irini -Maatschapp immmB Liefde en Strijd. DINSDAG te 33e «Jaargang J. ZAAIJEf, ondschoolen ndschool idwerkslieden ZOOM" rivier De Zoo a m-op-Zoom. 'SEDANS SISSfflS C. t 111 DEB (UI E ONGELEZEN KANTEN >TAANVRAGE" NCBN, UitgaveFirma F. M DE VELDE Jr., Kleine Marlt 58, Vlissingen. Telefoon Into. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON No. 199 >ij Electr. Centrale) AAT EN PROCUREUR, preken iedepen ve Zaterdag er, September aanvan» den nieuwen Cureu, en NAAIEN. ingen kunnen zich aan- ej. A. HAARSMA. 31 (boven). U"m een net BENEDENHUIS, in de Aagje Dekenstraai No. 89, tegen October Adres: H. L001S >9. brengt ter kennis van len ing zal houden in hel aan het G oenewoud 41 26 Augustus voor lienaam begint meteen ot en rret G 27 Augustus voor ;ot en met O 8 Augustus voorde en met Z, telkens dei /j tot 9 uur rhrljven van leer- jen cursus 1914—1915 iwe leerlingen voor dt et Burger-Avondschool ixamen moeten afleggen Rekenkunde en Ned, over dat op de Lagere onderwezen aangifte van leerlingen ouders of voogden moet :htingen geeft Directeur v.n., A. KOPPEJANJr, 17 Augustus 1914. ivertroffen. enz., worden op aan- s verstrekt bij onder- 5SE1.BERGS Co. D E N T I A". üïd te HtSTERDAB. n Kon. goedgekeurd! lappelijk kap. f 100,00 irve. T. RANDAG Jr. ipiegelruiten, Spiegel» ji enz., tegen het geva ontstaan door onvoor- waadwilligheid, straat egen lage premiën. ;ent voor Zeeland, n k 10 ct. per kilo, aa" izer Courant. regela t ®.SB» i^ers S cent. Zonder rabat. plaatsen wordt twee- na. een nette rbiersvak te worden op Kanaalstraat 94. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in't bezit eener tHj (iji vl gulden bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verliest p'rt gulden bij verlies J gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 11B111 lange ongeschikt- door van een hand, 8*^11 van B IB1B vaneen X van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken V een ongeluk OUU voet of oog IvW een duim A v O wijsvinger U%3 anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Een onderhoud met Staatsraad Cool. De Staatsraad en oud-minister van oorlog, luit.-generaal W. Cool, had de welwillendheid een redacteur van het Persbureau Vaz Dias te woord te staan ter beantwoording van enkele vragen, den oud minister gedaan in verband met den militairen toestand van het oogenbiik. Het spreekt vanzelf, dat het gesprek zich beperkte tot onderwerpen, waar op Staatsraad Cool in de gegeven omstandigheden zich in een voor pu blicatie bestemd gesprek kon uitlaten. Generaal Cooi erkende gaarne, dat de mobilisatie ten onzent in elk op zicht stof tot groote tevredenheid heelt geschonkenook wat geest en stem ming der manschappen betreft „Ons Voik" zei Z. Exc., „is nu eenmaal wat nuchter van aard, wat soms op 't kantje van recalcitrant-zijn en „mop peren" kan raken. Maar in een tijd als wij nu doorleven is van dit alles geen spoor te ontwaren. Hei werk der mobilisatie was sinds jaren met de grootste zorg voorbereid, en van hoe veel waarde die arbeid mag heeten, is thans gebleken. Waar volgens som- miger oordeel de legerorga -isatie, ge lijk minister Colljn die naar zijn in zicht vaststelde, misschien iets te veel aan hoofdofficieren voor gewonen vredestijd gaf, daar heeft zij nu, door het plotseling ontstane groote con flict, hetwelk natuurlijk niemand zóó spoedig kon wachten, een groot voor deel verschaft. Het werk der mobili satie is er niet onbeduidend doorbe- spoedigd. Wij kwamen op de quaestie van het gevaar voor schending van onze neutraliteit, speciaal van Duitsche zijde. Generaal Cool erkende, dat de ern stige mogelijkheid daarvan zeer stellig onder de oogen is gezien en mag niet voorbij zien, dat Duitschland rekening had te houden bijv. met het uit tacbsch oogpunt niet te onder schatten voordeel van een breeder front. Toch is Nederiand's neutraliteit ook van Duitsche zijde tolkumen geëerbiedigd, en 'tgaat zeer stellig niet aan om Keizer Wiihelm's ver eering voor den Staat, waar het Stam huis Oranje Nassau regeert (waartoe de keizer zich gaarne ook rekent te behooren) daarbij als min-belangrijke factor te achten. Juist is daarbij on getwijfeld ook de bewering, dat het hebben van een z.g. bufferstaat tus- schen Engeland en Duitschland van waarde is. Dat op dit moment het oorlogsge vaar voor Nederland zeer beduidend verminderd is, gaf gen. Cooi vol komen toe. „Het groote gevaar voor overval," Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 58) -O(Nadruk verboden.) Er zijn in den laatsten tijd aller lei bedenkingen bij mij opgekomen, Holger. Ik ben in een kleinen kring opgevoed en vrees, dat ik niet zal kunnen voldoen aan de eischen, welke de maatschappij aan mij, als jonge vrouw, zal kunnen stellen, Holger, zij hield even op, daar de stem baar begaf nog is het tijd. Alles geloof ik te kunnen verdragen, maar niet dit ééne, dat ik overtuigd moest jou te hebben teleurgesteld en ongelukkig gemaakt. Nu moest hij toch werkelijk glim lachen. Maar, Maria. Waar jij je ook v«toont en wat je ook zegt, altijd aal men in jou het hoogstaande voor beeld moeten bewonderen, waarmee a'i, die met het vernis der zoogenaam- oa beschaafde manieren pronken, in dc verste verte niet vergeleken kun- zei Z. Exc.. „is thans voorbij." Waar Nederiand's Oostelijke grenzen nage noeg onbeschermd zijn in gewone omstandigheden, kunnen de Duitsche troepen al zéér spoedig tot de Nieuwe Hollandsche Waterlinie voorimarchee- ren. In de groote garnizoenen Keulen, Aken, Wesei, Hannover enz. is de troepenmacht in vredestijd zóo talrijk dat men de mobilisatie niet behoeft at te wachten om met deze op te marcheeren en een kleinen Staat als 't ware te overvallen. Zeker, men heeft hiervoor ook bij ons maatregelen getroffen.... maar het groote gevaar schuilt toch bij ons in die eerste dagen, die nu gelukkig voorbij zijn. 't Spreekt vanzelf, dat tegenover een grooten staat als Frankrijk, Duitschland niet op deze wijze zou kunnen handelen, maar eerst zijn leger volledig moet mobiliseeren, alvorens tot het offensief te kunnen overgaan. „Acht u. zooals de zaken thans staan, het gevaar, dat Nederland in het conflict zal worden gemengd, groot „Men kan natuurlijk niet voorspellen hoe de zaken zullen loopen", ant woordde de Staatsraad. „Gesteld, dat naar Antwerpsche richting wordt ge dirigeerd en er een groote slag dicht bij onze grenzen plaats heeft, ja, dan zou op Nederlandsch territoir een wijkplaats kunnen worden gezocht. Bij vervolging van den geslagen vij and kon men, in zulk geval, schen ding van ons grondgebied, met al de consequentiën daarvan, krijgen. Groot acht ik deze mogelijkheid niet." De positie, waarin thans ons kolo niaal bezit in de Oost verkeert, be schouwt generaal Cool optimistisch. Japan heeft rekening te houden èn met den storm van verontwaardiging, die in Engeiand zou opsteken als het de hand naar onze bezittingen uitstrekte èn met de wenschen der Vereenigde Staten in verband ook met de Filip pijnen. Dat deze wereldooorlg, eenmaal ontketend, lang za! duren, generaal Cool ontveinst zich niet dit te voor zien, te vreezen. Vergelijking met 1870 gaat schier niet op. En toen—bij de worsteling op zooveel beperkter schaal —duurde de strijd toch nog meer dan een half jaar. Duitschland, thans op reusachtig meer tegenstand stui tend dan een kleine halve eeuw ge leden, beseft, hoe 't er hier op aan komt thans een „finale worsteling" uit te vechten. Zoowel oeconomisch als militair acht gen. Cool Duitsch land „enorm strerk". Het gaat vol komen voorbereid den kamp tegemoet. Hoewel 't zeker niet te betwisten valt, dat het vooruitzicht van de zware vredeseischen, die de eventu- eele overwinnaar zal hebben te stei- nen worden. En dikwijls reeds heb ik het je gezegdzoo als je bant, heb ik je lief gekregen, mijn reine, edele Maria, bij wie ik den verloren vrede terug vind. Hij kuste haar slanke hand en Maria wilde hem geiooven al stond er ook nog iets vreemds tusschen hen, zij mocht het hem niet langer laten voelen. Heï is goed, dat we onze harten eens voor elkander uitstorten, Holger ik heb je nameloos lief en mijn ver eering voor jou kent geen grenzen. Ook ik, lach niet om mij, heb mijn uren van grooten geestdrift, waarin ik alles voor jou zou kunnen doen, alles. Eisch van mij een offer, dat mij in het stof doet buigen, ik zal het bren gen eisch mijn leven en mijn harte- bloed ik geef het voor jouw welzijn. Maar ik ben niet het volkomen we zen, wlarvoor je mij houdtik heb mijn zwakheden, en een er van wil ik je noemenik kan niet verdragen, dat de menschen spottend om mij lachen; het zal nog zoover komen, als je langer met Simona aangaat. Ik ben over enkele dagen met mijn werk daar gereed; dan zijn er len, juist om te bereiken, dat het einde een „definitief karakter" drage, de energie zal prikkelen. En de vredesbeweging, waarover in de ze dagen zoo smalend wordt gespro ken? „Wel", zei de heer Cooi, „mis schien. zal deze verschrikkelijke oor log ten slotte het vreóesdenkbeeld bevorderen. Na de gruwelen, thans doorleefd, moet actie volgenEen ieder zal ten slotte doordrongen moeten worden van het absurde van zulke vreeselijkheden De schatten en volkskracht verslindende „gewapende vrede", zooals wij die tot nu kenden, zal een eind moeten nemen. Wat de krijgsoperaties der oorlog voerende partijen, zooais die thans schijnen te staan, betreft, verklaarde generaal Cool het niet waarschijnlijk te achten, dat de Duitsche troepen tegen Antwerpen zullen oprukken, om deze vesting te belegeren. Wel zal het r.Qodig zijn, „ter observatie", onderwijl men naar Frankrijk verder optrekt, een beduidende macht achter te laten bij de stelling Antwerpen. En die „observatiekorpsen" zullen schatte de heer Cooi toch ook eenige legerkorpsen moeien bedragen. Nog spraken wij over allerlei sen satiegeruchten, die, vooral de eerste weken na het uitbreken van den oor log, het publiek zoo vaak schrik op het lijt joegen, bv. canards als een overval te Scheveningen. Het gevaar daarvoor dat dus de pier voor een landing voor kleinere bodems, dieo. a. ook geschutaan la" d zouden trach ten te brengen, onbruikbaar zou moe ten worden gemaakt door „opblazen" alsmede de visrchet shaven acht generaal Cool niét groot. „Hoofdzaak is", zeide Z. Exc., „dat men een behoorlijke macht ter plaatse heeft gelijk ook te Scheveningen het geval is. In dat geval kan men wel zeggen, dat een landing door vreemde troepenmacht bijna uitgesloten Is." Oi de huidige mobilisatie in Ne derland lang zal moeten duren? „Dat onze soldaten niet spoedig naar huis zullen kunnen gaan", zei generaal Cool, „mag men wel als vaststaand rekenen". Wanneer, dit hangt geheel van den loop der om siandigheden af. In 1870 konden de miliciens na enkele weken naar huis toe gaan, maar de situatie is nu ge heel anders. Laten wij niet vergeten, dat nog in Januari 1871 Fransche troepen, onder Bourbaqul, in Zwit serland moesten geïnterneerd worden!" „Wanneer u mij dus vraagt, of we misschien na betrekkelijk korten tijd althans de oudere lichtingen of de landweer naar huis zullen kunnen zenden, dan antwoord ikhet is niet geheel onmogelijk, maar niemand kan daar op dit moment iels van zeggen". Interview met Minister Treub. De „Daily Telegraph" publiceert hoogstens nog een paar korte zittin gen noodig voor het portret dat ik toch gaarne zou willen schilderen. Wil je mij dat toeslaan, Maria Zeker. Dus is er nu niets meer tus schen ons? Neen, Holger, ik zal mij in de gedachte inleven van de vrouw van een hoog staand man te worden. A-m in arm vervolgden ze den zan- digen weg, die zich, ais een witachtig lint tusschen de stammen door slin gerde, toen ze eensklaps bemerkten, dat voor hen een rijzige man tusschen de boomen weg kwam en dezelfde richting als zij wilde inslaan. Hij droeg iets en reeds meende Maria een landlooper te zien en besloot, wat er ook mocht gebeuren, niet van Hol- ger's zijde te wijken, toen de welbe kende stem van den man dadelijk aan allen twijfel een einde maakte. Daar stond Fried Westermann, die een knaapje van ongeveer drie jaar droeg, hetwelk zijn kopje tegen zijn schouder liet rusten en schijnbaar vast sliep. Goedenavond jongelui, riep hij blijkbaar nogal in een humoristische een telegram uit 's Gravenhage, be treffende een interview met minister Treub, die den specialen correspon dent van het blad verzekerde, dat Engeland er volstrekt overtuigd van kan zijn, dat, er kome wat er komt, Nederland zijn neutraliteit niet zal schenden en op onwettige wijze goe deren aan Duitschland zal leveren. De correspondent wees er den mi nister op, dat men in sommige krin gen in Engeland denkt, dat Neder land graan opstapelt ten behoeve van Duitschland, wanneer de nood voor dat land aan den man mocht komen. Minister Treub verklaarde dit voor een uit den duim gezogen praatje, en zeide, dat Nederland niet eens genoeg graan heeft voor zijn eigen gebruik, en dat het dientengevolge niet aan andere landen van zijn voor raad kan afstaan. En ofschoon liet scheepvaartver keer langs den Rijn vrij is, zoo was de Nederlandsche regeering toch ver plicht geweest op het voor vervoer langs den Rijn geconsigneerde graan beslag te leggen. De minister verklaarde voorts, dat de regeering hoopt, een voldoende voorraad meel in stock te houden, door ladingen tarwe uit Amerika te laten komen. Het is daarvoor echter noodig, dat ieder schip papieren kan toonen waaruit onoms'ootelijk blijkt, dat de lading bestemd is voor Ne derland, een neutralen staat, en niet zal worden overgebracht naar een ander land. Minister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vieesch, spek, kaas, eieren, boter, margarine, gist en cacao kan uitvoeren. Mijn persoonlijke meening is, dat Engeland ai die zaken heel goed kan gebruiken. Kon. Nat. Steuncomité 1914. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Koninklijk Nationaal steun comité 1914 bericht, dat H. M. zich verbonden heeft 20 achtereenvolgende weken een belangrijke bijdrage ter beschikking te stellen van het Comité. Voorkoming van faillietverklaring enz. Ingediend is een wetsontwerp, strek kende om de mogelijkheid te openen, dat aan personen, die tengevolge van de tegenwoordige buitengewone om standigheden tijdelijk in geldelijke moeilijkheden verkeeren, zoowei wan neer zij in rechten ter voldoening van een schuld worden aangesproken, als wanneer zij met verhaal op hun goe- geren met faillietverklaring of met eenig ander vermogensnadeel worden bedreigd, alsnog een termijn zal kun nen worden gegund om aan hun ver plichtingen te voldoen. De termijn zal worden toegestaan door den rechter, die daartoe alleen zal overgaan, wanneer hem voldoende stemming. Ge ziet mij in een aller naarste positie. Onderweg heb ik dit ventje gevonden.dat waarschijnlijk zijn ouders ontloopen is, die op 't veld met den oogst bezig waren," en om trent zichzelven geen andere inlich tingen weet te geven dan dat hij „vent" en zijn vader „papa" heet. Fried bezat benevens vele andere goede eigenschappen ook eene, die Holger reeds lang met hem verzoend hadhij was volstrekt niet haatdra gend Holger had hem dikwijls zeer onaardig behandeldFried bleef ech ter voorkomend en deed, alsof hij dat niet geteld had. Hij nam den hoed van het bezweete hoofd, terwijl de dikke, stijf om zijn hals geslagen armen van het knaapje hem bijna den adem benamen. Holger stelde voor, dat hij hem zou aflossen, en ook Maria verzocht het kind aan haar over te laten, daar Lindenheim in de buurt lag, waar men het den nacht over kon houden om het dan den volgenden dag bij zijn ouders te brengen doch hier van wilde Fried niets weten hij had niet zonder kleine nevenbedoeling den ongewonen last opgenomen en blijkt, dat het niet voldoen inderdaad alleen of noodzakelijk het gevolg is van de buitengewone omstandigheden. In alle gevallen zai de rechter een termijn van uitstel van bepaalden korten duur moeten vaststellen, van welken termijn echter verlenging zal kunnen worden verkregen, terwijl de verleende termijn ook zal kunnen worden verkort, b.v. indien de eco nomische toestanden zich spoediger dan verwacht werd mochten verbeterd hebben zoomede in het geval, dat de schuldenaar mocht blijken misbruik van het toegestaan uitstel te hebben gemaakt. De voorgestelde regeling is door ta! van mannen van beteekenis in de handelswereld, wier oordeel ten deze is ingewonnen, met ingenomenheid begroet. Voorzien wordt o.a. ook in het algemeen in het geval, dat de over eenkomst een voorwaarde behelst, krachtens welke bij niet tijdige vol doening eener geldsom voordeelen, door een der partijen bij de overeen komst b2dongen, voor haar verloren zouden gaan. Gedacht wordt b.v. aan overeenkomsten van levensverzekering krachtens welke de overeenkomst zal vervallen, wanneer de premie niet op den bepaalden tijd wordt voldaan aan overeenkomsten van geldleenir.g,waar bij afbetaling in termijnen in bedongen, doch de hoofdsom opeischbaar wordt, wanneer een of meer termijnen worden verzuimd of wel aan overeenkomsten van huurkoop (afbetalingscontracten), waarbij de verkooper het goed kan terugnemen, wanneer het verschul digde bedrag niet tijdig wordt betaald. De rechterlijke beslissingen, inge volge deze wet gegeven, zijn niet onderworpen aan hooger beroep, revisie of cassatie. De rechter is steeds bevoegd, al vorens eenige beslissing te geven, belanghebbenden, getuigen en des kundigen te hooren. 'Deze wet is niet van toepassing ten aanzien van verplichtingen, aan gegaan na 29 Juli 1914, noch ten aanzien van hetgeen waarin is voor zien bij de Beurswet 1914. Staatsschuldboekjes. Voor houders van staatschuidboek- jes is de mogelijkheid geopend op on derpand van die boekjes van den directeur der rijkspostspaarbank voor schot te erlangen tot een bedrag van ten hoogste 70 pet. van de op die boekjes ingeschreven waarde volgens den laatst geldenden beurskoers en tegen de rente welke de Nederland- sche Bank voor beleening op bin- nenlandsche effecten in rekening brengt, met dien verstande, dat het te verstrekken voorschot in het algemeen niet meer dan f 1000 mag bedragen. Verstrekking en aflossing van dit tot hier gedragen. Fried verzweeg wijselijk, dat de plaats, vvaar hij het kind vond, even dicht bij Axenstein als bij Lindenheim lag. Er iag hem immers veel aan gelegen, dat hij, als 't maar eenigs- zins mogelijk was, in deze positie door Anneliese gezien werd, opdat zij duidelijk zou kunnen merken, welk een door en door goed mensch hij was. Maria doorzag hem en had mede lijden met hemwie was er <n de omgeving van Fri?d, die de geschie denis van zijn ongelukkige liefde niet kende. Den ganschen namiddag had hij zeer opgewonden rondgeloopen, des morgens had hij gedurende den kor ten rit naar een dichtbij gelegen bad plaats een reiziger leeren kennen, die hem vertelde, dat hij vroeger onder anderen ook aan kapitein ven Geerts goederen had geleverd, maar het steeds moeilijk was geweest be taling te verlangen, zoodat hij ten slotte zijn zendingen had moeten staken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1