1M FABRIEK. 25 Liefde en Strijd. gn is de en uifge- ACS enz. VRIJDAG 2 OCTOBER «ü- No. 232 32e Jaargang ïteeds in voorraad ■WIJNEN, voorts n, als POMMIES r., CHATEAU DE RGOGNE enz. enz,, WIJNEN, t.wMA r, witte en roode- .GA, MUSCAAT en ;rscbeidene merken bekende huizen. Wjjnkooperjj, stelt Ie merken te leveren ieuwendjjk 21. Branders, Kappen Comfoorts. 350 kaarsen liclili trlichting. ïnoodigheden. en-Kacbels, Haarde^ fabrieken van Bscfl IEN5TB0DE Firma F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland en de Oorlog. FEUILLETON 1914= hings-Artikelen. E. M. Jaarsma, J* rsehersjen in diveWl NSTAAHVBA6FJ 1—5 regels f O.»», H"'6 neer 5 cent. Zonder rabat ■ïemaal plaatsen wordt twe berekend. „agd een nette KOMEND MEISJE, Bureau „Vliss. Coura"1' VLSSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener f\ g\ polis, zijn GRATIS verze- ƒ1 lil gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood A ft gulden bij verlies .1 rf ft gulden bij verlies.! f|A gulden bij verlies j r|l| door -Cl II1 van een hand, |*lll van lllll vaneen jcerd tegen ongelukken voor: liUUU heid tot werken f IIU een ongeluk <JUU voet of oog lUU een duim ÏUU wijsvinger UU anderen vinger. Deze ultKeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongelak bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van eiken BEKENDMAKING. Verkrijgbaarstelling soldijen zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van posiwissels voor betrekkingen van of ficieren en mindere schepelingen ten wier behoeve ingevolge Kon. besluit van 28 Juni 1899, no. 42 een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan, ter gemeente-secretarie (bureau bevol king) kunnen worden afgehaald. Vlissingen, 1 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wetsvoorstel Mr. Mendels. Het Kamerlid mr. Mendels heeft een voorstel van wet ingediend ter voorkoming van in de huidige bui tengewone tijdsomstandigheden on- gewenschte gedwongen ontruiming van woningen. Aan de toelichting is het volgende ontleend Honderden vorderingen tot ontruiming veelal van goedkoope woningen, zijn reeds bij den rechter aanhangig gemaakt. Sommige rechters hebben tot dusver door termijnen voor antwooid toe le staan of de uitspraak van het vonnis uit te stellen de ontruiming eenigen fijd tegenge houden, maar de vonnissen worden ten slotte geveld engeëxecuteerd. De „Uitwinningswet" geeft hier geen baat. Het gaat hier nl. niet om uitwinning van betaling. De ver huurders beëindigen eenvoudig de huur. Minder dan ooit kan in deze tijden geduld worden dat, alléén op grond van onvermogen, gezinnen op straat worden gezet, en van werkloozen ook dakloozen worden gemaakt. Naar be vind van zaken, en na zich alle noodig geachte inlichting en voor lichting te hebben verschaft, behoort de rechter de gevraagde ontruiming te mogen weigeren, met voortduring van de gevolgen dier weigering ge durende een zekeren termijn. Voorsteller is van oordeel, dat de door hem ontworpen regeling op de minst omslachtige wijze den weg aan geeft, om tot het doel te geraken. En hij ziet tevens in deze wettelijke regeling een sterker, prikkel voor de verhuurders, om de door de steun- comité's of door hun tusschenkomst voorgestelde billijke schikkingen vrij willig te aanvaarden. Meel- en broodprijzen. Door den minister van landbouw, nijverheid en handel is met ingang van 2 October a.s., wat betreft de maximum-prijzen, het volgende vast gesteld Roman van B, RIEDEL-AHRENS. 91) 0(Nadruk verboden.) Er volgde een drukkende, welspre kende pauze, die haar het bloed naar ée wangen joeg. Ze hadden elkander zooveel te zeggen, dat ze in plaats van al het belangrijke slechts onder geschikte zaken aanroerdenhaar hart klopte en de meerderheid, welke ze anders als dame van de groote wereld boven hem had, kon ze niet ®eer toonen. Ge hadt niet moeten komen, zei ze eindelijk aarzelendals de "enschen van uw bezoek hooren, zullen ze daar een verkeerde uitleg aan geven. Holger kreeg een schokhaar woorden hadden den band tusschen «en opgeheven. Dat doet er immers niets toe; 'k zou zonder je brief ook gekomen a'iu> Simona wijl ik je moest zeggen, at het mij onmogelijk was van dien Beste Zeeuwsche tarwe (met uit zondering van zaaitarwe) per 100 K.G. f 12.50. De andere soorten van in- landsche tarwe naar verhouding. In- landsche rogge (met u'tzondering van zaairogge) per 100 K.G. f 11. Tarwe bloem,inlandsch 0 per 100 K.G. f 16.25 Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 14. Roggemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 13. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meelverbruikers. Aan tusschenhande- laren moet op verzoek 25 ct. korting worden toegestaan. Wittebrood per K.G. 23 ct., bruin- brood per K.G. 21 ct., gebroken Gro- ningsch roggebrood per K.G. 12 ct. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in verschillende gemeenten vanvoor witbrood met niet meer dan 2 ci.; voor bruinbrood en gebro ken Groningsch roggebrood met niet meer dan 1 ct., per K.G. De prijzen zijn contant, afgehaald aan de bak kerij of den winkel. Grondstoffen voor brood. Men schrijft aan het „Vad." Voor enkele weken hebben we eenige mededeelingen gedaan over verschillende bakproeven door het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen verricht. Van alle zijden blijkt het thans noodig op den voor raad tarwe en tarwemeel zooveel mogelijk te bezuinigen en met het oog hierop zijn de onderzoekingen met betrekking tot deze kwestie aan het station verder voortgezet. De gepu bliceerde uitkomsten wezen op een goedkoopere bereiding van wittebrood waarbij dan in de eerste plaats ge bruik dient te worden gemaakt van een toevoeging van rijstemeel en ver volgens van aardappelmeel. Voorts is nog gebleken, dat gebruik van boo- nenmeel in dit opzicht aanbeveling verdient. Het kan worden aangewend in de verhouding van één deel boo- nenmeel op vijf deelen tarwebloem, desnoods kan van boonenmeel nog iets meer worden gebruikt. Het is nu de vraag of ook het bruine brood goedkooper zou kunnen worden bereid door eenige toevoeging De meeste meelsoorten, die daarvoor in aanmerking komen, zijn echter óf te duur óf hebben een veel geringere voedingswaarde. Alleen roggemeel (gemalen rogge) kan een besparing op den prijs geven. Het is echter ook reeds van groot belang te achten, dat men de voorraden tarwe en rogge minder snel uitput door andere grond stoffen voor de broodbereiding te ge bruiken, al geeft dit gebruik dan ook geen geldelijk voordeel. Ook bij de bereiding van bruin brood dient dan weer in de eerste plaats rijstemeel te worden genoemd. Goed mogelijk verschrikkelijken dissonant van je te scheiden, welken je mij op het duin liet hooren. Nu ben ik weer hier, ik adem de betoovering van je nabijheid en omgeving in en weet niets meer dan dat ik je grenzeloos lief heb en je leven mij toebehoort. Hebt ge dan vergeten, dat alles tusschen ons uit was en uit moet zijn Als een man zoo bemint, als ik kan er van een einde geen sprake zijn en er is geen strijd te hevig, geen lijden te groot, geen vernede ring te diep om deze herinnering tot een te maken, waarmee men zich kan verzoenen. Wij echter zijn gescheiden als twee vreemden. En moet dat dan niet zoo zijn Neen, Simona. Want toen had Maria zich reeds in haar gedachten van mij losgeruktzij behoort tot die reine wezens, voor wie haar zending niet hooger staat dan de beminde man, die ten slotte altijd slechts daar te vinden zijn, waar de zwaarste der plichten haar wacht. Jij echter bent de echte vrouw vol leven en je be gaat een noodlottige vergissing door te meenen, dat je jonge leven behoort aan de herinnering aan een overledene. is 25 pCt. rijstemeel in bruin brood te verwerkenhet aldus bereide brood laat zich zeer goed nuttigen. Eveneens, in ie s ruimere mate, geldt dit van gerstemeel (d.w.z. gerstebloem, ver kregen door maling van gort) en van boonenmeel. Men zou ook gebruik kunnen ma- k-:n van aardappel.heel en boonen meel samen. De toevoeging van boo nenmeel dient tot verhooging van het eiwitgehalte, dat abnormaal laag wordt als veel aardappelmeel wordt gebruikt. Zooals bekend zal zijn, neemt het gebruik van „noodbrood" toe („het Vad." hoorde ook vermelden dat het groot publiek er juist niet aan wil) te Amsterdam is het toevoegen van V, rijstemeel aan tarwebloem voor broodbereiding verplichtend gesteld. Wat echter voor Amsterdam geldt, doet dit voor het geheele land. In siede van tot het aller uiterste te wachten, zou men beter doen, thans onmiddellijk over te gaan tot het in 't leven roepen van algemeen gel dende voorschriften, tengevolge heb bende bezuiniging op den voorraad tarwe en rogge. In de eerste plaats dient men te komen tot een meer algemeen gebruik van bruin brood, dat thans zeer aan bevelenswaardig is, omdat het goed kooper is en omdat de broodopbrengst aanmerkelijk hooger is, dar. wanneer men van het graan uitsluitend bloem bereidt en deze voor witbrood ver werkt. Ten tweede is het aanbevelens waardig, de gewon» bereidingswijze van bruin brood (meestal gemaakt van een mengsel Van evenveel tarwe als tarwebloem) te veranderen door als grondstoffen te gebruiken twee- deelen gemalen tarwe, één deel tar webloem en één deel rijstemeel (dit laatste fijn gemalen). Een geringe speling dient men te behouden, in verband met verschil van kwaliteit van diverse soorten tarwe en tarwe bloem. Door het Station voor Maal derij en Bakkerij worden deze bak proeven voortgezet. Vrijkaarten voor militairen. Aan in uniform gekleede officieren en minderen, die recht hebben op militaire plaatskaarten, kunnen ook thans vacantiekaarten worden verstrekt tegen den prijs van f 4 voor de eerste, f3 voor de tweede en f2 voor de derke klasse. Kan een houder van eene zooda nige vacantiekaaart het station van bestemming niet meer op den dag van geldigheid bereiken, dan kan hij zijne reis met den eersten trein van den daaropvolgenden dag voortzetten, waarvan evenwel op de vacantiekaart door het betrokken station is melding te maken. Ik bemin je, het rijke volle leven wenkt onsde toekomst en de wereld zijn de onze op dit oogenbiik, nu ik mij bevrijd gevoel van alle banden van 't verleden. Simona legde de hand tegen het voorhoofd ais om het kloppen van een hevige smart te bedwingen. Ik geloof toch nog, dat ge u vergist, antwoordde zewie Maria lief had, heeft op den duur geen plaats meer in zijn hart voor een kind der wereld, zooals ik ben. De fan tasie van den kunstenaar brengt u op een dwaalspoor. Die plaatste mij op een voetstuk, waarop ik in werke lijkheid niet behoor te staan, en be dekte met haar glanzenden mantel al mijn zwakheden en gebreken, ik ben niet het koningskind van een ver beelding, maar een onberekenbare, grillige en zieke vrouw, voegde zij er zachter bij, van welke ge u spoedig afgestooten zoudt gevoelen. Juist om deze vermeende zwak heden en gebreken, die zoo echt vrouwelijk zijn, bemin ik je nog meer, Simona. En op fluisterenden, smeekenden toon vervolgde hij Moet op een station, waar overge stapt behoort te worden, lang gewacht worden, dan mag de houder het station tijdelijk verlaten. Militaire Huisvlijt-Wedstrijden. Een 20tal afdeelingen van den „Volksbond tegen drankmisbruik" hebben het voornemen opgevat tot het organiseeren van Militaire Huis- vlijt-wedstrijden voor de militairen van alle wapens en diensten behoo- rende tot het bezettingsleger in en om de forien in de verschillende ver dedigingsstellingen van ons land. Aten is bij 't organiseeren daarvan uitgegaan van de overtuiging, dat het bij het lengen van de avonden en het guur worden van het weer voor de militairen een genot moet zijn de vrije uren door te brengen met een nuttige en aangename bezigheid, op 't gebied 't zij dan van een prettigen lichten geesles- of handenarbeid. Zij roept nu alle bedoelde militai ren op tot zuik een bezig zijn, 't welk niet vermoeit maar verkwikt, geen inspanning maar ontspanning be- teekent. Het plan bestaat in de verschil lende afdeelingen van het vervaardigde tentoonstellingen te houden in het begin van December, waar kan wor den ingezonden in 2 klassena. ter mededinging, b. ter opluistering. In kiasse a. worden medailles, geld prijzen en diploma's uitgeloofd. Mocht iemand naar elders worden overgeplaatst of naar huis terugkee- ren terwijl hij nog eenig werkstuk onder handen heeft, dan mag hij daarmede toch deelnemen aan de wedstrijden. Aan de tentoonstelling wordt ver bonden een verloting waarvan de prijzen zullen bestaan uit inzendingen, welke door inzenders daartoe ten geschenke worden afgestaan, of welke van hen, die in den verkoopprijs een vergoeding trachten te vinden voor hun aan grondstoffen en gereedschap pen gemaakte onkosten, zooveel mo gelijk door de commissie zullen wor den aangekocht. De baten der verloting komen aan het Kon. Nationaal Steun-comité opdat de inzenders aldus mede bij dragen tot leniging van den algemee- nen nood. Het plan dal bij de mili taire autoriteiten veel sympathie vond, wordt, niar reeds bleek, onder de militairen met bijval begroet. Een Roode-Kruis-schip. Het door Amerika uitgeruste Roo de-Kruis-schip wordt omstreeks 6 October a. s. te Rotterdam verwacht. De gezant van de Vereenigde Staten in Den Haag, heeft de noodige be schikkingen genomen voor de ont vangst van het schip te Rotterdam, dat door de Nederlandsche regeering Wil je dan niet leven Heb je mij niet eens gezegd, dat het zoo kostelijk was, het leven in dit para dijs, en weet je niet, dat er in de energieke, begeerende kunstenaarsziel duizende verrukkelijke levens zijn, die je alle mee zult genieten en dat ik den somberen engel der schaduwen niet zal naderen, als ik jou tegen mijn ziel en met mijn hartebioed door dringen zal, en waar is een wonder, dat de alles overwinnende liefde niet reeds heeft verricht? Het was schemerdonker geworden in den gezelligen salonbuiten viel de sneeuw in dichte vlokken neer in den haard knapten en vonkten de denneappels en de roode weerschijn der vlammen gleden over tapijten en stoelen, sloeg van tijd tot tijd hoog op tot boven de bloemenguirlandes tot aan de zoldering en viel dan weer op den den, die op den grond ^tond, zoodat zijn donkere takken, als door een tooverhand aangeraakt, nu eens in rooden gloed stond en dan weer in 't duister stond. Holger Storm sprak door in de be dwelmende klanken, die de liefde van een man weet te vinden en terwijl is vrijgesteld van betaling van invoer rechten. Het vaartuig komt van Boideaux, waar 't het voor Frankrijk bestemde personeel van het Roode Kruis met het noodige materieel ontscheept heeft. Hier te lande brengt het schip 2 compagnieën geneesheeren, personeel voor ziekenverpleging enz., waarvan de ééne bestemd is voor Duitschland, de andere voor Oostenrljk-Hongarije. Verder veert het mede 3 ladingen genees- en verbandmiddelen tot een gezamenlijken inhoud van 150 ton, te verdeelen onder België, Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije. Dr. Van Dijke hoopt bij de aan komst zijner landgenooten met de ambulances te Rotterdam aanwe zig te zijn. De voeding. In de „Münchener Medicinische Wochenschrift" komt een artikel voor waarin zeer goede wenken staan, die ook voor ons land van belang kunnen zijn. Schrijver geeft in overweging, het gebruik van tarwemeel te verminderen. Roggebrood is zeer voedzaam en voor de meeste menschen ook zeer gezond. Op de darmwerking heeit het een zeer gunstigen invloed, en door bij voeging van zemelen kan dit nog vermeerderd worden. Bij den tegen- woordigen stand der maalderij komt er 20—30 pet. afval, zemelen, die voor veevoeder dienen. Door zijn groot ei witgehalte bezit dit product groote voedingswaarde. Bakken we nu ze melhoudend brood, dan hebben we veel grooler voorraad, en dit brood kan even goedkoop geleverd worden als kommiesbrood. Door overmatig gebruik van vleesch wordt de gezondheid geschaad. Het is wenschelijk, dat alle gezinnen het vleeschverbruik op één portie per dag terugbrengen, daar in Duitschland zeer veel vleesch wordt gegeten.Kalfvleesch moet gedurende den oorlog niet meer gebruikt worden, door dit als een groote verkwisting moet worden be schouwd, evenals het slachten van jonge varkens. Een uitstekend voedsel zijn kaas, melk, aardappelen en bovenbedoeld zemelenbrood. Ook moet men meer groenten eten, vooral boonen, erwten, linzen, koolrapen, spinazie, andijvie, veldsla, bloemkool en wortelen. Waar de graanoogst binnen is, moet men de korenvelden geschikt maken voor den bouw van voorjaarsgroenten. Ook moet men aan het vee minder mais gevoerd worden, daar men hier uit uitstekend voedsel voor medschen kan bereiden. Het gebruik van kastan jes wordt aanbevolen. De bierbereiding moet worden in gekrompen. Gedurende den oorlog moet men meest met water zijn dorst Simona droomerig luisterde, verzonk de werkelijkheid en haar geest zag verleidelijke beelden. Ze was weer achttien jaar en 't was op een voorjaarsavond. De geur der omgewerkte aarde en van het jonge groen vervulde de warme lucht en een brandend verlangen naar het hoogste geluk doortrilde haar ziel. Leven. Leven 1 Zij luisterde naar de verlokkende woorden van Holger Storm, die haar meer en meer bedwelmden. Leven door hem. Zou het onmogelijk zijn Hadden niet de geleerdste genees heeren zich weieens vergist? Waar de drenkelfng zich aan een stroohalm vastklemt, zou zij zich daar niet mo gen vastklemmen aan den man, dien ze beminde en voor wien ze het noodlot was geworden? De flikkerende vlammen in den haard laaiden nog eens hoog op en wierpen haar schijnsel over de scurijf- tafel en het portret van Hendrick von Geerts, dat ook met een lijst van dennegroen omringd was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1