mm. «GEL IEIIIE1 :etter ËISJE WOENSDAG ÏO JUNI e=No. 134 52e Jaargang )nde Jeneur, Zoon >lijn. )ckink, jucas Bols, iootz, i Beertje, lellen liCHTEN. 1ANVRA6EN Imende tbode. üitgnvn: Firma F. VU DE VELBE Ir, Klein! Hl SI, Vlissingen. lelslnna Intern. IV Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondagen algemeen erkende Christeliike feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. BINNENLAND 1914= éen adem te noe- it, Rubens en Mes- L, om welk likdoorn i lijn te scharen met alf. Prijs der Gedé- gbaar bij ARMAND aat 13. i&Dilel Teleph. 92. radig tM» O» lessy Co. Martell, Amsterdam TEN laires .e Drukkerij. 0.85, iedere Zonder rabat, ben wordt twee» kerij der Firma F- R. der tegenwoordige KENS, Betje Wolf- jitember eene nette 's avonds na 8 uur een AT 19. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan I —4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener f|flftgulden biJ levens- fj Ff ft gulden bij dood Agulden bij verliesFfrtgulden bij verliest ifflfAgulden bij verlies rt r^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 9 B11 fl 1 i lange ongeschikt- '"|l I door a 9111 van een hand, I *\|1 van Blggl vaneen S van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken t tfU een ongeluk UUU voet of oog 1ÜU een duim JI.UV wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen in de stelling van Den Helder. De Burgemeester van Vlissingen; maakt aan zeevarenden bekend dat van 15 tot 30 Juni a.s. schiet oefeningen zullen gehouden worden. a. van het fort Kijkduinb. van de batterij Kaaphoofdc. van het fort Erfprins. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 9 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. Twee belangrijke kwesties. Op dezen dag zijn twee belangrijke kwesties afgedaaner zit dus een weinig meer schot in de behandeling. In de eerste van deze twee be toonde de minister zich zeer mee gaand. Er was in zijn ontwerp geen bepaling opgenomen omtrent den arbeidsduur; de regeling daarvan was overgelaten aan maatregelen van bestuur. De groote verschillen in de toestanden, die in de verschillende havens heerschen, maken een alge- meene regeling hiervoor zeer moeilijk waarschijnlijk onmogelijk. Door de heeren Spiekman en Van der Voort van Zijp werd echter aangedrongen op het leggen van een maximum in de wetde eerste wenschte een dag- maximum van tien uur, en beiden wilden een week-maximum van zestig uur. Op zichzelf heeft de minister geen principieele bezwaren, maar hij stelde z ch de vraag of de uitvoering practisch mogelijk is èn of een be paling als deze niet zoozeer het bedrijf aan banden zal leggen, dat de haven er onder lijden zal. In deze wet is o.a. de bepaling opgenomen dat binnen vijf jaar tijds in een wet de regeling van de arbeidstijden nader zal worden vastgelegd. Gedurende de jaren dat men de kat uit den boom wil kijken, is het zeer gewenscht een elastische regeling te hebben, die zich bij het bedrijf zal aanpassen. Dit zag de heer Spiekman ook wel in en hij was bereid zijn voorstel wat vager te maken. De gelegenheid om overwerk te mogen verrichten blijft nu open, terwijl in bijzondere geval len, bij de z. g. Iijn-booten de vrijheid blijft bestaan een arbeidstijd van vier en twintig uur met de noodige rustpoozen in te voeren. Feitelijk is het nu hetzelfde wat de minister wil, alleen is gedemonstreerd DOOS FLORENCE WARDEN. 77) O(Nadruk verboden) „Ik dacht, dat ik niet sentimenteel was. Maar nu wel, ik geloof, dat geen meisje het erger kan gevoelen dan ik „Schaam je er je dan over, dat je mij liefhebt Zij wendde zich tot hem met van geluk trillende lippen en een zacht heid in de oogen, die duidelijker spra ken dan woorden. „Ik geloof niet, dat ik me schaam tenminste, niet erg", sprak zij heel nederig. Voor een kort oogenblik waren zij gelukkig, zich volkomen bewust van de sympathie en genegenheid, die zij voor elkaar voelden en slechts al te geneigd, de oogen te sluiten voor de wolk van twijfel en geheimzin nigheid, die hun boven het hoofd hing. Maar zij konden het niet lang ver dat men wenscht aan te sturen op een tien urigen arbeidsdag. Het artikel bezit nu echter voldoende elasticiteit om daar, waar de omstandigheden het medebrengen, zoo ver van dit ideaal af te wijken ais gewenscht is. Ten gunste van het amendement Spiekman, dat door den minister weid overgenomen, trok de heer v. d. Voort v. Zijp het zijne in. Ingewikkelder was de tweede kwes tie. Zooals wij reeds verwachtten heeft de bepaling van den minister, waarbij straf bedreigd wordt tegen den ondernemer, die zich niet houdt aan de bepalingen van het collectief coniract, dat hij zelf afsloot, niet weinig stof opgejaagd. De heeren Rutgers, Lohman en van Nispen waren van oordeel, dit deze zeer gewichtige kwestie rauwelings in het debat geworpen was en een nauwgezette overweging eischte, ja zelfs afdeelingsonderzoek noodig maakte. Een diepzinnig juridisch be toog werd opgezet over de vraag of hier het algemeen belang wel een wettelijke regeling vroeg. Burgerrech telijke contracten moeten burgerrech telijke gevolgen hebben, meende de heer Lohman en de strafrechter dient verre te blijven. 't Is de oude opvatting dat privaat recht en publiek recht streng ge scheiden dienen te blijven, een stel ling, die door den heer Mendels in het ootje werd genomen. De desertie op de haringschepen heett ook ge volgen die het algemeen belang niet raken en toch wordt ze strafrechtelijk behandeld. Reeds bij de behandeling van de bepalingen voor de desertie heeft minister Modderman er op ge wezen, dat het niet de vraag van het belang is, maar het streven om on recht tegen te gaan is de bedoeling. 't Eigenaardige van het geval is toch de minister wees er onder gejuich der Kamer op dat de heer Rutgers die zich zoozeer tegen de bepaling verzette, mede heeft onderteekend een volgend amendement ter zake van den Zondagsarbeid, waarin ook het^col- lectief arbeidscontract wordt aange voerd. Tegenover de nieuwe bepaling stond de heer Spiekman vrij onverschillig. Zooiaug de patroons niet verplicht zijn collectievearbeidsovereenkomsten af te sluiten, heeft een bepaling dat zij alleen maar de contracten hebben na te leven, welke zij zelf sloten, niet veel zin. Een dergelijke bepaling houdt het sluiten van zoodanige con tracten waarschijniijk tegen. Deze be wering werd door den minister ech ter raak beantwoordals men zich niet aan een contract houdt, heeft het contract ook geen waarde. Natuurlijk zal de ontworpen bepa ling niet alle nadeelen ondervangen, maar dat ze absoluut niets zal be- getenen toen miss Bensington kwam, om Matthew mee te nemen naar zijn grootvader, werden zij dadelijk terug geroepen tot het tegenwoordige, en tot de verwikkelingen, die geen einde schenen te nemen. Matthew vond zijn grootvader uit zijn humeur en zwijgende, blijkbaar zeer terneergedrukt door iels, dat nog verzwegen was door de jongere leden der familie, maar hem was medege deeld door de beambten van Scot land Yard, die hem bijna eiken dag bezochten. Lord Bensington was zeer kortaf tegen Matthew, hoorde met gefronsd voorhoofd het nieuws aan, dat hij te vertellen had van het huwelijk van zijn anderen kleinzoon en onisloegMatthew met groote koelheid. De jonge man was al bij de deur, toen hij zich omkeerde, om te zeg gen -. „Dat is waar ook, ik heb u iets anders te vertellen, sir. Ik" ga ook trouwen." „Met wie?" vroeg zijn grootvader zeer kort. „Met Cora." Lord Bensington ontstelde. Maar na eenigeoogenblikkenhad hij voldoende teekenen, dat ontkent hij ten steilig- ligste. Eveneens ontkent hij dat zijn bespreking een nieuwigheidje bevat. Met tal van voorbeelden heeft hij aangetoond, dat de strafrechter zich op het privaat rechtelijke terrein beweegt. Dat de straf alleen wordt bedreigd tegen overtreding door den werkge ver, is ook een gewoon verschijnsel, omdat alleen tegen die overtreding straf wordt bedreigd, welke nadeeli- ge gevolgen heeft. De discussie is nog niet ten einde, er zullen nog wel replieken volgen doch het laat zich wel aanzien, dat de minister dit pleit zal winnen. Het ver wijt dat hij er onverwacht mee is voor den dag gekomen,sloeg hijook af omdat zes weken geleden het amendement- v. d. Voort v. Zijp in zake den Zon dagsarbeid reeds is ingediend en daarin dezelfde aanvechtbare kwestie is aangeroerd, die op dezen middag de heeren Rutgers, Lohman en Van Nispen in het harnas joeg tegen den minister. Oe Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is voornemens in de tweede helit dezer maand eenige dagen bij de Koninklijke familie ten paleize Het Loo door te brengen. Kamerverkiezing Katwijk. Gisterenavond hield dr. J. Th. Vis ser een politieke .ede voor de Chr. Hist. Kie3vereeniging ta Katwijk. De opkomst was zeer talrijk. Voordat spreker met het zakelijke ge leelle van zijn rede begon, wenschte bij een persoonlijk woord ie spreken, eerstens een woord van hulde aan mr. O. J. E. baron van Wassenaar van Katwijk, en tweedens een woord van dank aan de drie rechtsche kies - vereenigingen voor het in hem gestelde vertrouwen. Spreker ontleent zijn uitgangspunt aan het advies van eenige Protestan ten om spreker niet te stemmen, om dat hij zich als Protestantsch theo loog heeft laten candideeren door de coalitie. Spreker zal aanloonen, dat het Protestantsch beginsel hem juist tot deze daad heeft gebracht. Het Protestantsch beginsel is aldus spr. een beginsel van vrijheid en van positieve belijdenis. Welnu, het Protestantsch beginsel van vrijheid is veiliger bij de coalitie dan bij de linkerzijde. Hebben de vrijzinnigen in tegenstelling met Thorbecke en enkele andere voormannen, niet altijd het vrijheidsbeginsel op onderwijs gebied bestreden Nu is er weer een man met ruimen blik aan de regeering, minister Cort van der Lin zelfbeheersching, om dezen laatsten slag voor zijn eigen verwachtingen kalm op te nemen. Hij haalde met voorgewende onverschilligheid de schouders op. „Die Amerikaansche vrouwen," zei hij stijf, „trouwen allen bij voorkeur met jongens." „Vergeet niet, dat zij zelf een meis je is." „Reden te meer," zei lord Bensing ton nog altijd koel, „wel, als zij ver standig was, zou zij een echtgenoot kiezen, die tot jaren van onderscheid gekomen was." Matthew trok zich eerbiedig terug, zonder tegen te spreken. Drie dagen na dit onderhoud zag Matthew op zekeren dag een vreem den man bij zijn bed staan, toen hij 's morgens de oogen opende. Hij schrikte op met een kreet; de herinnering aan die nachtelijke ont moeting met den onbekenden aan valler, dien hij van de trappen had geworpen, lag hem nog versch in 't geheugen. Maar zijn bezoeker sprak en stelde hem gerust. „Schrik niet, mijnheer." den, maar het is de vraag, of links met hem zal meegaan. Het beginsel der vrijheid op soci aal gebied is ook bij de coalitie veili ger dan bij links.Men spreekt links van de dwangverzekering van Talma en de vrijheidsideeën van Treub. Het liberaal kabinet de Meester heeft een verplichte ziekte- en ouderdomsverze- kering ingediend van Duitsch maak sel en ook minister Trtub zal in de inval iditeits- en ziekteverzekering den dwang behouden. Alleen bij de ouderdomsverzekering heeft hij het Engelsch stelsel gevolgd. De tegenstelling tusschen Talma en Treub is dus valsch. Juist de rechtsche partijen hebben in de Ongevallenwet en in de ziekte- en invaliditeitsver zekering het krachtigst geijverd voor het beginsel der vrijheid. Men vreest dat de Roomschen in de coalitie de dwangideeën brengen in het Roornsche België is de vrije verzekering, in het Protestantsche Duitschland de gedwongene. Het Protestantsch beginsel is ook een beginsel van positieve belijdenis. Ook in dat opzicht is het veiliger bij de coalitie dan bij links. Volgens Protestantsch beginsel is de staat Christelijk en niet neutraal, behoort onderwijs en armenzorg aan de kerken, moet de Zondag worden geheiligd, moeten de zedelijkheidsbe ginselen worden gepropageerd, moet het vaderland worden beschouwd als een gave Qods en krachtig worden verdedigd. Is dat Protestantsch begin sel niet veiliger bij de coalitie dan bij de linkerzijde? Spr. wekt zijn hoorders op bij de aanstaande ver kiezing den coalitie-candidaat te steu nen, teneinde het Protestantsch be ginsel van vrijheid en positieve be lijdenis te beschermen tegen den stroom van ongeloof. Een geschenk aan Koningin Alexandrine van Denemarken. Naar wordt gemeld wordt aan Ko ningin Alexandrine van Denemarken door de Kon. Kantwerkschool Ko ningin Sophie, te Sluis, een waaier aangeboden van Zeeuwsche kant, welke op die school vervaardigd werd. De waaier is een prachtstuk. Het geschenk bevindt zich op het oogenblik nog te 'sGravenhage en zal binnen enkele dagen yvorden aangeboden. Vakonderwijs. De nationale vereeniglng voor vrou wenarbeid heeft een uitvoerig adres aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, houdende het ver zoek, in het in voorbereiding zijnde wetsontwerp ter regeling van de rijks subsidies voor het vakonderwijs in Nederland, deze bepaling op te ne men analoog aan de voorwaarde „Van Scotland Yard", zei hij. Maar Matthew voelde zich in 't ge heel niet gerustgesteld. Haastig zijn kamerjapon aantrekkend, volgde hij zijn bezoeker in de kamer ernaast en keek naar het voorwerp, dat optafel lag uitgespreid. Het was een witte wollen bouffante, vuil en uitgerafeldaan éenen hoek ontbrak een klein stukje. De officier nam uit zijn notitieboekje het stuk van den wollen doek, dat op de rrap was gevonden na de worsteling tus schen Matthew en zijn aanvaller eenige nachten geleden. Het paste precies. „Weet u, aan wien die bouffante toebehoort mijnheer vroeg hij. Matthew bekeek haar nauwkeurig. „Zij ziet er uit", zei hij, „als een van mijzelf, een overblijfsel uit de dagen, toen ik nog aan roeien deed." De officier knikte. „Hebt u haar zelf niet gedragen, mijnheer, den avond, dat u aangevallen werd „O, neen. Ik heb haar in jaren niet gebruikt." „Dan, mijnheer, moet zij in het be zit geweest zijn van den man, die u aanviel door de regeering van 1905 gesteld voor de subsidieering der gem. H. B. S. dat geen rijkssubsidie wordt verstrekt aan inrichtingen voor vak onderwijs, die niet op gelijke voor waarden openstaan voor leerlingen van beiderlei kunne, met dien ver stande dat van dezen regel kan wor den afgeweken, indien de regeering wordt duidelijk gemaakt, dat aan eenige bepaalde inrichting toelating hetzij van jongens, hetzij van meisjes beslist onwenschelijk moet worden geacht. Twee eeredoctoraten. Ook zonder ons aan onbescheiden heid schuldig te maken, kunnen we uit goede bron mededeelen, zegt bet „N. v. d. D." dat ter gelegenheid van de feesten der Groningsche Univer siteit twee bekende persoonlijkheden benoemd zullen worden tot doctores honoris causa in de theologie. De een is de eerbiedwaardige dr. H. Pierson, directeur van de Heldrings gestichten te Zettende andere dr. J. W. Gunning, zendings-director te Rotterdam. Omtrent ds. H. Pierson behoeven we thans wel niet in bijzonderheden te treden. Alleen wenschen we in ge dachte te brengen, dat de hooggeachte voorganger op menig gebied, die reeds in 1876 de opvolger is geworden van O. G. Heldring, juist heden lOJuni, den 80 jarigen leeftijd zal bereiken. Het is de dag voor zijn aftreden be paald. Dr. J. W. Gunning is vooral in de kringen der Zending een hooggeachte persoonlijkheid. Als een zoon van wijlen dr. j. W. Gunning, hoogieeraar in de scheikunde te Amsterdam, stu deerde hij aldaar in de godgeleerd heid en werd als predikant Dij de Ned. Herv. Kerk beroepen te Eerbeek. Het is zijn eenige standplaats geweest want daarna heeft hij zich geheel aan het werk der Zending gewijd. Hij was achtereenvolgens secretaris van het Ned. Zendeling Genootschap, daarna in 1896 van de Utrechlsche Zendingsvereeniging, toen zendings- director. Achtereenvolgens werd hij tot gelijke functie benoemd, ook bij het Ned. Zendeling Genootschap, het Sangi en Talaulcomité en nu laatstelijk bij het Rijnsche Zendings- Genootschap te Barmen. Aldus is hij in staat geweest, gesteund door den krachtigen geest van initiatief die hem bezielt, een band te slaan tusschen de verschillende zendingsvereenigin- gen, die in den Indischen Archipel hun arbeidsveld hebben gevonden. Als gevolg van de in 1910 te Edin- burg gehouden wereldconferentie, later nog door de bekende op Oud- Wassenaer gevolgd, werd een In ternational Continuation Committee internationaal Comité voor de Zee- „Dat denk ik ook." „Als u u klaar wil.' maken, sir, kan ik u regelrecht brengen bij den man, in wiens bezit de bouffante ge vonden werd." Hoe vurig Matthew ook verlangd had naar 'n verklaring van het ge heele geheim, nu hij op het punt was, het te ontdekken, had hij een gevoel, alsof hij jaren van zijn leven had wil len geven, om het uit te stellen. Hij had zelfs willen talmen met zich te kleeden, en den officier van Scotland Yard wel willen wegzenden, maar hij begreep, dat dit niet kon, dat de zaak nu voortgang moest hebben, en dat niets, wat hij kon zeggen, ook maar voor een uur het afschuwelijke kon terughouden, dat gestadig nader- kwam. Hij kleedde zich haastig en volgde den officier naar beneden. De détective was zeer terughou dend; en toen zij in den mist van een herfstmorgen door de straten reden, leunde Matthew in zijn hoekje en wachtte op het ergste. Spoedig lieten zij het West-End achter zich en reden Noordwaarts. (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1