GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN INGEZONDEN STUKKEN GEMEENTEBESTUUR LAATSTE BERICHTEN ADVERTENT1ËN Abonneert op bet NIEUWE MODEBLAD- gstooneel slUit n in. De Russen he legerkerpsen n m verwarring 'lucht gedreven innen veroverd gevechten |n door de oor- den „Daily rijving gegeven ide overnemen i legercorps dal ïngelsche leger- ernietigen leed De strijd van mder wanhopig De superioriteit artillerievuur en n der infanterie troepen in staat dat wil zeggen Duitschers tot I teen enkel leger I liezen te dragen I rs in de laatste i. Oeheeledlvi- vernietigd. De r geestkrachten ucht, in weerwil ie haar tot vol- van de „Daily gevechten tus- Rheims, dat de vechtende een ging uitvoerden, reikt, hernam de van den linker- na een omtrek- naakt te hebben chers op Guise chten werd deel- tiende Duitsche 'ruisische garde, leed. :ht uit Boulogne i" behaalden de r en Artois een Duitsche infan- imeld, dat sinds] ssa Duitsche sol- aosch bij Havrin- van alle kanten illerie beschoten bij Bapaume en neld, dat na een :ht de Britsche' rs tot den te rijand liet hoopenl «wonden op hel de Britsche troe-f rliezen. Duitsche ihten. tsche hoofdkwai- ren gemeld: ing' van het hooi en sperfort Givet| Namen, de dooi den zware motor-l ewegelijkheid t haar voortreft- hebben ons uit] iewezen. ïgen bij Hirzonj .a Fère en Laoi irmeesterd. Daai-j alle sperverster- nkrijk, behalve de in onze handen, ims is begonnen, het leger van tot in de nabij] omen. ;er is voorbij gedrongen en z» de Marne vooill der voorhoedtj eeds bereikt, oor de legers va# Kluck.vanBüloWj hertog van wuif den oever def Duitschen kroon' id, die, steunend! md bood, in zui' iggeworpen. n Kroonprins va] eneraal-veldmaat' gen hebben no en vijand in in Fransch l0' zich. zas hebben Du1' afdeelingen gere kaar. nning bij Saint dmaarschalk gn vochten, bene» iten uit het gr kwartier, dat Fransche M 'ransche rese in het veld s verslagen wer». htervolgdwoj en duurde V J rische opmar* legers duurt Iedere dag waarover ec wordt, als al beteekenis zijn voor de ;«anienlijke operaties op het wes- feiijk oorlogstooneel. pe Russen in Oost* Pruisen. Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt gemeldIn het Oosten „nésten de troepen onder den gene- "Iveldmaarschalk von Hindenburg nieuwe vruchten van hun overwinning. Het aantal gevangenen stijgt met den en is reeds tot 90,000 geklommen. Hoeveel kannonnen en andere zege teekenen zich nog in de bosschen en moerassen bevinden valt nog niet na te gaan- Blijkbaar is de Russische commandeerende generaal gevangen «enaakt. De Russische legeraanvoer der is volgens Russische berichten gevallen. Het gevecht by Moreuil. De corresponden van de „Times" i sint uit Amiens d.d. 2 September i Amiens is in Duitsche handen. Het driedaagsch gevecht van de vorige week eindigde in een bloedig gevecht l ie Moreuil waar de Duitschers de overwinning behaalden. De bondge noten zijn in goede orde afgetrokken maar de Duitschers dringen voor waarts naar hun doel, Parijs, en toen ik hedenmorgen te 5 uur Amiens verliet, meldde men, dat hun voor hoede zich bevond tusschen Le Tar- ügny en Montdidier. Het gevecht bij Moreuil was buitengewoon hevig. Een denkbeeld van het artillerieduel kan men zich maken uit de verklaring van een soldaat bij de artillerie, die zeideWij hadden tot onzen laatsten granaat te gebruiken Hij was licht gewond door de Duitsche linies ontsnapt en was op weg naar zijn regiment. Het succes van de Duitschers bij Moreuil had de verovering van Amiens lot natruurlijk gevolg. Het was als een herhaling van den intocht in Brussel, hoewel op kleinere schaal. Zonnagavond kampeerde een kleine Duitsche afdeeling cavalerie buiten de stad. De voornaamste troepen waren te Camon. Te 7 uur in den morgen verschenen een patrouille lanciers in Rue Jules 'Baray, tot schrik van 1 de weinige burgers, die op dat uur i op de been waren. Na een haastige verkenning keerden zh terug naar Camon. Een half uur later keerden tij terug met een parlementair, die een witte vlag droeg en reden naar I tel stadhuis. Na een onderhandeling I tan drie kwartier verscheen de bur gmeester met trompetters, en deelde ie overgave van de oude stad mede. Hen raadt de burgers niet de ge- rustverstoring te veroorzaken I en vooral zich te onthouden van ee- j nige openlijke of verborgen handeling legen de soldaten. Tusschen 6 en 10 uur verschenen kleine afdeelingen cavalerie en te 2 uur begon défilé, van ruiterij, voetvolk, i artillerie. Er was geen muziek als te 1 Brussel, maar de soldaten zongen 'voortdurend luide de „Wacht am Rhein" en „Deutschland über Alles" Zij lieten geen tijd verloren gaan. Over de boulevard Bovillé en de rue Jules Bamy ging het snel naar Lon- geau en den grooten weg naar Parijs. Uit Oost-Pruisen. Het Russische gezantschap te 's Qiavenhage heeft de volgende inlich- 'ingen ontvangen betreffende de krijgsverrichtingen van het Russische leger In Oost-Pruisen heeft de Russische cavalerie de stations te Landsberg, Kessel en Beschoffsheim en den spoor- weg op de lijnen Heilsberg—Zinten en Bartenstein— Koningsbergen ver nield. Op het gevechtsterrein in Galicië werden verwoede gevechten voortge- zet. De aanvallen der Oostenrijkers werden afgeslagen en de Russen na- jnen verscheidene kanonnen en maak ten meer dan 1000 gevangenen. Vol gens de verklaringen van deze laatste "li de Oostenrijksche verliezen zeer aanzienlijk. 'n Oost-Galicië wordt de aanval zonder ophouden voortgezet. De Rus sen namen zeer sterke stellingen aan E rivier Gnila Lepa, ten Zuidoosten van Lemberg. Een poging om de Rus- ^en te stuiten door een flankaanval an de zijde van Galiez mislukte. De oostenrijkers werden er teruggeslagen 5! !jeten op het slagveld 800 dooden, kanonnen en talrijke artilleriepar- e!len terrein. Naar aanleiding van den uitslag de- krijgsverrichtingen heeft de op- 'bevelhebber der Russische legers, Y vorst Nicolaas Nicolaevitsj het rondel?6 te'e^ram aan ^en Tsaar ge- J^ht mij gelukkig Uwe Majesteit ninv h!6 wenschen met de overwin- die na zeven dagen van onop- houdelijken strijd door het leger van generaal Ruzsky onder Lemberg be haald is. De Oostenrijkers trekken in groote wanorde terug, hun artille rie-parken en zwaar veldgeschut ach terlatende, alsmede hun legertros. Wij hrbben talrijke gevangenen gemaakt. Tijdens de zeven gevechtsdagen welke aan dezen beslissenden slag vooraf gingen, heeft het leger van generaal Ruzsky 44 kanonnen en een enorme hoeveelheid wapens van verschillend soort en mitrailleurs buitgemaakt. Officieele Oostenryksche berichten. Met het oog op de verschillende berichten die in het buitenland ver spreid zijn omtrent het oorlogstooneel in Galicië, Polen en Servië verzoekt de Oostenrijksch-Hongaarsche legatie het volgende mede te deelen De verbitterde strijd tusschen Za- mosz en Tyszones heeft na een ge- heele week te hebben geduurd, geleid tot een volledige overwinning van generaal Auffenberg. Het Oosten- rijks-Hongaarsche leger heeft onge veer 50.000 gevangenen gemaakt en heeft 200 kanonnen genomen. De Russische troepen zijn in vollen aftocht en zijn weder over den Boeg getrokken. De overwinnaar van Krasnik gene raal Dankl van overwinning tot over winning schrijdende, valt thans Lublin aan. In Oostelijk-Galicië is het Oosten rijksch-Hongaarsche leger, ofschoon het werd aangevallen door veel tal rijker Russische stiijdkrachten, er toch in geslaagd alie aanvallen van den vijand in de richting van Lemberg af te weren. Intusschen zijn de berichten van dit gedeelte van het oorlogstoo neel niet zoo schitterend als de voor gaande, aangezien het oostelijke leger er nog niet in is geslaagd een even beslissende overwinning te behalen. Wat de berichten betreft omlrent Servische overwinningen vooral uit Nisch komende, gedurende de afge- ioopen week, deze zijn zoo talrijk en zoo tastbaar verzonnen geweest, dat de legatie noch den tjjd, noch de moeite heeft willen nemen ze tegen te sprekken. Vredesvooruitzichten De correspondent van de „Manch. Guardian" schrijft over mogelijke vredesvooruitzichten. Over Kopen hagen ontvangen Engelsche bladen berichten, dat de Berlijnsche bladen al toenadering tot Frankrijk toonen. En de „Temps" beweert, dat er ge ruchten gaan, dat Duitschland bereid zou zijn met Frankrijk vrede te slui ten op goede voorwaarden. Een te legram uit Washington vermeldt als de meening van een eminent diplo maat van een neutraal land, dat de Duitsche keizer binnen twee maan den vredesvoorstellen zal doen. De „Temps" ziet in deze berichten een aanwijzing voor de begeerte van Duitschland om Frankrijk en Enge land van Rusland te scheiden, maar die verklaring, meent de Engelsche correspondent is niet de eenig mo gelijke. Anderen toch meenen, dat het feit, dat Duitschland succes heeft in het begin van den oorlog, het voor dit land gemakkelijker maakt betrekkelijk spoedig om vrede te vragen, dan dat het geval zou zijn als het dadelijk geslagen was. Als het Duilschland dadelijk slecht was gegaan, zou de Keizer om zijn prestige en wellicht om het behoud van zijn troon, tot het bittere einde moeten volhouden. Maar nu kan hij verklaren, dat Duitschland zich schit terend tegen geweldige overmacht heeft verdedigd. Frankrijk zal tot het bittere einde vechten om zich van den invaller te bevrijden, maar als de oorlog te eeniger tijd feitelijk niets anders meer zou zijn dan een langzame uit mergeling, twijfel ik of de meening van het Fransche volk een voortzet ting zou gèdoogen, indien Duitsch land bereid zou zijn er een einde aan te maken op voorwaarden die Frankrijk eervol zou kunnen aan vaarden. Een werkelijk beslissende over winning zou natuurlijk die meening kunnen wijzigen. Het schijnt echter helaas wel al duidelijk, dat wat ook het resultaat van den oorlog moge zijn, Frankrijk er nog duchtiger onder zal hebben te lijden dan van den oorlog van 1870. Natuurlijk dient aan deze laatste beschouwingen van den Engelschen correspondent o. a. over Duitsch- land's houding niet al te ïeel waarde te worden gehecht, maar zij teekenen den gemoedstoestand, die blijkbaar in Frankrijk heerscht en verdienen in zooverre dus de aandacht. De nieuwe Paus. De nieuw gekozen Paus, kardinaal Giacoma della Chiesa, werd geboren te Pigéi den 21 November 1854 en is dus bijna 60 jaar. Zijn vader was markies Giuseppe della Chiesa en zijne moeder Giovanna Migliorati. Na zijne studies aan het gymna sium en het lyceum te Genua vol bracht te hebben, weid hij tot doctor in de rechten aan de universiteit dezer stad bevorderd. Eenige maanden later trad hij in het college Capranica te Rome, om er de studies voor priester te maken. Nadat hij tot licenciaat in de theolo gie bevorderd was, werd hij 12 No vember 1878 priester gewijd- Vervolgens ging hij naar de acade mie der adellijke priesters. Daarna werd hij toegelaten ais leeraar in het secretariaat van buitengewone kerke lijke zaken, waarvan kardinaal Ram- polla secretaris was. Deze laatste nam, toen hij tot nun tius in Spanje benoemd was. della Chiesa als secretaris mee naar Madrid, in welke iunctie hij tot 1887 bleef. Toen Rampolla tot kardinaal en staatssecretaris door Leo XIII was verheven, werd della Chiesa terug geroepen, om in het staatssecretariaat werkzaam te zijn. Doch zelfs in zijn officieele werkzaamheden vergat hij de eenvoudige uitoefening van zijn priesterambt niet. Hij doorliep de verschillende gra den, totdat hij belast werd met het ambt van substituut bij het staats secretariaat dat hij ook behield tijdens de „Sedis vacatio" en gedurende de eerste vier jaren van het pontificaat van Pius X. Na het overlijden van mgr. Svampa, in 1907, werd della Chiesa den 16en Dec. van dat jaar in diens plaats tot aartsbisschop van Bologna gekozen en den 22en daaropvolgende bisschop gewijd door den Paus. Della Chiesa werd den 25 Mei 1914 tot kardinaal gecreëerd. Hij heeft den titel de „Santi quattro coronati" en is lid der H. Congregaties van het Concile en van het Ceremonieel. Het is reeds anderhalve eeuw ge leden dat de laatste Benedictus op den Stoel van Sint Pieter zat. Bene dictus XIV was ni. Paus van 1740 tot 1758 Over de verkiezing vanden nieuwen Paus meldt het „Giornale d'Italia" nog de volgende bijzonderheden De architect Schneider bracht een instrument in werking, waardoor alle troonhemels, behalve die van kardi naal della Chiesa, werden neergelaten. Aller blikken waren naar kardinaal della Chiesa gericht, die in diepe overweging verslonden was en met neergeslagen oogen en onbewegelijk daar stond, moeilijk zijn ontroering beheerschend. Decamerlengoliet het zilveren klokje luiden onder groote ontroering van de conclavisten en van hen, die bui ten de Sixtijnsche kapel te wachten stonden. Dit was het teeken, dat de Paus gekozen was. De ceremoniarii traden dan de kapel binnen. De kar Jinaal-denken gevolgd door de ceremoniarii, begaf zich naar het altaar waarvoor de nieuwe Paus biddend was neergeknield en richtte tot hem de vraag, of hij de verkie zing aannam. De Paus antwoordde, dat hij zich niet tegen den klaarblijkelijken wil Gods verzette. De deken van het H College knielde voor den Paus neder en vroeg Hem, welken naam Hij zou aannemen. Zonder aarzelen antwoordde de Paus Bmedictus XV. Daarna werd onmid dellijk de officieele acte der verkie zing opgesleld. De Paus werd nu tiaar de vestiaire bij de sacristie geleid, waar hij de pauselijke kleederen aantrok. Vervolgens begaf de Paus zich wederom naar de Sixtijnsche kapel, waar Hij op den troon voor het altaar plaats nam. De camerlengo en alle kardinalen knielden voor Hem neer en kusten zijn hand, waarna Hij hen omhelsde. Dan stak de camerlengo den vis- schersring aan den vinger des Pausen. Intusschen verspreidde zich het bericht der verkiezing door het ge- heele Vaticaan. De „Zw. Crt." verteltEen ka pitein der infanterie uit een onzer Overijselsche garnizoenen is sedert den aanvang der mobilisatie geplaatst bij den staf in een provinciale hoofd stad, militair centrum, en vergezelt van daaruit den brigade-chef geregeld op diens tournée langs de garnizoenen en postenlinie. Beide heeren maken daarbij gebruik van een te hunner beschikking gestelde auto, terwijl dan de plaats naast den bestuurder wordt ingenomen door een soldaat, die de functie van palfenier veivult. Voldaan over de diensten van den netten en handigen jongeman, zijn de officieren hunnerzijds niet katig met een ver snapering of een sigaar en ook wordt den oppasser nu en dan wel eens een dubbeltje in de hand gestopt, dat met beleefd salut wordt opge stoken. Toen nu de vorige week op een der dienstritten tegen den middag een fraai gelegen dorp zou gepasseerd worden, wendde de oppasser zich tot zijn chefs met de mededeeling, dat zijn moeder daar woonde en dat zij het zeker bijzonder zou op prijs stel len, wanneer de heeren te haren huize wilden koffie drinken. Zonder aarzelen namen de officieren deze uitnoodiging van hun „oppasser" aan, en een oogenblik later sloeg de auto op aanwijzing de oprijlaan van een fraaie villa in, om voor de deur van het statige gebouw stil te houden. De vrouw des huizes, een eerbiedwaar dige oude dame, ontving de gasten van haar zoon op de meest minzame wijze en bood hun een smakelijke lunch aan, waarbij zij haar plichten als gastvrouw op zeer heusche en voorkomende wijze waarnam Op uit drukkelijk verlangen zijner chefs had „de oppasser" mee aangezeten, maar nauw was 't oogenblik van vertrekken aangebroken, of hij vatte terstond zijn functie weer op, stram in de houding bij het poftier. En sedert vervult hij weer ijverig en accuraat zijn solda- tenplicht. Maar of er ook weer fooitjes zullen worden toegestopt? Te middernacht is de brandweer te 's Gravenhage gealarmeerd voor een zwaren uitslaan ten brand op de ach terplaats van de militaire fouragema- gazijn aan de Borneostraat, waar 20.000 K.G. saamgeperst pakstroo in lichte laaie stond. De brandweer ruk te tit met vrij groot materiaal, waar onder de autospuit; eerst was waterige geven door manschappen uit de na- ijgelegen cavalerie-kazerne. Uit ver schillende stralen werd het vuur aan getast, een groot magazijn vol met stroo bleef gespaard. Van het natge spoten stroo is niets meer bruikbaar. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid van schilders, die tot gisteravond ter plaatse werk- waren. De commandant van het regi ment veldartillerie, kolonel Van Hoog straten, was ter plaatse aanwezig. >ar- s/u sterkt V ^ven enLic^ Bniteo verantwoordelijkheid der redactie De eople wordt nimmer twagtJegevea Oproep. Een groot gedeelte van de bevol king van het ongelukkige Leuven heeft naar ons land de wijk genomen en de Leuvensche vluchtelingen zijn her- en derwaarts verspreid. Familie leden zijn gescheiden en met elkan ders lot totaal onbekend. Van groot nut voor de toekomst zou het kunnen zijn als er tusschen deze verspreide vluchtelingen eenige voeling werd gebracht. Er zou kunnen worden overlegd wat dezen lotgenooten te doen staat. Daarvooi is echter noodig, dat hun adressen bekend zijn. Allen Leuvensche vluchtelingen wordt daarom verzocht hun adres op te geven aan het volgende adres „Leuvensche vluchtelingen, Redactie „Bredasche Courant." Breda." De namen zullen niet worden ge publiceerd. Deze oproep wordt gedaan op verzoek van enkele Leuvenaars, die te Breda een liefderijk onderkomen vonden. J. K. BREDERODE, Hoofdredacfeut „Bredasche Crt." BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb benden, ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toege laten te zien tot een der beide her halingscursussen in deze Gemeente dat tot het in ontvangst nemen van aangiften van leerlingen voor die cursussen zitting zal worden ge houden Voo r j ongens; door het hoofd van den herhalings cursus voor jongens den heer J. E. VAN DER SLIKKE op School F. (Joost de Moorstraat) op Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Septemper a. s. des namiddags van 1 tot 2 uren en des avonds, behalve Woensdag, van halfzeven tot halfacht uren. Voor meisjes: door het hoofd van den herha lingscursus voor meisjes mejuffrouw M. C. SCHUURKAMP te haren huize (St. Jacobstraat 21) op Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 September e. k. des avonds van zeven tot acht uren en Zaterdagmiddag 12 September van drie tot vijf uren dat ingeschreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben; en dat de cursussen zullen aan vangen den 1 October a. s. Het onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 81/» uur; in de volgende vakken: lezen, schrijven, Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde en vaderlandsche geschiedenisb. aan den cursus voor meisjesop Woens dag en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Ne derlandsch, rekenen, kennis der na tuur, nut ige handwerken en koken. N. B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 4 September 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Uit Antwerpen. Een der grenscorrespondenten van het persbureau Van Diaz, te Baarle Nassau seint Ik verneem zooeven, dat hedennacht weder een Zeppelin boven Antwerpen manoeuvreerde,echter zonder geweld dadigheden te plegen. Er zijn vele Belgische militairen gezien bij Turn hout. De Duitschers verbrandden nog eenige dorpen in de omstreken van Merchem en Assche. Alle tijdelijke vergunningen voor het verblijf te Antwerpen zijn tegen 5 September door luitenant-generaal Gouverneur Dufour heden ingetrokken. Alle En gelsche journalisten zijn naar Holland uitgeweken. Men verwacht iets bij of in Antwerpen. POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor te Vlissingen geeft kennis dat thans weder brieven en verdere stukken kunnen worden verzonden met be stemming naar plaatsen gelegen in de provincies Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en in het Noordelijk gedeelte van Belgisch Limburg. Vlissingen, 4 September 1914. De directeur, CALLENFELS. WEE RB ER ICHT. Hoogste barometerstand 765.3 te Skudenaes en Vlissingen. Laagste barometerstand 732.7 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 5 September. Zwakke tot matige wind uit N.O. richtingen- Half tot zwaarbewolkt. Eenige kans op regen of onweeer. Zelfde temperatuur. Hoogwater te Vlissingen. September v.m. n.m. Zaterdag 5 1.48 1.56 Zondag 6 2.18 2.25 Maandag 7 2.50 3.- Dinsdag 8 3.21 3.31 Woensdag 9 3.49 4.03 Donderdag 10 4.22 4.35 Vrijdag 11 4.56 5.11 Voor 14 personen, 2 gezinnen, Belgische uit gewekenen, wordt slaapgelegenheid gezocht, liefst met gebruik van keuken. Aanbiedingen met prijsopgaaf bij Mevrouw H. STAVERMAN— v. Steeden. Houtkade 18.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3