irts Item je-i. «bj, sïïsljsl jstse Liefde en Strijd. L. BATENBURG. HUIS. lUUEAUTÉ's, WOENSDAG Nederland en de Oorlog. iEH BROCHE, f No. 230 52e Jaargang Comfoorts, 350 kaarsen lichl-l Iverlichting, tenoodigheden. len-Kachels, Haarden e fabrieken van Becht E. M. Jaarsma, Jan rschernoen in diverse UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke leestdagen JTAAIBlEDINGEj lENSTAANVRAGÖ GERSKHECHT Straws^ FEUFLLETQN erloofden en Jonggehuwden ïatom. .platen, 17e 1000 tai, werk op dit gebied' wenken, nuttige raadge! nstige waarschuwingen, be. voorschriften enz. (en daarbij 't bekende weit RESCHLERVoor Jonge i. Prijs te zimen fl.ig ïl of zegels)Boekh „EXCEL- Beuningenplein 13, Am- ren een en gedachtenis. De eerlijke rdt beleefd verzocht het terug en. Scheldestraat 27, boven. jorloopig 's Woervs- EEN spreekuur 1914' In, Nationale en Volksiiede- lijke en dram. Voordrachten en, alsWij trouwen niet Ach Marie,wat zoen je lekker, Ineelrepetitie in de keuken, tn Lutjebroek als soldaat. In it. Juf pas op je doppie, e. Een jonge held. Klaas met e. 'sNach<s na 12 ure. Popke. Voetbalsport. Tangodans. Juderhuis, etc. etc., te zamen :ctie van 140 Nos. leveren :en Toasten en Droomboekje ^au) voor f0 45 franco thuis iel of zegels) Boekh.„EXCEL- Beur.ingenplein 13, Am- JIEUWENDIJK 29 ER ÏZOÈN. Jhb Eiings-Artikelen. Branders, Kappen,! 15 regels t 0.85» - meer 5 cent. Zonder rabai- Iriemaal plaatsen wordt twee- berekend. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener ft sulden bii levens- miwa ïie in deze sombere tijden op de hoogte wil blijven meest belangrijke oorlogs- abonneere zich op de daée' erschijnende „VLISSINGSCHE Islechts 10 cent per week of 1 '/a cent per nummer, Irzekering, aan het hoofd vet vermeld. flinke nz., lett.Z. bureau van Het in gevaar brengen van onze onzijdigheid. De instructie geopend tegen „De Telegraaf," krachtens art. 100 van het W. v. S., wegens de plaat van Louis Raemaekers „Als de steenen sprekenis het tweede geval van dien aard. Het eerste geval be'rof de „Illu- slration," en wel de nummers van 8 Augustus en 29 Augustus. In het nummer van 8 Augustus kwam het bekende kaartje voor, waarop door middel van een pijltje geheel ten on rechte was aangegeven, alsof de Duitschers bij hun aanval op Luik, bij Eysden over Nederlandsch gebied zouden zijn getrokken. Het nummer van 29 Augustus be vatte een teekenlng van George Scott voorstellende een Duitsch soldaat, met den voet op het lichaam eener vrouw, brandende huizen op den achtergrond, en het onderschrift: „Leur tag on de faire la guerre." (Hun manier van oorlogvoeren.) Naar het „Hbi." meldt, zijn deze beide nummers door de Amsterdam- sche justitie aan de politie toege zonden, teneinde, op grond van het bovenstaande artikel, daarover de leden der firma Meulenhoff Cie te hooren, welke firma, zooals men weet tijdelijk de „Illustration" (ook de be wuste nummers) hier te lande heeft laten nadrukken, omdat uit Frankrijk geen exemplaren de firma bereikten. Dat de politie ook zelfstandig waakt tegen alles, wat onze onzijdig heid in gevaar kan brengen, blijkt o. a. hieruit, dat aan een winkelier in de Nieuwe Hoogstraat te Amsterdam gisterenavond werd aangezegd om het onderschrift van een plaat, voor stellende het 42 c-M. kanon, welk onderschrift luidde„Het moordkanon der Duitschers," te verwijderen. En op verzoek der politie is on langs een einde gemaakt aan het openlijk uilstallen van een groote kleurige plaat, in België gedrukt, met een aanschouwelijke voorstelling van de gruwelen van den oorlog in België. Tarwemeel. Naar wordt gemeld, is hef vrij ze ker, dat met eenige dagen de voor iaden tarwe en tarwemeel van alle tarwe-meelfabrieken in ons land door de regeering zullen worden onteigend. Voortaan zullen de meelfabrieken dan de tarwe van de regeering ont vangen en voor haar vermalen. De distributie van het tarwemeel zal dan verder van regeeringswege g'schieden. Giro verkeer en belasting betalen. Naar het „Hbl." verneemt, zal met wgar.g van 1 November het girover- Roman van B. RIEDEL-AHRENS. G9) O(Nadruk verboden.) Achter in den gang was een tijde lijke bediende bezig met het spoelen van wijnglazen en hij stond op het punt om de vreemde dame te vragen, Wat ze wenschte, toen Anneliese uit keuken kwam en met de uitdruk- TO van onaangename verrassing °P het gelaat naar haar toekwam. Wat verlang je Simona Wij vie- ,CI) bruiloft zei ze koel. Dat zie ik en wil jullie ook n.let storen. Ik zou alleen maar Ma- 115 graag een paar minuten willen sP;eken. '1 Gelaat van Anneliese kreeg een ,achter uitdrukking, terwijl ze over oud bleef staan. Eindelijk trok du jonge vrouw in een donker hoekje, Het spijt me, maar het is beter niet op aan te dringen, Maria mij tegenwoordig niet recht en 'eveit i keer (de voldoening van rijksbelas tingen door middel van overschrij ving bij de Nederlansche Bank) bij onze belasting administratie zijn in trede doen. De faciliteit zal gelden voor per» sonen en lichamen, die een rekening bij de Nederlandsche Bank hebben, of wier kassier of bankier een reke ning bij de Nederlandsche Bank heeft, en zal betreffen alle directe belastingen en de termijnen van afloo pend krediet wegens accijnzen. Ten behoeve van dit giro verkeer stelt de administratie bij de ontvan gers der directe belastingen formulie ren tegen den prijs van Va cent per stuk beschikbaar. Staatsspoor. Het voornemen bestaat, vermoedelijk in de tweede helft van October, het aantal reizigerstreinen op de lijnen der staatsspoorwegen weer belangrijk uit te breiden. Ter voorziening in dringende be hoefte worden reeds nu enkele school- treinen ingelegd. Prof. Heymans over den oorlog. Prof. Heymans, hoogleeraar in de philosophie aan de universiteit te Groningen, heeft zijn colleges hervat met een les over den oorlog uit een psychologisch oogpunt. Wat hij in deze openbare les heeft gezegd, komt in hoofdzaak op het vo'gende neer: Men zou verkeerd doen, zich door den tegenwoordigen oorlog te laten vervoeren tot pessimistische beschou wingen over het peil onzer cultuur en waarde der vredesbeweging. Wel leert de geschiedenis, dat er tot dusver altijd oorlogen zijn geweest, maar tevens, dat er zich steeds grootere rechts - gemeenschappen vormden waarbinnen vrede heerscht. Van deze ontwikkeling mag worden verwacht, dat zij zich zal voortzetten en ten slotte zal uitloopen op den wereld vrede. In die richting werken samen het zich uitbreidende internationale verkeer, de toenemende eenheid van cultuur en de stijgende moraliteit. Men mag uit de barbaarschheden van dezen oorlog er. van andere oor logen niet afleiden, dat onze bescha ving niet meer zou zijn dan een op pervlakkig vernisveeleer, zijn die barbaarschheden zoo te verklaren dat rechtvaardigheid en menschenlief- de door de krampachtige spanning der opmerkzaamheid in één richting tijdelijk zijn teruggedrongen. De volken in hun geheel begeeren niet voor onrechtmatige belangen oorlog te voerendat blijkt het best uit de wijze, waarop in officieele stukken conranten en brochures on der het volk voor den oorlog stem ming wordt gemaakt. Het bestaan van groote bondssta ten als de Amerikaansche Unie be- ik acht hel verkeerd haar met groote krachtsinspanning verkregen uiterlijke kalmte te verstoren, des te meer omdat ze pas een telegram ontving met de treurige tijding, dat de oude dame een beroerte heeft gehad en zeer naar haar verlangt. Over een uur ver trekt ze. Bespaar het haar; ze lijdt meer dan je vermoedt. Na deze verklaring durfde ze niet langer op de vervulling van haar wensch aandringen. Vernederd, niet in staat om helder te denken en het beleefde slechts ge voelend als een druk, die in haar borst een stekende, lichamelijke pijn veroorzaakte, dwaalde zij opnieuw over den witachtigen weg door sneeuw en duisternis; het loopen viel haar zwaarde sneeuwlaag was dikker geworden en telkens zonken haar voeten dieper in de witte massa. Eindelijk dwong haar de steeds erger wordende pijn om stil te slaan en eens goed adem te halende droppels rolden haar van't voorhoofd en doodelijk vermoeid moest ze, om vallen te voorkomen, zich op een mijlsteen neerzetten, die aan den kant van den weg stond. Voor haar oogen wijst de mogelijkheid van vrede bin nen een uitgestrekt gebied. Wat daar is verwezenlijkt, is ook elders en op nog ruimer schaal niet ondenkbaar. Dat de vredesbeweging dezenoor- log niet heeft kunnen voorkomen, is niet te verwonderen zij is nog slechts aan het begin harer werkzaamheid. Naarmate de invloed en het inzicht der volken toenemen, zal met steeds grooter ernst en steeds meer kans op welslagen naar middelen worden ge zocht, die den vrede kunnen verze keren. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft bij brief van 26 dezer aan de burgemees ters medegedeeld, dat indien aaneen militieplichtige, ter zake van wiens verblijf in werkeiijken dienst vergoe ding wordt genoten, tijdelijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of min der de vergoeding mag worden uit betaald, ook over die verlofdagen. Wordt het verlof echter verleend voor den tijd van vijf of meer achter eenvolgende dagen, dan mag uitkee- ring van vergoeding over den verlof tijd niet plaats hebben. Belgische geneesheeren in de residentie. Te 's Gravenhage zijn aangekomen een tweetal officieren van gezondheid van het Belgische ieger, de heeren dr. Lucien van Hoof en dr. Armand Watheleta. Eerstgenoemde was vóór het uitbreken van den oorlog le as sistent voor de patho ogische anatomie aan het „Instituut Saciereologique" te Leuven. De andere was geneesheer aan het „Hopitale Maritime" te Brus sel. Zij hadden zich als tijdelijk offi cier van gezondheid bij het Belgische leger verbonden en waren werkzaam te Namen, toen de Duitschers deze vesting veroverden. Van Namen wer den zij met de Fransche officieren van gezondheid, die onlangs te 's Gra venhage waren en een aantal Belgi sche colega's naar Luik gezonden, waar zij door de Duitschers werden opgehouden. Zij wisten echter Luik te verlaten en werden door boeren voortgeholpen. In Maastricht verschafte de consul hun een reisgelegenheid naar Den Haag. Zij maakten daar hun opwach ting bij den Belgischen gezant. Hoogst dankbaar waren zij over de vriende lijke wijze waaiop zij in ons land waren ontvangen. Een Haagsche fa milie had hen Zondag ten middag maal genoodigd, en zij brachten daar ook den avond door. Zij verklaarden overtuigd te zijn van de onjuistheid van het bericht, dat Duitschland de Nederlandsche neutraliteit had ge schonden, en verklaarden, dat hun reeds in België was gebleken dat van de beweerde neutraliteitsschennis niets dansten vurige vonken en alleen de hevige pijn maakte, dat ze niet heele- maal haar bezinning verloor. Uit de duisternis rondom haar schenen ake lige armen zich naar haar uit te strek ken was dat de dood, die in zoo akeligen vorm dichterbij kwam Wilde hij zich nu reeds, hier op den een zamen verlaten weg meester van haar maken? Ze gilde van angst en pro beerde op te staan, maar de krachten ontbraken haar daarvoor; de verschrik kelijke aanval pakte haar heviger aan dan ooit te voren, zou het de laatste zijn Wanhopig stak ze de armen naar hulp uit en die kwam. Het gedruisch van gedempte voet stappen werd gehoord, die nader kwamen. Uit het vlokkengedwarrel kwam een vrouw te voorschijn Maria. O, help mij Maria. Ben je het werkelijk Ja, ik ben het Simona. Anne liese vertelde mij van je bezoek en nu hield mij niets meer terug; ik moest je volgen, ik werd met geweld gedreven alsof ik zelfs tegen mijn wil zou hebben moeten gaan en hoe juist heeft mij dit sterke gevoel waar was. Luik hadden zij één voor één verlaten en zich later weer bij elkaar gevoegd. Na hun avontuurlijke en lange reis hierheen voelden zij zich oververmoeid. Gisteren vertrokken zij naar Ant werpen om zich ter beschikking van het Belgische legerbestuur te stellen. Spoedige betaling. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende aanschrij ving tot Ged. Staten der provincies gericht De Coöperatieve Vereeniging „Cen traal Beheer" te Amsterdam, heeft onder mijne aandacht gebracht, dat hef voor vele fabrikanten en hande laren, die leveranties, aan Staat, pro vincie en gemeente doen, in dezen tijd van zooveel belang zoude zijn, indien zij de hun verschuldigde gel den zoo spoedig mogelijk uitbetaald krijgen. Het zou voor velen een uitkomst zijn als de publiekrechterlijke licha men nu niet tot 1915 wachtten met het verschuldigde over 1914 ter be schikking te stellen, doch zich be reid verklaarden terstond hel ver schuldigde voor het reeds geleverde te betalen. De overheid zou met zulk een maatregel een uitnemend voor beeld geven en bovendien velen helpen. Naar aanleiding hiervan heb ik de eer uw college te verzoeken, de vorderingen ten laste uwer provincie thans zoo spoedig mogelijk te vol doen. Het zal mij aangenaam zijn, dat door U de aandacht van ue besturen der gemeenten in uwe provincie er op wordt gevestigd, dat een spoe dige voldoening der vorderingen ten laste van de gemeentebegrootingen en van de begrootingen der gemeen telijke bedrijven mij thans zeer ge- wenscht voorkomt. Mobilisatie-toelage. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog, de mobilisatie toelage voor officieren en adjudant onderofficieren die in het garnizoen zijn achtergebleven, terug te brengen respectievelijk op tl.— en f0.50in gaande op 1 October. Nieuw noodbrood. Dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden, heeft nieuw noodbrood gemaakt. Zooals men weet is onze aardappelenvoorraad groot. Dr. Voerman heeft nu van geheele gedroogde aardappelen (dus met de schil er om) met bijvoeging van roode tarwe brood gemaakt, dat dezelfde eiwitwaarde heeft als het gewone bruinbrood. Door de roode tarwe is het brood donkerder van kleur, terwijl de smaak een ietsje geleid. Ik wilde niets anders dan je vragen, of je mij werkelijk vergeven hebt. Volkomen. Simona, kom, leun maar flink op mijn arm. Ik breng je naar huis en ga pas met den trein van middernacht. De plicht roept mij naar Husum, maar een inwendige stem zei mij, dat jij ook lijdt en mij noodig hebt en iets bovenmenschelijks kwam in mij werken, alsof ik je moest zeg gen, dat ik je lief heb en al wat tusschen ons stond vergeten is. Bij jou gevoel ik mij weer wat beter Mariaverlaat mij nog nietik ben bang voor het donker, dat mij omgeeft, zoodra ik weer alleen ben. Maria scheidde ook ongaarne van Simona. Je hebt koorts zal ik den dokter laten komen? Neen, Maria, hij kan mij toch niet helpen, wil je nog iets voor mij doen, breng mij dan in bed. Toen ze onmiddellijk daarna in de witte kussens lag, sloeg ze plot seling met hartstochtelijke innigheid haar armen om den hals van Maria, die zich over haar heen gebogen had. bitter is, daar de schil van de roode wintertarwe een weinig bitter is. De reuk van het nieuwe noodbrood is als van gebakken aardappelen. Binnenkort zullen proeven op groote schaal genomen worden. Lotisico. Van goedingelichte zijde vernemen wij, dat de minister van justitie aan den directeur van Lotisico heeft mede gedeeld in geenerlei overleg of on derhandeling met de directie van Lotisico te willen treden, maar den gang van zaken te zullen afwachten. Aanwijzing voor de luchtvaart. In verband met hetgeen te Maas tricht is gebeurd, de vermoedelijk onopzettelijk veroorzaakte schade door een bom uit een vliegtuig, rijst bij ons de vraag, of het niet ge- wenscht zou zijn, dat de gashouders van plaatsen, welke nog niet zijn voorzien ten behoeve van de lucht vaart, van aanwijzingen door middel van letters, ten spoedigste worden voorzien van de door ons gepropa geerde aanwijzing. Er zijn op het ooger.blik ruim 82 plaatsen, waar de gashouders van dit teeken zijn voor zien, terwijl er meer dan 100 zijn, die het teeken nog niet hebben aan gebracht onder deze laatste zijn grensgemeenten, die met de beschil dering wenscher. te wachten tot na den tegenwoordigen toestand. Het is ons bekend, dat in den aanvang van den oorlog in verschillende plaatsen aan de Nederiandsch-Belgische grens de kerktorens zijn voorzien van de Nederlandsche vlag, cm aar. dc coi- logvoerenden, vooral den vliegers, aan te geven, dat deze plaatsen op Nederlandsch grondgebied gelegen zijn. Geheel in aansluiting hiermede, zal het aanbeveling kunnen verdie nen, dat vooral de grensgemeenten, die tot heden verzuimden te voldoen aan het verzoek der drie samenwer kende vereenigingen, de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, de Vereeniging van Gas- fabrikanten in Nederland en den A. N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, dit zoo spoedig mogelijk te doen uit eigenbelang. In geval de oorlogstoestand ook in ons land zou intreden, is het indien gewenscht natuurlijk een kwestie van minuten om de aanwijzing onleesbaar te ma ken. Het is trouwens bekend, dat destijds bij de voorbereiding der be doelde aanwijzing de hoogste militaire autoriteiten gekend zijn geworden. („De Kampioen.") De Engelsche schipbreukelingen. De Engelsche zeelieden, schipbreu kelingen van de drie gezonken krui sers, die in Engeland,terugkeerden,wa ren opgetogen over de vriendelijke en edelmoedige wijze, waarop zij ge- Ik ben in mijn ziel zoo diep ongelukkig Maria en weet toch niet, waarom, ik zie overal zoo veel schaduwen. Wat jij heden aan mij gedaan hebt, jij goede, daarvoor zal je je loon ongetwijfeld krijgen, geloof me. Toen Maria haar blik met een be klemmend gevoel van angst op Si mona liet rusten, viel het haar op, hoe lijdend deze er uitzag en dat ze nog zoo kinderlijk jong leek. Mede lijden en de oude warme liefde vul den haar gemoed en zich voorover buigende, kuste ze tot afscheid feeder de bleeke wangen. Jfc „München, 21 Dec. 1895. Zeer geëerde mevrouw Gisteravond ben ik uit Florence, de stad der rozen en oranjebloesems, weer hier gearriveerd op een tijdstip dat overal de verfrisschende harsgeur van onze dennen om mij heen waait. Ik vond uw brief, die door de ver geetachtigheid van mijn hospita hier was blijven liggen. (Wordt vervolgd.) wêêêm

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1