegen mij nu nog een maal en zeg me, dat u vergeeft en dat ik geboet heb. Toen trok hij haar ontroerd aan zijn borst en kuste haar op 't voor hoofd. De winter ging voorbij. Fried was in opdracht van zijn vader op reis gegaan naar Zweden. De reis zou tot Mei duren, maar hij en Anneliese verloren daarbij niet zoo heel veel, wijl er in de gegeven om standigheden toch niet aan trouwen te denken viel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1