mm Liefde en Strijd. MAANDAG NVRAGEN 13 JUNI No. 13S 32e Jaargang 1914< teisje frouw chf- >ediende, TER onjen EU JanJers bozen Kwast DOIS. e Tram EYeMiensi. UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON 0.2B, iedere Zonder rabat, wordt twee een net houding, goed de omgaan. Fr. lissingsche Ct." edenzaak alhier, motto „Winkel- :er Courant. Sroodbakkerij enigrng^DE fe Vlissingen een jaar. Aanvang- ek. reven sollicitatie nen op Donder- nds tusschen 7 V, kantoor, Nieu- BESTUUR. en een aanko- den. Zich te ver- schen 7—8 uur Badhuisstraat 67. A. PIERENS, Broodbakkerij Bureau „Viiss. !ch. Een deel rijf deelen water ïieSllddelbDrg kStation. ,45a 6.05bg, 6.40b 9.30,10.05g, 10.40, 2.10, I2.30g, 12.50, 2.30, 2.50, 3.10g, 4.50, 5.10, 5.S0, 7.10, 7.S0, 7.50, 9,40,10.15,10.50, rkt): 5.10a, 5.15a, 8.20, 8.55, 9.30g, ■50g, 12.10, 12.30, .2.10. 2.S0g, 2.50, 4.30, 4.50, 5.10g, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50, ar Station6.05a, .0.15,1110, 11.45, 4.25, 5.12, 6.05 10.40, 11.40. illamypark6.25a, 0.50, 11.30, 12.10, J, 4.55, 5.40. 6.40, 11.05, 12.05e. uitend werkmane- leen op werkdagen reiiiee. iet verder dan de a goederen alleen „.20, 6.5, .20, 10.40 - 1.3"* m. 6.,—, 10.— 10. 12.30,1. -, 4.30, 4.50,5.2 40, 8,20. 6.10, J.50, 10.10, N,rs. 1210, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej De abonnés, in't bezit eener ft ftsfl ft gulden bij levens- n I* ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies,! gulden bij verlies! ft ft gulden bij verlies ft P^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M B 8 8 11 H lange ongeschikt- /ft|| door iK 18 1 van een hand, Iftll van IIDII van een M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f uU een ongeluk UUU voet ot oog JLCvU een duim 1UU wijsvinger L4%J anderen vinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt 'gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam 6.30, IC,30, N,ïa. 12 1.Ü, 12.45, 3*, 3.40,4.10,4.40, ,10,7,30,8— 3.30 ,_,8.S ■3 ga art Hofbericht. De Prins vertrekt 20 dezer over Hannover naar Sonnenberg, tot bij woning der vergadering van de Jo- hanniter ridders aldaar. Te Hannover zal Z. K. H. de landbouwtentoon stelling bezoeken. De terugkeer van Z. K. H. is bepaald op 25 dezer, 's morgens. De Prins vertrekt hedenavond naar Strelitz, tot bijwoning van de begra fenis van den groothertog van Mec- Menburg-Strelitz. De Visser en Talma. De „Nederlander" schrijft: Meer ■dan dr. de Visser zeiven is de Kamer, is vooral de christelljk-historische club, met den terugkeer van dr. de Visser in haar midden geluk te wenschen een harer bezieldste redenaars, een harer kundigste mannen, herneemt thans in haren kring zijn plaats. Maar niettemin willen wij thans ook aan dr. de Visser onzen geluk- wensch niet onthouden. Hij heeft den ■weg, die zich nu weder voor hem opent, niet zelf aangelegd of gepla veid; hij heeft ook in dezen de lei dende hand Gods erkend, en is bereid, de taak hem opgelegd, tot Gods eer en 's naasten heil te volbrengen naar de mate zijner kracht. Moge hem daartoe bij voortduring lust en kracht worden geschonken Wij mogen dit zooveel te eer en zooveel te meer wenschen, nu door een opmerkenswaardig samen- ireffen juist op den dag van dr. de Visser's hernieuwd intreden in het actieve staatkundige leven, zijn ambt genoot in de Ned. „Herv. Kerk, de oud-minister Talma, eene beslissing nam, die hem naar het schijnt voorgoed, of in elk geval voor zeer langen tijd, doet terugkeeren tot het predikersambt. Talma's terugtreden uit het staat kundige leven is ongetwijfeld een verlies. Zelfs wie het niet altijd met hem eens kon zijn, waardeert hoo- gelijk de warmte zijner overtuiging, de vurigheid van zijn woord, de de gelijkheid zijner kennis, en de onge looflijke werkkracht, die hij als mi nister heeft betoond. Ongetwijfeld heeft ook de heer Talma, bij de beslissing die hij nu nam, moeilijke oogenblikken doorleefd. Wie weet hoe deze predikant „in de politiek" kwam, beseft, dat het hem moeite heeit gekost los te laten wat hij niet gezocht heeft, maar wat God hem op de hand had gelegd. Onze mannen, Gode zij dank weten de wegen te gaan, die aller harten-Bestuurder hen wijst, af te wachten en aan te nemen, wat God hun geeft. In die onwrikbare zenerheid, Roman van B. RIEDEL-AHRENS. 1) O(Nadruk verboden.) HOOFDSTUK I. Tot 's namiddags was de lucht helder en de natuur kalm, maar toen begon de wolkenbank die zich in Noordoosten had gevormd, snel hoo- ger te trekken, spreidde haar donkere vleugelen over het gansche uitspansel uit en weldra hadden de dwarrelende sneeuwvlokken de eenzame streek aan de kleine bocht van de Oostzee met een dikke sprei overdekt. Daar, waar het plaatsje Elmsbeek ophoudt, ligt, omgeven door een af- gebrokkelden muur, het kerkhof van het gehuchtde sneeuw viel neer op de graven er, de kruisen, welke daar zonder eenige verdere versiering wa ren geplaatst en meer en meer on zichtbaar werden door de beginnende schemering en de dichter neervallende vlokken. een levensstaf waarvan niemand de kracht kent die eigen zwakheid nooit ervoer, gaan ze beiden thans een afzonderlijken weg: Talma naar het stille Bennebroek, om daar het Woord Gods te verkondigen en herder te zijn eener klPine schare, de Visser naar het Binnenhof, om daar opnieuw, wat men ook lasteren moge, te getui gen van de kracht onzer Christelijke belijdenis, ook op het gebied van het staatkundig leven. Een gevoel van weemoed bezielt ons als wij deze woorden schrijven, die een afscheid lijken aan een zoo eminent man als ds. Talma. Maar anderzijds verblijden wij er ons over, dat, nu hij zelf niet meer kan staan voor wat hij in het Parlement heeit verdedigd en tot stand gebracht straks zijn oud-ambtgenoot De Visser met kracht van woord en argument zal kunnen spreken voor onze Chris telijke beginselen in staatkundig en maatschappelijk leven. Evenredige Vertegenwoordiging. Naar aanleiding van het rapport der Staatscommissie voor Evenredige Ver tegenwoordiging merkt het „Huisge zin het volgende opWat ons in de voorstellen der Staatscommissie het meest verheugt is, dat zij geen gehoor heeft gegeven aan het advies, voor de Kamerverkiezin gen heel het land, voor de Statenver kiezingen de provincie als éen district te beschouwen. Een dergelijke centralisatie zou te groote macht, zou alle macht in han den der leiders hebben gelegd, zou geen rekening hebben gehouden met de groote verschillen in inzicht en belangen tusschen de bewoners van verschillende streken des lands, tus schen de bewoners van verschillende deelen eener provincie. Bij de kringen, door de Staats commissie voorgesteld, kunnen de kiezers het veld overzien, blijft de band tusschen kiezers en gekozene behouden en past de nieuwe toe stand zich het best aan den bestaan- den aan. Dit goede, gezonde inzicht heeft bij den arbeid der Staatscommissie op den voorgrond gestaan en tot een resultaat geleid, hetwelk den gemid delden kiezer in staat zal stellen, het geheel te overzien en niet alleen aan de waarde van zijn stem te gelooven, maar die ook tot uitdrukking te zien komen. De„Gelderlander"zegt dat de hoofd lijnen van de voorstellen der Com missie onze warme sympathie heb ben. Met name heeft onze onverdeelde instemming de bedoeling om met be houd van kieskringen, de stemmen op een partij uitgebracht over het geheele land, bij elkaar te voegen, en aldus zoo zuiver mogelijk het be- Bij een pas opgemaakt graf, aan welks hoofdeinde een eenvoudig mar meren kruis geplaatst was, stond een rijzige man in gebogen houding, 't Was het verdriet, dat zijn rug had gekromd. Men kon het dadelijk aan hem zien dat hij vroeger militair was geweest. Zijn los om de breede schou- deis hangende mantel fladderde in den wind, maar het fiere gelaat, waar op de smart versteend scheen, verried door niets, dat de man den invloed van het onaangename weer bespeurde. Met de donkerblauwe oogen vol medelijden en bezorgdheid op hem gericht stond naast hem een meisje met zachte, lieve trekken, het gelaat omlijst door lichtblonde lokken, die in weelderigen overvloed van onder de baret te voorschijn kwamen. Het meisje, dat nog maar pas den kin derschoenen ontwassen scheen, was evenals de man, die den middelbaren leeftijd had bereikt, in diepen rouw. Wij moeten naar huis, vader onze weg is lang en er is een sneeuw storm losgebroken,waagde zij eindelijk te zeggen. De gepensioneerde kapitein Knul van Geerts draaide het hoofd, achter grip Evenredige Vertegenwoordiging tot zijn recht te doen komen. Zij voor wie Evenredige Vertegenwoordiging een rechtsbeginsel is, moeten er zich over verheugen, dat een practische formule is gevonden, die het theore tische begrip zoo nauwkeurig moge lijk nadert. H. M. Pantserschip „Heemskerck". Zaterdagmorgen is van Nieuwediep Hr. Ms. pantserschip vertrokken met bestemming rechtstreeks naar Cu rasao, indien nog noodig, ter ver vanging van Hr. M.'s „Kortenaer" voor Tampico. Aan boord der „Heemskerck" zijn miliciens der lichting 1914, opgekomen voor de gewone 8-maandsche oefeningen en in het laatst der maand Mei geëm- barqueerd. Het is de eerste keer dat zee-miliciens buiten Europa gaan, dit in verband met de nieuwe bepaling der militie-wet dat zeemiliciens in gewone omstandigheden ook buiten Europa kunnen worden gezonden, indien het te verwachten is dat de gebruikelijke oefeningstijd gedurende het buiten-Europeesch verblijf niet wordt overschreden. De oefeningstijd dezer miliciens loopt 1 October af. Personeel Kon. Marine. Het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine Personeel in Den Helder zegt in een adres aan de Tweede Kamer: dat het na kennisneming van het door den minister van marine ingedien de wetsontwerp tot verhooging van de Marinebegrooting voor 1914, bevat tende in de toelichting tevens de maatregelen tot reorganisatie van de aanwerving en opleiding van het marinepersoneel, in de overtuiging is gesterkt, dat dit personeel dringend een wettelijke geregelde rechtspositie noodig heeft; dat toch die positie feitelijk alleen berust op het bij in indienstkoming geteekende contract, terwijl verder het grootste deel van die positie wordt bepaald door ieder oogenblik te wijzigen voorschriften dat ook in het onderhavige wets ontwerp de geheele positie van het thans dienende mindere personeel op losse schroeven wordt gezet dat dit personeel, in dienst gekomen op voorspiegelingen van zekere be vorderingskansen, thans recht heeft, dat die niet worden ongedaan ge maakt redenen, waarom het aan de Kamer verzoekt, alsnog duidelijker dan in het wetsontwerp is geschied, de rech ten der tegenwoordige schepelingen bij de wet te waarborgen en tevens den minister uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk met voorstellen te komen, om de geheele rechtspositie over gebogen, zooals de blinden dat gewoon zijn te doen, naar zijn dochter. Je hebt gelijk, Angela. Laten we dus het graf van onzen Erich, mijn laatsten bioeienden zoon, die door den vreemden man brutaalweg om een vermeend recht werd doodgeschoten, verlaten. Hoor je 't Angela Om niets heeft de ellendeling je broer gedood, en daardoor den avond van mijn toch reeds verdonkerd leven vergiftigd. O, mocht deze kreet van een doodelijk gewond vaderhart bij het graf van den vermoorden veelbelovenden zoon naar Oost en West weerklinken en de echo van verontwaardiging in de ziel van het gansche Duitsche volk wekken. Bevend vleide Angela zich tegen de forsche gestalte van den opgewon den man. Laat ons naar huis gaan, smeekte ze dringender, het weer is slecht voor uw arme oogen. Kom, leg uw arm stevig om mijn schoudersde weg is hobbelig en smal. En troost u, ver volgde ze bedeesd en met bevende stemMaria heeft mij gezegd, dat het de lievelingen van Onzen Vader in den Hemel zijn, dien Hij vroeg tot Zich roept; hun blijft zooveel leed van het marine personeel bij de wet te regelen. Gezondheidscongres. Te Maastricht is het Nederland- sche Congres voor Openbare Gezond heidsregeling bijeen geweest. De voorzitter, mr. A. T. Baron van Lynden, hield de openingsrede, waarin hij o.m. ook aan het bekende adres van de heeren van Houten c. s her innerde. Spreker kon zich niet voor stellen, merkte hij op, hoe men de taak van den geneeskundige zou kun nen toevertrouwen aan iemand, die den bouw en de verrichtingen van het menschelijk lichaam niet bestu deerd heeft. Moet nu worden aangenomen, ver volgde de redenaar, dat de speciale beroepskennis van den medicus in derdaad niet afdoende in de behoefte aan middelen en methoden van ge nezing voorziet Valt hier een leemte aan te vullen in het geneeskundig onderwijs? De geleerden zijn het naar spreker veronderstelde, hierover niet eens, maar de vraag is dan ook meer of in de kennis en de opleiding van den gewonen arts, in dit opzicht iets ontbreekt wat noodig is om het vertrouwen te verwerven onder de verschillende lagen der bevolking. Mogelijk is de veronderstelde absen tie van de noodige kennis van de toepassing van hydre-therapie, heil gymnastiek, massage, orthopaedie die natuurgeneeswijze bij de artsen over dreven. Maar voor zoover de adres santen te dien opzichte juist oor- deelen, zal de voorziening moeten gevonden worden in het meer aandacht schenken aan de zaken bij het wetenschappelijk geneeskundig onderwijs. Wat betreft de andere geneeswijzen, liggende op het gebied der zooge naamde occulte wetenschappen, als magnetisme, somnambulisme, spiritis me en dergelijke, beschouwde spre ker het als een anomalie, bemoeiing met het menschelijk lichaam, van overwegend belang voor welzijn en leven, zonder deskundig toezicht toe te vertrouwen aan hen, die de zinnen verdooven, om onbewust helderder te zienaan hen, bij wie de intuïtie den voorrang heeft boven verstande lijke overwegingen, die zich laten ieiden door een onderstelling van de overheersching der materie door de psychische persoonlijkheid, en die we gens gemis aan wetenschappelijke studie geen begrip kunnen hebben van de mechanische en chemische wegen, waarlangs de psychische per soonlijkheid haar organiseerend ver mogen alleen kan uitoefenen. Het aantal leden van het congres bedraagt 503, waaronder 3 departe menten van algemeen bestuur, 30 ge- bespaard. Onze Erich is nu bij hen eens zien we elkaar daar boven weer en daarom willen we de smart van de kortstondige scheiding moedig dragen. Had een verraderlijke ziekte of een ongeluk hem weggerukt, ik zou het gemakkelijker te boven zijn ge komen, maar op deze manier neerge schoten in een duel, dat om kinder achtige redenen op touw was gezet, dat is het, wat mij verpletterde en mij mijn blindheid doet zegenen, die mij den aanblik van den moordenaar var. mijn zoon bespaart. Ze verlieten het kerkhof om de wandeling langs den met populieren beplanten hoofdweg voort te zetten, welke naar het dorpje Linden leidde, in welks nabijheid het huis van den kapitein lagom haar tegen de steeds sterker wordende wind te beschermen, hulde hij zijn dochter in zijn wijden mantel, terwijl zijn arm haar, die hem altijd veilig geleidde, omvat hield. Nu en dan bleef Angela staan om adem te scheppen. Het is nog ver en wij waden reeds tot de enkels door de sneeuw. Waren we maar in Elmsbeek bij de meentebesturen, 112 gezondheidscom missies en 33 andere vereenigingen. Jaarwedden ambtenaren prov.griffie. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len voor de aanvangsjaarwedde van den griffier met 1 Jan. 1915 f 5000 te doen bedragen, welk salaris door de Staten onder Kon. goedkeuring, naar gelang van dienstjaren en ver diensten allengs verhoogd kan wor den tot f 6000. De ambtenaarstractementen (waar bij tevens wordt voorgesteld het on derscheid tusschen le en 2e klerken af te schaffen) worden aldus voor gedragen :referendaris f 3100—f 4000 hoofdcommies resp. f 2600—f 3000 commies f 2100—f 2500adj. com mies resp. f 1200—f 2000; klerk f 600—f 1100schrijver le kl. f 800— f 1100; schrijver 2e kl. f500—f750. Met verhoogingènvoor de kler ken na 1, 2, 4, 6. 8 jaren dienst tot f 700, f 800, f 900, f 1000 en f 1100 's jaars, ongeacht of zij voor het in werking treden van de wijziging den rang hadden van eerste of tweede klerk; voor de schrijvers le klna 1, 2, 3, 4, 5 en 6 jaar dienst tot f 850, f 930, f 950, f 1000, f 1050 en 1 1100 's jaars; van de schrijvers 2e kl. na 1, 2, 3, 4 en 5 jaar dienst tot f 550, f 600, f 650, f 700 en f 750 's jaars. Een legaat. Bij uiterste wilbeschikking van den heer G. J. C. v. d. Eist van Bles- kensgraaf is aan de gemeente Dor drecht vermaakt een legaat van f 10.000, mits de gemeente daarvoor binnen twee jaren een zweminrich ting voor on- en minvermogenden opricht aan de rivier of in den Bies- bosch. B. en W. adviseeren den Raad dit legaat te aanvaarden. De kosten van den bouw eener gemeentelijke zwem inrichting waarvoor reeds plannen in overweging waren worden be groot op f 18.000. De Arnhemsche politiezaak. Zaterdagmiddag waren de heeren L. M. Hermans en W. Strijland, le den van den gemeenteraad te Arn hem op audiëntie bij den minister van binnenlandsche zaken ter be spreking van politietoestanden al daar. Een uitvoerige memorie werd Z. E. overhandigd en op verzoek van den minister een en ander mondeling toegelicht. De minister beloofde kennis te ne men van de memorie en bijgevoegde stukken en een onderzoek in ie zul len stellen. Bleken de medegedeelde feiten juist te zijn en kwam zulks Z. E. gewenscht voor, dan zou hij Fischers gebleven. Het is niet de gewoonte van Angela om in de tegenwoordigheid van haar strengen, weinig spraakzamen vader te klagen; zij, de jongste dochter, is het licht zijner blinde oogen, zijn zonnestraal, zooals hij haar noemt, zij is voor hem het werktuig, door hetwelk hij 'alles ziet en geniet. Bij Sedan, waar zijn regiment zich bij zonder onderscheidde, heeft een vijan delijke kogel hem van zijn gezichts vermogen beroofd. Het zal wei gaan druk je maar stevig tegen mij aan, ik houd je wel vast. Wat heb je toch Zouden we nu al zoo bouwvallig zijn geworden, dat we dit beetje slechte weer niet meer kunnen trotseeren? Ik dacht, mijn kind, dat er reeds andere stor men over ons hoofd waren gevaren. Zwijgend volgden ze den weg, die alleen nog door de kreunende popu lieren aan weerskanten van de uitge strekte velden was te onderscheiden. Hier was de streek eenzaam nergens stond een huis, waarheen ze konden vluchten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1