S LS. Liefda en Strijd. ARD,i EKKERl WOENSDAG 29 «JULI :n. binnenland 52e Jaargang 1914=5 m co >ezorgd. LEPHOON lil in. ÏHERIJ TE ADKESl van allerlei scnnrant. - atzonderljjk trekt. ;rièn, St. Ja-I ES, ypiSTE liljan: lima f. Hl 11 VtlBt li., Kleine Maikl 58, llissiipi. lelslmn Interc. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON --No.176 03 nr 30 iny a O co }i» 5. ij I LOSKADE. 'LOF. in af 2 uur In] I te «preken. i een Orgel stelle ^chen moet van een I aat zijn (o.m. van I |zijn vervaardigd.)! ikeering der Agisters moet dui-j zijn enovereen-l Ide namen op del lomend. Er zijn I in den handel! aantal registers, tevergeefs naarl ik v/ordt gezoctil.l et fijn afgewerklf naar den smaak Ir. met vol vertrou-l |et jaar 1890 dui-l in ons land mel| Itst. jrikaat e stellen eischen.F aan de Orgelma- ■t belangstellende L ld. Engelsch en Hol-l opnemen. Kennis! tot aanbeveling! Bureau „Vlissing-I 7.50 <1 s.a 10.38 11.38 7.14 10.62 11.62 7 42 8 61 8.26 9.47 8.34 I n.o>! 12.01 omt de boot later land. a. en b. Oberhaasen, naar B-treinen zonder ï-Europeescln tij 1» VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent f ADVERTENTIEPRIJSVan 1 4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener Oftl^jfaguiden bij levens- rjT*f\ gulden bij dood ft ft ft gulden bij verliest gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 11II g 11 lange ongeschikt- ft 8 door 4|lg{ van een hand, lft|| van II Bil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken I (JU een ongeluk WVw voet of oog JLvU een duim JLvU wijsvinger 14%3 anderen vinger Öeze uitkeerlngan worden VERDOBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Nederland en de internatii nale verwikkelingen. Een wetsontwerp is naar den Raad van State gezonden, beoogende be krachtiging van de reeds gister ver melde maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden der militie welke op 1 Augustus a.s. zou worden ontsla ren, dan wel zou overgaan naar de Landweer, zoomede tot het in dienst houden van de Landweermannen, welke op denzelf den datum voorgoed zou worden ontslagen. Het gerucht van een mogelijke mobilisatie vindt versterking tn het bericht, dat een bijeenroeping der Staten Generaal (krachtens art. 185 der Grondwet) eerstdaags tot de mo gelijkheden behoort. De Staatscourant van gisteravond bevat de besluiten van den 27sten Juli tot schorsing van overgang naar de landweer en ontslag uit den dienst bij de militie, en tot schorsing van ontslag van dienstplichtigen bij de landweer. De minisferaad is gisteren te vier uur weder in buitengewone vergade ring bijeengekomen. Aan de officieren der marine wordt voorloopig geen verlof meer verleend en van hen, die reeds verlof her-ben wordt dit ingetrokken. Heden zou een afdeeling van het regiment genietroepen naar de leger plaats bij Harskamp vertrekken voor oefeningen met zoeklichtinstallaties. Er zijn -pionniers naar de grens plaatsen gezonden'. Zij kregen 600 kilo springstoffen mee, tot eventueele vernieling van de spoorbruggen. Ook naar Hoek van Holland zijn genietroepen vertrokken, terwijl tele grafisten zijn gezonden naar sperfor- ten zooals te Pannerden, Westervoort Hoek van Holland en Ijmuiden. De terugkeer van den Prins. H. M. de Koningin is gistermiddag met de Prinses per extratrein om 4 u. 13 in een salonrijtuig naar ijmuiden vertrokken, ter verwelko ming van den Prins bij zijn aankomst aldaar aan boord van de Zeeland." H, M. liet zich op dezen tocht aiieen vergezellen door den gep. vice-admiraal jhr. Roëll, adjudant i. b. d. van H. M. en oud minister van marine. Als een loopend vuurtje was de mare verspreid, dat waarschijnlijk H. M de Koni-gin, wellicht nog ver gezeld van Prinses Juliana, persoon lijk den Prins ie Ijmuiden zou ver welkomen. Inderdaad is de koninklijke trein precies om 5 uur te Ijmuiden aan gekomen. Op het perron waren ter begroeting aanwezig baron Van Geen, Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O(Nldruk verbtde*. Ik geloof bepaald, dat je.als het je gelukt dien op te volgen, meer van zijn liefde overtuigd zult zijn, Spreek op maar, voor een goeden raad ben ik altijd dankbaar. Zie, begon de jonge vrouw, terwijl ze droomerig op de groep van vlierstruiken neerzag, op welker sneeuwwitte bloemschermen een mug genzwerm als in een witten sluier speelde Jij bezit den zeldzamen tact, djen men in de salons gewoonlijk n'et pleegt te ontmoeten en welke siechis eigen is aan menschen met ■?n zeet f'jn besnaard gemoed, en k denk dat je juist door die eigen- scnap te zeer de zuster en de trouwe Kameraad van je verloofde bent. Hol- 5 S.orm is een kunstenaarsnatuur, zsggen, een man, die een o eïdc wil hebben, en om dat te particulier secretaris van H. M., en de burgemeester van Velsen, mr. dr. Verloren van Temaat. in de gereedstaande auto's werd naar het semaphore aan den ingang van de haven gereden, om de „Zee land" te zien binnenkomen, die tus *chen 5 en 6 uur verwacht werd. De Koningin en Prinses Juliana, ver gezeld van baron Van Geen, vice- admiraal jhr. Röell, adjudant in bui tengewonen dienst, jonkvrouw v. d. Poll en zuster Marting, welke laatsten met den koninklijken trein waren medegekomen, hebben nabij het semaphore in de auto's ongevegr een uur op de aankomst van de „Zee land" gewacht, waar H. M. zich omtrent de omgeving en de in- en uitgaande schepen liet inlichten door den burgemeester. Precies te 6 u. 15 stoomde de „Zeeland" de pieren binnen, om even later het semaphore te passeeren. Toen stapten H. M. en Prinses Ju liana uit de auto om een eersten groet te wisselen met den Prins, die aan stuurboordzijde van de „Zee land" stond. Van den oorlogsbodem werd het Wilhelmus gespeeld. Bij het passeeren van de „Zeeland" langs het pantserfort werden de ge bruikelijke saluutschoten gelost. Nog voor de „Zeeland" aan den toeristen steiger ligplaats had ger omen, waar reeds twee auto's voor den Prins en zijn adjudant gereed stonden, waren de auto's met H. M., Prinses Juliana en gevolg van hei zeestrand terug- keerd. Op den aanlegsteiger waren ter begroeting van den Prins aanwe zig vice-admiraal Tyderoan en diens adjudant, luitenant ter zee Bakker, en de havenmeester van het Noord- zeekanaal, de heer De Brueijs Tack. Met het uitzetten van de scheepstrap en het leggen van den looper ging nog eenige tijd gemoeid. Onafgebroken werden de Koningin en Prinses Juliana uitbundig toege juicht door een dichte menschenmassa. De Koningin was gekleed in een licht beige mantelcostuum en witten hoed met veeren en de Prinses droeg een lichtblauw zijden manteltje en witten hoed met bloemenkrans en linten. Herhaaldelijk wuifde ze terug bij de stormachtige toejuichingen en darlel trippelde ze op en van den aanlegsteiger. Een hartelijke begroeting had aan boord van de Zeeland plaats tusschen de vorstelijke echtgenooten en Prin ses Juliana. Na eenigen tijd aan boord van de Zeeland vertoefd te hebben, vertrok ken H. M., de Prins en Prinses Juli ana te ruim 7 uur per auto van den aanlegsteiger naar het station, waar de koninklijke trein gereed stond voor het onmididellijk vertrek naar de residentie. zijn ben je veel te weinig coquet. Jou ontbreekt de ijdelheid en wat ik „het bewustzijn" van je geslacht zou willen noemen, In jou is alles slechts verhevenheid en grootheid, de min nende verlangt echter nog andere eigenschappen. Je hebt misschien wel gelijk, bij mij is immirs ook twijfel gerezen, of ik wel voor de vrouw van een be roemd man geschikt benmenig sla- peloozen nacht heb ik daarover liggen peinzenwant mijn stil ideaal is slechts Holger gelukkig te maken. En één ding staat vastveranderen in den zin, zooals jij bedoelt, kan ik mij niet meer; het strijdt tegen mijn natuur. Zooals ik ben, heeft hij mij leeren beminnen; nu moet ik mijn weg ook verder gaan, om 't even, of hij naar 't hoogste geluk of naar het graf van alle verwachtiogen voert. Meegesleept door het reine wezen van haar vriendin, sloeg Simona den arm om Maria's schouder en kuste haar. Aan den voet van den heuvel wer den triomfantelijke stemmen gehoord. De beide vluchtelingen waren ein delijk gevonden en met elkander keerde men spoedig daarna in de Betrekkingen voor vrouwen. De minister van binneniandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de ondersche'dene provinciën medegedeeld, dat de Deen- sche regeering gaarn.: zoude verne men, welke publieke betrekkingen in Nederland dooi vrouwen kunnen wor den bekleed, en hun verzocht de noo- dige gegevens te verstrekken voor zoover betreft de provinciën en de daarin gelegen gemeenten. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft den chefs van korpsen en hoofden van inrichtingen opgedragen, de onder hen ress rteerer.de rijkswerklieden mede- deeling te doen van het verslag der Staatscommissie voor de arbeidsvoor waarden der rijks werklieden, en hun tevens te doen kennen, dat voor de genen hunner, die gratis van het ver slag wenschen kennis te nemen en zich daartoe aanmelden, een beperkt aantal exemplaren ter lezing zal wor den verstrekt. t Voorts vestigt de minister er de aandacht op, dat het in de bedoeling ligt zoo mogelijk ten behoeve van elke 5 of gedeelte van 5 personen één exemphar gratis ter lezing te ver strekken. Het contingent aanvullingstroepen uit Nederland voor het leger in O. In- dië, is voor het volgend jaar bepaald op 100 onderofficieren en 1253 man schappen der infanterie, 116 man schappen der cavalerie, 347 der ar tillerie, 75 der genje en een onbe perkt geiai onderoirWk-ren, en (man schappen voor den hospitaaidienst. De Belgische middenstand. Door het bestendig secretariaat der Belgische Burgersyndicaten onder leiding van den heer Lambrechtse van Brussel, wordt van 26 tot en met 30 Juli een studiereis door ons land gemaakt. Maandag hebben de voormannen van de Belgische Middenstandsbe weging, ten getale van ongeveer 20, een bezoek gebracht aan Leiden. Te ongeveer 3 uur werden zij aan het station ontvangen en verwelkomd door den heer H. W. Spendel, voor zitter van de afdeeling Leiden van De Hanze en den heer A. Kellenaers, hoofd-redacteur van de R. K. Midden standers. - Hierna werd een bezoek ge bracht aan het gebouw der R. K. Sociale Actie aan den Ouden Singel, waar mr. P. J. M. Aalberse een uit eenzetting gaf van het door hem bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp op de oneerlijke concurrentie. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat dit wetsontwerp in Maart e.k. in behandeling zal komen en met een tuinzaai terug, waar Simona onderfus- schen, tot grooteontzetting van juffrouw von Leisering, een kleine verrassing liet voorbereiden op de opnieuw ge dekte tafel stonden champagneglazen en in zilveren emmertjes flesschen.die afgekoeld moesten worden. Natuurlijk was de verfrissching den heeren zeer welkom, men dronk,lachte en klonk onder vroolijk gebabbel, terwijl Fried Westermar.n in het aan grenzende vertrek een paar klankrijke walsen op den vleugel speelde. Maria was op het bordes getreden, luisterde naar de tonen der muziek en keek naar het in 't maanlicht rus tende park toen juffrouw Agnes bij haar kwam. Een wonderschoone avond, niet waar, lieve juffrouw Men kan haast geen afscheid nemen van al de pracht, zei ze met een vleiende stem. Maria knikte toestemm nd. Een schooner plekje aarde zou Simona moeilijk hebben kunnen vinden. Zeer juist. En overal de massa's bloemen waarmee onze lieve kleine vrouw zich zoo gaatne omringt, heerlijk, heerlijk. Jammer maar, voegde kleine meerderheid worden aangeno men. Vermoedelijk zullen alle r.-katho lieken voor stemmen. Dr. Waterman gaf vervolgens eenige demonstraliesop het gebied van vervalschingen zooais die voorkomen bij peper, wijn, enz. De heer Kellenaers hield een rede waarin hij de geschiedenis van het ontstaan van De Hanze naging, als mede de ontwikkeling van den Bond Reeds het eerste jaarverslag van De Hanze in het bisdom 's Hertogen bosch kon melding maken van onge veer 25 afdeelingen met ongeveer 1000 leden. Vervolgens werden ook in andere deelen des lands afdeelin gen opgericht. Op het oogenblik telt de R.K Hanle in de vijf diocesen 114 afdeelingen met 10800 leden Vervolgens wees spr. op de Hanzebank. Volgens de laatste gegevens bedraagt de omzet dezer banken thans reeds 51 millioen gulden. Ook liet spr. het lichtvallen op het nut dat De Hanze sticht tot het aanbrengen van meer kennis op handels en vakgebied en wees ten slotte op tal van instellingen welke door De Hanze in het leven zijn ge roepen. Abbé Lambrechtse uit Brussel be antwoordde de beide sprekers en trad daarbij in een vergelijking tusschen de R.K. Bonden in Nederland en in België. Daarbij wees hij ook op de samenwerking met niet-katholieken. In België nu is samenwerking met niet katholieken niet mogelijk. Daar heeft men katholieken d. z. clericalen en anti-clericalen. Hoe kan men nu samengaan met menschen, die geen consciëntie, geen moraal hebben In Nederland is dit anders. Daar is samenwerking met anderen, niet katholieken wel mogelijk, omdat daar talrijke niet-katholieken zijn, die in een God gelooven en christenen zijn Spr. bepleitte vervolgens een fede ratie van den Nederl. en Belgischen Bond. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau .van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 40 faillisse menten, tegen 53 in dezelfde week van het vorige jaar. Vlissingen, 29 Juli. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie, waarin wordt medegedeeld dat de eerste bijeenkomst van de Tentzen ding op morgenavond niet wordt gehouden in het lokaal Bellamypark, doch in het Concertgebouw aan de Emmastraat. Naar wij vernemen is de toestand ze er met een eigenaardigen nadruk bij, terwijl ze nog dichter bij Maria kwam, jammer maar, dat de schitteren de bloemen dikwijls reeds den ver nielenden worm in haar kelk dragen en dat onder de bladeren der roos soms een slang loert. Op het gelaat van Maria, dat door de maan flauw verlicht werd, terwijl een breede lichtstraal uit de zaal over juffrouw von Leisering's in grijze'zijde gehulde gestalte vloeide, las men eenige verbazing. Ik geloot niet, antwoordde ze glimlachend, dat in het park van Ir- vingsburg onder de heesters slangen loeren. Misschien koestert u een bij zonderen afschuw van deze dieren en mij gaat het, eerlijk gezegd, niet beter. Inderdaad heb ik een afschuw van slangen, beste juifrouw Elder, zei juffrouw Agnes, maar minder van die, welke heel netjes op den grond blijven, dan van die hooger georga niseerde soort, weike driest voor den dag komt en zich aan de borst der vriendin vlijt om haar hartebloed te drinkendie soort is het, welke ik zou willen vertrappen, doch het gaat zoo gemakkelijk niet. van de K., die Zondagnacht met een mes werd gestoken en in het St. Joseph-ziekenhuis wordt verpleegd, iets vooruitgaande. Door het departement van oorlog werd gisteren aanbesteed Het maken van eene paa'fundeering voor het fort De Ruyter te Vlissingen. (Raming f76.500.) Laagste inschrijver H van Dongen te Dordrecht voor f67.850 De stelling, waarop de buizen la gen om zand te spuiten naar het fort De Ruyter, en weike stelling Vrijdag morgen brak, is met nieuw hout zoo ver hersteld er verzwaard, dat de werkzaamheden aan het fort weer in vollen gang zijn. Gedurende de laatste jaren worden aan de Ambachtsschool te Middelburg in samenwerking met de zeevaart school te Vlissingen machine-bank werkers opgeleid voor koopvaardij- machinist. De toevloed van jongelui die zich voor deze betrekking wen schen te bekwamen is zoo groot dat thans de Ambachtsschool heeft beslo ten een parallelcursus te openen,waar door het aantal plaatsen wordt ver dubbeld en ieder jaar 38 of 40 leer lingen kunnen worden geplaatst. In een adres aan den gemeenteraad wordt met het "oog daarop gevraagd het subsidie, dat thans f8000 bedraagt te verhoogen voor 1915 tot f 8400, voor 1916 tol f8700 en voor 1917 tot f 9000. Inde gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Domburg werd den burgemeester door een der leden verweten dat hij geweigerd heeft de kermisdagen te ve-zetten van Vrijdag en Zaterdag op Dinsdag en Woensdag en de kermis Zaterdags avonds te 12 uur heeft gesloten, het geen vroeger altijd 2 uur was, en dat hij om aan die bepaling k acht bij te zetten, zooveel politie noodig had. De burgemeester zeide dat hij reeds van het begin dat hij te Domburg woont, dus 12Vs jaar, zich geërgerd heeft aan het open zijn der kermis na 12 uur, dus op Zondag. Hij kon het niet langer met zijn geweten overeen brengen dit toe te laf en. Na heftige discussie werd de vol gende motie met 5 stemmen voor en twee onthoudingen aangenomen „De Raad der gemeente Domburg, van oordeel zijnde dat het opireden van den burgemeester in hooge mate in strijd is met de belangen der ge meente, spreekt zijn strenge afkeuring uit en gaat over tot de or Je van den dag". Ook werd in den breede besproken, het verbod van den burgemeester om des Zondags te baden na 's middags halfeen en is daarover door verschil lende leden op scherpe wijze afkeu ring te kennen gegeven. Het is mij werkelijk niet duide lijk, wat u bedoelt, juffrouw von Lei sering ik begrijp niet Het is mij helaas niet mogelijk mij duidelijker uit te drukken. Ik ver moed intusschen juffrouw Elder, dat u, wanneer u eens goed nadenkt, de bedoeling wel zult vinden. Ze glimlachte nog eens ironisch over de ongehoorde traagheid van begrip bij de verloofde en wilde juist opnieuw beginnen, toen Angela kwam om Maria te waarschuwen, dat men moest vertrekken. O, ja, zeer waar, beste juffrouw, zei ze onmiddellijk in den gewonen conversatietoon, die oranjebloesems vind ik iets o-aangenaams. Ons huis is overal van den vreemdsoortigsten geur doortrokken, die mijn zenuwen aandoet. Willen de dames al vertrek ken Het is immers nog zoo vroeg. Weldra vertrok het gezelschap, Holger liep met Maria en baron Leo zoowel als Fried verzochten de vrien den tot aan Lindenheim te mogen vergezellen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1