DINSDAG 9 JUNI IN O. 133 32e Jaargang 1914- UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Voor eerste klas VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en .de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener Aflfingulden biJ levens- r7 ffl gulden biï dood Oflfïgulden b'ï verlies 4 Cflgulden bij verlies 4 fingulden biJ verlies Cgulden biï verlies polis, zijn GRATIS verze- /|gl III lange ongeschikt- »1 II door -Cl Big van een hand, 1*111 van II Bil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: tiUUU heid tot werken J UU een ongeluk 1PUU voet of oog 1UU een duim iUw wijsvinger U%J anderen vinger Oeze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam VERKIEZINGEN. Opmaken der lijst van Kiesgerech tigden voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken. De Burgemeester van Vlissingen noodigt hen, die niet op de laatste vastgestelde kiezerslijst voo' de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te wor den geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s.ter gemeente-secretarie(griffie) aangifte te doen volgens het daar voor vastgestelde formu'ier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos ver krijgbaar zijn. Art. 6 van het reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener kamer te zijn moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer van de leden van den Gemeenteraad van de Gemeente waar de Kamer gevestigd is; B. aldaar bestuurder of medebe stuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van han del of nijverheid. Vlissingen, 9 Juni 1914 De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Onderwijs aan Prinses Juliana. Naar aanleiding van het door een der bladen vermelde bericht, dat H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligthart, hoofd eener school te 's- Gravenhage,- het geven van het on derwijs heeft opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvan gen, wordt van de beste ingelichte zijde medegedeeld, dat het Koninklijk ouderenpaar den heer jan Ligthart advies heeft gevraagd in zake het onderwijs aan H. K. A. Prinses Juli ana dat de heer Jan Ligthart zich bereid heeft verklaard te zijner tijd advies daaromtrent uit te brengen en dat uit dien aard der zaak tot nu toe geen keuze is gedaan, wat betreft den persoon van onderwijzer of onder wijzeres, die deze opdracht zal ont vangen. Vreemde stemming. De „Standaard" is niet tevreden over de houding van rechts bij de eindstemming over delnkomstenbelas- ting. Het had rechts tegen links moe ten zijn, of rechts mèt links. Maar nóóitverdeeld, voor zoo ver rechts aangaat. De inkomstenbelasting is niet zonder stemming in de Tweede Kamer doorgegaan, schrijft het blad. Nu, dit zij zoo. Doch dan had, dunkt DOOB FLORENCE WARDEN. 76) O(Nadruk verboden) „O, goed, de politie kan niet ont dekken, dat Ran iels te maken had met wat er gebeurd is," zei zij met overtuiging. „Omdat hij er wer kelijk niets mee te maken had, ziet u." „Wie heeft het dan gedaan Waar om zegt u het me niet, in Randolph's belang, als u het weet?" Maar haar gelaat werd dadelijk be zorgd. „O, all right, ik zal het wel zeggen later. Ik bedoel", ging zij voort, toen zij Matthew's ongeduldige be weging zag, „dat ik niets wil zeggen, zonder Ran eerst te raadplegen nu ik zijn vrouw ben." „Ook niet, als het helpen zou, de verdenking weg te nemen, die nu op hem rust?" vroeg Matthew. Maar zij wierp hem een verschrikten blik toe en liep haastig weg, alsof ons, rechts in zijn oppositie een ge sloten phalanx moeten vertoonen. Af stemming had dan niet beduid, dat men weigerde deze vermeerdering van inkomsten aan het Rijk toe te staan, maar enkel protest, ingediend tegen den vorm, door Bertling, in afwijking van Kolkman, aan het ontwerp gege ven. Doch zoo liep het niet. Rechts was verdeeld, zeer verdeeld zelfs. De christ.-historischen stemden ■allen voor. De antirevolutionnairen stemden met 6 man voor, en met vijf man tegen, terwijl van de Roomschen zeven man de wet poogden te ketsen. Spreekt hieruit niet gemis van overleg en beleid Beide, èn het stemmen voor èn het stemmen tegen, was ditmaal voor de oppositie even mogelijk, omdat er de wet niet aan hing. Stemde men voor, dan lag hierin de verklaring, dat de economische toestand wel toeliet, dat de grootere inkomens meer betaalden. En stemde men tegen, dan zou dit beduid heb ben, dat de hoogere lasten voor de kleine burgerij geen goedkeuring ver wierven. Doch wat men ook koos, .men had eenparig moeten zijn. Verdeeldheid van opinie bij zoo belangrijk onderwerp verraadt altoos verdeeldheid van bedoelen en inzicht. En ook, bij zoo netelig ontwerp had juist eenparigheid van oordeel op 't eind gereede aanleiding geboden voor een koite, zaakrijke verklaring, die aller stem motiveerde. Gelijk het nu liep, liep het uit par lementair oogpunt als eenige proeve hoe 't op parlementair terrein nimmer loopen moet. Kamerverkiezing Katwijk, if Het dagaiijksch bestuur van den Nationalen Bond van Protestantsche Kiezers te Amsterdam, vergaderd op 5 juni 1914, kennis genomen hebben de van het feit, dat een protestansch theoloog als dr. J. Th. de Visser op nieuw een candidatuur van de zijde der coalitie heeft aanvaard, besloot den kiezers van het district Katwijk te adviseeren, in geen geval hun stem op dien candidaat uit te brengen. Vrijzinnig Democratische Bond. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft in een Zondag te Utrecht gehouden vergadering be noemd tot voorzitter, onder-voorzitter en penningmeester achtereenvolgens de heeren mr. L. N. Roodenburg, Den HaagTh. M. Keteiaaar en prof. Ph. W. Kohnstamm, beiden te Am sterdam. Alle drie heeren namen de benoeming aan. Pensioenwet Gemeente-ambtenaren. In zijn nota op een Kamersectie- zij bang was, dat een geheim, dat niet geheel het hare was, haar ontlokt zou worden, als zij bleef. Matthew ging dadelijk naar Gros- venor Place en ontmoeite Cora in den gang. „Kom in de eetzaal," fluisterde zij. „Ik moet je spreken en daarom heb ik boven voor het raam op de wacht gestaan. Miss Bensington wacht je daar ook. Maar ik moet je eerst spre ken." Hij volgde haar in de groote eet zaal, sloot zorgvuldig de deur en toen keerde hij zich om, vloog naar haar toe en klemde haar in zijn armen. Dit was zoo geheel het tegendeel van zijn gewone terughoudendheid en eerbied, dat Cora, die hem gewoon lijk moest brengen tot demonstraties van genegenheid, éen en al verbazing was. Zij bood echter niet veel tegen stand, maar na twee of drie uitroepen van verontwaardiging en eenige zwak ke pogingen, zich vrij te maken, gaf zij eindelijk toe en liet zich kussen met geen ander protest dan een zucht. „Ww— waarom ben je zoo ver anderd?" hijgde zij eindelijk. verslag over het betrekkelijk wetsont werp, verzekert de minister van fi nanciën, dat met de uitvoering van de Pensioenwet voor de Gemeente ambtenaren ter afdoening van de reeds ingekomen pensioenaanvragen zooveel mogelijk spoed zal worden betracht. Met het oog hierop is het alsnog noodig gebleken, bij de Pensioenra den tien schrijvers op daggeld in dienst te nemen. De minister ziet niet in dat met het oog op art. 34 dier wet en art. 40 der Weduwenwet voor de Gemeente ambtenaren een speciale wettelijke regeling noodig is om aan de ge meenten zekerheid van terugbetaling van door haar op toekomstige pen sioenen te verleenen voorschotten te waarborgen. Ouderdomsrente. Dezer dagen werd gemeld, dat aan een ingezetene van Durgerdam een ouderdomsrente van f 2 per week werd toegekend, op grond, dat hij gedurende eenige jaren de opgaven verstrekte voor de visscherij-statistiek van dr. Hoek, waaraan een salaris van f 1 per week was verbonden. De rente bedraagt dus 200 pCt. van het loon. Naar aanleiding hiervan deelt een lezer van het „N v. d. D." een geval mede, waarin sprake is van 4000 pCt. rente. Te Maurik woont een man, die langer dan 40 jaren eiken Zondag morgen gedurende ongeveer 3 minu ien de torenklok luidde en daarvoor met Nieuwjaar een rijksdaalder als loon ontving. De man geniet nu voor dien arbeid een ouderdomsrente van f 2 per week, dat is meer dan 4000 pCt. Nog een ander geval speelt in de Betuwe. Te Ommeren leetde (of leeft misschien nog) een familie, die eiken dag een liter jenever verorberde. Die drank werd eiken dag te Lienden of te Ingen in een herberg gehaald door een oude vrouw, die nu voor dien arbeid ouderdomsrente geniet. Post en Tel. De „P. T. en T.", orgaan van den Algem. Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, deelt mede, dat het ontwerp van de sup- pletoire begrooting voor verbetering der tractementen van het lagere per soneel nog bij den minister is en nog geen besprekingen ter zake tusschen deze en den directeur-generaal hebben plaats gehad. De indiening zal in het allergunstigste geval eerst in de tweede helft van de maand Juli bij de Tweede Kamer plaats hebben en de behandeling waarschijnlijk in October. Ook meent dit blad te kunnen ver zekeren, dat zoowel de brievengaar ders ais de postboden op de sup- .pletoire begrooting voorkomen, dat „Ik ben niet veranderd", zei Mat thew, terwijl hij haar neerzette in een der groote Ieeren armstoelen bij den haard en zelf op de leuning ging zit ten. „De omstandigheden zijn veran derd, dat is alles." „O! Hoe?" Hij sloeg zijn arm om haar heen. „Ik ga met je trouwen," zei hij. Cora keerde zich om, zag tot hem op en knikte. „Dat dacht ik wel", zei zij. „Ja", zei hij, „ik heb er eens over na gedacht, en ik ben besloten, om geld te trouwen." Cora verloor bijna haar zelfbeheer- sching van vreugde. „Ik kan het niet uitstaan, dat ik unladylike ben", zei zij, „maar ik ik kan er niets aan doen, ik ben zoo blij." En zij streelde Matthew's wang, die het dichlst bij haar was. „Het heeft lang geduurd, voor je er toe besluiten kon, je armen neef teleur te stellen!" Matthew lachte een beetje. „Het is mijn arme neef", zei hij, „die jou teleurgesteld heeft. En omdat ik wilde, dat je den slag niet te zeer zou voelen de groote plaatsen de voordeelen zullen genieten en dat het gerucht, dat de tijd ter verkrijging van het maximum niet wordt verkort, kan worden tegengesproken. Vereenvoudiging van de schrijftaal. Zooals bekend is, heeft de regee ring, bij Kon. besluit van 22 Juni 1909, een staatscommissie ingesteld, belast met een onderzoek naar de vraag: welke de gedragslijn der regee ring behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, en heeft de meerderheid der commissie zich uitgesproken vóór het behoud van de spelling De Vries en Te Winkel. Door de „Vereeniging tot vereen voudiging der schrijftaal" is het ver slag aan critiek onderworpen in een uitvoerig stuk, dat door haar aan den minister van binnenenlandsche zaken is toegezonden. De minister heeft het stuk weder om gesteld in handen van de letter kundige afdeeling van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, met verzoek om advies, en, in haar zit ting van gistermiddag, heeft de af deeling daarvoor een commissie be noemd, bestaande uit de professoren dr. H. Kern Sr., dr. J. Verdam en dr. R. C. Boer. Prijsvraag. De Nederlandsche Vereeniging voor Economische Geographie, te 's-Gra- venhage, heeft uitgeschreven een prijsvraag over het volgende onder werp „De ontwikkeling en geogra- phische verbreiding van den invoer van artikelen uit de subtropische en gematigde gewesten in Nederlandse h- Indië gedurende de laatste eeuw en in«het bijzonder in den laatsten tijd." De bedoeling hiermede is een over zicht te verkrijgen van de artikelen, welke de landen van Europa, [apan, China, Australië, Noord-Amerika en andere landen met soortgelijke voort brengselen aan Nederlandsch-Indië leverenhoe die in Indië gedistri bueerd worden, enz. Als prijs voor het beste antwoord wordt uitgeloofd f 500, terwijl nog een premie van f 200 kan toegekend worden aan een der andere antwoor den. De beoordeelingsraad beslaat uit de heerenH. j. Hoogeveen, oud president van de Factory der Neder landsche Handelmaatschappij te Ba tavia; mr. G. Vissering, president van de Ned. Bank, oud president van de Javasche Bank, en dr. H. Blink, voorzitter der Nederl. Vereen, voor Economische Geopraphie. Verdere inlichtingen verschaft de heer dr. H. Blink, Groot Hertogin- nelaan 67, Den Haag. heb ik mezelf maar opgeworpen, om je over de teleurstelling heen te helpen." „Het is werkelijk goed van je maar hoe weet je dat Randolph mij heeft opgegeven „Hij is met iemand anders getrouwd", zei Matthew heel lakoniek. Cora sprong op. „Dan heeft hij haar afgekocht!" riep zij. Matthew stond ook op en zij zagen elkaar veelbeteekenend aan. „ja", zei hij, „zoo zal het wel zijn. Hij is vanmorgen met Nadgie Claugh- ton getrouwd. En het geheim, dat zij op 't punt was, mij te vertellen blijft onuitgesproken." Cora knikte ernstig. „Het zal niet lang onverteld blij ven", sprak zij, met zachte stem. „De politie is aan 't werk en is vol ver trouwen. Dit heb ik vanmorgen van je tante gehoord. Maar zij schijnt te denken, dat als de waarheid uitkomt, er een gebabbel zal zijn als nooit te voren." „Wat bedoel je „Wel, ik weet niets meer, dan ik je verteld heb. Alleen dit, dat er een Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der SchepenwetH. W., zwer vend, tot 1 d. h.overtr. arbeidswet H. G. M, B., J. F. C. P., beiden Vlis singen, ieder tot f5 b. s. 2 d. h. overtr. visscherijwetJ. de R., A. van B., beiden Arnemuiden, ieder f3 b. s. 2 d. h.op straat een voertuig doen verblijven waardoor het verkeer belemmerd kan wordenJ. M. v. d. B Vlissingen, f2 b. s. 1 d. h.het spelen met geld D. F., Middelburg, f 3 b. s. 1 d. h.het loopen over een spoorweg en het opgeven van een valschen naamJ. D., Middelburg, f 1 f5 b. s. 1 3 d. h.het rijden met een rijwiel zonder den stuurstang vast te houdenJ. D., Mid delburg f 1 b. s. 1 w. t.overtr. der jachtwet: B. B., Middelburg, f2 b. s. 1 w. t.H. J. K., Vlissinhen, tot f 1 b. s. 1 d. h.F. P. W., Souburg, 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d- h.F. G., VrouMepolder, 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h., veib. f 0.36 s. 1 d. h.,L. B., Aagtekerke, 2 X 11 k s. 2 X 1 d. h.,verb, f 0.02 s. 1 d. h.overtr. W. Str. visscherijreglem. F. P., zwer vend, f5 b. s. 3 d. h.het fietsen zonder lichtC. B., Domburg, G. in 't A., P. S., beiden Oostkapelle, C. S., Souburg, P. C. D. M.. J. de F., G, A., allen Middelburg, C. S., Wis- senkerke, J. F. D., Colijnsplaat, allen tot f 2 b. s. 2 d. h„ C. de K., Melis - kerke, f0 50 b. s. 1 d. h., M. V., Zoutelande, f 1 b. s. 1 d. h.het fietsen zonder belS. K., Biggeke; ke, f 1 b. s. 1 d. h.het te paard in ciiaf rijden: F. J. M., Middelburg tot f 0.50 b. s. 1 d. h.met een rijwiel den Oprit te Vlissingen afrijdenP. W. H., Middelburg f0 50 b. s. 1 d. h. J. H. F., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h. het rijden over klinkerpadenJ. S., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. het op een verboden plaats in draf rijdenJ. P., Weslkapeile f 0.50 b. s. 1 d. h honden niet voorzien doen zijn van een muilkorfJ. L., Vlissin gen, f 2 b. s. 1 d. h.het een straat in verboden richting berijdenG. C. van V., Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h.het wateren buiten de bakken C. F. S., Middelburg, A. deN.,J. M., C. de R., allen Vlissingen, ieder f 1 b. s. 1 d. h.dronkenschapJ. P., B. de N., beiden Vlissingen, iedeifl b. s. 1 d. h., P. J. J. C., Middelburg, f2 b. s. 2 d. h., J. S., Arnemuiden, A. van V., Vlissingen, W, V., J P., beiden Middelburg, ieder f3 b. s. 3 PIANO j 10 JAAR GARANTIE KUNSTSPELenELECTRPIANO'S. VLEUGELSisHETADRES ÜWKESSELS'KON.FABRIEK. TH.EU88 VRAAGT CATALOGUS -■ OOK TERMiitJBETALING vreeselijke tijd voor ons allen aankomt, maar dat er geen tragedies of on gelukken meer zullen zijn na deze laatste uitbarsting." Zij kon niets meer zeggen dan dit. Maar het was genoeg. Matthew be hoefde niets meer te hoorenhet was voldoende, dat de waarheid bekend zou worden, het geheim opgehelderd en dat hij en Cora vrij zouden zijn te genieten van de liefde, die bij hun eerste ontmoeting tusschen hen ont staan was. „Ben je niet bang, Matt", vroeg het meisje plotseling, na een oogen- biik van stilzwijgen, dat ik alleen met je trouw, om in een goede familie te komen Hij schudde het hoofd. „Daarvoor ben ik even bang als jij dat ik met je trouw, omdat je eenmaal een rijke vrouw zult, zijn." Zij glimlachte zeer tevreden. „Het schijnt nu dwaas", fluisterde zij, „nu ik voel als ik doe, te weten, dat ik er ooit aan heb kunnen denken te trouwen om een positie, of iets anders dan het eenigeMaar het was, dat ik het niet wist." (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1