Liefde en Strijd. DONDERDAG Jiet Roode Kruis. Nederland en de Oorlog. TE KOOP. loojlni OOIS. No. 195 32e Jaargang 1914 |jp: firma f. VAK DE VEIDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestiap iBEMli. adres I "Tëüïlleton lieuw goed on. ME, wegens ver rijs van i 12,50 igsche Courant" k op wijzen, jkterprijzen, Ifde zijn? vaar men stake geen sprake 1 is fijn per 5 ons >aw en i&tigen t, dssch ikelen. tiers, Slappe11' licfiH iorts. aarsets ng. rhedeEs. tels, Haarde» ten van JBbcbt «Iaarsma, dA" aenin divert: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels f 0.40 voor iedere regel nieer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regei De abonnés, in't bezit eener f|f"| |°|gulden bij levens- rj Ff ITk gulden bij dood gulden bij verlies4 pfkgulden bij verlies A jfft. polis, zijn GRATIS verze- 3 81g11 lange ongeschikt- B door <1111 van een hand, van IfHBI kerd tegen ongelukken voor: Ld v U» heid tot werken een ongeluk voef of oog .SLvl# een duim 1ÖU Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. gulden bij verlies .J gfcAgulden bij verlies Pfgulden bij verlies van IE RBI van een JF*% van eiken een duim J.WU wijsvinger LdHJ? anderen vinger De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holi. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam IKoopste soorten. LUGGE LEVERING evelend fcrrichten icgeljjke len aan Hui-1 i anderszins is bij Timmerman de „VLISSING- zijn gratis ver-1 [waarden aan het vermeld. Irden een ongeluk I ram oi bootwor- VERDUBBELD en| gekeerd bvenslange onge-l :heid tot werken .d; es van een hand,) oog es van een duim; ies van een wijs- van eiken anderen| e de verzekerings- de „VLISSING- met die van an-J zal men tot del dat deze veel gun- Nog steeds vraagt ieder zich af, hoe het op den huidigen dag, in onze moderne, beschaafde landen, mogelijk is, dat een oorlog als die van heden, nog gevoerd kan worden. Voor 't voortbestaan van het maat schappelijk economisch leven is een dergelijke gebeurtenis een ernstig gevaar. Handel, industrie, landbouw, scheepvaart, alles staat met elkaar in de nauwste verbinding, niet alleen in eigen land, maar ook over alle andere landen. En wanneer het eene hokt, loopt ai het andere in de war Eén feit komt echter met dezen oorlog zeer duidelijk aan den dag, n.l. dat al die beschaving slechts schijn is, en niets is dan een barbaaisch in nerlijk met een schoonschijnend op pervlakkig vernisje. Wanneer we onze gedachten doen verwijlen bij hen, die als onmiddellijke slachtoffers van dat twintigste-eeuw- barbarisrae zullen vallen, bij die jonge levens, wier verwachtingen op de toekomst waarschijnlijk nog zoo hoog gespannen waren, dan toch zal onze ziel wel diep ontroerd moeten worden. En dan vraagt men zich af, waarom toch de burgers der verschillende natiën 't altijd maar toelaten, ja zelfs geestdrift betuigen, als de oorlog verklaard is. En dan zien we in onzen geest het tooneel van den strijd, 't slagveld, waar zooveel duizenden liggen te zieltogen in onnoemelijk lij den door hun wonden, veroorzaakt door de door de moderne techniek bijna volmaakte moordwerktuigen. Maar toch ontsnapt onze borst dan tevens een zucht van verlichting. We herinneren ons, dat er een vereeniging bestaat, die dit lijden van 'tslagveld zooveel mogelijk beperkt, en de gewonden zoo goed mogelijk verpleegt, n.l. „Het Roode Kruis." Wat moet het vreeselijk geweest zijn in vroeger jaren, toen de gevallenen maar bleven liggen op het slagveld, bloot gesteld aan ellende en Ouk aan. de menschelijke hyena's. Goddank is deze ellende zoo goed als verdwenen door de oprichting van deze vereeniging. En welk een zegen het Roode Kruis is kan men pas goed begrijpen, als men beschrij vingen leest van vroegere oorlogen. Henri Dunant, een Zwitser, die den Krimoorlog had meegemaakt, beschrijft op aangrijpende wijze de gruwelen van dezen strijd en de verschrikkingen van de slagvelden bij Magenta en Solferino in zijn ge schrift „een souvenir de Solferino." Hij eindigt met den eisch te stellen, dat de menschelljkheid en moraal gebiedend eischen, dat er voor de gewonden zal worden ge zorgd. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 54) O(Nadruk verboden. En dat is goed beschouwd ook zoo onschuldig, voegde ze er met 'n venijnigen blik op Maria bij, wan neer daaraan niet altijd 'n zeker ge vaar ware verbonden u begrijpt me dat noodlottig zou kunnen worden. Elk woord van de schijnbaar zoo welwillende juffrouw von Leisering trof Maria als een zweepslag en juffrouw Agnes merkte, dat ze haar Boel bereikt had. Voor den eersten keer was de jaloerschheid en het wantrouwen jegens Simona onder vreeselijke pijnen wakker geworden. Dus toch, ontsnapte 't dof aan debleeke lippen. Kind, u moet de zaak toch wer kelijk niet al te tragisch opvatten, maar alleen zorgen, dat er een eind aan komt. Lieve hemel, u bent een zeer verstandig meisje; verplaats u De zieken en verwonden moeten in den oorlog neutraal zijn, en evenzoo de tot hun verpleging dienende in richtingen. Hiervoor moeten vrijwillige organisaties opgericht worden, ge steund zoowel door mannen als vrouwen. Dit geschrift heeft inderdaad de uitwerking gehad welke door den schrijver beoogd werd. Het is in deze maand juist 50 jaar geleden, dat de naties het groote weldadigheidsverdrag sloten. In Augustus 1864 werd de Geneef- sche conventie gehouden in de oude zaal van het Raadhuis te Genève. Vandaaruit werd het denkbeeld var« 't Roode Kruis de beschaafde wereld ingestuurd. En van stonde aan heeft „Het Roode Kruis" een buitengewonen aanhang gekregen. Vooral Duitschland staat aar: de spits, waarschijnlijk door het feit, dat koningin Augusta van Pruisen zich aan 't hoofd stelde der organisatie. Doch ook in alle andere zoogen. beschaafde landen werden zusterverenigingen opgericht, met min en meer succes. In landen zooals het onze, waar weinig kans op strijd was, was ge durende vele jaren de belangstelling voor 't Roode Kruis gering, wat in de laatste jaren echter anders werd door het uitzenden van ambulances naar den Balkan oorlog, en door het enorm nuttige werk, dat daar door de Nederlandsche ambulance geleverd werd. Het hoofddoel dan van het „Roode Kruis" is het verplegen en verzorgen van gewonden en zieken in den oorlog, het doen vervoeren van hen naar daarvoor ingerichte hospitalen en het vormen van geschoold personeel. Vroeger werd door vrouwen en door mannen hulp verleend zonder eenige orde of regel. Nu de vernietigings kamp door de nieuvrerwetsche oorlogs middelen zooveel geweldiger is ge worden, moet er geschoolde hulp zijn. En daarvoor heeft het Roode Kruis gezorgd. In vredestijd worden volledige verplegers en verpleegsters gevormd, vrouwen en meisjes helpen daarbij andere werkzaamheden ver- leenen als naaien, verstellen, koken, wasschen, kieeren maken enz. Weer anderen houden zich bezig met gelden in te zamelen om ver bandmiddelen en verdere verplegings- artikeien in voorraad aan te schaffen en in geval van nood klaar te hebben. Cursussen worden gehouden in het transporteeren en hulp verleunen aan gewonden, terwijl ook meisjes worden geoefend om als hulpverpleegsters op te treden, als de beroepzusters in de nabijheid van de slagvelden zijn. Om nu ook aan andere naties hulp te kunnen verleunen, worden ambu lances ingericht. Deze bestaan dan uit: le een medisch deel: een medicus- eens in de positie van die twee men- schen beide interessant, intelligent, innemend, alleen onder den sterren hemel, waarmee ze dwepen en de kunstenaars hebben meeste! zoo'r, ruim hart. My zou zoo iets niet kun nen passeeren, wij werden nog naar de strenge regels van de goede zeden opgevoed, maar de jeugd van tegen woordig gaat haar eigen weg dus, zooals gezegd is, de twee moeten gescheiden worden. Ze praatten nog een poosje door, doch Maria verstond het gesprokene nauwelijks en beantwoordde met een afwijzend gebaar de beleefde woorden der juffrouw van gezelschap, waarin iets van „niet langer willen storen" voorkwam zij koesterde den inni- gen wensch, dat ze Holger niet in deze gemoedsstemming mocht ont moeten het was noodzakelijk, dat ze eerst weer wat tot zichzelve kwam. Ze liep een eindsweegs terugein- delgk moest hij toch wel komen. Haar slapen kloptenze had geen kracht meer om te denkenalle gevoel concentreerde zich in de vlijmende smart die een hevige jaloerschheid verwekt. leider, een chirurg, een medicus voor inwendige ziekten en enkele assisten ten, ten 2e eenige gediplomeerde verpleegsters en verplegers, die bewijzen hebben gegeven volko men op de hoogte te zijn van 't vak, en ten 3e een administrateur, twee koks en enkele knechts. Daar bij komt een volledig': ziekenhuis- inrichting, ledikanten, bedden met toe- behooren, verbandmiddelen, instru menten, medicijnen en transportmid delen. Verder proviand voor den duur, die men rekent, dat de ambu lance uitblijft en naar geiang van 't aantal gewonden, dat men berekent. Kortom alles, wat in een gewoon ziekenhuis noodig is voor eenige maanden. Men ziet hieruit, dat de kosten voor een dergelijke inrichting niet gering zijn, en om een denk beeld te geven, wat er wel noodig is, diene dat de ambulance die in den Balkanoorlog naar Griekenland voor den duur van drie maanden werd uitgezonden f 120.000, zegge hon derd twintig duizend gulden heeft gekost, terwijl dan nog wel de reis er heen vrij was. Er zijn wel goed- kooper ambulances uitgezonden, maar 't gemiddelde voor éen uitzending kan men toch zeker op minstens 60 mille schatten. Er zijn echter bij het uitzenden van ambulances nog eenige formaliteiten te vervullen, anders heeft men kans vergeefschen arbeid te doen. In de eerste plaats heeft de vereeniging „Het Roode Kruis" en wel het hoofd bestuur alleen het recht om ambu lances uit te zende i, doch ook alleen maar, als het betrokken tand zijn goedkeuring daaraan hecht, en de andere oorlogvoerende partijen geen bezwaar hebben. Gaat men op eigen risico, dan loopt men gevaar, terug gezonden te worden, terwijl voor de persoonlijke veiligheid geen enkele waarborg bestaat. Zendt het Roode Kruis een ambulance uit dan geniet het personeel de bescherming van 't rijk, waar het zich bevindt. Het is hieruit duidelijk, dat het meest wenschelijke is, zich met het Roode Kruis in zijn vaderland in verbinding te stellen. Ook in vredestijd heeft deze orga nisatie werk genoeg, om voortdurend de verschillende benoodigdheden in orde en bij elkaar te houden. Daar voor bestaat een centraal depót, waar alles zorgvuldig opgesteld is. Haar arbeid kan zich in vredestijd ook uitstrekken daar, waar zorg en ellende van allerlei aard is, als ar- menverpleging, zorg voor verwaar loosde kinderen, jeugdopvoeding, de hygiene bevorderen enz. enz. Dit alles behoort b.v. in Duitschland tot hei arbeidsveld van „Het Roode Kruis". Ons land is daarin niet achterlijk, al is het Roode Kruis dan niet zoo uit- Of zou hem misschien iets over komen zijn? Maar dan zou hij bericht zenden, omdat hij wist, dat ze hier was wachten dus maar,totdat hij zelf kwam of dat ze een boodschap ontving. Het was zeer schemerachtig ge worden en reeds over negenen. De wind was nog meer opgestoken en bruiste met kracht door de kruinen der populieren. Steeds den blik op den ingang van Irvingsburg gericht houdende, ging zij aan den anderen kant van de boomen op en neer1, alsof ze ver wachtte, dat hij stellig daar zichtbaar zou worden. De wind droeg den klank van de klok in den toren van Elmsbeck, die ook de kwartieren sloeg, naar haar toe en telkens was 't haar alsof ze een steek in het hart voelde. De schemering was nu overgegaan in het donker van den avondop Irvingsburg werd het hier en daar achter de vensters lichtook in Si- mona's kamer brandde lichtzij was dus thuiszou Holger er ook zijn Maria ging dichter naar het park en toen zijwaarts van het park op een gebreid.Wij hebben naast „het Roode" verschillende andere „Kruizen", het Witte, het Oranje en het Groene Kruis. Dit zijn ieder op zich zelf zeer nuttig werkende organisaties. Het schijnt me toe, dat b.v. de arbeid van Ons Groene Kruis te Vlissingen zoo algemeen als nuttig en zegenrijk bekend is, dat daarover niet veel behoeft gezegd te worden. Het eenige bezwaar, wat tegen deze afzonderlijke vereenigingen zou kunnen worden aangevoerd, is dat verdeeldheid verzwakt. Door het op treden van de verschillende kruizen kan men de gegronde hoop voeden, dat echter in nood de meest moge lijke samenwerking bestaat en hier ook de in Ons vaderland ingeroeste spreuk geldt: Eendracht maakt macht. A. Koninginnedag. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, dat met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden Haar verjaardag niet feestelijk zal worden herdacht. Ook van het uit steken van vlaggen dient te worden afgezien. Geen ridderorden. Naar wij vernemen, is met het oog op de tegenwoordige omstandighe den, de op 31 Augustus van elk jaar gebruikelijke toekenning van Neder- landsche ridderorden, ditmaal niet te verwachten. De verhouding tusschen Nederland en België. In een aantal Belgische bladen is het volgende stuk opgenomen (in de Waalsche bladen in het Fransch) „Het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring heeft, zooals alle Nederlanders,met groot leedwezen vernomen, dat de openbare meening in België, ondanks de eerlijke voor lichting van de Belgische pers, door een betreurenswaardig misverstand tegen Nederland is ingenomen. De in België wonende Nederlanders hebben daarvan reeds schade en ge vaar ondervonden. Het bestuur van den N. J. K. doet daarom een beroep op de Belgische pers, om te helpen dit misverstand uit te roeien. De geruchten dat Duitsche leger afdelingen den Nëderlandschen grond zouden hebben betreden, zijn te eenenmale valsch. Het bericht dat een Belgische vlie ger Duitsche troepen op Nederland- schen grond zou hebben waargeno men, berust op de vergissing, sedert door hem zeïven erkend, dat hij de nieuwe uniformen van Nederlandsche smal pad tusschen twee heggen, die Simona's bezitting van die van haar buurman scheidde. Als men hier stond, kon men ongemerkt door de takken op het bordes kijken en daar bijna alles zien, wat er gebeurde, daar de maan hooger kwam en haar licht over de omgeving uitzond. Haar blik bleef op dat ééne punt gericht. Alles was daar ginds stil en niets bewoog zichplotseling sidder de zeuit het portaal viel een licht stroom naar buiten Franzeska die een bak met bloemen droeg verscheen en verdween even spoedig; eenige minuten verliepen nu kwam ook Simona in haar witachtige kanten japon naar buiten en naast haar Holger. Zij vergiste zich niethij was het duidelijk zag ze zijn donker hoofd en het bleeke gezicht dat tegen den zwarten baard afstak. Hij reikte de jonge vrouw de hand tot afscheid en ging de stoep van het bordes af om in het park te verdwijnen. Dus toch't Was, of Mar'a's hart voor een oogenblik stilstondeen zachte kreet ontsnapte aan haar lip pen; ze had zich wel op den grond troepen voor Duitsche troepen h:eft aangezien. Dat 5000 Duitschers bij hun door tocht in België naar Duitschland zijn verzorgd en van voedsel voorzien, >s waar. Maar het waren Duitsche vluch telingen, niet-militairen, die van alles beroofd, de menschlievende hulp der Nederlandsche Limburg rs niet tever geefs inriepen. De Limburgsche hospitalen zijn geopend voor gewonde Duitschers'en Belgen. Nog juist heeft daarvoor'de burgemeester van Maastricht een dank betuiging van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken ontvangen. Insgelijks heeft de burgemeester van Antwerpen in zijn proclamatie van 7 Augustus, de valsche geruchten over de houding van Nederland met kracht weersproken en zijn medebur gers ontraden de goede betrekkingen tot ons land door ongegronde en on billijke betoogir.gen te schaden. In de vergadering van de Tweede Kamer van 6 Aug. heeft de heer Troelstra gezegd dat onze sympathie uitgaat naar het heldhaftige Belgische volk, maar dat wij die sympathie niet beter kunnen bewijzen dan door ook zelf met de handhaving van onze neutraliteit te staan of te vallen. Bij deze woorden heeft zich de parle mentaire leider dr. B is en de gansche Kamer aangesloten. De geheele Nederlandsche pers stemt daarmede in en steunt de re geering in haar moeilijke taak om gelijk tot nu toe geen enkele inbreuk op de onzijdigheid toe te laten en deze tot het uiterste te handhaven onder alle omstandigheden. De Belgische pers, bezield van een geest van rechtvaardigheid en rede, zal niets nalaten om haar landgenoo- ten te overtuigen dat Nederland vast besloten en onverschrokken waakt voor hetzelfde beginsel, waarvoor het dappere België zich gedwongen zag het zwaard te trekken. (N. Ct.) Landstorm-afdeelingen. Daar het gebleken is, dat herhaal delijk verzoeken inkomen, om wape nen, munitie, enz., van vereenigingen, waarvan de leden niet of voor het tegenwoordige nog niet de verbintenis wenschen aan te gaan ais vrijwil liger bij den landstorm, wordt van bevoegde zijde er de aandacht op gevestigd, dat geen wapenen enz. worden verstrekt, dan nadat aan de eischen is voldaan, vermeld in de des betreffende regeling n.l. toezending van de duplicaat-verbintenissen, van het duplicaat-proces-verbaal van be- eediging van den commandant en van de geneeskundige verklaringen. Beslag op tarwe. Op last van den minister van land bouw is bij besluit van 18 Augustus neer willen werpen om te sterven. Toen Holger dien namiddag zijn kamer op Axenstein had bereikt, was hij nauwelijks met werken begonnen, of hij legde de teekenstift ook al weer neer. Het werd heden nieumendal hij was niet kalm genoeg. Hij had in zijn gedachten en voor zijn gees tesoog altijd slechts dat ééne beeld Simona. Haar als droomende boschfee te schilderen, scheen hem op een maal profaan, nu hg zoo met zijn kunst overhoop lag als tegenwoordig. Misschien later, als hij wat kalmer was, of misschien ook nooitniemand zou het geluk beschoren zijn haar zóo te mogen zien, zooals hij alleen haar beeld als de liefste herinnering in zijn ziel droeg. Hij stak zijn notitieboek bij zich en ging de deur uit om in het bosch, als de gelegenheid zich voordeed, een paai schetsen te maken. Doelloos dwaalde hij rond en volgde een hem onbekend half onder struiken verbor gen pad, dat langzaam en met flauwe windingen een heuvel opleidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1