Liefde en Strijd. Nederland en de Oorlog. No. 229 52e Jaargang DINSDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR 'FEUILLETON 1914^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 eert Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege polis, zijn GRATIS verze-9000 lange ongeschikt- 7^lfi door dood 9flf|gulden blJ verl.es =Agulden bij verlies,! gulden bij verlies O prgulden bij verlies kerd tegen ongelukken voor: U UUU heid tot werken (JU een ongeluk üUll f6". Oil v<?. vaneen van eiken Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van qeldlq DlaatsbLk jLtM V een duim 1UU wijsvinger U%3 anderen vineer. 9 p,aalsDewl's' een ongel"" bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam JACHTWET. Restitutie Jachtakte. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van houders van jachtakten, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden door den Mimster van Binnenlandsche Za ken in overleg met diens ambtgenoot van Financiën, is besloten dat te zijner tijd de teruggave zal worden overwogen van de recognitie van die jachtakte waarvan geen of slechts weinig gebruik gemaakt is kunnen worden, doch uitsluitend aan die personen die hunne akte voor 1 Oc tober 1914 bij den Burgemeester hunner woonplaats hebben ingeleverd. Vlissingen, 28 September 1914. De Burgemeester voornoemd, 'VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Koningin en de soldaat. Een autoriteit die er zelf getuige van was, verhaalt aan de „Meijerijsche Ct." het volgende van het bezoek van onze Koningin aan een Limburg- sche gemeente. Na de schouwing der troepen begaf H. M. zich naar een afgelegen schuur waar een soldaat op wacht stond. Dat was toevallig een Eindhoven- sche jongen. Op de vraag van H. M., op welke manier zij zich naar boven kon be geven, moest de wachtpost antwoor den, dat de eenige weg ging over een primitief smal laddertje, soort kippeniadder. De Koningin aarzelde geen oogen- blik en klom, zich schragend en vast houdend aan de balken, naar omhoog. Boven was het kwartier van een aantal soldaten. Toen zij eenklaps de Koningin voor zich zagen, en haar hoorden vragen „Bén jullie tevreden, jongens toen was er geen éen in staat direct te antwoorden, zoo versteld stonden ze allen. Maar de stoutste van het troepje strond dra in de houding en zeide „Goed Majesteit". En hoe is het eten? Zeer goed, Majesteit. En overigens? 't Begint wat koud te worden, Majesteit. De Koningin keek eens naar het pannen dak boven haar, dat aller minst luchtdicht was, en zij liet zich ontvallen„Het is geen wonder ook". Dan, zich tot iemand van haar ge volg wendend, die halverwege het laddertje opgeklommen was„Dat moet morgenavond veranderd zijn. En is de ligging warm genoeg vroeg de Koningin verder. Roman van B. R1EDEL-AHRENS. H8) O(Nadruk verboden.) Met dwepende vereering had zij immers eens aan haar broeders arm gehangen. Had dan de gansche we- 'eld tegen haar saamgezworen, zelfs schuldelooze kind Simona wist niet, dat baron Leo i» gerechtvaardigden toorn zijn ver loofde wilde beschermen tegen de einraking met een vrouw, aan wier "Sten het, volgens zijn overtuiging, gelukt was zijn vriend en Maria van elkander te verwijderen. Ook de laatste week verliep; de "ouwdag brak aanvan Holger was "°g geen bericht gekomen. Sedert ®en vorigen morgen bevond Maria eich op Lindenheim, Simona had het J'n de oude courantenvrouw gehoord, "kze soms verblfldde met een gift. Zou Maria komen O, ongetwijfeld zou meegevoelen, hoe het haar moede was, moederziel alleen op I !e Er mocht wel wat meer dek zijn Majesteit, antwoordde flink de sol daat, die zich blijkbaar geheel op zijn gemak begon te gevoelen. Opnieuw keerde de Vorstinne zich om en beval, dat morgenavond meer dekens aan de soldaten zouden ver schaft worden. Na dit vertrouwelijk onderhoud is de Koningin langs hetzelfde min-solide laddertje weer naar beneden gekomen, zichtbaar voldaan, dat zij haar sol daten van dienst had kunnen zijn. De Rijkspostspaarbank. Het blijft voor ons altijd nog twij felachtig of het Koninklijk besluit van 3 Augustus, waarbij de terugbetaling van gelden, ingelegd op de Rijks postspaarbank over langeren tijd ver schoven werd,een gelukkige maatregel mag heeten. Men kent den inhoud binnen zeven dagen mag slechts f 25 direct wor den uitbetaald en voor grootere be dragen kan tusschen aanvrage en uil betaling zes maanden verloopen. Naar ons oordeel is deze maatregel overijld genomen. Andere spaarbanken handelen zoo niet. De spaarbank voor de stad Am sterdam b.v betaalde alles uit en annonceerde met vrijmoedigheid in de bladen dat alle opvragingen en terugbetalingen op de gewone wijze bij haar konden plaats vinden. Dat wekte vertrouwen en maakte weldra aan de run een einde. Daarentegen vreezen wij dat het vertrouwen in de Rijkspostspaarbank voor langen tijd zal zijn geschokt. De inlagen zullen sterk verminde ren, zelfs van de zijde van hen, die wef gëldën beschikbaar hebben, maar ie aan de Rijkspostspaarbank niet kunnen toevertrouwen, om den lan gen termijn, die hier tusschen aanvrage en terugbetaling verloopt. Wij stemmen aanstonds toe, dat bij uiteenzetting der redenen, de di rectie in geval van noodzakelijkheid de terugbetaling ten spoedigste doet plaats hebben. Maar niet ieder neemt genoegen met dergelijke hinderlijke voogdij. Zal de Spaarbank weer haar ge wone beduidenis voor ons economisch leven herwinnen dan is spoedige terugkeer tot den ouden toestand dringend vereischt. Het vertrouwen var. het publiek zal er door winnen. En dat is brood- noodig. („Rott.") Verminderd wantrouwen tegen Nederland. Bij de vele berichten van het ten- gendeel welke ons nog steeds be reiken, kunnen wij er nu en dan al wel eens melding van maken, dat in België een gunstiger opvatting omtrent Nederland en de Nederlanders zich begint baan te breken. den dag, waarop Hendrick's zuster in het huwelijk trad. Doch ook Maria kwam niet. In angstige spanning zag ze de uren verstrijken, geen bode, geen groet Allen hielden zich daar bezig met het jonge paaraan haar dacht niemand. Om drie uur klonk van den toren der Stefanuskerk feestelijk klokgelui nu zou Angela naast den man harer keuze voor het altaar knielen. Roer loos luisterde Simona naar de plech tige tonen. Vervolgens zongen de koorknapenduidelijk hoorde ze in de stilte van den grijzen Decemberdag de melodieuze stemmen. En nu volgde er een diepe stilte. In den loop van den namiddag had ze geen rust meer; ze moest naar buiten om menschen te zien. Het was te hard, dat men haar niet ver gunde Angela te zien, en ze werd overmeesterd door het verlangen naar Maria. Als die eens weer vertrok, zonder met haar gesproken te heb ben. En plotseling kwam ze op den inval om in de bescherming dei duis ternis onbemerkt naar Lindenheim te sluipen om een blik van het jonge Wij ontleenen aan een brief van 23 dezer uit Antwerpen aan de „N. R. Ct." daaromtrent het volgende Het wantrouwen in Nederiand's houding in den huidigen krijg, dat door het volk op zijn hartstochtelijke wijze op den Nederlander wordt overgedragen, begint iet en wat te luwen. In de achterbuurten leeft de legende van den doortocht der Duit- sche troepen door Zuid-Limburg on gehinderd voort en men bemerkt daarvan op soms onaangename wijze de sporen, maar da onophoudelijke logenstraffing van het onvoorzich ig verspreide gerucht, heeft het toch wel langzamerhand bij gebrek aan voedsel aan het kwijnen gebracht. Wel wordt echter in de gesprekken, die de ge middelde Antwerpenaar over vriend en vijand houdt, Nederiand's neutra liteit nog altijd verkeerd enonblillijk beoordeeld. De overgang van den toestand, waarin alleen enkele door geheime inlichtingen on de hoogte zijnde staatslieden het Duitsche ge vaar zagen, in dien, waarin onver wachts de eerste bruggen over de Maas het or.geloovige volk van het schrikkelijk gevaar overtuigd hebben, is zoo snel geschied, dat de logika der gebeurtenissen niet in het denk leven van de massa heeft kunnen indringen. En thans denkt men niet koel meer namen heeft nog slechts bondgenooten en vijanden. De ééne dag, waarin België neutraal is geweest ten opzichte van de twee in oorlog verkeerende machtige naburen, is weggedrongen achter de aorlogsver- schrikkingen, en de onophoudelijk in passies levende menigte meent nu allicht, dat België sinds lang voorbe stemd is geweest yoor een medewer king in het huidig viervoudig verbond. De Belg, die nu zijn land beklaagt, dat het ongevraagd zulk een schrik- kelijken inzet moet betalen in een spel, waarvan in den aanvang meer dan heden, de uitslag onzeker moest zijn, vergeet, dat hij daarmee tegelijk het helaas niet meer te vervullen verlangen uitspreekt r.aar dienzelfden toestand, waarin ten huidigen dage zijn gelukkiger Noordelijke nabuur verkeert. Een aanschrijving. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de arrondissement schoolopzieners de volgende aan schrijving gericht: „De minister van landbouw, nij verheid en handel vestigt mijn aan dacht op de waarschijnlijkheid, dat vele landbouwers bij den aanstaan den aardappel- en bietenoogst ter vervanging van de onder de wapenen geroepen mannen, op ruime schaal zullen trachten gebruik te maken van kinderarbeid, in plaats van in het tekort aan arbeidskrachten te voor- paar en Maria op te vangen. Nu ze eenmaal zoover was, maakte het avontuurlijke plan haar steeds opgewondener. Tegen zes uur hulde ze zich in een warmen pelsmantel, trok de capuchon over 't hoofd en ging naar buiten. In de populierenlaan was het volkomen eenzaamde sneeuw weefde vlug een wil tapijt over den bodem, dat het geluid der voetstappen dempte en de duisternis minder zwart maakte. Plotseling zag ze uil een zijgedeelte van den tuin een man zonder ge- druisch te voorschijn komen. Hij had den hoed diep in de oogen gedrukt en den kraag van den mantel om hoog geslagen. Ijlings liep hij haar voorbij in de richting van Elmsbeck. Was dat niet Holger Storm, die niet gezien wilde worden vroeg Simona zich af en keek getroffen de gestalte na, die weldra in de warre lende sneeuw verdween. Neennog even zag ze het duidelijker: hij was kleiner dan Holger. De man, die naar 't scheen hier in 't geheim ronddwaal de, was niemand anders dan Fried Westermann. Zonderling. Ze dacht echter niet zien door het aannemen van perso nen, die in andere bedrijven werkloos geworden zijn. „Ten einde nu eenerzijds aan deze personen zoo min mogelijk de ge legenheid te ontnemen een daggeld te verdienen, zoodat zij niet of in ge ringer aantal in de gegeven omstan digheden voor onderstand in aanmer king moeten worden gebracht en met het oog anderzijds op de gezondheid der kinderen, die in een ongunstig jaargetijde een overmatigen arbeid zouden hebben te verrichten, heb ik de eer u te verzoeken er voor te waken, dat geen landbouwverloven worden toegestaan dan die uit hoofde van art. 14 der Leerplichtwet bepaald niet geweigerd mogen worden. Onze Vloot. Men verzoekt ons te melden, dat de Vereeniging „Onze Vloot" behalve boeken, spelen, geld of versnaperin gen voor de matrozen, óók gaven in ontvangst neemt voor onze soldaten die ver van groote garnizoensplaatsen zijn gelegerd, zooals langs de gren zen van Zeeuwsch Vlaanderen, Noord- Brabant en Limburg, op de kust- wachtposten, in de N. H. Waterlinie, enz. Reeds zeer veel heeft de vereeni ging aan die soldaten verzonden. Gaarne ziet zij verdere aanvragen voor boeken, spelen, enz, tegemoet, zoo wel van officieren als van onderoffi- cierendetachements-commandanten. Het secretariaat van het hoofdbe stuur is gevestigd Stationsweg 89 's-uravenhage. Voorziening der bevolking met visch. 'Burg. en Weth. van Amsterdam stellen dén gemeenteraad voor in ver band met het door hen op 24"Juli 1.1. gedane voorstel, waarbij zij machtiging verzochten, over te gaan tot de voor bereiding van een viertal maatregelen, om te komen tot een betere voor ziening der bevolking van versche levensmiddelen, te besluiten, hen thans te machtigen, ter bevordering van het gebruik van visch, in het bijzonder van goedkoope soorten, maatregelen te nemen als bedoeld in het rapport, op 4 Juni 1914 aan B. en W. uitgebracht door de commissie tot onderzoek van den toestand van het marktwezen. In de toelichting tot het voorstel, schrijven B. en W. dal de omstan digheden, zooals die na het indienen van hun voorstel van 24 jl. zijn ver anderd, naar hun meening, niet toe laten, de voorbereiding van alle toen voorgestelde maatregelen thans ter hand te nemen. Ten aanzien van de benoeming van een directeur van het marktwezen en van de oprichting van markthallen zal de loop van zaken moeten worden afgewacht. Anders is dit echter met de in het voorstel be verder aan hem, maar wijdde haar opmerkzaamheid aan 't gebouw. Het was van binnen feestelijk verlicht doch da gordijnen waren neergelaten. Tegen een boom geleund, met de mof voor de mond om zich tegen de vochtige koude te beschermen, wacht te Simona of er 't eèn of ander zou gebeuren. Uit de kamers klonken vroolijke stemmenmen hoorde het klinken der glazen en het gejuich na een toast; gestalten gleden heen en weer, doch waren niet te hei kennen. Plotseling kwam in snellen draf van den kant van Axenstein een equipage aangerec'en die voor het hek stilhield. De beide vleugels der huisdeur werden opengeslagen en in het uit- stroomende licht zag Simona eenige minuten later Angela in reiscostuum aan den arm van Leo, vergezeld door Maria, Anneliese, en vele andere per sonen Simona ging nog verder in de schaduw staanhet jonge paar stapte in, men drukte elkaar de hand, er werd gewuifd, en daar verdween het rijtuig in de duisternis. Nog was de huisdeur niet weer gesloten, toen een telegrambesteller doelde regeling ter bevordering van het verbruik van visch. Het komt B. en W. juist onder de tegenwoor dige omstandigheden, aanbevelens waardig voor, de invoer dier regeling voor te bereiden, opdat zij in werking kan treden, zoodra de visscherij op de Noordzee weder zoodanig is toe genomen, dat op een voldoenden aan voer kan worden gerekend. Het is bekend, dat door het Konink lijk Nationaal Steuncomité een sub commissie is ingesteld, welke zich in het bijzonder bezighoudt met pogin gen, om, waar thans slechts weinig visch kan worden uitgevoerd, een afzet daarvoor te zoeken bij de gemeente besturen en aldus de visschersbevol- king in staat te stellen, aan het werk te blijven; met name geidt dit ook ten opzichte van zoetwatervisch. Wellicht zal dus de door de com missie voor het marktwezen ontwor pen regeling, afgescheiden van de vraag, hoe de aanvoer en de verkoop zich later weder zullen ontwikkelen, reeds thans kunnen worden gebruikt om de pogingen der ganoemde sub commissie te steunen, waardoor dan tevens de bevolking op goedkoope wijze van visch zal kunnen worden voorzien. Terwijl B en W derhalve het bij hun voorstel van 24 Juli j.l. behoo- rende concept overigens voorloopig wenschen aan te houden, stellen zij den Raad voor, ten aanzien van visch- verkoop een besluit in bovengenoem- den zin te nemen. Bond van Machinisten. Aan den minister van oorlog is door genoemden Bond het volgende adres gezonden dat het gebleken is, dat verschil lende machinisten ter koopvaardij, die voornemens waren, examen tot het verkrijgen van een diploma voor hoogeren rang te doen, in verband met de mobilisatie onder de wapenen ge roepen zijn, en dientengevolge niet in de gelegenheid zijn, bedoeld exa men af te legsen dat het geen betoog behoeft, dat zulks van stremmenden invloed is op den verderen levensloop der betrok kenen dat het daarom in het belang der betrokkenen, zeer gewenscht zoude zijn, dat zij alsnog in de gelegenheid werden gesteld, aan de bedoelde examens deel te nemen, en eenigen tijd van te voren nog de laatste hand te leggen aan de voorbereiding hier voor Redenen waarom adressait zich tot Uwe Excellentie wendt met het beleefde, doch dringende verzoek, te willen besluiten, dat aan machinis ten, die zich hebben aangemeld tot hetjafleggen van het bedoelde examen, op vertoon van hunne oproeping, binnenging en Maria, die zich in de vestibule bevond, een telegram over handigde, dat was zeker nog een gelukwensch uit de verte, zooals er vandaag stellig vele gekomen waren. Onder de hanglamp staande, opende Maria het telegram en nu zag Simona, hoe ze plotseling erg schrikte. De vlokken vielen nog altijd zacht en dicht neerhet klinken der glazen volgde spoediger op elkaar, de stem men werden luider, het lachen der mannen klonk uitgelatener. Zou ze nu weeromgaan langs denzelfden weg in kou en duisternis terug naar haar eenzaam huis Simona rilde ze had zeker koorts, want ofschoon ze koud was, brandden haar de handpalmen en op haar voorhoofd parelden druppels zweet. Op eens gevoelde ze een on weerstaanbaar verlangen, dat haar tot handelen dwong. Ze wilde in huis gaan, naar Maria vragen en haar smeeken haar toch een paar woorden toe te spreken. Zonder verder te overleggen bracht ze haar besluit ten uitvoer en trad het huis binnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1