W> 1115-191 ABR1EL 2000 25 Liefde en Strijd. Iirantiën MAANDAG 21 SEPTEMBER he Comité tot steun van andere slachtoffers. |ES HAAZC. c. BEKER, ig-KELLNER. ISTBODE. m Orgellessen Uitgavefirma F. VM OF VELOF lr„ Kleine Markt 51, Vlissingen. leletoof Inters. 16 Herschijnt dagelijks, uitieionderd op Zondag en algemeen erkende Vaderland en Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND sss No» 222 Jaargütig 1914: teekende verzoekt op. die bereid zijn voat igeren tijd een of meer kosteloos te huisvesten. |t dezer bereidverklaring ter invulling toegezon- OS. VAN RAALTE. 14, Houtkaie. lende maakt met deze !e danslessen met Oc- riien aanvangen, zonderlijke cursus. oosje Buskenslraat 74. ende beveelt zich aan orgen van ASSURAN- urspolis te Rotterdam loeaels, Koopmansgoe- n, Land-, Rivier- en □t Poetsin Ten niet wettig gedeponeerde ppeïtuit js-Artikelen. ïraraders, Kaïtpen, om toorts. O kaarsen licht ichtiïïg. todighedcïj. [Kachels, Haarden rieken van Bbcbt \1. Jaarsma, Jas }h«rme» ir* diverse poedig een nette Ir. AdresHOTEL DES Ter Neuzen. funeerde uitgewekene uit k in Vlissingen verblij' zich aan om particuliere geven in alle vakken Ildelbaar onderwijs in t 't Nederlandsch.) B. Bureau „VlissingscM 7ERMAAS vraagt tegen j*en TWEEDE OUW biedt zich aan tot lijke conditiën. Brieve" :au „Vliss. Courant. VlISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50, Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tjegen ongelukken voor: ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale piijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood gulden bij verlies^ r*jf|gulden bij verliesglf|gulden bij verlies lil door 41111 van een hand, fe»"ïi§ van 112B1 -an -een irU een ongeluk ClUU voet of oog JlwU een duim JiUljr wijsvinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De uiikeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. 'gulden bij verlies van eiken anderen vinget. Verzek. Bank" te Schiedam Zij die zich met 1 October op de dagelijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS, Onjuiste geruchten. Sedert de oorlog uitbrak zijn meer dan eens, soms door ernstige perso nen die volkomen ie groeder trouw waren, geruchten verspreid over ul timatums, die aan onze Regeering zouden zijn gesteld, nu eens door Duitschland, dan weer door En geland. Dezer dagen bereikte ons opnieuw zulk een bewering. Nu zou den wij wellicht kunnen volstaan met te verwijzen naar dezen zin in de Troonrede „Ik mag echter dankbaar vaststellen dat onze vriendschappe lijke betrekkingen met alle mogend heden ongestoord zijn gebleven", ware het niet dat er altijd tal van achter- dochtigen zijn, die zuik een klaren zin toch nog wel ingewikkeld welen uit te leggen. Daarom zullen wij ten overvloede zoo stellig mogelijk ver zekeren, dat sinds het uitbreken van den oorlog onze Regeering noch mon deling, noch schriftelijk eenig ultima tum heeft ontvangen of zelfs maar iets dat op een dreigement geleek. De moeilijkheden, waarvoor de Regeering herhaaldelijk wordt geplaatst, zijn ze ker ernstig genoeg. Maar al blijft de toekomst geheel onzeker, men mag den staat van zaken niet versomberen door onjuiste geruchten. („Hbl.") Hit adres van Antwoord. In een driester verklaart dr. Kuy- per in de „Standaard" het eens te zijn met de „Nieuwe Courant," "dat dit jaar in de Tweede Kamer een Adres van Antwoord aan de orde had moeten komen. Hij had het zelfs be ter geacht, dat men het daar nooit had laten vallen. Maar daarvoor kon althans worden aangevoerd, dai men in de begrootmgsdebatten zoo licht een doublure kreeg. Ditmaal echier verviel ook die be denking. De troonrede was ditmaal een ge heel exceptioneel stuk, en een terug slag er op uit de Tweede Kamer zou goed hebben gedaan. Ook daarom, overmits de Ee>ste Kamer dan had kunnen volstaan met evn algemeene declaratie van sympathie, waardoor de politieke eenheid, gelijk die op 't oogenblik heerscht, tot uiting ware gekomen. Gelijk het nu liep, moest de Eer ste Kamer wel in terugslag vervallen, en dit leidde van zelf tot het opstellen Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 81) O(Nadruk verbodea.) Tusschen de boomen door, tegen den alleenstaanden den, waar ze ge durende den afgeloopen zomer eikaar vaak gegroet en toegewenkt hadden, stond ook heden baron Leo, wachtende ®P een teeken van haar, nu de brief van Maria er hem toe had gebracht reis uit te stellen. Leo is daar, vader, mag ik hem ''slen, omdat hij u kan begroeten De kapitein knikte. Hij hoorde den lichten tred van zijn kind over de ritselende bladeren juichkreet uit haar mond, en daarop volgde stilzwijgen. Inderhaast wisselden de twee een paar vragen ei> antwoorden, en nu stonden ze '°or Knut von Geerts, die den hand- dtuk van den jongen man beantwoord- ®e en hem welkom heette. Baron Leo sprak eerbiedig en vol warme overtuiging van zijn snel ont- van een stuk, dat slap uitviel en in uitdrukkmg beneden den eisch van 't oogenblik bleef. Wel zat 't gewijzigde stuk iets beter in elkaar, en is 't bij openbaar debat nog op enkele punten gebeterd, maar natuurlijk kan zulk een sluk, zal 'i goed zijn, slechts aus einem Gruss komen, en dit juist is het moeilijkste probleem, dat, geeft men een terug slag antwoord, aan de heeren stijlis- ten gesteld wordt. De troonrede zat zoo poorig in fikaar en sprak een taal die aangreep, maar het antwoord zag zich gedoemd beneden dithooge niveau zich, zc,o goed het ging, te be helpen. Het verdedigingsfonds. De minister van binneniandsche zaken deelt in de „Staatscourant" mede dat ten behoeve van het ver dedigingsfonds, waarvan de strekking is bekend gemaakt in de „Staatscou rant" van 30 31 Augustus j 1. in dank ontvangen is van iemand die onbe ke^d wensebt te blijven, de navol gende toezegging „Ingeval ik tijdens of kort na den oorlog mocht komen te overlijden, en het fc nds tot stand is gekomen, zal van mijn vermogen, dat volgens de laatste schatting ruim f 136000 be droeg en dat nog voor eenige ver meerdering door erfenis vatbaar is, 10 pet. in genoemd fonds worden gestort, mits daarvoor door den Staat geen successierechten worden gevor derd, terwijl ik op mij neem reeds tijdens mijn leven zooveel daarin te storten als mij doenlijk zal blijken welke bedragen dan in mindering zullen ko i en van het door mjjn erf; namen te storten bedrag". Leugenachtige berichten in bulten- landsche bladen en tijdschriften. Nadat in het Fransche dagblad „Le Matin" van 6 Aug. jl. een schetsje was voorgekomen, waarbij, volkomen in strijd met de waarheid, de op- marsch wegen van een tweetal Duit- sche legerkorpsen over Zuid-Limburg, dus over Nederlandsch gebied, waren geteekend, is een tegenspraak in de Nederlandsche pers gevolgd. Desni ttegenstaande komt nu weer in het weekblad „L'lilustration" van 12 Sept., speciale editie, een artikel voor, getiteld „Les frontières de ia France et des pays neutres (Luxem bourg, Belgique et Pays-Bas), violées par les armées allemandes" met schets waarbij de weg van een Duitsch le gerkorps over Eijsden, dus over Ne derlandsch g-bied, is geteekend. Dit werd reeds in „de Nieuwe Courant" in afkeurenden zin bespro ken. Of dergelijke leugenachtige pu- blicatien aan onwetendheid of kwade trouw zijn toe te schrijven, is niet na te gaan. Allerwege is bekend, dat waakte liefde voor Angela, van zijn vrees, dat hij door zijn pogingen tot toenadering de oude wonden zou openrukken, ofschoon hij ook het veitrouwen niet had verloren, dat hij uitverkoren zou zijn om aan Angela goed te maken wat zijn broer mis dreef. Met zooveel tact en op zoo liefdevollen toon sprak hij, dat de kapitein ten slotte met welgevallen naar hem luisterde en de zekere over tuiging van den vader dat hij zijn dochter aan een goed man tot vrouw gaf, verlichtend op hem werkte. Welnu, zei hij ontroerd, dan zal ik vandaag wel wat moeten toegeven, Angela, en mag niet verlangen, dat je mij op de gewone manier schildert, wat mij niet vergund is te zien heden zou het zeker zijn da glans van geluk op het gelaat van mijn zonnestraal. Het overige gedeelle van d n dag bracht men met elkander opLinden- heim door. Eindelijk een lichtpunt, dacht Anneliese weer op den avond van dien dag, toen Leo weer was vertrok ken, en juist dit lichtpunt mocht Maria, die thans bij haar grootmoeder Neöedand zijn neutraliteit met pijn lijke zorg handhaaft, dat het sedert 1 Aug. jl. volkomen gereed is, ook met kracht van wapenen het betreden van zijn gebied te beletten en dat geen enkele oorlogvoerende mogend heid een poging heeft gedaan het Nederlandsch gebied te schenden. Des te meer moet het verspreiden van dergelijke ieugenberichten worden gelaakt. In verschillende der in den laatsten lijd verschenen overzichten van den tegenwoordigen oorlog en van het geen daaraan In de laatste dagen der maand Juli is voorafgegaan, wordt het voorgesteld alsof tot de algemeene mobilisatie der Nederlandsche strijd krachten eerst werd besloten, nadat een dergelijk besluit in België reeds was afgekondigd. Het kan om verschillende redenen, o.m. terwiile van de historie, van be lang zijn te constateren, dat toen op 31 Juli het mobilisatiebesluit door H. M. de Koningin werd g teekend, bij de Nederlandsche regeering van een bevel tot mobilisatie van het Belgische ieger nog niets bekend was. Vermoedelijk is dit misverstand ontstaan doordat de Belgische regee ring op den 30en Juli maatregelen had genomen om door het oproepen van eenige inli htingen der militie het vredeseffectief van het leger te versterken, iets wat niet hetzelfde is als eene opkomst van alle dienst plichtigen van militie en landweer met allen aankleve van dien, waartoe hier te lande op 31 Juli werd be sloten. Geen d' nheid. Naar ons uit betrouwbare bron wordt medegedeeld is het bericht door ons aan „de Standaard" ondeend bet effende het schrijven dat de bur- gemeestei van Slu s in een Belgisch blad zou hebben geplaatst, onjuist De burgemeester van Sluis schreef absoluut niet officieel of officieus. Hij heeft een schriftelijk bewijs in zijn bezit waarin de redacteur van het betrokken Belgisch blad zijn fout er kent en zijn excuses aanbiedt. Bedo ld artikel werd geplaatst met de onderteekening van den burge- meesler van Sluis buiten zijn weten en buiten zijn wil. Buitengewone werken. In verband met de toezegging door den burgemeester in de jongste R ads- zitling gedaan, is thans bij den ge meenteraad re Rotterdam een voorstel ingediend tot uitvoering van buiten gewone werken ter voorziening in de werkloosheid Door den directeur van gemeente werken zijn een negental werken aan gegeven, voornamelijk grondwerken en kadewerken, welke voor dadelijke uitvoering vatbaar zijn en waarbij vertoefde, niet zien. Zij had dan ook geen rust, ze moest gaan zitten om aan Maria een uitvoerig bericht over het geluk van Angela te schrijven, waarvoor Maria den weg had ge baand. En nog een goede lijding had ze voor haar de schulden van Erich, waaronder allen gebukt hadden ge gaan, waren betaald van het geid, dat ze door bemiddeling van Fried Westermann voor haar schilderijen had ontvangen. Uit dit alles moest Maria opmaken, dat Anneliese weer opgewekt en vol goeden moed was, en toch was niets minder waar dan dat. Een week later haalde baron Leo zijn jeugdige verloofde om haar naar zijn moeder te brengen, die in Pots dam woonde. Bij deze zou Angela een jaar doorb engen om in het haar vreemde leven der hoogere kringen te worden ingeleid. Het was op den dag, dien Holger Storm voor zijn terugkeer naar Mun- chen had bepaaldde sombere tin ten daarbuiten en het langzame w g- sterven der natuur maakten, dat hij bijna voortdurend ieed aan een nood lottige zwaarmoedigheid. Doch op het aan z.eer velen werk verschaft kan worden. Verder zijn reeds twee scholc-n aan besteed, wat mogelijk is geworden door wijziging der voorschriften en waarbij tevens het voorbehoud is ge maakt, dat slechts Rotterdamsche werklieden aan het werk gesteld mo gen worden. Tevens zijn nog 7 scholen en een bewaarschool in aanbouw, en zullen weldra nog 2 worden aa besteed, en worden voor de aanbesteding van nog 6 and?re de bestekken met spoed ge reed gemaakt. Nog verschillende ande-e plannen zijn bij B. en W. in overweging en mede za! worden nagegaan, welke werken van de begrooting 1915 reeds kunnen worden uitgevoerd. Ook zal b.v. de levering van 2000 schoolbanken in kleinere partijen aan verschillende Rotterdamsche onder nemers worden opgedragen. Het nieuwe Eerste-Kamerlid voor Friesland. Met het nieuwbenoemde Eerste Kamerlid voor Friesland, den heer Th. M. Th. van Weideren baron Ren- gers te Oenkerk, heeft een zeer ge ziene persoonlijkheid in Friesland zijn intrede in den Senaat gedaan. De heer Rengers is lid van Ged. Staten geweest en is seders 1899 lid der Provinciale Staten van Friesland. Met den heer J. H. Faber heeft de heer Rengers verleden jaar de waar devolle studie uitgegeven over de werking der Woningwet in Friesland van 1902—1912. De heer Rengers, die de benoe ming zal aanwaarden, heeft aan de sociaal- de .nocratische Statenleden doen weten, daar hij niet is aange sloten bij de Liberale Unie, dat hij ter zake het kiesrecht op loyale wij ze zou medewerken tot de verwezen lijking van de verlangens, zooals die in het concentratie-manifest van de drie vrijzinnige partijen van 16 No- 1912 omschreven zijn. Eindexamen H.B.S. Naar reeds is gemeld, zullen de eindexamens der hoogere burgerscho len mei öjarigen cursus (voor zoover zij niet beëindigd zijn) gehouden worden van 1—3 October. Alle candidaten, die door de mobi- satie verhinderd waren het examen af te leggen of te beëindigen, moeten in die drie dagen worden geëxami neerd, ook voor het geval het getal door een commissie te onderzoeken examinadi 12 overschrijdt. Zoo noodig moet ook des avonds worden geëxa mineerd. Die 3 dagen moeten ook worden benut tot het houden van laatste oogenbük de koffers waren reeds gepakt begon hij weer te weifelen, de zekerheid, dat hij de nabijheid van Simona voortdurend zou moeten ontberen, scheen hem onverdraaglijk al was het hem ook niet vergund haar meer te zien, hij kon toch nog op de duinen staande, naar hvingsburg turen en droomen van de zomeravonden die hij met met haar had doorgebracht. Maar toen hij bijna reeds besloten had de reis uit te stellen, kreeg hij een brief van zijn kennis graaf Conti uit Florence, die hij dringend uitnoo- dige de decoratie van de gezelschap- zalen in zijn nieuwe villa op zich te nemen. Holger had aanvankelijk weinig lust om de opdracht te aanvaardenals hij ernstig wilde werken, was er wel iets beters voor hem te doen dan de ka mers van den graat met bloemenguir- landes te versieren, hij gevoelde zich ook nauwelijks in staat om iels te schep pen. E r.delijk zag hij weer na langdu rig overleg in de opdracht een wenk om deze omgeving waar hij meer en meer verweekelijkte, te verlaten, en met de haast, welke een gevolg was een slotvergadering, bedoeld in art. 24 van het algemeen regiement op de eind-examens De minister van oorlog zal aan de candidaten, die het vei zoeken, een week verlof uit den militairen dienst verleenen, ingaande 25 September, zoedat zij nog enkele dagen vóór het examen in de gelegenheid zijn, zich weder in de examenstoi in te werken. De examendi behooren zich met een daarbij strekkend verzoek zoo spoedig mogelijk rechtstreeks tot laatstge noemden minister te wenden. Aan de rijks hoogere burgerscholen met 5ja- rigen cursus, zal, voor zooveel mo gelijk, in verband met de afwezigheid van leeraren, die in een dei examen- commissiën zitting hebben of mei de nogdzakelijkheid óm sommige lokalen voor het examen te gebruiken, op 1, 2 en 3 October vacantia worden ge geven. De betrokken gemeentebesturen zullen worden uitgenoodigd om ten aanzien van de gemeente hoogeie burgerscholen denzeifden maatregel te treffen. Regeling van het Staatsspoorwegbedrijf. Een wetsontwerp in ingediend tot regeling van het Staatsspoorwegbe drijf. Blijkens de Memorie van Toe lichting zal, voordat naasting van spoorwegen volgens de spoorweg overeenkomsten van 1890 zou kunnen plaats vinden, een veel omvattende arbeid te verrichten zijn. In de eerste plaats zal een regeling van het Staatsspoorwegbedrijf tot stand moeten zijn gebracht, en bo vendien een omvangrijk onderzoek noodig zijn ten einde te komen tot een keuze uit de drie wijzen van naasting, welke volgens de overeen komsten mogelijk zijn. De naasting zeif behoort niet tot de taak, welke de tegenwoordige regeering zich heeft gesteld. Doch de regeering moet bij hare houding nimmer de mogelijkheid van naasting uit het oog verliezen en hinderpalen daartegen zooveel doenlijk vermijden of wegnemen. Dat deed eok de ambts voorganger van den tegenwoordigen minister van waterstaat, door de voor het spoorwegpersoneel zoo heilzame oplossing van het vraagstuk dei pen sioneering te bevorderen. Deze mi nister meent in denzelfden geest te moeten handelen, door vooit te wer ken aan den reeds verrichten arbeid tot organisatie van het Staatsspoorweg bedrijf. De vrucht van dit inzicht is het thans voorg stelde ontwerp van wet tot r'geling van dat bedrijf. De omvang van dit onderwerp en de naar tijden en omstandigheden wis sellende behoeften moeten ertoe leiden dat de wetgever zich bepaalt tot het trekken van hoofdlijnen, waarbinnen dan het uitvoerend gezag de bijzon derheden uitwerkt. Dit trekken van van de vrees, dat zijn besluit hem opnieuw zou berouwen, verliet hij des avonds Elmsbeek en trok naar Florence, Op Lindenheim was het nu stiller geworden dan het ooit te voren ge weest was. De herfststormen kwamen van over de zee, joegen zware wol ken in snelle vlucht voor zich uit, huilden om het huis en deden de vensters van de werkkamer rinkelen waar Anneliese thans alleen zat, en de wisselende gevoelens samenweef- de met de bonte beelden, welke haar vlijtig penseel als altijd voor de be stelde waaiers, schrijfportefeuilles of cartons ontwierp. Soms overkwam het haar, dat haar krachten niet toereikten. De hoeveelheid werk, welke op haar jonge schouders rustte, overweldigden haar bijkans en de geldzorgen druk ten nog pijnlijker, nu Maria er niet meer was, die ze hielp dragen Een etnst, die het glimlachen doet ver- leeren, had langzamerhand haar stem pel op haar wezen gedrukt en de vastberaden trek om haar mond was tot een trek van bitterheid gewórden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1