digkiE iiiS Liefde en Strijd. MAANDAG 24 AUGUSTUS Nederland en de Oorlog. dschooUti choo) erkslieden gg^o.198^S&c Jaargang ■-? 1 iQi^gg 52e Jaargang dere aankondiging MVRA6F1 lijnt: firm 1. VU li 111111 Ir.. Heine Ml SI, Vlissingen. Inlelnnn tot. III Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdap BeljSë's beproevmg. FEUILLETON m VLISSINGSCHE COURAINT ngt ter kennis van et Z 9 ven rsus tember aanvang nieuwen Cursus NAAIEN. kunnen zich aan- HAARSMA. Leerares boven). et BENEDENHUIS, Aagje Dekenstraat 19, tegen October dres: H. LOOIS, 6.1'8 6.18 6.29 6.48 7.C6 10 7.45 8.— 11 8.03 8.18 710 7.25 10 7.28 7.43 161 daring aanga r"7"1 I0.25, iedere - Zonder rabat, wordt twee- al houden in het et G oenewoud 4; Augustus voq, m begint meteen •net G Augustus voo, met O igustus voor dj Z, telkens des uur van leer. >914-1915. lerlingen voor dj -ger-Avondschool n moeten aflegge,, enkunde en Ned, dat op de Lagere wezen fte van leerlingen of voogden moet :n geeft rcteur v.n., KOPPEJAN jr. igustus 1914. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Deabonnés, in t bezit eener bij levens- P® gulden bij dood O l*| ft gulden bij verlies A r* gulden bij verlies .4 if|| gulden bij verlies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- I j door I S 0 van een hand, **11 van 11111 van een w Hl van 2'ken kerd tegen ongelukken voor: faitUUrW heid tot werken een ongeluk voet of oog AVV een duim lwv wijsvinger Landeren vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. flig. Vcrzek. Bank" te Schiedam In het „Handelsbl." heeft de beken de Van-Dag-tot-Dag-schrijver onder bovenstaand opschrift een artikel ge schreven, waaruit warme liefde blijkt voor onze zoo zwaar beproefde stam- genoo'en. De heer Charles Boissevain schrijft o.a. het volgende Het is alsof een onzer dierbaren in donkere ziekenkamer ligt. Er heerscht groote stilte. Ieder fluistert, men weet niets, maar men wacht en waakt. Als men wakker wordt heeft men het drukkend gevoel van een groote smart, een dreigend gevaar als men even opkijkt van zijn werk overmeestert ons het gevoel van een naderend leed. Voor geen oogenblik bijna kan ik vergeten het ontzettend onheil dat nu duizenden treft. En onder die allen zijn het natuurlijk de Belgen wier lot de diepste deernis wekt. Men gevoelt zoo innig met hen mede Zij hebben niets te doen met de reden van dezen oorlog, met den lang op- gehoopten haat van Duitschers en Franschen. Alleen wegens geogra- phische redenen werden zij in den strijd gesleurd. Ze strijden als helden voor 's lands onschendbaarheid, maar het besef van het onrecht hun aan gedaan en dat Duitschland erkend heeft wroet in hun hart en ver meerdert dus hun lijden. Welk een noodlot dus duizend dooden te moe ten lijden, en hun hoofdstad genomen Ie zien, omdat slechts over hun erf deel, hun dierbaar land, de eene strljdvoerende den andere nade un kan. Wij, Nederlanders, gevoelen als (dn man, als één vrouw medelijden en bewondering voor wat de Belgen doen en dulden en al wat we voor hun gewonden doen kunnen komt ons uit het hart. Van vrienden en correspondenten in België verneem ik hoe goed de beproeving gedragen wordt. En die beproeving is zeer zwaar. De onze kerheid woog zoo zwaar. Het is als in de ziekenkamer. Men weet niet wat aanstaande is, Het ontbreken van alle nieuws was uitputtend voor de zenuwen. Wij wisten meer van den toestand en het oprukken der Duit schers, dan men in Luik en Brussel en Antwerpen wist. Aan éen denk beeld hielden de Belgen bij alle on zekerheid vast. Ze wilden eiken duim breedte gronds van België verdedigen. En ze keken uit van de hooge torens van het land naar den gezichtseinder om te zien of de Franschen en En- gelschen naderden. Treffend is het hoe een der cor respondenten, die in het verlaten Ostende woont, verhaalt hoe daar den geheelen dag langs den zeedijk hon derden staarden in zee, uitziende ette k te worden op- *ton ilstraat 94. 8tW. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Holger Storm zweeg geruimen tijd, bet streed tegen zijn karakter, dat elke leugen haatte, Maria te be liegen, en toch zag hij zich om haar 'e sparen daartoe genoodzaakt. Je hebt reden tot jaloerschheid en 'eeh, goed beschouwd, ook weer niet, Maria, Verklaar mij dat nader Holger. Ik betwijfel, of het mij geiukken jou wat in mij omgaat zoo jjmdelijk te verklaren, dat je mij be- ~Toch wel; ik geloof, dat ik het Jegrljp. Simona behoort in weerwil an haar kleine gebreken en dwalin- »en toch tot die vrouwen, welke een JJan tot zich opheffendaarom ont- aakte in mij ook de ijverzucht; ,n| ziï is jou waardig en daardoor £onii in >e binnenste de zware Simona staat ver boven de naai de schepen van Engeland. Zij zagen niets, en menigeen zuchtte, niet wetend dat de Britsche troepen bezig waren tusschen een haag Brit - sche gepantserde schepen door over te steken niet naar België maar naar Frankrijk, veel korter zeeweg, die gemakkelijker te beveiligen was, kiezend. Wij in ons land zijn neutraal in dezen oorlog, wat het heil van ons vaderland eischt. Wij moeten loyaal onzijdig zijn en als eerlijke lieden geen hartstochten wekken door partij te kiezen met den mond, na beloofd te hebben elk partij kiezen met den arm te zullen nalaten. Maar het is geen partij kiezen in den oorlog tusschen Duitschland en de Rijk-n, die het aanvalt en waar tegen het zich te verdedigen heeft, als wij uitkomen voor onze sympathie en ons medelijden voor België, een and gelijksoortig met het onze in verleden en heden, de helft van welks bevolking onze rasgenooten zijn, en dat alleen wegens geographiscüe re denen in den strijd der volken ge trokken werd. Sinds hoe lang niet hebben de Belgen, bewust van de gevaarlijke ligging van hun land, het gevaar dat hen dreigde voor oogen gehad Dit noodlot hing hun steeds boven het hoofd. De Belgen leefden sinds 1870 in de atmosfeer van dreigend onweer. De nadenkenden wisten, dat, als de oorlog tusschen de erfvijanden weer uitbarstte, hun land het strijdperk zou worden en hun uitnemende forten en versterkingen bewijzen hoe ze voorzorgen namen. Ieder militair, die over een mogelijken oorlog schreef doelde op België's gevaar. Een loffelijk voorbeeld. De „Staatscourant" van Zaterdag avond bevat de volgende mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken Bij den minister van binnenland sche zaken is ingekomen van iemana, die verzocht zijn naam geheim te houden de volgende brief Te oud, om mij, zoo noodig, per soonlijk ter beschikking van de Re gering te stellen voor de verdediging van ons land, heb ik mij afgevraagd op welke wijze ik en zoovele anderen, die in mijn geval verkeeren, van hun opofferingsgezindheid kunnen doen blijken, en ik ben tot het volgend besluit gekomen. Ik verbind mij tegenover Uwe Excellentie in 's rijks schatkist ten be hoeve van een fonds voor de verde diging van het rijk en koloniën, te storten tien percent van het vermogen, „arme Maria", zooals ze mij vaak noemt. Maar ze acht je toch zeer hoog, antwoordde Holger, wien het slechts met moeite gelukte zijn hevige ge moedsbeweging te onderdrukken. Ze waren bij een waterplas blijven staan, die niet ver op zij van den weg in een laagte lag. Boven den plas raasde de wind door de takken en van verre hoorde men het gedonder der golven tegen den oever. Maria keek naar den stillen, zeer donkeren waterspiegel waarin de maan zich weerkaatste. Ze zag daar een andere, vreemdsoortige schijnwereld. Holger sloeg Maria gadeop haar gelaat lag de uitdrukking van smart, maar ook die van de hoogheid der minnende vrouw. Je noemt mij jou verloofde en toch bemin je Simona? vroeg ze aarzelend en met tranen aan de wimpers. Ja, ik noem je zoo, omdat alles, wat groot en goed in mij is, je dien naam geeft. Maria het gelukte hem nu, zijn stem vast te doen zijn ik zal openhartig tot te spreken, zooals je dat wenscht. Je zult in mijn bin dal ik na afloop van den tegenwoor- digen oorlog zal bezitten. Als maatstaf voor de grootte van mijn vermogen zal gelden mijn eerste aangifte voor de vermogensbelasting minstens 12 maanden na het sluiten van den vrede tusschen Duitschland, Frankrijk en Engeland. Bij vroeger overlijden zullen mijne erfgenamen verplicht zijn voor het zelfde doel tien percent van mijne nalatenschap in 's rijks schatkist te storten. Mocht voor de dekking van de nu gemaakte en nog te maken oor logskosten of voor de verdediging van onze koloniën eene extra belas ting geheven worden, dan behoud ik mijnen erfgenamen en mij zelf het recht voor, om de bovengedane toe zegging tot de helft te verminderen of de extra belasting, voor zoover zij van het vermogen, op de wijze van de Duitsche „Wehrsteuer" geheven wordt, van de verschuldigde bijdrage af te trekken. Als het blijkt, dat mijn vermogen na afloop van den oorlog niet ver minderd is, dan zal de door mij toe gezegde bijdrage een som uitmaken van circa f120.000. ik vermeld dat in de hoop, dat velen, die, naar ik ver wacht, mijn voorbeeld zullen volgen, hetzelfde doende, de regeering in staat zullen stellen, te beoordeelen, wat voor het door mij bedoelde fonds aan vrijwillige bijdragen te verwachten is. Zijn er onder de vermogenden, die zich alleen tot het doen eener bijdrage, als door mij toegezegd, willen verbinden, mits zij de zeker heid hebben, dat een groot bedrag bijeenkomt, laten zij dan de voor waarden stellen, dat naar den ver mogenstoestand, volgens de laatste aangifte, minstens honderd millioen aan bijdragen worden toegezegd. Ik wensch die restrictie niet te maken, maar ik kan het begrijpen, dat anderen dit wel wenschen. Tijdens mijn leven mag aan nie mand medegedeeld worden, wie de schrijver van dezen brief is. Voor deze daad wensch ik lof, blaam of dank van niemand. De regeering,hoogelijk waardeerend de offervaardigheid w.rarvan dit aanbod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te belasten. Zij, die daartoe willen medewerken langs den aangegeven of een soort gelijken weg, gelieven zich bij den minister van binnenlandsche zaken aan te melden. Hofbsrichien. De Koningin en de Prins hebben gisterenochte d de godsdienstoefening in de Ned. Hervormde kerk in de Duinstraat te Scheveningen bijge woond. Het ruim van de kerk was nenste lezen en vonnis over mij vel len want wat je zult hooren, is een bekentenis. Van je schuld, Holger? Vraag niet oordeel, nadat je mij gehoord hebt. Zie, Maria hij trok bij 't verder gaan haar arm weer door den zijnen de kunstenaar leidt min of meer een dubbel leven, een licha melijk en een tweede in het rijk der phantasie, waarheen hij met voorlief de vlucht. Hier ontplooit zich de schit terende kleurenpracht, wélke alleen de oogen zijner ziel aanschouwen hier vertoeft hij onder scheppingen van de volkomen schoonheid en har monie, welke men op aarde nog niet vindt. Welnu, Maria, door deze leven dige phantasie leef ik tegenwoordig als 't ware midden in een visie,Simona in haar omgeving. Dat ontsteekt mij zoodanig in geestdrift, dat ik er naar moet streven om deze beelden op mijn linnen te tooverenzij verwek ken den roes, die de geestdrift van den kunstenaar voor zijn onderwerp doet ontstaan, en deze roes heeft mij aangegrepen. Doch wees er verzekerd van, hij wordt zwakker naarmate het werk van het penseel zijn voltooiing ingenomen door soldaten. Ais voor ganger trad weer op ds. Barbas, pre dikant te Hengelo, die thans als reserve-luitenant onder de wapenen is. Staten Generaal. De Tweede Kamer is tegen Woens dag des voormiddags 11 uur bijeen geroepen, en de Eerste Kamer dien dag des namiddags half twee. Landstorm. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten van de landmacht ver zocht aan de burgemeesters onver wijld opgave te zenden nopens hen die volgens de bepalingen van de paragrafen 2 en 3 der Landstormin structie, iandweerplichtig zijn en niet in de registers van den landstorm zijn ingeschreven. Graaninvoer. De regeering heeft maatregelen genomen om den invoer van graan voor ons eigen gebruik te verzekeren zoo noodig, indien particulieren daar bij bezwaren mochten ondervinden, door consignatie aan het Nederland- sche gouverment. Rijkspostspaarbank. Men deelt ons mede, dat evenals bij de bij-rondere spaarbanken ook aan de Rijkspostspaarbank de toe stand gaandeweg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 1—7 Augustus, dus onmid- delijk na de paniekdagen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 8—15 Augustus, Van 1 tot en met 7 Aug. werd in totaal uitbetaald ongeveer 2,5 milli oen, de inlagen bedroegen toen ech ter reeds bijna 1,5 millioen, een be drag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsomstan digheden (de in vele vakken bestaan de werkeloosheid en de belemmering van het crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaken hun spaar penningen aan te spreken. Onder de inlagen waren zonder twijfel begrepen aanzienlijke sommen, die in de eer ste angst van de spaarbank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de veilige bewaarplaats teruggebracht werden. In het tijdvak 8—15 Augustus be droegen de inlagen bijna f991.000, dus minder dan in eerst genoemde periode, doch de terugbetalingen wa ren in nog veel belangrijker mate ge daald (n.i. tot f 1.083.000) zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen inlagen en terugbetalingen bestond van f 92.000 Werden van 1—7 Augustus in alle provinciën en groote plaatsen de in lagen door de terugbetalingen over troffen in Overijsel, Gelderland, nadert. Vaak genoeg reeds heb ik deze phasen doorleefd om ze nauw keurig ie kennen. Wat ik voor Simona gevoel, is dus altijd slechts de hoogste bewondering, maar jou behoort mijn hart, bij jou ben ik thuis. Zul je je daarmee tevreden kunnen stellen Maria zuchtte zwaar. Ik zou je liever heelemaal gehad hebben. Maar als men een be roemd kunstenaar bemint, wat im mers ongetwijfeld als een bijzonder voorrecht wordt beschouwd, moet dat wel zoo zijn. Voor jou blijft toch het beste deel, Maria, zei hij op hartelijken toon. De geest van den scheppenden man behoort aan de menschheid en jij zult hem niet kunnen vasthouden, dat kan geen vrouw, omdat de godheid aan dezen geest de scheppingskracht schonk en het de heiligste plicht van den man is, deze kracht te laten wer» ken. Ti acht dus niet mij daarin te belemmeren. Als man van eer weet ik, wat ik je verschuldigd ben, maar jij, Maria, heb geduld en wees toegevend jegens mij. Wil je dat? voegde hij er op smeekenden toon bij. Ja, Holger. Het ligt niet op mijn Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord Brabant, Limburg en Zeeland, overtroffen de inlagen de terugbetalingen. Het aantal aanvragen urn temgbeia- lïng in de laatste dagen van Juli zoo schrikbarende groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is ge daald, misschien zelfs tot beneden het gemiddelde en talloos zijn dege nen, die hun in de paniekdagen ge dane aanvragen herriepen. Terug in het vaderland. Zaterdagmiddag kwamen teOlden-, zaal 2 extra treinen aan uit Duitsch land met 1300 personen, alien Nederlanders, uit midden Zwitserland. Drie dagen en drie nachten had men achtereen gespoord. Alle reizigers wa ren vol lof over de hulp welke men aan Duitsche stations had ondervon den. in een der treinen was even voor de grens een koppelstang ge broken, waardoor het achterste ge deelte eerst later arriveerde. Vlissingen, 24 Augustus. Berichten in verband met den Oorlog. Naar aanleiding van den doorH.M. deKoningin te kennen gegeven wensch dat haar aanstaande verjaardag niet feestelijk worde herdacht, zal de ge bruikelijke ontvangst ten huize van den Commissaris der Koningin op Maandag 31 Augustus a.s. niet plaats hebben. Vanwege de Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken werd Zaterdag op het terrein van de electrische centrale alhier, een oefening gehouden onder leiding van den heer dr. Van Maanen. Aan de oefening werd door onge veer 75 vrouwen en mannen deelge nomen en bestond in het verbinden van gewonden op het terrein, waarna deze op de brancards in en uit de tram werden gedragen. De oefening slaagde geheel naar wensch. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenmiddag werd in de Korte- delft een 14jarige jongen door een onbekend gebleven wielrijder aange reden en kwam zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Na in een woning te zijn binnengedragen werd geneeskundige hulp ingeroepen en op medisch advies werd de jongen per rijwielbrancard naar het gasthuis overgebracht. De wielrijder had een paar woorden van verontschuldiging gesproken en was daarop weggereden. Ned. Herv. Kerk. Ds. G. Enkeiaar te Wijngaarden hoopt Zondag 30 weg om de stoute vlucht van je geest te hinderen; ik zal geduldig zijn en dankbaar, dat ik je vrouw mag wezen. ik wist het. mjjn Maria. Waarlijk, mevrouw von Geerls heeft gelijkje bent en blijft de verpersoonlijkte liefde der vrouw. Het ontging hem niet, dat ze in hevige tweestrijd verkeerde, en dat te zien, sneed hem door 't hart. Hol ger wist, dat hij, om haar te sparen, niet volkomen waar tegenover haar was geweest. Wat hij voor Simona gevoelde was oneindig mee.' dan de roes van geestdrift van den schilder voor zijn onderwerp en alleen aan zijn buitengewone wilskracht was het te danken, dat hij juist in dezen tijd van den zwaarsten strijd tegenover Maria woord kon houden, doch hij mocht de voltrekking van het huwe- SiJk niet langer uitstellen, als hij haar niet een ongeneeslijke wonde wilde toebrengen. Je zwijgt zoo lang, kind. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1