iiworst 25" Liefde en leus- li AARSMA. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Nederland an da Oorlog. K AFWE2iG mijn if a ai iessy Co. Martell, Lucas Bols, loots, i Beertje, 1EEIB 21 52e Jaargang 1914 ËSTE A PR ES I ïn -«ait allerlei FEUILLETON HEHKES. ielburg, voor spotprijs t« W PINCHER, 5 maa, ïbootn. AdresBu. Courant." Mo* 202 sr ons. Ze is 31. dat 't U wel lijkt, en is licht van gang r Uw leven lang. machien vertrouw aar nooit berouwt aagt Ge, dat stuk, [zoo schoon Zn. Teleph 92 rsdïi t)Bdfi Jeaeisr, p Zoon olijn. Amsterdam, cfrM-' jk li» 5f2fc' Wn Af sche Courant." van af 2 ««f i" te spreken. SSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i: Firms F. 10 DE VEIDE lr„ Kinine ïsrtt St, Viissingan. MA* luiere. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per vege De abonnés, in't bezit eener A A gulden bij levens- FJ JT gulden bij dood A ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Jr 11 j g| lange ongeschikt- door ■81B I van een hand> iterd'tegen ongelukken voor: LJ VVV heid tot werken (ly een ongeluk voet of oog Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram, 4j gulden bij verlies Jt f| ft gulden bij verlies l^lIB van 11 a 11 van een HOU» een duim JIUU wijsvinger De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg, 'gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam 99 LOSKADE, -XLOP. k, afzonderlijk rstrekf. atersën, St. Ja- itte Portwijn i Prima Advocaat I h. Heerlijke j 0.70 per liter-pot. ni Rossi (Origi* k). a qualiteit, aan evelend, ERMAN. ERSTRAAT 8. en zich aan het Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft de verschil lende spoedeischende wetsontwerpen, die door de Tweede Kamer waren aangenomen, zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd, en is uiieen- gegaan om Donderdagavond 3 Sep- lember opnieuw bijeen te komen, na lomst van de sneltreinen uit het noorden, oosten en zuiden van ons I, die te 9.10 's avonds te 's Gra- venhage worden verwacht. Neerland's Neutraliteit. Onder het opschrift „De neutrali teit zal krachtig verdedigd worden" bevat de „Temps" van 23 Augustus volgende berichtDe „Petit Pa- risien" zegt dat naar aanleiding van bet verschijnen van Duitsche troepen jj Antwerpen, Nederland, te Parijs en te Londen de reeds afgelegde ver klaringen heeft hernieuwd. Het Nederlandsche leget zal de neutraliteit van zijn land krachtig ver- ded gen. Belangrijke besprekingen hebben dezer dagen te 's Gravenhage plaats gehad tusschen den Nederland- schen minister van binnenlandsche zaken, den Franschen gezant, den heer Pellet en een speciale afgevaardigde «an de Quai d'Orsay. Werkeloosheid. De minister van binnenlandsche zaken noodigt de Commissarissen der Koningin uit de burgemeesters in hun gewest te wijzen op het overwegende Wang eener doeltreffende bestrijding bb werkeloosheid. Het is daarom gewenscht dat op gaven worden verstrekt in welke mate tn door welke oorzaken werkeloos- beid bestaat of na korten of langen tijd te duchten is. Tevens zouaen maatregelen kunnen worden voorbe reid om productieve werken, die an ders allicht eerst later voor uitvoering in aanmerking zouden komen, reeds thans of zoodra de nood aan den man komt, ter hand te nemen. Mochten de kosten, althans aanvan kelijk, bezwaarlijk door de gemeen ten geheel alteen bestreden kunnen worden, dan ziet de minister desbe treffende aanvragen met het advies van den Commissaris gaarne tege moet, Het Koninklijk Nationaal Steunco mité zal vermoedelijk onder den een of anderen vorm wel tijdelijk de noo- dige middelen kunnen verschaffen. De Landbouw en de crisis. In een gistermiddag te Middelburg gehouden vergadering van het Hoofd bestuur der maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, werden besprekingen gehou- i over hetgeen de maatschappij in or. Wasch buitens traat 64. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Ik ben hier, Simona, om een zeer belangrijke en ernstige aangelegenheid je te bespreken. - Als je maar een flauw vermoe- den hadt van mijn verschrikkelijke pnioedsstemming, Maria, als je wist, loe ik met mij zelf en met de wereld Verhoop lig, dan zou je mij sparen want te oordeelen naar je plechtig gezicht weet ik reeds van wien spra- «e zal zijn natuurlijk van meneer Norm, Ja, over hem wil ik spreken, Ntnona. "7 Dat is werkelijk overbodig, zei l lor,ge vrouw, op een toon, waaruit leek, dat zenuwachtigheid haar prik- h! ,.r maakte. je wilt mij verwijten, I, Mj zoo gaarne en dikwijls bij mij en wat de menschen zoo al meer hbelenje vergeet intusschen mijn Maria, dat je niets van mij te de tegenwoordige tijdsomstandighe den kan doen voor haar leden en voor den landbouw in het algemeen. Besloten werd tot oprichting van een provinciaal bureau voor den Landbouw en van sub bureaux in alle afdeelingen. Het algemeen secre tariaat zal worden gevestigd in de landbouwwinterscliool te Goes en staan onder leiding van den heer I. G. J. Kakebeeke, met medewerking van de heerer» S'evens en van den Broek. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van een circulaire van het Nederlandsch landbouw comité, waar in de wenschelijkheid van zulke bureaux wordt uiteengezet, en waar als werkkring der plaatselijke bureaux wordt aangewezen het zich onledig- houden met hun bemiddeling te ver- leenen bij de goede verdeeling van de voorhanden werk- en trekkrachten bij het inhalen van den oogst 1914 en bij de voorbereiding van den oogst 1915. Zij zullen zich daarvoor op de hoogtestellen van alles wat met den goeden gang van zaken in het land bouw bedrijf en in de industrien, welke met den landbouw in verband staan. De plaatselijke bureaux zullen voor zooveel dit mogelijk is, plaat selijk in de gebleken behoeften en nooden voorzien. Blijkt echter dat dit onmogelijk is, dan zullen zij zich hebben te wenden tot het provinci aal comité en dit op zijn beurt, in dien het niet bij machte is te helpen, tot het centraal bureau dat voorloo- pig gevormd wordt door het bureau van het Nederlandsch landbouw co mité en dat gevestigd is te 's Gra venhage. Dit centraal bureau staat reeds in verbinding met het Koninklijk Natio naal steuncomité 1914, met het bu reau van advies van den Nederland- schen Bond van Werkverschaffing en zal zoo noodig de hulp kunnen in roepen van de regeering en de pro vinciale overheid. Toeslagen militairen. Te rekenen van 1 Augustus 1914, kan gedurende den tijd dat de dienst plichtigen buitengewoon onder de wapenen zijn door of vanwege den minister van oorlog aan de betrek kingen van sommige categorieën van mihtairen, die op grond var. eene destijds door hen aangegane vrijwil lige verbintenis, thans mede verplicht onder de wapenen zijn, voor zoover die betrekkingen zijn komen te ver- keeren in omstandigheden, als waar van sprake is in art. 84, 1ste lid, der Militiewet, eene geldelijke vergoeding worden toegekend. f 1 voor zoover de betrokken mili tair zijn 26ste levensjaar nog niet heeft volbracht f 1.50 voor zoover hij wel zijn 26ste, vreezen hebt en ik je Holger Storm niet afhandig zal maken. Je windt je geheel onnoodig op. 't Is waar, in Elmsbeck en omstreken gaan wij reeds over de tong, doch dat kan iedereen gebeuren en soms zelfs zeer gemakkelijk. Ik denk er ook niet aan, je verwijtingen te doen. Je miskent mijhoudt je mij dan voor zoo dwaas, Simona, dat ik je zou verwijten, dat Holger je beminnen moest en jij zijn liefde beantwoordt Haar oogen vulden zien met tranen de stem begroef haarze had door hier naar toe te gaan toch te veel van haar krachten gevergd, maar 't gelukte haar toen een kreet van haar hart te onderdrukken en stand- vaslig te blijven. Ik bemin hem niet, Maria, ant woordde Simona met een poging om lieftallig te glimlachen. Vrouwen van mijn soort zijn zelden in staat zulk een hartstocht te koesteren, die alles vernietigt, wat hem in den weg staat. En dan ik met mijn treurig geheim ik bedoel, voegde zij er verklarend bij, toen Maria haar vragend aanzag, ik bedoel, dat ik zoo vroeg weduwe ben geworden. Wat mij dus met den maar nog niet zijn 31ste levensjaar heeft volbracht, en f 2 voor zoover hij zijn 31ste levensjaar heeft vol bracht. Do menschon-slachting. „Het Centrum" schrijftDe gruwel van den oorlog wordt weer eens recht tastbaar, wanneer men leest, hoe in dezen tijd van slachting over men- schenlevens wordt bericht. Onder normale omstandigheden gruwt men van een ongeluk, dat iemands dood ten gevolge heeft, of hem zelfs maar ernstig letsel toebrengt. Het gevoel van deernis spreekt zich dan krachtig uit, wordt in breeden kring, gedeeld. En bij een ramp als van de „Titanic" was men in alle landen diep onder den indruk. Thans juichen de strijdende par tijen over de groote verliezen aan dooden en gewonden, welke zij el kander toebrengen, en in een berichtje over een voorpostengevecht op het Oostelijke oorlogsveld lazen wij, dat de verlieren „gering" waiener sneu velden „slechts" hónderd man aan de eene zijde en „veertig" aan de andere... Vergeleken bij de velen en zeer velen die in de grootere gevechten reeds om het laven kwamen, zijn deze getallen inderdaad zeer gering. Maar hoe vreeselijk is het toch, dat van zulke verliezen gesproken wordt als van „onbeduidendheden". Daar zijn dan toch in enkele uren honderd veertig menschen-levens af gesneden en wie weet hoeveel naaste familie-betrekkingen in rouw gedom peld. Men let er nauwelijk op. Wat beteekenen cijfers als deze in de orkaan, die over Europa is losge broken, waarin op één dag duizenden en zelfs tienduizenden menschen- levens worden vernietigd. Kan de gruwel van den oorlog, die alle proporties omverwerpt en bijna onopgemerkt doet voorbijgaan, wat onder gewone omstandigheden de wereld met ontzetting zou vervullen scherper worden gevoeld, met schril ler kleur geteekend?. De Zending. De hoofdbesturen van de samen werkende zendingsorganisaties (liet Nederlandsch Zendelinggenootschap, de Utrechtsche Zendingsvereeniging, Rheinische Missionsgeselschaft en het Sangi- en het Sangi- en Talaud- Comité) waarvan het secretariaat te Rotterdam gevestigd is en wier in komsten tengevolge van de tijds omstandigheden nagenoeg stilstaan hebben besloten om de twee artsen, twee zendeling-diaconessen en éen onderwijzeres, aan wier komst in Ind groote behoefte bestaat en die onlangs werden afgevaardigd, voor- loopig niet naar Indië te laten ver- trekk n; zij maken zich zooveel mo- lijk hier te lande nuttig. kunstenaar Holger Storm zou kunnen verbinden, is op zijn hoogst niet veel meer dan een vluchtige droom wel ken de morgen doei ontstaan en dien de avond weer wegneemt, en het is niet de moeite waard over de zaak te spreken. Laat mij aan 't woord komen, zei Maria met moeizaam verkregen kalmte, dan zul je eindelijk hooien, wat ik eigenlijk wil. Val mij niet in de rede, opdat ik in samenhang kan spreken; want het valt me moeilijk. Ik bemin Holger zoo, dat ik daar door mij zelf leerde en slechts naar één ding streefnaar zijn geluk. Maar ik ben voor hem niet meer de rechtehij zag jou en wat ben ik voor jou den man van de wereld in vergelijking bij jou Hi] bemint je. En daarom ben ik hier: hij zal vrij zijn en gelukkig worden met jou en ik Een krampachtig snikken, dat ze weer met kracht trachtte te onderdruk ken, verhinderde haar opnieuw langer te spreken. Neen, Maria, dezen keer heb je de rekening buiten den waard ge maakt. Jouw Holger zou met mij dood- De aanbesteding van de gebouwen der nieuwe zendingsschool is voor onbepaalden tijd uitgesteld en even eens de reis van Director Gunning, hoe noodig die ook is. En verder is aan al degenen, die in dienst der bo-engenoemde Holland- sche Zendingscorpoiaties arbeiden, zoowel hier te lande als in Indië, aan geschreven. dat zij voorloopig slechts over 50 pet. van hun salaris kunnen beschikken. Op deze wijze hoopt men althans voorloopig het zendings werk voor al te grooten teruggang te bewaren. Toch bestaat er vrees, dat zelfs de op deze wijze gereduceerde uitgaven niet door inkomsten gedekt zullen worden. En vooral is men be ducht dat de zendelingen zich zelf en den hunnen vele ontberingen zullen opleggen, die zich later aan hun ge zondheidstoestand .zullen wreken. Da gestrande Amerikanen. De stroom van „gestrande" Ame rikanen in Nederland blijft steeds aanhouden en waar de booten der Holland—Amerska-lijn de eenige ge legenheid bieden voor den terugtocht naar Amerika, zijn allen op Rotter dam aangewezen. De toeloop in de afgeloopen week was zoo groot, dat nog lang niet allen op het st. „Rot terdam", dat Zaterdag a.s. vertrekt, kunnen plaats vinden, ofschoon het er 2000 zal medenemen, zoodat de overblijvenden weder aangewezen zijn op een volgende boot. Volgens opgave der internationale reisbureaux moeten zich op dit oogen- bük nog plm. 45.000 Amerikanen in Europa bevinden, die allen nog langs denzelfden weg zullen moeten vervoerd worden. De tegenwoordige hoteldrukte in tal van plaatsen is dan ook ongekend. Er is een gevolmachtigde benoemd, die machtiging heeft der verschil lende regeeringen om de achterge bleven bagage der Amerikanen, die geschat wordt op een 60 000 koffers heinde en verre verspreid, in ont vangst te nemen en na te zenden. De H. A. L. zou zich bereid ver klaard hebben deze kosteloos naar Amerika over te brengen. Een aantal Amerikanen moeten verzocht hebben met de „Tennessée" de terugreis te aanvaarden, doch het is nog niet bekend of dit kan of zal worden toegestaan. Het standpunt van Engelsche Pacifisten. Het centrale Engelsche vredesli- chaam, de National Peace Council, heeft in vereeniging met de drie groot ste Engelsche Vredesvereenigingen aan de gevoelens van het Engelsche pacifisme uiting gegeven in het vol gend manifest, dat groote overeen komst heeft met den brief van „Vrede door Recht" aan zijn leden ongelukkig worden, als ik werkelijk, wat tusschen twee haakjes gezegd, geheel ondenkbaar is, op de waan zinnige gedachte van een tweede huwelijk zou kunnen komen. Stel je voor. Jij bent weliswaar groot genoeg om zulk een offer te brengen, maar ik, zondig menschenkind, ben veel te klein om het aan te nemen. Wat heb je eigenlijk wel gedacht, dat je mij met zulk een voorstel durft komen, terwijl ik alleen de gedachte aan een verbintenis met hem verschrikkelijk vind. je hebt je dezen keer vergist en dat is van jouw standpunt beschouwd ook gemakkelijk te begrijpen, en ik kan het je gemakkelijk vergeven. En plotseling een teederen toon aanslaande vervolgde ze Neem me niet kwalijk, maar je weet zoo weinig van mij, het vrou welijk schepsel in zijn ware gestalte je beoordeelt reeds alles naar je zelf, Maria. Maar wat er ook moge gebeuren, jij wordt toch gelukkig. Ze kuste Maria geheel verzoend en de twee spraken nog geruimen tijd over hetzelfde onderwerp. En nu, zei Simona, toen Maria op het punt stond om afscheid te „Het feit, dat de mogendheden van Europa hun toevlucht genomen heb ben tot den oorlog is een terugval van de beschaving, waartegen de pa cifisten van alle naties zich moeten verzetten met dendiepsten afkeer. Maar het is thans niet de tijd om te bespreken en af te wegen op wie de verantwoordelijkheid rust voor den onmenschelijken waanzin waartoe Eu ropa zich heeft laten verleiden. In deze tijden heeft de pacifist een plicht te vervullen tegenover de menschheid en tegenover zijn land. Tegenover de menschheid is hij verplicht om onafgebroken uit te zien naar de eerste redelijke kans om op regeeringen en volkeren van de oor logvoerende mogendheden drang uit te oefenen tot het aannemen van de bemiddeling, aangeboden door de eenige groote Mogendheid, die staat buiten den strijd, de Amerikaansche Republiek. Tegenover zijn land heeft hij, ais burger, plichten, waarvoor hij niet mag terugdienzen. Alle mogelijke steun moet gegeven worden aan alle nati onale en plaatselijke pogingen tot hulp aan de honderden en duizenden gewonden, tot onmiddellijken steun aan degenen die afhankelijk waren van de gevallenen, tot werkverschaf fing en hulp aan hen, die door de prijsverhooging der levensmiddelen en de toenemende werkloosheid niet meer in eigen onderhoud kunnen voorzien. Iedere man en iedere vrouw, waar ook, ondervindt de gevolgen van de maatschappelijke ontwrichting, die de oorlog medebrengt. Het is de plicht vars allen om zoovee! in hun ver mogen is, hulp te bieden, teneinde de ellende, die onvermijdelijk moet komen, te verminderen. Oorlog is een wors'eling tusschen staten wij stijden niet tegen indivi duen. Wij pacifiisten, die jarenlang hebben gestreefd naar de verbetering van de Engelsch-Duitsche verstand houding en naar internationale ver broedering, wij weten met hoeveel instemming onze pogingen beantwoord zijn gewerden door mannen en vrou wen van alle landen. Wij doen een beroep op alle rechtschapen mannen en vrouwen om achting en medege voel te toonen voor de ongelukkige Duitsche en Oostenrijksche onderda nen, die in ons midden een toevlucht hebben gezocht. En dit niet alleen, omdat onze eigen landgenooten een gelijk lot deelen over geheel Europa, maar uit hoogere beginselen van zelfbewustheid en van een verstandige en edelmoedige menschlievendheid. Ten slotte hebben de pacifisten een heiligen plicht te vervullen door met alle middelen, waarover zij beschik ken, te bevorderen een geest van nationale zelfbeheersching en van nemen, laat mij je nu nog een kleine preek houden en tegelijk een raad geven, ofschoon ik weet, dat je dien toch niet opvolgt maar je zult in elk geval over mijn wooiden naden ken. Wacht je er zooveel mogelijk voor je verloofde met allerlei klein geestige bewijzen van jaloerschheid te plagen. Holger is een kunstenaar, dat wil zeggen een mensch, die met een andere maat gemeten wil worden dan andere stervelingen. Ik ben ook volkomen van die meening en men kan zich dat in den omgang met die bijzondere soort menschen nooit vaak genoeg herinneren. De kunst is iets aparts,iets,dat boven de andere dingen uitsteektwaarom zouden de kunstenaars het ook niet doen Onze kostbare reukwerken be waren wij ook in kostbare fleschjes en de edelste wijnen drinken we uit glazen van bijzonder schoonen vorm waarom zou dus het heerlijkste cle ment, het genie, een plantenleven leiden in een omhulsel, dat gelijkt op alle andere? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1