Liefde en Strijd. DER STAAL BIEDINGEI tssununEi OEN DONDERDAG IO SEPTEMBER AUT Co id adres 1ANVRAGEI Nederland en de Oorlog. NO. 313 33e Jaargang M*JI. apkamer eeniging maak rijs uan Spek, kensvleesch sr kilo ZIJN D. Van zeer tensvleesch ande prijs g BESTUUR. TH lil aden aan Hui' .MEISJE Firma F. VAM DE VELDE Jr., Klaine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intsrc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd eg Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen üEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND 1^14= floxoh, daardmoi.il ijn wijn, d Invalid te prfj'xon*' Telefoon 46. an het woonhui. iemeubileerde on. Brieven franco „Vliss. Courant," Middelburg maakt king der 2e Klasse Sept. a.s., en Klassikale loten lebben tot Vrijdag. Bze week geopend des avonds van mooien klank, ett. D.H. bureau int." Wethouders van en op voordebfr k Onderwijzeres rken voor meisjei i strekt tot aanbe idraagt f 50.— voo lesuren, nden aan den Bur September a.s. lardige papieren! AFE-1NR1CHTINQ in en voorwaarden ers voor het knip' verrichten mogelijke en anderszins is bl Timmerman che Courant." la f 0.85, iedere fc. Zonder rabat, atsen wordt i vraagt een nette" 6 jaar. ANSE-DAMAVE. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ.1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener ft ft ft ftgulden bij levens- F7r*ft gulden bij dood ft ft ftgulden bij verlies JS ft gulden bij verlies .4 ft ftgulden bij verlies ft f*gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- JJIIIIII lange ongeschikt- I door %|||l van een hand, l*^BI van ||8|| van een JÊft van eiken kerd tegen ongelukken voor: 14 V 'ij'- V heid tot werken S een ongeluk \j 1# voet of oog JIvU een duim JLW wijsvinger mw anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam PUBLICATIE. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland, ter standplaats Middelburg, Gezien het Koninklijk Besluit van 8 September 1914, no. 36, waarbij verschillende gemeenten in de Pro vincie Zeeland zijn verklaard in „staat van beleg". Gelet op artikel 29 der Wet van 23 Mei 1899 Staatsblad No. 128; Beveelt, dat de ingezetenen, niet tot het Leger, de Vrijwillige Landstorm of de Politie behoorende, van de in slaat van beleg verklaarde gemeenten behalve de vuurwapenen, thans ook de ammunitie moeten inleveren op een plaats door den Burgemeester te bepalen. De inlevering moet binnen vier en twintig uur, nadat dit bevel op de in de gemeente gebruikelijke wijze behoorlijk zal afgekondigd zijn, plaats hebben. De Burgemeesters worden verzocht van dit bevel afkondiging te doen en de onder hunne bevelen staande Po- lltie-beambten op te dragen, aan de gevolggeving daarvan streng de hand Ie houden. De Territoriale Bevelhebber voorn., BROCX. De Burgemeester van Vlissingen; Gelet op bovenstaand bevel van den Territoriale-Bevelhebber in Zee land, betreffende het inleveren van vuurwapenen en ammunitie Bepaalt, dat de vuurwapenen en aramunitie moeten worden ingele verd op het Bataljonsbureau, aan de Oranjestraat alhier. Vii33:ngen, 10 September 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. In staat van beleg. In verband met de afkondiging van den staat van beleg voor een aantal gemeenten in onze provincie, is het o.i. goed dat iedereen wete, wat daar onder verstaan moet worden. In de streek, welke in staat van beleg verkeert, zijn de burgerlijke besturen verplicht te gehoorzamen a»n de bevelen van het militair gezag, gegeven overeenkomstig de door de regeering vastgestelde instructiën- Die instructiën zullen zoo noodig openbaar gemaakt worden. Verder kent de wet van 1899 nog de volgende bevoegdheden toe aan bet militair gezaghet kan zoo noo dig politieverordeningen makenden toegang tot het verkeer binnen, en Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) 72) Het was wreed, mij een waan fe ontrooven, die mij zoo onbeschrij felijk gelukkig maakte, antwoordde hij Tol bitterheid, want daarmee is mij pet geloof aan de vrouw ontnomen 'k weet niet meer wat ik van uw geslacht moet denken. Qe dacht, ons geslacht te ken- "en en moest deze dwaling met een kleine les boetenwant de vrouw eel voor u, mannen, wel altijd een 'aadsel blijven, dat wil zeggen een wezen van mijn soort, de or.vol- kemene, moderne vrouw. Maar er is °°k een betere soort, in wier ziel 'eeds alles klaarheid en reinheid is, tot die soort behoort Maria. Van kondt ge afdwalen, vervolgde met meer zachtheid, maar "aar opgeven nooit, en als ge weer «>t bewustzijn gekomen zijt, zal haar ezit u spoedig over de teleurstelling het verlaten van het in staat van beleg verklaarde gebied regelen voor vergaderingen (behalve godsdienst oefeningen) is schriftelijke vergunning noodig van het militair gezag, dat ook bevoegd is koffiehuizen, sociëtei ten, schouwburgen enz. te sluiten het heeft de bevoegdheid een bevel uit te vaardigen aan de inwoners van hei in staat van beleg verkeerend ge bied, om hun wapens en ammunitie in te leveren het kan aan personen, wier aanwezigheid voor de rust en alge- meene veiligheid gevaarlijk wordt ge acht, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde gebied ontzeggen het kan het wegvoeren van paarden, vee, wagens, voertuigen, levensmid delen en andere voorwerpen van be- do-ld grondgebied, bevelen, bewerk stellingen of beletten; het kan cen suur uitoefenen op de drukpers, op de post, telegrafie en telefoon. Ten slotte zij nog gemeld, dat in die streken, welke in staat van beleg zijn verklaard, een of meer tijdelijke krijgsraad worden ingesteld, aan welker rechtsmacht „in geval van oorlog" ook onderworpen zijn de niet militairen, die zich schuldig maken aan feiten, strafbaar volgens het mili tair strafrecht. Geven en uitgaven. In de „Stand." schrijft dr. Kuyper „Van alle kant dringt men aan op zuinigheid. Afstand moet er gedaan van allerlei uitgaven. Bezuiniging moet de leuze zijn. En juist dat min der uitgeven, zoo heet 't, moet ons dan in staat stellen, om meer te geven. Toch kent, wie waant dat hiermede de zaak gered is, den samenhang van het Volksorganisme niet te best. Minder uitgeven is de vanzelf gebrachte boodschap voor wie te veel uitgaf, of ook door de crisis in inkomen achteruitging. En evenzoo is geven de vanzelf gebrachte boodschap voor wie over houdt, of door zuinigheid en sparen, overhouden kan, om waar gebrek heerscht te steunen. Maar nooit leide men hieruit af, dat in het stuiten van uit gaven thans het maatschappelijk heil schuilt. Integendeel, wie met gaven bedeeld is, en zonder in het geven te ver tragen, meer Uitgeven kan, doet een weldaad, door hierop niet te kren terig te zijn. Bindt ge toch onnoodig uwe uit gaven in, wat anders is hier van 't gevolg, dan dat de winkelier met zijn heen helpen. En dan nog iets ge haat en verafschuwt mij thans natuur lijk en hoopt in uw toorn, dat de straf des hemels mij zal treffen, doch dat is overbodig. Een ander treedt als wreker op. Een ander, aan wien :k reddeloos overgeleverd ben. Weer een raadselwie is die ander O, niet iemand, op wien geja- loersch behoeft te zijn, antwoordde ze droefgeestig, maar toch met het oude, betooverde glimlachje. Wils ge hem zien? Terwijl hij haar nog onthutst aanzag, had zij haar aanteekenboekje voor den dag gehaald en op een der blaadjes met enkele potlootstrepen een figuur geteekend. Ze scheurde het blaadje en gat het hem't was de man met de zeis en der zandlooper. Terwijl hij de teekening bekeek, zag ze hoe zijn gezicht krampachtige trekken vertoonde, en toen hij het haar teruggaf, waren zijn oogen vochtig. Ge weent? Maar dat moet ge niet doen. Hebt ge dan vergeten, dat we ons hier beneden slechts op het tooneei van het voorspel van de groote werkelijkheid bevinden, die later zal komen VoorbijJammer, vervolgde waar blijft zitten, dat er minder geld onder de menschen komt en dat er ioonpersoneei wordt afgeschaft. Minder uitgeven, als ge de mid delen bezit om hiermee meer te geven dan anders, is glad een ver keerde weg. Wie er toe in staat is, schijnt veeleer gehouden, om nu te laten doen wat hij anders misschien nooit gedaan had. Dwaas is de man, die boven zijn kracht leeft, maar wie pot als't volk om hulp roept, gaai op den vrek lijken. Koope dan wie koope kan Laten w er k e n is de boodschap voor wie er de middelen toe heeft. Er is tweeë lei categorie, en voor die twee geldt een tegenovergestelde gedragslijn. Wie teveel uitgaf, moet inkrimpen. Wie juist even leven km, moet nog iets dalen om te kunnen geven. Maar dan ook omgekeerd, wie kan laten verdienen, ook nadat hij gegeven heeft, kent zijn maatschap pelijke roeping niet, zoo hij zijn uit gaven staakt. Et zijn er, bij wis het is: Uit de hand op den tand leven. Er zijn er die op zwart zaad zijn gesteld. Die allen mogen geen nieuwe schulden maken. Maar wie zijn uitgaven staken en het ambacht blauw-blauw zou laten, zou potten, en houdt op man van 't volk te zijn. Prijzen van tarwa en rogge. In een onderhoud, dat een redac teur van het Haagsche corresponden tiebureau met minister Treub gehad heeft, deelde de: e 'n antwoord op desbetreffende vragen mede, dat de tarwe- en roggeprijzen, al heeft hij deze lager gesteld dan die voor het buitenlandsche graan, voldoende winst aan handelaren en boeren verzekeren. Mocht de circulaire aan de burge meesters ter vooikoming van prijs opdrijving van broodkoren onvoldoen de blijken, dan zou de regiering die per ingrijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt door in voer van buiten in de behoefte aan veevoeder, vooral tegen den winter, te voorzien. Den vierden dezer is de eerste la ding van de in Amerika aangekochte tarwe verzonden. De kieswet en de tijdsomstandigheden. Door het gemeentebestuur van Zaandam is een adres gezonden aan de Koningin, waarin H,M. wordt ver zocht t e willen bevorderen, dat een ontwerp-noodwet bij de Tweede Ka mer worde ingediend, om te voorko men, dat zij, die door de tegenwoor dige tijdsomstandigheden onderstand genieten en zij, die tengevolge van den huidigen toestand niet in staat zij met een schitterenden blik op de wollige golven, dat het er op 't oogen- blik met onze macht en met mijn fee-zijn zoo armzalig uitziet, anders zou ik nu de boot laten verschijnen met de zwaan, die mij naar mijn rijk zou voeren, dat ik nooit weer verliet. Nu echter kan ik niets dan mij in mijn burcht opsluiten en de rozen steeds dichter om deuren en vensters laten groeien, tot de engel mij door haar kus verlost. Vaarwel, Holger Storm... en., moge het u gelukken, mij te vergeten. Zij groette hem aarzelend, nam haar japon op en stapte vlug langs het smalle pad naar den grooten weg. Holger Storm liet zich in het zand vallen, hij was niet meer in staat geregeld te denken en telkens rezen voor hem weer de vragen opheeft ze met mij gespeeld of bedroog ze mij heden om mij het verlies gemak kelijker te doen vergeten Zijn hoofd was verward als dat van een beschonkene. Om 't even, of hij misschien ook aan dezen harts tocht, die nooit in hem gedoofd zou worden, te gronde mocht gaan, thans was het einde gekomen. Van nu af zijn hun belasting te betalen, van de uitoefening van het kiesrecht worden uitgesloten. Het Fonds voor Landsverdediging. In het September-nummer van „Vrede door Recht" lezen wij het volgende Het is dringend noodig, dat eenige zekerheid verkregen worde over de ware bestemming der gelden, die ge schonken zullen worden aan het Fonds voor Landsverdediging. Uit sommige berichten zou men kunnen afleiden, dat het bestemd is voor dekking van 's rijks buitenge wone uitgaven, in deze tijden voor het behoud onzer onafhankelijkheid gemaakt. Is dit zoo en zal dus het Fonds dienen om de vrijwillige giften der vermogende Nederlanders een op het geheele volk drukkende zware extra belasting te vermijden, dan ver dient dit Fonds de grootst mogelijke aanbeveling. Indien daarentegen de bedoeling is hierdoor den eersten stap te doen op den weg van toenemende bewapening, dan geve vooralsnog geen lid van „Vrede door Recht" ook maar één cent aan dit Fonds: Want dan be oogt het een voortgang op den ouden weg van internationale bewapenings politiek, een weg, die, wordt zij na dezen vrede opieuw ingeslagen, weder zal leiden tot drukkende bewapenings lasten en voortdurend oorlogsgevaar. Of deze weg opnieuw zal worden betreden, zal bij en na den vrede, die op dezen oorlog volgen moet, worden beslist. Een vredelievend land als het onze, ga echter niet reeds thans vóór op dien noodlottigen we?, stichte niet thans reeds een Fonds tot versterking der Landsverdediging, daardoor als van zelf sprekend ver klarend dat de politiek van vreesaan- jaging en wantrouwen opnieuw on veranderd zal worden voortgezet, als hadden de vo' keren door dezen oor log niets geleerd 1 Indien de groote Staten op de oude wijze willen voort gaan, is het tijd genoeg hen te vol gen. Zoolang dit onheil nog niet vaststaat, moeten echter alle kleine Staten onverpoosd werken voor een nieuwe toekomst I De aanhouding van da „Nieuw Amsterdam" Naar van bevoegde zijde wordt gemeld heeft onze regeering naar aanleiding van het gebeurde met de „Nieuw Amsterdam" bereids de noo- dige stappen bij de Fransche regee ring gedaan. In desbetreffende kringen twijfelt men er niet aan, dat van het in be slag genomene in elk geval het zilver zal worden teruggegeven, zijnde dit bestemd voor de Neaerlandsche Bank, een offieel orgaan der Regeering. behoorde hij alleen nog aan Maria en wilde, zoo goed hij het in dezen toestand kon doen, zich geheel aan haar geven. En zou ze hem vergiffe nis schenken. Hij besloot naar Lindenheim te gaan en daar zoo lang te blijven, tot men hem toegang tot zijn verloofde verleende. Toen Simona Holger den rug had toegekeerd, had liaar uiterlijke kalmte weldra voor een diepe zwaarmoedig heid plaats gemaaktzij had mede lijden met hem en hij bezat na dit onderhoud haar sympathie en vriend schap in nog grooter mate. Doch voor hem was het beter zoo. Weg dan met alles, wat haar aan dezen tijd herinnerde. Aheen zijn. Alleen zijn werkt bevrijdend evenals de zuivere, reinigende lucht op de hooge bergen. Zij gevoelde na dit onderhoud, waarbij ze zchzelf vernederd had, nog de behoefte om iets goeds te doen, Een schamel gekleede vrouw, die haar, gebogen onder den last van een zwaren takkenbos voorbijkwam, druk te ze een goudstuk in de hand en hetzelfde deed ze den invalide, die onder een boom zijn ontstemd klein Opening Staten-Generaal. De Koninklijke stoet bjj de ope ning van de Staten Generaal zal ditmaal eenigzins beperkt worden, aangezien H. M. de Koningin een aantal van haar stalpaarden ter be schikking van het legerbestuur heeft gesteld. Senator Colijn. „Het Vaderland" schrijft: In de vacature Löben Seis werd door de Provinciale Staten van Gelderland tot lid van de Eerste Kamer gekozen de oud minister Colijn. De linkerzijde stemde blanco. Wij vernamen deze benoeming met groot genoegen; Colijn's verdiensten worden daarmee terecht gehuldigd. Ook aan den politieken tegenstander dwong hij groote achting af door zijn ernstig willen en groote begaafdheid, en bij het welslagen van onze mobi lisatie is opnieuw in de gedachte ge komen, hoe goed hij gezien heeft als hij ons leger steeds heeft beschouwd ais een instrument dat vandaag of morgen zou moeien worden gebruikt, en wie later over 1914 spreekt zal naast de namen van BosDoom en Snijders dien van Colijn zeker niet vergeten. Ter beschaming van hen, dieeene groote carrière onafscheidelijk achten van geld en geboorte, staat Colijn daar als de eenvoudige boerenzoon, die op den leeftijd, dat anderen er over gaan denken minister te kunnen worden, als oud-minister zijn retraite neemt in onzen achtbaren Senaat. Daar retraite en Coiijn er echter twee zijn zullen wij zoo vrij wezen zijn Eerste Kamer-lidmaatschap te be schouwen als een tijd van rustig af wachten tot de omstandigheden hem weer toelaten actiever rol in ons staatsieven te vervullen. Colijn in de Eerste Kamer, Heems kerk in den Raad van State en Talma in de kalme pastorie te Bennebroek slechts de oorlogstoestand kan be letten, dat op het eigenaardige van dien toestand in de anti-revolutionaire partq het volle licht valt. De benoeming van den heer Colijn tot lid van de Eerste Kamer is ein delijk eene niet geringe versterking van de anti-revolutionaire partij, en dat te meer omdat daarin het theo logisch element zeer sterk en het militaire element zeer zwak vertegen woordigd was. Onbillijk verhaal van pensioensbijdragen gemeenteambtenaren. De afdeeling Noordbrabant van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft tot Gedeputeerde Staten dier provincie eer. verzoek orgel draaide. Thuis gekomen verdiepte ze zich in den inhoud van brieven van haar Hendrick en als altijd sprak er uit de liefdevolle regels van den sterken, fijngevoeligen zeeman iets tot haar, dat bevrijding bracht. Ja, hij, hij. Haar held. Simona's wimpels werden vochtig. Op het zinkende schip in den razenden orkaan was haar naam zijn laatste gebed geweest. Aan zijn borst rusten, weer zijn warmen kus op haar voorhoofd voelen, dat was da hoogste zaligheid het paradijs, dat haar was ontnomen, eer ze zich er recht bewust van was geworden. Mijn Hendrick, ik ben weer de uwe, de wereld meer moede dan ooit te voren. En niets anders vraag ik nog dan de vereeniging met jou want jij bent het, dien ik bemin en eeuwig moet beminnen. De typhus was in Elmsbeck en omgeving niet kwaadaardigopgetreden en zoo overwon Maria's krachtig ge stel den vijand dan ook betrekkelijk spoedig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1