iwinff 150 25' liefde en Strijd. ZOOI, EMNG0 Instbode DINSDAG IVRAG0 STBODEj gemeentebestuur bïnnenland~ 52e «Ia.ar^ÊOTg, De Zoom 'oom. ïen. II Mijnt degelijks, uitgezonderd op Zndig en algemeen erkende Christelijke feestdag^ van 9 19 S 9 van een Nederland an ds Oorlog. FEUILLETON I^-NO^IST 1914=? )TBANK jburg. BLEEKEKIJ >M" IASSCHEM rden op aan- |kt bij onder- 3S Co. 5 RIJWIE- lr middel van niet gemaald ïrs fabriek, es. speciaal emaakt ir, achter den harborgt U de org. Burgers isirs in ISS1NGEN. 35. loketten In ïbraaKvrije |p voordeeiige >éposito ourant mei de uitvoering enlandsche ten tegen on- prolongatie pen wissels supons :ken en As- >.85, iedere Zonder rabat, wordt twee» dag en nad1'' Wasch buite"5'! VL1SS1INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent jaw: firn F. UI BE VELOE Jr., Heine Marlt 58, Vlissingen. ïeiefsaE latgrc. 18 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 een; Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per-regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ci. per rege! pe donnés, in 't bezit eener C||^f^fïgulderi bij levens- gulden bij dood ft tf|f|gulden bij verlies L0lis, zijn GRATIS verze- j 18 8 lange ongeschikt- door aC|||| van een hand, jjgrd tegen ongelukken voor: ullvv heid tot werken een ongeluk voet of oog Qe!e uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies-fl gulden bij verlies een duim ILWW wijsvinger De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl, Alg 'gulden bij verlies van eiken anderen vi r.ger Verzek. Bank" te Schiedam MILITIE EN LANDWEER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kenris van beiangheb- benden, dat zij die vermeenen aan spraken te mogen maken op vergoe ding gedurende den tijd dat hunne jj.stwinners onder de wapen moeten verblijven, hunne desbetreffende ver roeken van?f heden ten Raadnuize, Bureau Militie, kunnen indienen. Vlissingen, 10 Augustus 1914. De Burgemeester van Viissingen, MN DOORN VAN KOUDEKERKE. Staat van Oorlog. Een te middernacht verschenen buitengewone „Staatscourant" bevat ten Kon. besluit, waarbij met ingang van 11 Augustus in staat van oorlog werden verklaard de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland, be nevens het gedeelte van de provincie Gelderland bezuiden da rivier de Waal. Eenheid van steun. H. M. de Koningin bezocht giste renmiddag drie uur in de Trèves-zaal te'sGravenhageeert vergadering onder leiding van minister Treub, op initia tief van de Koningin bijeengeroepen, om eenheid te brengen in de pogin gen ter leniging van nood onder de tegenwoordige omstandigheden. De Koningin hield ter inleiding een toe spraak in den vorm van een oproep tot het Nederiandsche volk. Aan de vergaderirtg namen deel de besturen van Werkloosheidsraad, Nederiandsche Vrouwenraad, Tuinbouwraad, Land- bouwcomité,Nijverheids-Maatschappij Sleuncomiié's te Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht, de direc- ieur-generaaï van den landbouw en den arbeid en de hoofdinspecteur der visscherijen.MinisterTreub ontvouwde de werkwijze van het algemeen comi té. De Koningin nam het eere-voor- zittersciiap aan en schonk dadelijk een gilt van f20.000 terwijl minister Treub steun van regeeringswege toe legde. Onbekendheid me* geldende oorlogs- gebruiken. Men schrijft aan het „Hbl." Er schijnt hier te lande nog niet voldoende de aandacht gevestigd te zijn op wat de taak is van de bevol king, die niet bij de militie of bij de tot de militie behoorende vrijwilligers korpsen ingelijfd is, in geval van oorlog. Wij hebben pas gelezen van de gruwelijke executie-; op de boeren en burgers vlak bij onze grenzen ten zuiden van Limburg, die naar de wa pens hebben gegrepen en daarmede Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 46) -O(Nadruk verboden In de salon was het schemerdonker geworden, buiten heerschte een ake lige drukkende stilte, die beangstigend als rouw op de menschenziel valt. Eindelijk vatte ze plotseling Anne xe's hand en drukte die, terwijl haar doodsbleek gelaa: droefheid en ont- roering uitdrukte. 7- Je bent een dapper, verstandig nteisje, Anneliese, dat ik reeds lang hoogacht, ofschoon je vooroordeelen ,egen mij koestert. Ofschoon ik alles, wat je daar gezegd hebt zelf heel goed weet, liet ik j;: praten, alleen maar om naar je te lu steren. Eigenlijk m°est ik boos op je zijn, dat je mij voor zoo ontaard houdt, dat ik onze ™ria haar Holger zou willen ont hoven, zooals jij dat noemt als met de innige liefde voor haar je zoo eed spreken, En nu wil ik je wat zeggen: let goed op en bewaar de de Duitschers van uit hunne huizen hebben beschoten, welke executi s waa-schijnlijk voor een groot deel te wijten zijn, aan de onbekendheid met de bestaande en geldende ooriogsge- bruiken. Tusschen de thans oorlog voerende landen geldt thans het op 10 October 1907 in den Haag ge sloten Reglement, bet effende de wet ten en geb uiken van den oorlog te land. Men zegge niet, dat internatio nale tvactaien blijken scheurpapier te zijn, nu Duitschland het volkenrecht heeft geschonden door betreding van het Belgische gebied. Bij alle beschaafde staten bestaat do oprechte wensch, zich aan de door hen gesanctionneeide eischen van menschelijkheid te houden, a'1 zal schending in de practijk ook wel voor komen. in den Russisch—Japanschen oorlog heeft men zich volgens leger- autoriteiten ten onzent aan de toen op dit gebied geldende bepalingen strikt gehouden. Zoo werden de Rus sische krijgsgevangenen door de Ja panners uitstekend verzorgd. Van den Balkanoorlog kan men hetzelfde he laas niet zeggen. De rechten en verplichtingen van den oorlog zijn alleen van toepassing op het leger en de daartoe oehooren- de vrijwilligerkorpsen ais zij *0. aan hun hoofd hebben een persoon die verantwoordelijk is voor zijn ondergeschikten 2o. een vast en op eenigen afstand herkenbaar onderscheidingsteeken hebben 3o. de wapenen openlijk dragen en zich in hunne handelingen gedragen naar de wetten en gebruiken van den oorlog. Er wordt oorlog gevoerd tegen een staat en diens orgaan, het ieger, en niet direct tegen de burgers zelve, a! zullen deze ook alle nadeelen van den oorlog ondervinden. Wenschen burgers hier te iande aan den strijd direct met het geweer in de hand deel te nemen, dan zullen zij zich als vrij willigers hebben aan te melden voor den landstorm en ais leden van tut dien landstorm behoorende vrijwilli gerskorpsen deel gaan uitmaken van het Nederiandsche leger. Gaan ech ter boeren en burgers van uit hunne huizen of daarbuiten met het geweer of de revolver in de hand direct me destrijden, zooals ten zuiden van Lim burg in België schij ;t te zijn gebeurd, dan is dit niet overeenkomstig het bestaande oorlogsgebrul? en stellen zij zich ér aan bloot, dat zij en niet alleen zij, doch ook overige bewo ners van het dorp of den omtrek bin nen weinige oogenbiikken door den vijand worden gefusilieerd, terwijl zij anders bij gevangenneming als ge vangenen zouden worden behandeld, Wei bestaat hierop een uitzonde ring. woorden in je geheugen je kunt ge rust wezen. Ik was met je broer Hendrick gehuwd en hij was een man, tot wien de liefde in mij nooit kan sterven, en al is hij ook gestorven, onze zielen blijven toch verbonden, en eens misschien al heel spoed g, wie weet het zal hij zijn vrouw tot zich halen. En nu, voegde zij er op veranderden toon bij, weg met deze sombere gedachten Franzeska, och steek de lichten van de kroon in de galerij aanik wil licht om mij heen hebben en schoonheid, waarin levenswarmte is. Kom, Anne liese, wij gaan naar beneden en Fran zeska zingt dan met begeleiding van de harp nog wat voor ons. Ik heb geen tijd meer Simona, ik wil vader door laat thuis te komen geen reden tot ontevredenheid geven. Blijf toch nog, Anneliese, vleide Simona, ik ben zoo alleen, soms ge voel ik een onweerstaanbaar verlangen naar menschen en gesprek, ik weet, j dat je niet van mij houdt, maar ik houd veel van jou, omdat je manier van optreden verfrisschend werkt. En je bent ook eerlijk. AnnelieSe echter gevoelde zich ge - Immers bepaalt het Haagsche Re glement, dat de bevolking van een niet bezet gebied, die bij de nadering van den vijand uit eigen beweging de wapenen opneemt om de invallen de troepen te besrijden, zonder den tijd ie hebben zich tot vrijwilligers korpsen te organiseeren ais oorlog voerende wordt beschouwd, indien zij de wapenen openlijk draagt en indien zij de wetten en gebruiken van den oorlog eerbiedigt. En het mag gevraagd worden, of niet de Belgische bevolking bij dan plotse ling overval der Duitsche troepen in dit geval verkeerde. Maar het is niet aan twijfel onderhevig ,dat ook hier zelfs fusilleeringen op kleinere of grootere schaal hebben plaats gehad. En bovendien, indien een vreemde staat ons thans nog mocht overvallen kan niet gezegd worden, dat onze bevolking niet den tijd tot organisee ring in korpsen heeft gehad. Directe deelneming aan den strijd door de bevolking ten onzent zal dus voistrekt ongeoorloofd zijn. Op een ander punt moet de aandacht worden gevestigd. Het is aan een oorlog voerende verboden de bevolking van een bezet gebied le dwingen inlich tingen te geven over het leger van den anderen oorlogvoerende of over zijne verdedigingsmiddelen. Hieruit volgt, dat er voor de bevolking gee nerlei verplichting bestaat om de be doelde inlichtingen te geven en dat bij hun stilzwijgen geen enkele maat regel door een eventueelen vijand tegen haar 'kan worden genomen, laat staan, dat zij door een krijgsraad ver-, oordeeld of gefusileerd kunnen wor den. Aan dezen regel van internatio naal recht zal de bevolking zich zoo streng mogelijk moeten houden. Het ware gewenscht, dat de regee ring de burgemeesters opdracht gaf, de bevolking in het noodzakelijke geval in kennis te stellen met het geen de verplichting is, opdat niet door onbekendheid met de bestaan de oorlogsge^ruiken eenerzijds noo- deloos, zonder nut voor het land, slachtoffers worden gemaakt, en an derzijds niet de bevolking van een eventueel bezet gebied eenigen steun aan eene eventueele vijandelijke macht geve, in de meening, dat zij daartoe kan worden gedwongen. Bidstonden. In verschillende kerken te 's Gra- venhage zijn Zondag bui'engewone godsdienstoefeningen gehouden, waar in gebeden is voor vorstenhuis, re geering, land en volk en wenschen voor spoedige verbetering van den buitenlandschen toestand werden uit gesproken. Alvorens de godsdienst oefeningen in de Hervormde Kerken eindigden, hebben de talrijke scharen die de kerkgebouwen vulden, staan - drongen om naar huis en naar Maria te gaanze wilde weten of Holger er nog was en of hij goed tegen haar was geweest; het gelukte haar ook niet haar ongenoeg.'n over Simona zoo snel te onderdrukken en huichelen wilde ze niet. Het was ongeveer negen uur en buiten heerschte nog het schemerlicht van de zomernachten in 't Noorden, toen de brug in de popeliaan voor baar lag, waar ze onlangs op zoo onheusche manier afscheid van Fried Westermann had genomen ze dacht eraan, hoe afschuwelijk hij door haar behandeld was, en ze dacht aan de verandering, welke met hem zeer in zijn voordeel had plaats gehad. Sedert korten tijd was hij niet meer opdrin gerig misschien wist hij reeds alles, omdat hij met Schirmer omging, en wilde hij zich nu vanhaarterugtrekken. Op de andere zijde van den weg kwam een jongen aanloopen, die een liedje neuriede. Anneliese kende hem. Wel Fritz, waar kom jij van daan begon ze, terwijl ze naar hem (oe ging. Is je moeder weer gezond? Je bent immers recht vroolijk. de aangeheven coupletten van het „Wien Neerlands Bloed" en van het „Wilhelmus". Dit geschiedde ook in de Regentessekerk, waar H. M. de Koningin Moeder zich bevond onder het gehoor van ds. Vermeer Ook in de R.-K. kerken werden bijzondere diensten gehouden en wer 1 opgewekt vertrouwen te stellen in de overheid. In de synagoge der Nederlandsch- Portugeesch-Israëlietische Gemeer. te werd Zaterdag in d predicatie van den opperrabbijn in 't bijzonder de aandacht gevestigd op den kritieken toestand en tot dank aan en verder vertrouwen in 't Opperwezen opge wekt, onder het uitspreken van bij zondere gebeden voor het voortdurend welzijn van ons dierbaar vorstenhuis. Ook is vastgesteld, in de gewone dagelij ksche godsdienstoefeningen ee- nige bijzondere gebeden voorloopig in te voegen. De ellende te Maastricht. De oorlogscorrespondent van het „Vad." zet uiteen, hoe groot te Maas tricht de ellende is der uit hun land gevluchte of verdreven Duitschers en Belgen. Voor de verpleging en verzorging van al die rampzaligen schieten te Maastricht evenwel de krachten te kort. De uit België uitgezette of gevluchte Duitschers hebben de liefdevolle ont vangst geroemd, die hun in het a'tijd gastvrijeNederland ten deel viel.Thans ondervinden de arme gevluchte of verdreven Belgen, die in Zuid-Limburg aankomen, eveneens de gastvrijheid van het hun zoo nauw verwante Ne derland. Zij ervaren déér, dat ons land wijd zijn armen opent voor alle rampzaligen, slachtoffers van den oor log, om het even tot welke natie zij öehooren. Dat zij ellende en gebrek lijden is reden genoeg om hen te helpen. Naar nationaliteit en geloof wordt niet gevraagd. Maar het overige Nederland steune Maastricht in het volvoeren van die edele taak. Zoolang zich daarvoor nog geen Comité heeft georganiseerd, zende men zijn bijdrage aan den burge meester van Maastricht. Dat de liefderijke ontvangst, welke de geviuchte Belgen in Limburg on dervinden, door deBelgischeRegeering en de autoriteiten gewaardeerd wordt, blijkt uit de volgende advertentie van den consul van België te Maastricht in de „Limburgei Koerier" „Namens de Belg. Regeering har- telijken dank aan allen, die zoo lief devol de eerste noodige hulp en nachtverblijf verschaft hebben aan de zoozeer beproefde ongelukkige Bel gen. Dank aan den heer Oversie van Moeder is weer beter, ik had kamille gezocht en verkocht, vertelde het kind met schitterende oogen, en er twee groschen voor gekregen, en toen heb ik het geld verloren en ik schreide, en toen kwam er een van de heeren van Axenstein en vroeg mij, wat mij scheelde, en hij heeft mij een heelen thater gegeven en dien wil ik nu aan moeder brengen. Was het de baron, Fritz Neen, die was het niet, en me neer Storm was het ook niet, dien ken ik het was de groote, lange meneer, die zoo vriendelijk met mij praatte. Blond hé? ja. En met een kleinen, blonden baard en roode wangen. 't Is goed, Fritz, ga nu maar heen en groet je moeder, morgen kun je bij ons komen en je een paav aard beien halen. Dat is hij geweest, zei Anneliese tot zichzelve. Zonderling, kwam hij niet zelf hier of daar op haar pad, dan moest er een ander komen om zijn lof voor haar te zingen. Toen ze op Lindenheim kwam, Alfen, voor het militair eerbewijs ver leend aan den gesneuvelde." Hooge onderscheiding. Naar men verneemt, is luitmant- generaa! Snijders, opperbevellis bber van land en'zeemacht, benoemd tot generaal, een rang die in vredestijd niet bestaat. Uitbetalingen aan de post. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis, dat de uitbetalingen aan de postkantoren ir. de tegenwoardige omstandigheden niet zoo geregeld als anders kunnen plaats hebben. De welwillendheid en de medewerking vari het publiek wor den milsdien ingeroepen om de uit voering van den dienst der betalingen zoo min mogelijk te bezwaren en ge noegen te nemen met eenig uitstel ais dit soms onvermijdelijk noodig is, of fe voldoen aan de vraag om het te ontvangen geld aan te vullen met zooveel geld als noodig is om met een bankbiljet te kunnen betalen, in dien niet genoeg specie en klein bankpapier in de kas van het kan toor mocht voorhanden zijn. Aan klachien over niet coulante uit betaling kan thans niet het gebruike lijke gevolg gegeven worden, daar het groote aantal kleine bedragen, te be talen san onbemiddelde menschen o.m. wegens ouderdomsrechten ertoe noopt om den beschikbaren voorraad specie niet geheel uit te putten. Aan de directeuren der postkanto ren kan derhalve niet worden gelast alie betalingen steeds in spec>e of zelfs in precies gepast geld te doen. Terug uit Albanië. Luitenant Mallinckrodt is te Arnhem aangekomen. Na een kort oponthou d begaf hij zich naar Den Haag om zich te melden bij den minister van 00r- 1-rg. De luitenant had een schamp schot aan zijn been bekomen, maar bevindi zich overigens zeer wei. Het is terwille van deze wonde, dat men hem twee dagen tevoren heeft laten vertrekken. De andere offic'eren vol gen. Luitenant Mallinckrodt is hier arm en berooid aangekomen, daar vijf van zijn koffers in Albanië zijn ge stolen en de overige in Duitschland werden teruggehouden. Hij maakte de reis over Weenen. Onze Steankoolprotluctie. De invoer van steenkool uit het buitenland is door den oorlog vrijwel stop gezet, terwijl voor den uitvoer een verbod werd uitgevaardigd, zoo dat Nederland thans aangewezen is, behalve op de nog aanwezige voor- was Holger er niet meerMaria liep nog op de smalle paden tusschen de perken op en neer. Een brief, dien ze laat in den namiddag van Holger's oude moeder had ontvangen, gaf haar te denkenofschoon ze, fijn gevoe lend als ze was, zich niet wilde be kennen, dat zijn ouders de verbintenis van haar beroemden zoon met het meisje zonder geld van den beginne af niet gaarne hadden gezien, wist zij 't toch zeker. Nu schreef de vrouw, dat het aanstaande huwelijk haar aan leiding gaf om haar 'n paar vertrou welijke regels te schrijven, die Maria haar maar niet kwalijk moest nemen ze wilde haar alleen maar voorsteilen zich niet te verzetten tegen sommige handelingen van haar zoon, Holger was een zoo goed zoon, dat hij niet alleen zijn arme ouders onderhield, maar ook zijn jongeren broer liet studeeren en zijn zuster voor de muziek liet opleiden. Ze moest hem maar recht waardeeren en goed be handelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1