oms I VRIJDAG STBODE TAANVRAGEN ÏO JULI gemeentebestuur feuilleton uishaudster. Liefde en Strijd. binnenland i e aargang CEUEN SSCHERIJ G, BESTE ADRES :hen van allerlei prijscourant. stok, alzonderlgk verstrekt. Janteriën, St. Ja- OT rn- mpagny leJKlari;!. EN IJ S. uis bezorgd. on «NBIEOINGEK LNER. l'lgayeFirma f. VAH DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeeH erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT- ilshoudsfer, nsfboda VAN DEH HAK OP DEN TAK. lage prijzen M prima af- sprijs. 20% korting. Aodekamer. 55 LOSKADE. EN-KLOP. 3 m m o co Is f ©«.25, iedere cent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- een nette M. W. SCHRöDER, risen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per re ge ivTbonnés in 't bezit eener Of&fïff|gulden bij levens- PJ f* g\ gulden bij dood gulden bij verlies 4 rffl* gulden bij verlies A r|f| gulden bij verlies ft gulden bij verlies polis zijn GRATIS verze- gil lange ongeschikt- Ij door «|S|g van een hand, |*|jj van 81 SB vaneen van eiken kerd tegenongelukken voor: uUUU heid tot werken een ongeluk voet of oog JLUU een duim wijsvinger LJ1J anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voorde openbare lageie scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 17 Augustus e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente dat vanaf Maandag 13 Juli tot en met Maandag 27 Juli e. k. uitsluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag, van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C. (Bouwen Ewoutstr.), D. (Groote Markt) enE.(Wagenaarstraat), zij, die voor 17 Februari 1915 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouw boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 10 Juli 1914. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Eerste Kamer. Zeventien wetsontwerpen gingen me: bekwamen spoed onder den hamer door. Slechts bij een enkele werd een opmerking gemaakt en deze had best achterwege kunnen blijven. De heer v.d. Biesen hield beschou wingen over de samenvoeging van gemeente*:, waaruit bleek, dat hij niet in een groote zich uitbreidende stad woont, waar zooals de heer Bergsma zeer terecht opmefkte, steeds het nadeel gevoeld wordt van de al te scrupuleuze wijze waarop men bij annexaties te werk gaat tegenover de parasiteerende omliggende ge meenten. Wij kregen echter bij deze gelegenheid de mededeeling van den minister dat er reeds een wetsontwerp gereed is waardoor het mogelijk zal zijn meer samenwerking te verkrijgen tusschen gemeenten, waardoor mis schien een enkele maal annexatie wordt voorkomen. Zonderling was het dat over het eenige ontwerp waarover in de af- deelingen zeer was geredetwist, n. 1. tot instelling van een bouwfonds voor het departement van binnen- landsche zaken, geen kik werd gegeven. vraagd bij een alleen- on een nette MEID- >STER, P. G., liefst jaar. Brieven motto bureau „Vlissing che ;tus gevraagd een nette acht, niet beneden de vragen, Bureau „Vlis- knt." d een nette koken en werken. G. /alsfraat 5. d een nette nd MEISJE, wasch llamypark 44. Roman van B. RIEDEL-AHRENS. ^1) O (Nadrnk verbod-a.) Reeds bespeurde hij, hoe moeilijk het hem viel zich los te rukken, maar het moest gebeuren als hij niet de gemoedsrust wilde verstoren van het onschuldige jonge meisje, door het welk hij zich onwillekeurig aange trokken gevoelde. Angela keek den ruiter op zijn paard achterna, tot ze tusschen de boomen verdwenen waren. Waaraan denk je kind Aan Robert Wiide, vaderhij lijkt op een dichter maar tegelijk op een verkleeden koningszoon. Ook mij bevalt hij, Socrates placht tot zijn leerlingen te zeggen Spreek, opdat ik je zie. Want in de taal van een mensch ligt zijn innerlijk leven, haar klank verraadt den trap van de ontwikkeling van zijn hart en zijn verstand. Maar wat zou toch eigenlijk zijn beroep zijn, dat hem veroorlooft hier naar believen voor Er valt overigens niets bijzonders van deze 17 stuks te vertellen. Jhr. C. H. A. van der Wijck. Te Baarn, waar hij zijn zomerver blijf hield, is overleden jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-gouverneur-gene raal van Ned.-Indië. Behalve oud-gouverneur-generaal van Ned-Indië, was hij oud lid van de Eerste Kamer, ridder-grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw en in het bezit van verscheidene buitenlandsche ordeteekenen. Oud-minister H. Colijn. Naar de „Ned." verneemt, zal de heer Colijn in het najaar andermaal een reis naar Oost-Indië maken, dit maal in verband net zijn directeur schap van de Bataafsche Petroleum- Maatschappij. De reis zal over Ame rika en Mexico terug gaan. Radio-telegrafen en -telefonen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wet betreffende aanleg, exploitatie en ge bruik van telegrafen en telefonen. In de eerste plaats heeft dit wets ontwerp ten doel een gerezen onze kerheid omtrent het werkingsgebied der wet ten opzichte van de radio- telegrafen en telefonen weg te nemen. Het betreft de vraag, of de wet ook van toepassing is op de niet voor het openbaar verkeer bestemde radiotele- giafen en -telefonen. In verband nu met de wenschelijk- heid om haar wel toepasselijk te doen zijn en met de gebleken onzekerheid der betrekkelijke bepalingen, acht de regeering 't geboden de onzekerheid thans op te heffen door een verdui delijking in dien zin, dat de wet op de radiotelegrafen en -telefonen in vollen omvang, dus ook op de niet voor het openbaar verkeer bestemde, van toepassing is. De gelegenheid biedt zich aan om de thans zeer talrijke, maar onschul dige inrichtingen, welke enkel geschikt zijn tot het opnemen van seinen en waarvoor in geen enkel opzicht con cessie of machtiging is te vereischen, hiervan vrij te houden, omdat zij niet onder het begrip radiotelegraaf en -telefoon zooais 't wetsontwerp die noemt, zijn te begrijpen. Daar het gebied der territoriale wateien, van de kust uit gerekend, gering is voor de werking van een radiotelegraafstation en deze zich dus in het meerendeel der gevallen tot in het landgebied zal doen gevoelen, wordt eene regeling ter bescherming der Ned. radiotelegrafie een vereischte wat er in de beukenlaan gebeurd was. Jij gelukkige, zei Fried, hebt tenminste gegronde hoop, dat de lieve kleine je genegenheid beantwoordt al zijn dan ook de omstandigheden tame lijk ongunstig voor je, maar ik onge luksvogel kom geen stap vooruit en denk er soms al aan om mij maar dood te schieten. Jij, Fried, die altijd zegeviert vroeg baron Leo schertsend. Och, met het zegevieren is het voor goed uit. Het fiere meisje heeft het beneden zich geacht mijn onder- danigen brief te beantwoorden en ik meende het toch zoo goeden toen ik gisteren haar tuin voorbij ging en reeds van verre den hoed afnam, draai de ze mij eenvoudig den rug toe en ging in huis. Is dat niet om razend te worden En ik ben toch volstrekt niet zoo'n miserabele kerel, nu ik be gon een verstandig mensch te worden. Maar wat ik je vertellen wilde, viel hij zichzelf in de rede en klapte met de rijzweep tegen zijn laarzen, een half uur geleden is je vriend Storm aangekomen dien je wilt logeeren, zoolang zijn werk op Irvingsburg duurt. Mij mag de man volstrekt niet lijden, ofschoon ik hem, voor zoover geacht. De bestaande wettelijke voor- schiiften worden geacht aan deze regeling niet volledig te beantwoorden. Een afwijkende regeling voor de stations aan boord van varende sche pen vindt haar grond in het feit dat het voor de correspondentie dezer niet noodig voorkomt dezelfde voor schriften toe te passen als voor de Ned. radiotelegrafie geldt. Voorgesteld worrit strafbaar testel len niet alleen den aanleg, doch ook het zonder machtiging gebruiken van de radiotelegrafen en -telefonen. Belgische Middenstanders in Nederland. De „R. K. Middenstander" ver neemt, dat het program der studiereis, die het Algemeen Syndicaat der Bel gische Middenstandsvereenigingen, onder leiding van zijn secretaris, den heer J. Lambrechts, sit Brussel, door ons land zal ondernemen, behoudens eventueele wijzigingen, is samenge steld. Aanvang der reis omstreeks 25 Juli as. Duur vijf dagen. Bezocht wor den Tilburg, 's-Hertogenbosch, Utrecht, Amsterdan, Leiden en vervol gens den H»ag waar men een audiën tie zal aanvragen bij mr. Everwijn, chef van de afd. handel van he; ministerie van landbouw enz. Na Rotterdam te hebben bezocht, keeren de Belgen naar hun vaderland terug. Vacantiekamp „Volksweerbaarheid". Op het program voor dit kamp, te houden op de Veluwe van 23 Juli tot 13 Augustus a.s. waarvoor men zich aanmeldt en inlichtingen verkrijgt bij W. Speerstra, 2e C. Huygenstraat 67 te Amsterdam, komt vooréen dag per rijwiel naar het kamp van Oide- broek éeu dag naar 't remonte-depöt te Millingeneen lezing met licht beelden van den kapitein van het Indische leger, A. Franssen Herder schee, over zijn onderzoekingstochten naar het Wilhelmina-gebergte, een zeer belangwekkend nummer voor de jongensverder feestdag met on derlinge wedstrijden op 1 Aug. ter eere van H. M. de Koningin-Moeder's verjaardag (2 Aug. is Zondag), een lezing van den kapitein Bierman over 't oefenprogram voor verkorten dienst tijd, welk program in 't kamp bij het gymnastiekonderwijs zal worden ge volgd en een paar feestavonden met voordrachten enz. van de kampgasten zelf. De overige avonden worden op kalm gezellige wijze met gymnastiek en open luchtspel op de hei door gebracht en zoodra 't donker wordt, vereenigen allen zich in de groote loods en zorgt de piano met de door de jongens meegebrachte muziekin strumenten voor een goede stemming. Er is nog gelegenheid tot deelname. zijn genoegen te leven Hij zal toch niet tot die dwazen behooren, weixe zich in vertrouwen op hun beetje talent geheel aan hun Muze wijden Dat zou een noadiottige fout zijn. Angela zweeghet was haar on verschillig, welk beroep Robert Wilde er op na hield er lichtte uit zijn droomerige oogen immers zooveel goedheid des harten en er lag een onbeschrijfelijke uitdrukking in, welke haar aan de aarde ontrukte en in vreemde, bedwelmende droomen wiegde. En in een uitbarsting van nauwe lijks vermoede zaligheid drukte zij de geurige bloemen, waarop straks zijn blik had gerust, aan haar lippen. Toen baron Leo Axenstein de oude, met klimop begroeide heerenbehuizing had bereikt, kwam Fried Westermann hem tegemoet. Hij drosg een geel buis en hooge rijlaarzenzijn rood achtig gelaat straalde van goedhartige vriendelijkheid. Hij stond op het punt om een inspectierit door de velden te ondernemen. Goedenmorgen, Leo. Wel je ziet er uit, alsof je een visioen had gezien. Dat heb ik ook. Het groofste Nederlandsche stoomschip. Het nieuwe stoomschip voor de Holland Amerika Lijn, de „Staten dam", is gisteren van de werf van Harland Wolf te Belfast van sta pel geloopen. De „Statendam" maakt een over weldigenden indruk. Het gevaarte is 2327s meter lang, 16.14 meter breed, 147a meter diep en meet 34000 ton. De hoogte van de kiel tot de brug bedraagt 32 meter. Het schip is over de heele lengte ver deeld in 11 waterdichte üwarsschot- ten. De gezelschapszaal wekt verba zing door haar groote afmetingen ze is nl. 6 meter hoog, 23 meter lang en 16Va meter breed. Heel het schip is uit staal gebouwd. Het zal nog worden opgetuigd met drie schoorsteenen en een tweetal mas ten, terwijl door drie schroeven een snelheid zal bereikt worden van meer dan 18 mijl in het uur. Een niet alledaagsch cadeau werd dezer dagen een onderwijzer ge schonken, nl. een roeiboot. En zeer bijzonder was zeker ook, dat hem dit geschenk, volgens een be richt aan het „N. v. d. D.", werd overhandigd. Dat bericht luidt n.l. Heugelijk feest. Te Vlaardingen heeft de heer W. F. Hakbijl, onder wijzer aan schooi B, onder vele be wijzen van belangstelling mogen herdenken, dat hij vóór 50 jaar bij het onderwijs in dienst trad. De heer Van der Laan, ariondissements-schoolop- ziener, sprak hem hartelijk toe, de burgemeester overhandigde hem een geschenk onder couvert, de heer E. J. Visser, hoofd der school namens leerlingen en oud-leerlingen, een prachtige lamp. 6 stoelen en een vulkachel en de collega's en oud collega's een nieuwe roeiboot. Wel een handvol. Een bijzonder geschenk is ooK een legaat, door Herr Seifert, burgemeester van het Duitsche stadje Weida, aan zijn woonplaats vermaakt, bijzonder, door de daaraan verbonden voor waarde. Men spreekt er veel overtoch is het bedrag der erfenis niet hooger dan een bescheiden 200 mark. Herr Seifert heeft echter een be paling toegevoegd aan zijn testamen taire gitt. Hij bepaalde, dat de stad het bedrag niet mocht ontvangen, en dat het ook de renten van het kapi taaltje onaangeroerd moest laten. Eerst den 25en Juni van het toekom stige jaar 2254 zal de gemeente Weida gebruik mogen maken van de erfenis. Het bedrag zal dan, berekend tegen En hij vertelde Fried Westermann ik weet, nooit eenig kwaad deed. Adieu. Leo tot straks De jonge baron ging naar de logeer kamer, welke hij voor Holger Storm, met wien hij reeds jaren door hechte vriendschapsbanden was verbonden, in erde had laten brengen. Nu zou een ontmoeting met mevrouw Simona von Geerts, met wie hij in den vori - gen herfst in Rome kennis had ge maakt, niet te vermijden zijn en deze ontmoeting zou er toe leiden, dat Angela zijn waren naam leerde kennen. Leo besloot hierop maar niet te wachten, doch haar zelf bij de eerste de beste gelegenheid de waarheid mede te deelen. Op het slot Irvingsburg heerschta reeds verscheiden dagen de drukte, welke door de komst van een nieuwen bewoner wordt veroorzaakt, meubel wagens stonden voor het portaal, kisten en pakken arriveerden van alle kanten en Simona ging, bevelen geven de, door de rijen van arbeiders die het verwilderde park veranderden in een park met veel jonge planten, die nu in de warme voorjaarslucht zeer p oedig zouden opschieten en de rente op rente, een kapitaal vertegen woordigen van eenige tientallen mil- lioenen. Het duurt dus nog drie honderd veertig jaar Waarom leefde Herr Seifert niet drie honderd veertig jaar geleden waarom kwam geen der burgers van Weida of van welke andere plaats in het Germaansche rijk, of daarbuiten in het jaar 1574 op dit denkbeeld 's Mans nagedachtenig zal dus wel lang in eere blijven. In eervolle nagedachtenis blijft zeker bij ons allen de held van Albanië kolonel Thomson. De doodsmare heeft ieder getroffen. Ook Speenhof heeft zijn lier getokkeldavond op avond heeft hij reeds met veel bijval in den Tivoli-schouwburg te Rotter dam gezongen Thomson is als held gevallen, Fier heeft hij zijn plicht gedaan, Met hem is een flinke kerel Treurig van ons heengegaan. Tusschen lafaards en spionnen Stierf hij als man van eer. De geschiedenis van Holland Boekt met hem een held te meer. Door zijn groote plichtbetrachting. Door zijn trouw en eerlijkheid, Wilden hem de intriganten In Durazzo liever kwijt. Paste hij niet in een midden Van bandieten en gespuis. In zoo'n moordenaarsomgeving Voelt geen eerlijk man zich thuis. Heel de Italiaansche Natie Lacidj|;zich om Thomson rood, Tot TAnisdrijf werd bewezen Van hun eigen landgenoot. Dat 't Italiaansche leger Wel geen operetle held, Wel helaas dan nog geen Thomson, Maar (wel 'n verrader) telt. En als straks de Brabant thuis vaart, Met 't overschot aan boord Van de man die niet wou buigen, En lafhartig werd vermoord, Dragen we een Nederlander Naar zijn vroeggegraven graf Die een voorbeeld aan Europa En de Italianen gaf. Allen die de kracht bespotten Onzer kleine legermacht, Merken nu dat niet de zege Door 't aantal wordt gebracht. Komt 't er. in tijd van oorlog Ook bij ons misschien op aan, Dan zal Thomson's heldengeste Allen ons voor oogen staan. Dat is een woord uit het hart en naar ons hart gesproken, niet waar Wij vonden in het blad, waaraan Spsenhoff deze dichtregelen zond, de „N. Gr. Ct." nog andere ontboeze mingen in dichtvorm. Zij geven uiting nieuwheid van den aanleg doen ver geten. Des namiddags stond Simona op de overdekte veranda, var. welke op zij van het huis een paar marmeren trap pen naar het park voerden. Met diepe teugen ademde zij de versterkende lucht in, maar toch kwam daarbij soms een tiek van lichamelijk lijden op haar gelaat, dat de frissche wind een donkerder tint had gegevenzij drukte de hand tegen de borst en om haar lippen speelde een weemoedig glimlachje. Haar oude kwaal, die sedert ze Hendrick verloor nu en dan blijk gaf van haar aanwezigheid, deed ook nu weer haar waarschuwende stem hooren. Simona was gehuld in een huisjapon van zachtgroen fluweel met een korte sleep en wijde open mouwen, waaruit de .net gouden armbanden getooide blanke armen staken het zwarte haar, dat op Grieksche manier was gekapt, werd versierd door een smallen zilve ren band met heel kleine diamantjes. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1