raaf ian. MAANDAG 27 JULI Thee, ÏNEN. E. - No. 174 32e Jaargang 1914 mó ifhem. yjtgavBFirma f. VAH OE VELDE If., Ktpine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON IHflEZOHDEH MEDEOEFLIHGFH De aangename behande'ing Voor hen die aan de maag lijden. en. 0. Portwjjn ad ia Advocaat Heerlijke ber liter-pot. tossi (Origi- filiteit, aan ad, "RAAT 8. ich aan het 12 7.15 7.25 7.36 7.65 8,18 8.25 8.40 16 A 8.48 9.06 14 8.45 9— 825 8.40 8.48 9.03 15A 7.56 8.07 8.19 16A 8.23 8.35 8.46 ring aangegeven VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt hveemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs x Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens- fj C A gulden bij dood gulden bij verliest gulden bij verlies A gulden bij verlies r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- II Bijlange ongeschikt- door 4|||J van een hand, |*>Q| van J|||| van een yan eiken jcerd tegen ongelukken voor: heid tot werken E een ongeluk OUvJ voet of oog lAlU een duim l.\JU wijsvinger IJ%J anderen vinger Ocze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam Hofberichten. De Koningin Moeder, die Zaterdag van Soestdijk naar Arolsen vertrok za| in de hoofdplaats van het vorsten dom Waldeck tot 31 dezer blijven ter gelegenheid van de kerkelijke beves tiging van den zoon van den Prins van Waldeck. De koninklijke familie, die 1 Au gustus van het Loo op Soestdijk kom ter viering van den verjaardag van de Koningin Moeder, zal tot 15 Au gustus op het lustslot aldaar verblijf houden. De Prins wordt in den avond van 3 Augustus in de residentie verwacht tot een bezoek den volgenden dag aan de koninklijke landgoederen op „Ter Horst". Prins Hendrik te Christiania. De correspont te Christiania van de „N. R. Ct." seint van Zaterdag Bij mooi zonnig weer is hedenoch tend om tien uur de „Zeeland" hier geankerd. Een Noorsch eskader heeft de ge bruikelijke saluut-schoten gelost, waar na de Koning van Noorwegen zich aan boord van de „Zeeland" begeven heeft. De stad was feestelijk versierd. Z K. H. zag er welvarend uit. Van de openbare gebouwen wordt gevlagd. Langs de Carl Johanstraat is een heg van witte viaggestokken ge plaatst met groen en met de Neder- landsche en Noorsche vlaggen ver sierd. De couranten bevatten vriendelijke artikelen over Nederland en over ons vorstenhuis. Ouderdomspensioen. Het Ned. Vakverbond heeft de volgende resolutie aangenomen De algemeene vergadering van het Nederlandsch Vakverbond van Vak vereenigingen, gehoud-n op 20, 21 en 22 Juli 1914 te Amsterdam, overweging, dat de voorziening in het levensonderhoud der oude arbei ders en daarmede gelijk te stellen personen (mannen en vrouwen) be hoort te geschieden van Staatswege, dat de geldelijke uitkeering, welke hun hiertoe moet worden verstrekt, voldoende behoort te zijn, om, ook zonder dat zij andere inkomsten heb ben, redelijk in hun onderhoud te voorzien, dat daarbij ieder begrip van armen zorg of bedeeling behoort te worden uitgeschakeld, dat de gemeentebesturen geenerlei geldelijk belang mogen hebben bij de toekenning der rente, dringt er met nadruk bij de Volks vertegenwoordiging op aan het aan Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 33) -- (Naêlruk verbed©*.) In weerwil, dat Maria heel weinig zei, wist Simona's levendig gesprek den maaltijd toch zeer vroolijk te doen zijn. De heeren, vooral echter Fried, wiens ge'aat schitterde van pieizier zich hier te bevinden, hadden een voortreffelijken eetlust meegebracht en lieten zich de kreeftenmayonnaise en den vurigen wijn uit de kristallen kelken voortreffelijk smaken. Kleine ruikers van rozen, qveral in slanke glazen geplaatst, gaven de tafel een verrukkelijk aanzien en Maria moest zichzelve bekennen dat ze Hoiger nog nooit zoo geestig had gezien; hij was een andere geworden m deze lichtere sfeer, waar zijn geest, die zooveel behoefte had aan schoon- \u' £ellee' verzadigd kon worden. Wat schitterden zijn oogen wat zag hij er goed uit. En toen hij zich tol haar wendde, gevoelde ze in een hangige ontwerp „Ouderdomswet" zoodanig te wijzigen, dat a. de uitkeering der rente niet af hankelijk worde gesteld van de voor waarde dat „behoeftigheid" moet wor den aannemelijk gemaakt b. de inmenging der gemeentebe sturen, bij de beantwoording der vraag of het recht op uitkeering kan wor den verleend, worde vermeden c. het recht van verhaal op hen, die ingevolge de wet tot onderhoud van den rentetrekker, verplicht zijn, ver- valle d. dat de leeftijdsgrens voor het bekomen der rente worde gesteld op 60 jaar e. het bedrag der rente aanmerke lijk worde verhoogd f. de rente worde toegekend ook aan hen, die ondersteuning genieten (of in de laatste jaren genoten) van particuliere of openbare liefdadig heidsinstellingen g. waarborgen worden gesteld, dat de rente geheel ten goede kome aan de rentetrekkers. De vergadering spreekt het vertrou wen uit, dat de georganiseerde arbei ders zich krachtig zullen verzetten tegen de poging der regeering om armenzorg te stellen in de plaats van het Staatspensioen, en roept alle ar beiders op door doelmatige organisa tie en onverpoosde actie voor hunne belangen te waken. Opleiding verlofs-kapitein. Door het legerbestuur is bepaald, dat na het verstrijken van den tijd gedurende welken de verlofs-luitenant ter opleiding onder de wapenen is geweest, omtrent dien officier een rapport moet worden opgemaakt, dat voor den chef, die te dezer zake in eersten aanleg moet beoordeelen, ge gevens bevat om een oordeel te kun nen veilen over de geschiktheid en d - bekwaamheid voor den naast hoo geren rang Het bovenbedoelde rapport moet, voor zoover het den gevolgden cur sus betreft, opgemaakt worden door den leider van den cursus en gezon den worden aan den hier bovenge- noemden chef, terwijl een afschrift van dat rapport moet worden gezon den aan den inspecteur der infanterie. Voor zoover het betreft den practi- schen troependienst van den verlof officier moet een rapport worden op gemaakt door den kapitein onder wien de luitenant dienst heeft gedaan en dit worden aangevuld door den ba taljonscommandant, zoo mogelijk ook door den regiments- en brigade com mandant. Rijkspostspaarbank. Aan het einde van Mei was ten name der inleggers f 184.096.490.96 ingeschreven. opwelling van trolsch-zijn op hem de behoefte om hem iets aangenaams te zeggen. Ik ben zoo dankbaar, Hoiger, dat jullie gered werd. Jou daar op het water zulk een treurigen dood te zien sterven zou toch te vreeselijk zijn geweestik had mij nooit kunnen troosten en zou met je ten gronde zijn gegaan. Treurig, Maria herhaalde hij op levendigen toon zonder acht te geven op de laatste woorden vanMaria. Geen zweem ervan. Men ziet, dat je niet den prikkel van zulk een tocht op de door storm bewogen zee kent. Simona vond ook, dat de zeiisport of het beroep van den zeeman zeer opwekkend moest zijn. En om nu de wereld eens duidelijk te toonen, op wat standpunt zij als kampvechtster voor de rechten der vrouw stond, zou zij zich een jacht aanschaffen en dat e genhandig als kapitein over de zeeën brengen. Alles heeft men op ons gebied reeds gezien, maar een vrouwelijke scheepskapitein lot dus ver nog niet. Juicht het plan toe, mijne heeren, zei zij, we gaan onze weinig bevoorrechte zusters den weg vooreen Gedurende Juni werd ingeschreven f 7.222.111,51 V, en terugbetaald f6 334.992 81 !/s. zoodat het tegoed op spaarbankboekjes ultimo Juni 1914 f 184.983.609.66 bedroeg. Op 31 Mei waren 1.667.764 boekjes in omloop. Gedurende Juni werden afgegeven 10.746, afbetaald 7501, zoodat het aantal spaarboekjes in omloop op uiiimo Juni 1.671 009 bedroeg. Het nominaal bedrag der voor in leggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek der Natio nale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving ineens Grootboek bedroeg f3200; tot ultimo Mei 1914 was aangekocht voor een bedrag van f4.203.700; te zamen f 4 206.900, waardoor in totaal op de betrekkelijk boekjes f 3 783.482.28l/« werd afgeschreven. Op de Staatsschuldboekjes was ten name der titularissen op ultimo Mei 1914 ingeschreven een nominaal saldo van f24 083,250; ingeschreven ge durende Juni f 389.450afgeschreven f204 050; zoodal op ultimo Juni derhalve ingeschreven was een nomi naal saldo vau f24.268 650. Het aantal Staatsschuldboekjes in omloop op ultimo Mei bedroeg 23.691. Afgegeven gedurende Juni 250, af be taald 155, zoodat het aantal Staats schuldboekjes in omloop op ultimo Juni 23 786 bedroeg. Op ultimo Juni bezat de Rijkspost spaarbank aaninschrijving op het Grootboek der 3 pet. Nationale Schuld, nominaal f 45 200.650, aan certificaten van dito inschrijving f 171.000, aan 3 pCt. obligatiën 1 22 000. Afwatering-Braakman. In de laatste jaren hebben de Bel gische landbouwers, die wonen in de nabijheid van de Nederlandsche gemeente Philippine, geklaagd over de slechte afwatering. Door inpolde ring van een gedeelte van den Braakman, alsmede door verzanding kan de isabellasluis aan a! het wa ter, dat uit Belgie komt, geen door tocht verleenen. Onlangs is een internationale com missie benoemd om deze zaak te onderzoeken, en het gevolg hiervan is, dat het Nederlandsche ministerie van waterstaat heeft voorgesteld het aanleggen van een kanaal, dat van de Belgische gemeente Bouchoute zou uitgaan en uitmonden in de Wester Schelde. De kosten worden geraamd op 200.000 francs. Dit ont werp is door den provincialen raad van Oost-Vlaanderen zeer gunstig ontvangen en wordt thans door Bruggen en Wegen te Gent onder zocht. nieuw beroep banen. Dan zou ik u toch willen ver zoeken, mevrouw, bracht juffrouw Agnes met een zuurzoet gezicht spot tend in 't mid Jen, dat u mij thuis laatwant ik gevoel mij niet berekend voor den post van stuurman of matroos. Mevrouw gelieft te schertsen, zei Fried Westermann op zijn onver schilligen salontoon een vrouw met zooveel geest als u weet toch zeker wel dat er voor een man niets af- stootenders is, dan een vrouw, die zich de eigenschappen verwerft voor een beroep, dat alleen voor hem be stemd is. Na deze verklaring die hij bijzonder goed ges'aagd achtte, wenschte Fried, dat Anneliese ze had gehoord. En u, meneer Storm, wat zegt u van mijn plan vroeg Simona. Naar uw donker gezicht te oordeelen, is het voorgoed veroordeeld nog eer ik, arme, er aan denken kan het te ver wezenlijken. Hoiger, die schijnbaar zijn aandacht wijdde aan het schillen van een sinaas appel, wierp na deze uitnoodiging op de spreekster een van zijn schit terende blikken, die onwillekeurig het Het park „Zorgvliet." Van de naamlooze vannootschap „Het park Zorgvliet" te 's Gravenhage ontvingen wij een twaalftal afbeeldin gen en kiekjes van het welbekende park Zorgvliet te 's Gravenhage. De kiekjes zijn juweeltjes van au totypie. Bij de portefeuille is gevoegd een kleine beschrijving van de geschie denis van het park Zorgvliet. Verder bevat de portefeuille nog een zeer duidelijke algemeene kaart van 's Gravenhage, waarop o.a. het geheele tramnet voorkomt. Bestudeering van het Alcoholvraagstuk. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken zal in October a.s. te Am sterdam een tweedaagsch congres houden, gewijd aan de bestudeering van het alcoholvraagstuk. De volgende onderwerpen zullen aan de orde ko men „De Staatsrechterlijke bezwaren tegen het stelsel der Plaatselijke Keuze", inleidermr. dr. Ant. van Gijn. Thesaurier-Generaal van het departement van financiën te 's Gra venhage; Het Drankkapitaal", in te leiden door den heer F. U. Schmidt, hoofd eener school te Amsterdam „Het Alcoholisme als maatschappelijk verschijnsel", inleider ds. M. C. vau Wijhe, predikant te Barchem en „Hulp aan Drankzuchtigen", in te leiden door den heer Th. W. v. d. Woude, sociaal-paedagogisch I ider van het Medisch Consultatiebureau voor Alco holisme ie Amsterdam. Een circulaire, meldende nadere bijzonderheden, wordt op aanvraag toegezonden door den secretaris-pen ningmeester der Congrescommissie, dei heer Jan Gerhardt, Laing's Ned- straat 35, Amsterdam. Vlissingen, 27 Juli. De laaiste kermisdag is wel treurig geëindigd. Zooals wij gisteren reeds door aanplakking aan ons bureau meldden, heeft er in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstige mishandeling plaats gehad. Te ongeveer kwart over twee, juist toen de verschillende café's en ker- mis-vermakeiijkheden door de politie gesloten waren, heeft op het Droog dok de 39jarige schoenmaker B. zijn 33jarigen zwager de K. vermoedelijk met een schoenmakersmes bij een twist in den buik gestoken. B. werd bij dr. Smitt binnengebracht, waar het eerste verband werd gelegd en waar de commissaris van politie hem een kort verhoor kon afnemen. Vervol gens werd de ongelukkige naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd, waar dr. Staverman een dadelijk operatief ingrijpen noodzakelijk achtte. De toestand van de K. was gisteren zeer vuur in zijn binnenste verrieden. Ik geef meneer Westermann volkomen gelijk, antwoordde hij op een toon, die blijk gaf, dat hij het onderwerp bij deze gelegenheid niet zoo ernstig opnam als anders het ge val was. Ais de dames ook maar vermoed den, hoeveel afbreuk er aan haar macht wordt gedaan, wanneer ze trach - ten hetzelfde te doen als een man, ze zouden er mee ophouden. Hebben we dan niet reeds langaangencmen, dat de vrouw de meerdere is van den man, wat bevalligheid,beminnelijkheid en beschaafdheid betreft En al staat ze politiek en als burger bij ons ten achter, wij ruimen haar toch de onbeperkte opperheerschappij in huis, zoowel ais in de salons in daar zijn zij de wetgeefsters en beoordeelen onze handelingen. We buigen ons voor haar en erkennen, dat het de eerste pücht van den man is in de vrouw de schoonheid en de goede zeden te eeren, en daarop, dames en heeren verzoek ik u het volle glas te ledigen. Allen stonden op om te klinken, maar toen Maria, rood van ijver van Wanneer men tandpijn gehad heeft, is men erkentelijk aan den tandarts die uwe tanden heeft weten in orde te brengen, hen voor een lang gebruik op nieuw geschikt heeft weten te maken, te repareeren en die niet tot den ie snellen maatregel, ze te trekken is overgegaan. „Behandelen, maar niet trekken", is de zinspreuk van den goeden tandarts. Zij die gan de maag lijden, zouden zonder twijfel even dankbaar zijn aan hem die hen iets anders gaf, dan dezen raad „Gij lijdt aan de maag, eet dan niet meer". Men weet hoe pijnlijk het is, zich te bepalen tot een leefregel die u de geliefdste spijzen en de aan genaamste dranken onthoudt, die u in éen woord, aiie geneuchten der tafel verbiedt. Laten wij bovendien hieraan toevoegen dat zulk een be handeling practisch onmogelijk is voor duizenden zieken, tengevolge van hun beroep dat hen verplicht buitenshuis te eten. Aan al die ongelukkigen, die ver oordeeld zijn te lijden omdat zij zich het eten niet kunnen ontzeggen, raden wij een proef te nemen met een aan gename behandeling, een behandeling die niet overmatig streng is, die ge makkelijk gevolgd kan worden, zelfs op reis, die niet kostbaar noch saam- gesteld is en die toch de beste resul taten geeft. Wij bedoelen de behande ling met de Pink Pillen. Een of twee Pink Pillen na iederen maaltijd, gedurende eenige dagen en dat zal voldoende zijn om uw maag te repareeren. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doo- zen, bij het Hoofd Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, te Amster dam. Voor Vlissingen en omstreken bij de firma S. A. Luitwieler, Nieuw- straatA. C. Beniest, Lepelstraatte Middelburg bij Joh. de Roos, Vlas- markt K. 157, en in alle goede apo theken en drogisterijen. zorgelijk en de behandelende medicus veibood dan ook een verder verhoor of confrontatie met den verdachte. Wij vernemen, dat de lever van het slachtoffer geheel doorboord was en hij door inwendige verbloeding veel bloed verloor. B. had zich direct na het plegen der daad naar zijn woning begeven, waar hij echter denzelfden nacht door de politie gearresteerd werd en naar het politiebureau overgebracht. De dader is hedenmorgen op last van den commissaris van politie naar den ongewonen, vurigen wijn, met Hoiger klonk, brak haar glas en de roode inhoud liep over het tafelkleed. Een slecht voorte ken, dacht juffrouw von Leis-ring, die zulke voorteekens begreep, het goede meisje zal meneer den schilder, die zoo met zichzelven ingenomen is, niet tot man krijgen. Simona trachtte het kleine ongelukje door een schertsende opmerking te doen vergeten en weldra werd de tafel opgeheven en het gezelschap verspreidde zich in het park en in de salons. Dat was het tijdstip waarnaar baron Leo had verlangd om ongestoord met Angela te kunnen spreken. Zult u mij het bedrog kunnen vergeven, jufftouw von Geerts vroeg hij, terwijl hij haar zoo diep in de oogen keek, dat ze hevig bloosde. U herinnert zich dien avond van onze eerste ontmoetingom u te kunnen heipen moest ik mijn naam verzwijgen en noemde slechts mijn pseudoniem, wilt u mij nu zeggen, of u me kunt vergeven (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1