)ms ilBIEBiGEI Liefde en Strijd. rAANVRAGEN I DINSDAG lNSTBODE 14 JUU gemeentebestuur binnenland feuilleton No. 163 52e Jaargaüi mpagny rn< so m iis bezorgd. et liEiWI HAS. jongen. NSTBODE. lHSTBODE II UitgaveFirma F. VAH DE VELDE lr„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd up Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Amsterdam. 1914! m CO CJl m m ijs. 1 Haan, broed 1913, i >ch. soorten Rasduiven 1 Promsnadewagen, >d.) TE KOOP wegensI :S Noordstr. 71. ben. gels 1 iedere lent. Zonder rabat, ilaatsen wordt twee- aagd een nette TIMMERMAN, nd gevraagd een vasch buitens huis. Te n „Vllss. Courant." St. Jacobstraat 11, en \dres: Bureau „Vlis- ita. 4.54 2.35 .54 ■7.56 >.53 6.25 7.05 6.45 7.50 8.19 8.54 9.34 9.51 0.18 0.31 0.51 "0.59 7,50 <1 BM rs 10.08 li 7.14 <3 10.5 7 43 8.21 8.— 8.57 8.20 9.47 8.54 11.03 11.38 11.62 12, 1. Komt de boot later itschlaad. a. en b. >eh, O'oerhausen, Haar 1 4e D-trein en zonder Idden-Europeesche tijd. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege n. „honnés in 't bezit eener rtAflf|gulden biï levens-f| gulden bij dood gulden bij verlies J gulden bij verlies .J jfh ft gulden bij verlies Q r* gulden bij veriies oolis zijn GRATIS verze- /BIJlij lange ongeschikt- /Kil door -4|||| van een hand, |K|| van ||g|| van een /K van eiken kerd'tegen ongelukken voor: LvUU heid tot werken I uu een ongeluk UUU voet of oog l.(!U een duim jluu wijsvinger LJiJ anderen vinger aeze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holi. flig. Verzek. Bank" te Schiedam WONINGWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb benden dat ve-huurde'S van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onver schillig of de woning op zichzelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn bij het bestuur der gemeente, waarin de woning is gelegen, binnen eene maand aangifte te do-n dat verhuurders van woningen ver plicht zijn nieuwe aangifte te doen binnen een maand, nadat de woning door eenen nieuwen huurder is be trokken, tenzij deze inmiddels de be woning heeft gestaakt dat onder verhuurders worden ver staan de personen, die hetzij voor zich zelve, hetzij in eenige hoedanig heid eene woning schriftelijk of mon deling verhuren dat formulieren van aangiften ter gemeente-secretarie (bur. bevolking) kosteloos verkrijgbaar worden gesteld dat het niet of niet behoorlijk vol doen aan een dezer verplichtingen, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Vlissingen, 14 Juli 1914. Burg en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, WITTEVEEN. Jbr. mr. J. Roëll. f De vice-president van den Raad van Stare jhr. mr. J. Roëll, is aan de acute longontsteking, welke hem kort na zijn terugkeer te 's Gravenhage uit het buitenland en de hervatting van zijn hoog ambt overviel en da delijk groote be zorgdheid veroorzaakte, ten offer gevallen en gisterenmiddag in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden. in 1844 geboren te Haarlem, de standplaats van wijlen zijn vader, die jarenlang Commissaris des Koningin Noord Holland was, studeerde hij te Ulrecht.waar hij inl866 tot doctorin de rechten promoveerde op proefschrift: „Historisch staatsregtelijk onderzoek naar't algemeen en 't bijzonder bestuur van den waterstaat in Nederland van 1795—1848". Hij zocht een werkkring bij den provincialen dienst, want hij beoefende bij voorkeur het admini stratiefstaats- en waterstaatsrecht en werd in 1867 adj.-commies ter provinciale griffie van Gelderland, in 1868 commies ter griffie van Utrecht en in 1872 griffier van de Staten van Zuid-Holland. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. O (Nadruk verboden.) Fried Weslermann liet zich echter niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan, hij hoopte thans middelen en wegen te hebben gevonden om op handige manier Anneliese te naderen, zonder dat ze hem, zooals tot dusver, zoodra ze hem zag, den rug kon toe- keeren. Leo vertelde mij, meneer Storm, dat u op Irvingsburg bij mevrouw von Geerts werkzaamheden te ver richten hebt en nu zou ik u willen verzoeken zoo goed te willen zijn, om mij bij de jonge weduwe te intio- duceeren. Aha, dacht Holger, dat is de be doeling.. En hij wierp, nadat Fried deze woorden met de grootste kalmte nad gesproken,een vernietigenden blik op de volontair. De rijke koopmans zoon had zin in de schoone, jonge eigenares van Irvingsburg of liever in Hoewel hij deze functie* welke zoo geheel lag in de lijn zijner studiën, gaarne had behouden, meende mr. Roëll, die heel zijn openbare leven een beslist aanhanger van de liberale beginselen was, zich in 1877 beschik baar te moeten stellen voor den Ka merzetel van Utrecht. In 1887 werd hij lid van de Eers'e Kamer voor Zeeland, in 1888 opnieuw lid der Tweede Kamer voor Utreeht en voor Haarlem, in 1894 minister van buiteni. Zaken in het Kabinet Roëll—Van Houten, en toen dit in 1897 aftrad, lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland. In 1901 kreeg hij weer den Kamerzetel van Utrecht 11 en was van 19051909 voorzitter der Kamer. In 1909 veroverde de heer van Hoogstraten Roëll's zetel. 15 Febr. 1912 werd Roëll benoemd tot opvolger van jhr. van Swinderen als vice-president van den Raad van S'ate. Als president van de afdeeling voor de geschillen van Bestuur kwam hem de omvangrijke kennis van ons administratief en staatsrecht uitnemend te stade. Uit het parlementaire, staatkundige en maatschappelijk leven van Roëll worde nog herinnerd, dat hij was lid en secretaris van den Raad van Voogdij over H. M. de Koningin, vice-presi dent van de Staatscommissie voor de Grondweisherziening, en president- curator van de Universiteit te Utrecht. Van zijn werken noemen we be halve vele tijdschriftartikelen„Kant- teekeningen op de ontwerpen tot herziening der Grondwet" (1887) „Bijdragen tot de regeling der admi nistratieve rechtsspraak" (1889 en 1902 in samenwerking met Oppen- heim). Roëll was grootkruis van den Ned. Leeuw,van de orde van Jezus Christus, van Portugal, van de Ster van Rumenië en van de Leeuw en de Zon van Perzië. Verder droeg hij de ridderor den van den Rooden Adelaar, de Rij zende Zon van Japan, en van den Dubbelen Draak van China. Huldiging Thomson. Zooals men weet, zal de „Noord Brabant" met het stoffelijk overschot van luit.-kolonel Thomson, Dinsdag nacht te Ijmuiden aankomen en Woensdag 15 dezer te ongeveer 7 uur aan den Kop van de Handelskade zijn, waar de rouwplechtigheid plaats heeft. Na afloop daarvan wordt het lijk met militaire eerbewijzen naar het Centraal-Station gebracht om ver voerd te worden naar Groningen, al waar de begrafenis plaats heeft. Aan de Handelskade zal de stoet volgenderwijze worden geformeerd a. de muziek van het 7e reg. infante rie b. de commandant van de Vlie inf.-brigade met zijn stafc. een ge- haar geld. Afschuwelijk. Konden deze menschen dan anders niet dan rekenen en beschouwden ze zelfs het heilige huwelijk louter als een zaak Het doet mjj leed meneer Fried- mann, antwoordde hij met dezelfde gereserveerdheid, ja, bijna op vijandi- gen toon, maar wijl ik bij mevrouw von Geerts alleen verblijf houd om dat ik haar opdracht moet uitvoeren, is het mij onmogelijk u daar ais gast te introduceeren. Als ik in uw plaals was zou ik me maar zonder compli menten zelf gaan voorstellenmis schien bent u gelukkig.... Fried, die alles behalve gevoelig was, zou toch wel naar de beteekenis van de laatste woorden gevraagd heb ben, als niet in de verte Lindenheim in 't zicht was gekpmen, achter welks lagen tuinmuur Maria en Anneliese zichtbaar werden. De laatste had haar japon hoog opgenomen, droeg een groote, blauwe keukenschort en was bezig in een pas gegraven bed boonen te poten, terwijl Maria op de bloem perken werkte, waarbij ze door Angela geholpen werd. Nog verontwaardigd over hetgeen hem een onbeschaamdheid scheen wapend detachement van het 7e en 8e reg. infanterie, ter sterkte van 2 compagnieën, onder bevel van den majoor P. G. van Drunend. de hoofdbediening van den lijkstoet; e. de lijkwagen; de slippen worden ge dragen door de kononels A. van der Moer, van den geneeskundigen dienst, L E. Ranneft, van de artillerie, W. J. A. Cslthoff, van de genie, en W. P. van Leeuwen, van de nrfiilitaire administratie aan elke zijde van den lijkwagen zullen 7 onderofficieren gaan als dragers van het lijkf. de kransenwage.ng. de officieren van het garnizoenh. de afgevaardigden, corporaties en particuliereni. een detachement cavalerie en vesting ar- tillere. Het geheel staat onder het bevel van den kolonel D. W. de Jager, commandant van de Vlie infanterie brigade. De troepen zullen te 9 uur v.m. aan den Kop van de Handelskade zijn opgesteld, om langs de Oosterdok- sluis de De Ruyterkade, den weste lijken oprit van het centraal Station te bereiken. De muziek en de voorste compagnie van het gewapend deta chement gaan den lijkwagen vooraf naar het perron het overige gedeelte maakt, wanneer het hoofd daarvan bij den voet van "den oprit is geko men, halt en front en verricht de eere- bewijzen. De trein vertrekt te 12 u. 19 van het Centraalstation en stopt aan de volgende garnizoensplaatsen Amers foort (3 minuten) Zwolle (5 min.), As sen (4 min.). In elk van de plaatsen staan de troepen op de perrons op gesteld waar zij de militaire eerbewij zen brengen. Aan de stations Naarden Bussum, Harderwijk en Oldebroek zullen bij het passeeren van den trein de militairen eveneens op de stations opgesteld staan. Te Groningen, waar de trein te 3 u. 47 aankomt, zullen eveneens de militairen op het station aanwezig zijn. Naar de „N. Gr. Ct." vermeldt, zal bij de begrafenis het 9e rigiment infanterie vertegenwoordigd worden door een deputatie, bestaande uit majoor K. A. Enklaar, le luitenant- regiments adjudant D. Vleming, ad judant- onderofficier, G. A. Goeses en sergeant majoor-administrateur U. Prenger. Door deze deputatie zal namens het 9e reg. inf. een krans worden aangeboden. De adjudant der Koningin, majoor Ridder van Rappart, die H. M. zal vertegenwoordigen bij den doortocht van het stoffelijk overschot van luit. kolonel Thomson te Amsterdam, heeft tevens in opdracht uit naam van H. M. een bloemkrans op de lijkbaar te leggen. De minister van oorlog, generaal vertelde Holger, in strijd met zijn gewoonte nu zeer spmakzaam, aan zijn verloofde en Anneliese, wat hij zoo pas beieeid had. Dus had ik toch gelijk met hem te wantrouwen, dacht de laatste, terwijl ze verachtelijk haar lip optrok ik ben een arm meisje dat hij voor den gek mag houden, het rijke kiest hij natuur lijk om te trouwen. Nu, wacht maar. Holger en Maria waren samen in huis gegaan, toen Fried, die onder- tusschen langzaam dichterbij was ge komen, buiten bij den muur staan bleef en een poos naar Anneliese keek, die vlijtig door bleef werken. Om zich bemerkbaar te maken, hoestte hij zacht en liet eindelijk een schuchter Goeden morgen, juffrouw von Geerts.Reeds zoo vroeg bezig? hooren. Anneliese, die hem reeds lang had gezien, richtte zich op en haar knap, blozend gezicht tusschen de blonde lokken nam een uitdrukking aan, die de armeFried maar al te goed kende. Goedenmorgen, meneer Wester- mann, gaf ze droogjes ten antwoord en ging tegelijk door met boonen in de kleine gaatjes in den grond te laten majoor Bosboom en de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, zullen eveneens te Amsterdam de laatste eer aan den overledene be wijzen. Evenredige Vertegenwoordiging. 1 Het „Handelsblad" heeft het rapport der Staatscommissie voor Evenredige Vertegenwoordiging aan een beschou wing onderworpen en spreekt zijn oordeel aldus uit. De toelichting vai de commissie doet zien, dat zij het voor en tegen van vele stelsels nauwkeurig over wogen heeft en het voorgestelde ten slotte als 't technisch meest ge- eigende kan worden opgevat. Zeer veel is er zeker ook in te waardeeren. Al dadelijk b.v. dat door de indeeling in kieskringen naar ee nige gelegenheid is gestreefd om Pro vinciale en plaatselijke wenschen van invloed te doen blijven. Naar invloed ook van kleine gioepen is gestreefd en deze zullen b.v. het initiatief kunnen nemen om populaire, niet in het par tijverband marcheerende mannen te doen verkiezen. Evenwel staat tevens vast, dat de piactijk waarschijnlijk op centrale leiding van bovenaf aansturen zal, omdat dit bij de berekeningen door het Bestuur in Den Haag voordeeli- ger uit zal komen. Maar als men het ontwerp zoo in détails aanvaardt, moet met des te meer ernst en nog eens tweemaal de vraag worden beantwoordof meh dan ook deze best-denkbare organi satie in beginsel aanwïl. Het is natuurlijk mogelijk, dat onder den invloed van het stelsel zich te onzent een krachtig, ook locaal en democratisch georganiseerd partijleven ontwikkeien zal. Doch dit is dan ook de eenige voorwaarde, waaronder het gevaar wordt getemperd van den aiies bedisselenden invloed der partij bazen, vervreemding der gewone bur gers van het politieke levan. Het is mogelijk dat de leereven redige vertegenwoordiging gaat „mon ster-verbonden" en onnatuurlijke par tijcoalities tegen, bevestiging vinden zal. Doch de ervaring elders leert, dat „kartellen" er toch geenszins ge heel door worden uitgesloten en dat ruilverkeer met „stemmen-overschot- ten" wordt opgewekt. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat de piactijk meevalt, en de menschen den loop van zaken vlot zullen gaan begrijpen, zoodat het centrale stem bureau voor 't kiezerskorps iets an ders wordt dan een goochelaar, die uit zijn hoogen hoed een parlement schudt. Alweerwanneer dit inzicht niet ontstaat, levert het „logische ideaal" een groot gevaar, dat de kiezers van de idee van de vertegenwoordiging vallen. ikik zou zoo verschrikkelijk graag de strandgezichten gehad hebben juffrouw Anneliese. Maar u hebt mijn schriftelijk verzoek niet eens een ant woord waardig gekeurd. Nu werd hij al zoo vrijpostig, dat hij haar bij den voornaam noemde. Omdat het overbodig was ik schilder niet meer. In f geheel niet meer, of alleen voor mij niet vroeg hij uit het veld geslagen. Dat doet er niet toe. Wat deed ik toch eigenlijk, dat u me zoo verschrikkelijk slecht be handelt? Nu beschouwde zij zijn woorden als spot, en keek hem van uit de hoogte verwijtend aan met een blik, die moest zeggen „En dat vraag je nog Moet ik naar alles wat mij tet oore is ge komen, te oordeelen, je niet voor den lichtzinnigsten en aanmatigendsten man van de gansche wereld houden Maar mij zul je niet bedriegen. Zij zette haar werk voort, alsof hij niet meer bestond. Fried zuchtte en nam den hoed af om te groetenAnneliese echter wijdde vervreemden. En men bedenke daar bij, dat ons' volk zich nu eenmaal niet vanzelf en vo! belangstelling op de studie van zulke nieuwe instituten pleegt te werpen. Het is mogelijk bovendien, dat zekere" instellingen, die nu eenmaal te onzent zijn ingeleefd, als de kans van tusschentijdsche verkiezingen, die 't staatkundig leven wp to date hou den de herkiesbaarheid van hen, die tot een staatsambt moeten worden benoemd enz., gemist kunnen worden. Zij zijn in het ontworpen stelsel on bestaanbaar. Het is mogelijk, dat al deze bezwaren aan de invoering van het Evenredig Kiesrecht klevend, ge heel worden overschaduwd door de goede gevolgen en door de verbete ring der tegenwoordiging, die men ervan verwacht. Doch het is ook mogelijk, dat en tot deze slotsom kwam b.v. nog enkele jaren geleden een Staatscom missie in Engeland ons geldend stelsel van enkelvoudige districten, met verbeterde indeeling, in waarheid niet minder is. Van dit alles zal men zich nog nauwkeuriger rekenschap moeten geven. Men zal, aleer tot de operatie wondt overgegaan, den Nederlander nog wel eens goed mogen diagnostiseeren en den pols voelen, om te weten of dit ingrijpen goed en noodig voor hem is, Of zekere onvolkomenheden niet ook onder het bestaande stelsel zouden kunnen worden ondervangen en of dit dan niet veel voor heeft. Men mag zich aan den eenen kant natuurlijk niet ontveinzen, dat in an dere landen, als België, als Zwitser- sche kantons, Finland en Australische staten, het Evenredige kiesrecht zeer zeker bestaat, en blijft voortbestaan ook. Zoo is er geen reden dat wij het niet zouden aankunnen. Maar aan den anderen kant zij er kend, dat wij nu eenmaal met onze politiek te maken hebben. Er is niet weinig naar het artikel „Evenredig kiesrecht" verlangd. De commissie heeft ons een goede qua- liteit er van op zicht thuis gebracht. Maar wij moeten .nu nog uitmaken, of wij het houden willen. De „Tasman" door een cycloon overvallen. Uit Batavia wordt aan de „Weekly Dispatch" geseind, dat het bekende toeristenstoomschip „Tasman," op weg van Australië naar Java, in een cycloon is geraakt. Gedurende ruim 24 uur was het schip een speelbal van de golven, en het is uitsluitend te danken aan de bekwaamheid van den kapitein, die met zijn officieren gedurende dertig uren onafgebroken op de brug doorbracht, dat het schip er met betrekkelijk geringe schade is haar opmerkzaamheid uitsluitend aan de boonen, zoodat hem niets overbleef dan heen fe gaan, wat hij tenslotte zoo langzaam mogelijk deed. Toen hij achter de laag hangende takken van den lindeboom, die juist hun eerste teere blaadjes ontvouwden, verdwenen was, vroeg Angela nieuws gierig Waarom behandel je dien vreem den heer zoo vreeselijk slecht Je kent hem zeker? Ja, ik ken hem. Dat is een meneer Fried Westermann, een vrij postig mensch zonder principes, die mjj vervolgt. Die je vervoigt herhaalde Angela verbaasd. Maar dat is toch een bewijs van zijn genegenheid, en omdat hij knap en voornaam is, zou ik hem liever goed behandelen. Dat zijn al heel vreemde meeningen, welke je daar voor den dag brengt, bakvischje, zei Anneliese verdrietig. Dus omdat hij er voornaam uitziet, moet ik mij zijn aanmatiging laten welgevallen, ofschoon ik hem veraf schuw (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1