handel 2000 750 BOS. woensdag 16 september ncen 52e Jaargang 1914' newijnen, >SCHERU kESTE ADRES ■[ten van allerlei prijscourant. tofe, alzonderljjk rerslrekt. uiterièn, St. Ja- MERMAN. 9ST4 0. ennessy Co. F. Martell, en Gade tem imp Zoon Molijn. Fockink, e Lucas Bols, Bootz, van Beertje, |sve firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inlere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur kostelooze vaccinatie. VAR OE HEIDE li FEUILLETON MBlÈDINOtl staakvragfn IK MEID' iefde en Strijd. Een Christelijk Vredes- manifest uit Engeland. f^o* 2181 LISS1NGSCHE COURANT aar. 99 JU LOSKADE. M-KLOP. Witte Portwijn ad Prima Advocaat ;sch. Heerlijke f 0.70 per liter-pot. tini Rossi (Origi- erk). ma qualiteit, aan bevelend, HERSTRAAT 8. men zich aan het t 6. Teleph. 92. oorradig Amsterdam lend, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.2G Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege [bonnés, in 't bezit eener lea! ilis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood gulden bij verlies 4 r*|^gulden bij verlies .4 |"i#|gulden bij verlies A r*gulden bij verlies W mmmmmm e m*w mm door Jl!lil van een hand, j»llg van gBigg vaneen van eiken rd tegen ongelukken voor: UW heid tot werken ff %J)%A een ongeluk üUUlJ 'voet of oog ivli een duim ABJm wijsvinger (U%3 anderen vinger. ;e ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Burgemeester en Wethouders van issingen Gelet op de missive van den heer nmmissaris der Koningin in Zee dd. 10 September j.Ï.A.No. 1918 afdetling: Brengen ter openbare kennis dat aan ieder, doch in het bijzondar Belgische uitgewekenen en leden gezinnen, die niet hen in aanraking man, DAGELIJKS gelegenheid wordt jeven tot kostelooze vaccinatie en accinatie, en wel ten huize ^an n gemeente geneesheer j. BEIJERS gang Palingstraat) des voorm. van 0 tot 9 uur. Vlissingen, 15 Sept. 1914. Burg. en Weth. voornoemd, iN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. goedkoopste fijnste soorten. RING VLUGGE LEVERING Aanbevelend, MILITIE. Kennisgeving. |De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van deingeschre- nen dezer gemeente, die niet Dij keuringsraad of ter gelegenheid het in art. 76 van hei Militiebe- bedoelde onderzoek hunne wen- len met betrekking tot de inlijving iben kenbaar gemaakt, dat zij dit snog kunnen doen vóór 10 October ter gemeente-secretarie (bureau ie). Vlissingen, 14 September 1914. De Burgemeester voornoemd, IK DOORN VAN KOUDEKERKE MILITIE. Kennisgeving, iderzoek voorgeoefendheid van ingeschrevenen. Burgemeester van Vlissingen Gezien de circulaire van den Com- ssaris der Koningin in de Provin- Zeeland, dato 2 September 1914, No. 3829, 3d afdeeling M brengt ingevolge artikel 25 2e lid het Militiebesluit II het navolgen- Ier kennis van belanghebbenden dat het onderzoek naar de voor- iefendheid van ingeschrevenen als loeld bij art. 70 der Militiewei, dit zal plaats hebben in de gemzen- Amsterdam, den Helder, 's Gra nge, Qorinchem, Breda, Venlo, nhem, Kampen, Leeuwarden, Assen Utrecht, en vangt aan den twee- Dinsdag in November. !o. dat de ingeschrevenen, die aan onderzoek wenschen deel te ne- zlch vóór 10 October a.s. ter neente secretarie bureau Militie ier, behooren aan te melden en ws moeten opgeven in welke regels i 0.85, iedere cent. Zonder rabat, lal plaatsen wordt twee ter d. _ga ievraasd een nette ■k. Adres„HOTEL D gevraagd een flinke en wasch. Adres: HOft RCE. Wan van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Omdat ze u wilde sparen, oom 'Ui en ik geloof stellig, dat ze aan 11 lijden te gronde ware gegaan te klagen, wanneer ik mij niet 'Plicht had gerekend om voor haar «komen, eer het te laat is. Zoo, zou ze stil zoo blijven 'ïn; dat is precies het karakter Angela mij wilde ze sparen, "hurlijk heeft hij haar het hoofd gebracht en nu hem dat ge- zal hij de plaat poetsen, zoo- «oij zijns gelijken gebruikelijk is. Neen, oom Knut, u vergist u. «aten alleen de dringende ver- 8en> die hem tot dusver den moed ®en om bij u te komen. |De?' durtde niet kapitein zat weer een heele poos kli J '•eat mij over de zaak nadenken, I en daartoe moet ik alleen zijn gemeente zij aan het onderzoek wen schen deel te nemen. Vlissingen, 14 September 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Engeische „Religious Society of Friends" heeft op groote schaal (300,000 exemplaren) ve-sp^eid de volgende „boodschap aan alle man nen en vrouwen van goeden wil in het Britsche Rijk" „Wij bevinden ons nu temidden van wat weliichtcblijken zal het he vigste conflict te zijn in de geschie denis van het menschelijk geslacht. Wat onze meening zijn moge over het verloop der handelingen, die tot zijn begin geleid hebben, nu moeten wij het feit onder de oogen zien. dat de oorlog voortwoekert op een schrik wekkende schaal en dat ons land er in betrokken is. Wij erkennen, dat onze Regeering de krachtigste pogingen aangewend heeft om den vrede te bewaren en den oorlog begonnen is met een ern stig plichtsbesef tegenover een klei neren staat, jegens welke we moreele en maatschappelijke verplichtingen hadden. Terwijl wij, als sekte, stand houden in het geloof, dat wapenge weld nooit de oplossing van eenig vraagstuk zijn kan, weten wij, dat het tegenwoordige oogenblik geen tijd is voor kritiek, maar voor toewijding aan ons volk. Welke moet de houding van Chris telijke mannen en vrouwen zijn en van allen, die in de broederschap van de menschheid gelooven? In de wanhoop en verwarring van dezen nieuwen toestand zijn velen zoo over weldigd, dat zij nauwelijks in staat zijn den weg, dien de plicht hen aan wijst, te onderscheiden. Met het beeld Gods voor ons moeten wij trachten naar onze eerste beginselen terug te gaan, en te besluiten een handel wijze aan te nemen die ons waardige burgers van Zijn Koninkrijk zal doen blijken te zijn. Terwijl wij dit streven betrachten, moeten wij die groepen van mannen en vrouwen gedenken van alle andere betrokken naties, die door denzelfden geest bezield wor den, en die met ons gelooven, dat de fondamenteele eenheid van de men- schen in het gezin Gods de eenig durende werkelijkheid is, zelfs wan neer wij gedwongen zijn dat oogen- schijniijk te ontkennen. Ofschoon het voorbarig zou zijn ons eenigermate uit te spreken over vele uitzichten van den toestand, waar wij geen voldoende gegevens voor hebben om er een betrouwbaar oor- laat niemand mij storen. En jou dank ik; soms vaart een woord als een bliksemstraal op ons neer en verlicht de duisternis, waarin we ons bevin den. En nog iets vertel niets van dit gesprek; ik weet reeds, wat mij te doen staat. Maria drukte zijn rechterhand aan haar lippen. Niet waar, oom Knut, u laat het geluk Dij ons binnenkomen Hij wendde zijn gelaat af en gaf haar een teeken, dat ze moest heen gaan. Maria gehoorzaamde wat ze verkregen had, was veel meer dan ze had durven verwachten. Buiten wachtte Anneliese haar op. Ik heb goede berichten voor Angela, zeg haar, dat oom Knut de zaak vee! kalmer opnam dan wij ver moedden. Ik vertrouw stellig, dat hij zijn toeslemming niet lang meer zal weigeren. Den hemel zei dank, zei Anne liese met volle overtuiging. Dan wordt er toch eindelijk eer. van ons gelukkig. En nu wil ik een oogenblik rusten. Maria's gelaat werd doodsbleek en ze wankelde voort om zich in haar deel over te vormen, zoo kunnen wij toch een beroep doen op ons zelf en u en doen dit ook om zekere beginselen te overwegen die veilig geuit mogen worden. 1. De toestanden, die deze ramp mogelijk gemaakt hebben, moeten dot r ons als werkelijk onchristelijk beschouwd worden. Deze oorlog be- tcekent het bankroet van veel, dat wij ie lichtzinnig Christelijk noemen. Oeen volk, geene kerk, geen individu kan geheel van schuld vrij gepleit worden. Wij hebben allen tot zekere hoogte aan deze toestanden medege werkt. Wij zijn er tevreden mee ge weest, of te weinig ontevreden. Als wij verwijten uifdeelen, Iaat ons dan niet verzuimen eerst onszelf te ve- wijten en de vergeving van den Al- machtigen Qod te zoeken. 2. In de ure van de diepste duis ternis mogen wij den moed niet ver liezen. Nooit was er grooter behoefte aan geloovigen. Voor velen zal de verleiding komen Qod te verlooche nen, en zich met wanhoop af te wen den van het Christendom, dat ver eenzelvigd schijnt te zijn met bloed vergieten op zulk een reusachtige schaal. Christus wordt heden weer opnieuw gekruisigd Als sommigen Hem verlaten en vluchten, laat het dan duidelijk zijn, dat er anderen zijn, die Hem terzijd» staan, er kome wat wil. 3. Dit kunnen wij doen door voort te gaan met liefde tegenover alien te toonen. Voor hen, dien het geweten verbiedt de wapenen op te nemen, zijn er andere wegen orn te dienen, en concrete plannen zijn reeds ge maakt om hen in staat te stellen, hunne volle medewerking te geven om hun land in deze crisis te helpen. In medelijdende behulpzaamheid je gens de lijdenden en getroffenen in ons eigen land zullen wij allen ons aandeel hebben. Als wij het hierbij laten, „wat doen wij dan m er dan anderen?" De Heer wil, dat wij bid den voor onze vijanden en hem lief hebben. Moge ons bespaard blijven, dat wij vergeten, dal ook zij zijn de kinderen van onzen Vader. Mogen wij aan hen denken met liefde en mede lijden. Mogen wij gedachten van bit terheid, harde oordeelen, den geest der wrake verbannen. Dit te doen is in geen opzicht .onvaderlandslie vend. Wij mogen ons het voorwerp van misverstand vinden. Maar onze plicht is duidelijk moedig te zijn in de zaak van liefde en in den haat des haats. Dat wij ons nu reeds voorbereiden op den dag. dat wij opnieuw schou der aan schouder zullen staan met hen, met wie wij in oorlog zijn, in het streven om het Koninkrijk Gods te verspreiden. 4. Het is niet genoeg om den nieu- kamer te bed te begeven. Ze sloot de oogen om zich afgemat en zonder tegenstand aan de smart over te geven, die na het vertrek van Holger nog haar gansche ziel doorvlijmde. Maar ook nu zou ze nog n et onge stoord blijven. Angela kwam binnen en omhelsde haar onstuimig, met de veerkracht der jeugd was ze eensklaps uit den toestand van diepe neerslach tigheid in dien van eindelooze geluk zaligheid overgegaan. Anneliese verbood mij je te sto ren, Maria, maar ik moet. Is het dan werkelijk waar en lijdt vader niet al te zeer bij de gedachte aan Leo Neen Angela, de tijd heeft den indruk van het kwaads, dat een War- neck hem heeft gedaan, reeds wat verzwakt, en die indruk zal, dat hoop ik stellig, volkomen verdwijnen voor het goeds, dat zijn broer jou zal doen. Angela juichte en bemerkte in haar groote blijdschap niet, hoezeer Maria leed. Doe nu nog één ding voor mij, Maria, het is hoog tijd. Hedennamid- dag verlaat Leo Axenstein om een reis naar Noorwegen te aanvaarden, en omdat ik er niet toe besluiten wen toestand in te gaan denken, die ontslaan zal na het einde van den oorlog. Wij zijn gedwongen het feit onder de oogen te zien, dat het men schelijk ras zich schuldig gemaakt heeft aan reusachtige dwaasheid. Wij hebben een beschaving opge bouwd, en zelfs een godsdienstig le ven, in vele opzichten dat van eike voorgaande eeuw overtreffende, en wij zijn tevreden gefeest het alles te laten rusten op een fundament van zand. Zulk een maatschappelijke toe stand kan niet voortduren zoolang het laatste woord in menschelijke za ken bruut geweld is. Vroeg of laat moest deze verbrokkelen. Aan het einde van dezen oor'og zullen wij staan tegenover een machtige taak van wederopbouwing. In sommige opzichten zal het hoogst moeilijk gemaakt worden door de nalatenschap van kwaadwilligheid, door de ver woesting van menschenievens, door de be'asting op allpn om tegemoet te komen aan de geringste behoeften van de m.llioenen, die door een oor log geleden zuilen hebben. Maar in andere opzichten zal het gemakke lijk zijn opnieuw te beginnen en het allen tezamen te doen. Van dit stand punt gezien, kunnen wij' zelfs een reden tot troost vinden in het feit, dat ons eigen volk er in is betrokken. Geen land zal in een toestand zijn om anderen te dwingen wee- te vechten om de opgeblazen militaire macht, die voor den oorlog bestond, te bereiken. Wij zullen in de gele genheid zijn om de Europeesche be schaving weder op te bouwen op het eenig mogelijk fondament, onderling vertrouwen en goeden wil. Zulk een reconstructie zou niet alleen de toe komst van de Europeesche bescha ving verzekeren, maar ook de we reld bewaren voor de dreigende ramp om de groote volkeren van het Oos ten ook hunne nieuwe maatschappij op zand te zien opbouwen, en de gedachte en den rijkdom noodig voor hunne opvoeding en ontwikkeling zoodanig aan te zien wenden, als al leen maar een belemmering voor hen zelf en een bedreiging voor het Wes ten zijn kan. Is het te veel te hopen, dat, als eenmaal deze tijd daar is, wij in staat zullen zij als broederen zulke ver strekkende grondbeginselen te vesti gen voor de toekomst van het mensch- dom, dat zij voor altijd verzeke ren zullen tegen een herhaling van deze reusachtige dwaasheid Als dit bereikt moet worden, zal de vereenigde en volhardende kracht van allen noodig zijn, die in zulk een toekomst voor het menschdom gelooven. Er zullen nog zeer velen zijn, die geen heil kunnen zien in de beschaving van andere volkeren, en die niet in staat zijn te gelooven kan, moet jij hem een paar regels schrijven en zeggen, dat hij nog moet blijven. Werktuigelijk gehoorzaamde Maria, nam de pen en schreef aan baron Leo „Vertrek nog niet; wij meenen te mogen hopen. Uit naam van Angela. Maria Elder." Het jonge meisje uitte haar blijd schap op luidruchtige wijze. Korter en duidelijker had je het niet kunnen zeggenhij zal blijven. Ik zal den brief dadelijk door Heine Basch laten bezorgen. Des namiddags kwam er een bode van Irvingsburg met een paar regels van Simona's hand „Maria Naar men mij verteld heeft, ben je genezen en daarvoor dank ik den hemel. Als je nog een vonkje mede lijden met mij hebt, zoek mij dan op, daar ik het geluk zoowel als het recht verbeurd heb om je te naderen. Je diepbedroefde, Simona Zeg aan mevrouw, dat ik zai komen, Ludwig. Je zult je in 't graf helpen, als je er niet eindelijk eens aan denkt om in eenige oprechte broederschap tus- schen de verschillende rassen. Reeds moeten zij, die anders denken, be ginnen zich zulk een toekomst in te denken en uit te werken, als zij de mooie gelegenheid van den eindvrede niet verloren willen laten gaan, en als wij bespaard moeten blijven van weer neergetrokken te worden in den maalstroom van legeruitbreiding en wedijver. In vredestijd hebben alle volkeren zich voorbereid voor den oorlog. Laten alle menschen van goe den wille zich in oorlogstijd voorbe reiden voor den vrede. Het Christe lijke geweten moet wakker geschud worden voor den omvang van de ge volgen. De groote bevriende volks partijen van elk land moeten klaar zijn om hun invloed te doen gelden. Nu is het tijd hierover te spreken, hiervoor te werken en te bidden. 5 Als dit gebeuren moet, lijkt het ons van het grootste belang, dat de oorlog niet gevoerd moet worden in een wraakzuchtigen geest, en dat hij zoo spoedig mogelijk beëindigd moet worden. Wij moeten duidelijk voor den geest hebben van het eerste oogenblik af, dat wij den oorlog niet begonnen zijn om eenig volk te ver pletteren en te vernederen. De aard der onderhandelingen heeft ons de noodzakelijkheid geleerd om snel te handelen in de internationale zaken. Ais de gelegenheid zich voordoet, moeten wij, in dit land, gereed zijn om snel te handelen en te eischen dat de gestelde voorwaarden zoo zijn, dat alle partijen ze kunnen aan vaarden, en dat de onderhandelingen in den rechten geest geopend worden. 6. Wij gelooven in God. De men schelijke vrije wil geeft ons macht om de uitvoering van zijne genadige bedoelingen te verhinderen. Het be- teekent ook, dat wij handelend met Hem mogen samenwerken. Als het ons gegeven is iets te zien van een zoo heerlijk mogelijke toekomst, na al de verwoesting en droefheid, die voor ons liggen, Iaat ons dan zeker zijn, dat dat gezicht ons door Hem gegeven is. Geen dag moest voorbij gaan, zonder dat we een gebed op zenden tot Hem, dat Hij Zijn gezin nieuwe en betere dagen brenge. In een tijd dat zulk een ernstige slag toegebracht wordt aan de groote zaak van moreele, sociale en gods dienstige hervorming, waarvoor zoo- velen gestreden hebben, hebben wij behoefte vol verwachting en vertrou wen op te zien naar Hem, wiens zaak het is, en vinden wij nieuwe beiieling in de zekerheid van Zijn overwinning." je zelf ook een weinig te sparen, zei Anneliese, en om haar wil je er heengaan, die niet meer verdient je te mogen aanzien Ik kan niet anders; om zoo te schrijven moet Simona zeer ongeluk kig wezenook ligt er tusschen mij en haar nog veel duisters, dat ophel dering noodig heeft. Ik moet haar nog eenmaal spreken, al was het alleen maar om den afkeer, dien ik thans van haar heb, voor betere gevoelens plaats te laten maken. Intusschen wachtte Simona met on geduld op Maria's komst. De jonge vrouw was in de laatste weken magerder en bleeker gewor den, ook zij had onder de pijnlijke lengte der in angst en onrust door waakte nachten geleden. Met de neer hangende handen gevouwen liep ze met sleependen tred over het tapijt heen en weer. Hoe bitter was toch de erkentenis door een dwaasheid den vrede der beste menschen tot in zijn grondvesten geschokt te hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1