Liefde en ragen; >SJE DONDERDAG 13 AUGUSTUS TBÖDé Nederland en de Oorlog. 52e Jaargang 1914 Firma F. 11 DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Intsrc. ID Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 2! oiMEENTEBESTUUR Kappen, diverse FEUILLETON fl INGEZONDEN STUKKEN ■i ■I SINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren J.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels 0,40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel pe abonnés, in't bezit eener C|fï gulden bij levens- 1"7 P*G gulden bij dood A fffeSjl gulden bij verlies A f A gulden bij verlies gulden bij verlies ft ("(gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #i BI I lange ongeschikt- /*^|I door "«R115 van een hand, van ||B|| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken f een ongeluk vVW voet of oog JLwv een duim IUU wijsvinger anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam GEMEENTEBESTUUR. Zomervacantie O. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat met het oog op de buitenge- (one omstandigheden de Zomervacan- je op de Openbare Lagere Scholen pet eene weeKwordtverlengd. De Nieuwe Cursus op deze scholen »ngt biigevolge aan MAANDAG DEN 24en AUGUSTUS a.s. in plaats van den 17en Augustus zooals eerst was bepaald. Burg. en Weth voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. en en geval tijden oroiit- |'g ge- welke thode ehoeft en te raties, araten drog- Deze ënt in eigen k aan [en in- oogen- in alle kosten symp- gaarne ngeval ederen u naar itvangt ijf nog sseer er 37) en be- m lichó u. Paarden j Mi Bechtj SMA, Jas PRIJZEN LANDBOUWPRODUCTEN De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter algemeene kennis dat bij besluit van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland enz. d.d. 12 Augustus j.l. de volgende prijzen voor onderstaande producten zijn vastgesteld I minimum prijs voor tarwe f 11.— per 100 K.O. maximum prijs voor tarwe f 12.— der 100 K. G. maximum prijs voor haver f 10.— per 100 K. G. Vlissingen, 13 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VHN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Crisis in den effectenhandel. Zoodra aan terugleiding ook van den effectenhandel in normale banen zal kunnen worden gedacht, zal de iegeering overleg plegen met de ver schillende organen op het gebied van den geld- en effectenhandel, met welke zij thans voortdurend in con tact staat en waartoe ook de provin ciale bond behoort. Er zullen dan in gemeen overleg maatregelen kunnen worden beraamd om te voorkomen, dat door een ploiselingen overgang tanden eenen toestand in den anderen een aantal eigenaars van effecten (welke voor prolongatieposten in on Ier pand zijn gegeven) zullen worden j .afgeslacht". Zoo noodig zal de re- I geering een noodwet indienen. De landstorm. Hoort men over de landstorm spre ien, dan blijkt duidelijk dat over dit deel onzer weermacht zeer overdreven voorstellingen rondgaan. Ten einde meer juiste begrippen hieromtrent ingang te doen vinden, wordt het volgende medegedeeld. Art. 2 le lid der landstormwet luidt iedere der rabat, rdt twee- eneden 10 56 (ben-) ag en nacht Roman van B. R1EDEL-AHRENS. 18) O(Nadruk verbode u Goeden avond, mevrouw begon hij, terwijl bij eenigszins aarzelend in hei licht trad, dat de kroon uit de zaal ook over het bordes verspreidde. Ik dacht ongezien het huis binnen te kunnen sluipen' om mijn overjas te halen, die boven in de gang in philo- sophische rust neerhangt, maar toen hoorde ik de zwaarmoedige tonen van Franzeska's harp en ik zag ook u te midden van de oranjeboomen, tn toen ging het mij ais de arme vlieg, die, door het verblindend licht aan getrokken, daar binnen in de zaal fladdert ik moest naar u toe om u goeden avond te zeggen. Holgers ernstig gezicht was in strijd raet de schijnbaar zoo zonder bedoe- !ing gesproken woorden en hij stond reeds op het punt om zich, zij het o?15 aarzelend, te verwijderen, toen r'mona hem na een korte weifeling Tot den landstoim behoort, be- houdens het bepaalde in art. 16: le. a. ieder, die van den dienst bij de militie is vrijgesteld, hetzij wegens broederdienst, hetzij wegens aanwe zigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, hetzij tijdelijk of voor .goed wegens kostwinner schap of wegens het verkeeren in een bijzonder geval b. ieder, die heeit deelgenomen aan de loting voor de militie en niet is aangewezen om daarbij te worden ingelijfd 2e. a.ieder die na volbrachten dienst bij de militie of bij de landweer uit den dienst is ontslagen b. ieder, niet vallende onder a., die gediend heeft bij de zeemacht, het korps mariniers en de marine- reserve, hieronder begrepen, bij het leger hier te lande, het reserve-perso neel bij de landmacht hieronder be grepen, bij de geuvernements-marine in Ned.-lndië of bij de koloniale troepen en bij het verlaten van den dienst gevestigd is binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het ko ninkrijk België, of zich na het ver laten van den dienst daar vestigt. 3e ieder, die daarbij overeenkom stig artikel 8, derde lid, is toegelaten tot een vrijwillige verbintenis. De landstormwet is in 1913 in wer king getreden, zoodat thans daartoe slechts behooren de 20 jarigen van den jaargang 1913, die nog niet ge diend hebben en de landweerlichting, die op 1 Aug. 1913 naar den land storm is overgegaan. Hierbij komen nog de militieplichtigen der bereden wapens en oud zeemiliciens, die, niet landweerpiichtig zijnde in 1913 recht streeks naar den landstorm gingen, benevens de oud-vrijwilligers, die in gevolge 2 ad b hierboven hebben gediend. De landstorm kan voor den gewa- penden dan wel voor den ongewa- penden dienst worden bestemd voor den gewapenden dienst echter kunnen alleen zij worden aangewezen, die vroeger hebben gediend, met uitzon dering van hen, wier werkkring bij land- of zeemacht hen niet tot den gewapenden dienst eigent. Voor de oproeping moet te voren bij Kon. besluit machtiging worden verleend. Alsdan kunnen door den opperbe velhebber de diensten der landstorm- plichtigen, wanneer, waar en naarmate het belang der landsverdediging dit vorderen mocht, worden gevorderd. Van het verleenen der bovenver melde Kon. machtiging, die echter niet de onmiddellijke oproeping be hoeft mede te brengen, wordt bij openbare kennisgeving mededeeling gedaan. De openbare kennisgeving bevat tevens verschillende bepalingen den landstorm betreffende. met een beweging van de hand tot blijven uitnoodigde. Ik verheug me, u te zien, laten we nog een poosje babbelen, ant woordde ze op gedwongen schertsen den toonweet u dan niet, dat de poorten van Arcadië nog open staan, tot de heerlijkheid van het rijk te gronde is gegaan Hij was vlug de trap opgekomen en stond nu naast haartoen Simona hem aanzag, bemerkte hij, dat ze ge weend had. Gevoelt u zich ontevreden, me vrouw? vroeg hij getroffen. Soms ja, maar vooral vandaag. Wie lijdt weieens niet onder zijn ge moedsstemmingen En ik met mijn beweeglijke vlindernatuur heb daar onder vooral te lijden. Maar wat ik zeggen wilde waarom laat uw vriend, baron von Warneck, zich hier toch heel maal niet meer zien? Holger's gezicht begon donkerder te staan. Leo is sedert eenigen tijd ver anderd. Ik weet niet of zijn eigen aangelegenheden hem zoozeer in be slag nemen, dan of hij iets tegen mij heeftbijna schijnt mij het laatste het De in het buitenland vertoevende landstormplichtigen moeten alsdan naar Nederland terugkeeren en zich gereed houden. Voor eventueele vordering worden de betrokken burgemeesters aange schreven, die alsdan den op te roe pen landstormplichtige eene oproe ping doen toekomen. Deze oproeping behoeft dus geenszins voor alle land stormplichtigen gelijktijdig plaats te hebben. Voor de Belgen. Aan onze land- en stadgenooten. Diep ontroerd door het verschrik kelijk lot van de ongelukkige slacht offers van den oorlog in België, doen de ondergeteekenden een beroep op hun landgenooten om met hen het lot van die ongelukkige Belgen eeni- germate te verzachten. Overtuigd, dat in deze dagen voor eigen ömeeving terecht veel gevraagd wordt, twijfelen ondergeteekenden toch niet of velen zullen ook bereid zijn mede te werken het omzettend leed van deze slacht offers althans eenigszins te verzachten. Wie in deze omstandigheden spoe dig geeft, geeft dubbel. Alleen Nederland kan op het oogen- blik helpen. Elk der ondergeteekenden is bereid giften in ontvangst te nemen. G. van derAa, consul-generaal van België, Th. Boeien, A. G. Boisse- vain, Léon Delhez, Jos. M. Delville, J. C. Dekkers Jr.. vice-consul van Beigië, W. F. C. Druyvestein, Mr. G J. Fabius, W. A. Hamelberg, L. van Humbeek, Mr. Richard Janssen, Chr. Nuys, Mr. W. C. Th. v. d. Schalk, Joan H. Schmitz, Mr. Th. Stuart, Bern. J. Velhuis, Vivario, Mr. W. I. M. Wes- terwoudt, Mr. J. H. Worst. Het secretariaat wordt waargenomen door de heeren Léon Delhez, Th. Boelen en Bern. J. Veldhuis, allen te Amsterdam en is gevestigd Kalver- straat 64. Penningmeester is mr. G. J. Fabius (adres Kas-Vereeniging.) Rijkspostspaarbank. Bij dienstorder is bepaald, dat aan het verzoek van een moeder om te rugbetaling op het boekje van haar kind beneden den leeftijd van 12 jaar op grond, dat zij de ouderlijke macht uitoefent, daar de vader zich buiten zijn woonplaats in militairen dienst bevindt, kan worden voldaan na over legging van een geboorte acte, een trouwboekje of andere papieren, waar uit blijkt, dat het kind uit haar hu we lijk met den afwezige is geboren en wanneer bovendien uit eenig stuk kan worden afgeleid, dat de vader werkelijk buiten zijn woonplaats in militairen dienst is. Dit laatste stuk kan worden vervangen door een ver-, klaring van twee getuigen. Veldpredikers. Naar de „Stand." meldt, denkt de geval te zijn. Ik had mij reeds voor genomen hem te vragen en ik zal het vanavond doen. Mijn verblijf op Axen- stein, waaraan nu toch spoedig een einde komt, is daardoor onaangenaam geworden. Simona speelde met een tak, die ovet het bordes hing, terwijl Holger, die in haar aanblik was verzonken, zweeg. Ik zou u wel willen verzoeken, mij een b ijvend herinneringsteeken aan den tijd, dien ik op Irvingsburg doorbracht, toe te staanmag ik zoo stout zijn den wensch uitte spreken Doe he! gerust, antwoordde ze glimlachend, het inwilligen is iets anders, daarover oordeel ik natuurlijk alleen. Juffrouw von Leisering, die Hol ger's stem had gehoord, had verbaasd de oogen met den bril, dien ze bij 't lezen gebruikte, naar het bordes gewend, en toen ze bemerkte, dat de twee een gesprek begonnen, kwam er een veelbeteekenende lach op haar gelaat, haar mond ging onwillekeurig open, en zij spande haar gehoor in om enkele woorden op te vangen, wat haar ook gelukte. regeering voor de 4 divisiën 8 veld predikers aan te stellen, en wel 4 orthodoxe en 4 vrijzinnige. De Ned. Herv. Kerk mag 1 orth. en 2 vrijz. aanwijzen, de Remonstrantsche en Doopsgez. Kei ken samen 2 vrijz., de Geref. en Chr. samen 2 orth., de Luthersche en Hersteld Luthersche sa men 1 orth. Voor de Gereformeerde kerken zal waarschijnlijk ds. T. J. Hagen, van Nieuwe Pekela, worden aangewpzen. Algemeene Nederlandsche Midden- standscredietbank. De commissie voor de oprichting van de Algemeene Nederlandsche Middenstandscredietbank heeft Dins dag onder voorzitterschap van dr. D. Bos wederom den geheelen dag ver gaderd. Allereerst werden de voor- loopige statuten besproken, en ver volgens hadden er besprekingen plaats met de heeren Van Aalst en Van Nierop, leden van het consortium van den geldhandel. De voorbereidende werkzaamheden vorderen goed, zoo dat wellicht aan het einde dezer week als de Koninklijke goedkeuring op de statuten is verkregen, de bank in bedrijf gesteld kan worden. Met het plaatsen van aandeelen wordt ijverig voortgegaan. In verschil lende vakvereenigingen zijn bespre kingen gehouden, met het gevolg; dat op dit oogenblik door den midden stand reeds voor 900 aandeelen is ingeschreven. Verwacht kan worden, dat heden de geheele eerste serie ad f 100,000 zal worden volteekend. Een nieuwe broodsoort. Op aanstichting van jhr. Van Be- rensteyn, burgemeester van Veendam is daar een proef genomen met het bakken van wittebrood, gedeeltelijk bestaande uit bloem van tarwemeel vermengd met aard ippelmeel. Het gebak moet een heerlijken smaak hebben. Deze proef is zeker in deze tijden van zeer groot belang. Losse werklieden. De minister van oorlog heeft o.a. het volgende bepaald Door de hoofden van inrichtingen van de landmacht of commandanten van korpsen of korpsonderdeelen kun nen, bij gebleken noodzakelijkheid en indien daartoe gemachtigd,losse werk lieden, zoowel mannelijke als vrou welijke, in dier.st worden genomen, indien tijdelijk hulp noodig is door ziekte van werklieden of om andere redenen, dan wel voor het verrichten van diensten, welke, om hun tijdelijk karakter, geen uitbreiding var. vast burgerpersoneel wettigen. Voorts kunnen door de comman danten van korpsen of korpsonder deelen, waarbij administratietroepen zijn ingedeeld, ter voorkoming dat miliciens, niet tot die administratie- Weer een afgesproken samen komst, 't is werkelijk verschrikkelijk en hoog tijd, dat men de verloofde, die zoo vol vertrouwen is, de oogen opent, dacht ze. Hebt u een of ander voorwerp in mijn huis bijzonder mooi gevon den, dan kunt u daarover natuurlijk met alle genoegen beschikken. Holger maakte een ontkennend ge baar. Ik wensch mij iets beters het is uw toestemming om uw portret te mogen schilderen. Reeds lang koes terde ik dien wensch en toen ik u hedennamiddag in het licht van de ondeigaande zon voor het met rozen omrankte geopende venster van den erker zag, werd die wensch zoo leven dig, dat ik mij voornam het u te vragen. Mag ik? Zeker, waarom zou ik daartoe niet mijn toestemming geven? ant woordde ze, geheel vervuld van het planmaar de stand daarboven schijnt mij voor het portret te banaal en te vaak gebruikt, ik zou nog willen trach ten een anderen te vinden. De kunstenaar luistert, als zijn Muze spreekt, zei Holger droomerig. troepen behoorende, voor het verrich ten van werkzaamheden van huishou- delijken aard, aan de oefeningen zou den moeten worden ontlrokken, zonder nadere machtiging tijdelijk losse werk lieden in dienst worden gesteld tot het verrichten van die werkzaam heden. De losse werklieden worden al naarmate den tijd dat men van hun diensten wenscht gebruik te maken, op uur-, dag- of weekloon aangeno men. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt nimmer teruggegevec lOVi» procent Rente. Mijnheer de Redacteur l De heer M. Treub, notaris te 's Gra- venhage, liet in „het Vaderland" een artikel plaatsen, dat verdient door de geheele natie gelezen en herlezen, overwogen en nog eens overwogen te worden. Het zal een storm van verontwaar diging doen opsteken. Het volgt hier woordelijk. „De geldhandel publiceert, dat bij de berekening van de gemiddelde prolongatie-rente over het 3e kwartaal van dit jaar, sedert 3 Augustus, zal worden aangenomen een rentekoers van 2 pet. boven de rente, welke de Nederlandsche Bank van voorschot in rekening-courant belastin deze rente is dan de „gebruikelijke" provisie van ls/io pet- niet inbegrepen. Dat beteekent dus in gewoon Hol- landsch een rente van 108/io pet. Daarnaast gebeurt ditwanneer men een deposito of rekening-courant saido opvordert dan wordt dit in vele ge vallen eenvoudig geweigerd, voor zoover men meer en dit ter be oordeeling van den bankier debiteur vraagt dan strikt noodwepdig is voor levensonderhoud, loonbetaling of iets dergelijks. Over deposito's en rekening courant saldi wordt als regel, men kan de advertenties nalezen, vergoed 4 pet. rente. Ergo wordt door den geldhandel in deze tijden, waarin niemand wint en een ieder verliest, met geld van an deren 62/10 pet. gewonnen. Wanneer e?n rentekoers van 10 2/10 pet. gemotiveerd is, dan moet ieder deposito en elk rekeningcourant saldo, dat opgevraagd wordt, onmiddellijk worden uitbetaald, want de geldhan del, welke altijd egoïstisch was, heeft het met niets en niets verdiend een monopolie te genieten van 6 2/10 pet. Vlissingen mag zich gelukkig noe men, dat zijne kassiers coulanter zijn. Hier ter stede zijn de dadelijk opeischbare deposi'o's bij de eerste opvraag geregeld uitbetaald. Op dit oogenblik verdeelden zich de wolken, de maansikkel werd zicht baar en goot zijn spookachtig licht over den omtrek en over de gestalte van Simona, die weer met het hoofd in de hand tegen de borstwering leunde. Holger sloeg haar met de grootste belangstelling gade en ging toen de trap naar het park af om hier te blijven staan, en haar nog eenmaal onderzoekend op te nemen, terwijl zijn gelaat het geluk weerspiegelde, dat de gevonden oplossing van een moei lijk geval hem schonkgeheel in den ban zijner kunst gevoelde Holger niets dan het vrije, zalige dwepen, waarin zich ook de intiemste kun stenaarsluim onbegrensd kan ontwik kelen. Gevonden mevrouw. Ik schilder u als droomende boschfee herinnert u zich den avond, waarop u op uw wit paard spookachtig uit het duister van het bosch in het volle maanlicht kwam om inspectie te houden in uw rijk? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1