ten: Süi Liefde en Strijd. ST808E 3 AUGUSTUS diende RVEN ITEH pVfUGBt "BODE. ilSJE Meisje iMEISJE jnstbode 32e Jaargang MAANDAG Uilpve: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleins Markt 58, Vlissingen, Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkends Christelijke feestdagen BINNENLAND FEIJILLETON Oorlogsberichten. PAAP te Vila- hp Dinsdag 11 1, 's avonds te |uis „De Oude eestraat aldaar, lamd „deGou- de kleinhandel rdt uitgeoefend ;n Erf, aan de ;root ongeveer vat beneden drie Kamers, :t Bovenwoning i de Breestraat er 81 c.A. rat beneden ij kamertje, bo- iof en Zolder, s voor en op i, op vertoon rkrijgbaar ten Hnden Notaris inlichtingen BELEZEN per kilo, aan frant. i.SSS, iedere donder rabat, wordt twee- 2ND LOOS, kan geplaatst en en rekenen met de mo- ies persoonlijk iwasch buitens- 64. I), Badhuisstraat September een roedig mogelijk n net ar. AdresBu- urant." ;n de 15 jaar. 2 PAS, Lepel- j-eau „Vlissing- 1ROEK, Boule- igen 1 October Woensdag en Augustus ten |VAN RAALTE, schen 7 en 9 1914! |alf uur op een uikt „ERA" bt ge de schoe- prachtig gian- tevens gratis ..ERA" wed- prijzen verbon- Snkelier Uw bon VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per dri^ maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege VERDUBBELD -g. 1ÜU jÖ ■-nifl' vczek. Bank te Schledarti De Nederlansche bankbiljetten De Nederlandsche Regeering, ver nomen hebbende dat op verschillen de plaatsen in het land eenig wan- irouwen tegen de deugdelijkheid van de biljetten, door de Nederlandsche Bank uitgegeven, is ontstaan en dat vermoedelijk door een misverstand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aange nomen, brengt ter openbare kennis, dat haar na onderzoek is ge'deken, dat de soliditeit der biijetten van de Nederlandsche Bank boven elk twij fel is verheven en dat de Re ering aan al haar bureaux en kant en de bankbiljetten tot de volle vaarde in betaling aanneemt. De Regeeiing heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om aan het hierboven bedoelde mis erstand aan enkele postkantoren een einde te ma ken. Vergoeding aan gezinnen van miliciens en landweermannen. Wij zijn gemachtigd mede te dee- Ien dat de vergoedingen die ingevol ge de aitt. 84 der Militie wet en 15 bis van de Landweer wet worden uit betaald aan de gezinnen,^ waarvan de kostwinners zich onder Tie wapenen bevinden,even goed worden uitbetaald gedurende de mobilisatie, zooals in die artikelen staat vermeld. De rpquesten voor het bekomen van een dergelijke vergoeding moe ten tijdens de strijdmachtgemobiliseerd is, niet worden gericht tot den minis ter van oorlog, doch gericht tot en ingediend bij den burgemeester van de woonplaats van het gezin. Voorraad en prijzen van levensmiddelen. Wij zijn gemachtigd me de te deelen dat door de regeering buitengewone maatregelen worden voorgesteid.waar door zoowel het opkoopen van levens middelen door handela'en en particu lieren ais het vragen van buitenge wone prijzen onmogelijk worden ge maakt Door direct ingrijpen van de over heid, in verband daarmede, wordt de aandacht van het publiek er op ge vestigd, dat het geen nut heeft thans bijzonder groote voorraden in te slaan daar deze wel in beslag kunnen worden genomen en het zeker valt af te raden buitengewone prijzen te betalen, aangezien dit tot niets anders dan tot verlies voor den kooper aan leiding kan geven, zonder hem eenig voorrecht ten aanzien van het gebruik der waren te verschaffen. Geruststellend bericht van den meelhandel. De firma Gerhard Polak te Amster- Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 39) O(Nadruk rerboden.) Ik zou den weerlooze tegen elke onaangenaamheid willen beschermen, en liever zou ik sterven dan hem pijn doen. Ik bemin je zoo lang ik leef, ik bemin alleen jou, maar elkan der toebehooren mogen we niet. Ik begrijp je teergevoeligheid heel goed, Angela, en bewonder je daarom slechts des te meer. Het zou zeer brutaal van mij zijn, als ik je met hartstochtelijker! aandrang wilde overhalen. Maar de hoop, dat ik je toch eens zal bezitten, opgeven, dat kan ik niet. De tijden veranderen, de wrok in het hart van je vader zal langzamerhand plaats maken voor zachter gevoelens en hij zal inzien, dat zijn zonnestraal bij mij goed ge borgen is. Dat verwacht ik stellig en deze verwachting alieen is het, welke mii je tegenwoordige beslissing doet dam, deelt het volgende aan „de Tel." mede Door de meelfabrikanten en meel handelaren alsmede door de rijstpel- lers, is besloten, uitsluitend tegen contante betaiing af ie leveren. Dit geschiedt om te voorkomen, dat af nemers te groote hoeveelheden op slaan, die voor direct gebruik niet noodig zijn. Bovendien wordt ons medegedeeld door den hoofd intendant te Den Haag, dat op de aanbieding groote reserves voorraden meel in te slaan, voor- loopig niet zal worden ingegaan. Uit een en ander blijkt, dus op nieuw, dat men zich absoluut niet ongerust behoeft te maken omtrent den beschikbaren voorraad levens- mddelen. Inlijving van lotelingen der lichting 1914. Ingediend is een wetsontwerp in artikel 1 waarvan bepaald wordt, dat, nvt afwijking van het bepaalde in art. 72, eerste en tweede lid, der Militiewet, „door Ons voor de inlijving var. de lotelingen voor de lichting oer militie van 1914, die alsnog volgens dat artikel bij de militie te land moeten worden ingelijfd, een vroeger tijdvak kan worden bepaald dan in dat artikel is aangewezen." Artikel 2 bepaalt, dat voor de be rekening van den duur der eerste- oefening der lotelingen, ten aanzien van üvie de in art. 1 bedoelde be voegdheid wordt gebruik gemaakt, worden beschouwd alsof zij waren ingelijfd overeenkomstig art. 72 -der Militiewet. De voor de krijgsmacht onontbeer' lijke aanvullingsreserve, aldus de Memorie van Toelichting die door de Landstormwet in het leven is ge roepen, is, daar de landstorm eerst na verloop van jaren op zijn volle s erkte zal komen, thans nog te zwak om in de te dien opzichte bestaande behoeften te voorzien. Hei is daarom, in verband met de heerschende buitengewone omstan- digheden, noodig bijzondere voorzie ningen te treffen. In de eerste plaats dient daartoe met de oefening van het nog niet ingelijfde deel der lichting van dit jaar zonder verwijl te worden be gonnen, voor zoover hieraan geen practische bezwaren in den weg staan. Het ligt nl. in de bedoeling om, indien het ontwerp tot wet wordt verheven, van de in art. 1 neerge legde bi voegdheid alleen gebruik te maken ten aanzien .van de man schappen, bestemd voor de onbere den korpsen. Voor de bereden korp sen zal wellicht juist het tegenover gestelde, namelijk uitstel van den verdragen. Fried, die geen uitnoodiging ont vangen en er ook niet op gerekend had, omdat Simona en hij elkaar nog maar zoo korten tijd kenden, slenterde iaat in den namiddag Irvingsburg voorbij om een blik van Anneliese op te vangen, maar hij zocht tevergeefs tusschen de in 't wit gekleede gestal ten zij was er niet. Fried verveelde zich. Hij was een mededeelzaam mensch en hield van gezelschap, ook op Axenstein was het akelig eenzaamdaarom sioeg hij heden dan ook den weg naar „Het gouden Anker" in Eimsbeck in, waar men goed bier kon bekomen en altijd wel een paar kennissen trof. Hier had Fried ook den tooneelspeler Schirmer leeren kennen, die met alle toestanden van den Berlijnschen schouwburg uit stekend op de hoogte was en met wien hij zich bij voorkeur onderhield. Hij zat ook heden onder öe veranda voor de gelagkamer en Fried Wester- mann ging bij hem zitten, en daar hij vol was van zijn aangelegenheid, gevoelde hij behoefte om er over te spreken. aanvang der eerste-oefeningen moeten plaat? hebben, daar bij de vervulling door deze korpsen van haar taak bij mobilisatie een te geringe sterkte aan kader en paarden voor de oefening beschikbaar blijk. Voor zoodanig uitstel biedt art. 72, vijfde lid, reeds de gelegenheid. Ook zou het kunnen zijn, dat de omstandigheden het wenschelijk ma ken, de lotelingen, thans bestemd voor inlijving bij een bereden korps, nader toe te wijzen aan een onbe reden korps. In dat geval zouden ook die lotelingen 'in aanmerking kunnen komen veor vervroeging van hunne inlijving. Verandering in den tijd, waarop de miliciens bij volbrachte eerste oefe ning huiswaarts gaan, kan niet plaats hebben zonder de voortdurende voor ziening in de behoeften van den dienst in gevaar te brengen. Daarom kon niet worden nagelaten de opneming van eer.e bepaling, als in art. 2 is vervat, waardoor de eerste oefening voor diegenen, wier inlijving wordt vervroegd, met den tijd der vervroe ging wordt verlengd. Intusschen zal later wellicht nader kunnen worden overwogen, of de toesland bij de korpsen zal gedoogen de lotelingen, over wie het hier gaat, toch eerder naar huis te zenden dan het tijdstip, tot hetwelk zij krachtens art. 2 gehouden zouden kunnen worden. Dit zou dan kunnen ge schieden doo' wijziging van het Ko ninklijk besluit van 2 Januari 1914, no. 70, waarbij de duur der eerste- oefening is vastgesteld voor hen, die deze oefening i~ 1914 aanvangen. De regeering heeft een wetsont werp ingediend tot het verleenen van een buitengewoon crediet van 50 millioen in verband met de bui tengewone uitgaven. Volgens officieele mededeeling zijn de zeegaten in het Noorden des lands en het zeegat van Goeree door mij nen versperd en liggen mijnenleggers gereed om zoo noodig de andere zeegaten te versperren. gevaar kan door Ons aan den opper bevelhebber van het veldleger, doch alleen voor zoover betreft de land streek, waar dat leger of afdeelingen daarvan zich bevinden, alsmede aan den opperbevelhebber eener in staat van oorlog of beleg verkeerende linie vesting of sterkte, doch alleen voor zoo ver betreft het terrein, waarover de staat van oorlog of beleg zich uitstrekt, machtiging verleend worden, om op zoodanige wijze in de be hoeften van inkwartiering, onderhoud, transporten en leveranliën van allerlei aard (ook van paarden, rund- en an der vee) te voorzien of door zijne ondergeschikten te doen voorzien, als hem, op zjjne verantwoordelijkheid, het meest geraden voorkomt, hetzij door het benoodigde, na eene voor afgaande vordering van zijnentwege, te doen verstrekken of, in dringende omstandigheden, zonder voorafgaan de vordering, door zijne onderge schikten in gebruik of eigendom te doen nemen, hetzij door goedkeuring van hetgeen te dien opzichte, zonder zijn last, in het beiang van den krijgs dienst is verricht." Art. 33 Inkwartiaringswet. De Minister van Oorlog brengt ter algemeene kennis, dat bij K. B. van 1 Augustus 1914 aan den commandant van het veldleger en aan de com mandanten van littiën, stellingen en afzonderlijke forten, voor de laatsten in het gebied tot hunne linie, stelling of afzonderlijk fort beho arende, voor zoaver daarin de staat van oorlog of de staat van beleg is afgekondigd, de machtiging wordt verleend, bedoeld in art. 33 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138). Art. 33 luidt „in geval van oorlog of oorlogs- Kent ge de familie von Geerts vroeg hij, nadat men een poos over de grondbezitters in de buurt had ge sproken, die Schirmer bijnaalle kende. Ge bedoelt den kapitein op Lindenheim zei de ander, terwijl hij een flinke teug uit zijn glas nam en daarna het deksel erop liet vallen. Hij heeft twee mooie dochters en zijn nicht is met den schilder Holm veiloofd omstandigheden niet schitterend. In hoeverre niet Wel, de oude, vergulde armoede het kleine pensioen is immers on voldoende men moet zich in alle opzichten bekrimpen bovendien heeft de oude man veel verdriet gehad zijn beide zoons heeft hij verloren en het moet voor hem een zware slag zijn gewetst, dat het oudste v n de beide meisjes bij het tooneel ging. Fried meende niet goed gehoord te hebben. Bij het tooneel Wie ging bij het tooneel. De oudste, Anneliese heet ze, geloof ik. Maar er kwam niets van terechtze had het rechte talent niet, paste heelemaal niet voor tooneel- Briefwisseling met hen, die zich onder de wapenen bevinden. De directeur generaal der posterijen er. telegraphie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de nood zakelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volledig mogelijke adressen te voorzien. Be halve de naam van den geadresseerde is in ieder geval tevens te vermelden het korps en het onderdeel waartoe hij behoort. Voor hen, die bij de bezetting van de liniën en stellingen behooren, worde, indien deze bekend is, de plaats van bestemming op het adres aangegevenis die niet bekend, dan worde de naam van de linie of stel ling als adres vermeld. De brieven, enz. voor degenen die nog in de garnizoensplaatsen zijn ver- eenigd, worden naar die plaatsen geadresseerd, totdat het veldleger buiten die garnizoenen wordt samen getrokken. Alsdan moet het adres zoo mogelijk bovendien de aanduiding van de divisie van het veldleger be vatten. Mobilisatie-comité. Te 'sGravenhage is opgericht een comité van werkverschaffing en onder steuning gedurende het tijdperk van mobilisatie. Dit comité s'elt zich voor, een on derzoek in te stellen naar de gezin nen, weike tengevolge der mobilisatie op eenigerlei wijze hulp van noode hebben en maatregelen te beramen om in den nood te voorzien. Te Utrecht heeft zich ook reeds speelster er. gaf het op, nadat ze zich een jaar had afgebeulj en op den achtergrond gedrukt waszij is kun stenares. maar op een ander gebied, waarvoor ze in eik geval beter ge schikt is. Ik zag haar onlangs nog en groette nog, maar de juffrouw is trotsch geworden en schijnt mij niet meer te willen kennen. Ge spreekt over juffrouw Anne liese von Geerts? Maar, Schirmer, dat moet stellig een vergissing wezen. Een vergissing herhaalde deze met den glimlach van iemand die beier weetdat is hier toch wel niet mogelijk. Wij waren in Hamburg vier maanden samen aan den St. George- schouwburg, waar zij onder den too- neelnaam Anna Gehrts optrad. Fried was niet met zijn gedachten bij den sprekerhij mocht echter niet langer twijfelen. En toch wilde hij het niet gelooven d,t feit ontnam hem te wreed alle illusies. Hij ging niet verder op het onder werp in en was niet langer bij het gesprek dat de niets kwaad vermoe dende Schirmer kalm voortzette, tot Fried niet langer in het lokaal kon blijven. Hij moest naar buiten om met op initiatief van den burgemeester, een dergelijk comité gevormd. In den loop van den morgen werd daar aan den burgemeester een gift van f 10.000 voor dit sympathieke doel toege zonden. Verzet op West-Borneo. Een regeeringst.legram meldt Ook in de onderafdeeling Singka kawang der residentie Westerafdeeling van Borneo heerscht verzet, in Beng- kajang (onderafdeeling Lard en Loc- war) is het onrustig; in Zuid Montrado (onderafd. Singkawang) is licht ge wond de le luitenant der infanterie G. P. van der Waart van Gulik en zwaai een Amboneesch sergeant en een inlandsche fuselier. Deze laatste is sedert overleden; gesneuveld is een inlandsch fuselier. Uitstel Hoefijzerweek. Met het oog op de ernstige tijds omstandigheden meent het bestuur van het Hoefijzerverbond de Hoefij zerweek, die op 2 Aug. zou aanvangen, voor onbepaalden tijd te moeten uit stellen. Daar tijd en gelegenheid ontbreken om deze mededeeling tijdig aan alle bladen en sub-comité's te doen toe komen, verzoekt het bestuur allen bladen dit bericht over te nemen. De weersgesteldheid in Juli. Gedurende de afgeloopen maand was de temperatuur hier te lande ge middeld 1 gr. boven de normale, ten gevolge van vrij hooge standen in de eerste drie weken. De regenval was, door den zwaren regen in de laatste week, over 't algemeen grooter dan gewoonlijk, vooral in Overijsel en Zeeland. Te De Bilt bedroeg het aantal uren met zonneschijn 210 tegen 200 uren normaal. De berichten welke wij Zaterdag in den laop van den dag ontvingen werden steeds pessimistischer en het laatste sprankje hoop dat de oorlog niet zou uitbreken, vervloog geleide- delijk, om plaats te maken voor ang stige vrees. Zaterdagavond moesten wij publiceeren dat Duitschland de mobilisatie heeft gelast en wij weten het: mobilisatie beteekent oorlogs verklaring. Zoo was het ook thans. Zaterdag avond half acht heeft de Duitsche gezant te St. Petersburg de oor logsverklaring overhandigd. Een verschrikkelijke strijd is ve:- moedelijk reeds begonnen. Een strijd zichzelven te rade te gaan. Toen hij eindelijk een paar uren doelloos had rondgeloopen, was hij eindelijk met zichzelven in 't reine. Als Anneliese bij een klein tooneel- gezelschap verbonden en aan al de verzoekingen van dit jammerlijk be staan blootgesteld geweest was, dan had zij ook dapper stand gehouden en haar eer opgehouden als zelden een ander deed, en hij moest haar dan om haar rein karakter des te hoo- ger achten. En dat ze steeds dezelfde was ge bleven, dat wist Friedhij maakte het op uit haar geheele wezen. En daarom besloot hij om haar gunst te blijven werven en nooit te laten merken, dat hij wist, wat in elk geval een wondeplek in 't verleden voor haar was geworden. HOOFDSTUK V. Dag- en nachtevening Johannes- nacht. De torenklok van Eimsbeck heeft zoopas één geslagen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1