Zoon. ame iDINGEN JE ïgëïv VRIJDAG binnenland ME. nj. lijk. VRAGEN 24 JULI Gemeenteraad. stuk 32e Jaargang NEN. NIEUW I MAM RÜEHEilM. ode, ode livefirma f. VAR DE VELDE lr„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen --No. 1^3 1914= BEK a ti dat in mijn d van kunst - van KRISTAL, verken heb de artistieke den len rang ïcteur. ekroond met end gemaakt, tJRECTIE. BOENEN DIJK ELLAM Y= ïotei Goas. tjn 3 en 5 LLEN. .85, iedere onder rabat, wordt twee- AGE, Bakker et 1 November n voorrien, in en. Vrij reizen Zich te ver- EKEMA, Bad- s tusschen 7 een om mede de el H. ROELS. Augustus een tbod@ oken en wer- 26 waschgeld. letters K. W., Courant." en net in het huis- of 1 Augustus, .lezer Courant. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege gulden bij levens- n f* ft gulden bij dood Ort gulden bij verlies A gulden bij verlies A AA gulden bij verlies f\ ^gulden bij verlies Q -J-- lange ongeschikt- /*Ul door <%|||g van een hand, van 11B 1 van een ft van ell{en kerd'tegenongelukken voor: uvUv heid tot werken I UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger £j%J anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ne abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- Evenredige vertegenwoordiging. In het vervolg van haar beschou wingen over het evenredige kiesrecht bespreekt de „N. Rott. Ct." het kies- L quotiënt. Van de beide manieren om even redigheid te brengen tusschen het aantal uitgebrachte stemmen ee.ier partij en het haar toe te bedeelen aantal zetels heeft de Nederlandsche staatscommissie gekozen voor het stel sel, waarbij het kiesquotiënt verander lijk' is. Terecht, naar het blad meent, al moet worden erkend, dat het stelsel van het vaste kiesquotiënt ook, be- halve zijn groote eenvoudigheid, nog veel aanlokkelijks heeft. Als de Kamer om ons tot haar I ie bepalen weet, dat het zich zal wreken, indien zij den tijd met nut teloos partijgeharrewar, onbelangrijke twisten, of op andere wijze verbeu zelt en daardoor de belangstelling dei kiezers dooft, dan zal daarmee een, zij het misschien nog te zwakke, brei del gevonden zijn tegen veel kwaad. „Onze staatsinstellingen gaan uit j van vertegenwoordigende lichamen met een bepaald aantal leden." Het zou ten opzichte van de Tweede Kamer wellicht niet veel bezwaar ont moeten, dit stelsel prijs te geven. Aangezien bij eene Kamerverkiezing de opkomst van de kiezers nooit zoo ver daalt, dat een te klein college zou worden verkregen, zou daar slechts het gevaar ontstaan, dat bij de kiim- J mingvanhet aantal kiezers een te groot I vertegenwoordigend lichaam in het teven zou worden geroepen. En dit kon door tijdige verhooging van het kiesquotiënt worden voor- I komen. Moeilijker zou de zaak echter reeds worden ten opzichte van de provinciën jen schier onuitvoerbaar ten aanzien van de gemeenten. Wij willen nog aannemen, dat de wetgever erin zou kunnen slagen, om voor elk der 1200 [gemeenten een goed kiesquotiënt vast [te stellen, hoewel het eene zeerspe- Iculatieve onderneming zou zijn. Maar daarmee zou nog geen enkele waar borg verkregen zijn, dat niet in een [groot aantal gemeenten, waar de pu blieke belangstelling soms hoog op- leeft wanneer er toevalligerwijs éen groote" quaestie groot naar ge lang van d-.n aard der gemeente [aanhangig is, om dan, zoodra deze opgelost is, weer zeer sterk in te [zinken, het eene oogenblik een over dadig groot Raadscollege zou worden [verkregen,en het andere een miniatuur- raad, die voor de geregelde afdoening van zaken te klein ware. Daarom gelooven wij dat, wat ook [in theorie voor het stelsel van het vaste kiesquotiënt in het midden ge- Ibracht moge kunnen worden, het in [de praktijk te veel wisselvalligs zou I vertoonen, om het, althans in ons land de geaardheid van een groot deel onzer kiezers ook dit is een factor, ■waarmee rekening mag worden ge- Ihouden bij de keuze van een Icieste sel aannemelijk te kunnen achten, Land- en Zeemacht. De minister van oorlog heeft een eheele nieuwe regeling voor verloven n het leven geroepen. Het verleenen 'an verlof is niet meer aan bepaalde ■jjdvakken verbonden, zooveel moge 'ijk moet met de wen-chen van een eder rekening worden gehouden en 'an het verlof ook verleend worden n verdient het zelfs aanbeveling het e doen als het reserve personeel voor "erkelijken dienst ouder de wapenen daar dit dan gelegenheid heeft Tactisch in den troep op te treden n dan ook met verantwoordelijkheid lekleed kan worden. Met inachtneming |an deze bepalingen is het de wensch 'an den minister dat voor zooverre °or sommige categorieën geen tuime- e nepaiingen bestaan, aan beroeps militairen, zoomede aan militieperso- da' ®en iaar langer onder de «penen blijft, a's regel desverlangd voor elk vol jaar, eenmaal per jaar een onafgebroken verlof tot ontspan ning worde verleend, en wel aan officieren voor den tijd van ten hoog ste 4 weken en aan onderofficieren en militairen beneden dien rang voor den tijd van ten hoogste 2 weken. Het pantserschip „Noord Brabant" is gisteren voor een tocht op de Noordzee vertrokken en komt 8 Augustus weer terug. In het laatst van Augustus worden de oor logsschepen gereed gemaakt voor het houden van gezamenlijke oefeningen in de tweede helft van September op de kust. Het pantserschip „Van Heemskerk" heeft order gekregen van Curagao naar Havannah te vertrekken, teneinde de „Kortenaer te ontmoeten, die dan naar Nederland zal terugkeeren. Zoo noodig zal de „Heemskerck" in de Mexicaanscne wateren ter ver vanging van de Kortenaer station- neeren. Afstandsmarschente voel,uitgeschreven door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat aan deze afstandsmar- schen, welke worden gehouden var. 17 tot en met 22 Augustus a.s., kan worden deelgenomen door militairen, welke onder de wapenen zijn, voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, terwijl hen daartoe dan het benoodigde verlof kan worden verleend. Alle militairen met groot-verlof worden vergund in uniform gekleed, met wapens en leergoed, aan voren bedoelde marschen deel te nemen. Alle militaire deelnemers, mits onder de wapenen zijnde, worden voor rijksrekening vervoerd van hun stand plaats naar het aanvangspunt (Utrecht) en van liet eindpunt (Nijmegen) naar hun standplaats terug. Aan de korpscommandanten te Utrecht, Amersfroot en Ede wordt vergund, om de deelnemers aan deze marschen, in overleg met den leider, in de kazernes ter plaatse onder te brengen, en aan de menages te laten deelnemen, een en ander tegen ver goeding der onkosten. Op verzoek van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, zijn ook dit jaar op verschillende wijze tegemoet komingen verleend voor en door den bond uitte schrijven afstandsmarschen, welke tusschen 17 en 22 Augustus a.s. zuilen plaats hebben. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 23 Juli: lo. aan den luit. kolonel P. A. T. Zanino, commandant van het 3e regiment infanterie, op zijne aan vrage, ter zake van langdurigen dienst en alzoo krachtens de bevorderings- wet 1902 onder toekenning van pen sioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. 2e. Het bedrag van het pensioen vastgesteld op i 2300 's jaars. Hedenmorgen komt te Bergen op Zoom het landweerkader der lichtingen 1909 tot en met 1913 behoorende tot het 38e bataljon landweer (district Middelburg) onder de wapenen van Maandag a.s af wordt 't gedurende de a.s. week aldaar geoefend met de manschappen der lichtingen 1912 en 1913 van dat bataljon. Z'tting van Vrijdag 24 Juli, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Rottier, Vermaas en Manse met kennisgeving en verder de heeren Stuart en Merckens. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedge keurd. Ingekomen was de gemeente-reke ning over 1913, sluitende in ontvang sten op f 541.681.95 en in uitgaven op f544.158.15Vs, alzoo met een na- deelig saldo van f2476.20Vs. Deze rekening werd gesteld in handen der financieele commissie en zal worden gedrukt. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten en van een schrijven van Burg. en Weth. van Middelburg, dat de raad dier gemeente ook besloten heeft tot het aangaan van een procedure tegen de gemeente Souburg. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen dat aan den burgemeester var. 1 tot en met 31 Augustus verlof is verleend. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede dat aan den secretaris van 27 Juli tot 8 Au gustus verlof is verleend en zal deze functie gedurende zijn afwezigheid worden waargenomen door den hoofd commies den heer M. van der Beke Callenfels. De heer Van der Beke Callenfels werd in de vergadering binnengeroe pen en legde daar in handen van den voorzitter den vereischten eed af. De voorzitter wenschte hem geluk met deze opdracht en hoopte dat hij het secretariaat met denzelfden ijver zal waarnemen als hij thans zijn werkzaamheden verricht. Van den gemeente-ontvanger was ingekomen een staal van oninbare posten wegens ho uaelijken omslag oyer het jaar 1913 tot een bedrag van f1317.711,/,. Verder waren ingekomen de reke ning over 1913 en de begrooting over 1915 van de Kamer van Koophandel, waarvan wij de cijfers reeds hebben gemeld. De begrooting voor het gasthuis over 1915 sluit in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f34065 met een subsidie uit de gemeentekas van f 24000 en die van het burger wees huis op f 8560.50 met een toelage van f5860 uit de gemeentekas. De vereen. „Zeevaartschool" heeft een adres ingezonden, waarin verzocht wordt het subsidie aan deze vereeni- ging met f200 per jaar teverhoogen en wel wegens de noodig gebleken uitbreiding van het personeel aan die school met een leeraar. De vereeniging heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken ver zocht het rijkssubsidie met f800 te ver- hoogen, welk verzoek door den in specteur van het zeevaarkundig on derwijs krachtig wordt gesteund. Zij verwacht evenwel dat haar ver zoek niet zal worden toegestaan, zon der dat de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen haar subsid.ën evenredig verhoogen. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd, waarin de redenen tot het benoemen van een nieuwen leeraar breedvoerig wo'den gemotiveerd en er op gewezen dat het aantal lesuren van den direc teur te groot is om de plichten ais directeur naar behooren te kunnen waarnemen. De toestand is nu van dien aard geworden dat, om het onderwijs op peil te houden, het personeel met een leeraar zal moeten worden uitgebreid. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Het Burgerlijk Armbestuur heeft een schrijven gezonden aan Burg. en Weth. naar aanleiding van een on derzoek beireffende het verplegen van armlastige patiënten in het St. Joseph- ziekenhuis, waaruit blijkt dat hiervoor f150 per dag en per patiënt moet worden betaald. Het Bu gerüjk Armbestuur heeft met algemeene stemmen besloten niet op dit voorstel in te gaan, daar eer lang een tweede ziekenhuis „Bet- hesda" tot stand zal komen, en het bestuur dan, billijkheidshalve, genood zaakt zou zijn, eventueel ook patiën ten in dat gesticht te doen verplegen. De voorzitter stelde voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Klijberg vroeg of Burg. en Weth. ondanks het raadbe- sluit, toch willen ingaan op het voor stel van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Auer zeide dat aan het Burgerlijk Armbes'uur zal worden verzocht op zijn besluit terug te ko men, doch van Burg. en Weth. kan geen voorstel dienaangaande worden verwacht. De heer Hlijberg was door het ant woord niet bevredigd en zag gaarne dat het besluit van het Armbestuur kon worden gewijzigd. De heer Staverman kan het stand punt van Burg. en Weth. ten zeerste billijken. Hij zeide dat de regeling van het St. Joseph ziekenhuis zeer billijk is en de houding van h etBur- geriijk Armbestuur keurt hij ten zeer ste af. Hij zou willen uitspreken da ka tholieke patiënten voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur kunnen worden verpleegd in h:t St. Joseph ziekenhuis. De heer Huson noemde dit bedrag wel wat hoog. In het gasthuis kost het gemiddeld 90 cent per dag. Het ziekenhuis zou op deze wijze een subsidie krijgen. De heer Laernoes zeide dat de finantieele zijde van het vraagstuk tot een afwijzend prae-advies van het Burgerlijk Armbestuur heeft geleid. De heer Klijberg gaf een uiteen zetting van den finantieelen kant van dit vraagstuk en hij zeide dat als alles berekend wordt, ook de verpleging bij hel gasthuis heel wat hoogerzou worden en zou men dan allicht ook tot een som van f 1.50 per dag ko men. Hij noemde het eerder een billijk heid dat de gemeente het verzoek van het St. Joseph Ziekenhuis inwil ligde, wat hij nog nader uiteenzette. De heer De Meij meende dat het moeilijk valt thans reeds een beslis sing te nemen en wilde hij liever een afwachtende houding aannemen. Het schrijven van het St. Joseph zieken huis heeft hem ook niet bevredigd. Hieruit blijkt dat het een quaestie van loven en bieden is geworden. Hij zou daarom nog eens een nader onderzoek willen instellen. Hij vond het beter daarom nog eens enkele maanden te wachten. De heer Klijberg gaf nog een nadere uiteenzetting en wees er nog maals op dat het gasthuis veel voor- deeliger patiënten kan opnemen dan het ziekenhuis, doordien de uitgaven voor de laatste inrichting veel hooger zijn. De heer Staverman zeide dat het onmogelijk is dat de verpleging in het gasthuis slechts 90 cent per dag zou kosten. Dit bedrag moet minstens op f 1.50 gebracht worden. Een onderzoek zooals de heer De Mey wenscht, acht hij niet noodig. Het is alleen de quaestie of de raad zich niet kan vereenigen dat katho lieke patiënten in hun eigen zieken- imichting kunnen worden verpleegd. Hij diende e?n motie in dien zin in, waarin wordt uitgesproken dat katholieke armlastige patiënten voor rekening van de gemeente in het St. Josephziekenhuis worden verpleegd. De heer Laernoes vroeg of het niet beter was dan alle patiënten in het ziekenhuis op te nemen, vooral waar binnenkort een andere inrichting zal worden opgericht ;dan kan het gast huis worden opgeheven. De heer Lindeijer zeide dat door den raad is vastgesteld dat alleen pa tiënten van een andere inrichting wor den verpleegd wanneer de kosten niet hooger voor de gemeente zijn. De voorzitter noemde de motie- Staverman de beste oplossing omdat nog niets beslist wordt. De heer Huson wees er nog op dat de verpleging in het gasthuis werkelijk minder is dan in het St. Joseph ziekenhuis, wat hij nog nader uiteenzette. Na nog eenige discussie werd de motie-S'averman aangenomen met al gemeene stemmen. De motie-Staverman luidt in zijn geheel als volgt „De raad van oordeel, dat het bil lijk is, dat armlastige R. K. zieken, indien voor hun ziekenhuis verpleging noodig is en dat zij voor wie geen plaats is in het gemeenteziekenhuis voor rekening van de gemeente, ver pleegd worden in het St. Joseph Ziekenhuis tegen een nader door B. en W. a3n den raad voor te stellen tarief, per verpleegdag, gaat over tot de orde van den dag." Van het ziekenhuis „Bethesda" is een verzoek ingekomen om een stuk gemeentegrond aan de Kerhofiaan te bekomen. De voorzitter deelde mede, dat Burg. en Weth. met ds. Hogerzeil in in correspondentie zijn getreden over een ander stuk grond voor deze zie- keninrichting, waarop nog geen ant woord is ontvangen. Burg. en Weth. stellen voor W. Pronk Jr., die met ingang van 15 Juni 1913 voor éen jaar werd benoemd tot keurmeester van visch thans de finitief als zoodanig te benoemen. Het is Burg. en Weth. gebleken dat Pronk zijn functie naar behcoren waarneemt. (De heer Merckens kwam ter ver gadering). Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld tot verkoop aan den heer S. J. Engering, van een stuk gemeente grond aan de Hendrikstraat, ter op pervlakte van 135 M.2 tegen f25 per M.,2 alzoo voor een som van f 3375, benevens f 322 26 voor frottoirkosfen. Conform dit voorstel, gunstig ge adviseerd door de commissie voor de fabricage, werd besloten. De voorzitter deelde mede dat het rapport van de commissie van finan ciën bij dit en de andere voorstellen ontbreekt, omdat de vergadering we gens onvoltalligheid niet is door kun nen doorgaan. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen., Verhuring petroleum- terreinen. In September 1913 eindigde het contract dat gesloten was tusschen de Kon. Maatsch. „de Schelde" en de Pakhuismeesteren te Rotterdam, ter verhuring van het terrein, gelegen tusschen het kanaal door Walcheren en de tweede binnenhaven. Dit contract werd niet verlengd. Met het o^g nu op de overname van de exploitatie der haventerreinen van de Kon. Maatsch. de Schelde" door de gem ente, zijn Burg. en Weth. daarop in overleg getreden met den heer Adolph Kern, een in dustrieel te Nieuw York, om op be doelde terrein een nieuwe exploitatie te beginnen. Deze heer Kern wilde n.l. gemeld terrein gaarne huren voor opslagplaatsen ten behoeve van een alhier op te richten petroleum raffi naderij, waar uit ruwe petroleum zullen geraffineerd worden als hoofd product asphalt en ais bijproducten gasoline, naphta, stookolie en andere residuen. In de vergadering van den gemeen teraad van 4 December 1913 (met gesloten deuren) werd besloten met genoemden heer Kern een voorloo- pige overeenkomst ter verhuring van het terrein aan te gaan, welke over eenkomst nageleefd zou worden lo. als de overeenkomst van April 1913 tusschen den Staat der Neder landen en de gemeente Vlissingen bekrachtigd zou zijn door de wet 2o. als de in de voorloopige over eenkomst bedoelde naamlooze ven nootschap zou zijn opgericht. Beide feiten hebben plaats ge grepen. Bij de wet van 1 December 1913 (Staat&bi. 433) werd de tusschen den Staat der Nederlanden en de ge meente Vlissingen gesloten overeen komst bekrachtigd.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1