Liefde en Strijd. Pui. Statsn van Zealand. VRIJDAG 17 «JULI 25 binnenland No. 166 Dilggye; Firma f. VAN DE VELfiE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON 32e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Öe abonnés, in 't bezit eener ft ft ft gulden Dij levens- rj F ft §ulden biï dood ft ft ft gulden bij verlies 4 r? ft gulden bij verlies Jftft oolis ziin GRATIS verze- /l|| El I lange ongeschikt- »lj| door J«|I9| van een hand, |*|B| van 11II1 kerd tegen ongelukken voor: £/UUU heid tot werken B (JU een ongeluk ÜUU voet of oog J.UU een duim 1UU Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Rijksmiddelen. De afgeloopen maand was voor 's Rijks schatkist niet ongunstig. De opbrengst van de Rijksmiddelen be droeg f 587 692.85' 9 tneer dan in de maand Juni van 1913. Wei was Juni van het vorig jaar geen voordeelige maand geweest, omdat toen het suc cessierecht f637.000 minder had op- g°leverd dan een jaar te voren, maar als men dezen factor buiten rekening laat, en dus de f324 000, die dit middel deze maand Juni meer op bracht, niet meetelt, dan nog zijn we met f263.000 boven liet vorig jaar eekomen. De geheele opbrengst was f 18.998.682.70 tegen f 18 410.989 84'/'s in Juni 1913. Gestegen is de opbrengst der grond belasting met f 167 000, van het per soneel met f 76.000, der invoerrechten met f 70.000, van den suikeraccijns met f159 000, den accijns op het gedistilleerd met f 104 000, dien op het zout met f 15.000, dien op bier met f5000 en dien op het geslacht met f 21.000, de registratierechten met 15000, de hypotheekrechten met i 3000 de successierechten met f 324.000, de posterijen met f49 000, de rijkstele graaf en telefoon met f6000, en de loodsgelden met t 10 000. Minder werd ontvangen uit de be drijfsbelasting f221.000, de vermo gensbelasting f 32 000, d n wijnaccijns 12000, de zegelrechten f 138.000, de domeinen f 16.000 en de Staatsloterij f 83.000. Over de eerste zes maanden van 1914 leverden meer op dan in het zelfde tijdvak van 1913 de grondbe lasting f 42.000, de personeel belas ting f 79.000, de bedrijfsbelasting (hoofdsom en opcenten) f 647.000, de vermogensbelasting (hoofdsom en op centen) f210.000, de invoerrechten f86.000, de suikeraccijns f89.000, het gedistilleerd f251.000, de zoutaccijns f7000, het geslacht f45.000, de gou den en zilveren werken f 1000, de successierechten f2.767.000, de pos terijen f 442.000, de rijkstelegraaf en telefoon f 116 000, de jacht, en visch- acten f 2000 en de loodsgelden f 3000. Hiertegenover stond een mindere opbrengst bij den wijnaccijns van f 1000, den bieraccijns van f42,000, de zegelrechten van f65,000, de re gistratierechten van f 132,000, de hy potheekrechten van f 10.000, de domeinen van f 39,000 en de Staatsloterij van f83,000, terwijl dit jaar uit het recht op de mijnen tot nu toe niets werd ontvangen, tegen f 550G verleden jaar. Het totaal generaal over de eerste 6 maanden van dit jaar is f98,736,438,47, tegen f94,329,739.24 in 1913. De vermeerdering bedraagt dus tot nu toef 4.406,699.23. („N.Ct.") Roman van B. R1EDEL-AHRENS. O (Nadruk verboden. Maria toonde zich terstond bereid en maar weinige minuten later snelde ze van het noodige voorzien en door Anneüese en Holger vergezeld naar de plek, waar de gewonde lag Zijn kameraden hadden hem de jas al uitgetrokken en Holger rilde bij het gezicht van de bebloede hemds mouw. Maar toen Maria, die ook geen seconde haar tegenwoordigheid van geest verloor, naast hem was neerge knield en de gapende vleeschwonde blootlegde om ze eers( met het reeds aanwezige water ie reinigen, beving hem bijna een duizeling en hij be wonderde de kalmte en de standvas tigheid van zijn verloofde. Dat zou Simona niet gedaan heb ben; een vrouw als Maria was er geen tweede. En zijn hart klopte op meuw voor haar vol innig gevoel. Handig legde zij daarna even vlug Prins Hendrik in Rusland. Woensdagnacht j.l. is de Prins met de leden van zijn gevolg gereisd naar Moskou. Allen logeerden in het Kremlin als gasten van den Tsaar. Vrijdasnacht keerde Z.K.H. naar Pe tersburg terug, ten einde Zaterdag avond de reis naar Stockholm voort te zetten. Z. K. H. ontving van den Keizer aller Russen het Grootkruis derAn- dreasorde, en voorts werden benoemd tot Grootkruis der St. Stanislasorde de heer V011 Bulow—Holle, toege voegd aan Z. K. H. en tot comman deur der St. Anna-orde luitenant ter zee le kl. Bijl de Vroe, adjudant van den Prins. Elfde Middenstands-congres. In de middagvergaderi rg heette de voorzitter, mr Schim v. d. Loeff, af gevaardigde in de Tweede Kamer voor het district Doidrecht, alsmede de vertegenwoordigers van de minis ters van justitie, en landbouw, nijver heid en handel, mr. W. L. A. Col- land en mr. J. C. A. Everwijn, welkom. Aan de orde werd vervolgens ge steld het belang van den Midden stand bij een goed geiegelden chè que en girodienst. Na debat tusschen de praeadviseurs prof. Volmer en den heer Fryda, stel de de eerste voor, dat het congres deze praeadviezen en de daarop ge volgde discussies ter kennis van de regeering zou brengen en daarbij verzoeken maatregelen te treffen tot bevordering van het betalingsverkeer ook ten behoeve van den midden stand, zonder dat het crediet daardoor op eenige wijze wordt geschaad. Het congres nam dit voorstel met over- groote meerderheid aan. Daarna werd bekend gemaakt dat de heer Hoegen van Hoogelande, uit Middelburg, tot hoofdbestuurslid was gekozen. Vervolgens werd na discussie over hei onderwerp„is reclame in het belang van den middenstand het praeadvies van prof. Volmer aange nomen. Nederlandsche Padvinder Organisatie. Het hoofdbestuur der N. P. O. doet een beroep op het publiek. Na een uiteenzetting van de beginselen der padvinders die wij genoegzaam bekend mogen achten zegt het hoofdbestuur: Nederlandsche Padvinders-Organi satie lijdt aan geldgebrek, waardoor het haar niet mogelijk is, de vleugels zóó uit te slaan, als zij wenschelijk acht en voor onze jeugd noodzake lijk is. Ook de Engelsche organisatie leed daaraan, doch zóó sterk begreep men aldaar, dat goede volkseigenschappen ten nauwste samenhangen met het als juist het verband en toen kostte het maar weinig moeite meer om den jongen man, die eenige malen had gekreund, weer tot bewustzijn te brengen. Alles is al in orde, Kramer, 't was maar een klein ongelukje, troostte ze hemeen p^Sr weken rus', en je zult je werk weer kunnen doen. En maak je maar niet bezorgdmorgen ga ik naar je vrouw en kinderen, ze zullen geholpen worden. Terwijl de opmerkzaamheid der anderen nog gericht was op hetgeen hier gebeurde, bemerkte Anneüese heel beneden aan 't strand Fried Westermann met een anderen heer wandelende, in wien ze met een onbe haaglijk gevoel den tooneelspeler Schirmer herkende. Toevallig had ze gehoord, dat hij voor zijn gezondheid een paar maanden bij zijn zuster in Elmsbeck vertoefde. Het deed haar pijn hem te ziennatuurlijk vertelde hij thans, dat hij haar kende, en Fried Westermann zou hooren, dat ze een jaar aan het tooneel was geweest. Treurig, steeds kwam deze dwaling van vroeger weer voor haar opdoemen, waar ze dat het minst vermoedde. welslagen der padvindersbeweging, dat binnen zeer korten tijd een groot deel van een som van niet minder dan 3 millioen gulden bijeengebracht werd om het hoofdbestuur te steunen en dit in staat te stellen, aan zijn plannen uitvoering te gever.. Hoeveel Nederlanders, die hart heb ben voor hun eigen volk, die begrij pen, dat onze dikwijls tuchtelooze jeugd meer dan tot dusverre moet ge leid worden en dat er dan kan groei en een Hollandsche natie, die eer bied afdwingt aan den vreemdeling, willen ook onze organisatie steunen Wij verwachten, dat duizenden Ne derlanders ons de helpende hand zullen bieden. Voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Padvinders Or ganisatie is de heer A. E. Dudok van Heel, Amsterdam, Keizersgracht 224: le secr. de heer W. F. G W. Driessen, burgemeester van West- zaan. („N.v.d.D.") Atjeh, Men seint uit Batavia aan het„Hbd„: „In verband met den moord op den onderopzichter Heins zijn mili tairen in auto's naar Lhong vertrokken. De gouverneur ging per stoomer der waarts. Gisternacht is een marschbivak in Oenga overvallen, waarbij een fuse lier sneuvelde." Het blad teekent hierbij het vol gende aan De toestand in de zuidelijke ne derzettingen van Groot-Atjeh en het noorden van de onderafdeeling Poeloe Raja blijkt toch vere. van zuiver te zijn. Lam No, waar luitenant Van Kreg- ten den dood vond, Lhong en Oenga .waarvan in bovenstaand telegram sprake is, liggen alle in genoemde streek. Het ligt voor de hand, dat tusschen die verschillenden feiten verband gezocht moet worden. De mogelijkheid bestaat, dat men hier te doen heeft met een optreden van dezelfde lieden, n.l. de moordenaars van Van Kregten. Wellicht hebben dezen eene bende gevormd, die nu hier dan daar haar slag tracht te slaan. De afstand van Lhong tot de Oen- garivie waartusschen Lam No is is gelegen, bedraagt slechts 20 kilo meter. Pestbestrijding. Tot op 13 lull is bij den penning meester van het eere-comité een be drag ingekomen van f211,738,73, hier bij nog niet inbegrepen een bedrag van ruim f 20,000 door de plaatse lijke Haagsche commissie verzameld. Reeds een zeer groot aantal plaatse- jij ke commissies uit het geheeleland zonden hun bijdragen in, terwijl nog 't Was als een verschrikkelijk spook sel, dat haar meedoogenloos vervoig- de. Maar wat beteekende het oogenblik ook, of Schirmer het vertelde. Er lag tenslotte immers niets aan de meening van Fried gelegen. Thans had deze haar hier boven zien staan en kwam hij, nadat tot haar groote verlichting de ander afscheid had genomen, naar boven om den weg naar de stad in te slaan. Zij ging hem een eindweegs tegemoet en be studeerde onwillekeurig zijn gelaat, of daarop misschien minder eerb ed te lezen stond dan gewoonlijk. Dit was echter niet het geval. Blij haar te zien, groette Fried haar met de gewone voorkomendheid en achting. Hier is zeker een ongeluk ge beurd vroeg hij belangstellend. Ja, een houthakker, die een vrouw en vier kinderen moet onderhouden, is door een bekomen verwonding voor wéken broodeloos geworden. Fried tastte in zijn zak en kreeg een kleur toen hij bemerkte, dat hij zijn portemonnaie vergeten had. Kan men daar niet helpen ik heb helaas op 't oogenblik geen geld van vele andere plaatselijke commissies bijdragen kunnen ingewacht worden. Vreemde oorlogsbodems. Op 14, 17 en 18 Augustus a.s. zullen de Fransche oorlogsschepen „Chamois" en „Framentane" respec tievelijk Ijmuiden, Amsterdam en Vlissingen bezoeken. De directeur generaal heeft bepaald, dat voor zoover ter plaatse, waar een Kantoor is gevestigd, geschikte candidaten gevonden worden, deze de voorkeur hebben voor de betrekkingen van hulptelegrafist, kan toorbediende en hulptelefoniste. Is dit niet het geval, dan kunnen candi daten van andere plaaten in de in spectie afdeeling in aanmerking ko men, mits zij kunnen aantoonen, niet in geldelijke ongelegenheid te zullen komen door elders dan in hun woon plaats werkzaam te worden gesteld. Met wijziging van hetgeen thans om trent den leeftijd van toelating geldt, wordt nader bepaald, dat evenals voor hulpte'efonisten en helpsters, ook voor toelating van vrouwelijke hulp telegrafisten, vrouwelijke kantoorbe dienden en schrijfsters en minimum leeftijd van 18 jaar geldt, terwijl mannelijke candidaten ten minste 17 jaar oud moeten zijn. Legaten. Ds. S. H. de Wolff, in leven rustend predikant der Ned. Hervorm de gemeente te Leiden en eenigen tijd geleden overleden, heeft aldaar vrij van successierechten vermaakt aan de vereeniging voor Chr. onder wijs, aan on- en minvermogenden, aan de wijkvereeniging„Levendaal"aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente ieder f2000, en aan het Diaconessen- huis f 1000. Zomerzitting. Vergadering van Vrijdag 17 Juli 1914, des voormiddags te tien uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden, afwezig de heeren Hollestelle en Vogelaar. Ingekomen was een adres uit de gemeente Veere, waarin wordt ver zocht de Decauvilie-tram van Vlake naar Hansweert, wanneer de spoor weg Zuid-Beveland zal zijn opgericht, over te brengen naar Walcheren voor een 'ramverbinding van Middelburg naar Veere, zulks met het oog op de verkrijging van een verbinding tus schen genoemde plaatsen. Dit adres werd gesteld in handen van Ged. Staten om daaromtrent een voorstel te doen. Dienovereenkomstig werd besloten. bij me Kramer is geen bedelaar, ant woordde Anneüese onwillekeurig, die zich zoo maar door een wildvreemde wat geld in de hand laat stoppen hij is een fatsoenlijk man, die ver langen mag, dat de hulp geen ver nedering voor hem wordt. Geven is nu eenmaal een kunst, die ook geleerd wil worden. Hij voelde, dat het haar bedoeling was hem te beleedigen, maar van dit meisjes zou hij zich nog veel erger dingen hebben laten zeggen zonder boos te worden. Hij kon dit laatste eenvoudig niet. Zou men die kunst niet kunnen leeren Het ontbreekt mij niet aan goeden wil. De kunst is gemakkelijk,verklaar de Anneüese, die het gesprek alleen maar voortzette dat Kramer de onder steuning zou krijgen, zoodra men met een hart vol echte menschenüefde geeft. Om te leeren aan armen en ellendigen te geven, moet men bij nicht Maria in de leer gaan, die ver staat de kunst. O, ik b'en leergierig, als u zoo goed zou willen zijn mij eenige vin- Na opening der vergadering wordt overgegaan tot de behandeling der voorstellen van Ged. Staten, en de daarvoor uitgebrachte algemeene ver slagen. Ten eerste dat tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden. Blijkens het algemeen verslag werden in alle afdeeüngen verschil lende bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen gemaakt, die echter alle door andere leden werden weerlegd, o.a. ontkenden deze laatste gedeeltelijk uit eigen ervaring dat de landbouwers last zouden hebben van de bepalingen betreffende het werpen of neerleggen van mest, onkruid enz. op weg of voetpad. De heer Van Teijlingen is dankbaar voor l et voorstel van Ged. Staten, doch betreurt het, dat geen bepalingen zijn opgenomen vcor het snoeien van houtgewas op gevaarlijke punten van weger., waardoor het vrije uitzicht wordt belemmerd. Hij diende een voorstel in, waarin aan dezen wensch wordt tegemoet gekomen en verder om het wielrijden op voetpaden te verbieden en daar van de plaatselijke geneesheeren uit te sluiten. De voorzitter nrfeSBizWaar dit voorstel te behandelen, omdat geen algemeene herziening van het regle ment op de wegen en voetpaden aan de orde is gesteld, doch all en de wijziging van enkele bepaalde arti kelen. De heer Hombach zeide, dat de voorgestelde wijziging van het regle ment practisch onuitvoerbaar is en hij wees hiervoor bijv. op de totale onmogelijkheid om de wielen van wager.s welke door natte kleiwegen rijden van slijk te zuiveren. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen zal het in de practijk tot groote moei lijkheden aanleiding geven. Hij hoopte dan ook, dat het voor stel van Ged. Staten niet 2al worden aangenomen. De heer Gerlach was het volkomen eens met den heer Hombach en hij zeide bezoek te hebben gehad van verschillende landbouwers, die hoop ten dat het voorstel niet zal worden aangenomen. De heer Kakebeeke zeide evenals de heer Hombach landbouwer te zijn en uit ervaring te kunnen spreken. Hij nu kan de meening van den heer Hombach niet deelen. De voorgestelde wijzigingen achtte hij noodzakelijk omdat vele wegen worden verwaar loosd. Bovendien wegen z.i. de voor- deelen ruimschoots op tegen de na- deelen. De heer Van Oeveren was het vol- maakt eens met de heeren Hombach en Gerlach. De heer de Veer zeide, dat de ge- gerwij zingen te geven juffrouw Om haar niet te prikkelen, paste Fried Westermann op, dat hij haar niet bij den voornaam noemde, en haar anders aan te spreken stuitte hem tegen de borst. Ik vergezelde Maria soms op haar bezoeken, antwoordde Anneüese, en zag, hoe ze deed. Ze vroeg niet, zooals veie ambtenaren doen, of de behoeftige het ook verdiende of door een onberispelijk verleden zich de geringe gave waardig betoonde, alsof er voor den aalmoes, waarmee hij een paar dagen zijn hooger kan stellen, ook nog 'n bijzondere waardigheid noodig was. Zij trekt ook niet door zalvende vermaningen een scheidsmuur op tus schen zich en de beklagenwaardigen om hun recht te doen gevoelen, hoe bitter de genadegift is. Maria komt, vraagt niet, en weet dan zoo kiesch haar geschenken aan 't rechte adres te brengen en behandelt de menschen, alsof het haar onbemiddelde broeders en zusters waren, zoadat ze zich niet al'een niet vernederd gevoelen, maar haar als een engel zegenen, die hun door deVoorzienigheid werd gezonden. Fried lachte ontroerd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1