25" Liefde en Strijd. mm co. maandag e juli De y ssmipssbb iu 1914. arii ia Effecten ichl- "PIJlift r. POLAK iensfmeisje f Meisje AGMEISJE ASSURAHTIEK. chnisch Bureau1 en HOLLAMDIA" do Hypotheek ANBIEDIN6EN STASHVBSGEfi gmeisje IENSTBODE No. - 52e Jaargang 32e Jaargang liilgMFirms I. M'! DE VIIDE li. Kleine Markt Si, ïlissingsn. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijks feestdagen in. FEUILLETON BINNENLAND klas 9 ff j&H MjÊ 10 jaar ra dan de voortreffelijke men. Ik heb ze voorge- klieraehtige kinderen een inose op een eetlepel eui- bloedarmen (tweemaal pel I) bij zenuwzwakken, n na de influenza of na de werkte grondig en had e bewerkingen. den lezers van dit blad enst te doen met boven- ielingen nit de belangrijke >r. Pol Demade, nose is verkrijgbaar bij bekers en goede Drogisten. en Co., Den Haag, De :-4. ra bij A. BENIEST en ELER. Idswaardige papieren in der SAFE-INRICHTING arieven en voorwaarden, kamers voor het knip- pons. N MIDDELBURG. :n Adviezen worden rne verstrekt. /ard Everfseti 37.) en PENSION, t ontbijt vanaf f 1,50 vanaf f3. ■aar overeenkomst re Voorschotten strekt op gunstig voor- >or de PARTICULIERE OTBANK, Delpratsin- da. Kantooruren van an 6—8. regels 1 0.35, iedere 8 cent. Zonder rabat, li plaatsen wordt twee end. C. VAN HERCULES, tat. ;zin net aankomend aanmelding na 7 uur dresbureau „Vlissing. DHULP een dagen gevraagd Mj RMEER, Badhuisstr. 139. voor terstond een flinke JE voor dag en nacht en getuigen voorzien, P. G. □uw VERMEULEN, Prins 3. (Witte Huis.) :n net DAGMEISJE. Adres dit blad. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener ftft ft gulden bij levens- F* gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies 4 P* ft gulden bij verlies 4| ft ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 11 g lange ongeschikt- S door «||ag| van een hand, gftSS van 11111 vaneen kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken E Cs»iJ een ongeluk (IHy voet of oog een duim JB.UU wijsvinger Deze ulikeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg 'gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam Onze nationale Vredesbijeenkomst. Terwijl in andere landen reeds ge- durende verschillende jaren de goede gewoonte bestond om aan de jaar- Hjksche algemeene vergadering van den nationalen Vredesbond een reeks van propaganda-bijeenkomsten te verbinden, zoodat de stad, waar de vergadering gehouden wordt, een drietal dagen als het ware geheel in het feeken van den vrede staat, droeg de jaarlijksche bijeenkomst van „Vrede door Recht" tot dusverre een meer eenvoudig, strikt huishoudelijk ka rakter. Met de ontwikkeling van den Bond heeft echter gaandeweg ook de alge meene vergadering een wat groot- scher karakter verkregen, en de dit jaar voor het eerst in de hoofdstad van ons land gehouden vergadering stemde reeds in zooverre met de bui- tenlandsche congressen overeen, dat tal van onderwerpen behandeld wer den, niet in de eerste plaats om hier over het gevoelen van de algemeene vergadering in te winnen, maar om door de behandeling meer bekend heid te geven aan, propaganda te maken vóór die onderwerpen bij de aanwezige afgevaardigden en bij het krantenlezend publiek. Was de ochtendvergadering gewijd aan het uitbrengen der jaarverslagen en aan stemmingen voor de benoe ming van nieuwe Bestuursleden en de afgevaardigden naar het Weener Congres, de middagvergadering droeg feitelijk een geheel propagandistisch karakler. Zeker, er bestond gelegen heid tot stemmen over de voorge stelde moties, maar, zooals ook te voren voorzien kon worden, van die gelegenheid werd bijna in het ge heel geen gebruik gemaakt. Met uit zondering van éen motie, waartegen één Afdeeling zijn afwijzende stem uitbracht, werden alle moties onder applaus aangenomen. Was het ook anders te verwach ten, dan dat de bond „Vrede door recht" met instemming zou begroe ten de aanstaande opening yan de Aca demie voor Internationaal Recht, de oprichting van de Amsterdamsche Studentenvereeniging „Vrede door Recht", de Nederlandsche Bond van Jongere Vredesvrlenden, de gemeen schappelijke reis van meer dan hon derd Nederlandsche pacifisten naar het Weener Wereldcongres voor den Vrede, de voorgenomen Zes Staten Tentoonstelling te Groningen, alsmede de plannen tot stichting van een inter- Roman van B. R1EDEL-AHRENS. 17) O(Nadruk verboden.) Het zingend geluid in de hooge toppen stierf langzamerhand uit, de sneeuw viel gelijkmatig in dichte vlok ken en de donkere stammen zag men alleen nog maar als flauwe omtrekken zwijgend scheen alles in de sneeuw weg te zinken. Óp dit oogenblik schrikte Anneliese, die in gedachten verzonken de overi gen volgde, onwillekeurig. Uit het donker voor haar was een fatsoenlijk gekleede, niet meer heel jonge man te voorschijn gekomen, wiens grijs- bleek gezicht zonder baard en met slappe trekken in hem dadelijk den tooneelspeler deden herkennen. Hij groette Anneliese beleefd en stond reeds op het punt om zijn blijd schap over het onverwachte weerzien in kameraadschappelijke woorden lucht te geven, maar ze wendde zich haastig af en zette een gezicht, het welk duidelijk bewees, dat ze een gesprek vermijden wilde en de ont moeting haar onaangenaam was. Dat was immers Schirmer, die de heldenrollen speelde, de akelige man, nationaal Congresgebouw te 's Gra- venhage Toch was het geenszins overbodig dergelijke algemeen gedeelde wen- schen te uiten. Want niet alleen zal de geestdrift, waarmede alle inleiders zonder uitzondering hun motie be spraken, bij verschillende afgevaar digden een weerklank hebben op gewekt, maar voor velen zal even eens het nut der in de moties beli chaamde denkbeelden helderder en overtuigender in het licht getreden zijn. Wie had b.v. te voren ingezien, hoe talrijk de gronden waren, die naar de uiteenzetting door mr. H. C. Dresselhuijs gegeven in zijn even aangenaam van vo m als belangrijk van inhoud voorgedragen inleiding, pleiten voor de stichting van een in ternationaal Congresgebrouw Voor menigeen, die zich zal hebben afge vraagd of een dergelijk Congresge bouw, hoe nuttig en wenschelijk ook, wel zóo nauw verband met de Vre desbeweging houdt, dat het eeneere plaats verdiende op de agenda der jaarvergadering van „Vrede door Recht," gaf mr. Dresselhuijs het over tuigend antwoord. Niet de commer- cieele overweging dat 's Gravenhage en geheel ons land financieel voor deel zouden hebben van een gebouw dat tal van internationale congressen naar ons land zou weten te trekken, noch zelfs de versterking van Ne- derland's aanzien en eer in het bui tenland, konden voor „Vrede door recht" den doorslag geven, om zijn invloed aan te wenden ter onder steuning van de actie eener bijzon dere commissie, die zich, naar mr. Dresselhuijs mededfeelde, reeds ge vormd heeft, om de stichting van een waardig gebouw voor internationale congressen te bevorderen. „Vrede door Recht" kan en moet de zaak uit internationaal standpunt bezien en het internationaal congres gebouw mede helpen tot stand bren gen, omdat dit gebouw den glans zou verhoogen. Het Vredespaleis is niet alleen een fraai paleis, de hooge zaak der internationale rechtspraak waardig. Het Vredespaleis wil ook suggestief werken, het moet ieder jaar zijn wereldvermaardheid ver meerderd zien, het moet zijn het middelpunt, het brandpunt van het internationalisme. De vooruitgang der Vredesbeweging hangt samen met het aanzien van het Vredespaleis. Een der doeltreffendste middelen nu, om dit aanzien te verhoogen, is, dat in de onmiddellijke nabijheid van het Vredespaleis jaarlijks duizenden per die haar indertijd met zijn liefdesver klaringen had vervolgd en eindelijk, toen ze hem beslist had afgewezen, haar heimelijke vijand was geworden. Waarom was hij hier gekomenwat wilde hij hier Zwijgend liepen allen over de sneeuw, die het geluid der voetstappen dempteieder was bezig met zijn eigen gedachten. Thans, nu Holger de opdracht van Simona had aanvaard, begon zijn rusteloos werkzame geest reeds de eerste ideeën te vormen. De schep- pingslust van den kunstenaar, die zijn beste wilde geven, was ontwaakt, en zoo geheel namen de beelden zijner fantasie hem in beslag, dat hij vergat met Maria te praten. Toen hij voortdurend zwijgefid naar den grond bleef s<aren, duurde het haar eindelijk toch te lang en terwijl ze dichter naar hem toe schoof, fluis terde ze hem de telkens terugkeerende vraag in 't oor Heb je mij lief, Holger? Doch het „onbeschrijflijk", dat hij anders met zijn klankrijke stem' met volle overtuiging ten antwoord gaf, bleef heden achterwege; Holger fron ste zelfs het voorhoofd Maria had hem in zijn werk gestoord. Maar, lieve kind, hoe vaak heb je mij die vraag al niet gedaan. Zeker heb ik je lief, dat weet je immers sonen uit alle landen van verschil lenden werkkring en congressen sa menkomen, om hun gemeenschappe lijke belangen te bespreken, om bouw stoffen bij ie brengen voor het te vormen internationaal recht dat in het Vredespaleis moet worden toege past, om een levend getuigenis te zijn dat de internationale belangen gemeenschap en de volkerenvriend- schap, waarvan het Vredespaleis een symbool is, niet alleen een toekomsi- wensch is, maar voor een groot deel reeds bestaat. En daarom verdienden ook de Paleisplannen der Maatschappij Zorg vliet de sympathie van „Vrede door Recht". Want in deze plannen is begrepen, behalve den bouw van een Koninklijk Paleis, eveneens de bouw van een paleis voor een weldra te openen Academie voor .Internationaal Recht, en de stichting van een Inter nationaal Congresgebouw, beide in de onmiddellijke nabijheid van het Vredespaleis, dat aldus een omgeving zal verkrijgen, zijn verheven bestem ming waar Jig. De toespraak van de Koningin tot het leger. De minister van oorlog heeft in opdracht van H. M. de Koningin, aan alle garnizoenscommandanten eenige exemplaren doen toekomen van de toespraak, door H. M. 1 dezer tot haar troepen te Groningen gehouden. Deze exemplaren rullen, ingevolge haar wensch, in de cantines worden verspreid. Luit. Kol. Thomson f Het Nationaal Comité te 's Gra venhage voor de Thomson hulde, verzoekt het volgende op te nemen Het Nationaal Comité tot Huldi ging der nagedachtenis van majoor Thomson, kan niet dan hoogst dank baar zijn voor de vele bijdragen, die uit het geheele land toevloeien. Een monument op het Thomson- plein te 's Gravenhage, waardig den voortreffelijken Nederlander, d-n man die voor zijn lar.d van zoo buiten gewone beteekenis is geweest, zal echter een aanmerkelijk bedrag vor deren. Daarom zoude het comité het zoo waardeeren, indien op de dagen, dat het stoffelijk overschot van den betreurden held te Amsterdam wordt aan wal gebracht en te Groningen aan den schoot der aarde wordt toe vertrouwd, eenige duizenden in den lande zich geroepen gevoelden, een Maria's fijn oor bemerkte wel, dat er eenig ongeduld in zijn toon lag het deed haar pijn en de vrees, die nu en dan haar h>ri bekroop, kwam in sterkere mate terug hoewel hij altijd nog zeer lief voor haar was, de groote toewijding, welke uit elk woord en uit iederen blik zijner donkere oogen schitterde, had plaats gemaakt voor een meer hartelijke vriendschap, die hun verbintenis iets vanzelf spre kends beschouwde. Een poosje was ze besluiteloos, maar ten slotte ge voelde ze zich gedrongen om aan haar bange gevoelens u ting te geven. Je bent veranderd Holgerin den eersten tijd onzei liefde was je veel teederder tegen mij. Hij lachte. Nu, om te doen als een kirrend duivenpaar zijn we toch ook te.... hij wilde zeggenoud maar hij be- dacty. zich te verstandig lief kind. Maar, waagde ze in 't midden te brengen, het was toch zulk een zalige tijd. Omdat het de feesttijd van onze liefde was Maria, maar die kan niet eeuwig duren er volgt noodwendig op, dat men tot de orde van den dag overgaat. Natuurlijk, in het begin, vervolgde hij op teederder toon, deed de blijdschap, dat we elkan der gevonden hadden, alle bloe- ems der ontwakende lente ontstaan kleine bijdrage, b v. van f 1 aan den secretaris penningmeester, Zeestraat 80, Den Haag, of eventueel aan het plaatselijk sub-comité te doen toeko men. Tot heden kwamen talrijke bijdra gen in, meestal echter kleine bijdra gen, de grootere zijn zeldzaam. Dit betreurt het comité geenszins, want juist daardoor blijkt, hoe algemeen bemind Thomsom was. Maar dan kan het doel van het comité, een waar dige Jiulde, ook alleen maar bereikt worden, wanneer niet slechts hon derden maar duizenden Nederlanders medewerken en hun penningske of feren. Nogmaals, de kleinste bijdragen zijn even welkom en vinden even groote waardeering. Laten allen zich doen bezielen door de zoo treffende woorden, door onze hooggeëerde Koningin te Groningen gesproken, dat in ons volk de snaar van vaderlandsliefde trilt en dat in rechtmatigen trots op den zoon van onzen stam de Nederlandsche harten sneller kloppen. Sub comité's zijn thans opgericht te Groningen, Leeuwarden,Apeldoorn, Wageningen, Zutphen, Vlissingen en Amersfoort en zijn te Amsterdam en Rotterdam in voorbereiding. Een be langrijke bijdrage is o.a. ingekomen van Ambtenaren der Topografische Inrichting te 's Gravenhage. De Noord-Brabant. Het pantserdekschip „Noord-Bra bant," thans met het stoffelijk over schot van luit. kolonel Thomson aan boord op de thuisreis, zal den 14den Juli 's nachts om 12 uur teljmuiden binnenloopen om enkele uren later op te stoomen naar de De Ruijterkade, waar het omstreeks 7 uur in den morgen van Woensdag 15 Juli zal arriveeren. Om 9 uur heeft dan de officieele plechtigheid plaats. Het ongeluk bij Sossterberg. H. M. de Koningin heeft den com mandant van de militaire luchtvaart- afdeeling te Soesterberg haar deelne ming doen betuigen in het treffend ongeval den luitenant Spandaw over komen. Eveneens heeft Hare Majesteit den chef van den generalen staf, on der wiens bevelen de militaire lucht- vaartafdeeling gesteld is, telegrafisch van hare deelneming doen blijken. Bij de begrafenis te Arnhem zal H. M. zich doen vertegenwoordigen door haren ordonnansofficier jhr. Wittert van Hoogland. en jubelend genoten we elke minuut weer van onze zaligheid. Maar zooals de lente plaats maakt voor den zomer, zoomoeten ook onze gevoe.ens kalmer banen volgen zonder aan innigheid te verliezen, schat. Bestendigheid is nu eenmaal op onze vergankelijke aarde geen enkel geluk; alles wisselt on ophoudelijk van gedaante en vorm daar moeten we ons bij neerleggen. Maria zou gaarne den feesttijd der liefde altijd hebben behouden in haar binnenste gaf ze hem geen gelijkal mocht alles ook wis selen en veranderen, de liefde bleef toch eeuwig onveranderlijk dezelfde. Holger verviel opnieuw in gepeins en zij zweeg om hem niet nog een maal te storenweer dwaalden zijn gedachten naar de vertrekken van Irvingsburg, waar hij Simona wande len zag,en plotseling verheugde hij zich over de verkregen opdracht, waarvan hij zich inMei zou beginnen te kwijten. Als alles in voorjaarspracht stond, zou het op dit romantisch kleine slot heerlijk werken zijn. Toen ze thuis kwam, vond Anneliese een brief aan haar adres. Het elegante schrift van een mannenhand was haar vreemd en verbaasd en met gefronst voorhoofd las ze den inhoud, die van niemand minder dan van FriedWester- mann afkomstig was. Hij schreef: Ramp te Benkoelen. Van den gouverneur generaal van Ned. Indië is het volgende telegram bij het departement van koloniën ont vangen „Bij mijn bezoek te Benkoelen bleek mij de schade vrijwel uitsluitend geleden door de bezitters van steenen huizen. De schade van de inlandsche bevolking is van geen beteekenis en bepaalt zich voor de overige ingeze tenen tot vernield huisraad." Hooger personeel P. en T. Het Kamerlid Bogaardt heeft schrif telijk aan den minster van waterstaat gevraagd, of hetzij bij suppletoire begrooting, hetzij bij hoofdstuk IX voor 1915 nog gedurende het loopend dienstjaar de toegezegde voorstellen zijn te verwachten betreffende de ver betering van de tractementen van het hooger personeel bij den dienst der Posterijen en Telegrafie. Hierop heeft de minister van water staat geantwoord, dat deze voorstellen in geen geval zullen opgenomen wor den in een suppletoire begrooting voor het loopende jaar, terwijl de minister lot het doen van mededee- ■lingen omtrent hetgeen bij de begroo ting voor 1915 zal worden voorge steld, tot zijn leedwezen geen vrijheid kan vinden. Vreemdelingenverkeer. Het officieel orgaan van den Natio nalen Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland schrijft het vol gende In de secretarissenvergadering deel de rje voo-zifter mede, dat er over eenkomst is verkregen tusschen het bestuur van het centraal bureau en dat van den Bond, aangaande betere samenwerking, waarvan het resultaat zal zijn, dat beide lichamen in éen Bond vereenigd worden onder één bestuur, terwijl de regeering haren steun aan die nieuwe combinatie heeft toegezegd. Een subsidie is door het bestuur van den Bond en dat van het centraal Bureau gezamenlijk bij de regeering aangevraagd. ËlStaat ons parlement de gevraagde gelden toe, dan zal weldra een groot en machtig lichaam ter beyordering van vreemdelingenverkeer aan het bewind komen. B LJ-"BB ia «1 VCJSy GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S, VLEUGELSisHETADRES HBF*KESSELS'K[)N.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS -■ OOK TBRMliNBETALltlü „Zeer geachte juffrouw U zult misschien boos op mij zijn, dat ik mij verstout langs dezen weg het woord tot u te richten, maar dat zal hoop ik niet meer het geval we zen, wanneer ik mijn verzoek heb gedaan. Sedert den morgen, toen ik u aan het station vaarwel mocht zeg gen, is er letterlijk geen uur verloopen, waarin ik r.iet aan u dacht. Over ongeveer zes weken viert oom Falke zijn zeventigsten verjaardag en ik zou hem bij die gelegenheid gaarne een bijzonder pleizier doen. Nu heb ik zoo gedacht, dat het hem zeker het aangenaamst zou zijn, wanneer ik hem een strandgezicht schonk, zooals u zoo kostelijk kunt schilderen Zoudt u nu de buitengewone goedheid wil len hebben, zeer geachte juffrouw, mij zoo'n klein stuk, zoo ongeveer ter waarde van honderd thaler, te wilen zenden Daar ik het niet waag heden meer te schrijven en ik ook gegronde hoop koester van u spoedig persoonlijk te mogen begroeten, groet ik u, betuig u voorioopig mijn har- teiijken dank en noem mij met de meeste hoogachting Uw onderdanige Fried Westermann. (Wordt vervolgt.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1