NBIEDINGEN Liefde en Strijd. T. E VALK" ?nsfbode Meisje iGMEISJE e Modisfe. VRIJDAG 3 JULI :IJENS. TAAN VRAGEN :nstbode 1gmeisje No. 1S4 52e Jaargang 1914 lige z. enz. prijzen van llüB RM^M. en gevraagd stbode lilim: Firms i. IHH Bi TO lr„ Utim Marlt 51, Vlissinp. Tiliioon Interc. H Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON KAMER VAN KOOPIAN3EL. ren. WALSTRAAT 25. ilen Sg Jeeden |Son3ijnen 3" en banden Sk ieden ndcn g dekens s- en per El. s. alle kleuren en lar gemaakt. ;eren en Kapok omatrassen. In. for tleseh, tndaard merk. soh Rijnwijn, Sa- 'ard Invalid aga enz. enz. inde prijzen. Telefoon 46. aan het woonhuis 'els f 0.25, iedere ent. Zonder rabat. Jlaataen wordt twee- een nette id MEISJE, wasch jjlamypark 44. IULP een igen gevraagd bij jlEER, Badhuisstr. 139. net DAGMEISJE. Adres: blad. ar terstond een flinke voor dag en nacht en uigen voorzien, P. G. VERMEULEN, Prins (Witte Huis.) en pakhuiswerk bij /alstraat. der tegenwoordige een G. STROO, Walstraat 76. gevraagd een ag en nacht, boven de f8 per maand. Te be- AS, Oude Markt 22, aan een L, bureau van dit blad) VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener Cj&ügulden bij levens- rj ^fï gulden bij dood QHgulden bij verlies J l^tflgulden bij verliest f||"|gulden bij verlies Hguiden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- II ||l lange ongeschikt- P||B door <|||g van een hand, van vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken S vU een ongeluk uUU voet of oog IvU een duim wijsvinger tJ%3 anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. filg. Verzek. Bank" te Schiedam Derde vredesconferentie. Naar men ons meldt, heeft de Ne- derlandsche regeering thans aan de regeeringen van alle landen die ter Tweede Vredesconferentie waren ge- noodigd, de vorming van een comité van voorbereiding voor de Derde Vre desconferentie voorgesteld. Volgens dit vooistel zal elk land één lid in het comité benoemen of wel gezamenlijk met andere landen éénzelfde lid. Ais taak van het comité is gedacht de besiudeering van de voorstellen en ontwerpen, die door de verschil lende regeeringen zuilen worden aan geboden, het uitbrengen van een rap port daarover en ten slotte het vast stellen van het definitief programma der Confejenfie. Het ligt in de bedoeling dat het comité van voorbereiding den len Juni 1915 te 's Gravenhage zal bij eenkomen. Overste Thomson. Thans is vastgesteld, dat het stof felijk overschot van overste Thomson op 15 Juli met de „Noord Brabant" te Amsterdam zal worden aangebracht en 's voormiddags half tien aan de landingsplaats aan de Handelskade plechtig en officieel zal worden ont vangen, waarbij gelegenheid zal be staan voor de autoriteiten, afgevaar digden en corporatiën om hulde te betuigen, toespraken te houden en kransen te leggen en om zich daarna te kunnen voegen bij den stoet, die zich naar hei Centraal-Station be geeft. Bij den bevelhebber der le militaire afdeeling te Amsterdam (He- monystraat 12,1 bestaat gelegenheid voor autoriteiten, afgevaardigden en corporatiën zich bij voorkeur zoo tijdig mogelijk voor de gewenschte deelneming aan deze plechtigheid aan te meiden. Het stoffelijk overschot zal van het Centraalstation naar Groningen wor den overgebracht, waar op een nader te bepalen dag de begrafenis met mi litaire eerbewijzen zal geschieden. Benkoelen verwoest. Een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram luidt: in Benkoelen zijn 20 dooden, geen Euro peanen, en 20 gewonden, waaronder 7 Europeanen niet ernstig. De ioestand der gewonden is bevredigend. Diverse woningen zijn onbewoonbaar. De steenen landsgebouwen werden bijna alle ernstig beschadigd. De ambtenaren en ingezetenen bekwamen tijdelijk logies in de houten gebouwen in de redoute van het fort Marlbo rough. De schade aan de landsge bouwen en bruggen wordt geschat Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 15) 0(Nidiui Terboden.) O, riep Simona geprikkeld door zijn onverstoorbare kalmte, is daf niet een al te overmoedig en eigen krachten overschattend pogen, u door uw schilderijen tot rechter over de menschheid te willen opwerpen? Misschien, u zult me intusschen toegeven, mevrouw, dat de natuur den scheppenden kunstenaar een wei nig van den zienersblik geschonken heeft, waardoor ze hem meteen een groote verantwoordelijkheid oplegt, en nu heb ik het mijn plicht geacht, deze gave te besteden in dienst der menschheid, welke ik liefheb. Noemt u het dan de menschheid dienen, wanneer u haar den spiegel van haar ellende voorhoudt vroeg Simona spottend. In zekeren zin, ja, antwoordde Holger ernstig, terwijl hij oppaste, dat hij de jonge vrouw niet in deoogen op een millioen, die van particulieren op een half millioen. De landvoogd vertrok naar Ben koelen van de Lampongs uit. Voor spoedigst mogelijke toezending van materialen voor woningbouw en ba rakken voor genietroepen is het noo- dige verricht. In het binnenland werd weinig schade aangericht. Instructie-bataljan. Volgens de thans bestaande bepa lingen ontvangen de vrijwillig in dienst getreden jongeiïhgen bij het instructie- bataljon aldaar hun opleiding tot den sergeantsrang en vworden eerst dan overgeplaatst bij de regimenten in fanterie. Deze opleiding wordt onder broken door een detacheering bij de korpsen in den rang van korporaal. 1 Juli zijn voor het eerst van het instructie-bataljon de korporaals, in opleiding tot sergeant, bij de korp sen gedetacheerd om daarna hun op leiding te Kampen te vervolgen. Meikersen. Hel is thans weer de tijd om te smullen van deze heerlijke zomer- vi ucht.Want 't moge taalkundig vreemd klinken, toch is de Meikers een vrucht, die eerst rijpt in de Zomermaand en het is een komisch verschijnsel, dat honderden en duizenden „Meikersen" eten, zonder er maar een oogenblik aan te denken, dat deze nooit of uiterst zelden haar vermaarden naam eer aandoen. Waarom deze vruchten Meikersen heeten, is reeds een punt van onder zoek voor vele schrijvers geweest. Zeker kon men constateeren dat ze in vroeger eeuwen in Mei gegeten werden en dit gaf weer aanleiding tot allerhande beschouwingen over dé ouderwetsche lentes, die te ver gelijken waren met onze hedendaag- sche zomers. Toch is de zaak anders en zeer duidelijk. De naam Meikers ontleende deze vrucht aan het feit, dat zjj vroeger in Mei rijp was. Maar wat is er eigenlijk gebeurd In het jaar 1700 werd in de Noordelijke Nederlanden de Grego- riaansche tijdrekening ingevoerd door den 18n Februari op den ln Maart over te springen, iets wat in de Zui delijke Nederlanden reeds in 1583 ge daan was. Dat Meikersen (tenminste de eerste) op den lOen Juni rijp zijn is ook heden nog niet zoo'n zeldzame uitzondering en deze dag was voor 1700 den 30n Mei. Daar een oude, gangbaar geworden en bij het volk sedert eeuwen inge burgerde naam weinig of geen in vloed zal ondervonden hebben van een willekeurige afschaffing der oude Juliaansche kalender, zoo laat het zich begrijpen, dat de naam „Mei kersen" niet in dien van „Juni kersen" veranderd werd. keek, die tegelijkertijd een aantrek kende en een afstootende kracht op hem uitoefende. Het was misschien de geur van rozen en oranjebloesems, welke van haar uitstroomde, die hem aan Rome herinnerde en hem zoo zonderling gevoelig slemde. Mijn schilderijen, welke de een voudige waarheid verkondigen, be doelen een waarschuwing voor de lachende, zich veilig wanende maat schappij der bevoorrechten te zijn, die niet willen gelooven welk een ver schrikkelijke vijand, welk een onmede- doogend verwoestende macht in deze onderste lagen zich ontwikkelt, angst wekkend in omvang toeneemt, en, onkwetsbaar gemaakt door een schijn baar recht, telkens groofer kringen om zich heen trekt en in het merg van het volk dringt, gevoed door den fanatieken haat, welken honger en matelooze ellende kweeken. En u meent, vroeg Simona, die ernstig was gaan overdenken, dat er een middel is om deze furie in haar loop te stuiten? Ik geloof het stellig, wanneer ieder eerlijk denkend mensch zich opmaakt om den vijand tegemoet te Zitting van Donderdag 2 Juli, des avends 8 uur. Voorzitter de heer Van Niflrik. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig d-: heer Van Raalte, Auer en Polak. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van verschillende ingekomen stukken, o.a. van de oprichting van een Ka mer van Koophandel te Hilversum en Woerden. Van het hoofdbestuur van de ver- eeniging „Onze Viout" was een schrijven ingekomen,waarin het zijn er- kentelijken dank betuigt aan deze Kamer voor het belangrijk ant woord betreffende 't doel en streven van „Onze Vloot," welk antwoord voor „Onze Vloot" van zulk een groot nut en groote waarde zal kunnen wezen. Van den Nederlandschen Tuin» bouwraad was een schrijven ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat op het adres inzake verhooging der thans geldende maxima der afme tingen en van het gewicht van post pakketten, door den minister van wa terstaat afwijzend is beschikt, op grond der bewering dat, waar hier te lande in de behoefte tot verzending van groote pakketten en van pakketten boven het gewicht van 5 K. G. op goede en minder kostbare wijze wordt voor zien door bijzondere ondernemingen, er vooralsnog geen voldoende grond bestaat om bij den Jiemst ^er pak- ketpost die zeer kostbare verande ring te brengen, welke de verzen ding van groote en zware pakketten zou veroorzaken. Naar aanleiding van het door de Kamer alhier tot den minister van landbouw, nijverheid en handel ge richt verzoek betreffende het aan brengen van verlichting in de Zand- kreek, is van dezen minister bericht ingekomen dat hij zich naar aanlei ding hiervan heeft gewend tot zjjn ambtgenoot van marine. De Kamer te Middelburg heeft bericht gezonden dat zij het verzoek van de Kamer te dezer stede om adhaesip te verleenen aan het adres betreffende verlichting van de Zand- kreek, voor kennisgeving heeft aan genomen, omdat het adres van ge lijke strekking en bijna woordelijk gelijkluidende is aan het adres van de vereenigiug „Schuttevaêr," waar aan door de Kamer te Middelburg adhaesie werd vedeend. Van den minister van waterstaat is ontvangen een opgave van de samenstelling der commissie van ad vies over spoorwegdienstregelingen, van welke samenstelling wij destijds melding hebben gemaakt. treden, niet met de wapenen in de hand, maar met welwillendheid en menschenliefde en allereerst met de beide grootste factoren godsdienst en kunstWie inziet, dat het drei gend gevaar bestaat, moest zijn kracht gebruiken om bemiddelend op te treden tusschen de beide doodsvij anden: rijkdom en armoede, en dat heb ik door mijn ideeën irachien te doen. Die schilderijen, eenvoudig en waar, zeggen lot de bevoorrechtenal die uitgehongerde gestalten zijn onze broe ders; hun zonden vonden haar oor sprong in hun bittere ellendehet is plicht te helpen ontwaakt uit den roes der zinnenbedwelmende genietin gen, eer het te laat is. Ja, mevrouw, dat is het, wat we allereerst noodig hebbenhet ontwaken en de waar heid om den grondslag te leggen voor een nieuwen tijd, waarvan we nog niet kunnen zeggen hoe die er precies uit zal zien. Misschien hebt u gelijk, zei Simona, eenigszins verzoenigsgezind met het oog op zoo edele bedoelin gen, die ze achter het koele voorhoofd van den zoo ongenaakbaren man niet Verder werd mededeeling gedaan van de ontvangst van den minister van landbouw van 3 exemplaren be treffende het ontwerp algemeenen maatregel van bestuur ex 6 der Ar beidswet. Hierop is door deze Kamer reeds geantwoord daf hier ter stede de in be doeld art. omschreven inrichtingen, als spinnerijen, kunstzijdefabrieken, weverijen enz. niet aanwezig zijn. Al deze mededeeiingen werden voor kennisgeving aangenomen. De Kamer van Koophandel te Breda heeft bericht gezonden betreffende een voorstel aangenomen in een ge houden bijeenkomst van afgevaardig den van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Limburg en Noord- Brabant. In dit voorstel wordt de wensch uitgedrukt dat de bepaling dat bij openbare aanbestedingen ten behoeve van ministeries en andere publieke lichamen, de aannemer 2 borgen moet stellen, facultatief te stellen, door te bepalen, dat den aannemer de gele genheid wordt geboden zoo noodig cautie te stellen, gelijkstaande met ten hoogste 10 percent van de aanne mingssom. De Kamer te Breda verzoekt nu aan de andere Kamers in ons land met dit voorstel instemming te be tuigen. Na eenige discussie werd besloten een commissie ^te benoemen om dit voorstel nog nader te onderzoeken. Het bleek nl. uit deze discussie, dat aan dit voorstel meer vast zit dan oppervlakkig wel lijkt. In deze commissie werden benoemd de heeren Laernoes en Dommisse, die nu rapport zullen uitbrengen. Van den minister van justitie is een exemplaar ontvangen van een voor ontwerp van wet lot wijziging van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel, in verband met de Brusselsche verdragen omtrent aan varing en hulp- en bergloonen, bene vens van de daarbij behoorende me morie van toelichting. Indien deze stukken aan de Kamer aanleiding mochten geven tot eenige opmerking, zou de minister het zeer op prijs stellen deze voor 20 Juli te mogen vernemen. Dit voor-ontwerp werd gesteld in handen van den heer Auer en den secretaris om hierover rapport uit te brengen. De rekening der Kamer over 1913 bedragende in ontvang f 400 en in uit gaaf f358.38 en alzoo sluitende met een goed slot van f41.62, werd goedgekeurd. Vervolgens werd de begroot.r.g voor 1915 vastgesteld op een bedrag van had gezocht, maar wat mij des te meer verwondert, is de taal der kunst beoordeelaars, welke uw edele be doelingen letterlijk overstelpen met hoon en spot. Dat leert men verdragenwie met de geestdrift die een vaste over tuiging schenkt, voor een edele zaak strijdt, mag zich door den spot der bekrompenen niet laten ontmoedigen, en wie op de plaats is gekomen, waarop hij met het oog op dt lijdende menschheid moet staan, houdt de banier der overwinning vast en laat zich die alleen door den dood ont rukken. De pracht der avondkleuren begon nu spoedig te verdwijnenalles loste zich in flauwe schemering op. Welke wonderlijke effecten hadden ze mis schien in de ziel van den kunstenaar gevormd. Wat zag hij bleek. Zooals heden had Simona hem nog-nooit hooien sprekenzelfs tegenover zijn verloofde scheen hij het beneden zijn waardigheid te achten zijn binnenste bloot te leggen. Met een korten melodieuzen lach en een haastig gebaar verbrak Simona de betoovering, waarin zij gedurende f400 in ontvang en uitgaaf met een post van f 368.38 uit de gemeentekas. De heer Laernoes vroeg of door de Kamer iets te doen zou zijn in het belang van de Nieuwe Petroleum Maatschappij, voor zoover betreft de beschikking te krijgen over het terrein aan de overzijden van den Prins Hen- driksweg. Hij meent dat er van de zijde van de Kamer wel iels gedaan kon worden en zich daarvoor tot den minister van waterstaat dient te wen den om op bespoediging aan te diingen. Hij kreeg juist heden een telegram uit Amerika daf een ingenieur vandaar is vertrokken en den 12 Juli dus hier verwacht kan worden. De voorzitter zeide dat het gemeente bestuur den 18 Juni een particuliere audiëntie heeft aangevraagd en dat in die audiëntie deze quaestie is ter sprake gebracht. De heer Dommisse drong er op aan het verzoek van den heer Laer noes bij den betrokken minister krach tig te ondersteunen. De voorzitter was het hiermede in alle opzichten eens en werd besloten dat de Kamer zich zal wenden tot de ministers van waterstaat en financiën, met verzoek zoo spoedig mogelijk de bedoelde terreinen ter beschikking te stellen van de Eerste Ned. Petroieum- en Asphalt maatschappij. Onze haven. De voorzitter wees er op daf bij het vertrek van de „Insulinde" van hier, gebleken is dat de groote sluis te klein is voor de tegenwoordige moderne schepen. Daarom dient er bij de regeering op te worden aan gedrongen dat in dezen toestand ver andering wordt gebracht en wel in dezen zin dat Vlissingen kan worden een behoorlijke haveir. Hij meent dat deze zaak onder de aandacht moet worden gebracht van het proviciaal bestuur, opdat dit ge zamenlijk met het gemeentebestuur er bij de regeering op kan aandringen in den bestaanden toestand verande ring te brengen. De voorzitter had van de verbete ringen en veranderingen, welke z. i. urgent mogen worden genoemd een teekening gemaakt, waarop hij de nieuwe havenplannen nader aan de leden uiteenzette. Hieruit bleek dat de nieuwe sluis gemaakt zou moeten worden ten zuiden van de bestaande. Bij deze nieuwe sluis zou dan een hoofd van 900 M. lengte moeten worden ge maakt, waaraan de grootste Oceaan- stoomers 4 tegelijk zouden kun nen aanleggen. Ook de plannen voor wat betreft de uitbreiding van het spoorwegnet tot zoo dicht mogelijk bij dat nieuw de laatste minuten geraakt waren. Nu zou ik u toch graag willen vertellen, wat er nog meer in mijn viinderziei omging, toen u die interres- sante verklaringen gaf: ik heb niets meer of minder gedaan dan het be sluit genomen om Irvingsburg te tampen. U, mevrouw vroeg hij op ge- rekten toon. U kunt toch wel niet ernstig van plan zijn om u aan het leven in de gezellige kringen te onttrekken en zooveel jeugd en schoonheid in deze van alles afgezonderde streek te ver bergen Simona meende in zijn toon een zweem van ironie te bespeuren, maar zij vergiste zichhij met zijn oprecht karakter haatte ironie en sarcasme. Hun oogen ontmoetten elkaar zij had de hare met den glimlaseh van iemand, die ziet, dat hij door een plotseling besluft verbazing wekt, op hem gericht, zoodat Holgers wangen zich tot zijn ergernis even kleurden en hij verlegen haar blik ontweek. Wat beteekende die onzin (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1