2000 Liefde en Strijd. ---No. 177 52e Jaargang DONDERDAG HitpviFirma F. Hl BE VELOC Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. lelÉon Interc. 10 30 «JUJLJ Verschijnt dagelijks, uityezondard op Zondag n algemeen erkende Christelijke feestdagen 750 BINNENLAND FEUILLETON 1914! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij dood gulden bij verlies 4 P*f| gulden bij verlies 4 |%f| gulden bij verlies J*gulden bij verlies door «fllli van een hand, iHlil van |gg|| van een van eiken kërd'tegenongelukken voor: heid tot werken een ongeluk OUU" voet of oog J.CfU' een duim IHU wijsvinger anderen vinger Seze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boet of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken Maatregelen ter handhaving van Nederlands onzijdigheid. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de volgende kennisgeving van de ministeriën van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine, van oorlog en van Koloniën De ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine en van koloniën, daarioe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis van ieder wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche Regeering in den tusschen de met Nederland be vriende Mogendheden Oostenrijk- Hongarije en Servië uitgebroken oor log volstrekte onzijdigheid za! in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid verschillende volgende bepalingen zijn vastgesteld Artikel 1 Binnen liet rechtsgebied van den staat, on vattende het grond gebied van het koninkrijk in Europa, benevens de koloniën en bezittingen in alle werelddeelen, worden geenerlei vijandelijkheden toegelaten, noch mag dat gebied als basis voor vijandelijke operaties worden gebruikt. Art. 2. Noch bezetting van eenig deel van het rechtsgebied van den staat door een oorlogvoerende, noch htt doortrekken van dit gebied te land door tot een der oorlogvoerenden behoorende troepen of convooien van munitie of levensmidde' wordt toegelaten, noch het door; en van het binnen de territoria., vateren gelegen Nederlandsche watergebi d door oorlogsschepen of daarmede ge lijk gestelde vaartuigen der oorlog- i voerenden. Art. 3. Troepen of militairen, be hoorende tot of bestemd voor de oorlogvoerenden, komende binnen het gtbied van den staat te land, worden onmiddellijk ontwapend en tot het einde van den oorlog geïnter neerd. Oorlogsschepen of daarmede ge lijkgestelde yaariuigen van een oor logvoerende, welke handelen in strijd met de voorschriften van art. 2, mogen voor hei einde van den oorlog dat gebied niet verlaten. Ar'. 4. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgegestelde vaartuigen van een oorlogvoerende zullen niet binnen het rechtsgebied van den staat worden toegelaten. Art. 5. Het bepaalde in het vorige artikel is niet van toepassing op lo. oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, welke wegens averij of wegens de gesteldheid der zee ge noodzaakt zijn eene der havens of ree- den van den staat binnen te loopen. Deze schepen zullen weder moeten vertrekken, zoodra de omstandigheden welke het binnenloopen noodzakelijk Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 36) O(Nadruk r erbedtü. Holger bemerkte niets van de neer slachtigheid van Maria, die hij aan zijn arm had nog vol van hetgeen hij had beleefd, sprak hij van zijn eigen indrukken en stemde argeloos in met den lof, welken de anderen aan de lieftalligheid der jonge vrouw wijdden. Maria echter bespeurde thans, nu ze aan den suggereerenden invloed van Simona onttrokken was, een bange vrees, alsof hier of daar vandaan een verpletterende smart, de in-treurige oogen op haar gelapt gericht, onhoor baar nader en nader kwam." En plotseling gevoelde ze zich zoo peangst, dat haar knieën knikten. Had luttrouw von Leisering met de slang misschien Simona bedoeld? Doch me' geweld trachtte ze dit onnatuur- ilK vermoeden, dat haar zondig ;een, van zich af te zetten. maakten, hebben opgehouden te be staan 2o. oorlogsschepen en daarmede gelijkgestelde vaa-tuigen van een oor logvoerende, welke uitsluitend gebe zigd worden voor een godsdienstige, wetenschappelijke of menschlievende zending. Art. 6 Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, mogen ir. de havens en op de reeden van den stait hunne averijen slechts in zooverre herstellen als voor de veil gheïd van de vaart onmisbaar is, en mogen niet op eeni- ger.'e: wijze hunne strijdkracht ver meerderen. Art. 7. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor logvoerende, welke zich bij het uit breken' van den oorlog binnen "net rechtsgebied van den staat mochten bevinden, zijn gehouden te vertrek ken binnen 24 uren na de afkondiging dezer bepalingen. Art. 8. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oor- "ogvoerende, genoemd in artikel 5 en 7, mogen zich in de havens en op de reeden van den staat niet verder van levensmiddelen voorzien dan om hunnen voorraad aan te vullen tot hunnen normalen voorraad in vre destijd. Evenzeer mogen zij geen brandstof innemen dan tot eene hoeveelheid noodig om, met inbegrip van den nog aan boord aanwezigen voorraad, de naaste haven van hun eigen land te bereiken. Een zelfc. -.,ip mag niet wederom van brandstof voorzien worden dan nadat ten minste drie maanden sedert een vroegere aanvulling binti.en het rechtsgebied van den staat zijn ver streken. Art. 9. Een prijs mag in het recht gebied van den staat alleen worden binnengebracht wegens onzeewaardig heid, slechte gssteidheid der zee, ge brek aan brandstof of aan levensmid delen. Zij moet weder vertrekken zoodra de oorzaak, die het binnenloopen heeft gerechtvaardigd, is vervallen. Indien zij zuiks niet doet, zal naar het bevel kenbaar gemaakt worden om onmiddellijk te vertrekkeninge val zij daaraan geen gevolg geeft, zal gebruik gemaakt worden van de mid delen die beschikbaar zijn om den prijs met hare officieren en hare be manning vrij te laten en de beman ning, door den prijsmaker aan boord geplaatst, te interneeren. Art. 10. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat ten behoeve der oorlogvoerenden strij derskorpsen te vormen of aanwervirgs- bureaux te openen. Art. 11. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat op oor- Men had Lindenheim bereikt, daar onder de boomen verrees de lage grijze muurbaron Leo kuste nog even heimelijk Angela's hand. Ik zie ja weer Angaia. Laten we maar op ons goed gesternte vertrou wen. Morgenavond kom ik hier voorbij en overmorgen en de volgende dagen en eenmaal zal de fortuin mij toch wel eens gunstig zijn, zoodat ik je kan zien en spreken. Ze wilde een ontkennend antwoord geven, hem dringend smeeken maar niet te komen, maar het zwakketeedere meisjeshart heeft daartoe tegenover hem reeds geen kracht meer en nadat ze den druk van zijn hand zachtkens heeft beantwoord, ontvlucht zij in de beschermende duisternis. Holger Storm nam hartelijker aan in geruimen tijd geschied was afscheid van Maria niet omdat hij zich tegen over haar schuldig gevoeld zou heb ben. Hij lag nog te zeer in tweestrijd met zijn eigen gevoelens en de roes, waarin hij op dat oogenblik verkeerde, belette hem logisch na te denken. Toen de beide meisjes het huis binnentraden, waar haar de vochtige koude lucht van de met vloeren be- logsschepen of daarmede gelijkge stelde vaartuigen van een oorlogvoe rende dienst te nemen. Art. 12 het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat ten be hoeve van een oorlogvoerende vaar tuigen voor militaire doeleinden be stemd uit te rusten, te bewapenen of te bemannen of zoodanige vaartuigen aan een oorlogvoerende toe te voe ren of te verschaffen. Art 13. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat aan oor7 oorlogsschepen of daarmede gelijkge stelde vaartuigen van een oorlogvoe rende wapenen of munitiën te ver strekken, alsook om hun op eeniger- lei wijze behulpzaam te zijn in de vermeerdering hunner bemanning of uitrusting. Art. 14. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat, zon der voorafgaande machtiging der be voegde autorileit ter plaatse, aan oor logsschepen of daarmede gelijkge stelde vaartuigen van een oorlogvoe rende herstellingen aan te brengen en levensmiddelen of brandstoffen te verstrekken. Art. 15. Het is verboden binnen het rechtsgebied van den staat mede te werken tot het onttakelen of her stellen van prijzen, behalve voor zoo veel noodig om ze zeewaardig te ma ken, zoomede prijzen of prijsgoederen te koopen, in ruil of ten geschenke aan te nemen of in bewaring te heb ben. Art. 16. Onder het rechtsgebied van den staat is mede begrepen de kustzee tot op een afstand van 3 zee mijlen van 69 in Atep breedtegraad gerekend van de laagwateriijn. Voor zooveel de baaien aangaat, wordt die afstand van drie zeemijlen gemeten van eene rechte lijn, dwars door de baai getrokken, zoo dicht mogelijk bij den ingang op het eerste punt, waar de opening der baai geen tien zeemijlen van 60 in den breedte graad te boven gaat. Mede wordt de aandacht van scheepsbevelhebbers, r eders en in landers gevestigd op het gevaar en de nadeelen, waaraan zij zich zouden blootstellen door werkelijke blokkade der oorlogvoerenden niet te eerbiedi gen, dan wel oorlogscontrabande of militaire dépêches (hetzij in den militairen postdienst) voor de oorlog voerenden te vervoeren of andere transportdiensten voor hen te ver richten. Zij, die zich aan zoodanige hande lingen zouden schuldig maken, zou den aan alle daaruit voortvloeiende gevolgen onderworpen blijven, zonder te dien aanzien op eenige bescher ming of tusschenkomst van de Neder landsche regeering aanspraak te kun nen hebben. legde vestibule tegensloeg, hoorde Maria haar naam roepen. Het was Anneliese, die wakker in bed liggende met ongeduld op haar komst had ge wacht. Vergeef me, dat we zoo laat komen, Anneliese, het was zoo heerlijk bij Simona, ik wou, dat je er ook bij geweest was. Toen Anneliese overeind ging zitten, zsg Maria bij 't schijnsel van de lamp, dat ze geweend had. Ik dacht het wel en gun het jullie ook, bij Simona amuseert men zich altijd goed. Maria, ik had met vader, die ontstemd was over jullie afwezig heid een droevig onderhoudvoor de eerste maal sprak hij vandaag wat vriendelijker met mij en toen vernam ik dan, dat hij onze ongunstige finan- ciëele omstandigheden veel beter kent dan ik vermoedde. Verbeeld je hij zei, dat het we! noodzakelijk zou zijn Lin denheim te verkoopen; er zijnnogeeni ge groote schulden, waarvoor we geen dekking hebben. En dit is ook nog gekomen, ze nam bij deze woorden een couvert van de tafel een reke ning van tweehonderd mark voor boe ken, welken onzen Erich geleverd Albanië. Alle Nederlandsche officieren in Albanië hebben hun ontslag aange vraagd De Roemeensche majoor Christescu heeft zijn verontschuldiging aange boden wegens zijn houding gisteren in den krijgsraad, waar hij "de Neder landers op ongepaste wijze had aan gevallen. De vorst heeft zich de be slissing over zijn ontslag voorbehou den. Het gaat hierbij om c en kwestie van bevoegdheid tusschen den Ne- derlandschen majoor Kroon en den Roemeenschen majoor Christescu. De Roemeensche vrijwilligers schijnen de Nederlanders te willen verdringen. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit zijl benoemd tot 2e luitenant bij het wapen der inf. de cadetten, bij het: 2e reg. Th. C. W. Michaëlis; 5e reg. W. L. Bis-chof6e reg. P. G. A. Fortanier8e reg. H. A. C. Halberstadt en N. C. J. Drost; 10e reg. jhr. J. van Suchtelen11e reg. U. C. C. Noorder bos; 12e reg. E. Hofman; 13e reg. H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe en P. F. van Dorst 14e reg. Th M. A. Meuwissen15e reg. H. Th. Halkema en K. P. Inne- mee; 19e reg. F. Poortman; 20e reg. W. Hemmes en W. Oudemans; 21e reg. F. Raland22e r g. J. W. Ch. van Langen en C. A. L. Bok bij het wapen der cavalerie de cadetten, bij het 2e reg. huzaren O. Ch. G M. Janssens en A. M. C. Ma zel; bij het 3e reg. huzaren, de ca detten H. A. M. Latour en F. W. E. de Vries; bij het 4e reg. huzaren, ca detten G. C. Biaauw en i. L. D. ba ron van Sirtema van Grovestins bij het wapen der art., bij het le reg. veid art., de cadetten R. N. de Ruyter van Steveninck en J. M. Man- te bij het 2e reg. veld art., de ca detten H. P. D. van Wijk en N. L Koning; bij het le reg. vesf.-art., de cadetten C. A. Elich, J. Birendregr, G. P. F. H. J. Strang van Hees en F. B. baron van Verschuerbij het 2e reg. vest. artde cadet W. H. J. M. de Vosbij het 3e reg. vest. art., de ca detten W. C. Maas, A. van der Wiel en B. J. R. P. Rasch bij het 4e reg. vest. art. de cadetten V Kuypers, Ch. H. Varkevisser, C. M. A. C. Stoffels en R. Th. Luyckxbij het korps pant- serfort art., de cadetten F. H. H. M. ten Bensel en J. W. Wijn bij het wapen der genie bij den staf van het wapen de cadetten W. F. J. M. Krul, H. J. H. Marcella en M. M. E. van de Ven; bij het reg. genietroepen de cadetten J. J. Lako, A L. W. M. Kerkhoff en C. A. Hoog- terp zijn benoemd tot 2e luit": bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, de cadetten A. Struy- werden, dat is een ee-eschuld die betaald moet worden. Weiiru, zei Maria, terwijl ze op den rand van het ledikant ging zitten, ik ben er ook nog, en waf den ver koop van dit huis betreft, Simona zal nooit toestaan, dat die plaats heeft. Maar, M ria, antwoordde Anne liese ongeduldig, je kent vader immers en weet, dat hij veel te trotsch en te eigenzinnig is om een ondersteuning van Simona aan te nemen, en zich telkens weet door jou te laten helpen, daar kan ik niet langer aan denker, ik kan het niet verdragen. Nu, troost je maar, Anneliese, er zullen wel middelen en wegen ge vonden v/orden om het ergste te ver hoeden, en om nu te maken, dat je tevreden inslaapt, wil ik je nog ver tellen, dat je standvastige aanbidder, meneer Westermann, vandaag ook bij Simona was en mij zeer goed is be vallen, hij heeft een voortreffelijk hart. Zeer gelukkig deelde hij mij mede dat hij bij de Kramers was geweest en hen had geholpen op de wijze, zooals jij het hem geleerd hebt. Je kunt er trotsch op zijn, dat hij zoo hoog tegen je opzi t. venberg, R. Bakkers, Ph. van Maas dijk, J. H. de Beuk, j. W. Broekhoff, J. A. Jager, A. Doup, F. F. Millius, W. A. van der Beek, C. J. van Harte, A. Pik en G. M. H. Dulfer bij het wapen der cavalerie van het leger in N. Indië de cadetten A. F. Meijer en M. W. van der Nagel bij bet wapen der art. van het leger in Ned. Indië, de cadetten J. E. van Lingen, Ch. Tjeenk Willink, L. Hey- man, F. Wolffenbach, en A. M. van Dijk; bij hef wapen der genie van het ie- ger in Ned.-Jndië, de cadetten C. H. de Quant, W. C. Muller, J. de Jong Swemmer, J. M. Beekman, E. van Vi- anen en J. W. Platte. Opleiding marfnsmachinisten. Naar wij vernemen is aan de com missie door den minister van marine ingesteld in verband met een gewij zigde inrichting der opleiding lot machinist bij den marine-stoomvaart dienst opgedragen tevens te overwe gen een verplaatsing der machinisten- school van Hellevoetsluis naar elders. Als vestigingsplaatsen voor de te reorganiseeren school worden ge noemd Dordrecht of Vlissingen, De Amsterdamsche Gemeenteraad over den oorlog. De raad nam gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een motie aan ingediend door den heer Vliegen, waarin met het oog op den dreigenden internationalen toestand, in naam van menschelijkheid en beschaving een beroep wordt gedaan op regeering en volkeren om de menschheid te bewaren voor de gruwelen van ver- aigemeening van den oorlog. Verblijftoelage. Bij Kon. besluit is bepaald dat het verlofspersoneel dat buiten zijn woon plaats in een vaste standplaats (gar nizoen) onder de wapenen moet ko men, voor eiken dag waarop gedu rende hun verplichten werkeiijken dienst in die vaste standplaats nacht verblijf moet gehouden worden, een verblijttoelage zal worden toegekend, voor zoover het n.l. verplicht is in eigen huisvesting te voorzien (alleen officieren en vaandrigs). Deze toelage bedraagt voor vaan drigs gedurende de eerste 14 dagen f 1.50 per dag, daarna f0.50; voor subalterne officieren gedurende de eerste 14 dagen f2 en voor hoofdof ficieren f 2.50 per dag. Chineezen oproer In West Borneo. De Bataviasche correspondent van het „Hbl." meldt: „Er is een oproer onder de Chinee zen in het landschap Mampawa uit gebroken. De civie'gezaghebber en pradjourits zijn door oproerigen Anneliese draaide het hoofd naar de wand, sprak niet meer en antwoordd# alleen nog maar met heesche stem op Maria's „Goeden nacht." Zoodr ze zich alleen bevond, begon weer de tweestrijd in haar binnenste om tot een belangrijk besluit te ko men. Er bleef haar geen andere uit weg, hoe vernederend het ook was zij moet Fried Westermann zeggen, dat ze zijn opdracht om de strand gezichten te schilderen toch maar aanvaardde, al mocht ook de termijn voor de levering verstreken zijn, hij zou de opdracht zeker niet terug nemen. Zij was besloten het werk voor een aanmerkelijk geringere som te leveren, alleen om maar Erich's schuld te betalen, die haar op de ziel brandde. En door werk voor hem te ver richten vernederde zij zich toch eigenlijk ook niet tegenover hem bovendien, het was haar ook onver schillig, wat hij van haat dacht, daar hij weldra toch geen acht meer op haar zou slaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1