itiën liefde en Strijd. mmmm i\m\ [RADER ■ïMo.lSG 32e Jaargang 1914 j KER. ode, MAANDAG 1© Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondagen algemeen erkende Christelijke feesidapn Jirï'GRATIs'verze' 9 f) f) H oïgeschTkt- 7^0 ^'^"d d°°d QfifigUlden bij VerlieS kerd tegen ongelukken voor: (wUUU heid tot werken «lil i, «BlIES van een hand, uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden vnn i onSeluk vUU voet of oog van B 8 9 91 van een f V2n 61552,7 Nederland m da OorSog. eerbiedigt de onzijdigheid van de Wester-Schelde. FEUILLETON !o. 3. UR VAR. pa ïg onzer ldig wordt araten van te brengen, ade doozen, nning,doch nadruppels" tnze fabriek arom steeds ^Iruppelsl Q.75. tip bij personen vrouwelijke ben mede r Loge Mo- Sffibe zich te len en ver wonden om lijkheid de nen bieden, cursus ge- af heden- zaal gratis nnen iederen rngende met ook opgeven Voorzitter, raat 10. cisstraat 137, {Secretaris. eelt zich aan ASSURAN- Rotterdam f>opmansgoe- Rivier- en SS, iedere rader rabat, rordt twee- -F, Hendrik- September genwoordige ken en tevens 5JE niet be es en fatsoen- ede getuige11 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie f 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent |fip: firma F. VAM DE VE11 Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. leleloon Intsrc. 10 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 een. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram I Oeze (gulden bij verlies.* f||f|gulden bij verlies fU r*gulden bij verlies een duim AAFU wijsvinger ij%3 anderen vi nger De uiikeering wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Haar met zekerheid wordt gemeld, heelt onze regeering van de Engelsche regeering de verzekering ontvangen, jat de neutraliteit van de Wester- Sthelde zaï worden geëerbiedigd. Dit tiiengt mede, dat de Wester-Schel le voor de vrije handels-scheepvaart moet geopend blijven, behoudens na tuurlijk de beperkingen, welke in die scheepvaart door de oorlogsvoorzie- Égen als mijnen, versperringen, enz. reeds mochten zijn aangebracht. Dat is dus de verblijdende beves tiging van de overtuiging, Donder dagavond door den gezaghebbenden militair uitgesproken, dat de eerbie diging van Nederlarid's onzijdig heid in dezen oorlog een beginsel is van de Engelsche staatkunde, ge lijk zij dat is van de Duitsche. Nederland en België. De Nederlandsche legatie te Brus- tel heeft de volgende nota aan de groote Brusselsche bladen doen toe- I tomen De openbare meening schijnt (zeer tegen de Noordelijke buren te lijn opgezet. Hiervan ondervinden de Nederlanders, die in België woon achtig zijn zoowel de moreele a's nalerieele gevolgen. Deze vijandige houding schijnt veroorzaakt te zijn door onware berichten. Dit moet worden betreurd en af gekeurd. Het feit, dat Holland het geluk heeft gehad, dat zijn grondge bied niet geschonden werd, en het ieit dat hulp is verleend aan onge lukkige noncombattanten kunnen niet worden aangevoerd, om deze valsche belichten te rechtvaardigen. De Belgische bevolking zal goed doen zich niet door onbedachte be wegingen van de Noordelijke buren te vervreemden, die zulke kostbare vriendschap bewezen. De Nederlandsche legatie spreekt verder categorisch alle berichten te gen volgens welke gewapende Duitsche troepen Limburg zouden zijn binnengedrongen. De 5000 Duitschers, die te Maastricht zijn geweest, waren allen uitgezette bur gers en geen soldaten. Een artikel van de „Nieuwe Ga zet" heeft goede uitwerking gehad. De heer Flor Burton, directeur en Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Het is van zeer kieschen aard en ik ben dan ook pas hier gekomen, nadat ik weken lang met mij zelf in tweestrijd ben geweest. Duizenden ge voelens spraken voor en tegen het geen ik op het punt stond te doen. Spreek op maar, Anneliese. Simona, begon deze, na een lange pauze met ontroerde stem, je bent rijk aan alles, wat het hart zich maar kan wenschen, er is niets, waar naar je de hand niet zoudt durven uitsteken om het je eigendom te noemen, en Maria is arm, ze bezit niets dan het geiuk van haar ver eniging met Holger Storm. Waar moet dat heen? viel de jonge vrouw haar met gefronsd voor hoofd in de rede, terwijl zij met het hootd achterover geleund, in den hoek van den divan zat. Naar mijn verzoek, zei Anneliese, Aug. Monnet, hoofdredacteur van be doeld blad, hebben zich tot den burgemeester van Antwerpen Jan de Vos gewend, met verzoek te doen aanplakken dal de Nederlanders vrienden van België zijn en de neu traliteit niet geschonden hebben. Zooeven is deze proclamatie door den burgemeester uitgevaardigd. Hon derden Nederlandsche families zaten in doodsangst. Dit nu is gelukkig voorbij. De „Nieuwe Gazet" ver schijnt hedenavond met talrijke dankbetuigingen van landgenooten en van Belgen. De Brusselsche „Soir" schrijft on der den titel „dwaze betoogingen" Naar 't schijnt hebben dwazen betoo gingen gehouden tegen te Brussel wonende Nederlanders. De Neder landers zijn onze broeders en vrien den en wij hopen dat het genoeg zal zijn or> de dwaasheid van der gelijke betoogingen te wijzen om ze te doen ophouden. Weg met de Pruisen, leve de Nederlanders De „Duinengalm" van Ostende zegt: De houding der Belgen ontmoet in Holland den grootsten geestdrift en dwingt iedereens bewondering af. In Holland is iedereen bereid het voorbeeld der Belgen te volgen in geval zij ook moesten overrompeld worden. De geest in het Hollandsch leger is uitmuntend, en men is overtuigd dat de troepen zegevierend het hoofd zullen bieden aan den indringer. De openbare meening juich: Enge land toe en men hoopt dat deze natie ook Holland dan zal ter hulp snellen in geval van nood. Oprichting van een Credietbank voor den Middenstand. Als gevolg van de beraadslagingen, welke op het departement van land bouw, nijverheid en handel zijn ge houden, heeft Zaterdag in de boven zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering plaats gehad van de besturen van verschillende Midden- standspatroonsverp enigingen. De voor zitter, de heer J. S. Meuwsen, gaf een uiteenzetting van de beraadslagingen, welke met den minister ea de ver tegenwoordigers van den geldhandel hadden plaats gehad om de econo mische moeilijkheden, waarin de Middenstand verkeert, zooveel moge lijk uit den weg te ruimen en gaf daarna het woord aan dr. Bos, lid van de Tweede Kamer. Dr. Bos stelde zich bij zijn uiteen zetting op het standpunt, dat de regeering op dit oogenblik niet ge neigd is éen moratorium voor te stellen, zoodat dit punt geheel buiten bespreking kan blijven, dit te eerder waar het onderzoek van de mogelijke gevolgen ook voor den middenstand met heesche stem en op overredenden toon, om haar niet het eenige goed, dat ze bezitde liefde van haar ver loofde, te ontnemen. Op het gelaat der jonge vrouw kwam de uitdrukking van gekrenkten trots en haar oogen schoten vonken. |e bent zeer driest, mijn beste Anneliese. Heb ik je misschien aan leiding gegeven om mij van een on gepaste handelwijze te durven be schuldigen Neen, mij niethet betreft hier alleen Maria. Luister naar mij Simona en vergeef mij mijn onhandige manier van spreken het hart is mij tot berstens toe vol. Daar is Maria een voudig en bescheiden, de zes beste jaren van haar meisjesleven offerde ze op aan haar verloofde, en hier ben jij, jong en schoon, een vrouw met veel geest, een vrouw van de wereld met den nimbus omgeven, die een groote rijkdom verleent. Zou het nu niet heel licht mogelijk zijn, dat een man als Holger Storm, ver blind door dat alles, Maria over 't hoofd zag en zijn genegenheid op jou richtte En als dat gebeurde, zou het mijn veel tijd in de vergadering zou kosten. Er dient vandaag gezocht te worden naar andere middelen om den mid denstand te helpen. Een dezer mid delen is het stichten van een crediet bank voor den middenstand, zoo ingericht, dat de middenstand, mede door steun van kapitaalkrachtige per sonen, het fonds bijeen brengt, waar uit, ook met behulp van het consor tium, kleinere en grootere bedragen geput kunnen worden. Nadat verschillende vertegenwoor digers van vereenigingen het woord hadden gevoerd, stelde dr. Bos voor onmiddellijk tot stichting van de bank over te gaan. Het resultaat was dat met algemeene stemmen besloten werd zulk een bank te stichten en aan een commissie de spoedige op richting van de bank en het bijeen brengen van het verder benoodigd kapitaal opgedragen. Deze bank is bedoeld haar hulp ook te bieden aan bestaande plaatselijke banken in Ne derland. Verbod van uitvoer. Verschenen is een buitengewone Staatscourant, bevattende een aantal Koninklijke besluiten houdende uit voerverbod van salpeterzuur, soda, cacao, aceten, thee, potasch, alcohol zwavelzuur, katoen in eiken vorm, ae ther, ammonium, carbonaaf, boekweit, suiker, stroop, natrium, salpeter, gly cerine, koffie, antimoon, regnlus mu nitiën en buskruit en lood. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de uitvoer van goud en ziiver uit Neder- landsch-Indië verboden. De Gouverneur-Generaal heeft ge telegrafeerd, dat uitvoer uit Indië van rijst, maïs, cassave-producten en kat jang is verboden. De verzorging van den oogst. De directeur generaal van den land bouw heeft naar verschillende oorden van ons land telegrammen gericht met de vraag, hoe he< stond met de ver zorging van den oogst. Het antwoord uit de overgroote meerderheid dier plaatsen ontvangen, luidde, dat het met de verzorging van den oogst wei zal gaan, dat men zooveel mogelijk er naar streeft elkander te helpen en dat uit de industrie zooveel werkvolk beschikbaar komt, dat men niet be vreesd behoeft te zijn voor gebrek aan de noodige werkkrachten om den oogst te verzorgen. Voortzetting van het werk. Te Amersfoort is door het gemeen tebestuur de mogelijkheid geopend, om gelden van de gemeente in voor schot te betrekken voor de patroons welke zonder die hulp gedwongen zouden zijn het werk stil te liggen. Rijkspostspaarbank. Gelijk wij reeds hebben medege- schuld zijn? Ja, zei Anneliese op den toon der innigste overtuiging, het zou jou schuld wezen. Dat is een vergissingde liefde komt en gaat zonder ons toedoen; zij zweeft als het eenige fatum boven de menschen men wordt op een goeden morgen wakkei en zij is er. Daarin mag je misschien gelijk hebben; ik wil dat niet bestrijden Laten wij dus eens voor een oogen blik veronderstellen dat Holger door deze genegenheid voor jou werd be zield hij zou ze echter overwinnen, Simona, als jij hem zoo binnen de perken hield, dat hij het niet waagde jou met zijn liefde lastig te vallen Vergeef me, dat ik zoo kras tegen je optreed, maar dat kun je en dat is het, wat ik in naam van Maria van je vraag, ofschoon ze niet vermoedt, waarom ik heden hier naar toe ben gegaan. Wil je mij verantwoordelijk maken voor de gevoelens van Holger Storm? bracht Simona, wie dit on derhoud zeer pijnlijk was, op ver strooiden toon daarentegen in. Jij tracht mij te ontwijken, of deeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van /esrtien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vast gesteld voor de terugbetaling van op Rijkspostspaarbankboekjes verschul digde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarbank boekje desverlangd terugbetalingen zullen geschieden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die meenen, dat zij voor bedragen boven de f 25 steeds zes maanden op uitbe taling zullen moeten wachten. Deze meening is echter niet juist. De be doeling van het Koninklijk besluit is eenvoudig, dat de inleggers terugbe talingen kunnen eischen tot een be drag van f25 in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven f 50 worden aangevraagd aan den directeur en deze kan de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoogstens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maan den niet te houden, immers hij is bevoegd om, ah hem gebleken is, dat de terugbetaling dringend nood zakelijk is en de tijdsomstandigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het opvragen van grootere sommen, in de eerste plaats in het belang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in hun eigen huis moeten vreezen voor brand en diefstalin de tweede plaats in het algemeen belang, omdat de opvraging van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte in het belang van het personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door de algemeene mobilisatie zoo ge krompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. Een nieuw vrijwilligerscorps. De volgende oproeping aan alle weerbare mannen van Nederland is heden verspreid Mannen van Holland. Nu '1 oogen blik is gekomen, dat dooi den oor log geheel de wereld in beroering wordt gebracht, zijn ook onze zonen en broeders te wapen geroepen, om als het moet zijn, onze vrijheid en onafhankelijk te verdedigen. De moed en de volharding, die onze voorouders hebben getoond in den strijd voor onze vrijheid zal ook wilt mij niet begrijpen, antwoordde Anneliese levendig, laat hij voor jou gevoelen, wat hij wil en het met zich zelf uitvechten, hij heeft daaraan geen schuld en, ik wil het toegeven, jij misschien evenmin. Maar jouw schuld, die onverzoenbaar zou wezen, zou beginnen op het oogenblik, dat hij het waagt, jou zijn liefde te verkla ren want in ieder ook maar half beschaafd man leeft een heilige schroom voor de onaantastbaarheid der reine vrouw, altijd, zonder uit zondering bijna, zal hij slechts zoover gaan, als zij hem zelf toestaat. Al houd ik ook niet van de mannen, die getuigenis moet ik toch van hen af leggen, dat eischt mijn gevoel voor rechtvaardigheid. Hun gaf de natuur meer lichamelijke kracht, energie en oncentratievermogen, wij echter ont vingen in de plaats daarvoor de wa penen van list en slimheid waartegen hij onbeholpener en naïver als hij is, niet tegen is opgewassen. En hierin bestaat nu mijn dringend verzoek, Simona vermijd het tragische conflict, dat ik zie aankomen, hierdoor, dat je Holger Slorm op een bekoorlijken afstand houdt. zeker ons leger bezielen doch, mo gen wij allen, niet dienstplichtige mannen, het hieiep laten aankomen Moeten wij allen lijdelijk tr«?:,::n? Zijn wij niet allen zonen van Holland Welnu dan, ondergeteekenden roe pen u allen op, onverschillig van welken leeftijd, rang of stand, tenein de een vrijwilligerskorps te vormen, dat gereed zal zijn, zoo noodig, ons vaderland te helpen verdedigen. Allen die daartoe willen medewer ken, wordt verzocht, aan een der onderstaande adressen zich zoo spoe dig mogelijk op te geven, opdat wij de regeering onze diensten kunnen aanbieden, en haar verzoeken de leiding van het korps op zich te willen nemen. Laat geen partijzucht u weerhru den, maar laat uw aller leus zijn Op voor Holland 1 Op voor onze on afhankelijkheid Vrijwilligers. In verband met den te verwachten en reeds gebleken grooteren toeloop van adspirant vrijwilligers voor den militairen dienst acht de minister van oorlog het noodzakelijk, dat door een practische verdeeling van den arbeid, verbonden aan de aanneming van die personen, voorkomen worde, dat de geldelijke belooning deswege slechts aan een klein aantal onder officieren zou ten goede komen. Aankoopen van levensmiddelen voor de troepen. Aan alle militaire autoriteiten, wien zulks aangaat heeft de minister van oorlog dringend aanbevolen, bij aan koopen, vorderingen en inbezitnemin gen van levensmiddelen en andere behoeften krachtens de wet op de inkwartieringen, enz., van 14 Sept. 1866, rekening te houden met de re delijke behoeften van de burgerbe volking en voor zooveel mogelijk in overleg te handelen met de burger lijke overheid ter plaatse. Uit Maastrioht. De burgemeester te Maastricht heeft de volgende proclamatie uit gevaardigd „De burgemeester der gemeente Maastricht noodigt de ingezetenen uit zich te gedragen als inwoners van een neutraal land, zich derhalve te onthouden van elke betooging ten voor- of nadeele van welke vreemde nationaliteit ook, en roe.pt de mede werking van alle welwillende burgers der stad in om vreemdel ngen, die deze stad doortrekken, tot welk land zij dan ook mogen behooren, waar mogelijk, te steunen om hun hulp en bijstand te verleen? n." Interneeren militairen. Eenige malen is in enkele couranten gemeld, dat in Maastricht krijgsgevan genen zouden zijn binnengebracht. Simona keek eenigszins spottend in het van ijver gloeiende gelaat van het jonge meisje. En meen je werkelijk, verstan dige Anneliese, dat daar, waar deze groote tragedie zich tusschen man en •vrouw afspeelt altijd slechts zij als de schuldige voor den dag komt Dat is mijn innige overtuiging, zei Anneliese plechtig, ik heb veel gelezen en veel nagedacht en heb meer ervaring dan je denkt. Wij vrouwen moeten immers de prieste ressen der goede zeden wezen, en er zijn maar weinig mannen ik spreek van mannen en niet van jongelieden die zoo verwaarloosd zijn, dat ze ons, niet als zoodanig willen erkennen. En daarom zijn we in staat den harts tocht, die zoo leelijk is, wanneer hij met zijn vernietigende consequentie op ons neerstort, in toom te houden en hem de grenzen aan te wijzen, die een man zal eerbiedigen. Simona liet het hoofd in de hand rusten an antwoordde in een geruï- men tijd nietin haar binnenste had een zeldzaam proces plaats. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1