Liefde en Strijd. IE! I Till I liiklnasiraat, IIPOTHEIEü ed adrts DONDERDAG VI li Villi jr., üaine Merkt li, Vlissingm. IiIép Inters. IS 27 AUGUSTUS fersript dapiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkends Christelijke feestdag!?; FEUILLETON Deposit. mmnumm IJVEN Nedsr&and an ris Oorlog. iuxxxjöbl lissingsche velke dagelijks echts 10 cent per ongeveer 1 cent biedt gratis zeer ekerings»voor- SO.— i9i4> siöïiairs en ISSELAARS. VLISS1NGSCHE COURANT verrichten mogelijke ïeden aan Hui. s en anderszins is bij 89, Timmerman ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de'gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk l.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent W mi: ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt ftveanaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Hn pe abonnés, in 't bezit eener bij levens- w F* jf| gulden bij dood gulden bij verlies A gulden bij verlies 4 tfffe jf% gulden bij verlies fb gulden bij verSie?. polis, zijn GRATIS verze- 11111 lange ongeschikt- S door 11 van een hand, |*>|g van vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken een ongeluk voet of oog JLC^SLP een duim ll|y wijsvinger anderen vinger peZe uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzak. Bank" te Schiedam r-,n—j-j-^?tM-v;-v;'a-nntknr ke deze voorwaar- aan het hoofd van en vermeld met bladen, dan valt ïrschil te beter in kken met doode- eert de „Vlissing. uit een bedrag van ,ns op de „Vlissing- tbonneert ontvangt I erscbijnende num- s. iasah mi&S iïswee'sait'* tG". n Oorsuizen en lig of uw geval lechts bij tijden middenooront- in negentig ge- aat u leve, welke ij, mijn methode langer behoeft of de pijnen te ndige operaties, istige apparaten [gezaagde drog- ggevaagd. Deze den patiënt in eer in zijn eigen een bezoek aan ulp van een in- met die oogen- len, waarin alle lijn eigen kosten :wellende symp- Vijdert. ik haar gaarne lijk dat, ingeval gaarne iederen alen. Als u naar heeft, ontvangt >ok. Schrijf nog en adresseer eet (Kamer 37) oor brieven be- Fonds voor 's lands verdediging. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat ten behoeve van het fonds, waarvan sprake is in zjjn bericht inde „Staatscourant" van 23 en 24 Aug. j.l., in dank ontvangen is een toezegging van iemand, die zjjn naam niet verder bekend wenscht gemaakt te zien, tot een tiende van zijn op ongeveer f280.000 te schatten vermogen. Voorts heeft de heer J. Volker Tijszoon, te Haarlem, zich op gelijke voorwaarden als de schrijver van den in bovenvermelden „Staatscourant" opgenomen brief bereid verklaard een liende van zijn vermogen af te staan len behoeve van het op te richten fonds, mits meer dan 100 millioen gulden in totaal wordt bijgedragen. Eindelijk heeft iemand, die verzocht zijn naam geheim te houden, zich verbonden ten behoeve van het meer gemelde fonds bij hef sluiten van vrede fusschen de oorlogvoerende mogendheden, tot de storting van een bedrag van vijf en twintig duizend gulden, zonder verdere restrictie of aftrek van eventueele oorlog- of ma bilisatie belasting. Verder verbindt hij zich gedurende de drie daarop volgende jaren een jaarlijksch bedrag van vijf en twintig duizend gulden in bedoeld fonds ie slorlen, indien zijn inkomen niet ver mindert onder het gemiddelde van ifi inkomen der jaren 1911, 1912en 1913. Mocht dit laatste wei het geval aju, dan verbindt hij zich de drie achtereenvolgende jaren, boven om schreven, tot eene bijdrage jaarlijks van 15 pet. van dat inkomen, zooals dal dan zal zijn, all s boven en be- halve de belastingen, die de Regeering voor de defensie noodig mocht achten Waar het den Nederlander, die dit milde aanbod deed mogeiijk is de bijdrage van f25 000 bij het sluiten vaa den vrede zonder eenige restric tie te storten, wenscht hij voor de verdere drie bijdragen het voorbehoud le maken lo. van overlijden 2o. van verdere toezeggingen tot ten totaal van plus minus honderd millioen gulden. Nederland's neutraliteit. De „Times" bevat een hoofdarti kel over de positie van Nederland. Het blad wijst er op. dat Nederland lot dusver zorgvuldig zijn plichten sis neutrale mogendheid is nageko men en het blad is overtuigd, dat het ie oprechte begeerte van Nederland is die plichten aldus tot het einde toe |le vervullen. Dat is te meer te ver wachten, omdat Nederland reeds zelf lijdt onder de gevolgen van den oor- Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Vergeef mij de teleurstelling, «aar zooals de omstandigheden thans %i, moet ik zoo handelen, en "i ais u alles wist, zoudt u mij gelijk geven. „fried zuchtte en verborg niet wat 'ij leed; 't was wederom een rt der- aag, maar toch niet een, welke als 'en definitieve afwijz ng beschouwd j Jehoefde te worden. Een nauw merk- j?a[e en toch aanwezige verandering haar gedrag w. s oorzaak, dat hij "jet geheel en al wanhoopte. En de 15 van een man was ten slotte toch i sterker dan zelfs die van het st eigenzinnige meisje, en wan- Le' had niet ten slotte de ware liefde ^getriomfeerd. I be 'b was tenm'nste reeds 'chten zii was b 8onnen hem te Gedurende log, door hei gemis aan levensmid delentoevoer. De „Times" verklaart, dat Enge land niet aan Duitschland kan toela ten over Nederlandsche havens voor raden te betrekken, maar dat het niet de begeerte heeft om het brood in Nederland duur te maken, indien En geland den toevoer naar Duitschland kan afsnijden, zonder dit te doen Et is het denkbeeld opgeworpen om den toevoer van levensmiddelen in Ne- derla'idsche havens te vergunnen, mits deze alleen voor verbruik in Nederland besiemd zijn. De „Times" wil niet beoordeelen f dit plan toelaatbaar is, maar het blad meent, dat de Britsche staatslie den en militairen toch wel in staat zullen zijn middelen te ontwerpen om de neutrale Nederlanders van voorra den te voorzien, zonder tezelfder tijd dan de Duitsche vijanden te appro- viandeeren. Het „Hbi." plaatst het bovenstaande zon Ier eenig commentaar. Men kan zeker zijn, zegt het „Hbl." dat onze regeering de hier besproken zeer moei lijke internationale quaestie met de uiterste zotgvuldigheid nagaat en be handel!. Nederland en België. De consul der Nederlanden te Gent verspreidt in de Belgische pers het volgende protest Nasr aanleiding van het in sommi ge dagbladen voorkomend bericht, dat Frankrijk den oorlog aan Neder land zou hebben verklaard, wordt d or den Nederlandschen consul te Gent, hun, die dat gerucht zoo gaarne als waarheid schijnen te ver breiden, medegedeeld dat daarvan aan het Consulaat noch officieel, noch officieus iets bekend is. Opmerkelijk is het dat alleen in België steeds weer nieuwe sensatio- neele berichten over Holland worden verbreid, weike gretig schijnen fe worden aanvaard en rondgebazuind. Den goeden raad door de overheid aan de bevolking gegeven, geen ge loof te hechten aan de geruchten over de krijgsbewegingen, maar al leen de officieele mededeelingen te gelooven, herhaalt hij ten opzichte der nieuwe blijkbaar uit de lucht ge grepen berichten over Nederland's verhouding tot de andere in den oor log betrokken landen. Wat het gerucht nog aannemelijker maakt is wel het feit dat er nog niet eens geruchten over een ultimatum van Frankrijk aan Nederland hebben geloopen. Dat ieder zich dus hoede niet mede te werken tot het kweeken van een mindet vriendschappelijke verhouding lusschen België en Nederlanders en het hoofd koel en het hart warm houde. dezen nacht lag Maria slapeloos in haar bed ten prooi aan vre selijke kwellingen. Hoe Holger ook zijn best had gedaan zijn gene genheid te bemar, elen, thans, in de stiite van den nacht, gevoelde ze het zoo duidelijk mogelijk, dat deze harts tocht zijn liefde voor haar op den achtergrond had gedrongen wat hem nog aan haar bond, was niets dan medelijden en het plichtsgevoel van een eerlijk man. Hoe helder zag ze d- t in, en hoe begreep ze zijn vruch teloos worstelen tegen de vermeende schuld, waar zij, Maria, niets anders dan een trag sch noodlot zag. En eerst zacht, maar voortdurend drin- gerder begon een inwendige stem haar te vermanen om toch een besluit te nemenze moest Holger zijn vrij heid hergeven. Of Simona tegenwoor dig reeds zijn genegenheid beant woordde? Ongetwijfeld deed zij het wie vermocht hem op den duur te weerstaan HOOFDSTUK VI. Een bewoikte hemelop de roer loos liggende aarde ligt een brandend heete lucht. In haar schommelstoel, dien ze nu Uitvoer van Nederland. Iemand uit Oldambt, die zich her haaldelijk te Nieuwe Schans had overtuigd vart den drukken uitvoer van vee, spek enz. naar Duitschland, heeft daarop de aandacht gevestigd van een Tweede Kamerlid, omdat velen in de provincie Groningen zich bezorgd maken, dat te veei wordt uitgevoerd en straks gebrek zal komen en vleesch en spek alleen tegen zeer hooge prijzen zijn te krijgen. Bedoeld Tweede Kamerlid heelt het aan hem gerichte schrijven doorgezonden aan den minister van landbouw, nijverheid en handel en deze antwoordde „Ingesloten ontvangt U het schrij ven van den heer terug. U zoudt mij genoegen doen met hem te antwoo den, dat het aan de re geering bekend is, dat verschillende land- en tuinbouwproducten alsook vee, varkens enz., worden uitge voerd naar Duitschland, maar ook naar Engeland en België en dat er op wordt toegezien dat er voor het binnenlandsch verbruik genoeg over blijft. Ge zoudt hem er verder op kunnen wijzen, dat zulk een uitvoer volstrekt noodzakelijk isdat daar mede invoer van producten, waaraan ons land groote behoefte heeft, in zonderheid aan steenkolen en graan, wordt mogeiijk gemaakt en dat als die invoer niet geschiedde, de werk loosheid met al hrar gevolgen nog veel grooter zou worden, dan toch reeds het gevai zijn zal." Minister Bosboom. De „Soldatencat rant" schrijft Voor onzen minister van oorlog, generaal majoor Bosboom, is het nu zeer inspannende tijd. Zijn Excellentie is schier dag en nacht in touw met de taliooze gewichtige zaken, die ie regelen en af te doen zijn. Maar juist thans, nu de tijden ernstig zijn en de Nederlandsche weermacht onder de wapenen staat, blijkt hoezeer onze minister van oorlog zijn departement beheerscht. Minister Bosboom geeft daarbij anderen, door zijn kalme, rustige, zelfbewuste houding zoo'n uitnemend voorbeeld. Tusschen al zijn gewichtige bezigheden door weet de minister tijd te vinden om naar an deren te luisteren, d;e in het belang van de troepen en de schepelingen iets meenen te kunnen doen. Aan de belangstelling, die minister Bosboom dadelijk voor „de Soldatencourant" toonde, danken leger en vloot haar uitgave. Uit naam van ons allen mogen wij Z.Exc. daarvoor hulde brengen. Een gewichtig schrijven. Naar „het Volk" ter oore kwam, heeft de minister van landbouw, handel en nijverheid een belangrijk en dan met de punt van haar voet zachtjes in beweging brengt, ligt Si mona en staart d oomend in de verte. De lucht is heden om te stikken; zelfs van den zeekant komt geen ver- frisschend windje. Op zulke dagen is het daar binnen in haar borst bijzon der on ustig; het sloopingswerk gaat langzaam maar zeker voort. Onver draaglijk. Misschien is het in het park koeler. Ze gaat naar buiten op een eenzame plaats tusschen de cederboomen op en neer wandelenwonderbaarlijk goed paste haar edele verschijning zooals ze daar in het zachtkens over het zand ruischende gewaad voort schreed, bij de schilderachtig getinte donkere boomen die zwaarmoedig hun kruinen naar den donkeren hemel ophieven. Gelukkig was juffrouw von Leise ring voor een paar dagen om een voor haar voordeelige zaak op reis; ze moest tegenwoordig zijn bij het openen van het testament eener verre bloedverwante, die ook voor haar een klein legaat had bestemd, hetwelk haar toekomst op bescheiden wijze verzekerde. schrijven gericht tot de gemeentebe sturen, waarin een aantal maatregelen worden voorgesteld, die ten doel hebben de werking der bestaande werkloosheidskassen der vakvereeni- girigers gedurende de huidige crisis te verzekeren. Genoemd schrijven zou het uitvloeisel zijn van een rap port, door een sub-commissie uit den Werkloosheidraad aan den mi nister uitgebracht. Het blad heeft zich gewend tot den voorzitter dezer sub-commissie, mr. Huldig, om iets naders omtrent deze zaak te ervaren. De heer Hudig bleek bereid mede te deelen, dat inderdaad minister Treub een circulaire tot een aantal gemeentebesturen heeft gericht, waarin le. de wenschelqkheid wordt uit gesproken dat de werkloosheids- kassen der vakvereenigingen niet ver nietigd worden en zoolang mogelijk uitkeering zullen verstrekken 2e dat de gemee ten zoolang mo gelijk voortgaan met het geven van bijslag 3e dat de Regeering geneigd is mede de lasten van deze' maatregelen te dragen. Over de bijzonderheden der rege ling wenschte de heer Hudig zich niet uit te laten. Het „Volk" heeft echter den indruk, dat zij voor de vakvereenigingen en hun leden van het grootste belang zijn. Steenkool uit Duitschland. Naar de „Tel." verneemt, moet de Duitsche regeering vergunning ge geven h?bben om dagelijks 100 wa gens s eenkolen uit Duitschland naar Holland te vervoeren. Twee treinen, elk van 50 wagens, zullen ons land binnenkomen. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zijn deze kolen alléén bestemd voor de spoorwegen. Reizen van militairen op rijkskosten. Het lid van de Tweede Kamer.de heer K. ter Laan, heeft tot deminis ters van marine en van oorlog de vraag gericht, of de miliciens en de landweermannen, die nu onder de wapenen zijn bij het met verlof be zoeken van de gezinnen waartoe zij behooren, oprijkskosten mogen reizen. Steuncomité voor het Roode Kruis. Het Steuncomité voor het Roode Kruis verzoekt plaatsing van het volgende Gedachtig aan het spreekwoord „onbekend maakt onbemind" meent het hoof icomité van 't Nederlandsche Roode Kruis goed te doen nogmaals de aandacht te vestigen op het cen- tiaal magazijn, hetwelk is ingericht in het perceel Lange Voorhout 18, te 's Gravenhage, en van waaruit de distributie ten behoeve van zieke mi- litai: en van leger en vloot naar ge- Simona begreep zichzelf niet meer zou deze warme, vriendschappelijke sympathie, welke zij voor Holger Storm koesterde, toch de liefde zijn? Heeft ze in eenzame uren oogenblik- ken van verrukking met hem door- droomd, dan komt weer het koele overleg en ze vraagt zich af, of tóch niet alles op een vergissing harerzijds berust. Maria had zich een geheele week niet op Irvingsburg laten zien en Simona beproefde zoo weinig mogelijk aan haar te denken. Doch niet alleen Maria, neen, aden, met wie ze ken nis had gemaakt, trokken zich van haar terug, baron Leo op de meest in 't oog loopende manier. Hedenmorgen, toen ze bij 't park hek stond, en hij voorbijging, groette hij heel koel en deed, alsof hij de v iendelijke woorden niet hoorde, welke ze hem toeriep. Ook Anneliese en de lieve Angela lieten zich niet meet zien. Wat zou men het onschul dige kind toch wel voorgepraat heb ben, dat ze nu in 't geheel niet meer bij de door haar bewonderde Simona kwam Een gevoel van onbeschrijfe lijke verlatenheid maakte zich van lang van de behoefte plaats heeft. Veel werd daar reeds ontvangen, naar aanleiding van den eenige dagen geleden in de bladen geplaatsten op roep; uit alle deelen van het land kwamen blijken van belangstelling en medewerking en 't hoofdcomité is dan ook zeer dankbaar maar niet voldaan. Er is zoo oneindig veel noodig en de ontvangen hoeveelheden zijn nog lang niet in verhouding rot de eisehen, welke aan den voorraad gesteld kun nen worden. Daarom, inwoners van Nederland, wij roepen het u nogmaals toe Helpt allen medeEr is in het gebouw Lange Voorhout 18 ruimie in over vloed en als ieder nog eens wil na gaan of hij iets te missen heeft, kan deze spoedig gevuld zijn. Zooals in den eersten oproep vermeid, wc. li prijsgesteld opzakmesjes, sigaren, tabak (rook en pruim), pijpen (liefst van hout), chocolade in poeder en tabletvsrm, limonade, wijn, cognac, geconserveerde groenten en vruchten, jams, eau de cologne, enz. enz. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd dat alles wat in bovengenoemd magazijn ontvangen wordt, uitsluitend bestemd is voor zieke militairen en er dus geen verband bestaat met de bestaande comhé's, die inzamelingen houden voor de te velde en op' de vloot dienende militairen. De Amsterdamsche tram en de oorlog. Sinds eenige dagen is de tramdienst te Amsterdam aanmerkelijk ingekrom pen. Een der redenen is, dat het cijfer van vervoer zeer is gedaald. Gemid deld zelfs 90.000 personen minder dan in normalen tijd. Een vijfhonderd tr'-mbeambten bevinden zich onder de wapenen. Tweede Kamer. Over de zgn. „Beurswet 1914" bleek zooveel verschil van gevoelen zich in de afdeelingen geopenbaard te heb ben, dat zij das avonds en zelfs he den nog niet voor openbare behan deling gereed kon zijn. Dat ontwerp en het ontwerp om den rechter in staat te stellen faillietverklaring en executie op te schorten zulten dus de volgende week worden afgedaan! Koningin's verjaardax werd er voor uitgekozen. Van zoo urgenten aard als de andere wetsontwerpen is het eerstgenoemds niet; de effecten beurs wordt tóch vooreerst nog nieA geopend. De werkzaamheden in de middag vergadering bepaalden zich alzoo tot het aanhooren van een woord van den voorzitter ter herdenking en hul diging van den overleden Paus. De minster van binnenlandsche zaken beaamde het. Beider toon was war- haar meester, Simona gevoelde zich ongelukkig. Ook hier buiten heerschte dezelfde vreeselijke hitte. Geen blad bew og zich in de zwoele luchtalles wachtte smachtend op den verlossenden regen. Luister. Simona bleef bevend staan daar kwam Iemand zou hij het zijn, Holger Storm? Maar dat was niet zijn stap. Ach, ais er toch maar iemand kwam, het alleen zijn kwelde haar heden meer dan ooit. Nieuws gierig keek Simona naar den ingang van de kleine cederlaan het was Maria... Eindelijk Wel tien maal reeds stond ik op het punt om jullie te bezoeken, maar het schijnt, dat op Lindenheim allen, zelfs papa, tegen mij hebben saamgezworen, alsof ik bij stille overeenkomst in den ban was gedaan. Simona lachte gedwongen en sprak een weinig gemaakt; veel meer nog dan Maria gevoelde zij de verkoelende schaduw, welke er op haar vriend schap was gevallen, en onwillekeurig vreesde ze haar tegenwoordigheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1