BINNENLAND DE OORLOG. daardoor zal tevens het proces ver sneld en de handhaving van den in ternationalen vrede door een interna tionale politiemacht voorbereid wor den. Zonder forceering, op de meest geleidelijke doch tevens bewuste, ze kere wijze moet de anarchie van nu opgevoerd worden tot regelmaat en samenwerking. In 1915, om maar iets te noemen, moesten alle reeds be staande internationale congressen zorgen, in één siad, liefst den Haag, op een of meerdere dagen samen te komen in een groote, manifeste vre desbijeenkomst en dit elk volgend jaar herhalen. Een vaste internationale schouwdag van wetenschap, kunst, nijverheid, handel, arbeid, sport en opvoeding, zou een groote stap voor waarts zijn op den weg naar samen- hoorigheid der menschheid. En daar voor is slechts een weinig inschik kelijkheid en opoffering noodig. Regeling en bewustmaking van aan wezige krachten is het eenig noo- dige I Een wereldbond, die omvat alle vereenigingen, bonden, unie's, bu reaux, en gesteund door vrije burgers, trachte het gemeenschappelijk doel en belang van al deze vereenigingen en andere leden te bereikenbevor dering van de ontwikkeling en or ganisatie der internationale gemeen schap. Ons antwoord op de tweede vraag, de urgentste vraag van het treurig heden, de vraag van alle lijdenden en hun betrekkingen, de vraag van de geknakte weivaart en het volksgeluk, luidt, in verband met het vooraf gaande de geleidelijke ontwikkeling hiervoor genoemd, dient nu in bui tengewoon versneld tempo plaats te vinden. Misschien, ja bijna zeksr, staan wij machteloos tegenover het overrompeld gebeuren van heden het contact is op de meest ruwe wijze verbroken tusschen vijf groote volken. Doch zelfs, inuien wij dit als zeker aannemen, zal het een iroost mogen heeten, de herhaling van een derge lijke overrompeling te kunnen voor komen, dank zij de iessen en kr cht, ons door de^e ramp gegeven. Want we rekenen op u allen, wanneer we meenen, dat gij, zoo ooit, nu wakker geschud zult zijn uit uw wel wat al te geruste werkeloosheid ten aanzien van de vredesbeweging. En we ge- looven, dat daardoor een buitenge woon versneld tempo bij de uitvoe ring van ons plan mogelijk is. Dit vertrouwen is dan ook de reden, zoo als we boven zeiden, die ons de vrijheid gaf, te spreken tot u allen, opdat, zooals wij vroeger reeds vraag den, zoo spoedig mogelijk de leiding in meer bevoegde handen dan de onze kan worden overgegeven. Uit het bovenstaand resumé van het veelomvattende plan kan het toch eenvoudige en duidelijke pr ncioe naar onze bescheiden meenmg vol doende gebleken zijn. Wij meenen, dat de vredesbeweging niet een zaak is van een afzonderlijke organisatie en nog minder van een tijdelijk samen gaande groep van personen, niet van één partij, doch van alie burgers. Wij meenen dat de vredesbeweging niet een zaak is van uitsluitend etisch belang, doch vooral niet minder van materieel belang, doch voor alle bur gers. Vrede en recht is levenseisch voor alle werkers met hoofd en hand, is het hoogste doel van alle strijders in dienst van waarheid en humaniteit. Al wat wij ten slotte te zeggen hebben is dit: We rekenen ons ver plicht en daarvoor bevoegd, dezen weg voor u allen aan te geven. Vol gens onze vaste o -ertuiging is het de eenig mogelijke. Doch hiermee achten wij onze taak vervuld. Wii rekenen op de warmte, waarmee de belangen der leden in eik opzich' door hun besturen worden voorgestaan die hen er toe zal moeten brengen, ook in dezen handelend op te treden. Wij verwachten, dat een. onzer veie groote organisatie's de uitnoodiging tot alle andere zal richten, een of meer vertegenwoordigers te zenden naar een door haar uit te schrijven bijeenkomst. Op dez- bijeenkomst kan een Nederlandsche Vredesbond geconstitueerd wo-den en een voor- loopig plan van actie, zoowel ter voorbereiding van een Wereld Vredes bond als met 't oog op de huidige omstandigheden, worden vastgesteld. Al wie voor het bovenstaande sym pathie gevoelt, gelieve adhaesie be tuiging te zenden aan 't adres van H. Uijttenboogaard, Koninginneweg 235, Amsterdam. Ean ministersvacature De Ilaagsche correspondent van de „Tijd" schrijft Er loopen hier in parlementaire kringen allerlei geruchten, dat we misschien spoedig voor een ministers vacature zullen staan. Het is een pu bliek geheim, dat de keuze van den heer Bertling een niet al ie gelukkige is geweest. Tegen het werk, dat de abnormale tijdsomstandigheden ook van dezen bewindsman vorderen, schijnt hij eenmaal niet opgewassen te zijn. En juist van het departement van financiën za! in de komende jaren veel verwacht moeten worden. Nu is het optreden van den heer Bertling, gelijk bekend, tot nog toe weinig gelukkig geweest. Men her- innere zich de behandeling van zijne wetsontwerpen, speciaal van de in komstenbelasting. Wanneer eerstdaags deze portefeuille vacant komt, moet men zich daarover niet te zeer ver wonderen. Wij hoorden zelfs dezer dagen reeds d n naam fluisteren van den eventueelen opvolger van den heer Bertling. De Ned. officieren Reimers en Verhulst. De „Messagero" verneemt uit Du- razzo, dat de beide gevangen genomen Nederlandsche officeren uit El Basan te Durazzo zijn aangekomen. Hun gezondheidstoestand is goed, doch zij zijn zonder eenige middelen, daar de opstandelingen ai hun bezit tingen hebben afgenomen. Door be middeling van den Italiaanschen con sul konden zij Brindisi bereiken. VHssfngen, 24 September. Het Nederlandsche. stoomschip „Nicolaas" kapitein Dekker, vertrok gisteren van Newcastle met een ia ding steenkolen voor de gasfabriek alhier en kan morgen alhier verwacht worden. Op de werf der Kon. Maatsch. „óe Schelde" is hedenmorgen de nagel jongen L van een ladder gevallen, tengevoige waarvan hij den rechter pols brak. in de verbandkamer werd de jongen door den fabrieksdokter verbonden, waarna hij zich huiswaarts kon begeven. De gemeenteraad te Middelburg vergaderde gisterenmiddag alleen ter behandeling van ean voorstel van B. en W. in verband met de bekende circulaire van minister Treub inzake de werkeloosheid verzorging. B, en W. hadden voorgesteld de uitkeering gedurende den duur van den nood toestand te bepalen of f 3 voor ge huwden en kostwinners, f 2 voor on- gehuwden, mits geen kostwinners en f 1 voor personen beneden de 20 jaar, mits niet gehuwden geen kost winner. Door den heer Onderdijï werd voorgesteld de beide laatste bedra gen respectievelijk te bepalen op f2.50 en f 1.50 alles met 100 pet. toe slag. Dit laatste werd m et 9 regen 5 stemmen aangenomen. Door de commissie van finantien was voorgesteld voor het grootste deel de regeling aan het gemeentelijk werkloozenfonds over te laten onder goedkeuring door B. en W. van de te nemen maatregelen. B. en W. hand haafden echter hun voorstel om eeni ge meerdere bepalingen door den raad te doen vaststellen, maar waren be reid daarbij op te nemen dat B en W. gemachtigd worden in spoed- eischende gevallen verlof te geven van die bepalingen af te wijken. Hiermede vereenigde de commissie zich en werd het voorstel aangeno men. Alleen werd tot een volgende ver gadering uitgesteld het bepalen of al of niet een onbeperkt crediet zal worden yerstreki en zoo niet hoe groot het dan zal zijn. Op een vraag van den heer On- derdijk deelde de voorzitter mede dat de vereeniging „Kindervoeding" dit jaar eerder dan gewoonlijk met hare werkzaamheden za! aanvangen. Op 11 September j.l. bemerkte de secretaris van de Schuitersvereeniging „Wilhelmina" te Koudekerke bij zijn bezoek aan de onder die gemeente in de duinen st ande schiettent der ver eeniging, dat in die tent vandalen hadden huis gehouden. Alle aldaar aanwezige reglementen,schietschijven, seinvlaggen, ledenlijsten enz. lagen verscheurd en vernield door de tent verspreid, terwijl de deur geforceerd b!e°k te zijn. Gisteren bemerkte de gemeente veldwachter te Koudekerke in de na bijheid dier tent een verdacht uit ziend persoon, die bij ondervraging bekende de vernieling te hebben ge pleegd. Het bleek te zijn zekere M., 25 jaar voorslager, wonende te Vlissingen, die zeide reeds geruimen tijd werke loos te zijn en de vernieling uit rade loosheid te hebben gepleegd ten einde aldus in de gevangenis te komen. M is gisteren naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. «SIK- SM setlOOLMEUlf». Oer. Kerken. Beroepen te Ouder kerk aan denljselds. G. de Ja. er te Woifaartsdijk. Tot onderwijzeres aan de Her- haihigsehool voor den winfercursus te Enschede is benoemd onze vroe gere stadgenoo'te, mej. R. Hornemann. De gezonken Engelsche kruisers. De drie gezonkenEngelsche kruisers hebben gezamenlijke 2.400 000 pond gekost, zoodat het verlies dat Enge land met één slag geleden heeft behalve de talrijke "menschenlevens 30 millioen gutden bedraagt, on gerekend dan nog de aanzienlijke waardevermindering van het oorlogs- materieel. Van de ongeveer 2200 opvarenden schijnen in het geheel 1500 te zijn omgekomen. Dertig Engelsche officieren, die niet verwond werden en gered zijn, kwamen ie Harwich aan. Daar zij geen tijd hadden gehad kleeren aan te trekken, waren zij in challes, zakken enz., gewikkeld. Tachtig overlevenden zijn te Har wich ontscheept. Men schat het totaal geredden op zevenhonderd. De overlevenden verklaren, dat de onderzeesche aanval plaats had op een punt, dat nog onlangs nauwkeurig verkend was. Zij zeggen fegeiegener tijd behoor lijk revanche te zullen nemen. De zeeramp maakt diepen indruk te Chatham, daar alia drie de schepen behoorden tot hei Noordzee-com mando. Van de bemanning behoort een groot gedeelte tot de reserve. De familie der opvarenden wacht met angst en ongeduld naar nadere be richten. Van Duitsche zijde wordt door het Wolff-bureau het volgende medege deeld De aanval van de onderzeeboot „U 9" op drie Engelsche gepantserde kruisers geschiedde Dinsdagmorgen om 6 uur bij helder weer en was in de eerste plaats tegen de „Aboukir" gericht, die binnen 5 miuten zonk. De beide andere Engelsche krfasers hielden zich eerst met het reddings werk bezig. Na 3 minuten zonk daarop de kruiser „Hogue." Het zinken van den derden kruiser „Cressy" volgde tegen 8 uur De onderzeeboot „U 9" ontkwam aan de achtervolgingen van Engel sche zijde. Men hoopt dat zij ten slotte op een veil ge plaais terecht kwam. Berichten van andere zijde, dat 5 Duitsche onderzeebooien aan den aan val deelnamen, waarvan 3 zonken zijti onwaar. De aanval werd slechts verricht door de „U 9". De totale bemanning van de onderzeeboot be draagt 20 ko pen De bemanning van de drie Engelsche gepantserde kruj. sers bedraagt 755 man, in het geheei dus 2265. Daarvan moeien drie vjer. den omgekomen zijn, dus ongevee- 1700 man. De Engelsche bladen zien het ver lies der drie kruisers ka m onder de oogen. De kruisers waren van een oud type, zoodat, zeggen zij, de zee macht van het land niet belangrijk ve minderd is. Niettemin worden de verliezen aan menschenlevens ten zeerste betreuid. De bladen wijzen er op, dat twee der kruisers getorpilleerd werden, terwijl zij d bemanning van het eerste getroffen schip redden. Zij gelooven, dat dit feit een herziening noodig maakt dei tegenwoordige ge bruiken betreffende de redding der bemanning yan schepen, die op het punt zijn ie zinken, vooral wat betreft vijandelijke schepen. Zij merken op, dat de Engelsche schepen, die Duit sche zeelieden oppikten in den slag bij Helgoland, hetzelfde lot hadden kunnen ondergaan. De bladen wijzen er ook op, dal, hoewel da Engelschen zich tot dusver hebben onthouden van het gebruik van onderzeesche mijnen, zij zich nu misschen gedwon gen zien, zich er van te bedienen legen de vijandelijke schepen en on derzeeërs. Het Haagsche correspondentiebu reau meldt De gisteren in de bladen opgeno men berichten betreffende het over brengen van de geredde Britsche schepelingen naar het kamp in Gaas terland hebben ten onrechte den in druk gewekt, dat zij aldaar zouden worden geïnterneerd Naar wij van de meest bevoegd? zijde vernemen, is aa i bedoelde sche pelingen, die overeenkomstig de be ginselen van het volkenrecht nie voor interneering in aanmerking komen, in voormeld kamp in afwachting van hun ophanden zijnd vertrek slechts op doelmatige wijze eene tijdelijke verblijfplaats geboden. Uit België. Te Brussel geven de Duitschers thans een blad uit „Quotidien". Bur gemeester M x is door den Duitschen gouverneur von der Goiz ter verant woording geroepen om uitlegging te geven van het bericht, dat hij heeft laten aanplakken e - dat een protest tegen het bericht, dal het innemen van de vlaggen bevatte. In Brabant hebben de Duitschers 20.000 paarden opgeëischt om hun zieke beesten te vervangen, doch burgemeester Max gaf een contra or der omdat de opeisching niet door gouverneur von der Golz was getee- kend. De Duitschers kregen zoodoen de slechts 800 paarden. Te Ternath hebben de Duitschers 10.000 boomen omgehakt bij het kas teel Lichtervelde om barricades te maken. Tusschen de boomen werd aarde opgeworpen, en achter deze verster kingen kannonnen opgesteld, gericht op Merchen, om te beletten dat het Antwerpsche garnizoen de Duitsche troepen zou aanvallen, indien deze uit Frankrijk verslagen, door België zouden moeten terugtrekken. Het geheele garnizoen van Brussel en omstreken, bestaande uit cavalerie, infanterie en artillerie is naar Ath, Ternath en omstreken vertrokken. Gisterenmorgen zijn 1500 Duitschers in wanorde uit Frankrijk te Ath aan gekomen De omltreken van Brussel zijn geheel versterkt en mijnen aan gebracht. Leuven en Luik. Van offcieele Duitsche zijde wordt omtrent de verwoestingen te Leuven en Luik het volgende medegedeeld De kunstconservator van het Duit sche gouvernement te Brusel heeft medegedeeld, dat hij in Leuven de kerken, het raadhuis, de bibliotheek enz bezichtigde en nauwkeurig on derzocht. Alle kunstschatten zijn in het raadhuis gebracht, onder toezicht van den commandant. Het raad huis is geheei ongedeerd. De kap van het dak der St. Pieterskerk is sterk be chadigd. In de zoldering zijn kleine gaten. De Michaelskerk. de Jacobskerk met de Hubertus-kapel en de Geertruida kerk werden niet be schadigd. De gevels van de fraaie biblio theek zijr, zwaar beschadigd, doch te herstellen. Ongeveer een zesde deel van de stad werd verwoest, de heele Stati onsstraat, de gebouwen om de Place du Peuple, de huizen om het raad huis en de Pieterskerk li>ten spoor wegarbeiders op bevel van den stads commandant in de lucht vliegen, om de vlammen van de gebouwen af te houden. Uit de brandende Pieterskerk werden de schatten door den eerste luitenent Thelem-m, regeeringsraad in het ministerie van spoorwegen en een onderofficier gered. De stukken van Dirck Bonts, het Avondmaal en de H Erasmus zijn geheel onbescha digd gebleven. De vernielde gebouwen, waaruit ge schoten werd, zijn particuliere huizen zonder kunst historische waarde, ge heei mouern. In Luik zijn alle kerken en kunst verzamelingen onbeschadigd. In de St. Paulskerk is een kleine, beschadiging aan een venster. De kerkschat en musea zijn ongedeerd. Te Huy is de kerk intact gebleven. Naar de geestelijken meedeelden, wer den vier reiiquienkas.jes naar Ant werpen gebracht. De Duitschers inF rankrUk Voigens het officieele Fransche communiqué van gister middag diie uur heeft de Fransche linkervleugel na verwoede gevechten op den rech tervleugel der Oise in de streek van Lassigny vorderingen gemaakt. Op den linkeroever van de Oise en ten noorden van de Aisne is geen ver andering ingetreden. In het centrum, tusschen Reims en de Maas, is de toestand niet noemens waard gewijzigd. In Woevre, ten noordoosten, van Verdun en in de streek van Mouilly en Dompierre zijn aanvallen der Duit schers afgeslagen. In het zuiden van Woevre houden de Duitschers de lijn Richepouri—Gironville bezet. In Lotharingen en in de Vogezen hebben de Duitschers Nomeny (30 K.M. ten noorden van Nancy) en Arracourt (20 K.M, ten oosten van Nancy) ontruimd. Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt van gisterenavond gemeld Op den rechtervleugel van het Duit sche leger op den rechteroeer van de Oise staat de strijd. De pogingen der Franschen om onzen vleugel om te trekken zijn niet geslaagd. Oostwaarts tot het Arg nnerwoud zijn gisteren geen gevechten van be- teekenis geleverd. Ten Oost n van Argonne is Varen nes in den loop van den dag door oi ze troepen, die hun aanvallende beweging voortzetten, genomen. De iroepen die tegen de sperforten ten zuiden van Verdun opereeren, hebben zegevierend heftige tegen aanvallen, uit Verdun over de Maas en uit Toul ondernomen, afgeslagen, veei gevangenen gemaakt en machine geweren en kanonnen buitgemaakt. Het zware belegeringsgeschut is met z'chtbaar gevolg tegen de sperforten Troyon, Les Paroches, Camps des Romrins en Lionville gericht. In Fransch Lotharingen en aan de Elzassische grens zijn Fransche voorhoedetroepen op enkele plaatsen teruggedrongen. Een definitieve beslissing is nog nergens gevallen. De strijd om Reims. De „Daily Telegr." verneemt uit Parijs van 21 dezer, dat de Duitschers hardnekkig vasthouden aan de stel lingen ten noordin van Reims. Het schijnt, dat men door de bewegingen hier den rechtervleugel, die gelede- lijk van de Oiselinie is teruggedron gen gelegenheid wil geven naar een nieuwe defensieve stelling terug te trekken. Als de linkervleugel der bom genooten sterk genoeg is voor een krachtig offensief aan de Oise, zullen de Duitschers weidra verplicht zijn de geheeie positie op te geven. Oeen der militaire autoriteiten, die de correspondent sprak geloofde dat de Duitschers ooit weer in Frankrijk op groote schaal offensief zuilen kunnen optreden. De „Daily Mail" verneemt uit Reims dat 13 der 130 gewonde Duitschers, die in de kathedraal van Reims ver pleegd werden, in de vjammen zijn omgekomen. Het was onmogelijk hen te redden. Vele beelden in den gevel der ka thedraal zijr hoofdeloos. Duitsche verliezen bU Maubeuge. De bijzondere correspondent van de „Times" te Ostende berichtte Zaterdag van drie verschillende zijden hetzelfde verhaal te hebben gehoord omtrent de ontzettende verliezen door de DuiSschers bij Maubeuge geleden. Zijne zegslieden, alle ooggetuigen, wareneen Belgische priester van St. Qhislain, een Fransche krijg» nan, graaf de R, die als korporaal in het Fransche leger diende, krijgsgi vangen werd gemaakt en ontsnapte tn twee verdwaalde Britsche soldaten. Zij verklaarden dat het aantal Duit sche dooden haast ongelooflijk is. De lijken waren onbegraven gebleven Hun aantal werd zeer verschillend geschat op 80 000 en 140,000. Het laatste getal is de Fransche, het eerste re Britsche raming. in ieder geval waren alle mede- deelingen het er over eens, dat de doo ten in groo e hoopen lagen en een ijzingwekkenden aanblik boden. Indien dat alles juist is, zal een epi demie moeilijk te vermijden zijn. Generaal von Steinmetz. De luitenant-generaal von Stein metz, inspect ur der 3e vestingartil lerie-inspectie te Keulen, die de be storming der vestingen Luik, Namen en Maubeuge met de nieuwe 42 c. M. mortieren heeft geleid, en daarna als commandanl eener infanterie-di- visie den heldendood stierf, werd te Mainz, onder groote deelneming be graven. De lijkkist werd op het affluit van een houwitser van h t 26e bataljon vestingartillerie geplaatst, en was ver sierd met het IJzeren Kruis. De „Vorwarts" verboden. Het verschijnen van het centrale Duitsche socialistisch partijorgaan „Vorwdrts", is bij beschikking van den miiilairen bevelhebber te Berlijn, voor drie achtereenvolgende dagen, ingaande 22 September, verboden- Volgens de „N. Rott. Ct." had hel soc.-dem. blad dezer dagen een schets gepubliceerd van de Duitsche bnie en daarbij aanteekeningen ge maakt, waaruit men moest opmaken, dat de vooruitgang der Duitschers eigenlijk een achteruitgang was ge weest. Een Engelsche krijgsge vangene als spion. De Engelsche krijgsgevangen ma joor Yate, die uit de vesting Torgac ontsnapt was, heeft zelfmoord ge' pleegd. Yate zocht werk en werd daan» ais een verdacht persoon aangeit* den. Men nam hem toen een tas#

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2