IJ4ÉE. raak. Liefde en Strijd. ^tinisch Bureau1 MAANDAG 13 JULI POLAK lure Boter. -TAAN VRAGEN iNSTBODE -a-NO. 52e Jaargani stlbode Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON en Maandag 13 luli iflConcert Mevr. ida Johensen teuse a Voix Aanvang 8 uur. IIDDAG 3 uur MIDDELBURG. 11 Adviezen worden he verstrekt. HE MARKT. SPIED!! ïn, ramen, deuren, ien, brandhout, ijze- winkel-opstand, 4 fruiten met pul, 40 tegels 50 X 50 c.M. GEBR. HOORHIK. meenens, zei moeder de vrouw i i srs hoe heb ik het nou f ers voor één pondje boter irden de uitgaven grooter. ■aar LOOIS want diens Boter is puik. en goedkoop in 't gebruik cent per 5 ons. NK VOOR 1EDERLAHQ i te Amsterdam. den onder Eerste Hy- ind en geeft 3Va en 4 en uit. Jmatiën te bekomen bij G. BEKER Jxn. land te Koop NHUI8 ,AATS. Hobeinstraat ■rlijk. Te bevragen bij LE. INBIEDU hgslü i 0.2SS, iedere cent, Zonder rabat, plaatsen wordt twee een nette LNER. M. W. SCHRöDER, tsen. [s: St. Jacobstraat 11, igd tegen 1 Aug. of koken. Br.fr. lett.X, Eourant. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent lilini; [imi F. HI It TO li„ Kleine WarU 58, tlissiipi. luleloin luien. Ill ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per re ge De abonnés, in 't bezit eener gulden hii Ipvpnc nu. flys.2000 ïziTsgr 750 u\rr(cnsu,aen bi< Het eedsvraagstuk. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot nadere regeling van het eedsvraagstuk. Nu bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni ji. is beslist, dat een belofte, afgelegd door een niet tot een kerkgenootschap behoorenden getuige, niet de kracht heeft van een beëedigde getuigenverklaring en dat „aan 'een verklaarbaar verzuim van den wetgever is toe te schrijven", „dat verklaringen van personen, die niet tot een kerkgenootschap behoo- ren, niet als verklaringen van getuigen kunnen gelden", komt het der regee ring niet twijfelachtig voor, dat dit thans door den Hoogen Raad na bijna een eeuw geconstateerde verzuim van den wetgever zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld. Zooals het arrest van 23 Mei 1910 een wetswij ziging omtrenl den vorm der beëedi- ging onontbeerlijk maakte, is thans wetswijziging ten aanzien van de verplichting omtrent het afleggen van een eed of belofte noodzakelijk ge worden. De regeering wenscht de herziening der eedsverplichting niet te beperken tot eene wijziging uitsluitend ten op zichte van den getuigeneed in straf zaken en den daarmede noodzakelijk verband houdenden getuigeneed in burgerlijke zaken, doch aan deze herziening een aspdanig algemeen karakter te geven, dat deze althans voorloopig ais een oplossing van het reeds zoo langen tijd de gemoederen verdeeld houdende eedsvraagstuk zal kunnen worden aangemerkt. Tweeërlei moet bij deze algemeene herziening op den voorgrond staan lo. er moet meer eenheid en zeker heid komen ten aanzien van de thans in tal van afzonderlijke wettelijke voorschriften omtrent de beëediging voorkomende bepalingen2o. aan deze nieuwe regeling za! het beginsel moeten ten grondslag liggen, dat de eed slechts in die gevallen gehand haafd blijft, waar deze inderdaad on misbaar moet worden geacht en ten aanzien van die personen van wie de eed kan worden gevorderd zonder .hun geweten geweld aan te doen. Een algemeen geldende geheel vrije keuze tusschen eed of belofte of een algeheele afschaffing van den eed kan de regeering niet bevorderen. Daarentegen is evenmin bevredigend ■de uit tal van wettelijke voorschrif ten voortvloeiende en ook door het arrest van den Hoogen Raad van 29 December 1913 niet gewijzigde toe stand, dat allen, die tot een kerkge nootschap behooren, dat het afleggen •van een eed niet bepaaldelijk verbiedt, verplicht zijn den eed af te leggen, ook al hebben zij persoonlijk de meest Roman van B. R1EDEL-AHRENS. 22) 0(Nadruk verboden.) Ik bedoel, dat ik zal herstellen van de kwalen, die de wereld daar buiten bij mij deed ontstaan. De kerkklok van Elmsbeck sloeg negen en ofschoon het Holger Storm zwaar viel te vertrekken, meende hij zijn bezoek nu toch niet langer te mogen rekken. Tot weerziens dus, mevrouw, overmorgen begin ik met mijn werk. En dank voor deze uren, die ik als een wonder gebeuren in mijn herin nering zal bewaren. Zqn voetstappen waren op den weg van fijn zand weggestorven. Simona was alleen. Ze zuchite, bleef nog een poosje staan en staarde op het landschap, waarvan de kleuren steeds flauwer werden, en naar de zee, welker golven te grooter werden naarmate ze dichter bij het strand kwamen. Eindelijk kwam ze in de ernstige gewetensbezwaren tegen het afleggen van den eed. Deze eedsdwang nog langer te handhaven ware in strijd met den geest van art. 167 der Grondwet, welk artikel ieders per soonlijke godsdienstige gevoelens zoo vee! mogelijk wil geëerbiedigd zien. De regeling, die de minister Regou! bij de behandeling in de Tweede Kamer betreffende de noodwet van 1911 in uitzicht stelde voor de defi nitieve oplossing van het eedsvraag stuk, schijnt ook naar de meening van de tegenwoordige regeering de meest gewenschte, welke regeling hierop neerkomt, dat tot de belofte zouden worden toegelaten allen, bij wie ern stige gewetensbezwaren tegen het afleggen van den eed bestaan, onder bevoegdheid van den rechter, om, indien deze niet aanneemt, dat de gewetensbezwaren oprecht gemeend zijn, toch den eed op te leggen. Deze regeling voldoet alleszins aan het vereischte behoud van den waarborg van den eed, onder eerbiedig:ng echter van gewetensbezwaren. Hoezeer overtuigd van de wensche- Iijkheid, dat op het gebied der beëedi ging grootere eenheid tot stand, komt meent de regeering toch naast de algemeene regelingeedsverplichting zonder gewetensdwang, voor een aan tal andere gevallen een afwijkende regeling te moeten voorstellen. Zij is van oordeel, dat ten aanzien van alle ambtseeden en soortgelijke eeden, alsmede in alle gevallen, waarin thans reeds het wettelijk voorschrift volledige vrijheid van keuze geeft tusschen eed of belofte en waarin derhalve het afleggen van den eed door den wetge'/er niet dringend noodzakelijk is geoordeeld, de eed za! dienen te vervallen en voortaan alleen de belofte behoort te worden afgelegd. Prins Hendrik ts Petersburg. De kruiser „Zeeland", met prins Hendrik der Nederlanden aan boord, is Zaterdag de Newa opgeloopen. De Prins werd door grootvorst Andree Wladimirowitch en door den minister van marine begroet, en voer met hen naar den steiger, waar Z. K. H. door de leden van het Ne- derlandsehe gezantschap werd ont vangen. Daarop begaven de Prins en de Grootvorst zich naar Tsarkoje Selo, waar de Prins zijn intrek neemt in het paleis van zijn zuster, de groot vorstin Maria Paulowna. Begrafenis jhr. van der Wijck. Bij de begrafenis van den oud Gou verneur Generaal van Ned. Indië jhr. v. d. Wijck bevonden zich vertegen woordigers van Koningin en Prins, Jhr. v. d. Bosch, kamerheer, en ka pitein Ruys, adjudant en verder de tuinzaal. Tusschen de met klimop omrankte pilaren hing aan den achtersten wand het levensgroote borstbeeld van een opvallend knap man in uniform van officier ter zee. Door de takken van het park drong nog een enkele ver dwaalde straal van het avondrood naar het portret en verleende aan de edele trekken een bijtint, zoodat het scheen, alsof het portret leefde. Wees gegroet, Hendrick mijn echgenoot 1 Met de handen gevouwen stond Simona minuten achtereen in de be schouwing van het portret verzonken daarna ging ze naar de tafel, waarop de bloemvaas nog stond, nam er eenige oranjebloesems uit en beves tigde die aan de lijst va» het portret. Ontvang dezen kus van mij, mijn Hendrick ik verlang naar je, mijn heid. In haar verbeelding zag ze weer haar jeugdigen heid, hoe hij, op de commandobrug staande, haar voor de laatste maal groette, terwijl het schom melende schip hem de zee in voerde, waar hij in den storm den heldendood had gevonden. Mijn geliefdeBen je ministers van binnenl. zaken, kolo niën en marine, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burge meester der residentie, tal van hof- autoriteiten, de oud ministers Reitsma, van Tets, Cohen Stuart, Cool, Fock, de Staa'sraden mr. Jitta en Hassel man, de oud Gouv. Generaal van Heutsz verschillende Kamerleden, de griffier der Eerste Kamer, de oud Gouv. Generaal Roosenboom, de oud vice president van den Raad van Indië en de oud minister de Meester, deputatiën van de vereen. „Moed, Beleid en Trouw," de vereen, van Ned. Ridderorden, het Residentieor kest, de Stoomvaarimij. „Nederland" en de Kon. Vereen, van Belangrijke krijgsverrichtingen met banier. Aan de groeve spraken ds. Van Giieel Gildemeester, de heer Op ten No rt namens de Stoomvaartmij. „Ne derland" en de Kon. Petroleummij. prof. v. d. Wijck, uit Utrecht, baron Sirtema van G ovestins, namens de Vereen. Ned. Ridderorden, de afge vaardigde van den Bond van Onder officieren en de oud. Gouv. Gene raal Roosenboom. Gemeentelijke Credietbank. Omtrent de stichting der Gemeen telijke Credietbank van de Vereeni- ging van Nederiandsche Gemeenten wordt het volgende gemeld Reeds zijn geplaatst 246 aandeelen en wel door de gemeenten Leiden, Amersfoort, Deventer. Groningen. Haarlem, Vlaardingen, Zutphen, Assen Breda, Gouda, Gorinchem, Harlingen Den Heider, Hengelo (O.), Leeuwar den, Sliedrecht, Bussum, Veendam, Winschoten, Coe/orden, Harderwijk, Hoogezand en Katwijk. De plaatsing van 44 aandeelen is nog aanhangig, namelijk bij de ge meenten Hilversum, Almeio, Scho en, j Ooststellingwerf en Dordrecht. In het geheel moeten er ongeveer 500 aan deelen worden geplaatst. De directeur der Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten, de heer J. Simons, houdt in verschillende plaatsen van ons land voordrachten voor de gemeenteraden in besloten vergaderingen, en ook voor burge meesters en wethouders, benevens de leden der raadscommissiën voor de financiën uit de provincie, waarin de bijeenkomst wordt gehouden. Zoo te Vlissingen, Amersfoort, Arnhem, 14 Juli in Musis Sacrum—Alkmaar, 20 Juli voor burgemeesters en wet houders enz. van Noord-Holiand Leeuwarden, 24 Juli voor de Veree niging van burgemeesters en secreta rissen in de provincie Friesland verder worden of werden voordrach ten gehouden te Zeist, voor den Raad in besloten zitting Den Haag, Hil- sum, Zutphen, Velsen, Schiedam, Vlaardingen, Gorinchem, Middelburg, in de duisternis verdwenen, of zullen we elkaar in het licht van het nieuwe morgenrood weerzien Zeker, ik weet, dat we elkaar weer zullen zien Holger Storm had een omweg naar Axenstein gekozen; hij gevoelde be hoefte om nog een poosje alleen te zijn. Op de heüing van een heuvel ging hij zitten en keek naar de kruinen der boomen op, door welker blader- werk onder den schitterenden sterren hemel een ernstige stem tot de wereld scheen te spreken. Weer vroeg hij zich af, wie toch deze vrouw was, die op zijn levenspad was verschenen om hem uit zijn rust op te schrikken Hij wilde niet langer aan haar denken, maar moest het toch welhoe langer hoe meer nam zijn belangstelling ais kunstenaar voor haar hem gevangen. Had ze hem heden met den wijn een vergiftigden drank aangeboden, die hem met geweld naar haar toe moest voeren Óf was het witte, stille slot daar achter de dennen de Venus berg, waar de sphinx woonde, die hem van Maria wilde scheiden Hij verwierp dat vermoeden als belachelijk, om weldra ruimte te geven aan een ander. Utrecht,Deventer, Enschedé, Zaandam ln het geheel zijn thans een 20 plaat sen bezocht. De tien voornaamste levende Nederlanders. De „Haagsche Post" heeft een ple bisciet uitgeschreven over wie tgt de tien voornaamste levende Nederlan ders mochten gerekend worden. Er kwamen 2451 stembiljetten in. De uitgebrachte stemmen waren ais volgt op dr. Kuyper 1914 op Willem Mengelberg 1774 op mr. Troelstra 1371 op Louis Bouwmeester 1128 op Minister Cort v. d. Linden 1040 op Professen Hugo de Vries 1002 op Professor Kamerhngh Onnes 897 op Mesdag 675 op Kardinaal van Rossum 63 op Generaal van Heutz 691 Marschvaardigheid. Naar aanleiding van het verslag nopens een door kapt. J. C Wag ner van het reg. jagers gehoud-n marschoefening van 's Gravenhage naar Arnhem, heeft naar de „Avond post," meldt, de minister van oorlog aan den commandant van het veld leger o. a. bericht, van veel belang te achten de vraag, in hoeverre de grootere marschvaardigheid, welke kapitein Wagner door zijn prijzens waardige verrichting heeft opgedaan, dienstbaar kan worden gemaakt aan het op verstandige wijze verhoogen van de marschvaardigheid van de geheele infanterie. Een antwoord op deze vraag is daarom van belang, omdat regEct:- voor de marschvaardigheid gedeelte lijk ontbraken, waarop ook reeds door de Leger-commissie is gewezen en er wordt gevoeld, dat aller- wege het streven bestaat om de marschvaardigheid te verhoogen. Met veel overleg zal te werk moeien worden gegaan. De marschtraining moet om zoo te zeggen op weten- schappe'ijken ondergrond staan en daarom juist wil de minister van de ervaring, door kapt. W. opgedaan, partij trekken. De minister verzoekt mededeeling, of er bij de infanterie bijzondere be palingen zijn gemaakt voor de marschtraining en c.q. van de ver kregen resultaten. Geiukkig Den Haagl Naar de „N. Ct." verneemt, zal aan de Haagsche gemeentebegrooting voor 1915 ten goede komen een post van rond f 1,700,000, met welk be langrijk bedrag de inkomsten van het jaar 1913 de raming overtroffen hebben. In dezen stand van zaken is het Simona von Geerts had langen lijd onafhankelijk in de groote wereld geleefd en was volgens haar eigen bekentenis lijdende en oververzadigd. Behoorde zij tot die bijzondere klasse van vrouwen, welke hij een tijdlang met zekere voorliefde had geschilderd Hij nam zich ernstig voor in 't ge heel niet meer aan haar te denken het was toch ook al te dwaas maar zijn ziel was reeds zoo van haar vervuld, dat zelfs de gedachteze is bovendien ook nog een geëmanci peerde en bij de eerste de beste ge legenheid zal deze kani van haar wezen ontnuchterend op je werken, geen invloed meer had. 't ls maar goed, dacht hij ten slotte, dat ik morgen den geheel en dag aan mijn Maria mag wijden. Maar vreemd was hetnu hij thans, na al de schitterende kleurenpracht bij Simona aan zijn verloofde dacht, had hij een gevoel, alsof hij in een stille koele schemering kwam. Maar hoe kon dat ook anders Over haar en haar omgeving lag immers nog de wolk van rouw over het verlies van Erich. niet alleen zeker, dat geen belasting- verhooging zal behoeven voorgesteld te worden, maar bestaat er zelfs uitzicht op eenige vermindering van het percentage der inkomftenbelas- ting, dat op dit oogenblik 3.90 be draagt. Een beleediging. Naar de „N. R. Ct" mededeelt, heeft in de Vrijdagnamiddag gehouden raadsvergadering van Schoonhoven de burgemeester medegedeeld, dat hij een aanklacht za! indienen bij dén officier van justitie, naar aan leiding van de uitdrukking, door den wethouder H. A. Schreuder in de vorige zitting gedaan dat alle ver ordeningen, die de gemeente heeft, prulverordeningen zijn. De burge meester achtte den Raad door deze uitdrukking beleedigd en oordeelde haar strijdig met het algemeen belang. Vooraf had de voorzitter geconsta teerd, dat de notulen, waarin be doelde uitdrukking is opgenomen, on gewijzigd waren goedgekeurd en vast gesteld. Vacantie gemeentewerklieden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 28 tegen 7 stemmen aan genomen de voordracht van B. en W. naast een verlof van drie dagen, voor kleine verzuimen, een volle vacantieweek van zes dagen metf 10 toeslag. Een voorstel der vrijzinnig-demo craten om dit ook dit jaar te geven kelderde met alleen hun 5 stemmen voor. Dit jaar wordt nu drie dagen gegeven met f 5 toeslag, wat 30 mille zal kosten. Een groot aantal gemeentewerklie den, meersndeels leden van den Fe deratieven Bond, had zich voor het stadhuis verzameld om te beioogen voornamelijk tegen de soc. dem. voor stellen inzake de verlofregeling. Bijna allen droegen op hun hoed het gedrukte opschrift: 108 uren verlof met 50 pet. toeslag. Hun aan tal was tol een 1500 gegroeid. Een slerke politiemacht was aanwezig om de orde te handhaven. Toen bij het afloopen van de raadsvergadering de secretaris van den Federatieven Bond, de heer Wesselingh, den uitslag der stem mingen van een der hooge stoepen meedeelde aan de menigte en riep, dat de sociaal democraten hadden gestemd tegen alle voorstellen der vrijz.-dem., ging er een luid gejouw op. De soc.-dem. raadsleden, werden toen zij op straal verschenen, uitge scholden voor verraders en onder kruipers. De politie zorgde er voor, dat zonder verdere incidenten de me nigte zich verspreidde. Toen Holger zich den volgenden morgen reeds tamelijk vroeg op weg naar Lindenheim bevond, kwam plot seling uit een binnenpad, dat van Irvingsburg naar hier leidde, Fried Westermann te 'voorschijn, bij wiens aanblik hij nauwelijks een ironischen glimlaah kon onderdrukken. Wat zag hij er uit, die onaangename mensch, die niets beters wist te doen dan te lanterfanten. De gele overjas, de spitse, gele schoenen, de belachelijk zittende pantalon en de dikke knup pel, dien hij in de hand droeg, ken merkten dadelijkden modegek. Daarbij kwam nog het volle, frissche gezicht, w.tarop altijd de volle bewustheid van eigen waardigheid en ingeno menheid met zichzelven troonde. Goedenmorgen, meneer Storm, het doet me plezier, dat ik u ontmoet. Ik heb namelijk een verzoek te doen, begon Fried beleefd, terwijl hij zich bij zijn huisgenoot aansloot. Ik ben zeer nieuwsgierig te hoo- ren, waarmee ik u van dienst zou kunnen zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1