Liefde en Strijd. flo. 212 - - £52^ Jaargang - r—".1!£14 =- MGRAAff WOENSDAG firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 i, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 7Sfl ""--adooa w™ «W1 «HT"a nrd ÜEMEENTEBESTUUR :L0REJ1: jlukken met ijken afloop. iMNEDMB STAJUiVRAfi FEUILLETON iifESIS-HIMffl"' ODB Nedarland en de Oorlog. VLISSINGSCHE COURANT ima kwaliteit en wok bereid. leleefd aanbevelend, sr Ie Middelburg maa trekking der 2e Klas 9 14 Sept. a.s., en g der Klassikale lole ats hebben tot is deze week r en des avonds v suereeniging maa de prijs wan Spe Varkensvleesc per kilo ZIJ A G D. Van ze ^arkensvleesc sstaande prijs i HET BESTUUR met mooien klank, nco lett. D.H, bute Courant." ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ie ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege ne abonnés, in 't bezit eener AAAAj U zijn GRATIS verze- /III III kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken I uU een ongeluk OUU voet of oog ÏÜU een duim IUII wijsvinger UU anderen vinger. Deze Qltkeerlngen^worden VERDUBBELD^jndien de^verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. /Mg. Verzek. Bank" ia Schiedam £BILJET van ld raande van de Walst» nd. Vinder dezes weg :ht het tegen ruime t te bezorgen opl van de dagelijks nde „VLISSING- OUR AN T" zijn zekerd tegen onge- it doodelijken afloop, aan hun rechtver- jekeerd. 1 het ongeluk op boot, am, en is de verze- rrzien van een geldig ijs, dan wordt in dal 500.— uitgekeerd. .ISSINGSCHE COU- cost slechts 10 cent of ongeveer 1V2cen' aer. regels f 0.3», ied«» i cent. Zonder rabat lal plaatsen wordt tWBe' ikend. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb benden, ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toege laten te zien tot een der beide her halingscursussen in deze Gemeente dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen voor die cursussen zitting zal worden ge houden Voor jongens: door het hoofd van den herhalings cursus voor jongens den heer J. E. VAN DER SL1KKE op School F. (Joost de Moorstraat) op Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Sep'emper a. s. des namiddags van 1 tot 2 uren en des avonds, behalve Woensdag, van halfzeven tot halfacht uren. Voor meisjes: door het hoofd van den herha lingscursus voor meisjes mejuffrouw M, C. SCHUURKAMP te haren huize (St. Jacobstraat 21) op Dinsdag 8, Woensd g 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 September e. k. des avonds van zeven tot acht uren en Zaterdagmiddag 12 September van drie tot vijfuren dat ingeschreven kunnen worden rij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben; en dat de cursussen zullen aan hangen den 1 October a. s. Het onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 81/j ant; in de volgende vakken: lezen, schrijven, Nederlandsch, rekenen, bennis der natuur, aardrijkskunde en vaderlandsche geschiedenisb. aan den cursus voor meisjesop Woens dag en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Ne derlandsch, rekenen, kennis der na tuur, nut ige handwerken en koken. N. B. Zij, die in het bezit van een Irouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 4 September 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op het Koninklijk besluit id.26Augustus j.l (Staatsblad no.424); Brengt ter openbare kennis dat de tijdelijke opheffing van het tarbod van uitvoer van rogge en rog- taal, verleend bij Koninklijk Be sche Levensverz e Vlissingen. ngenoemde MastscW- aagd een :n worden verzocht eig reven brieven in,eL0« itoor der Maatscn Pfl 39 alhier, alwaar in" tomen zijn. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 'i) O(Nadruk verboden.) Een brandend gevoel van schaamte bad haar wangen rood gekleurd niemand te zien, hield ze het Hoofd gebogen, en het was haar alsof een afgrond had geopend tus- s™en haar en haar door leed getroffen bloedverwanten, wien ze niets dan nieuwe ellende had gebracht Wat "ad ze gedaan? En als een reuzenlast drukte Simo- nnplotseling het bewustzijn vaneen 8'oote schuld. °e gtijze eenzaamheid van de zee, •li over in dit schemeruur het ern- "8e waas van den scheidenden lag, omhulde haar als een boe- Dp een door heuvels nauw inge- tireeS P'elt b'ee' Ze S,3an de W'n<* over het weinige gras en koelde 'neet gezicht af, en met den blik ae ver wegvloeiende golven was sluit dd. 20 Augustus j 1. (Staatsblad no. 417), is ingetrokken. Vlissingen, 8 September 1914 De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Staat van beleg. Het St.bi. no. 448 bevat het Kon. besluit van den 8sten September 1914, tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Daarbij is bepaald lo. met ingang van heden worden in slaat van beleg verklaard de navolgende gemeenten of gedeelten van gemeenten: Zeeland. Cadzand, Retranchement, Sluis, Aardenburg, Eede, St. Kruis, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede, Bres- kens, Hoofdplaat, Schoondijke, Oost burg, Waterlandkerkje, Ijzendijke, Biervliet, Philippine, Hoek, Neuzen, Zaamslag, Boschkapelle, Ossenisse, Hengstdijk, Stoppeldijk, Hontenisse, Bruinisse, Veere, Kruiningen, Vlis singen. Het gewapende volk. Onder dit opschrift schrijft de oud- Minister van Oorlog, de heer H. Colijn, een artikel in „de Jonge Man," een Amsterdamsch orgaan, aan welk arti kel het volgende is ontleend: Dat wij voornemens waren schen ding van ons grondgebied door een der oorlogvoerenden met de wapenen fe beletten, bleek uit het mobilisatie- bevel, dat gegeven werd gelijk met de aigemeene mobilisatie in Rusland en Oostenrijk, doch nog één dag vóór de Duitsche en Fransche mo bilisatie éen dag vóór het ultimatum aan Belgiëdrie dagen vóór de oor logsverklaring van Duitschland aan Frankrijk. En dat wij bij machte wa ren om ons voornemen gestand te doen, bleek uit de snelle mobilisatie die afgeloopen was toen België de Duitsche eischen terugwees. Wie zal nu zeggen welken invloed deze houding op onze naburen heeft uitgeoefend In een algebraïsche formule is dat niet uit te drukken, maar wel mag gezegd, dat een vast beraden houding, gepaard aan het ver mogen om van zich af te slaan, ons gevrijwaard heeft voor molest. En dat is nu juist het punt, waarin de onmachtzeurders zich altijd vergist hebben. Zij hebben zich blind gestaard op de tien tegen de honderd, de honderd tegen de duizend. Ze hebben uit het oog verloren dat het bij de tegen woordige groepeering der mogend heden vooral hierom ging, of Duitsch- het haar, of de ziel haar in de on eindigheid droeg. Diep beneden haar aan het strand, dat zich op eenigen afstand in den nevel verloor, verscheen een man, die langzaam nader kwam. Simona schrikte zoozeer, dat haar voeten haar nauwelijks konden dragen, ongelukkiger had het wel niet kunnen treffen. Thans, nu ze moeite deed om in de diepste eenzaamheid de hoogstaande golven in haar binnenste tot bedaren te brengen, trad Holger Storm haar tegemoet. Ze was in tweestrijd met zichzelf en overlegde, of het niet het beste was hem te ontvluch enlangs een smal pad tusschen het helmgras kon men gemakkelijk den grooten weg bereiken, die verder naar boven voor bijliep nog had hij haar op het ver borgen piekje niet gezienmaar de trots ontwaakte in haar en verhinderde haar te vluchten. Wat wilde hij Hadden ze geen afscheid van elkaar genomen? Nog restten haar eenige minuten en deze waren voldoende om Simona in den geest der rol te verplaatsen, welke land ons gaarne naast Engeland, of Engeland ons gaarne naast Duitsch land zag optrekken Want éen van tweeën zsu toch feitelijk het geval zijn, indien een der twee tegenstan ders onze neutraliteit opzettelijk schond. En zegge men nu niet, dat dit ar gument Duitschland dan toch niet weerhouden heeft om België's neutra liteit te schenden; want dan verge lijkt men wat voor vergelijking niet vatbaar is. Dan vergelijkt men nood zakelijkheid met wenschelijkheid. Van zuiver militair standpunt bekeken was het voor Duitschland noodzakelijk om over België naar Frankrijk te trekken en daarom was het betreden van Bel gië's bodem door de Duitsche legers nagenoeg tot zekerheid geworden. Met betrekking tot Nederland kan alleen van wenschelijkheid gesproken worden. Het bezit der spoorwegen over Maastricht en Roermond zou de Duitsche operaties zeer vergemakke lijkt hebben, maar 't kon ook zonder dat. En dan geeft de te verwachten tegenstand den doorslag of met 'tal of niet doen zal. Die maakt dan uit of 't dan nog voordeelig blijft een tegenstander meer te scheppen. Zóo staat de zaak en niet anders. Men kan over dat alles treuren, maar men heeft het feit te aanvaarden. En daaruit volgt dan ook onver biddelijk dit, dat men zich te krach tiger wapenen moet, naarmate het voor een der grootmachten verleide lijker is om hel grondgebied van een naburigen kleinen staat voor zijne operaties te benutten. Hoe grooter kracht die kleine buur man ontwikkelen kan, hoe minder kans dat hij in den oorlog wordt meegesleept. Dat is het leidend beginsel geweeet van hen, die het pleit hebben gevoerd, voor een krachtige defensie politiek. En ook daarin heeft de uitkomst hen voorloopig in het gelijk gesteld. Tot heden zijn we nog niet in den oorlog betrokken geworden en dat hebben we in den weg der middelen te danken aan het feit, "dat we een bruikbare weermacht bezaten en dat de regeering bereid bleek haar te hanteeren. Hiermede is beslist, dat onze de fensie middelen bij den aanvang vol komen hebben beantwoord aan het doel, dat men er mee beoogde. Maar als er nu eens werkelijk ge vochten had moeten worden, zegt ten laatste de g-oo'ste der Thomassen. Zie dan naar België, zoo antwoorden we 1 Het heeft den grooten mogend heden geleerd, dat de kleine staten méér beteekenen dan zij wellicht ver moed hadden. En Nederland is in militair opzicht stellig niet de mindere van België. Zoo kunnen we dan alleszins te- zij van nu af tegenover Holger Storm had te spelen. Zij was weer de dame van de groote wereld tegenover den onmogelijken aanbidder. Thans bevond hij zich op één lijn met haar; nog twee schreden en ze was zeker niet meer door hem ont dekt te zullen worden daar pakte het windje haar japon en het fladde ren van de lichte stof trok zijn oog naar bóvennog maar enkele oogen- blikken en ze stonden tegenover el kaar, Holger van verrassing niet in staat om te spreken, zij schijnbaar kalm. De wereld is in letterlijken zin te klein voor twee menschen, die elkander willen ontwijken, zei ze, terwijl ze hem vluchtig de hand reikte. Zal ik u vertellen, meneer Storm, wat heden in staat was mij uit mijn huis te verdrijven en naar dit afgelegen piekje te doen vluchten Het boos aardige gebabbel van mijn oude juf frouw Leisering, welke alle geesten der moraal opriep. En (oen vervolgde ze op ernstigen toonU weet het zeker reeds, dat Ma ia ziek isik bood daar mijn hulp aan, maar Anna- liese heeft mij weggezonden en mij verboden haar drempel weer te be- vreden zijn over de bij den aanvang verkrégen resultaten. Bij den aanvang want nog is het einde niet 1 Allereerst toch hebben we, zoolang de vijandelijke legers nog bijna da gelijks in de nabijheid onzer grenzen op elkaar stooten, te waken dat troependeelen, die verdwalen of over onze grenzen uitwijken, dadelijk ont wapend en geïnterneerd worden. N et minder scherp zullen we er op hebben toe te znn, dat, bij ge vechten nabij de grens, vervolgende troepen in hun ijver zich niet laten verlokken hun vervolging uit te strek ken op Nederlandsch terr toor. In de tweede plaats blijft het ge vaar voor opzettelijke neutraliteits- schennis bestaan. Men zij in zijn oordeel daarover voorzichtig en bil lijk. De nu aangevangen worsteling is de geweldigste, die de wereld ooit aanschouwde. Het is voor de 4 con- t.nentale grootmachten er op of er onder en waarschijnlijk voor goed. Men bedenke wat dat zeggen wil en vrage zich dan dit eens af: in dien de zaken voor Duitschland b.v. eens zóó komen te staan, dat het winnm kan door b.v. een halfmilli- oen zijner reservetroepen sr.el in Noord België te werpen en dat het verliest, wanneer zulks te laat ge schiedt, wat zal het dan doen Dan zal het alleen vragen wat grooter tijdsverlies met zich brengthet Ne- derlandsche leger op zij dringen of een omweg maken ten Zuiden van Limburg. En het zal den weg nemen die het minste tijd kost. Men kan volkomen dezelfde vraag stellen met betrekking tot Engeland liet is nog onmogelijk te zeggen hoe het ver loop zal zijn. lederen dag, ja ieder uur kan nog nieuwe wendingen brengen. En al dien tijd moet het leger wachten, gereed tot daden 1 Ten derde zij er de aandacht op gevestigd, dat Japan aan Duitschland een ultimatum stelde, over inwilliging waarvan zelfs niet gedacht kan wor den. Zijn de courantenberichten juist dan zou de Japansche actie zich tot Kiau Tsjao bepalen. Maar zal het daa bij blijven Zal Japan behalve Kiau Tsjao misschien ook trachten Samoa, de Carolinen en de verdere ten Oosten en Noord-Oosten van onzen Archipel gelegen Polynesische eilanden te veroveren Zal het hier mee zijn politiek ideaalde alleen heerschappij in den Stillen Oceaan een schrede naderbij komen Zal Amerika dit zonder protest toelaten of staat ons ook daar een strijd op leven en dood te wachten? Zullen wij daar buiten kunnen blijven En als wij in Azië eens meegesleept mochten worden in een krijg tegen Engeland's bondgenoot, Japan, wat treden. Ik bewonder uw moed. Simona haalde de schouders op en lachte minachtend. Ik leefde lang genoeg in de ijdele wereld van den schijn om zelfs met fatsoen te kunnen sterven. Niet die toon, smeekte Holger gejaagd. In mij is alles verscheurd. Maria is van het voorgevallene onder richt. Ze zou het niet zoo vreeselijk tragisch opnemen,antwoordde Simona en overwoog met opzet elk woord heel nauwkeurig, wanneer ik haar mocht zeggen dat het niet veel anders is geweest dan 't slot van een sprook jesspel, hetwelk wij beiden opvoerden en waarbij het hart goed beschouwd nauwelijks betrokken was. Holger staarde haar aan, alsof die woorden door hem niet werden be grepen en door het masker van zijn gedwongen kalm'e barstte plotseling de vlam van den toorn van een diep gekrenkt gemoed. Met een krampach- tigen greep vatte hij haar pols en hield dien vast. Moet dat beteekenen, Simona, dat je mij wilt verklaren een mis- zulien daarvan dan de consequenties zijn voor onze houding in Europa Het japansche ultimatum brengt ons een nieuw gevaar voor verwikkelin gen. Ook hierom moet 't leger wachten, gereed tot daden. Ten vierde ligt in de toepassing van artikel 7 van het Rijnvaarltrac- taat, dat aan Duitschland vrijen door voer waarborgt, een oorzaak van mo gelijke conflicten. En eindelijk, het gaat om een nieu we regeling van de machtsverhoudin gen in centraal-Europa, om een wij ziging van het geheele politieke or ganisme der oude wereld Dat kan voeren tot de noodzakelijkheid om onze neutraliteit te laten varen. Wan neer er een geheel nieuwe kaart van Europa geteekend moet worden, wan neer dat eens de uitkomst zou zijn van de nu aangevangen worsteling, dan kan er een oogenblik komen, dat ook wij onze stem moeten doen hoo- ren. Niet uit dwaze, belachelijke zucht, om aan groote politiek te doen, maar om bij de eindrekening onze eigen belangen te waarborgen. En dan verlieze men niet uit het oog, dat een paar honderd duizend man volkomen versche troepen aan het eind van een grooten oorlog driemaal zooveel waard zijn als in het begin. Ook daarom moet het leger wach ten, gereed tot daden. Ga zoo is ons aller bede de oorlogsgeesel aan ons land en aan onze koloniën voorbijWij be- geeren niet anders dan een beschei den plaats onder de zon, dan een on afhankelijk volksbestaan en de ge trouwe bewaring van wat ons door Gods voorzienig bestel in den leop der historie is toebetrouwd. Evenwel, komt het anders, dan zal het gewa pende Nederlandsche volk zijn plicht doen, dan zal blijken, dat „Das Volk in Waffen 1" niet alleen voor Duit- schers geschreven werd. Tot zoolangwachten Bidt Qod, maar houdt het kruit droog De „Nieuw-Amsterdam". Oisterennacht te halfvier is het stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de „Holland—Amerika lijn te Rotter dam aan wal gekomen. Uitmededee- lrngen van de directie bleek, dat het schip Woensdagnacht te 5 uur op 49.51 Nbr. en 3.36 Wl. werd aange houden door den Franschen kruiser „La Savoie" en naar Brest opgebracht. Daar werd in de eerste plaats de passagierslijst nagezien en moesten 75 eerste-, 222 tweede- en 442 derde klasse passagiers en 10 man van de equipage, alle Duitschers en Oosten rijkers van boord gaan. Vervolgens werd de lading nagezien en prijsver- klaard of in bewaring genomen 3739 dadig spel met mijn heiligste gevoe lens te hebben gedreven? Simona keek hem Hink In zijn som ber dreigende oogen. Qij zelf begint de fout, Holger Storm, van het sprookje van de boschfee ernstig op te vatten en toch hadt ge kunnen weten, dat die schep sels geen ziel hebben. Herinnert ge u niet een der eerste dagen van onze kennismaking, toen ik u zei, dat alles wat ik aan hart bezat, aan mijn echt genoot Hendrick toebehoorde? Welnu, dan hadt ge u zelf moeten zeggen, dat mijn gevoelens voor u de gren zen van sympathie en vriendschap nooit zouden overschrijden. En zon digde ik desniettemin in den roes van een vluchtig vergeten, dan is de korte droom reeds lang vervlogen, de wereld deed immers reeds het hare om hem in het stof te trekken. Holger Storm streek met de hand over de oogen, alsof hij een leelijk beeld wilde wegwisschen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1