)ms Liefde en Strijd. «ér NBIEDIN6EN INENT.' s? eJKaH[t. en ijs. f- lis bezorgd. 'AANVRAGEN iNSTBODE WOENSDAG 13 JULI gemeentebestuur binnenland feuilleton No. 164 52e Jaargang m- mpa^ny tri MERMAN. iiffibsrg SOON Vrouw NSTBODE. stbode Firma F. VAN OE VELDE lr„ Kleine Markt 58, Viissingen. Telefoon latere. iÖ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 1014= drachten ut pas, op je doppie, de zee, Het bloemen- op, De bochelfamilie, ht, De medeminnaar als een eend, Klaas geven daarbij cadeau vens een mooi gezel- (tegen postwissel of 'C 13, Amsterdam. 33 m Vitte Portwijn ad Prima Advocaat seh. Heerlijke j f 0.70 per liter-pot. ini Rossi (Origi- irk). na qualiteit, aan bevelend, IERSTRAAT 8. .nen zich aan het ig van af 2 uur in on" te spreken. 'els t 0.25, iedere ent. Zonder rabat, taatsen wordt twee» soliede levens- en wordt voor Vlis- or Middelburg een Is HOOFDAGENT op :t het vak op de mieten de voorkeur. referentiën ondei reau „Vlissingsche gedurende de kermis te verzorgen. Adres blad. nd gevraagd een wasch buitens huis. Te Vllss. Courant." St. Jacobstraat 1b gd tegen 1 Aug. of koken. Br. fr. left. X, ourant. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor tedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener ft flffefl gulden bij levens- I* gulden bij dood gulden bij verlies gulden bij verlies A rfcf| gulden bij verlies {^gulden bij veriies polis zijn GRATIS verze- 111 11 lange ongeschikt- 11 door «gggg van een hand, l»"|§g van II gig vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUy heid tot' werken B een ongeluk Uull voet of oog JLvU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Viissingen; brengen Ier kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 17 Augustus e.k.) wenschen tosgelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente f dat vanaf Maandag 13 Juli tot en met Maandag 27 Juli e. k. uitsluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag, van des voormidcLags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Bouwen Ewoutstr.), D. (Groote Markt) en E. (Wagenaarstraat), zij, die voor 17 Februari 1915 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouw boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Viissingen, 10 Juli 1914. Burg. en Weth. van Viissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De overbrenging van het lijk van Luit. kolonel Thomson. Toen wij gisternamiddag, aldus meldt de „Nieuwe Courant", te IJmui- den aankwamen en de reeds ter kimme neigende zon haar laatste gouden stralen over het zwak rimpelend op pervlak der Noordzee wierp, verna men wij reeds spoedig dat de „Noord- Biabant", welke het lijk van den held van Durazzo naar het vaderland overbracht reeds gesignaleerd en in zicht was en tegen halfzes in de ha ven kon worden verwacht. Tegen vijf uur zagen wij de „Noord- Brabant" met haar somber grijzen romp duidelijk naderbij komen. De vlag woei halfstok. Toen onze oorlogsbodem de brul boei passeerde, ging de vlag van den IJmuider vuurtoren bij wijze van saluut naar beneden. Dit eerbewijs werd ook gebracht door het fort toen omstreeks halfzes de „Noord Brabant" het kanaal in- stoomde. Bovendien kwam de wacht van het fort in het geweer. Aanvankelijk was te IJmulden wei nig belangstelling te bespeuren d.w.z. van de zijde van het publiek van alle openbare gebouwen en van de weinige rijksvaartuigen echter woeien de vlaggen halfstok. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O (Nadruk verboden.) Neen, neen, zoo gaat dat nietik trouw heelemaal niet wie zou het ook wel in zijn hoofd krijgen om mij te nemen Mocht het echter toch tegen mijn verwachting in daartoe komen dan, Angela, wil ik mij niet verkoopen, dan wil ik een man, dien ik van ganscher harte trouw en eerlijk bemin, al is hij dan ook nog armer dan een kerkrat ik mag immers ook heelemaal geen eischen stellen. Maar voor mij bestaat er nauwelijks iets verachtelijkere dan een meisje, dat zich ter wille van stoffe lijke voordeelen wegwerpt. Maar zoo bedoelde ik het immers heelemaal niet, zei Angela onthutst, j w'.'de alleen maar te kennen geven, dat ik medelijden heb met meneer Westermannhij heeft een aardig gezicht en zulke goedige oogen. Goedige oogen heeft hij, gaf Toen evenwel de „Noord Brabant" in de sluis kwam, stroomde het pu bliek daarheen om onzen thans his torisch geworden zeebodem te zien. Kapitein Thomson, den broeder van den overledene, zagen wij op de brug van de „Noord-Brabant". Toen het oorlogsschip goed en wel gemeerd lag en eenige loopplanken waren uitgelegd, begaf zich het dage- lijksch bestuur der gemeente Velzen aan boord. Aan boord werden deze heeren ont vangen door den commandant van de „Noord-Brabrant", kapit. ter zee Ou demans, die hen vervolgens voorstelde aan kapitein Thomson van het wapen der marechaussee en aan den eeisten officier. Bij het aan boord komen van het stoffelijk overschot van luit.-kolonel Thomson te Durazzo was het verblijf van de adjunct-machinisten tot rouw kamer ingericht. Dit verblijf was met zwart rouwdoejc omhangen, terwijl boven in het midden een electrisch licht brandde. Op de zwartgeschil- derde metalen kist met zilver beslag waarover het vaderlandsche dundoek was gespreid, lagen de verschillende kransen. Gedurende het laat te ge deelte van de reis bij het naderen van de vaderlandsche kust werd de lijkkist op het achterdek geplaatst. Daarheen werden de leden van het dag. bestuur der gemeente Velzen door der. commandant geleid. Ook den aanwezigen journalisten werd vergund aan boord te gaan. Over de lijkkist was een Neder- iandsche vlag gespreid en daarbij de kransen van den Mbret van Albanië, var. den Oostenrijkschen gezant, van de Nederiandsche officieren in Al banië, van den commandant en offi cieren der „Noord-Brabant" en nog eenige Albaneesche kransen. Toen de burgemeester van Velzen de lijkkist genaderd was legde hij namens deze gemeente een fraaien palmtak op de kist neer. Deze tak was saamgebonden met linten in de kleuren van Velzen, blauw en geelop een der linten prijkten de woorden„Gemeente Velzen." Kapitein Thomson die diepgeroerd deze treffende hulde - de eerste in ons land had bijgewoond, nam vervolgens het woord. Hij was zijn aandoening nauwelijks meester toen hij ongeveer het volgende zeide Mijne Heeren I U kunt zeker wel begrijpen wat ik op dit oogenblik gevoel. Namens mijn familie en namens mijzelf, zeg ik u hartelijk dank voor deze hulde, mijn overleden broeder bewezen." Met een handdruk dankte kapitein Thomson met tranen in de oogen ieder lid van het dagelijksch bestuur nog eens afzonderlijk. Anneliese toe, maar wat helpen die, als hij geen beginselen heeft. Ik mag hem volstrekt niet, omdat hij met mij voor tijdverdrijf omgang wil zoeken, en dat jij zoo berekenend waart, had ik volstrekt niet gedacht. Zoo boos en onrechtvaardig had Angela haar zuster nog bijna nooit gezien. Zij zou berekenend zijn Och, lieve hemelAlsof ze niet wist, dat hij, dien ze in haar hart had gesloten, Robert Wilde, een arme dichter was, die zijn toekomst nog moest maken. En dat hij arm was, vond ze juist goedwant nu zouden de hinderpalen misschien toch niet onoverwinnelijk zijn. Maria had haar verloofde met de gewone hartelijkheid ontvangen. Zij zinspeelde er met geen enkel woord op, dat hij er den vorigen dag niet was geweest. Des middags stelde Holger voor een wandeling in het bosch te doen en zij ging met blijdschap op dat voorstel in. In den loop van den dag had ze meenen te bespeuren, dat er een verandering met hem had plaats gehad en thans, nu ze met hun beiden alleen waren, wachtte ze tevergeefs De plechtigheid was hiermede ge ëindigd. Van den commandant der „Noord- Brabant" vernamen wij nog dat het schip een voorspoedige reis had en zich onderweg geen bijzondere voor vallen, zooals het brengen van eer bewijzen door oorlogsschepen van andere naties, hadden voorgedaan. Na het schutten stoomde de „Noord- Brabant" naar de Hembrug, waar het schip hedennacht bleef liggen, om hedenmorgen in de vroegte naar de hoofdstad te vertrekken, waar het tegen zes uur a half zeven aan den kop van de Handelskade aankwam. Bij de begrafenis van wijlen luit. kol. Thomson té Groningen zul len o.m. aanwezig zijn generaal-maj oor W.F. Pop, commandant van de tweede divisie, generaal-majoor T. W. Buyze, oud-brigadecommandant van den overledene en generaal-majoor A. R. Ophorsl, commandant van de stelling Amsterdam. Voorts zal ook de Mili taire Academie vertegenwoordigd worden, terwijl tal van corpsen, o.a. het regiment grenadiers, het vijfde en het negende regiment, deputaties zullen zenden. Velen der genoodigden komen mee met den extra trein, zij zullen zich deels bij het station, deels bij de begraafplaats bij den stoet aan sluiten. Voor zoover zij met den trein meekomen, zal de eerste klas wacht kamer voor hen gereserveerd zijn. De stoet zal dus zijn samengesteld 1. Vuurafdeeling onder commando van kapitein De Bas2. tamboers met omfloerste trommen :3. stafmuziek van het le reg. te Assen 4. rouw wagen 5. voigwagen met kransen 6. Zeven rijtuigen voor familieleden; 7. militair geleide, bestaande uit gewapende af- deeiing met vaandel en ongewapende afdee'ing8. genoodigden en afge vaardigden van corporaties. Als slippendragers zullen fungeeren lultenant-koloneiBruinisse, ridder Mil. Willemsorde 3e klasse, luitenant kolonel van Santen, ridder Mi!. Wil lemsorde 4e klasse, A. B. Havinga R. M. W. O. 4e klasse, oud-brigadecom mandant der Kon. marechaussee in Atjeh en oud-militair D. Sloot R. M. W. O. 4e klasse. Aan het graf zal worden gesproken door luit.-kolonel Staal. O.m. worden kransen aange boden door Volksweerbaarheid, de loge l'Union Provinciale en door het Groningsche sub-comité voor Thom son Hulde. Jhr. mr. Roëll f Ten sterf huize van den vice-pre sident van den Raad van State, jhr. mr. J. Roëll zal a.s. Vrijdagochtend een lijkdienst voor den ontslapene worden gehouden, onder leiding van den predikant dr. Cramer. Na afloop van deze eenvoudige plechtigheid zal het stoffelijk over- op een feeder woord. Je bent zoo verstrooid Holger, of werk je in je gedachten weer op Irvingsburg? vroeg ze vriendelijk en met den lieven glimlach, dien hij steeds zoo aantrekkelijk had gevonden. ik was werkelijk bij den arbeid, Maria, ofschoon mijn gedachten zich zoo pas met iets anders bezig hielden. Ziedaar, lees deze critiek eens, ver volgde hij, terwijl hij een courant uit zijn binnenzak haalde, ik weet datje er veel belang in stelt. Nadat men mij zoo lang met steenen heeft gegooid, eindelijk eens weer een waardeering, die in dit geval bevruchtender werkt dan de plompe afkeuring van menschen, die er geen verstand van hebben. Hij wees haar het stuk in het blad aan en zij las: „Wie de tentoonstelling van den Noordduitschen schilder Holger Storm in het „House of Arts* nog niet ge zien heeft, raden wij aan te gaan kijken. Volgens verschillende berich ten zou de kunstenaar met zijn nieuwste stukken, in welke hij zich meer tot het realisme, dat wil zeggen meer tot de eenvoudige werkelijkheid keert, gedaald en op een hellend vlak ge- schot naaf het Staatsspoorstation ge leid worden ter overbrenging naar Amersfoort, vanwaar de lijkstoet ge vormd wordt naar het familiegraf te Leusden, waar het stoffelijk over schot rust van de echtgenoote van den overledene. De extra trein voor genoodigden bij de teraardebestelling van het stof felijk hulsel van jhr. Roëll zal van Den Haag vertrekken, Vrijdag a.s. des voorm. 10 u. 17 min. Staatsspoor en te 11.38 te Amersfoort aankomen. Middenstandscongres. De vertegenwoordigers van den middenstand werden gisterenavond ten stadhuize te Dordrecht ontvangen in de rijkelijk met groen en bloemen versierde raadszaal, waar, behalve B. en W., ook verschillende raadsleden tegenwoordig waren. De burgemeester heette allen har telijk welkom in de oude Merwestad er.^ hoopte, dat de middenstanders, evenals zes jaar geleden, een aange- namen indruk zouden medenemer.. De burgemeester herinnerde voorts aan het belangrijke te verwerken pro gramma en aan de uitnemende prae- adviezen over deze belangrijke onder werpen. Het trof hem, dat de vrouw op het vorige congres ontbrak en spr. constateerde nu tot zijn genoegen dat die nu aanwezig zal zijn. Ver volgens stipte hij aan den goeden invloed, die. van de vrouw kan uit gaan en gaarne zal hij zien, dat ook dit congres aan hare verheffing mee werkt. Met de beste wenschen voor het welslagen van het congres hopen de, dat het za! geven wat men ervar verwacht, besloot de burgemeester. De heer J. S. Meuwsen dankte na mens de aanwezige middenstanders voor de vriendelijke woorden aan het adres van de middenstanders. Hij zeide, dat Dordrecht de plaats is, waar 'maar het is onmogelijk de middenstand altijd moest vergade ren. Hier leeft en voelt men met ons mede. Indien Dordt nog zoo jeugdig en krachtig is op allerlei gebied en het is een feit, dat dit zoo is dan mag de burgemeester wel in de eerste plaats genoemd worden voor zijn initiatief en zijn leiding. Hier zetelt een gemeentebestuur, dat alles doet voor den middenstand wat het kan en dat kan nu juist niet van alle gemeentebesturen gezegd worden. Voorts herinnert spreker aan de ver anderde toestanden op onderwijsge bied sedert het vorige congres hier gehouden is, en eindigt met de hoop uit te spreken, dat het den burge meester nog lang gegeven mag zijn aan het hoofd dezer gemeente te staan en te beleven nog grootere bewijzen van bloei.In den burgemeester wenscht hij een dronk te wijden aan het ge meentebestuur. raakt zijn. Wij hebben het tegendeel van deze stoute bewering bewaarheid gevonden. Holger Storm is een van die weinige diep doordenkende kun stenaars, die zijn eeuw heeft begrepen en bij de schildering van zijn onder werpen zich een hoog doel stelt en tot ieder spreekt, die maar in staat is om onzen tijd te begrijpen. Wat de volmaaktheid van zijn techniek betreft, staat hij bij geen enkelen van zijn voornaamste collega's ten achter en hij schildert ons aangrijpende scènes uit het hedendaagsche leven, scènes, die in haar eenvoudige waarheid pre diken en vermanen en welke de den kende mensch niet kan zien zonder diep ontroerd te worden. London News." Ik ben trotsch op je, mijn Hol ger O, hoe heerlijk is het, je te mogen beminnen en bewonderen als je vrouw. En in overmaat van geluk trok Maria deemoedig zijn hand aan haar lippen en kuste die. Onder deze gesprekken hadden ze eer. kruispunt bereikt van waar een weg naar de populierenlaan liep, die aar de irvingsb*rg leidde. Examen cand. gemeente-secretaris. De pogingen van hét hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren om naast het examen van de Vereeniging van Gemeente belangen een eigen vakexamen in te stellen, zullen niet met gunstigen uit slag bekroond worden, aangezien reeds velschillende afdeelingen zich tegen de instelling van een dergelijk examen uitgesproken hebben. In de Zaterdag te Helmond gehouden ver gadering der afdeeling Noord-Bra bant van bovengenoemden Bond, werd ook besloten geen instemming te betuigen met de voorstellen van den Bond tot instelling van een eigen examen. Gemeenteraadsverkiezing. Nadat tot tweemaal toe de stem ming ongeldig is verklaard, zijn bij de stemming voor 3 leden van den gemeenteraad te Schoten gekozen de heeren Bies, Boeree en Schuurman, allen S. D. A. P. Daardoor is de gemeenteraad, sedert heugenis rechts, links geworden. De gekozen candidaten verkregen van 788 tot 794 stemmen en werden gesteund door de liberalen. De candidaten der rechterzijde had den van 673 tot 680 stemmen. Het Instructie-bataljon. Werden tot heden de leerlingen van den cursus bij het Instructie- bataljon te Kampen nimmer bij den troep gedetacheerd, zoodat zij hun eventueele plaatsing bij den hoofd cursus geheel onbekend waren met den troependienst, hierin is thans verandering gekomen. De inspecteur der infanterie heeft nl. bepaald, dat de leerlingen van den cursus bij het Instr. bataljon van Wat dunkt je, Holger, vroeg Maria, nadat ze even had overlegd, zullen we hier afdraaien en even naar Simona gaan Ik was reeds in een paar dagen niet bij haar ze zou blij wezen. Toen ze zag, hoe zijn oogen bij haar voorstel begonnen te schitteren, was haar dat pijnlijk, ze had in stilte gehoopt, dat hij liever met haar alleen had willen blijven. Zeker, Maria, dat kunnen we wel doen, als je naar je vriendin ver langt. Ik ben het liefst met jou alleen, lieve Holger, maar je zei straks, dat je mij de ontwerpen voor Simona's kamers wilde laten zien, en zij gevoelt zich altijd nog zoo eenzaam In het groote huis. Je hebt volkomen gelijk, lieve laten we dus gaan. Op Irvingsburg was des middags juffrouw Agnes van Leisering gearri veerd, Simona's juffrouw van gezel schap, die ze op aanbeveling eener bekende familie na een vluchtige per soonlijke ontmoeting had geëngageerd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1