p* 2 O' Liefde en Strijd. 8 AUGUSTUS gemeentebestuur feuilleton binnenland" (ftö.ïSS' Firma F. KI OEIELI Ie., Heine Markt 58, üisÉp. ïeiefoon luiere. 16 Verschijn! dagelijks, uitgezomierd pp Zsndag en algemeen erkende Christelijke ImtögK In de Ure des Gevaars Nederiaod en de Oorlog. DE OORLOG. Ï9I41 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3© per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35' Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer TO eem Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in v riD 't bezit eener gulden bij levens- PyPftfl gulden bij dood g% gulden bij verlies J rfift gulden bij verlies 4 JU - lange ongeschikt- 11 door «||J|| van een hand, ■''lil van [erd'tegen ongelukken voor: heid tot werken f een ongeluk OlfH voet of oog een duim lUU geze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies J gulden bij verlies ^gulden bij verlies van 111|l van een Mvan eiken een duim Aww wijsvinger anderen vi nger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holi. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Inleveren van wapenen en munitie. De Burgemeester van Vlissingen; Overwegende dat het blijkens schrijven van den Territorialen Be- velbebber in Zeeland d.d. 6 Augus- iBi 1914 noodzakelijk wordt geacht jjl de bij particulieren berustende en munitie worden ingele- BESLUIT Te bepalen dat alle bij particulie ren in deze gemeente berustende wa penen en munitie moeten worden in geleverd in de wapenkamer van de ïoormalige Marinierskazerne aan het Mariniersplein waartoe vanaf Zaterdag 8 Augustus v.m. 9 uur gelegenheid Vlissingen, 7 Augustus 1914. De Buraemeester van Vlissingen, AN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Oproeping ter inlijving. Lichting 1914. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de nog bij je Landmilitie in te lijven loielingen van de lichting 1914 dezer gemeente, dat zij worden opgeroepen om-op DINSDAG 11 AUGUSTUS 1914 des namiddags te drie ure op Botermarkt te Middelburg worden ingelijfd. Vlissingen, 7 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een week van ontzettende span ning, van angstig verbeiden, van ont zenuwende gemoedsschokken ligt achter ons. Wei nimmer zat de be schaafde wereid een tijdperk hebben doorgemaakt, dat zóo kort, tevens zóo vol van emoties is geweest, als deze jongste acht dagen. Elke dag. ja schier elk uur bracht overs elpend nieuws van het allergrootste belang, Wang waarbij het leven en het welzijn van verschillende volken, van zelfs een geheel werelddeel betrok ken is. Wel moet de man sidderen voor het vonnis, dat eenmaal de wereld geschiedenis over hem voltrekken zal, die schuldig blijken zal te staan aan de ontketening van al het wee, «I den rampspoed, al het lijden van fflillioenen en milliomen zijner mede schepselen. Wie diegene is, valt Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nadruk verboden.) Ze had Franzeska weggezonden, om ongestoord te kunnen denken zij wilde eens weten, wat ze eigenlijk van zichzelve en haar gevoelens had te denken en toch was haar dat onmoge lijk Wat beteekende die piotselinge verandering van gemoedsstemming bij naarBeminde ze Holger werkelijk? Een inwendige stem antwoordde neen. En toch, had ze hem straks niet met opzet bedrogen, toen ze be weerde voor geen grooten hartstocht vatbaar te zijn Dwaasheid. Als het naar maar ge ukte niet meer aan hem 'e denken. Dat zou zeker gebeuren, 2°odra zijn werkzaamheden afgeloo- Pnn waren en zij hem niet meer zag. want hij was gebonden, het was te laat. voor den spiegel staande, maakte net haar los om het op te maken, weelderigen overvloed hing het zug en schouders. Ze liet haar thans nog niet met de voile zekerheid, noodig om een vernietigend oordeel te vellen, vast te stellen. Is het de keizer van Rusland, die met Duitsch- land een dubbel spel gespeeld heeft, is het de Duitsche monarch, die, vredelievend gelijk hij mag zijn, niet weers and heeft weten te bieden aan het drijven en dringen der machtige mil'taire partij in zijn land, aan welker hoofd de Duitsche kroonprins staat Is het de leidende persoonlijkheid der buitenlandsche zaken van de Öbnau-monarchie, die voorgevoelend welk een ontzettend gevolg hetOos tenrijksch ultimatum aan Servië met zich slepen moest, toch willens en wetens gansch Europa aan den brand overleverde? Wie zal thans, in deze verwarring en onzekerheid, met vol doende juistheid den naam kunnen zeggen, van hem, die eenmaal in de eer§te plaats, schuldig zal staan voor het gerecht der menschelijkheid Eerst moet daartoe een kalmer tijd intreden dan deze, die zwanger gaat van onheilen, grooter dan de mensch- heid wellicht ooit aanschouwd heeft. Inmiddels heeft zich temidden van den chaos der verschrikking, lang zamerhand een duidelijker beeld afge- teekend van de groole Europeesche verhoudingen bij dit reusachtig ge welddadig conflict. Duitschland staat vooraan in den strijd, nut als eenigen bondgenoot de Oostenrijksch—Hon- gaarsche monarchie. Deze laatste is door den aan Servië verklaarden oorlog voor een groot deel harer strijdmacht gebonden om front te maken tegen het, naar men wil, doo de Oostenrijksche mriitaire autori teiten zeer onderschatte Se vische leger. Welke waarde men ook aan deze Servische strijdmacht mag toe kennen, zeker is, dat zij reeds iang den vuurdoop heeft ondergaan en Oostenrijkers en Hongaren een leger tegenover zich hebben, dat weliswaar numeriek ongetwijfeld minder is, dan dat van zijn tegenstander, doch waartegenover staat, dat de gevechts- waarde van den Servischen soldaat zeer hoog staat aangeschreven. Hoe het zij, op veel steun zal bij zijn omvangrijke krijgsoperaties Duitsch land van de zijde van Oostenrijk niet kunnen tekenen. Het is en blijft hoofdzakelijk op eigen krachten aan gewezen, en wat van deze krachten gevergd zal worden, is in éen woord ontzettend. Want Duitschland telt het aantal zijner vijanden tot vier toe. In het oosten zal het Rusland tegen over zich zien, ten westen Frankrijk en België, terwijl zijn gansche kust- linie het vijandelijk object der reus achtige E gelsche vloot is. Frankrijk zal, tot den laatsten man toe, zijn beschikbare weerkracht geheel aan de. Duitsche grens kunnen concen- treeren, wat met Duitschland geens zins het geval is, dat een hevige blik droomerig rusten op de gestalte vol jeugdige frischheid, welke het glas weerkaatste, en terwijl ze het deed, vuiden zich haar oogen met tranen, die weldra langs haar wangen rolden. Voor den knop, die den worm reeds in zijn binnenste draagt, is er geen bloei meer en geen vrucht. En toch is het leven in zijn lentetijd zoo wonderheerlijk. De dagtaak was volbracht. Holger Storm had rusteloos gewerktthans pakte hij penseelen en paletten bij elkaar om zijn woord gestand te doen en Maria op te zoeken. Den ganschen dag had de zon heet op Irvingsburg geschenen en ook thans nog zond ze over de zee de schuine stralen met gouden tinten door de geopende deuren en vensters tot in het inwendige van het siot. |uist ging hij langs het zijpad naar het parkhek, toen hij nog een laat sten blik naar den erker wierp, waar Simona om dezen tijd placht te ver toeven Daar boven stond ze dan ook en wenkte hem groetend toe. Het licht der daiende zon gaf aan haar r ood achtig zijden gewaad de tinten van j actie bij de Russische grens zal moe ten voeren. Op welk een worsteling het Duit sche rijk zich voorbereid heeft, blijkt uit alles niet het minst uit de dade lijke toezegging van niet minder dan vijfduizend millioen mark, door den Rijksdag, in de gedenkwaardige zitting van deze week, gedaan; bereid bo vendien als het rijk is, nog duizenden millioenen op te brengen. Het is een zoo uiterste krachtsinspanning als nimmer werd aanschouwd, over de geheele linie. Want ook Frankrijk, Engeland en Rusland zijn bereid tot het uiterste alles te wagen. De om vang, die deze worsteling dan ook aangenomen heeft, valt onmogelijk in cijfers of beelden op te teekenen slechts ons gevoel kan, bij benadering, de verre draagwijdte van hetgeen thans doorleefd wordt beseffen. Dit gevoel is ook in ons land tot een uiting gekomen, die te midden dei onheilen, een straai van warmfe in het gemoed stort. Op eenmaal rijn de scheidsmuren van alle partijen, standen, godsdienst, verdwenen onze Koningin ging in vastberadenheid vooronze volksvertegenwoordiging gaf een schoon schouwspel te zien in haar kortstondige zitting van deze week van eendracht en verheven vaderlandslieideons volk heeft ge toond, ten volle te beseffen, wat om hem heen gebeurt en waarin het voor alles kracht moet vinden, om den storm zooveel mogelijk te weerstaan. Geen enkele wanklank is in de har monie van gansch de Nederlandsche natie in deze droeve tijden vernomen. Laat ons vurig wenschen en hopen, dat hel zoo blijven moge Wat bovendien tot een innige vol doening heeft gestemd en niet weinig heeft bijgedragen om onze kalmte zooveel mog lijk te kunnen behouden, is de uitnemende wijze, waarop de omvangrijke morilisatie haar gang is gegaan. Wij Nederlanders zijn anders weinig mi! tairistisch aangelegd, doch thans zien wij onze soldaten, onze geheele krijgsmacht, van hoog tot laag allicht met een ande- oog aan. Daar gaat, vanaf den chef van den gene- ralen staf, tot den gemeen-soldaat toe, een ernst en vastberaden zelfgevoel uit, dat, vooral in de groote steden, met haar licht tot overdrijving nei gende bevolking, een weldoend ge voel van Bescherming en hoede schenkt, waarvoor wij allen dankbaar mogen zijn. Ziedaar dan ook onze oude Hol- landsche landaard in de ure des ge- vaars zich niet verloochenend, als wij zien hoe bij allen, zonder onderscheid, die den ernst van dit oogenblik in de wereldgeschiedenis beseffend, het hoofd koel en het hart warm doet houden. En toen, daar in den Haag deze week na het défilé der troepen langs het paleis, de Koningin op de het morgenrood in haar gordel droeg ze de door haar bevoorrechte witte rozen, en gehoor gevende aan een inval, nam ze een van de bloemen en wierp die naai beneden. Tot weerziens. Breng deze roos als een groet van mij aan Maria. Hoiger kreeg een kleur; hij nam de roos van den grond en drukte die aan zijn lippen. Niet in staat te spreken, nam hij dankend den hoed af en liep verder in de richting van het hek. Opziende, zag hij Anneliese voor zich. - Deze had, toen ze het hek inkwam, dadelijk het geheel overzien. Welk een aanblik was dat voor haar. Op het fluweelachtige gazon bloei den de zeldzaamste rozen in weel derige pracht en in all rlei kleuren; waarheen het oog zich ook wendde, overal zag men rozen. Ze begrensden de paden, slingerden zich teg n de muren op en vormden een levende lijst om Simona, die juist de verloofde van Maria een roos voor de voeten wierp, die hij opnam en kuste. Anneliese was hier gekomen met onvriendschappelijke gevoelens jegens Holger en Simona en wat ze daar menigte toetredend zichtbaar bewo gen de vaderlandsche liederen mede- zong, toen is, in de geestdrift, e aller harten trillen deed, en de oogen vochtig maakte, over heel het land dezelfde stem der vaderen vernomen, die aan het aloude Wilhelmus ied steeds zulk een ontroerende wijding verleent Het Vaderland getrouwe Blijf ick tot in den doet. Beschaving Zilverbons. Serie Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden. Zilverbon. (Een gulden. Groot (Twee en een halve gulden (Vijf guldon wordt ter betaring aangenomen door de Nederlandsche Bank en aan alle Rijks kantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondi ging- 1914. De Minister van Financiën. Geregistreerd. De Agent van het Ministerie van Financiën. Het namaken of vervalschen van zil- verbo is met het oogmerk om die als echt en onvervalscht uit te geven of le doen uitgeven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren. Uit Den Haag. Men schrijf ons uit Den Haag De toestand wordt hie veel kalmer. De groote opwinding van de jo gste dagen verdwijnt en de menschen zien gelaten en in berusting de toekomst te gemoet. Het krankzinnig bestormen van de winkels is voorbij, de misère van het bankpapier is bezworen. Be halve in het centrum van de stad bemerken wij niets buitengewoons Rustig gaat het gewone leven zijn gang, men heeft zich aangepast aan de bijzondere omstandigheden. Het energieke optreden van de regeering, waaraan zich een bewonderenswaar dige doortastendheid der stedelijke overheid paart, werkt buitengewoon kalmeerend. Even waren wij op Scheveningen, waar het een voorjaarsdag leek. Een weinigje publiek, dat over den bou levard en het strand wandelde, hier en daar een paar militairen die onk schenen te „kuieren", alles in welda dige rust. c Moge den Haag tot voorbeeld zijn men is er vol vertrouwen, vol hoop, en berustend in het onvermijdelijke dat is en dat zou kunnen komen. Amerikanen in Europa. De Amerikaanse he regeering zendt had gezien, droeg er niet toe bij om haar zachter te stemmen. Haar hart zwol zoo van bitterheid, dat ze den groet van Holger koel als een vreemde beantwoordde en hem voorbijliep naar Simona, die haar tegemoet kwam. Dat is aardig van je, dat je komt, Anneliese. Ik zou je anders, zij het niet nog vanavond dan toch morgen verrast hebben. Er is namelijk een bezending van prachtige japonstoffen en andere dingen aangekomen, die ik voor jou en Angela bestelde. Boven dien krijg je aan het souper je lieve lingsgerecht aardbeien met slagroom. Ik dank je wel, antwoordde Anneliese, ik heb pas gegeten ik zal wachten, tot je klaar bent, omdat ik je iets van belang te zeggen heb. Je spreekt op een wijze, die mij zou kunnen beleedigen, zei Simona getroffen door den koelen ernst van Anneliese. Heb ik je werkelijk zeer gedaan Bekijk tenminste de mooie sloffen eens, die ik voor jullie liet komen, in de kamer hiernaast op den vleugel liggen ze. Ik heb werkelijk geen stoffen noodigvoor mij heb je vergeefsche moeite gedaan. Wat ik noodig heb, naar Holland 2'/, millioen in goud voor Amerikaansche reizigers op het vasteland van Europa, die niet thuis kunnen komen. Ook zal zij schepen naar Holhnd zenden om die reizigers thuis fe brengen. Gemeentebiljetten van f 1.— en f 2 50. B. en W. van Rotterdan hebben de noodige maatregelen genomen, op dat, tenzij alsnog van regeeringswege tijdig in de behoefte aan papieren geld kan worden voorzien, van ge meentewege biljetten in omloop kun nen worden gebracht van f 1 en f 2,50, die tijdelijk als betaalmiddel kunnen dienen. Te beginnen met 17 dezer zuilen deze biljetten inwisselbaar zijn tegen wettig betaalmiddel. De gemeente Rotterdam stelt zich volstrekt aansprakelijk voor de in wisseling, zoodat deze biljetten met volie gerus heid in betaling kunnen worden genomen. Nederlandsche officieren in Albanië. De bijzondere correspondent in Albanië van het „Hbl." seint uit Ban", d.d. 6 Augustus Gisteren hebben generaal De Veer majoor Kroon en kapitein De Jongh definitief Durazzo verla'en, wijl da vrijlating van de gevangengenomen officieren Reymers en Verhuist binnen eenig dagen vaststaat, dank zij het energiek optreden van generaal De Veer. Deze is benoemd tot grootkruis, majoor Kroon tot commandeur in de orde van Skanderbeg. Bij het vertrek der drie officieren was een groote menigte aanwezig, die geestdriftig de vertrekkenden toejuich ten. De Roemenen en de garde van den vorst brachten de militaire hon neurs, terwijl de batterijen der cïtadei 21 saluutschoten losten.Aile ge-anten waren bij het afscheid aanwezig. De vreemde vrijwilligers zijn even eens met deze'fde scheepgelegenheid allen vertrokken. Men onderhandelt met de opstan delingen, en waarschijnlijk zal wel een overeenkomst getroffen worden. Luik genomen. Gisterenavond ontvingen wij het volgende telegram, dat wij door aan plakking aan ons bureau onmiddellijk hebben bekend gemaakt: BERLIJN. De Keizer deelde van het Slot onder grenzelooze geest drift mede dat Luik genomen is. Duizenden Belgen zijn krijgsgevan gen gemaakt verdien ik door mijn werk. Simona glimlachte goedig. Mijn trotsche Anneliese, je ver keert in een bijzonder strijdlustige stemming; ik zal dus wel moeten toegeven en mij wat trachten te ver sterken voor de schermutselingen met jou, die mij nog te wachten staan. Daar staat de tafel met allerlei goede dingen bedekt; als je er dus met de voorKeur aan geeft juffrouw Leisering en mij te zien eten, houdt ons dan gezelschap. Ik. ben niet in een stemming om te schertsen en ga zoo lang in het park. Welnu, vroeg Simona nieuws gierig, toen het souper afgeloopen was en zij Anneliese had uitgenoodigd om met haar in den erkersalon te gaan, tene nde onges'oord te kunnen spre ken, wat heb je tegen mij Ik heb een verzoek aan je het betreft Maria. Simona schrikte even bij 't hooren van dezen naam. IWe k verzoek zou het wel kun nen zijn, dat ik niet inwiliig, als het in mijn macht staat? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1