Liefde Bi Strijd, ED1N6EN IT. 300.-, DINSDAG 16 JUNI 33e Jaargang 1914' IMAN. BLEE&ER1J KM" IVRAGEN 'EE ililgni: Firma F. OF KIM Ir., Kleine Marlt 5t, Vingen. lelelocn Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De Bookmakers. FEUILLETON N©. 13^ J Portwijn ad ia Advocaat Heerlijke Iper liter-pot. Rossi (Origi- laliteit, aan pd, TRAAT 8. 'ieh. aan het ons bureau, e geldelijke verlies van duim verlies van |jsvinger verlies van deren vinger n de ver- oekomen op li: 3t contract |beroep, on- plotselinge In den dood itueel onge- olge heeft." |d abon= courant De Zoora foom. ifien. orden op aan- rekt bij onder- ?OS Co. ®.^5, iedere |Zonder rabat, wordt twee- en een aanko- jen. Zich te ver- ;chen 7—8 uuf adhuisstraat 67 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unïe 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener ff\ff\ftff|gulden bij levens- Ff ffï gulden bij dood gulden bij verliest PffJJgulden bij verlies gulden bij verlies flljrfgulden bij verlies polis, zijn" GRATIS verze- 311111H lange ongeschikt- door ^Hij van een hand, |*^B| van liBHl vaneen 3*% van eiken kerd tegen dhgelukken voor: UvUU heid tot werken ff (ffU een ongeluk IIUU voet of oog JlXffv een duim wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram: De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam In de groote zaal van den heer Bu- ning had gisterenavond een verga dering plaats ter bespreking van de maatregelen, die zouden kunnen ge nomen worden om het mogelijk te maken, dat de bookmakers wederom hun bedrijf kunnen uitoefenen. De vergadering werd voorgezeten door den heer W. L. Winkelman, die deze opende met de bedoeling uiteen te zetten, welke is om een request te zenden aan den minister van justitie, waarin verzocht wordt een wijziging in de wet te brengen, waardoor de bookmakers zich hier weder kunnen vestigen. Hierna gaf hij het woord aan den heer J. G. van Niftrik, lid van Ged. Staten. De heer van Niftrik, herinnerde aan de vestiging der bookmakers alhier, toen zij uit Frankrijk verdreven waren, en hoe zij voordeel brachten in stad en landterwijl geen kwade invloed kon worden geconstateerd. Dat er oneerlijke menschen op de kantoren waren, is waar, doch die zijn er ook op effectenkantoren, op notariskan toren enz. Toen kwam in 1911 de heer Van Vuuren met zijn voorstel om de bookmakers bij de zedenwetten te verbieden. Spreker ontmoette een paar weken geleden enkele leden der Tweede Kamer, die hem verzekerden niet te hebben begrepen, wat het gevolg zou zijn voor Vlissingen en andere Zeeuw- sche steden. Dat is een der aanlei dingen tot deze vergadering. Spreker ging verder na, hoe groot het verlies voor Vlissingen is ge weest. Slapte in de bouwvakken, ophouden van den verkoop van bouwgrond enz. De heer Van Niftrik betreurt het, dat geen der Kamerleden in 1911 is opgekomen tegen de bepaling dat er niet op gewezen is dat de bookmakers niet meer kwaad doen, dan het Rijk met de Staatsloterij en dat wij genoeg hebben te doen met de verzorging van de zedelijkheid in eigen land, en ons niet hebben te be moeien met die in Engeland. Spreker wijst er op, dat men nu een nieuwe regeering heeft en er tijd is om de leden der Tweede Kamer in te lichten. Er is dus alle reden om nu te trachten wijzigingen in de wet te krijgen. De heer Van Niftrik las daarop het door het comité opgesteld adres aan den minister van justiie voor, dat als volgt luidt: Geven eerbiedig te kennen Ondergeteekenden, alle inwoners der gemeente Vlissingen dat de Nederlandsche wetgever in 1911 strafbepalingen heeft gemaakt Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 2) O(Nadruk verboden.) En steeds heviger rukte de wind aan hun kleeren en sloeg hun de scherpe ijsnaalden in het gloeiende gelaat. De schemering was reeds vervangen door het vale schijnsel, dat alleen den schitterend witten bodem zicht baar deed blijven. Angela voelde, dat de gang van haar vader sleepend werd. De slagen van het noodlot, die hem hadden getroffen, hadden hem vrij wat verzwakt, ofschoon hij dat zelf niet wilde weten. Houd moed. Nog eenige oogen- bükken en we hebben het ergste ach- tei den rug. Hij vergiste zich echter, ze hadden nauwelijks een derde deel van den weg afgelegd en met een kloppend hart zag Angela, dat bij een bocht in den weg voor hen de sneeuw zoo hoog was opgewaaid dat het de vraag tot bestrijding der zedeloosheid waar onder ook, blijkens de in art. 254 bis Wetboek van Strafrecht opgenomen strafbepaling, het bedrijf, onderneming van of gelegenheid tot hazardspel werd verstaan; dat onder hazardspel volgens het zelfde artikel werden begrepen alle kansovereenkomsten over den uitslag van wedstrijden of verdere spelen, welke niet tusschen hen, die daaraan deelnemen zijn gesloten, en daarmede werd getroffen het z.g.n. bookma- kersbedrijf, 't welk hier te lande, spe ciaal in de Zeeuwsche steden Mid delburg, Vlissingen en Goes, reeds jaren werd uitgeoefend dat dit tot gevolg heeft gehad, dat in die steden en daaronder bizonder- lijk de stad van adressanten, eens klaps een groot aantal kantoren wer den gesloten, de talrijke daarop werk zame ingezetenen hun bestaan verloren zeer vele buitenlanders, die reeds jaren achtereen het bookmakersbe- drijf hier ter stede uitoefenden, en tot de meest voordeelige bewoners der stad behoorden, deze plaats ver lieten, zoodat vele huizen leeg kwa men te staan, de waarde van huizen en bouwgrond sterk achteruit liep, in vele gezinnen armoede ontstond, de handel en winkelnering onnoemelijk schade leed, de belastingen, waarin de bookmakers en hun staf zoo'n aanmerkelijk deel bijdroegen, voor de ingezetenen belangrijk moesten wor den opgevoerd, en voornamelijk de .middenstand geweldig werd verzwakt dat bij het voorstel der wet van 20 Mei 1911 (Stbl. No 130) te laat werd ingezien, dat het toen voorgestelde art. 11 van het ontwerp (art. 254 bis Wetboek van Strafrecht) ook het be staan der bookmakers bedreigde; dat, naar adressanten bescheidenlijk meenen, ook niet kon worden ver wacht, dat dit voor ons land vrij on schuldig bedrijf, 'twelk reeds jaren hier werd uitgeoefend, zonder dat ooit publiek, zelfs niet op andere wijze, daartegen werd geageerd, trouwens daarvoor ook niet de minste aanlei ding bestond, tegelijk met het befaam de hazardspel der speelholen, waar tegen de Rijkswetgever terecht strenge bepalingen bsdoelde te ma ken, omdat daarbij, met het oog op de gevaarlijke verleiding tot hooge inzetten, de felle aanwakkering van spel hartstocht, de verderfelijkheid van de omgeving der speelgelegenheden, de publieke moraliteit in hooge mate was gemoeid, eensklaps zou worden bestempeld tot een zoo voor de zeden gevaarlp bïdrijf, dat de uit oefening daarvan een door zware ge vangenisstraf bedreigd misdrijf zou opleveren dat men, wakker geschud door een verklaring van den toenmaligen mi nister van justitie in de Tweede Ka- was, of ze er door zouden kunnen komen. Wat te doen Weer stond ze stil en luisterde, of ze in 't gehuil van den storm ook iets kon onderscheiden. Was het niet, of daar ginds in de duisternis een licht flikkerde Daar kwam uit de dwarrelende sneeuwvlokken een don kere massa te voorschijn, die legen den witten weg afstak. Men hoorde snuiven en stampen het was een vigelante, die naar Elmsbeck moest. Daar komt een rijtuig; ik zal hulp voor ons vragen. En zonder het antwoord van haar vader af te waclilen, deed Angela een paar schreden vooruit en riep den koetsier van de équipage toe, dat hij zou stilhouden. De koetsier, die in zijn berenpeis op den bok weinig last van het ruwe weer had, gehoorzaamde eenigszins aarzelend. Klop maar tegen het portier venster, juffrouw, meneer zit in den wagen Nog had hij niet uitgesproken, toen het portier van binnen werd geopend en een donkerblonde, jeugdige man zichtbaar werd, die vroeg, waarom men stilhield. mer gegeven naar aanleiding eener vraag van het Kamerlid Roodhuijzen, ook te Vlissingen is opgestaan, en met requesten aan Tweede Kamer, aan den minister van justitie, en na dien nog aan de Eerste Kamer, heeft aangedrongen op wijziging der wet, daarbij uiteenzettende de volstrekte ongegrondheid om het bookmakers- bedrijf zoo absoluut hier te lande on mogelijk te maken, alsmede de reus achtige finantieele en economische nadeelen, welke voor Vlissingen in 't bizonder dreigden te ontstaan door de opheffing van dat bedrijf; dat evenwel, hoe sterke aktie ook dezerzijds werd gevoerd, en met welke klem van redenen ook werd aange drongen op afwending van wat terecht werd gezien als een dreigende ramp voor deze stad, een en ander niet heeft mogen baten; dat adressanten evenwel van oor deel zijn, dat deze aktie om de op gegeven redenen te laat is gevoerd, vermits reeds in de zitting van 3 Maart 1911 het gewraakte artikel in stem ming is gekomen en aangenomen, en men hieruit eerst nadat de slag was gevallen, tot den wetgever heeft ge roepen dat adressanten onderstellen dat, indien men tijdig zich rekenschap had gegeven èn van de blijkens jarenlange ervaring hier aan slechte practijken gespeende uitoefening van het bedrijf der bookmakers, waaraan nimmer aanstoot werd genomen, niet alleen omdat uitsluitend werd deelgenomen door buitenlanders, maar ook, omdat geen speelhuizen bestonden, de in zetten zoo gering waren, dat in de deelneming nimmer reden tot bezorgd heid over aanwakkering van speel- hartstochten kon worden gevonden, de eerlijke uitoefening van het bedrijf door de werking van 't eigen belang gewaarborgd werd, maai bovendien ook anders de macht der politie tegen over buitenlanders daadwerkelijk ex cessen kon tegengaan èn van de enorme finantiëele en economische nadeelen, welke een verbod van een bookmakers-onderneming voor de Zeeuwsche steden zou teweegbrengen, men zich had gewacht tegelijk met de beruchte hazardspelondernemingen, welke hier te lande werkelijk tot groote zedeloosheid prikkelden, het bookmakersbedrijf te laten doorgaan onder de qualificatie van artikel 254 bis Wetboek van Strafrecht; dat adressanten, die nu reeds drie jaren, dit is sedert de inwerkingtre ding der bedoelde wet, de nadeelen voor da stad hunner inwoning van de verdrijving der bookmakerskantoren hebben kunnen waarnemen, en er op wijzen mogen, dat de destijds dezer zijds in donkere kleuren gegeven schildering der nadeeiige gevolgen dier uitdrijving, zeker niet overdreven Meneer, wendde Angela zich tot hem, zou u misschien de buiten gewone goedheid willen hebben met ons een eind terug, naar Linden, te willen rijden? Wij werden door den sneeuwstorm overrompeld en kunnen niet verder. Wel zeker, wel zeker, antwoord de een welluidende stem beleefd, stap als 't u belieft in zou ik mogen weten, met wie ik de eer heb Mijn vader, die daar staat te wachten is de kapitein van Geerts en ik ben zijn jongste dochter, voegde ze er naïef bijik zal hem halen vader is blind. Als Angela niét zoo volkomen door haar aangelegenheid in beslag geno men ware geweest, dan zou het haar niet ontgaan zijn, dat de jonge man plotseling bleek werd en tegelijk een trek van ontsteltenis zich op zijn interessant, met een sierlijk donker kneveltje getooide gezicht vertoonde. Kapitein van Geerts herhaalde hij onwillekeurig terwijl hij uitstapte en met een mengeling van belangstel ling en verlegenheid het jonge meisje en den deftigen heer ontving, die thans in den lichtkring der rijtuiglan- kan worden genoemd, zich door de geleden geweldige verliezen, welke blijkens de ervaring steeds blijven nawerken, en aldus om de groote belangen er mede gemoeid, gedrongen gevoelen, Jwe Excellentie, a's het meest doeltreffend adres in deze, fe bezoeken met hun klacht en grieve, dat aan hen ter onzaliger ure zijn ontnomen de bookmakerskantoren, die de zoo noodige inkomsten gaf in de gemeentekas, die aan honderden per sonen een bestaan verschaften, die handel en nering, vooral het winkel bedrijf, deden bloeien, die voor aller lei liefdadige doeleinden op onbe krompen wijze bijdroegen, die in 't korf welvaart aan en in de gemeente bi achten dat zij niet zouden opkomen, in dien zij niet, van zeer nabij bekend met de practijken der bookmakers, door jarenlange ervaring, ge tuigenis konden geven van de richtige uitoefening van het bedrijf door de fe dezer stede bestaan heb bende ondernemingen, indien zij niet overtuigd waren.dat de gelegenheden tot kansovereenkomsten over den uit slag van wedstrijden beslist geen aanstoot gaven en dan ook nimmer als zedeloos zijn gebrandmerkt, door wie met de werking van die book makerskantoren van nabij op de hoog te was dat indertijd colleges, personen van allen rang en stand, van elke politieke richting, zelfs veie hoofdpersonen in maatschappelijke positie, die toch niet en zeker niet publiek, willen opkomen ter bescherming van zedeloosheid, zich hebben opgemaakt, zooals blijkt uit de destijdts aan de Kamer der Staten Generaal gezonden verzoek schriften, ter bescherming en voor 't behoud der bookmakers, en o.a. ook het Gemeentebestuur van Mid delburg, bij missive dd. 7 Maart 1911 (toen het art. 254 bis helaas reeds door de Tweede Kamer wis aangenomen) aan den minister van justitie er op heeft gewezen sedert tal van jaren in de gelegenheid te zijn geweest van nabij de talrijke daar wonende bookmakers in gedragingen en levenswijze gade te slaan en ge acht te kunnen worden in de eerste plaats op de hoogte te zijn of hun verolijf voor de omgeving en ons land verderfelijk is of niet, en niet anders te kunnen verklaren, dan dat zij tot de rustigste burgers der stad behooren, op fafsoenlijke wijze leven en ten slotte als het oor deel van hun bestuur te kennen ge ven, dat zij de aanneming der be doelde wet, zoo daarmede de uitoe fening van hef bookmakersbedrijf blijft bedreigd, als een ramp voor hun Gemeente beschouwen dat adressanten het voor hun doel van groot belang achten er op te wij- tarens tiaden. Welk een samenloopais deze twee eens wisten. (J wilt zoo goed zijns ons naar huis te laten brengen het laatste huis achter Lindenontvang bij voor baat mijn hartelijken dank, meneer Wilde Kapitein, Rober Wilde, zei baron Leo von Warneck, nog altijd ontsteld en verlegen, op eerbiedigen toon; het is mij buitengewoon aange naam u dezen kleinen dienst te kun nen bewijzen. Hij gaf den koetsier de noodige aanwijzingen, volgde de anderen in het rijtuig en trok het portier dicht, terwijl de fiere Trakehners aanzetten en het lichte rijtuig snel voortreed. Eenige minuten achtereen was het in het rijtuig bijna doodstil. De kapi tein liet het vermoeide lichaam tegen de zachte kussens rusten. Angela's groote kinderoogen sloegen tersluiks de innemende verschijning van den voornamen heer gade, met welken een gril van het lot haar zoo plotse ling in de kleine ruimte van een rijtuig had samengebracht, en baron Leo von Warneck zocht een'tijdlang tevergeefs naar geschikte woorden om net zwij zen, dat zelfs bij afkeuring van spel in 't algemeen, de wering der book makers nog niet met een beroep op strijd tegen de zedenloosheid bier te lande kan gerechtvaardigd worden, al was 't alleen om deze reden, dat voor onzen volksaard in 't geheel geen gevaar te duchten is, nu door de achter ons liggende tijd van vrijheid is gebleken, dat door de talrijke book makers hier nimmer met Nederlanders zaken werden gedaan, en het terrein hunner werkzaamheid zoo goed als uitsluitend zich tot Brittanje be paalde dat daarom de meening nog niet mag postvatten, alsof dan toch ze deloos spel in Engeland via Neder land wordt gespeeld, dewijl deze mee ning zou getuigen van onbekendheid met wat in Engeland is gereglemen teerd en wat de bookmakers noopt hun bedrijf elders uit te oefenen, een onbekendheid welke tot heel onjuiste opvattingen, ook bij den toenmaligen minister van justitie, heeft geleid, en dan ook helaas niet weinig heeft bijgedragen tot de opneming der z.g.n. bookmakerij onder het misdrijf van art. 254 bis Wetboek van Strafrecht dat immersin Engeland zelve het bookmaken gansch niet verboden is, en men dan ook bij iedere wedren een legio bookmakers kan aantreffen die zelfs luide hun uitbetalingen op diverse paarden uitroepen dat men daar ook overigens op crediet kan wedden en inschrijvingen doen op den uitslag van wedstrijden zooveel men wil, maar dat men on der een oude wet op het dobbelen heeft doen vallen de z.g.n. straatboo- ker, die om comptant geld gelegen heid geeft tot wedden, eenvoudig, om dat dit laatste tot excessen aanleiding gaf, doordat men zich, b. v. bij het uitgaan van fabrieken, op straat plaat ste, om deelnemers te verkrijgen en zoo het arbeidsvolk opzocht, exces- cen, die alleen in Engeland, waar de volksaard zoo tot kansovereenkomsten is geneigd, mogelijk zijn; dat evenwel, indien het bedrijf in een ander land wordt uitgeoefend, deze buitensporigheden voor het En- gelsche volk gevaarlijk, niet mogelijk zijn, en hierdoor alle reden is ont nomen, om aan de in Nederland ge vestigde bookmakerskantoren, die hier nimmer aanstoot gaven, op grond van zedeloos spel, bestaansrecht te ontzeggen, daar ze zelfs zoo werkende in Engeland geen zedeloosheid be drijven, getuige de talrijke aankon digingen in Engelsche sportbladen; dat ook de geringheid van het be drag der inzittingen vanzeive er toe beweegt om alle gevaar voor bederf van vreemdelingen, stel dat dit ge vaar bestond, en dat onze wetgever, nog meer dan de Engelsche wetgever zelve, er toe geroepen was de zede gen te verbreken. Dat was alzoo de vader, en dat de zusier van den student Erich van Geerts, die veertien dagen geleden in een duel was gevallen. De couranten melding gemaakt van de tragische gebeurtenis en der droevige bijzon derheden waren overal bekend ge worden. Hij zag den blinden soldaat, op wiens somber gezicht het verdriet zijn onuitwischbare lijnen had gegrift, en de droefheid van het jonge meisje, op welks lief gelaat smart en schuch terheid zich vermengde hij zag haar roerende bezorgdheid voor het welzijn van den hulpeloozen man en zijn medelijden werd voortdurend grooter, Robert Wilde, aldus verbrak Knut van Geerts eindelijk het pijnlijke stilzwijgenhet is me, of ik dien naam reeds vaker gehoord hek, in elk geval uit de courant. Herinner jij je het niet, Angela? Angela bloosde hevig en ontweek verlegen den nieuwsgierigen, blik dien de baron op haar richtte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1