gemengd NIEUWS ingezonden stukken gemeentebestuur laatste berichten advertbntiën Verbod uitvoer near't buitenlid. JBtDSfOMD. liiirliitifi inschgezind illen, vo1b»„! riverbiddelij^ helm is pe grens Vet. Rusland. .iters hebben op de grens Polen bezei, gen. zee bevinden schepen en Paris" meldi n de Noord- 'loot in den 'aardig ew-York uil ïlegram zegt staat offici- Duitschers Servië. it Nish meldt iosnië plaats iers drongen lingen. zette" deelt diplomatieke toekomst te aatste diplo- Brussei. hland. hoofdkwar- nedegedeeld "ende bewe- ook de op- lurthe. nd acht van het zich thans te alle in han- oon aanzien, en bedragen veroverden :vig gevecht, zware ver- ichten jossche Cou- ede bron dat ote veldslag chen Tonge hen de Duit- che troepen. Italië schrijft de i Wolf een toestand. Hij niet onzijdig houding van kan aanne- d. Indien het bondgenoo- den wij niets weten dan, den hebben, moet men te beletten, eftocht voor- ederlandsche hrijftItalië zijn belan den het. Wij ilke zijde het van den e Telegraaf" ag heeft taleis, in te- opperbevel- as Nikolaje- re ministers, ema en den tdiëntie ont' jespraak ge le rust ik en e, dagen van welke u mij" daarna hebben rklaard. De vaderlands liefde e" als een land hechte proote 'de Heet gelukkig i eensge- ijver om offer te die ansche een it het :en en zen an ten „gen, schep ik mijn kracht om de toekomst met rust en vastheid tege moet te zien- verdedigen niet lleen de eer en de waardigheid van ls |and, doch wij strijden ook voor Slavische broederen, onze ge- loofsgenooten en bloedverwanten. Op dit "ogenblik zie ik met vreugde, toe de éénwording van de Slaven uet Rusland zich krachtig en onver- breekbaar voltrekt. Ik ben overtuigd, jji ieder uwer op zijn plaats zal zijn, #u mij de beproeving te heipen dra- „en en dat ieder, te beginnen bij mij lilf, zijn plicht zal doen. De God van'het Russische land is groot!" De keizerlijke rede werd met boe- ra's beantwoord. pe gevechten bij Elzas* Lotharingen. Over de gevechten in Eizas Lotha ringen wordt het volgende medege deeld door het Fransche ministerie, dat uit Brussel aan de „N. R. Cf." is Vrijdag bij het vallen van den avond kwam de Fransche brigade van de voorhoede voor Altkirch aan. De plaats vijs verdedigd door goede veldwer- la en door een Duiische brigade bezet. De Franschen liepen storm met buitengewoon geweld een Fransch jnlanterieregiment nam de Duiische verschansingen in na een heftig ge vecht. De Franschen hebben de Duit schers met de bajonet op de vlucht gedreven. De Duitschers weken in groote wanorde, de werken der tweede I linie verlatend, die nochtans nog had den kunnen dienst doen. Een regi ment dragonders heeft de Duitschers j achterna gezet in de richting van I tfalheim-Tagoleheim er, Illfurth en groote verliezen toegebracht. De I kolonel en zeven officieren van het Fransche regiment werden gekwetst. De Duitschers konden in de duister- wegsluipende Franschen zijn Altkirch, een oude stad van den El- binnengetrokken. Zij werden geestdriftig ontvangen. Grijsaards, vrouwen en kinderen omhelsden de Fransche soldaten. De grenspalen zijn uitgerukt en werden in triomf rond gedragen de ontroering is onbeschrij felijk. Bij het krieken van den dag ging de voorhoede weer op tnarsch zonder Duitschers te ontmoeten. In den namiddag kwamen verkenners aan de. vele veldwerken die de stad bescherm den en zij stelden vast dat die ver laten waren. Om 5 uur kwamen onze tolonnen voor Mulhausen aan, gaan de langs de spoorlijn. Te Brunstadt begroetten de Eizassers die de stad verlaten hebben de Fransche vaandels niet geestdrift. In minder dar. een vuur was Miilhausen bezet. De Fran sche ruiterij, die in draf door de stad reed, heeft de Duifsche achterhoede achtervolgdde Fransche voorpos ten hebben stelling gekozen ten Noor den van Miilhausen. Het ware voor- g de gevolgen van dit eerste sla- te overdrijven, maar hef staat vast dat de Fransche brigade een ver schanste Duitsche brigade heeft ver strooid. De Fransche verliezen zijn «iet groot, wanneer men den uitslag ii) het oog houdt. De bezetting van Mtihlhausen, een groot intellectueel en nijverheidscen- rum in den Elzas, zal grooten weer klank vinden in gansch Europa. Alt kirch ligt op 17 KiM. van Mühlhausen en op 18 K.M. van de grens. De Franschen zijn dus reeds ongeveer 40 K.M. diep in den Elzas doorge drongen. De Duitschers hebben zich teruggetrokken in de richting vsn Neubreisach. Geheel Elzas is in op stand tegen de Duitschersdit zal den toestand voor hen verergeren. Generaal Joffre heeft aan den Elzas een proclamatie afgekondigd, die dadelijk werd aangeplakt en met hartstocht door de Eizassers gelezen. Oe proclamatie luidt: „Kinderen van den ElzasNa 44 jaren van smartvol wachten betreden de Fransche sol daten opnieuw den grond van uw edel land. Dit is 't gevolg van het groote werk van weerwraak. Welk een ont roering en fierheid voor hen die dit werk mogen voltooien eendrachtig drijft de Fransche natie hen voor waarts en inde plooien hunner vaan dols zijn de tooverwoorden geschre den „recht en vrijheid 1 Leve Elzas 1 wve Frankrijk De Fransche minister van ooriog hoeft den opperbevelhebber het vol gende telegram doen toekomen „De intocht der Fransche troepen in Mühl- hausenonder het gejuich der Eizassers doet geheel Frankrijk van geestdrift trillen. Ik koester de vaste overtniging dat het vervolg van den veldtocht °ns overwinningen brengen zal, wier waarde die van heden overtreffen zal, waar dit begin van een krachfdadigen "!g> de schitterende aanvallende be- JëH in den Elzas brengt ons in geestdrift, die voor ons een kostbare Pls- 'k ben overgelukkig u in naam der regeering mijn groote erkentelijk heid te kunnen betuigen." De plannen van Duitschland. Een hooggeplaatst politicus, uit Zwitserland teruggekeerd, heeft aan „de Temps" meegedeeld, dat Duitsch land plan had 200,000 man door België te laten voortrukken om het Fransche leger door een plotselingen aanval van dien kant te verrassen, om tegelijkertijd een hevigen aanval te ondernemen op de oostgrens van Frankrijk, door een opmarsch langs Mühlhausen en Bazel. In Zwitserland heeft men onverwijld de noodige voor zorgen genomen. Zwitserland is reeds voor de oorlogsverklaring van Duitsch land aan Frankrijk met de mobilisa tie begonnen en heeft thans 250,000 man onder de wapenen. Er zullen nog 50 000 man infan'e- rie van den laatsten ban worden op geroepen. De Zwitsers zijn vast be sloten even heldhaftig voor hun on afhankelijkheid te vechten als de Belgen. Zij hebben tijd gehad hun leger geheel gereed te maken. De kosten van een wereldoorlog. De Oostenrijksche minister van fi nanciën heeft onlangs verklaard, wat de Donau-monarchie een oorlog zal kostenvoor ieder manschap is per dag f6 noodig, waarbij de bedragen voor pensioenen, schadeloosstellingen en dergelijke uitgaven niet medege rekend zijn. Een ooilog van zes maan den, waarbij twee millioen soldaten mobiel gemaakt zouden worden, kost, naar deze schatting,meer dan 2160 mil lioen gulden.Na.tr aanleiding van deze raming publiceert deEngelschedeskun- dige Edgar Crammond in de Quarterly Review een interessante beschouwing over de kosten van een wereldoorlog. Hij tracht eerst de sommen te bepa len, die eenige groote oorlogen van het jongste verleden gekost hebben. Zoo berekent hij het totale verlies van Frankrijk aan dooden, gewonden en gevangenen gedurende den Fransch- Duitschen ooriog op 215 000 officieren en 702,000 soldaten. Financieel kostte Frankrijk dezen oorlog ongeveer 653 millioen, terwijl de uitgaven van Duitschland 930 millioen bedroegen. Het verlies aan manschappen was voor Duitschland 6247 officieren en 123,400 manschappen De Zuid-Afrikaansche oorlog, die 31 maanden duurde en Engeland 44,700 soldaten kostte, heeft volgens de berekeningen van het Engelsche departement van financiën 2532 mil- lioen verslonden. De Russisch-japan- sche oorlog deed Japan 135,000 man veriiezen, de directe oorlogskosten bedroegen voor dejapansche regeering 2500 millioen. Rusland had aan doo den, ge wonden en gevangenen 350,000 man te netreuren, terwijl de kosten op ongeveer 4 milliard geraamd wor den. Volgens Crammond zou de som die Duitschland in de eerste zes we ken na de oorlogsverklaring op zou moeten brengen, ongeveer 1500 mil lioen bedragen. In ieder geval moet aangenomen worden, dat de uilgaven van een grooten staat bij iedeten toe- komstigen oorlog in de eerste drie maanden niet minder dan 1 2 milliard zullen bedragen. Daamij komt dan nog de materieele schade, terwijl ook de vloot reusachtige schade kan lij den. Crammond schat de kosten, die Engeland zou krijgen voor den her bouw van zijn vloot op meer dan éen milliard. Bij de eigenlijke oorlogskos ten komen dan nog de groote ver liezen voor handel en industrie en aan vermogen. Het totale verlies, dat de handel door een wereldoorlog zou lijden, zal na een jaar ongeveer zes milliard bedragen. Mogen getrouwde lieden grap pig zijn De vraag klinkt op het eerste gezicht eenigzins zonderling, Maar een zaak al is zij nog zoo zon derling, belet den Amerikanen niet, er zich mee be tig te houden, inte gendeel, zij trekt hen des te sterker aan. En zoo is dan een Amerikaan- sche schrijfster, op grond van haar nauwgezette besfudeering der boven gestelde vraag, tot de zekerheid ge raakt dat de voornaamste voorwaar t voor een gelukkig huwelijk een ze kere zin van grappigheid bij de beide echtgenooten is, Maar nu tracht een geestige dame in de te Londen verschijnnende Daily Mail de stelling van de Amerikaansche schrijfster te weerleggen „Een halve waarheid" aldus noemt zij de bewering van de schrijf ster „daarginds" „en wel een die op een dwaalweg voert. De zin voor humor is voor iedere vrouw een gave der goden, maar met een grap- pigen man getrouwd te zijn, is een lot, waarvoor ik mijn dochters be waard zou willen zien. Want de grappigheid van den man is princi pieel verschillend van die der vrouw. De vrouw, die werkelijk met humor toegerust is, ziet een zaak zoo, ais zij werkelijk is. Zij kan zich bijvoor beeld in het diepst van haar hart over een ongevaarlijke ziekte van haar man, waarover deze, naar man- „pengewoonte, gejammer en gewee klaag aanheft, vroolijk maken, maar haar zin voor het medelijden is ai- tijd groo'er dan haar zin voor het belachelijke. Dat is de de wonder lijke sunerioriteif van de vrouwelijken humor boven dien van den man, de humor der vrouw is feeder Een vrouw kan een mop, die haar op de tong ligt, voor zich houden een man daarentegen moet hem uit spreken en zai er dikwijls mee kwet sen. Omdat de vrouwen zooveel grappige opmerkingen, waarmee zij echter haar mannen zuilen kwetsen, voor zich houden, gaan zij in het algemeen bij het zoogenaamd sterke geslacht voor droogstoppels door. Bovendien heeft een vrouw evenveel genoegen aan een niet uitgesproken grap, als zij zou hebben, indien zij ze werkelijk lanceerde. Men mag nu niet denken, dat een vrouw zich achter den rug van haar man vroolijk over hem maakt. In tegendeel, de innerlijke prikkel tot lachen, welken de man haar menig maal eeeft, maakt haar in waarheid nog beminnelijker en liaftalliger voor hem. De grappige uitingen van den man bevatten daarentegen altijd een hoonend glimlachje der superioriteit. Hij lacht niet alleen om kleine fouten zijner vrouw, maar is spoedig geneigd, ook om zijn vrouw zelf te lachen. Het huwelijk tusschen een man zon- dei humor en een vrouw met humor is zonder twijfel gelukkiger dan dat tusschen een vrouw zonder humor en een grappigen man. Maar het ge lukkigste van alle huwelijken is zeker dat, waarin bij geen van beide par tijen een greintje humor te vinden is. Want de liefde op zichzelf is vol strekt geen grappige zaak en het eenig geheim van bestendig geluk in het huwelijk is nu eenmaal de liefde, en juist d e liefde, waarover humo ristische bladen zich bij voorkeur vroolijk maken. Voor tallooze paren is hef de lief de, welke ze voor hun geheele leven gelukkig maakt. Een paar daarentegen met een buitengewoon ontwikkelden zin voor humor kan nooit als tortel duiven leven." Ter motiveering van deze niet on belangrijke theorie vertelt de in lief des en huwelijksaangelegenheden blijk baar ervaren Londensche dame het volgende „Eenigen tijd geleden nam ik aan twee bruiloften deel. De eerste betrof het huwelijk van een buitengewoon grappig paarhet tweede die van een paar, dat niet een schijntje van grap pigheid of humor vertoonde. De eer ste bruiloft was origineel, vroolijk en uitgelaten, de tweede daarentegen ver velend, Maar hoe zijn nu die beide huwelijken Het ernstige, gedwongen lachende paar nadert elkaar meer en meer en neemt elkaar ernstigde twee echtgenooten waardeeren elkaar meer en meer en leeren eikaar meer en meer liefhebben. Het andere paar heeft van den beginne af iedere fout van elkaar gezien. In het begin van het huwelijk waren zij nog bereid er om te iachen, maar weldra kwam de dag, waarop zij elkaar bun plagerijen kwalijk namen en er elkaar weder- keerig thee gingen kwetsen. Zij zui len eerst dan gelukkig kunnen wor den, als zij van het eeuwige grappen- maken en plagen afstand doen en elkaar ernstig nemen. Bnlten verantwoordelijkheid der redactie Do cople wordt nimmer ter uigegeven Steun-Comité. Mijnheer de Redacteur 1 Mogen we voor het volgende stukje een plaatsje in uw blad vragen. Menig gezin waarvan de kostwin ner door de oorlogsmaatregelen direct of indirect zonder werk en dus zon der inkomsten is geraakt, zal waar schijnlijk met blijdschap hebben ge zien dat hier ter stede een comité is opgericht tot steun van hulpbe hoevende gezinnen van hen die onder de wapenen zijn geroepen. Wil deze hulp zoo goed en zoo spoedig mogelijk verleend worden, dan is het zaak hierbij gebruik te maken van alle beschikbare krach en. Dit is ook door de regeering be grepen, die in antwoord op een aan bieding van mr. Troeltra in de Tweede Kamer verklaarde, dat men gaarne van hulp en medewerking van vak- en andere arbeiders-organisaties ge bruik wilde maken bij het lenigen van den economischen nood die de oorlog reeds in ons land bracht. Daarom spijt het ons zoo terwille van het doel dat hier moet bereikt worden, dat het steun comité hier ter stede zelf geen enkele poging heeft gedaan zich de medewerking van een deel der vak- en arbeiders beweging te verzekeren, zelfs in tegenstelling veet vele andere plaatsen waar in deze tijden van nood, allen van elke richting en beginsel te samen werken. Mocht deze samenwerking ook hier nog bereikt worden, dan was mis schien tevens te overwegen of da werkkring van het sfeun-comité niet was uit te breiden, zoodat niet alleen de gezinnen der opgeroepen militairen maar ook zij die door den oorlog wer kloos werden, worden geholpen. Dit laatste zou misschien door doel matige werkverschaffing mogelijk zijn, en een arbeidsbeurs, zooals ook nu te Middelburg is opgericht, zou hieroij goede diensten kunnen bewijzen. Wij verklaren ons gaarne tot alle mogelijke samen- en medewerking bereid, ter bereiking van het gemeen schappelijk doel, het lenigen van den economischen nood, die als gevolg van den oorlog ons treft. Met dank voor de plaatsing,, Het bestuut van den Vlissingschen Bestuurdersbond j. DE MEIJ, Voorzitter. G. F. LINDEIJER, Walstraat 3. waarn. Secretaris (ln de vergadering werd met alge- meene stemmen besloten de gelden voor zooveel aanwezig ook te zullen doen strekken tot steun van werke- loozen. Ongetwijfeld zal de voorlich ting en steun der vakver. daarbij hoogelijk worden geapprecieerd, ir,- tusschen heerscht nu no;; weinig werkeloosheid en heeft de commis sie de taak om den nood die nu ai be staat ernstig onder het oog te zien Met de schrijvers zijn wij het vol maakt eens dat er nu geen partijen bestaan, doch dat de moeilijkheden die ons vaderland en de stad onzer inwoning hebben te doorworstelen, worden gegeven in de handen van mannen wit alle richtingen aan wie wij ons volkomen vertrouwen kunnen schenken. Daarom heeft de commissie de be voegdheid haar aantal leden uit te breiden ere daaraan te assumeeren wien zij daartoe geschikt acht. Red.) Veel geld is noodig. Mijnheer de Redacteur I Op de aanplakbiljetten voor het „Roode Kruis" staat te lezen „veel geld is noodig" en ik geloof dat dit van toepassing is bij iedere aanvraag voor steun. Voor ik verder ga, gevoel ik mij gedrongen dank te betuigen aan Mo tor, voor zijn kloek en mannelijk woord, ook al is" het, dat ik zelf, tot hiertoe geen moeilijkheden onder vind. Wat mij drijft tot schrijven is de oprichting van het stelin-comité. Het vorige jaar hebben we ons onafhan- kelijkheidsf eest gevierd. Allen hebben we daaraan meegedaan: en aan bij gedragen, al hetwelk tenslotte toch een goedko©pe manier was om uiting te geven aan onze dankbaarheid. De tijden zijn veranderd en i'oo ooit, zijn we nu in de gelegenheid, wij allen zonder onderscheid, om .met der daad te toonen, hoe zeer we prijs stellen op onze onafhankelijkheid. We kunnen dat doen op allerlei ma nieren, maar het komt mij voor, dat we in de eerste plaats verplicht zijn, om zooveel mogelijk te zorgen voor degeen, wier kostwinner, wie weet voor hoe lang, is opgeroepen. Wel dreigt "'ens nog geen onmiddellijk oorlogsgevaar, maar toch hebben zij huis en haard moeien verlaten en moeten als 't noodig mocht zijn, even als de Belgen, voor onze onafhan kelijkheid vechten. Al is het dan ook, dat de oorlogs toestand a'Ies. drukt en velen direct of indirect, 'de schadelijke gevolgen ondervinden, moeten wij ons beijve- 'ren, om door wekelijksche bijdragen het comité in staat te stellen, de betrokken gezinnen zoolang die toe stand duurt, op voldoende wijze te steunen, Mijne medeburgers hiertoe krachtig aan te sporen is de bedoe ling van dié schrijven. Met dank, Q. De linkeroever der Maas schijnt van Duitsche troepen gezuiverd te zijn. Op den rechteroever trekken de Franschen in gemeenschap met Engel sche troepen, die te Oostende en in Frankrijk zijn ontscheept, op. Ain de oostgrens van Frankrijk hebben onze (roepen schitterend suc ces gehad te Altkirch en Mühlhausen Over de geheele linie heeft het Fran sche leger, dank zij de heldhaftige verdediging van Luik, tot den aanval kunnen overgaan. Dai is uit moreel oogpunt een groot voordeel, waarvan wij ook in de toekomst de vruchten zullen plukken. De Duitschers hadden er op gere kend door ce befaamde „bres van Belfort" heen te kunnen breker, om ons in de flank aan te vallen, terwijl een ander leger door België Fra krijk zou binnenvallen. Frankrijk en de ge heele wereld zijn derhalve België eeuwige erkentelijkheid schuldig, om dat het bij Luik de plannen va den Duilschen generaien staf heen verij deld. PARIJS. Volgens een telegram uit Rome bezetten tie Monfenegiijnen Skoetari, Het bombardement van de verdedigingswerken aan de toegangen van Cattaro wordt door de Monte- negrijnen voortgezet. Fransche overwinning. ROME. Een telegram uit Bazel meldt dat de Franschen Coliuar bezetten. (De stad Colmar ligt in den Elzas aan den spoorweg Straatsburg-Bazel. De bevolking bedraagt ongeveer 50.000 inwoners.) De Burgemeester der gemeerde Vlissingen brengt te» openbare ken nis, dat, vanaf heden tot nadere aan kondiging, de uitvoer naar het buitenland van de volgende goederen verboden is: genees- en verbandmiddelen c-n grondstoffen daarvoor muni'ie, lood en buskruitgouden munt en gouden muntmaterieelcacao, thee, koffie, suiker, stroop, alcohol, boekweit, katoen in eiken vorm, soda, glycerine,salpeterzuur, aceton.potasch, zwavelzuur,aether, amoniumcarbonaat, natriumsalpeter en antimoooreaulus. Vlissingen, 10 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hoogwater te Vlïssiager». Framkryk en België. De nsiiitaire toestand van Frankrijk wordt door de „Tenaps" op gezag van ofificiecie inlichtingen als volgt weergegeven Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Augustus. 11 12 13 14 15 16 17 v.ra 4.25 4.56 5.36 6.21 7.14 8.28 9.52 nm. 4.34 5 09 5.49 6.35 7,41 9,04 10.29 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.6 te Breslau. Laagste barometerstand 756.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 11 Augustus. Zwakke tot matige winden uit Z. richtingen, meest zwaarbewolkt droog, weer behoudens geringe kans op onweer. Warm. Bij dezen betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de veie bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader, den heerW. A. KE1JN. Uit aller naam, Wed. W. A. KEIJN-Filis en Kinderen. Dinsdagavond in de N. M I D D E L- KERK, ten acht ure Voorgangers Ds. VAN SCHELVEN en Ds. POL. gelieve men des middags vóór TWEE UUR in te zenden. DE ADMINISTRATIE.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3