Liefde en Strijd. VRIJDAG 52e 1914' «TSTRAAT in huis Éemak- Spaar- ren. .INC Igheden. chels, Haaf»6 eken van BïJ» Firma F. VAN DE VELÜ Ir., Kleine Mark! 58, Vlissingen. Telefoon luiere. 16 fersÉjnt degelijk, uitgezonden! op Zsadag en algesneen erkende Mstelijke Map gemeentebestuur Nederland en cis Oorlog. PEUILLETON "'BINNENLAND i j^jo® lOG n t o o r burg. in voorraad ÏEN, voorts POMMIES ITEAU DE dE enz. enz, 2I\, t.wüiA Je en roode- USCAATen iene merken Ie huizen, oopeqj, stelt eis te leveren. dQk 21. 9. ikondiging. vordt jestaetl vervoerd, toer geene veranl- 9. rtikelen, miers, Kapf>eC toorts. n. kaarsen het' ling. Jaaksma, •men m dir^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 130 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent iHfe ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- rj F*{% gulden bij dood gulden bij verlies J gulden bij verlies J Hftgulden bij verlies jfti ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 9 g 11| p lange ongeschikt- /®"||l door van een hand, 1 van |1||| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUvvi heid tot werken U een ongeluk voet of oog JLCJ *11 een duim JL5JU> wijsvinger KJ%J anderen vinger Oize uliheerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeiuk bekomen op trien, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. ftlg. Verzek. Bank" te Schiedam BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van de kohieren der Bedrijfsbelasting, dienst 1914/15 No. 3 en 4. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn gezonden, de door den Directeur der directe belastingen te Breda excecutoir ver klaarde kohieren No. 3 en 4 wegens de bedrijfsbelasting dienst 1914/15; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uiigenoodigd om kunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort,den21Augastus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Bijeenroeping Staten-Generaal. Binnenkort zal aan de Tweede Kamer een ontwerp-Beurswet worden aangeboden, terwijl nog andere spoed- eischende wetsontwerpen bij de Tweede Kamer zullen worden inge diend. O. a. een wetsontwerp, waar bij aan de gemeenteraden de bevoegd- beid wordt verleend om de keus van wethouders, welke den eersten Dins dag in September moet geschieden en van de vaste commissiën in den Raad. welke eveneens in September plaats heeft, tot later te verschuiven. Het is zoo goed als zeker, dat de Kamers in den loop van de volgende week ter afdoening van deze en an dere wetsontwerpen, waaronder het reeds ingediende wetsontwerp ter uitbreiding van de bevoegdheid om vrijstelling van briefport te verleenen, zullen bijeenkomen. Minister Treub over de Tarwe-oogst. In een onderhoud dat mimster Treub bad met een der directeuren van het Haagsche correspondentiebureau zei hij o. a. het volgende Het gerucht dat van rijkswege de inkomende tarwe krachtens de levens- middelenwet te Rotterdam in bezit is genomen, noemde de minister in hoofdzaak juist. De voorraad tarwe meel (omstreeks 25 millioen K.G.) zou maar voor 2 a 3 weken voor het binnenlandsch broodverb'uik vol doende zijn. De normale toevoer van tarwe is zeer verminderd, en hoewel in de laatste dagen weer enkele graan schepen langs den Nieuwen Water weg binnen komen, zou op een nor Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 55) o(Nadruk verboden.) Eindelijk bereikte hij een klein Plateau en wat hij daar zag deed hem sprakeloos van verrassing blijven staan. Ongeveer ter zeifder tijd, dat.Hol- ger Avenstein verliet, had Simona haar Achmed laten zadelen om een van die dolle ritteq, te maken, waarin 26 in den laat sten tijd smaak had gekregen, ofschoon ze des morgens van haar ouden dokter Rüdinger een brief had ontvangen, waarin hij haar net rijden streng verbood. Ze kon het niet in huis uithouden selfs de muren van haar sprookjes achtige woning schenen haar heden le eng, naar buiten dus op den rug Van haar moedig dier, naar het woud e® naar het pas ontdekte doel, het Plateau, dat de volksmond de „klui- 2enaarshut" noemde omdat daar jaren geleden een kluizenaar had geleefd, malen toevoer niet zijn fe rekenen. Men moet er op rekenen dat de broodprijzen in ons land spoedig zullen stijgen en reeds is het aan te bevelen dat de bevolking zich eraan gewent naast het verbruik van brood meer dan in gewone tijden rijst als voedsel te gebruiken. De tarweoogst is in normale om standigheden slechts voor 2'/a maand voldoendedie ooest wordt eerst dezer dtgen binnengehaald en moet daarna nog gedorscht en gemalen wordener za! niet vroeger dan over ongeveer een maand voor de bakke rijen een hoeveelheid van eenige be- teekenis van dien oogst beschikbaar zijn. Hoewel het nu onder deze omstan digheden bij den Minister een ernstig punt van overweging heeft uitgemaakt, ot niet zonder uitzondering al het graan, dat Maandag in Rotterdam aanwezig was, krachtens de Levens- middelenwet moest worden in beslag genomen, is intusschen, teneinde niet meer moeilijkheden aan den handel in den weg te leggen dan strikt nood» zakelijk was, van den maatregel uit gezonderd al de tarwe die op het oogenblik, dat de maatregel genomen werd reeds ter verzending Rijp- opwaaris in lichters was geladen, hetgeen ongevt er de heift was van de totale hoeveelheid op dat oogenblik in Roiterdam aanwezig, of 13 milli oen K.G. Door die in bezitneming van tarwe zal door de handelaars naar de mee ning des ministers geen schade kun nen geleden worden. Bovendien is de regeering voor nemens, nadat de taxatieprijs van de in bezitgenomentarwe zal zijn vastgesteld en aan belanghebbenden uitgekeerd, maatiegeien te nemen om, indien reëel bewijs kan worden geleverd, dat een handelaar bij den getaxeer- den prijs winstderving zou hebben, die winstderving op de een of andere wijze te vergoeden. Is het bewijs van die winstderving geleverd, dan kunnen de handelaren, en inzonder heid de buitenlandsche belangheb benden, er op rekenen dat de regee- rhg hen ten volle voor hun winst derving schadeloos zal stellen. De neutraliteit van de Schelde. In de tegenwoordige crisis is de positie van Nederland een zeer moei lijke, zegt de „Shipping World". De oorlog wordt langs haar zuid-ooste- iijke grenzen gevoerd en een inval of terugtocht in Limburg is eik oogen blik mogelijk. Het blad bespreekt verder de mo gelijkheid dat het noodig kan zijn dat Engeland langs de Westerschelde troepen naar België wil zenden, doch dan zou daarmede de neutraliteit van Nederland geschonden worden. wiens huisje, thans geheel met klimop bedekt, bijna geheel vervallen was en bij de menschen in een slechten reuk stond. Simona zag er allerverleidelijkst uit in haar grijs rijscostuum, de zilver grijze sluier fladderde om haar hoed als een licht wolkjede oogen glin sterden en om haar lippen lag een peinzend glimlachje. Den eigenlijken weg vermijdende, reed ze tusschen de slanke denne- stammen op den bemosten grond in flinken draf voortsoms raakte een twijg haar schoudersmet volle teu gen ademde ze de lucht in, die ge kruid was door den harsgeur en frisch, doordien ze over zee kwam. De zon drong met oranjekleurig licht door de wolken van nevel en weldra had de eenzame rijderes de hoogte bereikt waar de hemel zich plotseling scheen te openen, en een gevoel van buitengewonen levenslust doortintelde haar. Hoe „kostelijk waren het leven en de vrijheid. Ze steeg van haar paard, bevestigde de teugels aan den stam van een mooien treurberk en ging toen op Evenwel wijst het genoemde Lon- densche blad er juist op dat België reeds lang de souvereiniteit van Ne derland over de Westerschelde niet erkent en zet dan nader de gebeur lijkheden uiteen welke het gevolg zouden kunnen zijn van het schenden van de neutraliteit der Schelde en het hoopt dat Nederland niet voor het dilemma geplaatst zal worden daar omtrent een definitieve beslissing te moeten nemen. Uitvoerverbod Engelsche steenkolen opgeheven. Het vraagstuk van de steenkolen- voorziening van Nederland is door deze maatregelen veel minder nij pend geworden dan het gedurende de afgeloopen week is geweest. Naar wij vernemen, is het verbod van uitvoer van Engelsche steenkolen naar Nederland opgeheven onder be paalde waarborgen, hierop neerko mende, dat zekerheid wordt gegeven, dat <je kolen werkelijk uitsluitend bestetnd.zijn voor Nederland. Een tweede interneeringsdepot. Naar wij vernemen bestaat bij het Deprrtement van oorlog het voorne men om een tweede Interneerings depot op te richten voor in ons land ontwapende of uit de hospitalen als genezen ortslagen miiitairen van oorlogvoerende partijen. Dit tweede depöt zal gevestigd worden in Gaas eriand in ae nabij heid van Balk. De voorbereidende maatregelen iot de inrichting van dit depot zijn reeds getroffen. Het iigt in de bedoeling de Belgische en Duitsche geïnter neerden van elkander te scheiden. Alkmaar blijft aangewezen als de pöt voor de Duitschers, terwijl de Beigen naar Gaasterland zullen wor den overgebracht. Tot heden is het aantal geïnter neerden van beide naties betrekkelijk gering, doch men verwacht dat dit gedurende den duur van den oor log belangrijk zal stijgen. Een onbekend voedingsmiddel. Indien de abnormale toestand in het handelsverkeer, door den oorlog tevoorschijn geroepen, lang mocht aanhouden, zoodat de aanvoer van graan zoo goed als stop gezet zou worden, zou binnen korter of langer lijd, naarmate de aanwezige voorraden strekken, tekort aan meel en dienten gevolge aan brood ontstaan. In dat geval zouden ook de Nederlanders moeten leeren, het gebruikelijk dage- lijksch menu te wijzigen en bijvoor- deeld bieten en andere-landbouwpro- ducten te eten. In verband met deze mogelijkheid stellen wij ons de vraag, of onder de alsdan te „ontdekkers" „nieuwe" levensmiddelen niet te pin de bank voer het huisje zitten, die door slingerplanten en weelderig woe kerend onkruid bijna geheel bedekt was. Daarnaast stond een tafei van de primitiefste soorteen in den grond geslagen paal met een blad er op. Met haar armen op deze tatel leunende staarde Simona in de verte hier kon ze rondom zich de zee zien en de levenwekkende adem der on beperkte vrijheid omwaaide haar. Een diepzinnig woord van Goethe, dat ze heden had gelezer, wilde haar niet uit de gedachte „Wat raakt het jou, als ik je bemin Nu had de zon met een geweldigen stralenbundel de nevels doorboord, maar nog zweefden gulden nevelen boven zee en iand; juist schitterden op den staalblauwen achtergrond geelachtige wolken, die boven den dennewand beneden een groenachtig vochtigen sluier trokken. Op dit oogenblik verscheen op de hoogte Holger Storm en bleef onwil lekeurig staan. Was dat werkelijkhein of een visioen Kom maar nader, riep Simona hem toe; zeker, ik ben het. O, wat zette u een ontsteld gezicht. da's, in den volksmond olienoten ge- heeten, een rol van belang zouden moeten spelen. Reeds vroeger is er meiding van gemaakt, welk een uitstekend volks- voedsel de goedkoope olienoten vormen kunnen. In goed doorbranden staal is het een smakelijk eten en de voedingswaarde is zeer aanzienlijk. Thans worden zij, nadat in de fabrie ken voor andere doeleinden de oiie- standdeelen er aan onttrokken zijn, gebruikt ais een veevoeder, dat om zijn degelijkheid ten hoogste gewaar deerd wordt door zijn buitengewoon groot zetmeelgehalte, waardoor het onder de veevoeders bovenaan staat. Waar men elders, in het zuiden van Frankrijk bijvoorbeeld, amandelen gebruikt in üjden van nood, als we misschien thans gaan beleven, zou men hier op dezelfde wijze van olie nootjes gebruik kunnen gaan maken. De aanvoer dezer vruchten naar ons land is vrij aanzienlijk,niettegenstaande als voedsel de pinda's tot dusver uitsluitend ais delicatesse bij het des sert in aanmerking zijn gekomen. De mogelijkheid is dus niet buitengeslo ten, dat van overheidswege de aan dacht op de olinoten zal vallen om ze als volksvoedsei te doen dienen. En weiiicht is de tijd niet ver af, dat de regeering ook de beschikking over de aanwezige voorraden olieno ten in de hand za! nemen, zooals zij reeds heeft gedaan m t betrekking tot de hoeve-iheden graan in bran derijen en brouwerijen. Sollicifeeren. Het Weekblad van den Nederland- schen Bond vanGemeenteambtenaren wijst er op, dat bij ons te lande te veel wordt gesolliciteerd. Dit vordert van de sollicitanten veel tijd en veel geld. Soms zelfs worden oproepingen van sollicitanten «plaatst, terwijl feitelijk reeds vaststaat wie de uit verkorene zal wijn. Het euvel van het onnoodig soliiciteeren zou ook zeer ingeperkt kunnen worden, indien som mige oproepingen wat duidelijker en uitvoeriger gesteld worden omtrent eischen van bekwaamheid, leeftijd, maatschappelijken welstand, fortuin, godsdienstige en politieke overtuiging, gezondheidskeuring enz. laat men ze dan ook pubiiceeren. Allen, die niet aan die eischen voldoen, kunnen dan hun sollicitatiestukken thuishouden. Zeker zou bij publicatie menigmaal een storm van verontwaardiging op gaan over sommige voorwaarden, maar ook daarvan juist is bekendheid beter. Het getal gegadigden zal ook minder zijn en niet zooals 'hans meermalen geschiedt door gemeente besturen kunnen worden aangewend Wees gegroet, mevrouw dat noem ik inderdaad een zeldzaam ge luk, u hier te vinden, alsof een on zichtbare hand mij hier naar toe heeft geleid. Zou men werkelijk niet in ernst gaan gelooven, dat er een magnetische band is, die twee menschen met ge lijke sympathieën of ze willen of niet, tot elkaar trekt? Dat ontken ik in 't algemeen niet; of het echter op ons geval van toepassing is, dunkt mij twijfel achtig. Ik kwam hier bij mijn klui zenaarshuisje ik noem namelijk dit plekje het mijne, omdat ik het zelf ontdekte, verklaarde ze met haar bekoorlijk glimlachje, om eens een poosje in de stemming te blijven niet verrukkelijk en geheel van de wereld afgescheiden, en moet ik u vertellen, waarover ik nadacht? Maar neen, laat ik u liever zeggen, dat ik eigen lijk boos op u moest zijn, meneer Storm: En waarom mevrouw? Omdat u uw woord niet gehou den hebt, antwoordde Simona en zette het gezicht van een pruilend kind. U beloofde immers op onze zitting van gisteren een voortzetting te laten om jaarweddeverbetering tegen te houden, ook de rechten en plichten var, den ambtenaar dienen vooraf meer bekend gemaakt te worden. Het is ook zeer in het belang van de ge meenten, dat zich juist die ambtenaren aanmelden welke voor de betrekking het meest geschik! zijn. De gemeente vraagt toch geen sollicitanten om het belang der ambtenaren te dienen, maar zuiver in haar eigen bJang. De beschouwingen van het bondsblad verdient zeker bij de gemeentebesturen ernstige overweging. Paus Pius X Aan het „Centrum" oniieenen wij nog de volgende ievensbijzonderhe- den van wijlen Paus Pius X Op 2 Juni 1835 werd Pius X te Riese, een dorp in de provincie Treviso, geboren uit zeer eenvoudige ouders. Zijn vader Giovanni Battista Sarto was in die plaats gemeente bode met een inkomen, dat nauwe lijks toereikend was om in de be hoeften van het groote gezin te voorzien. Er waren tien kinderen, van wie de latere Paus de tweede was. Naar zijn grootvader ontving hij de voornamen Jozef Melchior. Van jongsbeen af toonde Jozef Sarto een godsdienstig gemoed te bezitten en een scherp verstand- Als misdienaar leerde hij het latijn, wurd daarna in de gelegenheid gesieid het gymnasium te Castelfranco te bezoe ken en ging dan naar het seminarie van Padua. Steeds muntte hij uit en nam een eerste plaats onder de stu denten in. Met bizondere dispensatie wegens zijn jeugdigen leeftijd ontving hij reeds in S858 de H. Priester wijding en werd eenige dagen later kapelaan te Tombolo, een dorpje in de buurt van Riese gelegen. Daar bleef hij negen jaren werkzaam, om in 1867 benoemd te worden tot pastoor te Salzano, een aanzienlijk dorp bij Ve netië, waar hij de zielzorg waarnam tot 1875, toen de Zeereerw. h er Sarto zijn aanstelling ontving tot kanunnik van Treviso, in welke hoedanigheid hij na den dood van den Bisschop van dat diocees ruim een half jaar als vicariscapitularis dat bisdom bestuurde. De toewijding en de groote ia'ten- ten, waarvan de altijd nederige priester in zijn verschillende functiën blijk gaf, vestigden de bizondere aandacht des Pausen op hem en toen in 1884 de bisschopszetel van Mantua open kwam, werd de Hoog- eerw. heer Sarto daarop verheven. Negen jaren bestuutde hij het dio cees met een ijver, die hinderpalen kende noch vreesde. Toen benoemde Paus Leo XIII hem tot kardinaal en patriarch van Venetië, en als zoodanig kon hij, meer «og dan vroeger, een volgen, en u hebt me vandaag te vergeefs laten wachten. Ik zou u willen verzoeken mij van deze zittingen vrij te willen stellen. Vrijstellen Nudat is toch een beetje kras. Er ligt u zeker niets meer aan mijn portret gelegen en ik had mij er ai zoo op verheugd. Maar, als u er geen zin meer aan hebt, laten we het. Dat doet in eik ge val de stemming, vervolgde ze en de zucht om te plagen kwam weer voor den dag, goed beschouwd, geef ik toch niets meer om het beetje opschik en klatergoud, waarmee we ons leven trachten op te sieren. Rekent u het gevoel van een grooten hartstocht ook tot opschik en klatergoud? vroeg Hoiger. Neen dien verafschuw ik, ant woordde ze tegen haar overtuiging in om toch maar spoedig weer te kun nen tegenspreken. De hartstocht is niets anders dan een roes, die spoedig vervliegt. Niet altijd, mevrouw. De harts tocht, die uit de liefde geboren wordt, moet weliswaar overwonnen worden, maar de liefde blijft. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1