GEMENGD NIEUWS BUITENLAND INGEZONDEN MEDEDEELINGEN MAAGPIJNEN. MNSC PILJLEN "advertentiën CHRISTELIJKE SCHOOL VOOR GEWOON EN MEER UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Uit IJmuiden schrijft men aan het „Hbl." De botter „H. D. 117" schipper R. Mastemaker, is Woensdag dwars van Zandvoort aangevaren door de Finsche bark „Bertha" uit Nystad en gezonden. Over dit ongeluk vertelde de schip per het volgendeWij waren Woens dagmiddag ongeveer 5 uur bij Zand voort, visschende in 10 vadem water. Mijn zoon zat juist brood te eten, terwijl de knecht W. Romkes sliep. Het was een prachtig gezicht de bark te zien naderen, doch verwonderde het ons wel, dat hij zoo dicht op ons aanliep. Wij schreven dit toe aan een zucht om ons te latan zien hoe scherp het schip wel zeilde, doch zagen haar ineens recht op ons aankomen. We werden aan het achterschip ingeloopen en vielen door het instroomende water plat op zijde. Het gelukte or.s nog den mast te grijpen, doch haalden telkens bijna 3 M. onder water door. Na ongeveer een uur te hebben rond gedreven op wrakgoed, dat losge'aten had, zagen wij van de bark een boot uitzetten, die ons overnam. Na aldaar eenige droge kleeren ie hebben ge kregen, weiden wij later afgehaald door schipper Kooy met den schokker „H.D. 52" en naar Jjmuiden gebracht, waai wij lietderijk werden opgenomen in het reddingstation van het Witte Kruis. Met deze ramp verliest schip per Mastemaker, die licht gewond is, zijn schip, dat onverzekerd was ,maar ook zijn besommingsgelden van de laaiste week, terwijl de knecht zijn weekloon van Zaterdag nog aan boord had, omdat men het plan had naar Nieuwediep terug te geven. Een waker van den veiligheids dienst te Delft betrapte gisterennacht eenige studenten, die zich meester hadden gemaakt van een motorbootje in den Spoorsingel. Het bootje moest het zoolang ontgelden tot het met alle inzittenden omsloeg en zonk. De waker zorgde, dat de studenten werden ingerekend. Om Tiel schijnl een'individu rond te loopen, dat er werk van maakt kleine meisjes met suikergoed naar eenzame plaatsen te lokken. Gisteravond meende men hem in de plantage gezien te hebben. Agenten in burgerkleeren stelden een onder zoek in, echter zonder gevolg. Op de Valkenburgergracht te Amsterdam zijn gisteravond twee kin deren spelende te water geraakt. De kinderen werden vrij spoedig op het droge gebracht, doch bij een hunner, een twaalfjarigen jongen, mocht het niet gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. Te Foxwolde (Dr.) is een 8jarig knaapje al spelende te water geraakt en verdronken. Onder Vlagtwedde is een boerenknecht bij het zwemmen verdronken. Een jonge Duitsche dame, die per mo or- tram van Venlo naar Steil reed, liet onderweg haar handtaschje uit de tram vallen. Zij sprong uit den wagen en blééf bewusteloos liggen. Zij werd naar huis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst overleed. Op den Prin- sessewal te 's Gravenhage raakte het paard voor een brik gespannen op hol. Het rijtuig werd tegen een boom in stukken gereden. Van de twee personen,die zich er in bevonden,bleef de één gewond op straat liggen. Met gebroken been werd deze persoon naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Woensdagavond ging een24jarig meisje te Kockengen zich oefenen in het fietsrijdenze was vergezeld van een jonger broertje. Plotseling schijn? zij haar stuur te zijn kwijtgeraakt en reed zij in de vrij breede doch on diepe sloot, die lar.gs den stillen weg loopt. Niemand was evenwel in de nabijheid om haar te redden. Toen men haar na een kwartier vond, kon de geneesheer slechts den dood con- stateeren. De fabrikant Georg Stuben- hofer, eigenaar van een parketvloer- fabriek, is dezer dagen te München als hoofd van een georganiseerde rooverbende in hechtenis genomen. Onlangs was te München eengroole diefstal gepleegd, waarvan de portier van het huis verdacht werd. Weldra werd de man echter weer in vrijheid gesteld, daar zijn onschuld duidelijk gebleken was. Nu is de dader ont dekt, toen hij bij een juwelier een zilveren beker wilde verkoopen, welke van den diefstal afkomstig was. Bij een huiszoeking in de woning van Stubenhofer vond men, behalve talrijke voorwerpen, v/elke van bo- vengenoemden diefstal afkomstig wa ren, nog vele andere gestolen voor werpen en een volledig stel inbre kerswerktuigen. Tot dusverre heeft men reeds twee medeplichtigen ontdekt, die eveneens in hechtenis zijn genomen. Woensdagochtend in de vroegte werden op de binnenplaats van de districts-ge vangenis te Straatsburg door den scherprechter Siller Joseph Wirt en Magdalena Wendel ter dood ge- brachL De 41-jarige vrouw en de 39-jarige man hadden in Mei van het vorige jaar samen den 61-jarige schrij n- werker Wendel, den echtgenoot der vrouw, vergiftigd. Wirt ontving de tijding, dat hij ter dood gebracht zou worden, met kalmte en verzocht alleen zijn oude moeder nog eens te mogen zien. De moor denares echter was zeer angstig en verloor eindelijk uit vrees voor den dood het bewustzijn. Men bracht haar op een draagbaar naar het schavot. Eenige minuten daarna was aan de gerechtigheid voldaan. De terdood brenging van den man geschiedde snel en zonder incident. Een werktuigkundig ingenieur, te Parijs, die tijdens een hevig onweer zat te schrijven, hoorde eensklaps een slag, waarbij hij moest onderstellen, dat de bliksem ergens bij hem in de buurt was ingeslagen. Op dat zelfde oogenblik kreeg het speeksel in zijn mond een vreemden smaak, terwijl hij rondom zich een ozongeur waar nam. Twee uur later bij het middag maal toen hij de vork in den mond bracht, had hij het onaangenaam ge voel, alsof er een vrij sterke electri- sche stroom door zijn kaak ging. Terzelfder tijd nam hij een ontvelling aan zijn lip waar, een werkelijke ver branding, waardoor een blaartje van 2 centimeter lengte ontstond. De man, die twee met goud geplombeerde tanden heeft, schrijft dit verschijnsel toe aan 'n in zijn mond ontwikkelden electrischen stroom, veroorzaakt door de aanraking van twee metalen, het zilver van de voFk en het goud der tanden, gescheiden door het speeksel dat gewijzigd was door de voorafge gane ontlading van electriciteit van den dampkring. Zijn mondholte zou daardoor voor eenige oogenblikken letterlijk ir> een Volta-element veranderd zijn. De verzakkingen te Pa rijs „Twee lijken gevonden in de taxi-auto, welke werd verzwolgen in de Plance Saint-Augustin; vier lij ken, te voorschijn gebracht op de Plance Saint-Philippe-du Roule; een aantal vermisten, waaronder drie kin deren; zeventien personen gewond; het verkeer gestremd op eenige van de schoonste wegen van Parijs; drie duizend abonnes van de telephoon die geen aansluiting kunnen krijgen; gas en eiectrische leidingen vernield; gisteren weer nieuwe verzakkingen, nkuwe instortingen in de Rue La- Boëtie en in de Rue d'Agnesseau, waar een muur 2 arbeiders begraaft, bij de Porte de Clignancourt, in de Rue-Pierre- Gimer, op de Place d'Jéna, op het Rondpoint des Champs Ely- sees, in de Rue Scribe, achter de Opera, in de Rue de Rome, in de Avanuen Montaignn en d'Antin, op de Boulevard de Grenelle, en dat alles omdat eergisteren een storm boven Parijs heeft gewoed Aldus vangt de Matin haar artikel aan over het onheil, waaraan Parijs sedert een paar dagen ten prooi is. En men moet erkennen, dat er reden is, niet alleen tot angst en schrik, maar ook tot ergernis en verontwaar diging, waar de schoonste van alle wereldsteden daor de manifeste na latigheid der stedelijke autoriteiten, plotseling wordt blootgesteld aan al de ellende van een aardbeving. De grond onder de stad is dermate ondergraven, dat het barsten van een rioolbuis muren en huizen, men- schen en voertuigen, plotseling in een afgrond kan doen storten. Het is een nieuw en zeer ernstig probleem, dat thans door het stadsbestuur moet worden opgelost Uit New York wordt gemeld, dat voor de eerste maal een proef met „draadlooze" telephoon is ge slaagd. De uilvinder, D. G. Mc. Caa, aan boord van de stoomboot Tijler, is voortdurend in gesprek gebleven met de redactie van de New York Herald, terwijl het schip reeds ver ki zee wasr op 50 Eng. mijl afstand. De telephoon in het iedactiebureau was met een draad verbonden aan het eigen Marconistation van het blad. Nabij Reading (Engeland) is een sneltrein op een passagiers trein geloopen. De locomotief van laatst genoemden trein verbrijzelde verschil lende wegons van den sneltrein. De machinist en de stoker werden zwaar gewond, eerstgenoemde is reeds overleden. Ook de machinist en de stoker van den sneltrein werden ge kwetst en liepen brandwonden op. Een der passagiers brak beide bee- nen, maar overigens bekwam geen der reizigers ernstig letsel. Een trein met dokters en verplegers was spoe dig ter plaatse. De maUriëele schade is zeer aanzienlijk. De Tango behoort te Parijs reeds weer tot het verleden. Deze dans, die zoo menige mode-excentriciteit op zijn geweten heeft, is thans door een Chineesche dans, de Ta-lao, ver drongen, een langzame rhythmus, die, naar het schijnt, veel overeenkomst heeft met den eigenaardig zwaren Grandezza, die in China gebruikelijk is. De nieuwe dans bestaat hoofdza kelijk uit buigingen en vingergymna- stiek. Maar op het oogenblik hebben de Parijzenaars groote sympathie voor al wat Chjneesch heet, hetgeen wel is waar hoegenaaamd niets heeft uit te slaan met politiek, doch integen deel heel veel met de mode. Chi- neesch bedrukte stoffen, Chineeshe borduursels, Chineesche dessins in de weefsels en vóór alles Chineesshe kleuren. Parijs brengt nu crêpestof- fen, waarin Chineesche voorstellin gen, of Chineesch gestileerde dieren en bloemen voorkomen; de Lyonsche lint-kanffabrieken eveneens. Over het algemeen speelt in borduursel, als mede in geweven en bedrukte stof fen, de Oost-Aziatische cultuur een zeer groote rol bij de Parijsche mo- delconfectie, welker glanstijd in het a. s. winterseizoen verwacht wordt. ALBANIË. De correspondent te Weenen van het „Berliner Tageblatt" meldt aan zijn blad dat de Vorst op Donderdag 18 juni 10 uur in den morgen, toen het gevecht in vollen gang was, tot het Oostenrijksche gezantschap het verzoek richtte, twee torpedobooten fe zijner beschikking te stellen voor het overbrengen van bevelen. Het Italiaansch gezantschap tot hetwelk van verzoek het eerst gericht werd, was weinig geneigd het in te willigen. Reeds te 11 uur voeren twee Oostenrijksche torpedo- booten weg. De eene bracht een Albaneesch officier naar Walona met het bevel voor de daar aanwezige hoofdmacht der Albaneesche gendar merie om over land land'naar Duraz- zo op te rukken. De andere offii- cier naar Medoea nabij Allessie waar de Mirdieten zich verzameld hadden Naar de plannen van overste Thom son zouden, zooals bekend, de op standelingen van vier zijden worden aangeval'en. Een dezer aanvalsbewe- gingen zou zijn den opmarsch der Mirdieten van Alessio naar Krajo. Majoor Kroon, te Skoetari, had van Thomson het bevel gekregen dezen opmarsch te leiden. Toen majoor Kroon met dit bevel naar den Engel- schen overste Philipps, den comman dant van het internationale detache ment te Skoetari, ging, weigerde deze vorlof te geven tot dezen opmarsch. Toen majoor Kroon dit aan overste Thomson mededeelde, kreeg hij ten antwoord om zonder op Phillipps weigering acht te slaan, den opmarsch te beginnen. Majoor Kroon begaf zich daarop naar Alessio, en wilde oogenbllkkelijk vertrekken. Hij had echter nog niet voldoende proviand voor zijn 1000 Mirdieten. Alleen aan deze omstandigheid moet het v/orden toegeschreven dat majoor Kroon en zijn manschappen nog te Medea waren toen de Oosten rijksche torpedoboot met het bevel van den vorst te Medoea aankwam. Spoedig daarop kwam een Oosten- rijksch stoomschip', hetwelk de Mir dieten aan boord nam. Zoo geschiedde het dat de Mirdieten Maandag te Durazzo onder bevel van majoor Kroon en begeleid door twee bis schoppen, aankwamen. De ltaliaansche bladen gaan vooit met in een zeer zoetsappigen toon zich over den Mbret uit te laten. Zij spreken daarbij de hoop en het vertrouwen uit, dat het voorbeeld door den vorst gegeven, electriseerend -op zijn, hem getrouw gebleven, on derdanen mogen werken. De „Vitta" spreekt den wensch uit, dat het aan zien van den Vorst zeer zal stijgen, het is dwaasheid, schrijft het blad te beweren, dat Italië tegenover de con- soliedatie van vorstendom vijandig zou staan. Het program van Italië is het meest loyale, dat men zich denken kan en mist elk eigenbelang. Het eenige doel van Italië is de rust in Albanië te verzekeren, die immers de veiligste bescherming biedt voor de ltaliaansche belangen aan de Adriatische Zee. De Turijnsche Ham- pa laat zich zelfs een uitvoerig bericht uit Durazzo seinen over den moed en het beleid van den Vorst, waarin slechts de rijm der woorden ontbreekt, om het tot een heldenzang te maken. Vorst Wilhelm heeft zich, verzekert de Stampa, geer. oogenblik uit de vuurlinie begeven; en hij zal zich niet inschepen ook, zelfs niet wan neer alle ltaliaansche en Oostenrijk sche matrozen bij de voor het paleis opgerichte verschansingen zouden ko men te vallen veel liever wil de Vorst op de treden van het paleis onder het roode vaandel met den zwarten adelaar den laatsten adem uitblazen 1 Wat een woordenkraam, te meer opvallend nadat thans duidelijk blijkt, hoe Thomson en Fabius zeer goed wisten wat zij deden, door de Itali anen Muricchio en Chinigo in hech tenis te doen nemen, wijl zij met de opstandelingen buiten Durazzo voort durend lichtseinen wisselen. Immers, voigens een vertraagd tele gram uit Durazzo, is Donderdagochtend de zich onder de gewonden opstande lingen bevindende Sjeih Hamdi Rubie- ka door de internationale commissie in verhoor genomennij verklaarde, dat de opstandelingen daarom opMaandag in de vroegte tot den aanval op Duraz zo overgegaan zijn, omdat zij in den loop van den nacht doorlichtseinen uit de stad gewaarschuwd waren. BALKAN-STATEN. Het blad „Pa- fris" te Athene, meldt dat Griekenland de laatste toebereidselen maakt voor den oorlog met Turkije. Intusschen is de Grieksche gezant Panas, te Kon- stantinopel, nog niet teruggeroepen. Kunnen de mogendheden den oorlog niet voorkomen, dan zal er, daar Griekenland en Turkije te land niet meer aan elkaar grenzen, alleen sprake kunnen zijn van een zee-oorlog. Op de Engelsche werven maakt men haastig de twee nieuwe Turksche dreadnoughts gereed. Maar het zal nog wel twee maanden duren, vóór zij gevechtsklaar zijn. De Russische gezant te Konstantino- pel tracht de heropening van de Grieksche scholen te verkrijgen. Het partriarchaat stelt als voorwaarde, dat de emigranten kunnen terugkeeren in hun huizen, die grootendeels reeds door Mohammedanen in bezit geno men zijn. Tevens moeten de Grieken schadeloos gesteld worden voor de geleden schade, terwijl een einde dient gemaakt te worden aan den boycot en de vervolgingen der Grie ken. Ten slotte eischt het patriarchaat de instelling van een internationale commissie, om te maken dat het ge beurde zich zal herhalen. Bij Brussa (Klein-Azië) zijn twee Mohammedanen door Grieken gedood. Een bende, 60 Grieken sterk, landde in de buurt ean Smyrna. Na met een kleine afdeeling gendarmerie slaags geweest te zijn, scheepte de bende zich weder in, een aantal Grieksche families met zich medene mend. De Turksche gouverneur van Phokia is afgezet. RUSLAND. Naar de „B. Z. am Mit- tag" uit Petersburg verneemt, is op de keizerlijke familie van Rusland, terwijl zij zich op de terugreis uit Roemenië bevond, een mislukte aan slag gepleegd. Korten tijd nadat de keizerlijke familie mei gevolg in twee speciale treinen van het station Ki- schinew vertrokken was, liet hetzelfde station een posttrein veitrekken. In de nabijheid van het station Esoetno had een ontploffing plaats. De loco motief van den posttrein werd omver geworpen en de wagens ontspoor den. Een aantal passagiers werd zwaar gewond. Er bestaat geen twij fel of de -aanslag was gericht tegen den trein, waarin de tsaar zich be vond, maar tengevolge van onjuiste berichten zou de ontploffing fe laat plaats gehad hebben. Er is onmiddel lijk een onderzoek ingesteldhet re sultaat wordt echter geheim gehouden. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 19 Juni 1914. Geen aanvoer van boter en eieren Hoogwater te Vlissingen, Juni v.m. n.m. Zaterdag 20 11.20 11.34 Zondag 21 12 12.06 Maandag 22 12.21 12 46 Dinsdag 23 12.57 1.22 Woensdag 24 1.38 1.59 Donderdag 25 2.21 2,38 Vrijdag 26 2.59 317 Een slechte spijsvertering is oorzaak van slaperigheid en zwaarheid na den. maaltijd, van hoofdpijnen, van gevoel van brand, van walgingen en van hartkloppingen. Een slechte spijsver tering verstoort den eetlust, maakt de maaltijden onaangenaam, drukt de hersenen neer, maakt den arbeid moei lijker en bedeift alle genoegens. De uitwerking der Pink Pillen tegen de maagziekten is snel en zeker. Zij bewerken merkwaardige uitslagen,zelfs in gevallen waarin de ziekte weerstand heeft geboden aan alle behandelingen. De genezing, eenmaal verkregen, is blijvend. De Pink Pillen danken aan hare krachtige werking op het bloed en op de zenuwen, 'dat zij onover troffen zijn tegen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, onregelma tigheden der vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doo- zen, bij het Hoofd Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, te Amster dam. Voor Vlissingen en omstreken bij de firma S. A. Luitwieler, Nieuw- straatA. C. Beniest, Lepelstraatte Middelburg bij joh. de Roos, Vlas- markt K. 157, en in alle goede apo theken en drogisterijen. W „De VLISSINGSCHE COCFRANT", welke dagelijks verschijnt en slechts 10 cent per week kost of ongeveer cent per nummer, biedt gratis zeer gunstige verzekerings-voor- waarden aan. Men vergelijke deze voorwaar den, welke aan het hoofd van ons blad worden vermeld met die van andere bladen, dan valt het gunstig verschil te beter in het oog. Voor ongelukken met doode- lijken afloop keert de „Vlissing- sche Courant" uit een bedrag van f Wie zich thans op de „Vlissing- sche Courant" abonneert ontvangt de tot 1 Juli verschijnende num mers GRATIS. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 772.4 fe Horta. Laagste barometerstand 753.2 te Vestmanoer. Verwachiing tot den avond van 20 Juni. Zwakke veranderlijke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Droog weer, be houdens geringe onweerskans. leis warmer. Nog treurende over het ver- i lies van onze Zuster, werd heden Ivan ons genomen onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante Mej. D1NA JOHANNA HENDRIKSE, in den ouderdom van 63 jaar. Namens de Familie, C. HENDRIKSE. Vlissingen, 18 Juni 1914. (Hendrikstraat 36.) Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. PALINGSTRAAT. De NIEUWE CURSUS vangt aan op 19 AUGUSTUS e. k. Voor AANGIFTE van LEERLINGEN vervoege men zich bij de Commissie uit het Bestuur, die zitting houdt in het Schoolgebouw Paling straat op MAANDAG 22 en 29 JUNI, van 89.30 n.m. Het Bestuur. - C. L. VOORHOEVE, Voorzitter, C. DOMMISSE Jz., Secretaris.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3