Ieen gedachtenis. De eerlijke ordt beleefd verzocht het terug gen. Scheldestraat 27, boven, 2000 -MN 1ST. Liefde en Strijd. DONDERDAG 25 ze Cralis-Verzeketing. fitSTMNBIEDING Nederland en de Oorlog. TT's EMULSIE; lingstraat, No. 231 - 52e Jaargang - 1914^s DEN BROCHE, Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inierc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen MENSTAANVRAGE FEUILLETON DIENSTBODE ienstbod^ BINNENLAND oeffleschjes gratis VLISSINGSCHE COURANT Iïdipl. Leerares, >bstraat no. 31 (boven) ich voortdurend aan tot het Lrdigen van Patronen het Knippen van Stoffen volgens elk model. |VCHT of te HUUR ge. een C A F E, onverschillig lett. S. Bureau „Vlissing. urant." oren een ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- fj r*gulden bij dood A f|f> gulden bij verlies J gulden bij verlies4 g"|rtgulden bij verliest lange ongeschikt- door <g|l| van een hand, l*^g| van ggggl vaneen heid tot werken B een ongeluk {JUlJ voet of oog iUU een duim IUU wijsvinger anderen vinger. Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot o< tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege gulden bij verlies van eiken voorkoming van misversta» wij onze abonné's er opatteit gratis-verzekering aan de „Vli: Ee" Courant verbonden, zond ing van den abonnements-prijj cent per week, ook geldt vod zeevarenden, schippers en verzekerings-voorwaarden zij gunstiger dan die van ander Men vergelijke deze voorwaar lechts om hiervan overtuig Irden. m 1—5 regels I 0.25, iedere gel meer 5 cent. Zonder rabat. Driemaal plaatsen wordt twee- .aal berekerd. -H vraajjd een net aeisje r alve dagen. Aanmelden savoj uur. Adres: Bureau VÜssi"t Courant." Tarwe en Tarwemeel. De hoeveelheden tarwe en tarwe meel, welke bij de meelfabrikanten nog beschikbaar zijn, zullen dezer dagen worden opgenomen en zal on der bepaalde voorwaarden van regee- ringswege tarwe ter beschikking worden gesteld aan die meelfabrieken, welke aan de te stellen voorwaarden willen voldoen. In verband hiermede zal binnen kort ook een herziening plaats hebben van de maximum-prijzen voor tarwe, tarwemeel en rogge en zullen tevens maximum-prijzen worden gesteld voor roggemeel, en voor verschillende broodsoorten. De aanvoer van tarwe voor regee- ringsrekening zal geregeld worden voortgezet. De regeering heeft ook een belangrijke partij buitenlandsch meel in Amerika aangekocht, welke op het oogenblik onderweg is naar Nederland. Waardeering der openbare meening. Nog nooit is, naar de „Standaard* opmerkt, van de regeeringen in Europa zulk een waardschatting van de pu blieke opinie uitgegaan, ais tijdens dezen oorlog. En het opmerkelijke is, zegt het blad, dat het daarbij niet zoozeer te doen is om 't eigen land als wel om de sympathie der publieke opinie in de naburige rijken. Scherp vooral teekent dit coquet- teeren met de publieke opinie zich af in het optreden der diplomatie in concurrentie met de telegraafbureaux De gezanten, die het gouvernement in het buitenland, althans in de neu traal gebleven staten nog te zijner beschikking heeft, strooien letterlijk met officieele communiqués, zenden aan alle adressen, die ze machtig kunnen worden, vlugschriften en blauwboekjes rond, en nauwelijks heeft de ééne publicatie het gezafnt- schapshotel verlaten, of waPdaarop volgen moet, ligt reeds ter perse. Iels van dien aard is zeer zeker ook tij dens vroegere oorlogen gezien, maar de diplomatieke veerkracht, hierbij thans tentoongesteld, is toch even verrassend als nieuw. De openbare meening acht, zoo betoogt de Standaard verder, den oor log afschuwelijk en op alie manieren 1e mijden, en omgekeerd den vrede den gezegenden volkstoestand, waar aller wensch en bede naar uitgaat. In die publieke opinie wordt het onrecht gewraakt en over het recht een schild opgeheven. Nog steeds staat alzoo de publieke opinie zedelijk hoog. Dit weet wie 't op oorlog toelegt, en vandaar de rustelooze poging om zich thans voor die publieke opinie te rechtvaardigen. Dat 't hierbij nu met de waarheid vraagd een nette ANKOMEND MEISJE, es: Bureau „Vliss. Couran l .vraagd een flinke Menstlbode dag en nacht. Adres -.Walstra2 itfl WO' het GASTHUIS alhier aagd eene on f 8 per maand, ichtichtingen verstrekt de er van het gesticht. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 90) O(Nadruk verboden.) Wat zal ik schrijven van den indruk, dien hij op mij maakte Laat mij daarover zwijgen, tot ik een monde linge verklaring kan geven. Ik zal den 24 dezer dus op Kerstavond bij u zijn Jet liefst was ik dadelijk na mijn aan- R°rnst alhier weer vertrokken om naar 'e gaan, maar dringende zaken n°uden mij twee dagen vast en dat ls misschien goed zoowant gedu rende deze dagen zal het mij gelukken de hooggaande golven van verrukking stillen, welke de hoop op het weer- 2lcn van u in mij deed ontstaan. Eeuwig de Uwe. Holger Sto-m." kerstavond. In den vorigen nacht heeft er een orkaan gewoed. Boomen 2l'n ontworteld, pannen van de daken wukt en waar de wind maar kon, Mte hij .met het werk der men- ™en. Met onstuimigen greep hief hij niet altoos te nauw wordt genomen dient toegegeven, zegt de „Stand." maar toch ligt er een moreele kracht in, dat men, heel Europa door, be kend wenscht te staan als een mogend heid, die niet anders dan vrede en recht begeert. Dat men ook in het neutrale Ne derland die overtuiging poogt te wek ken, eert ons. Er blijkt toch uit, dat men in België en Frankrijk, in Duitsch- land en in Engeland, bij ons volk een zin onderstelt, die wat ongerechtig is veroordeelt en wat edel is prijst. Men toont hierdoor ons een natie te achten, die 't nauw neemt met recht en gerechtigheid. Men stelt prijs op onze sympathie en erkent, dat deze niet is te winnen dan door nobelheid van gedraging. Alle bijzondere sympathie blijve hierbij buiten rekening. Ook in het buitenland weet men zeer wei, dat er onder ons zijn wier persoonlijke sympathieën sterk door Vlaamsche bloedverwantschap be- heerscht worden dat anderen, vooral onze Germaansche herkomst spreken latenen dat weer anderen onder Fransche bekoring zijn geraakt, of het practisch element in den Brit minnen. Maar hiervan geheel afgezien, blijkt uit die communiqués zonder eind en uit die bezwering van eigen onschuld dan toch, hoe men over tuigd is, dat de publieke opinie in Nederland vóór alle dingen naar vrede en recht vraagt. En dit is ons een lauwer, wanneer we niet gretig genoeg onze hand kunnen uitstrekken. Doch dan, zoo besluit het blad, zij er ook een open oor voor de roep stem, die ons hier tegenklinkt, om de publieke opinie in ons land, niet 't minst door de pers, steeds nauwge zetter in het spoor van hoogen rechts zin te doen wandelen. Internationale steunbeweging voor Onderwijzers. Het Bureau International de Fédé- rations d'lnstituteurs, dat reeds jaren in het belang der internationale sa menwerking van de onderwijzersver- eenigingen, te zamen met bijna 500,000 leden, werkzaam is, organi seert in alle aangesloten landen door bemiddeling van de landelijke ver- eenigingen een steunbeweging onder de onderwijzers ten behoeve van de vakgenooten, die door den oorlog in ellende zijn geraakt, zoowel de uitge wekenen als degenen, die in België vertoeven. Op verzoek van den secretaris van het Internationaal Bureau, den heer P. Cnudde (België), hebben de Ne- derlandsche gedelegeerden, de heeren M. Mieras te Beesd (Ned. Onderw. Gen.), P. Otto te Bloemendaal (Ver. van Hoofden van Scholen in Neder land) en Ph. Van der Vos teAmster- de golven der Oostzee op en joeg ze in dolle rijen over het strand. Daarop werd het stil en des mor gens stak de bleeke winterzon haar verdrietig gezicht door grijze wolken, alsof ze eens het onheil wilde be schouwen, dat de orkaan had aange* richt. Tot den namiddag wisselden stormvlagen, sneeuwbuien en korte vleugjes zonneschijn elkander af. Simona was weer hersteld van den hevigen aanval van hartkramp, maar hij had zijn sporen toch achtergelaten in een voortdurend gevoel van mat heid ze gevoelde zich nutteloos en Holgers brief had haar onrustig ge maakt. Hij behoefde niet te komen, maar had schrittelijk kunnen berichten, wat hij als antwoord op haar brief te zeggen had. Nu echter liet zich een laatste ontmoeting met hem niet meer vermijden welnu, dat moest dan maar zijn beloop hebben. Des voormiddags maakte het voor uitzicht op zijn komst haar wat op gewekter; ze was nu op den Kerst avond toch niet zoo alleen. Haar wan gen kregen een lichten bios en Simona had zich getooid met paarlen en haar slank lichaam werd ios omhuld door dam (Bond van Ned. Onderw tijde lijk de vertegenwoordiging van het Bureau op zich genomen. De voor zitter en de vice-voorzitter van het bureau zijn van alle verkeer van de buitenwereld afgeslotensinds begin Augustus werd van hen niets meer vernomen. De drie Nederlandsche gedelegeer den hebben thans ais vertegenwoor digers van het Internationaal Bureau tevens een Nederiandsch Comité ge vormd tot steun van de naar Neder land uitgeweken Belgische onderwij zers, dat zich heeft aangesloten bij de Centrale Commissie voor de belangen van uitgeweken Belgen. In samenwerking mei de Engelsche National Union of Teachers en de Belgische Fédération générale des Instituteurs Beiges, wordt een adres lijst samengesteld van alle uitgeweken onderwijzers. Dringend wordt,, ieder verzocht de adressen, die hem bekend zijn, aan het Bureau op te geven. Het (adres van h et Internationaal Bureau en van het Nederiandsch Comité tot steun van uitgeweken onderwijzers is bij P. Otto, te Bloe mendaal. Godsdienstige belangen der Militairen. Zooals men ons bericht heeft de Evange'ische Gezangen-Compagnieop verzoek der Commissie ter beharti ging van de Godsdienstige belangen der Militairen in en nabij de forten van de stelling van Amsterdam, be sloten belangloos een bijzondere uitgave te vervaardigen van een kleine bloemlezing van liederen ten gebruike bij de godsdienstoefeningen der mi- lilairen, gekozen door die commissie, uit den Psalm- en Gezangbundel, en zal deze, behalve dat zij kunnen aangevraagd worden ten behoeve van dat doel aan het bureau der forten- commissie Keizersgracht 207 Amster dam, ook verkrijgbaar zijn door be middeling van iederen boekhandel in het geheele land tot den prijs van 3 cent per exemplaar. Gevaar voor epidemieën. Het tijdschrift „Gemeentelijke Rei niging" wijst op het ons van alle kanten dreigende gevaar van epide mieën als gevolg en nasleep van den oorlog. Het is daarom gebiedend noodzakelijk den oorlog te verklaren aan de vliegen, muizen, ratten en an der ongedierte, doch aan de vliegen in de eerste plaats en in het Zuiden van ons land op de meest intensieve wijze, omdat daar de meeste kans van insluiping van besmettelijke ziek ten zal bestaan. Stoort u niet aan on- geloovigen of betweters, doch begin rustig en onvermoeid met de mest- hoopen zooveel mogelijk in de be bouwde kom te doen opruimen en doe de plaatsen waar zij gelegen een gewaad van blauw fluweel met geelachtig witte kanten. In den erkersalon was een edelden geplaatst welks donkere takken vol ernstige stroeve schoonheid tegen de lentetafereelen op de kleurige wanden afstaken. Simona was bezig den boom met denneappels en nagemaakte sneeuw te versieren en luisterde soms of ze ook stemmen in de vestibule hoorde, of ze wierp een onderzoe kenden blik naar den ingang van het onder de sneeuw bedolven park, waar haar gast nu spoedig moest ver schijnen. Ook het portret van Hendrick op haar schrijftafel was door een lijst van dennegroen omgeven. Holger Storm had den trein reeds aan het voorlaatste staiion verlaten om te voet naar Elmsbeck te gaanmet een vol gemoed begroette hij deze streek, waar de geschiedenis zijner liefde zich afspeelde en waarnaar hij onophoudelijk had verlangd. De her innering aan Maria was verbleekthij dacht alleen nog maar aan Simona en het vooruitzicht van haar te zullen weerzien, vervulde hem geheel. Toen hij daar het besneeuwde hebben met creoline of kalkmelk af schrobben. Op de stadsmestvaalten dienen de mesthoopen elke week met kalkmelk overgoten te worden, zoodat het broed der vliegen gedood worde. Alierwege dient in woord en schrift te worden aangespoord tot het dooden der vliegen, zoowel in woningen, win kels als werkplaatsen. Het gevaar is beslist niet denk beeldig Aan de leiders der ontsmettings- diensten nog de bijzondere raad weest zuinig op uw ontsmettingsmid delen. Er wordt niet voldoende meer van ingevoerd en zoodoende komt er gebrek aan deze middelen, met het mogelijke gevolg, dat wanneer over eenige maanden een uitbreiding van besmettelijke ziekten onverhoopt met plaats grijpen, geen desinfectiemidde- len te krijgen zouden zijn. Gebruik daarom thans zooveel mogelijk de meest voor de hand liggende middelen als zeep, soda, kalk, chloor, kokend water enz., en beperk het gebruik van formalin, lysol, creolin enz, tot het hoogst noodige, dan zal het u moge lijk zijn bij het mogelijk optreden van besmettelijke ziekten, uw dienst ten volle ter beschikking van de medici te kunnen stellen. Mogen wij èn van den oorlog èn van besmettelijke ziekten gespaard blijven, doch laat geen van beide ons onvoorbereid kunnen overvallen. De officieren Reimers en Verhuist. Omtrent de gevangenschap van de sedert in vrijheid gestelde en deze week te 's Gravenhage teruggekeerde Nederlandsche officieren in Albanee- schen krijgsdienst majoor Verhulst en kapitein Reimers, kunnen nog de vol gende bijzonderheden worden mee gedeeld De gevangen genomen officieren waren niet in een gevangenis opge sloten, doch in een huis, dat zij ech ter niet mochten verlaten, en waar zij streng bewaakt werden. Dat zij in dien staat van afzondering niets ver namen van hetgeen er in de buiten wereld voorviel, laat zich verklaren. Eerst tegen den tijd van hun vrijlating uit de ruim driemaandsche gevangen schap vernamen zij van den dood van commandant Thomson en bij hun ontslag deelde een Aloaneesch pries ter hun mede, dat in Europa de oor log was uitgebroken, wat zij nauwelijks konden gelooven, maar wat hun bij het verlaten van het vreemde grond gebied ai te waar bleek. Over ruwe of onwelwillende behan deling hadden zij zich niet te bekla gen. Zij mochten hun voedsel van woud binnentrad, ontsnapte hem een juichkreet. Hij wilde opnieuw bezig zijn aan zijn werk voor de menschheid ar beiden en vol blijdschap opende hij voor de ideeën die in hem opvonk- ten, de poorten zijner verbeelding. En nu stonden ze tegenover el kaar diep ontroerd en toch hun best doende om dat te verbergen, Simona bovendien ontsteldHolger Storm moest zwaar hebben geleden. Haar en baard vertoonden reeds enkele zilveren draden de wangen waren bleek, maar uit de diepliggende oo- gen blonk nog onveranderd de vuri ge en toch ook droomerige geest van den kunstenaar. Welkom op Irvingsburg, meneer Storm, begon Simona op een toon, die een licht gevoel van gebroken zijn verried en hem ontroerde en haar bekoorlijkheid in zijn oog ver hoogde. U waart in mijn schoon Flo rence hoe ziet het daar uit en hoe is het u gegaan Hij moest zich met geweld tot kalm te dwingen, terwijl hij een tak van den edelen werktuiglijk door de vin gers liet glijden en gehoorzaamde aan buiten laten komen, maar op eigen kosten. Naar wij vernemen hebben de beide officieren, die in ons leger laatstelijk den rang respectievelijk van kapitein en Ie luitenant bekleedden, zich da delijk weer voor herplaatsing in Ne- derlandschen dienst beschikbaar ge steld. De brand in 's Rijks Munt. De minister van financiën is gister ochtend naar Utrecht vertrokken voor een bezoek ter plaatse aan den uit gebroken brand in het gebouw van s'Rijk Munt en tot het nemen van eeni ge noodige schikkingen. De aanwezige muntvoorraad is on aangetast gebleven en is de werking van de Munt verzekerd. De „Jan Pieterszoon Coen"." Gisterenmiddag liep met goed ge volg van stapel het op de werf der „Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij" te Amsterdam voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" gebouwde dubbelschroef- sioonschip „Jan Pieterszoon Coen", het grootste tot nu toe in Nederland gebouwde schip. Dit nieuwste mailstoomschip is be stemd om na gereedheid door de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" van haar bekenden passagiersdienst tusschen Amsterdam en Batavia te worden toegevoerd. Het schip kan vervoeren202 pas sagiers le klasse in 107 hutten en 4 luxe hutten, 129 passagiers 2e klasse in 49 hutten, 46 passagiers 3e klasse in 16 hutten en 42 passagiers 4e klasse in één verblijf. De bemanning telt 261 personen, zoodat het totaal aantal opvarenden 680 kan bedragen. Vlissingen, 1 October. Opsnbare Leeszaal en BibliotheeK. Gedurende de maand September werd de leeszaal bezocht door 123 haar wenk om op de chaise longue plaats te nemen. Niet bijzonder, mevrouw; want waarheen mijn blik ook wendde, zag ik rozen, die mij aan de boschfee her innerden. En de menschen daar Och overal vindt men dezelfde zedelijke ellende, dezelfde verleugening, die ons naar beneden tracht te trekken tot ons de afschuw overmant. En ge naar de hoogte vluchttet, vulde Simona met een gedwongen glimlach aan, waar uw eigenlijk va derland is, de bevrijdende sfeer van het licht, evenals de betooverde prins uit het spiookje die den ganschen dag als bedelaar ronddoolt, maar des avonds in de verborgen kasteelen zijner geheimzinnige wouden weer prins is. En waar men het gelukkig maken de geheim zijner verborgen werelden kent, voegde Holger erbij. Hij nam uit den korf, die dicht bij hem stond eenige denneappels en wiep die op de zacht gloeiende kolen van den haard. Daarna keerde hij zich met een geheel veranderd gezicht weer naar haar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1