HUIS. L 0 U s e N. rOBTBAÏZ~ jddenstsiids-CreiÜEtbank MAANDAG e&p&zz 2000 sp ra- 750 r 300" "•1508o,dcn - verl,e1 DIT Basau* en Strijd. gemeentebestuur feuilleton binnenland 52e Jaargang 1914= >rdigen critieken indelsvereeniging m dringend: te betalen en Industrieelen be- van een zekeren NIEUWENBIJK 29. EIZOEN. VE^ iGEN ENZ. ■HOEDEN sn, enz. enz. Kousen en Bokken. ;OSPERATIEVE !>eft uoorschotten tot eel imum uan Fl, 2000.-. lemf gelden a Deposito, pent Rekening-Courant. Prolongatie en Beleeninc Zich te vervoegen i.v. 2—6 Hendrikstraat 2L (Brouwerij „De Meiboom")-, pnds v. 7—9 Scheldestr. 2' Firma F. VAK DE VEIDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland an de Oorlog. HENSTMHVRA6S >LAGERSKtf£CHT| tienstlbod^' DIENSTBODE. No. aas Nouveautés, Iteering Is. ZONDAG om haif 3 zal eeil rijd gespeeld worden tusschej l.M." I en een Militair Elf!a' 10 en 15 cent. Vlissingen en andere gemeenlej in Walcheren. Gevesligd te Vlissingen. o IHet Bestuur J. G. VAN NIFTRIK, Voorzitti I. C. VETHACKE, Vice-Voorz. D. L. H. v. RAALTE. SecreMi VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 eert Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener rtrtftftguiden bii levpnc- .«a „„ia t VERHOOGING MAXIMUM-PRIJS BOTER. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de circulaire van de Mi nisters van binneniandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel, d.d. 2 Augustus j.l. Brengt ter openbare kennis dat door hem de maximum-ver koopprijs van boter tijdelijk is ver hoogd van f 1.50 tot f 1.55 perK.G. Vlissingen, 26 September 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Onze neutraliteit Het besluit van de Nederlandsche regeering om het oostelijk deel van het land in staat van beleg te ver klaren teneinde het smokkelen van goederen naar Duitschland beter te kunnen tegengaan, heeft bij de En- gelsche autoriteiten en publiek veel instemming gevonden. In Engeland ziet men in dit besluit een nieuw bewijs dat Nederland besloten is de meest strikte neutraliteit te handhaven. Prins Hendrik. Vrijdag heeft Z. K. H. Prins Hen drik van uit Hoek van Holland, waar hij een bezoek had gebracht aan de Engelsche matrozen, den kapitein van het stoomschip „Titan", liggende aan het terrein van Thomson's Havenbe drijf, te Rotterdam, bezocht en hem geluk gewenscht met het red ien van de 114 Engelsche matrozen van de 3 in den grond geboorde Engelsche kruisers. Zaterdag heeft Z K. H. on verwacht bezoek gebracht aan de Engelsche gewonden in de gebouwen van het Roode Kruis te IJmuiden. Graanaanvoer. Onze regeering is met niet genoeg te prijzen ijver bezig om de voorraden graan, mais enz. aan te vullen. Dit is geen gemakkelijke taak, daar, zooals men weet, Engeland steeds in zorg verkeert, dat voorraden van hier in Duitschland zouden kunnen be landen. Naar wij vernemen, zou onze re geering waarborgen hebben verstrekt, die voldoende worden geacht. Deze bestaan hierin, de voorraden worden aan onze regeering geconsigneerd en deze verdeelt de voorraden onmid dellijk onder de coöperatieve veree- nig'ngen, die ze op haar beurt onder de boeren brengendat de boer, een maal in bezit van zijn veevoeder {maïs enz.) dit niet meei los laat, vertrouwt men in Londen ook wel. Op deze wijze zou de regeering 7an 15 regela 3 0.25, iedere Iregel meer cent. Zonder rabat. Driemaal plaatsen wordt twee- naai berekerd. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 87) O(Nadruk verboden.) I Een flinke Iraajjd, volkomen met hfi t'id. Briefen met opgave veil® fis enz., lett.Z. bureau van ditblsj het GASTHUIS alhier v"C«] traagd eene Iiion f 8 per maand, iichtichtingen versirekt de der van het gesticht. evraagd met 1 Nov. een ll("l beneden de 18 jaar. Adres „Vlissingsche Courant." Daardoor kreeg mijn handelwijze 'ien vorm van verraad en dat is af schuwelijk. Het verraad, aan jou ge- Pieegd, is een infamie, die geeseling verdientiemand als ik vergeeft zeer veel, het meest zichzelf, uitgezonderd een laagheid. De zekerheid, dat ik jegenover jou heb gehandeld zooals il! daar schreef, heeft mij het Kaïti jken op het voorhoofd gebrand, z°odat ik mij zelf wel zou willen ont luchten. Mijn park staat kaal en ontbladerdhet is herfst en de ijzige ginter nadertwaarheen moet ik vluchten Het genot aan mijn woning 's mij vergald ik mag het nauwelijks |°g zien en de spookachtige stilte mij heen dreigt mij te dooden. a'oet ik nog eenmaal in ballingschap ?aan? O, Maria. Ik gevoel het eu JIS mij voor den onverbiddelijksten 1 vreeselijksten rechter, aan wien ook contracten van particulieren voor leveranties kunnen overnemen en zij is daartoe bereid. Er bestaat dus gegronde hoop, dat de van regeeringswege in Amerika opgekochte voorraden graan, mais en andere voedings- en voer artikelen ons ook bereiken zullen. Dit neemt evenwel niet weg, dat de uiterste zuinigheid te betrachten zij. De staat van beleg in onze Handels steden Het blijkt hoe langer hoe meer dat er in onze handelssteden een aantal kooplieden zijn, die zich niet ontzien herhaaldelijk pogingen in het werk te stellen tot ontduiking van verschil lende maatregelen welke de Regee ring neem! ter verzekering van den toevoer van levensmiddelen en vee voeder. Ons werd medegedeeld dat in ver band daarmede wordt overwogen of het geen aanbeveling zou verdienen de groote handelssteden onder den staat van beleg te brengen, opdat de handelscorrespondentie onder censuur kunne worden gebracht. Het zou zeer te betreuren zijn, als deze krasse maatregel noodig mocht blijken. Mocht dit het geval zijn, dan zou de handel dit aan zich zeiven hebben te wijten. De goeden zouden dan met de kwaden moeten lijden. Uitzetting van minder vermogende huurders. Zaterdagmorgen heeft een bespre king plaats gehad aan het departement van landbouw tusschen r'e ministers van justitie en van landbouw, twee vertegenwoordigers van het Amster- damsch Steuncomité en professor De Tooys, ondervoorzitter van het Kon. Nat. Steuncomité. In beginsel werd overeengekomen, door tusschenkomst van het Kon. Nat. Steuncomité de plaatselijke steunco mités, die daartoe genegen zijn, in staat te stellen, met de huiseigenaren een regeling te treffen om tegemoet te komen in de moeilijkheden, die zich vooral in Amsterdam beginnen voor te doen ten aanzien van het ge vaar van uitzetting van minder ver mogende huurders, die hun huur niet kunnen betalen ten gevolge van de bijzondere toestanden. Deze regeling zal in hoofdzaak overeenkomen met hetgeen te Rotter dam op dit stuk reeds geschiedt. Beide ministers verklaarden zich bereid te bevorderen, dat de helft der kosten van dezen maatregel door het Rijk aan de Steuncomités zal worden ver goed. Men vertrouwt, dat zoodoende niet noodig zal zijn, wettelijke noodmaat regelen te nemen. we alleen verantwoording schuldig zijn en die in onze eigen borst woont. Maar hij is tegelijk ook de rechtvaar digste rechter, dien de hemel ons zelf in zijn plaats gaf. Vaarwel Maria, ik kniel voor je in het stof, tracht niet mij op te heffen, daar is mijn plaats, totdat ik je waar dig geworden ben, die op de hoogte staat, welke je langs een steenachti- gen weg vol doornen bereikt hebt. Zal ik daar ooit bij je komen Neen. In dit korte leven een onnoemelijk klein deel van ons gansche bestaan, zeker niet meer. Simona". „Husum 4 November. Lieve Simona. Niet in het stof voor mij, maar aan mijn hart is nog altijd je plaats. Wie zulk een berouw toont, ontvangt ver giffenis. Ik reik je mijn hand, houd die vast en troost je, wat de teleur stelling betreft, welke ik ondervonden heb en die mij toch niet bespaard zou zijn gebleven. Ik heb leeren in zien, dat mijn persoonlqkheid niet voldoende is om Holgeis gansche be Steun voor de uitgewekenen uit België. Het Nederlandsch comilé tot steun van Belgische en andere slachtoffers heeft thans in het geheel ontvangen f57 778, francs 2918 en Mark 98. Bedoeld comité heeft aangelegd een register van uitgewekenen, waarin systematisch worden gerangschikt de namen van al degenen van wie be kend is, dat zij naar Nederland zijn uitgeweken, onverschillig van welke nationaliteit, met opgave van hun vroegere woonplaats en van de plaa's waar zij thans verblijf houden. Dit register zal worden geraadpleegd ten bate van hen, die omtrent de verblijf plaats van bloedverwanten of beken den, over wie zij in ongerustheid verkeeren, inlichtingen verlangen. Van de aanvragen, die in de Belgische pers naar verschillende personen voor komen, neemt het comité geregeld kennis en het stelt zich voor, indien het daartoe in staat is, op grond van dit register de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Waar bedoeld register zoo volledig mogelijk dient te zijn, richt het comité voornoemd het beleefd verzoek tot al degenen, die bekend zijn met de Nederlandsche adressen van vluchte lingen, deze te willen mededeelen aan hel secretariaat, Kaherstraat 64, met opgaaf van naam en voornamen, na tionaliteit en geboorteplaats van de vluchtelingen, alsmede waar zij waren gevestigd. Ons nieuws geld. Ons tegenwoordige, nieuw uitge geven geld is onder verschillend op zicht zeer merkwaardig. Zoo kan men nu nieuwe guldens en rijksdaalders ontvangen, die reeds in 1870 zijn aangemunt, tot nu toe bewaard bleven in 's Rijks schatkel ders. Zoo zijn de nieuwe bankbiljetten van f 10, f 25 en f 60 zonder water merk. Zoo vertoont het bankbiljet van f 1000 3 maal de lange Duitsche s in het woord Nederlandsche Bank. En last not least zijn de nieuwe 10 guldenbankbiljetten, waarvan door de Kamer op 3 Augustus de uitgifte werd toegestaan, reeds gedagteekend van 1 Augustus. Het personeel der Staatsspoorwegen. De volgende dienstorder is uitge vaardigd aan het person eel der Staats- en Cantraal Spoorweg Maatschap pijen De commissie die uit het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Neder landsche Centraal-Spoorweg-Maat- schappij is gevormd tot het innen van bijdragen ten behoeve van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité, heeft mij verzocht telkens mededeeling te doen van de door het personeel be staan te vullen, en dit inzicht, het welk ik nog kort voor den laatsten stap kreeg, heeft hem en mij vour een noodlottige Ievensdwalingbehoed. Als we elkander hadden gevonden, wanneer hij, moede van het leven, een haven had gezocht om uit te rusten, dan zou mijn zorgende liefde hem die zeker bereid hebben, maar de vurige kunstenaarsziel, nog vol van haar idealen, nam hooger vlucht dan de mijne. En nog iets wil ik je ter overweging aanbevelen lieve Simonagroot aan gelegde menschen die een fout be gaan en daarna zich zoo streng ver- oordeelen, alsof er niets goeds meer aan hen was, gaan daarbij te ver. Blijf rustig in je woningwerp je niet nog eenmaal in den maalstroom van het gezellige leven, dat je haat. Je hebt menschen noodig en die vind je toch alleen maar in de eenzaamheid. Als je dus aan mij denkt, dan geschiede dat in de overtuiging, dat ik je ïog altijd liefheb en er voor jou, eenzame, een plaatje aan mijn hart is. Je Maria." Deze brief maakte Simona blij, doch b'acht haar terzelfder tijd een smar schikbaar gestelde bijdragen, die door de zorgen der Maatschappijen aan genoemd steuncomité zijn overge maakt. Gaarne gevolg gevende aan dit verzoek, breng ik bij dezen ter ken nis van het personeel dat over de maand Augustus als eerste gave aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité is toegezonden een bedrag van f 37,859.51 Vj, waarvan f 35,108.111/, door personeel van de Staatsspoor en f2751.40 door personeel van de Ne- derl. Centraal. Spoor is bijeenge bracht. Het strekt het personeel tot eer, dat het in al zijn langen op zoo on bekrompen wijze wil medewerken tot leniging van den nood. Zijn voorbeeld zai, gelijk mij is gebleken, door vele gepensionneeröen worden gevolgd. Aan ieder van het personeel wordt een exemplaar dezer dienstorder uit gereikt. De haven van Rotterdam. De correspondent te Rotterdam van het „Hbl." schrijft: Nog steeds is er geen verbetering te bespeuren in het verkeer der haven van Rotterdam. De vaart op de Engelsche havens in beurtverkeer blijft doorgaan, doch ondergaat geen uitbreiding, terwijl het massale vervoer, behoudens dan voor steenkolen, die genoemde beurtsche pen van Engeland als retourvracht ontvangen, nagenoeg geheel stilstaat. Hoe het verkeer sedert het begin van den oorlog reeds geleden heeft, blijkt uit een optelling van cijfers over de maand Augustus, gerangschikt naar de meegebrachte lading, in deze maand kwamen te Rotterdam 32 schepen binnen, geladen met erts, tegen 160 in Augustus 1913. Met graan is het al niet anders gesteld. Terwijl in de maand Augus tus van het vorig jaar binnenkwamen 45 alleen met graan beladen schepen, en 60 met een gemengde lading uit graan en stukgoederen bestaande, waren deze cijfers voor de achter ons liggende maand slechts 3 en 7 totaal dus 10 tegen 105. Met hout waren beladen 16 schepen, met hout en stukgoed 8 te zamen 24, tegen respect. 39 en 20 of totaal 59 in dezelfde maand van verleden jaar. Met papierhout geladen kwamen slechts 9 schepen binnen, tegen 31 verleden jaar. Alleen de steenkolen toonen eenige vermeerdering58 stoomschepen tegen 41 verleden jaar, waartegenover evenwel staat dat de gemengde lading van stukgoed en steenkolen terugliep van 37 op 5. Het cijfer der met stukgoed bela den schepen liep van de eene op de andere maand terug van 131 op 32. Het totaal der beladen schepen dat telijke teleurstelling ze had werkelijk niet verwacht, dat de breuk tusschen Holger en Maria tot een duurzame scheiding zou worden. Ten slotte ver beeldde ze zich, dat Maria in hetgeen ze in haar brief over Holger schreef, niet haar innigste overtuiging had uitgesproken, maar het Simona wat gemakkelijker had willen maken het gebeurde te vergeten, En van nu af vormde ze onvermoeid plannen, die ze telkens weer als on uitvoerbaar verwierp; de omstandig heden waren op 't oogenblik ook te ongunstig. Holger bevond zich in Flo rence en Maria in Husumhoe zou men die twee bij elkaar brengen zon der dat ze de bedoeling raadden en daarom het plan verijdelden En zoo bleef haar, hoe ongeduldig ze ook was, niets ander over dan te wachten en het aan het toeval over te laten, of dat haar misschien op een gegeven oogenblik zou helpen. Een week na Maria's brief liet Fried Westermann zich bij haar aandienen hij wilde naar huis en daarom van Simona afscheid nemen. Van hem vernam ze allerlei nieuws, ook, dat het huwelijk van baron Leo en Angela in Augustus te Rotterdam aankwam, was daardoor slechts 224 tegen 819 verleden jaar. Voegt men daarbij nog dep ledig of in ballast aangekomen schepen, bestemd om te Rotterdam lading Ie komen innemen, meest Duitsche steenkolen, waarvan de export thans uiteraard geheel stilstaat, dan komt men tot een generaal totaal van 261 tegen 883 verleden jaar Augustus. Opmerking verdient hierbij, dat de gevolgen van den oorlog zich slechts zeer geleidelijk hebben doen gevoe len, zoodat Augustus nog betrekke lijk gunstig is geweest. Het zal dan ook niet behoeven te verwonderen, indien September nog veel ongunsti ger verschillen zal doen zien, vooral indien men in het oog houdt, dat in gewone tijden de najaarsmaanden tot de drukste van het geheele jaar be- hooren. Een internationale conferentie. Het uitvoerend comité van het Internationaal Socialistisch Bureau heeft de volgende circulaire aan de aangesloten socialistische partijen der verschillende landen gezonden De S. D. A. P. in Nederland heeft ons het voorstel doen toekomen om binnenkort een conferentie van gede legeerden van alle aangesloten partij en bijeen te roepen, die (en doel zou hebben den toestand te onderzoeken, door de laatste gebeurtenissen ge schapen. Naar de opvatting der voor stellers zou deze eerste conferentie overgaan tot een wisseling van inzich ten en eventueel de bijeenroeping van een nieuwe conferentie, van vol machten voorzien, voorbereiden. De voor-conferentie zou plaats Heb ben te Amsterdam tusschen 20 Octo ber en 1 November 1914 en zou ge presideerd worden door de delegatie van een der partijen, wier land niet door den oorlog is getroffen. Wil zeer spoedig aan Troelstra, af gevaardigde,te Scheveningen, Holland, die wel onze bemiddelaar heeft wil len zijn, een brief of telegram doen toekomen, meldende of gij deze voor conferentie nuttig en noodig acht, en of gij eventueel een of meer gedele geerden erheen zoudt zenden. („Volk.") Mr A. W. C. Wentholt f Op bijna 57 jarigen leeftijd is over leden te 's Gravenhage de heer mr. A. W. C. Wentholt, sedert October 1910 advocaat generaal bij het gerecht hof te 's Gravenhage, voordien offi cier van justitie te Almelo. Hij werd geboren 23 Dec. 1857 te Alkmaar, promoveerde den 6en Fe bruari 1883 te Leiden, werd in Nov. reeds in 't begin van December vol trokken zou worden en het jonge paar dan voor geruimen tijd naar Italië ging. Fried was neerslachtig, stil, maar sprak met geen woord over Anneliese en daarom paste Simona ook op, dat ze haar naam niet noemde. Toen Fried later weg was, kreeg ze plotseling een invalnatuurlijk zou Maria het feest bijwonen en bij deze gelegenheid moest Holger Storm bericht hebben en naar Elms- beck komen het moest, al zouden hemel en aarde er ook voor in be weging worden gebracht. Ze schreef hem en vol vertrouwen op succes zond ze den brief weg. Weken verliepenhet antwoord van Holger liet op zich wachten. Tweemaal per dag kwam de post bode haar huis voorbijnu en dan bracht hij couranten of andere dingen, waar ze geen belang in stelde, en telkens sloeg ze zijn komen en gaan gade, maar tevergeefs. Zou Angela, zij het ook maar voor een paar weken, willen komen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1