Liefde en Strijd. VRIJDAG 26 JUNI No. 148 52e Jaargang llitgaiiFirma I. VAH DE VELDE Ir, Mtini Markt SI, Vlisiimu. leidton Intaic. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND VAH DEH HAK OP DEH TAK, 1914' VLISS1NGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt ftveemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per re ge De abonnés, in 't bezit eener Ofl:tjOOgulclen biï levens- FJ rffl gulden bij dood ft ft gulden bij verlies A gulden bij verlies A flf| gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- MI11111 lange ongeschikt- /**>ll door 41 III van een hand, 1*^11 van ll|H| vaneen van eiken ïcerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk (PUU voet of oog 1(JU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam Zij die zich met 1 Juli cp de da delijks uerschijnende „VLIS- 5INGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de Courant tot dien datum GRATIS. Vergadering van Donderdag. Onverwacht einde. Wat wel niemand had durven ver wachten is geschiedde Kamer is op dezen dag naar huis gegaan en heeft op éen interpellatie na die van den heer v. Doorn alles af gedaan wat zij zich had voorgesteld te volbrengen. Zelfs de interpellatie-Kleerekoper, die getransformeerd werd in een „Vrljdagsche" vraag, 't Is wel lang geleden dat de laatste vraag gedaan is, maar nog steeds bestaat op Vrij dagmiddag de gelegenheid den minis ters vragen stellen. Welnu zoo'n Vrij- dagsche vraag heeft de heer Kleere- koper vandaag mogen stellen, nadat het zeker was dat er van een offi- cieele interpellatie niets meer kon komen. Hij vroeg of de minister bereid was zijn invloed aan te wenden ten gunste van die leden van het personeel der maatschappij tot ex ploitatie van S.S. die raadslid zijn en niet meer in de gelegenheid wor den gesteld dit lidmaatschap waar te nemen omdat hun verlof geweigerd wordt. De minister heeft de strekking van de vraag sympathiek genoemd en de hem verzochte toezegging ge geven. De heer Kleerekoper kan dus dubbel tevreden zijn en de Kamer was het ook, want de geheele inter pellatie was nu in twee minuten af- geloopen. Nadat de Kamer de hernieuwing van het korps inlandsche schepelingen had goedgekeurd, was er aan de orde een wetsontwerp, dal als er maar meer tijd was geweest, stellig breede discussies had uitgelokt. De zaak zit zoo. Van de 105.000 aanvragen voor ouderdomsrente krach tens artikel 369 der Invaliditeitswet moeten er talrijke in hooger instantie worden onderzocht. Wanneer die alle via de Raden van Beroep naar den Centralen Raad van Beroep hun weg moeten vinden, zijn twee dingen zeker: een menigte oudjes zijn inmiddels overleden en het duurt misschien een paar jaar éer de aanvragen zijn on derzocht. De voorzitter van den Cen tralen Raad zat met de handen in het haar en smeekte den minister van justitie hem te hulp te snellen. Om nu de oudjes niet te dupeeren, heeft de minister van landbouw voor gesteld éen instantie tijdelijk uit te Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 11) 0(Nadruk verboden. Hoe zou ieder ander zich geëerd gevoeld hebben, dat ze bevoorrecht werd door hem, die in elke grafelijke woning durfde aankloppen neen, zoo iets was hem nog nooit overkomen. En toch Hij rekte zijn lang lichaam eens flink uit en stapte nadenkend het perron af, hij wilde haar toch weer zien Niet ver van zijn huis liep hij baron Leo von Warneck in, die zonder Fried te bemerken met gebogen hoofd voortliep. Heida, Warneck, waarover loop jij zoo zwaar te denken? Ik wilde juist naar je toe. Heb je tijd om bij Hiller met mij te ontbijten Eigenlijk niet, want ik ben druk bezig met de toebereidselen voor mijn vertrek naar mijn bezitting Axenstein. De pachttermijn is verstreken en het schakelen. Aan wien nu door den raad van beroep de rente is toegekend, hij krijgt ze alvast, zoodat wanneer later mocht blijken! dat hij ze niet mocht hebben de schatkist alleen maar een schadepostje lijdt. Sneller recht en minder omslag ziedaar de bedoeling van deze wet, die op dezen dag werd behandeld. Natuurlijk zijn daar zwaarwichtige juridische bezwaren tegen aan te voeren, dat hier de lange juridische procedure de hals wordt omge draaid, maar waar het een zeer bij zonderen noodstand geldt in het belang van vele arme oudjes er mee gemoeid is, mocht een bijzondere maatregel niet uitblijven. Door de heeren Rutgers en Kooien zijn de juridische bezwaren breed uitgemeten. Het slot was echter, dat de Kamtr met een flinke meerderheid het ont werp goedkeurde. De stemming was rechts tegen links, behalve dat de heeren de Geer en de Savornin Lohman ditmaal links, de heer Rink rechts aanhield. Nadat een reeks conclusies op verslagen waren goedgekeurd en de Kamer het dessert de huis houdelijke raming van de Kamer in comité-generaal had genuttigd, luidde de bel ten afscheid. Het eerste jaar voor deze Kamer en dit kabinet zit er op. Zonder ongelukken hebben beide er het le ven afgebracht. Of het tweede niet stormachtiger zal zijn Wij vreezen het. Overste Thomson f De voorloopige commissie bestaan de uit eenige vrienden van majoor Thomson, welke zich te 's Gravenhage terstond gevormd had ter huldiging zijner nagedachtenis, heeft zich uit gebreid en gevormd tot een nationaal Comité en is thans als volgt samen- steldK. Eland, luit. generaal b. d., oud minister van oorlog, voorzitter; H. Colijn, oud minister van oorlog, onder voorzitterH. P. Staal, luit. generaal b. d., oud minister van oor log mr. Th. H. de Meester, lid van de Tweede Kamer; jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer; prof. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer, allen te 's GravenhageI. B. A. Jonckheer, Amsterdam dr. J. C. J. Bierens de Haan, arts, Rotterdam,; mr. P. Droogleever Fortuyn, J. Jur- riaan Kok, mr. J. D. Verbroek M. M. Couvée Jr., seéretaris-penning- meester, laatstgenoemde vier allen te 's Gravenhage. Het comité heeft met groote dank baarheid en waardeering kennis ge- is hoogst noodzakelijk, dat ik einde lijk zelf het beheer op mij neem. Het landgoed ligt immers daar ginds ergens in Elmsbeck of Linden, niet waar vroeg Fried nieuwsgierig. Een half uur van Elmsbeck. Zeg eens, Leo ken je de familie van Geerts Ja, antwoordde de jonge baron, terwijl er een wolk op zijn intelligent gelaat kwam, een toeval bracht mij op mijn laatste reis naar Axenstein in hun gezelschap. Doch ze kennen mij alleen maar als den dichter Wilde. Waarom vraag je dit alles? Omdat ik juffrouw Anneliese von Geerts leerde kennen en mij zeer voor haar interesseer. Ik zou je een voorstel willen doen. Maar laten we toch naar Hiller gaan zaken kan men het best aan een gedekte tatel afdoen. Ik heb werkelijk heel weinig tijd. Och kom, een uurtje zal je wel kunnen missen. Je zoudt me namelijk een zeer grooten dienst kunnen be wijzen, vervolgde Fried haastig. Mijn vader wil volstrekt, dat ik nu mijn jaar als volontair werkzaam zal zijn, en nu ben ik op de gedachte geko- nomen van het besluit der hooge re geering, om het stoffelijk overschot van den betreurden held door een Nederlandsch oorlogsschip naar het vaderland te doen overbrengen en heeft daardoor te dien opzichte geen taak meer te vervullen. De ontelbare en ontroerende be wijzen van instemming uit het ge heele land door de voorloopige com missie ontvangen, heeft het comité doen besluiten voor te bereiden de oprichting van een monument op een Thomsonplein te 's Gravenhage ter eere van den voortreffelijken Neder lander, den kundigen hoofdofficier, den geboren aanvoerder, den man van karakter en van zeldzame alge- meene en militaire ontwikkeling, den ridder zonder vrees of blaam, den humanen mensch, die met onbezwe ken trouw, ook als volksvertegen woordiger, zijn roeping voor Neder- land's verdediging heeft vervuld en die door zijn heldendood niet alleen zijn eigen krijgsmansroem heeft ver groot, maar bovenal den naam van zijn land en van zijn volk tegenover heel de wereld in een schitterglans heeft gebracht. Het comité verzoekt het Nederland- sche volk en in het bijzonder ook hen, die reeds bewijzen van instem ming toezonden, hunne bedragen zoo spoedig mogelijk te doen toekomen aan den secretaris-penningmeester, adres Zeestraat 80, Den Haag, terwijl het comité het zeer op prijs zou stellen indien in meerdere gemeenten van ons land, en zoo mogelijk ook in het buitenland, sub-comité's zich zouden willen vormen om het ver krijgen van bijdragen te bevorderen. Van de oprichting van zulke sub- comité's en van de.resultaten hunner werkzaamheden zal met groote waar deering worden kennis genomen. De gevangengenomen officieren. „Het Huisgezin" schrijftHer be richt. meldende de gevangenneming bij Elbassan van majoor Verhulst en kapitein Reymers, zal te 's Hertogen bosch met ontroering zijn gelezen. Beiden officieren immers zijn voor de Bosschenaren geen onbekenden. Majoor Verhulst vertrok uit Den Bosch naar Albanië. Sinds een jaar lag hij daar als kapitein der artillerie in garnizoen. Vijftien jaar geleden, toen hij in dit garnizoen als luitenant werkzaam was, vertrok hij vandaar uit naar Transvaal, waar hij aan de zijde der Boeren tegen de Engelschen streed, in welken oorlog de kranige Nederlandsche officier veel bekwaam heid en dapperheid aan den dag legde. Majoor Verhulst is de zoon van den vermaarden componist Verhulst. Kapitein Reymers, vóór hij in het najaar naar Venlo vertrok, lag te 's Hetogenbosch als luitenant der infan- men, dal dit het best op jouw land goed zou kunnen gebeuren De voor waarden zullen wel naar je zin zijn. En mij ligt er zeer veel aan gelegen, dat ik in de nabijheid van de trotsche kunstenares kom. Dat zou alles stellig wel ge schikt kunnen worden, maar één ding zou ik je met den meesten ernst wil len verzoeken, Fried, namelijk, dat je alleen dan bij de jonge dame in de gunst tracht te komen, wanneer je het eerlijk meent, zei baron Leo met nadruk. Na hetgeen de familie door mijn broer geleden heeft, heb ik het gevoel, dat ik bij haar diep in de schuld sta, je begrijpt me zeker. Volkomen, antwoordde Fried met overtuigingmet het student wezen, dat ik buitendien al wat lang heb volgehouden, pleegt de mensch ge woonlijk ook allerlei ondeugden haar congé te geven en het kan gebeuren, dat iemand als 't ware in één nacht een ander mensch wordt. Afgesproken dus, en laten we nu de overeenkomst met een dronk bezegelen ik ben je zeer dankbaar. Ik zou mijn moeder niet gaarne op mij laten wachten, zei baron Leo. térie vele jaren in garnizoen. Zijn collega's en ondergeschikten mochten den steeds opgewekten, arbeidzamen officier gaarne. Beide officieren zijn ongehuwd. Invaliditeitswet. In „Stct." 147 is opgenomen een overzicht van den stand der rente- aanvragen, ingevolge de artikelen 369 en 370 der Invadiditeitswet per 1 Januari 1914. Uit het overzicht blijkthet ontvan gen bedroegl31.532. Toegekend wer den door de R. V. B. 111.323 aan vragen en in beroep nog 333, zoodat totaal zijn toegekend 111.656 aan vragen. Een overzicht van den stand der toegekende renten op 1 juni 1914 geeft aan dat aanvankelijk zijn toege kend 111.656 renten; hiervan gaan af 5043 renten wegens overlijden. Verder werden 2 renten ingetrokken. Het totaal der loopende renten op 1 Juni bedroeg dus 106.611. Het aan tal renten, waarop ingevolge art. 127 en art. 133 wordt gekort, bedraagt 2531. Wonderlijker, romantischer en pi kanter dan welke roman ook, is vaak het leven zelf. Wat valt er al niet in 't wereldje voorwat de stoutste fantasie kan uitbroeien, ziet men soms tot werkelijkheid worden.„Het levende lijk", waarvan we thans in sommige bladen lezen, strekt ten bewijze, dat men zich over niets meer moet ver wonderen. Het levende lijki Neen, niet het tentje van de kermis met het leelijke vrouwmensch, dat zich „het levende lijk" noemde. Het betreft hier iets heel anders. Een aannemer te Nizza, heeft dezer dagen een flauwe mop uitgehaald. De man had n.l. een zoon, die naar Parijs ging en er zou studeeren. Maar de jonge man studeerde niet en ver teerde veel. De vader gaf geen geid extra, waarop de zoon schulden maakte, die natuurlijk door den vader betaald moesten worden. Dat beviel de oude heer in het minst niet en hij wou er een eind aan maken. Tot zoover is de geschiedenis heel gewoon. Maar nu volgt het onge wone er van De oude heer besloot, zij het dan ook alleen voor den burgerlijken stand, dood te zijn. Hij liet circulaires met rouwrandjes drukken, waarin hij zijn eigen dood aankondigde en schreef zelf de adressen. Werkelijk had 15 November van het vorige jaar een plechtige en droevige begrafenis plaats. De aannemer zag zijn eigen kist uit het huis dragen, terwijl hij op een zolderkamertje verborgen zat. Laten we naar ons huis gaan en daar ontbijten je zult in mijn moeder een beminnelijkeoudedame leeren kennen. Fried ging op het voorstel in. HOOFDSTUK II. Maart wil niet scheiden zonder de heerschappij van den ruwen winter tot op het laatste oogenblik in volle kracht te handhaven. Dezen nacht heeft het gesneeuwd en het is den killen, neveligen dag niet gelukt het witte kleed van de aarde weg te nemen. Gisteravond is Simona van Geerts in gezelschap van haar kamenier, een jonge, geheel alleenstaande Italiaan- sche, die ze uit medelijden heeft aangenomen, uit Rome op Lindenheim gearriveerd. Nu is het morgen even voor tienen, maar de grijsgestreepte gordijnen zijn nog neergelaten, zoodat het in de slaapkamer nog vrij donker is. In de sneeuwwitte kussens rust de jonge vrouw met de armen onder het hoofd en staart droomerig naar den zolder; een overvloed van glanzig zwart haar omgeeft een pikant, fijn besneden gelaat met een schoone teint en telkens veranderde uitdruk- Het moet een buitengewone gewaar wording geweest zijn. Tot zijn genoegen waren velen zijner verwanten bedroefd, 's Nachts maakte de overledene zieh met zijn fortuin uit de voeten. Maar dezer dagen ontmoette een zijner vroegere kennissen hem op den hoek van een straat in een naburige stad. „Het levende lijk!" kreet de verschrikte vriend, maar het was een lijk dat zich ijlings uit de voeten maakte en zoek raakte in een warnet van straat jes en steegjes. Het parket stelt thans een onderzoek in om; den man weer officieel in het leven te brengen. Over romans en fantasie gespro ken Wilt ge uw fantasie eens laten werken, waarde lezer en geachte lezeres? Wel, beschouw dan dezen roman in 13 hoofdstukken Korter kan het zeker al niet, maar zeker zult ge toch niet zeggen, dat hij in houdloos is. Wij lezen in een Duitsch blad de aanteekeningen uit het notitieboekje van een gehuwd Amsterdamsch han delsman, welke elk op zichzelf een hoofdstuk vormen van een interes santen roman, welks inhoud naar gelieven door u gefantaseerd kan worden. 11 Sept. Annonce (een machine schrijfster gevraagd) fl.30. 13 Sept. Weekgeld (voorschot) aan juffrouw Smit f 9. 14 Sept. Betere bureau-stoel voor juffrouw Smit f 6. 15 Sept. Bloemen voor juffrouw Smit f 1.25. 18 Sept. Azalia's voor juffrouw Smit f 5. 19 Sept. Bonbons voor juffrouw Smit f 2. 20 Sept. Weekgeld f 17. 22 Sept. Bloemen voor mijn vrouw f 0.75. 24 Sept. Lunch met juffrouw Smit f 25. 26 Sept. Hoed voor jufirouw Smit f2 50. 27 Sept. Weekgeld f25. 29 Sept. Schouwburg en souper met juffrouw Smit f9. 30 Sept. Avondmantel voor mijn vrouw f85, zijden japon voor mijn schoonmoeder f 55. Advertentie (een machineschrijfster van gevorderden leeftijd gevraagd) f 1.30. Vindt ge het geen mooien roman Pas op, lieve lezeres, beschuldig niemand, want dan zou het kunnen blijken, dat uw fantasie u hier parten speelt. Er wordt in dezen roman maar éen persoon met name genoemd, wie durft haar veroordeelen Inderdaad, onze verbeelding heeft hier vrij spel. Wie deze wil laten werken, of in andere richting zijn geest in actie wil brengen, die neme thans een bad Nu, een dag als vandaag ik zit te puffen var kirg. De pikzwarte, vaak half geloken oogen onder het klassieke voorhoofd en de licht gewelfde lippen verraden een onrustigen, grilligen geest en een zucht naar zingenst. Terzijde op het ledikant ligt een deel van Nietsche's werken, en om den schoon gevormden mond van Simona ziet men nog de verachting uitgedrukt voor den philosoof die met zijn veelzeggenden uitspraak: „Als ge naar de vrouw gaat, vergeet dan de zweep niet", bewezen heeft, welk een onwetende, brutale stumper hij op dit gebied geweest is. Er werd zacht op de deur geklopt op den drempel verscheen Maria met een presenteerblaadje in de hand, waarop zeer netjes het koffieservies stond. Goedenmorgen Maria, hoe lief van je dat je mij zelf de koffie brengt. Ik heb heerlijk geslapen de lucht van 't vaderland. Och, ga hier bij mij zitten en laten we een poosje babbe len ik heb mij er al zoo op verheugd. O, je weet niet, hoeveel plannen mijn arm hoofd ontwerpt en hoe grenze loos ongelukkig ik mij soms gevoel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1