r. EB STAU d adres DONDERDAG II «JUNI ge z. enz. crijgbaar SIERT oorwaarden. Ren IE15JE, sode. E5 - No. 135 52e Jaargang UitgaveFin F. VU DE VE1DE lf„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telniten Intarc. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND KERM» EM SCHOOLNIEyWS. SPORT 's jaars. Billijke lelijke aflossing, loruit. De te lee- onder korting anten uitbetaald iiddelburg: JOH J.Mzn. Kromme ooruren: 12.30 op andere uren, iricht.) et verrichten lie mogelijke en aan Hui» n anderszins is bij Timmerman LAND, n gaarne gegeven EUER, ellamypark 21 ur, HUSON, Ruyterstraat Drukkerij. O.S5, iedere - Zonder rabat, wordt twee. een net (aar Breda. Zich vard, Villa „Wil- r tegenwoordige fNS, Betje Wolf- aber eene nette avonds na 8 uur 6.,—, 6.20, 6.S, 0.— 10.20, 10.40 12.30,1. 1.30* 4.30, 4.50, 5.2 D, 8,20. G.10, 6.30, l0, 10.10, 10,30, 1,m. 12.10, 12.45, e, 3.40,4.10,4.40, 0,7,S0, 3—, S.S0 daeSSoi ago uit 1914=. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAA gulden bij levens- n prt gulden bij dood Q gulden bij verliest gulden bij verlies A gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- *"|l I door II E van een hand, I **|l I van II III vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken UU een ongeluk VUU voet of oog AVw een duim JLUU wijsvinger U%J anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Woensdag. ben échec. Minister Treub heeft zijn eerste echec geleden: de bepaling dat niet naleving van bedingen in collectieve arbeidsovereenkomsten gesteld, straf baar zullen zijn, is met 38 tegen 29 stemmen verworpen. En de doorslag is daarbij gegeven door de vrij libe ralen, die bij de behandeling dezer wet telkenmale voor de beste vrien den van den vrijzinnig-democratischen minister waren uitgemaakt. Niettegenstaande de indrukwekken de rede van den minister is het von nis geveld De gansche dag is er aan besteed en wij hebben gezwommen in oceanen van juridische wijsheid. Niemand minder dan de professor in privaat recht de heer Visser van IJzendoorn, is in het geweer gekomen om den minister te bestrijden. En opmerkelijk was dat deze hoogleeraar het minst juridisch van allen was. Hij had ver wacht dat de minister na de rede van den heer Spiekman, die het nut van de bepaling gering, het nadeel niet denkbeeldig achtte, zijn voorstel had ingetrokken. En dan verwachtte de heer Visser van IJzendoorn ook al weinig heil van strafbepalingen. Hoe minder er zijn hoe liever het hem is. Alleen wanneer men er toe gedwongen is ze te stellen en men tevens zeker weet, dat ze nut zullen hebben, moet men er toe overgaan. En de minister wil ze stellen zoolang ze geen schade aanrichten. Nog werd uitvoerig gedebatteerd over de juridische vraag in hoeverre het gewenscht is poenale sanctie te stellen op de naleving van burgerrech terlijke overeenkomsten, een vraagstuk dat wij onze lezers maar liever zullen onthouden. De minister*" houdt voor het goed recht en de noodzakelijkheid van zijn bepaling vast aan deze twee punten: Wanneer collectieve contracten worden afgesloten, maar onmiddellijk daarna ontdoken ofj overtreden, dan zijn ze eer een kwaad dan een nut. Nu is het eigenlijk de taak van de arbeiders-organisatie om toezicht te houden en te waken over de naleving. In het havenbedrijf is de toevoer van arbeiders van buiten zeer groot en dientengevolge is de gelegenheid zeer gemakkelijk en ook zeer verleidelijk, dat de werkgevers buiten de collec tieve contracten om menschen in dienst te nemen tegen minder gun stige condities, den in die contracten zijn bedongen. De arbeiders-organi saties nu zijn in dit bedrijf, ook al tengevolge van dien zelfden toevoer en het dientengevolge ontstane te- groot aan arbeidskrachten, zeer zwak, zoodat van haar geen ruggesteun kan DOOK FLORENCE WARDEN. 78) O(Nadruk verboden) Toen het rijtuig stilhield, bevond Matthew zich in een buurt, die hij niet kende, een buurt van leelijke, nieuwe huizen, in een Noordelijke voorstad. Zij stapten uit en gingen een soort van pad op, naar de portiek van een roodsteenen halve villa, éen der rijen van dezelfde soort van leelijke, pré- tentieuze, gloednieuwe huizen. Matthew was stom van verbazing. Wien zou hij zien Hij wist het niet. De détective, die in burgerkleeding was, klopte aan de deur en een vrouw met fatsoenlijk uiterlijk opende haar zonder eenig teeken van wan trouwen. „Is mijnheer Smith wat beter?" vroeg de détective met medegevoel. „O, Hemel, neen 1 Ik vrees van niet, mr. Jones. Hij is 's nachts zeer rus- uitgaan voor de collectieve contracten. Daarom is het alleszins gewenscht dat de wetgever te hulp komt en den strafrechter met den knuppel in de hand achter het contract zet. Dit is wel niet de gezonde toestand, maar op het oogenblik de meest ge- wenschte. Maar de Kamer dacht er anders over en verwierp de geheele bepaling. Toch is de discussie niet nutteloos geweest, aldus meende de minister omdat, zij het dan thans nog niet, spoedig de noodzakelijkheid er toe zal dwingen dat de strafrechter zich bemoeit met de naleving van de col lectieve contracten. De stemming was rechts tegen links; alleen met dit verschil dat zeven vrij-liberalen naar rechts over liepen. Het echec voor den minister was niet zoo groot al is het verre van aangenaam voor hem. Er heeft weer eens regeling van werkzaamheden plaats gehad. Don derdagavond en Maandagmiddag zal er ook vergaderd worden, terwijl de onderwijswetten nu weer niet, gelijk aanvankelijk besloten was, in de af- deelingen onderzocht zullen worden. Er moet nog heel wat werk worden afgedaan in openbare behandeling, o. a. het wetsontwerp dat tot doei heeft art. 50 der auteurswet te wijzigen. En daarover wachten wel eenige da gen discussie. A. s. Dinsdag gaat de Kamer nu echter in de afdeelingen voor het onderzoek van het nieuwe wetboek van strafvordering. Wanneer dat onderzoek afgeloopen is, wordt de openbare behandeling voortgezet, van die ontwerpen welke nog niet afgehandeld zijn. Het laat zich aan zien, dat dit nog wel het een eh ander zal zijn. Want om te beginnen is het eind der stuwadoorswet nog niet eens in het zicht En gezien de discussies der laatste dagen zal het ook morgen nog niet in het zicht komen Bouw van een linieschip. Door den minister van marine zijn in de commissie benoemd, om prae- advies uit te brengen betreffende de keuze uit een aantal projecten voor den bouw van een linieschip voor de Koninklijke marine, hierbij alleen rekening houdende met de militaire waarde der projecten: kapitein ter zee C. L. Goedhart als lid en voor zitter, kapitein luitenant ter zee F. L. Rambonnet, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, kapitein luitenant ter zee C. Fock, geplaatst in de directie der marine te Hellevoet- sluis, luitenants ter zee le klasse K. F. Siuijs, commandant van Hr. Ms. teloos en zijn arme hoofd heeft nooit rust. Altijd maar aan 't ijlen over ren paarden, mijnheer. Het is een be zoeking, zooals men wel zeggen mag, voor iemand, die zoo verslaafd is aan wedden en wedrennen", sprak zij. Een zwakke, zeer zwakke licht straal begon tot Matthew's brein door te dringen. Renpaarden! Wedden schappen! Hier was dan misschien het begin, de sleutel tot het geheim Maar slechts een begin. Hij volgde den detective naar boven, en naar een slaapkamer aan den voorkant, die hij onmiddellijk binnentrad na aangeklopt te hebben, zonder den bewoner tijd te geven om „Binnente zeggen. De gordijnen waren nog neergelaten, maar Matthew zag een bed en een man er in; meer niet, want de man kroop onder de dekens, zoodra zij binnenkwamen. De detective ging regelrecht naar het bed; met vlugge hand trok hij de dekens weg en zoo kwam er een man voor den dag met zijn rechterarm in gipsverband, verbonden hoofd en het gelaat halsstarrig naar den anderen kant gewend. Medusa, J. A. Bland van den Berg, in commissie te Amsterdam, en L. J. Quant, geplaatst bij, het Koninklijk Instituut voor de marine, als leden. 'Open brief van den heer Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist heeft den volgenden open brief tot de heeren Mr. H. H. Viëtor en Alfred Polak, te Steenwijk, gericht: Op 11 Juni 1913, nu bijna 12 volle maanden geleden, verklaarde ik mij bereid om voor eene commissie de onwaarheid te bewijzen van het mij in zake de burgemeestersbenoeming te Koudekerke ten laste gelegde. Ik heb daarop gewacht en gewacht, om te zien of er ook een leeken van leven kwam. Doch 't bleef alles stil als de dood. Toen heb ik einde lijk gezegdNu is het uit 1 Nu zal ik het oordeel aan de kiezers over laten. Iets waarmee natuurlijk mijn eerste aanbod, dat gij geheel ver waarloosd hadt, verviel. Dit was op 18 Mei 1914. En nu komt ge waarlijk op 30 Mei 1914 zeggen, dat de heer A. F. Stroink wel zou willen. Best mogelijk, maar nu verbiedt mijn manneneer mij om weer terug te krabbelen. Ik heb een commissie gewild. Gij hebt daarop een jaar lang u van den domme gehouden. En nu ik zegnu zullen de kiezers recht doen, nu kruipt gij in uw schulp en wilt weer een commissie. Neen mijne heeiP i, dit za! u thans niet gelukken. Voor mij kon de zaak hiermede uit zijn. Mocht evenwel de heer mr. G. W. Baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, te Assen, die door u als uw zegsman is aan geduid, nog den wensch te kennen geven met mij tot samenstellen van een commissie tot onderzoek te wil len overgaan, dan zal deze mij hier toe volgaarne bereid vinden, mits dan vóór 25 Juni e.k. Anders wordt het weer een op uw treuzelmanier ioo- pen. En daar leen ik mij niet toe. BarbaarsGh Nederland. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich reeds kort nadat de klacht van den heer Jules Romain over zijn bejegening, voornamelijk te Harderwijk, hier te lande on Ier- vonden, was ingekomen, tot den al- gemeenen voorzitter van de Tucht Unie, den heer Edo Bergsma gewend, met het verzoek het mogelijke te doen om een einde te maken aan het schandelijk en reeds tot zoovele klachten aanleiding gevend optreden van de bevolking in sommige onzer steden en dorpen tegen vreemde» lingesr. „Is dat volgens uw meening", vroeg hij, zich tot Matthew wendend, „de man, die u in uw kamers aanviel Matthew kon het niet zeggen. Een zwak instinct het was niets meer, want het was hem nog onmogelijk, het gelaat van den man te zien of ook maar bij benadering te zeggen, hoe hij er uitzag zei hem, zich op een grooten schok voor te bereiden. „Ik weet het niet", stamelde hij. De detective ging naar den anderen kant van het bed en sprak op beve lenden toon „Laat ons uw gezicht zien. U weet, dat u het nu wel doen kunt. Het spel is uit!" Er was een oogenblik van groote spanning voor Matthew, wiens blik gevestigd was op de ineengedoken gedaante, terwijl een gevoel van duizeligheid langzamerhand over hem kwam. Toen bracht de man in bed lang zaam zijn linkerhand naar beneden en keerde zich om, op zijn rug. „Zie, mijnheerzei de detective gebiedend. Matthew boog zich voorover en uitte een scherpen kreet. De Tucht Unie, welke deze zaak reeds ter hand had genomen, zal nu ook aan dezen wensch van den mi nister gevolg geven; echter wacht zij eerst den uitslag af van het onder zoek van de ministers van binnen- landsche zaken en van justitie alvo rens handelend op te treden plannen hiervoor zijn gereed. Inmiddels zijn door de Tucht Unie reeds inlichtingen gevraagd aan den burgemeester van Harderwijk, pere voorzitter van de af deeling der Tucht- Unie aldaar, die echter eveneens het officieele onderzoek wil afwachten. De zaak komt aan de orde op de jaarvergadering der Tucht Unie, welke 20 Juni a.s. te Utrecht gehou den wordt. Hoefijzerverbond. Tot heden kwam bij het hoofdbe stuur van het hoefijzerverbond (pen- ningmeesteresse jonkvrouw J. van de Santheuvel, Corn. Speelmanstraat 21, Den Haag) Dijna 60 duizend gulden in voor het Néderlandsch Kinderher stellingsoord. Voor het hoofdgebouw is ongeveer f80.000 noodig, terwijl het zieken huisje, de lighutten, de meubileering en inrichting ten minste 20 mille zul len vereischen. Nog een aantal sub- comité's in kleinere plaatsen zijn bezig met inzamelen. De week van 1 —8 Augustus is tot een nationale hoetijzerweek gekozen. Het verbond wil trachten in zooveel mogelijk alle gemeenten een straat verkoop te organiseeren van de De- kende keurige 10 cents hoefijzerspeld jes. Het is de bedoeling om, als het geld bijeen is, onmiddellijk met den bouw te beginnen. Curiosum. Onder de geslaagden voor het exa men van meester in de rechten aan de Leidsche Hoogeschoo! komt voor de naam van den heer P. A. F, Blom kapitein van het Oost-Indisch leger, met verlof hier te lande. Het mag wel als een bijzonderheid gelden, dat iemand die het tot kapitein in het leger gebracht heeft, zich opnieuw aan de studie, in geheel andere richting wijdt. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Arnhem ds. G. J. Haselager te Warmond, ds. A. G. G. den Hertog te Alblasserdam en ds. E. Warmolts te Nur.speet. Gisteren is de 80ste verjaardag van ds. H. Pierson, president-directeur der Heldering-gestichten te Zetten, inin- tiemen kring gevierd. Morgen zal dep jubilaris in de Vluchtheuvelkerk de teekening van een kerkraam worden aangeboden, dat naar men hoopt op De man in het bed huiverde, zon derzijn dichtgesloten oogen te openen. Het was Hammond, lord Bensing- ton's vertrouwde dienaar, de man, die alles wist, alles, ook de fami liegeheimen. Ongeschoren, gewond, lam gesla gen, de lange, lenige gespierde han den nog altijd de kenmerken dragend van de worsteling van eenige dagen geleden, het gezicht ingevallen en gerimpeld, lag Hammond daar, zwij gend, zijn dunne lippen stijf opeen geklemd, de cogen wachtende op het ergste. Maar de detective bedekte hem weer met de dekens en zei alleen, op drogen toon „Kunt u hem herkennen, mr. Ben- si ngton Matthew schudde het hoofd. „Hij is de bottelier en dienaar van mijn grootvader. Dit is alles, wat ik kan zeggen." Maar hij keek naar de gespierde handen en begon te begrijpen. Hammond lag stil, zonder eenig woord of teeken. De detective ging Matthew voor, de kamer uit en de deur van een klein 2 Augustus ter gelegenheid van zijn aftreden als directeur der stichting in de kerk zal worden geplaatst. In det raam komt het wapen van Vluchtheu vel te staaneen vrouw, die naar de Bijbelsche voorstelling, de verloren penning zoekt. Tegelijk met de tee kening zal aan ds. Pierson een album worden aangeboden met de namen van hen, die tot dit geschenk hebben bijgedragen. De meisjes der stichting zullen den jubilaris Vrijdag eenige liederen toezingen. Vliegen. Een nieuwe wed vlucht is uitgeschreven voor vliegers voor een ronde door Frankrijk om den Michelin beker. De vliegers zijn verplicht Frankrijk rond te vliegen en neer te dalen in de zestien vol gende steden Parijs, Périonne, Reims St. Didier, Gray, Joigny, Beaune, Vienne, Nimes, Pau, St. André de Cuzac, Romorantin, Angers, Evreux, Calais, Parijs. Elke vlieger moet aan boord van zijn toestel een register hebben, en in elke landingsplaats zul len de officiëele controleurs het re gister stempelen. De vliegers moeten met een snelheid van minstens 30 kilometer per uur vliegen. Het is verboden van vliegmachine of van motor te veranderen. De overwinning komt toe aan den vlieger die voor 1 Januari 1915 den grootsten wegwijzer aflegt in den minsten tijd. Maandagmorgen is de Fransche vlie ger Gilbert reeds vertrokken om dien prijs te betwisten. Ten drie uur 's morgens vloog hij in het vlieg kamp van Villacoublay (Parijs) op per monoplan en sloeg dadelijk de richting in naar Peronne, eerste ver plichte landingsplaats,op 150kilometer afstand, waar hij na een uur en tien minuten vliegen kwam. Hij vertok er dadelijk weer en vloog regelrecht naar Reims, een tweede verplichte landingsplaats, 155 kilometer verder welke hij bereikte ten 5 uur 20 min. Vandaar vloog hij dadelijk doornaar St. Didier, 100 kilometer verder, waar hij ten 6 uur 10 min. gecontroleerd werdvoorts ging hij in volle vlucht naar Gray, nog 150 kilometer verder hier kwam Gilbert aan ten 7 uur 30 min. Hij deed er een voorraad olie en benzine op, at er een stuk brood en vloog dan ten 8 uur 10 min. naar joigny, 180 kilometer, ver der, zesde landingsplaats, welke hij bereikte ten 10 uur. Vandaar ging het verder naar Beanue, waar hij aankwam ten 11 uur 10 min. Ten slotte vloog Gilbert tot Vienne, acht ste verplichte neerdaling, welke hij bereikte ten 12 uur 50 min. Gilbert had reeds 1075 kilometer afgelegd. Om half twee uur vertrok hij er vertrek achter de groote slaapkamer openende, knikte hij een anderen man toe, die, zooals Matthew wel dacht, ook een politie-officier van Scotland Yard was. Toen ging de detective naar bene den, bleef voor de keukendeur staan en vroeg „Mogen wij een oogenblik naar uw voorkamer gaan, mrs. Crowley?" De toestemming werd dadelijk ge geven en Matthew en hij gingen naar de voorkamer, waar Matthew zich dadelijk op een stoel wierp, geheel van streek door zijn ontdekking. De detective glimlachte. „Wel wat verrast, hé, sir zei hij. „Ja, erg. Ik moet dus wel veron derstellen, dat u er niet aan twijfelt, dat hij de man was, die mij in den nacht aanviel „Geen twijfel aan, sir. U schijnt hem aardig toegetakeld te hebben." Matthew zag hem ernstig aan. „Maar de andere aanvallen m moorden De detective boog het hoofd toe stemmend. (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1