Is de uitge- 5 enz. T. :n, spoor. Liefde en Strijd. na, 'e- de MAANDAG 10. Nederland en de Oorlog. No. 234 32e Jaargang 1914 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener AAAft2u'den biï 'evens-P» gulden bij dood AAAgtilden bij verlies A Pftgiildw bij verlies 4 AA gn'den bij verlies A r*gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- A B door <SBg| van een hand, EaIE van III8E vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: UvUU heid tot werken ff %S\3 een ongeluk voet of oog lUU een duim lvU wijsvinger 14%J anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /tig. Verzek. Bank" te Schiedam .55 .47 >.24 J.43 .26 45 .20 5.30 105 '27 5.21 4.48 4.20 4.10 4 352 3.44 3.35 2.25 2- 12 59 12.30 12- 10.39 9.53 12 35 11.30 10 53 10.06 9 43 5 10 *7.46 8.54 8.44 8.32 8.20 810 759 6 35 6.07 4.33 4 22 1.45 10 39 9.53 1235 11.30 12.47 12 39 10.40 7.40 12 16 11.32 11.15 10.44 10.19 9.37 8 28 7.40 8.11 7.10 6.09 4.46 5.15 608 4.02 3 58 7.52 6.29 MAXIMUM PRIjS BOTER VERVALLEN. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de missive van Z E. den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 1 October jl. no. 14602, afdeeling handel biengt ter openbare kennis dat genoemde minister heeftbesloten bij wijze van proef geen maximum prijs voor boter vast te stellen, zoodat in verband daarmede de maximum- noteering voor boter ad f 1.55 per K.G. als vervallen moet worden beschouwd. Vlissingen, 3 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kosten der mobilisatie. De aanvraag van een nieuw cre- diet van 50 millioen gulden, is be stemd ter voorziening in de kosten van 'tonder de wapenen houden van het leger en de verdere buitengewone maatregelen, door de Regeering in verband met de tijdsomstandigheden genomen. Het toegestane crediet voor gelijk bedrag begint langzamerhand uitgeput te raken, hetgeen niet te verwonderen is, waar alleen de kosten voor het leger dagelijks op 4 k 6 ton gouds zijn te schatten. Het voornemen der Regeering moet zijn, machtiging te vragen om wederom voor deze 50 millioen schatkistpapieren uit te geven. Het crediet-ontwerp moet reeds den Raad van State hebben be reikt, om met spoed te worden on derzocht. De onderzeeërs. Dr. Kuyper schrijft in „de Stand." Ten deele mogen we van geluk spre ken, dat onze Draednoughtsjvoor Indië nog niet op stapel staan. Wel had een Engelsch admiraal reeds voor ettelijke maanden de waarschuwing doen uitgaan, dat de toekomst allicht niet aan de groote slagschepen, maar aan de duikbooten zou blijven, doch toendertijd had toch nog niemand zich een genoeg zaam juist denkbeeld "gevormd van het evenement, dat nu met de „U 9" wereldkundig werd. Nu toch, kan men er zeker van zijn, dat de groote Zeemogendheden driemaal zooveel werk van de vecht- schepen onder water zullen gaan makenen tenzij het gelukken mocht de groote slagschepen tegen zooon- verhoedschen aanval te wapenen, zal er aan het besteden van 30 millioen voor één enkel reuzenschip wel een eindje komen. Ook ons departement Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 93) O(Nadruk verboden. Toen Holger haar aanzag, haar die nog zoo jong en toch zoo geheel ge broken was, kon hij een kreet van wanhoop niet onderdrukken. Ze reikte hem de hand en zag hem smeekend en tegelijk vertroostend aan: Sterk zijn, Holger: zie je, dat was ons Kerstfeest de verzoening. En laten we nu moed vatten, het 'even glimlacht ons nog immer tegen en ik heb voor vanavond groote P'annen. Ongeveer een uur later, het was het "ogenblik, waarop Holger, die de feestdagen bij zijn bejaarde ouders wilde doorbrengen, vertrekken moest, wam Franzeska zeggen, dat de slede beneden gereed stond. Simona wilde "em naar het station brengen om dan "aar Lindenheim te rijden. De laatste tocht met haar. De italiaansche bracht haar mees van marine zal ten deze een beslis sing hebben te nemen. Op de wijze zoo als 't nu toeging, kon evengoed binnen één uur een trio Dreadnoughts naar den kelder gaan, en, hadden we in de Oost negen van zulke ko lossen, in één voormiddag, zou heel onze kolossale vloot zijn opgeruimd. In zooverre is de vertraging, die 't plan onderging in ons voordeel geweest. Het „verzint eer ge begint", kan nu althans zijn toepassing vinden. Vluchtelingen uit Antwerpen. De door de regeering ingestelde Centrale Commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen, kan thans officieel mededeelen, dat in de be gonnen week een 10.000 lal vluchte lingen uit Antwerpen te verwachten zijn, welke met booten geleidelijk zullen worden vervoerd. Deze vluchtelingen zijn over het algemeen te verdeelen in drie cate gorieën ten eerste de gegoeden die over eigen .middelen beschikken en die, zoo zij dat wenschen, door tus- schenkomst van de commissi2 legen zeer matige prijzen zullen worden ondergebracht, ten tweede armlasti gen die op Regeeringskoslen in vluchtkampen te Oldebroek, Veenhui- zen en zoo mogelijk nog andere wor den gehuislvest. Voor de onderbrenging der derde categorie, n.L de gegoede uitgeweke nen, die desniettemin van alles be roofd zijn en tijdelijk van eigen mid delen ontbloot, werkt de Centrale Commissie geheel samen met het Ne- derlandsche Comité voor Belgische en andere vertakkingen, aangezien de Regeerings commissie niet over gelden beschikt en het filantropische deel geheel in handen laat van de bestaande steuncomité's voor uitge wekenen. Reeds zijn door tusschen- komst van de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Zeeland, Fries- land,Brabant en Limburg, provinciale comite's opgericht, terwijl andere zul len volgen. Er dient vlug gewerkt te worden, daar zeker zeer velen een gastvrij dak behoeven, en het is daar om te hopen, dat de oproep door de plaatselpe commissies gedaan, niet vruchteloos moge blijken te zijn. Aankoop van rogge. Naar wij vernemen, is de regeering teneinde prijsopdrijving en terughou ding van rogge tegen te gaan, bezig uit Amerika groote partijen rogge te koopen. Kon Nat. Steuncomité':. De zesde lijst wijst een totaal aan bijdragen en toezeggingen aan van f503,763.36. Bovendien een ge schenk van 110 H. L. rogge. Voorts heeft het Kon. Nat. Steun- comitié met groote waardeering ken- teres den met pels gevoerden mantel en de witte boschlik waarin de jonge vrouw die het nooit warm genoeg kon hebben, zich hulde. Hierna stapten ze in, de bejaarde koetsier raakte Simona's lievelings paard den witten Achtned, even met de zweep aan, en voort ging het, zonder bellengerinkel, waarvan ze niet hield, naar het stille woud, dat hen weldra omviirg. Het had opgehouden te sneeuwen achter de denneboomen wier breede takken door zware sneeuwlagen naar beneden werden gedrukt, zag de maan, door nevel omsluierd, naar beneden. v Elk geluid klonk gedempt om de stilte in dezen tempel der natuur niet te verstoren; van de takken stoof nu en dan de sneeuw naar benedenop den bodem zag men het spoor van een vluchtenden vos, dat eensklaps ophield; in de verte riep een eek hoorntje en vloog hun een opgejaagde ree voorbijde wereld daarbuiten werd in het bosch niet gehoord. Ze gleden met de slee voort zonder dat ze spraken't was, alsof ze vrees den de bekoring, welke ze beiden nis genomen van het aanbod, gedaan door The Western Union Cable Sy stem (agent de heer J. Beenhouwer, te Amsterdam,) om via de transatlan tische kabels dier maatschappij ge legenheid te geven gelden in Noord Amerika ten behoeve van het Comité bijeen te brengen, van welke telegrafi sche bemiddeling door het publiek geheel kosteloos kan worden gebruik gemaakt. Het aanhouden van schepen. De Londensehe berichtgever van het „Hbid" meldt: lk verneem dat de Britsche regee ring heeft toegezegd, voortaan geen Nederlandsche schepen meer te zul len aanhouden, die ladingen aan boord hebben van voedingsmiddelen, waar van de Nederlandsche regeering den uitvoer uit Nederland heeft verboden. Dat toont dat„de Britsche regeering volkomen! overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neutraliteit in ge zonden zin te handhaven, hetgeen uit de Nederlandsche uitvoerstatistie- ken blijkt. Schepen, die graan ver voeren, zullen echter aangehouden worden, indien ze tevens contrabande bevatten, zooals in het bijzonder koper en rubber. Landbouw en veehouderij. Ten bewijze, dat er geen reden is, zich ongerust te maken, wanneer nog vee uit ons land wordt uitgevoerd, deelt de heer Ter Haar in „De Veld bode" het volgende mede In 1913, toen er nog geen oorlog was, zonden wij alleen naar Enge land bijna 231/, millioen K. G. var- kensvleesch, alkdmstig van zooge naamde „Engelsche" varkens, Schat ten wij deze dooreen geslacht op 70 K. G., dan beteekenen die 23Vs millioen K. G. een uitvoer vanb ijna 340.0C0 varkens. En dat alleen naar EngelandMen ziet, dat wij wel een varkentje te missen hebben. De getallen, die wij laten volgen, geven voor 1913 het verschil tusschen den in- en den uit voer aan, dus kunnen geacht worden een beeld te geven van hetgeen wij in dat jaar te veel hadden, al is 't nu juist niet een volkomen scherp beeld. Wij hadden volgens die bere kening in 1913 af te geven, zou de beursman zeggen, in ronde getallen 32000 stieren, ossen en koeien en 9000 kalveren, voor de slachtbank bestemd; 150 fokstieren, 17000 melk en kalfkoeien, 1500 stuks jong fok- vee, 85,500 schapen en lammeren, 36.000 varkens, 35 millioen K. G. boter, 66 millioen K. G. kaas, 36 millioen K. G. varkensvleesch, 15 millioen K. G. rund- en kalfsvleesch, 7 millioen K. G. schapenvleesch, 9 millioen K. G. gezouten varkens vleesch en spek, 2 millioen K. G. gerookt of gedr. varkensvleesch en ondervonden, door woorden te ver breken. Plotseling trok de nevel voor de maan weg in het bosch werd het helderderhet witte licht veroorzaakte allerlei vreemde lichteffecten tusschen het hout. Eindelijk, toen ze het bosch ver laten hadden zagen ze het verlichte slation en de koetsier hield stil. Vaarwel mijn vriend. In Simona's oogen stonden weer tranen, toen het maanlicht aan haar lief gelaat een eigenaardigen glans gaf. En nog een maal dank; je hebt voor mij het grootste gedaan, wat deeenemensch voor den anderen kan doenje bracht mij den vrede. Holger keerde zich om en beet zich op de lippen, tot ze bloedden. Tot eiken prijs wilde hij standvastig blij ven, zoolang Simona bij hem was. Vaarwel, Simona... de hemel zegene je... De stem begaf hemhij bedekte de oogen met de hand. Het paard zette aan hij strekte de armen uit naar haar, die lang zamerhand onzichtbaar werd. De slede was zonder gedruisch verdwenende wereld was voor hem dood en als en spek, 7 millioen K. G. eieren, 20 millioen K. G. appels, 5 millioen K. G. peren, 26 millioen K. G. sluitkool, 13 millioen K. G. bloemkool, 30 mil lioen K. G. uien en sjalotten en nog 75 millioen K. G. niet afzonderlijk genoemde groenten. Daarbij kwamen nog ongeveer 12 millioen K. G. ver duurzaamde groenten. Wel zou de heer Ter Haar wen- schelijk achten, een verbod tot uit voer van in ons land geproduceerd handelsveevoeder met te gelijk vast stelling van een redelpen maximum prijs. De ondermijning van de Noordzee. Wanneer men de mededeeling van de Britsche admiraliteit o\er het leg gen van mijnen, door Engeland, in het zuidelijk gedeelte van de Noord zee, op de kaart controleert, zal men zien, dat onveilig (door Britsche mij nen) wordt verklaard het stuk van de Noordzee, begrensd door twee hori zontale lijnen, die men zou trekken van Schouwen en van Ostende naar Engeland en door twee verticale lijnen, die men zich moet denken als loo- pende de eene precies in het midden van de Noordzee en de andere vlak langs de Engelsche kust. De Zuidgrens van het Duitsche mljnveid, zegt de admiraliteit, is de 52ste graad N. B. (loopende ongeveer over Delft), zoo- dat er een betrekkelijk smalle strook voor de passage van Nederlandsche schepen naar Engeland overblijft. Men moet uit onze bekendmaking evenwel niet afleiden voegt de admiraliteit er weinig troostrijk bij dat het verder in het heele Zuidelijke gedeelte van de Noordzee veilig varen zou zijn. Dat er evenwel een veilige route blijft, bewijst de kennisgeving van de admiraliteit aan de Mij. „Zeeland" van den zeeweg dien deze veilig zal kunnen bevaren. Uit de Rotterdam schrijft men aan het „Hbl." Het kan wel niet anders of het be richt der Engelsche admiraliteit om trent het brengen van mijnen in de Noordzee moest in onze scheepvaart kringen zeer veel beroering brengen. Zet men toch de aangegeven peilin gen op de kaart af, dan blijkt dat het gevaarlijke gebied recht in den trek der scheepvaart van den Waterweg naar het Noordhinder vuurschip ligt. In verband hiermede zouden dan ook Zaterdagmiddag verschillende schepen niet vertrekken. Bekend is dat vanmiddag zouden varen o.m. de stoomschepen „Calisto en „Leto" van de firma Hudig en Veder, gecharterd door de Holland— Ameiika-Iijneen tweetal zeeschepen van de Koninklijke en de Dublinboot. Deze alle vertrekken eerst morgen ochtend om ten minste bij daglicht de gevaarlijke plaats te kunnen voor- verpletterd liet hij zich op den grond vallen en bleef geruimen tijd onbe weeglijk liggen. Simona had zich gewapend voor het bezoek aan haar bloedverwanten op den avond van dien dag; want ze was voorbereid op een zeer koele ontvangst. Voor Anneliese was de tijd na den trouwdag van Angela op de meest troostelooze wijze voorbijgegaan. Fried Westermann had, zooals wel te den ken was, gezwegen, en zij begon zich gemeenzaam te maken met het haar toebedeelde lot van af te moeten zien van alles, wat haar geluk be loofde. Ze was somber en bitter ge stemd en had berouw over vroegere daden. Ze had haar vader gevraagd, of hij een Kerstboom wenschte, en zijn antwoord was ontkennend geweest. Dat deed haar pijn en toch vond ze 't ook maar weer goednu kon zij de dagen in zwaarmoedigheid ver- droomen. Simona verwonderde zich, dat op Lindenheim alles zoo stil en donker was. Alleen in de woonkamer, waarin bijkomen. Men zal overwegen of de scheepvaart door het Kanaal aldus mogelijk blijft. Er zal niet anders op zitten dan dat voortaan eerst van Rot terdam naar de Noorsche kust wordt gestoomd omvervolgens om de noord punt van Schotland heen te gaan. Deze maatregel zal uiteraard niet dan in het uiterste geval worden genomen omdat deze route een omweg van misschien een vijftal dagen beteekent, met als gevolg daarvan een belang rijke uitbreiding van hetkolenverbruik. De „Nieuwland" op een mijn geloopen. Gisteravond is te ljmuiden binnen gekomen de logger „Wilhelmina" 4, KW 148, met 17 man equipage van het Nederlandsche stoomschip „Nieuw land," dat 5 mijl ten Ooorden van Outer Downsing op een mijn geloo pen en gezonken is. Het stoomschip „Nieuwland" is het nieuwste schip van de Scheep vaart- en Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam en was met een lading steenkolen bestemd van Goole naar Harlingen. De „Nieuwland" was Za terdagmorgen te ruim 8 uur vertrok ken. De ramp had plaats te 10.40. Het schip werd getroffen in ruim één, dat openbarstte, waarna het stoomschip eerst over stuurboord, later over bakkoord, ging overhellen, om binnen korten tijd met den kop in zee te zinken. Alle opvarenden hadden gelegenheid zich in een van de scheepsbooten te 'begeven, die door den genoemden logger werd opgepikt zoodat alle opvarenden gered zijn. Gezagvoerder is kapitein H. Drayer van Rotterdam. Tot de geredden be hoort onder meer Jan Noordergraaf, van Rotterdam, die ook tot de geredden van de Houtdijk behoorde. Aan boord van den logger werden allen van kleeren voorzien. Tijdens de cata strophe had de 2de stuurman E. Ste- gers met een der matrozen de wacht. Door de zorgen van het agentschap werd de bemanning in het Koning Willemshuis een onderkomen ver schaft. Inbeslagneming van alkoholische dranken in Oorlogstijd. In een hoofdartikel getiteld „De Volksbond en de Oorlog" van de hand van mr. dr. F. W. J. C. Snijder van Wissenkerke, voorzitter van den Volksbond in het Orgaan tvan den Volksbond tegen drankmisbruik wijst deze naar aanleiding van hetgeen in België plaats had waar de vreemde soldaten, naar beweerd wordt, zoo vaak handelen in door drank bene velden toestand op den plicht om te trachten zoodanige rampen te voor komen. Is inderdaad ook nu weer de drank de oorzaak geweest van zooveel ellen de, dan zorge men dat in onze hui zen niet de gelegenheid besta voor de kapitein den avond placht door te brengen, brandde de lamp. Met een kloppend hart opende ze de huisdeur. Dat veroorzaakte een zacht, krakend geluid. Ze luisterde wachtend, doch alles bleef stil als te voren, uit de keuken drong een mat schijnsel in de gangzij keek er eens inde oude Hanna was bij den haard ingesluimerd.Vastberaden trad Simona nu de tegenover liggende werkkamer binnen, waar ze een zacht gedruisch had meenen te hooren. Ook hier brandde geen lamp, maar het maan licht viel naar binnen en vulde het vertrek met zijn witachtigen glans, die maakte, dat men alle voorwerpen kon onderscheiden. Bij haar binnen komen stond een slanke meisjesge stalte van haar stoel bij 't venster op. Ik ben het, Anneliese, Simo na vergeef mij mijn binnendringen, maar er was niemand buiten. De aangesprokene staarde Simona onthutst aan: ze was zoo plotseling uit haar overpeinzingen opgeschrikt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1