00.-, 8 JUNI No. 133 33e Jaargang SEVE sn tot een ÏOOO.-. )eposito, ïourant. Beleening, ïen reek. JVIAANDAG lljavt: iiiDii F. VU DE VE1DE li. Kleine Harkt Dl, Vlissingen. Telilion Inltic. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezinderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON 1914» (straat 24. Aeiboom"). sMestr. 27. Ur i, Voorzitter. Vice-Voorz. E, Secretaris. ns bureau, geldelijke verlies van luim rerlies van vinger irerlies van ren vinger de ver- komen op contract iroep, on- ilotselinge den dood eel onge- ge heeft." abon- ourant VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ftftftftgulden bij levens- n gulden bij dood A gulden bij verlies A gulden bij verlies.! f%|"|gulden bij verlies rt P^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- J111111 lange ongeschikt- /*^B| door ^B||f van een hand, 1*119 van II lig vaneen JT*Y van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken J uU een ongeluk OW voet of oog JLCrw een duim JLW wijsvinger anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam Koninklijk bezoek aan „Veldzicht." Zaterdagmiddag werd door H.M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, benevens klein gevolg, een bezoek gebracht aan het Rijksop voedingsgesticht „Veldzicht" te Ave- reest. Ten 2.45 arriveerde het hooge ge zelschap per automobiel van Ommen. Op verlangen van H.M. was alles in gewonen doen, zcodat in de inrichting geen versieringen waren aangebracht. De hooge bezoekers werden ver welkomd door de directie der inrich- ting- Van het inwendige werden ver schillende lokaliteiten (dag- en nacht verblijven, godsdienst- en schoolloka len) in oogenschouw genomen, terwijl bijzonder werd stilgestaan bij de be oefening der technische vakken en buitenbedrijven, waaraan zoo menig uur in landbouw- en vakgesticht moet worden gewijd. Vooral trok de fraaie schooltuin de aandacht, de werkplaatsen niet min der, terwijl een kleine expositie van huisvlijt- en huisnijverheidsproducten een gedachte gaf hoe ook de vrije uren worden besteed. Eveneens werd verwijld bij godsdienst en schoolon derricht, alsmede bij de lichamelijke I opvoeding. Ten 4 ure verlieten de Koninklijke I gasten de stichting, onder de tonen der vaderlandsche liederen, hartelijk toegejuicht door de bevolking en de ambtenaren. De Ouderdomsrente. De Hoefijzercorrespondent van het „Hbl." schrijft: in parlementaire kringen heerscht, j naar wij gemerkt hebben, de vrij vaste overtuiging dat minister Treub heeft besloten, de bedeelden in het ontwerp-ouderdomsrente op te nemen. Wij kunnen echter verzekeren dat hieromtrent nog niets is beslist en dat de minister zich met de heele zaak nog niet ernstig heeft kunnen bezig- I houden. Wij leiden daaruit tevens af dat, I aangezien de Tweede Kamer het ont- I werp dus niet meer voor het najaar I kan behandelen en van de meerder heid der Eerste Kamer vermoedelijk I niet veel medewerking tot spoedbe- I handeling is te wachten, de werking Ivan artikel 369 der wet-Talma op 1 I jan. 1915 niet zal zijn beëindigd. □e vlaggenkwestie te Zaandam. Door den heer Brummelkamp zijn den 26en Mei, betreffende de viering lvan den lsten Meidag te Zaandam hn het niet-uitsteken van vlaggen lvan de gemeentegebouwen en kerk- I torens op den verjaardag van H. K. H, prinses juliana, nog de volgende vragen gericht tot den minister van binnenlandsche zaken: Welk is het oordeel van den mi nister over de feiten, medegedeeld in antwoord op de vragen van on- dergeteeker.de, betreffende de viering van den lsten Mei te Zaandam en het niet-uitsteken van vlaggen van de gemeentegebouwen en kerktorens aldaar, op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana Heeft de regeering naar aanleiding van die feiten, stappen gedaan, of zal zij naar aanleiding daarvan stap pen doen? Zoo ja, welke Zoo r.een, waarom niet De minister antwoordt, dat, naar zijn oordeel, de besluiien, welke het gemeentebestuur van Zaandam heeft genomen, nopens sluiting van ge meentelijke bureaux op den lsten Meidag, en het niet vlaggen op 30 April, niet in strijd is met eenige wettelijke bepaling. Ter. aanzien van de sluiting van openbare inrichtingen van onderwijs, is, althans voorshands, geen bindend besluit genomen. Naar aanleiding van die feiten heeft de regeering geen stappen gedaan. Zij is van meening, dat het algemeen belang daartoe niet noopte. Zij zal naar aanleiding van die feiten alleen dan slappen doen, in dien haar meening, omtrent hetgeen 's lands belang vordert, zich mocht wijzigen. FLORENCE WARDEN. |75) O(Nadruk verboden) Den volgenden dag zag hij met te |veel ongerustheid het bezoek van Nad- |§ie tegemoet, om zijn kamers te ver laten en met groot ongeduld wachtte l^j haar komst af. Toen hij haar stem I® de vestibule hoorde, sprong hij I gretig op, om haar tegemoet te gaan. I Nadgie kwam binnen met een zon- |%lingen glimlach op het gelaat. 1 »Ik heb u gezegd, dat ik u iets te I 'Wellen had, wat u verbazen zou", I 'gi zij. „Nu, kijk eens. Ran heeft het I 'snmorgen gedaan. Hij vond het zeker peter bij nader inzien Matthew's stemming daalde ineen Ogenblik beneden nul, en verdwenen zijn hoop, om het groote geheim lee.-en kennen. Want aan den derden vinger van ®rs. Claughton's iinkerhand schitterde 111 een trouwring. De Marinehegrooiing. Het wetsontwerp tot het toestaan van een aanvullingskrediet op de loo- pende Marine-begrooting, ten behoeve van een gewijzigd wervingsstelsel, werd in de afdeelingen der Tweede Kamer niet onverdeeld gunstig ont vangen, omdat verscheiden leden lie- v r een afzonderlijke wettelijke rege ling hadden gewild voor zulk een belangrijke zaak. Andere leden echter achtten den gekozen weg juist goed, omdat bij de uitvoering allicht ver anderingen zullen noodig blijken, die dan zonder wetswijziging kunnen tot stand komen. Het plan zelf vond waardeering, zoowel omdat het een eind tracht te maken aan de kinderwerving, als omdat het tekort aan personeel nij pend is. Gevreesd werd dat bij mislukking van deze poging zou worden over gegaan tot het stelsel van mililievloot, en voorts werden vele klachten ver nomen omtrent den thans heerschen- den geest aan boord. Tat van wenschen omtrent verbe tering werden geuit ten aanzien van de bevordering, de kleeding, de be handeling van verzoeken, enz. Ge klaagd werd over den invloed van Randolph had zich gered en het ge heim der familietragedies was even diep verborgen al altijd. HOOFDSTUK XIII. Nadgie zag Matthew wel wat on- noozel aan, na haar eerste gevoel van triomf. „Ik kan nu geen woord zeggen, wel zei zij. „Hij is met mij getrouwd en zooals hij zegt, kan ik nu niets tegen hem getuigen, al wilde ik het, en als," voegde zij er haastig bij, „er iets te zeggen was, en dit is er niet." „Toen ik u den laatsten keer gezien heb," zei Matthew droog, „scheen er heel veel te vertellen te zijn." Zij werd rood en lachte verlegen. „O ja, dat heb ik gezegd, dat weet ik welMaar u moet niet alles ge- looven, wat een woedende vrouw zegt, wel „Ik geloof," zei hij, „dat er veel te vertellen is, en dat gij alles weet en mij veel kon vertellen, als gij wildet." Zij werd bang door zijn hooge ernst. „O, neen, het is een vergissing." zei zij haastig. „Alies, wat ik u had kunnen vertellen, beteekent niet veel, en al beteekende het veel danzoudt sommige vereenigingen en leiders An derzijds weet men den geringen toe loop weer aan het niet wegnemen van grieven en nam men den bond van minder marinepersoneel in be scherming. Onder de aanbevolen middelen tot verbetering kwamen voorhet be vorderen van een intiemer omgang tusschen officieren er, minderen, sa larisverbetering, verbetering van voe ding. Uit de verhouding tusschen het aantal zich aanmeldenden en het aantal aangenomenen werd twijfel afgeleid of men wel voldoenden prijs stelt op werving van vrijwilligers in 1904 was het 42 pCt., in 1913 slechts 20 pCt. Er waren leden, die vrees uitspraken, dat door de marine werd aangestuurd op een zeemilitie, waarom men het instituut van vrijwilligers opzettelijk zou doen mislukken. Hiertegen kwamen andere leden met kracht op. Zij achtten dit ont werp juist 't bewijs van het tegendeel. Men vroeg, of het bericht in de pers, volgens hetwelk de schepelin gen zich zouden moeten verbinden geen lid van militaire bonden te worden, waarheid bevatte. Staatspensioen. In „het Volk" komt een manifest voor van het partijbestuur derS.D.A.P., waarin wordt medegedeeld dat op Zondag 13 September a.s. te Amster dam een demonstratie za! worden ge houden voor Sfaatspp sioen. Ter voorbereiding van deze demonstratie zullen op 26 Juli in verschillende plaatsen openlucht-meetings, gevolgd door optochten, plaats hebben. Naar Japan. De heer Ph. J. Ketner, referendaris bij het departement van landbouw, nijverheid en handel te Buitenzorg, tijdelijk met verlof hier te lande ver toevende, wien door het ministerie van koloniën is opgedragen te zamen met den heer H. van Kol, lid van de Eerste Kamer, een onderzoek in te stellen naar den staat van ontwikkeling van de nijverheid in Japan en van hetgeen daar te lande is verricht om die nijverheid te bevorderen en tot ontwikkeling te brengen, is uit 's Gra- venhage vertrokken. Woensdagavond vertrekt de heer Ketner met den Trans- Siberischen expresstreih uit Moskou om over Moekden en Korea Japan te bereiken, waar hij op den 22en dezer zich te Yokohama bij den heer Van Kol, die reeds van 5 Mei jl. af in Japan verblijft, hoopt aan te sluiten. Na de vervulling van de opdracht, die wel eenige maanden in beslag zal nemen, zal de heer Ketner naar Ne derland terugkeeren om eerst daarna gij toch niets willen weten ten na- deele van uw neefWat één lid der familie kwaad doet, schaadt allen." Dit was blijkbaar een opmerking, die Randolph zelf tegen haar ge maakt had en die zij ten harte had genomen. „Het zou beter voor hem en voor iedereen geweest zijn, als hij mij zelf gezegd had, wat er te vertellen is", zei Matthew streng, „'t Moet ontdekt worden en een bekentenis, zoo zij niet gedwongen is, kan hem, die Dekent, slechts goed doen." „Er is niets te bekennen," zei Nad gie kort. Maar zij zag er niet gelukkig uit. „All right," zei Matthew. „Dan is er niets te zeggen dan u te feliciteeren, en te hopen, dat u het samen zult kunnen vinden" De tranen kwamen haar in de oogen. „Er zullen nog meer donkere dagen zijn,, voor de heldere komen", sprak zij met 'n anstigen blik. Matthew kon niet anders dan haar gelijk geven. „Dat vrees ik ook," zei hij. Als hij bedacht, wat Randolph bo ven het hoofd-ring, kon zijn neef niet opnieuw naar Nederlandsch-Indië te gaan. Droogmaking der Zuiderzee. Naar „de Ingenieur" uit vertrouw bare bron verneemt, bevindt het ver slag van de commissie, die in No vember 1913 onder voorzit'erschap van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat le kl. H. Wortman c.-i., door den minister van waterstaat werd ingesteld om te on derzoeken, welke wijzigingen zouden zijn te brengen in de begrootingen, voorkomende in Hoofdstuk VII van het verslag der Staatscommissie in zake de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee van 14 April 1894, zich reeds sedert het begin van Maart in handen van den minister. Oud-minister Colijn in Roemenië. Naar de „Moniteur du Pétr. Roum." meldt, bevindt de heer Colijn, oud minister van oorlog en thans direc teur der Bataafsche Petroleum-mij., zich te Boekarest, om zich grondiger op de hoogte te stellen van de Roe- meensche petroleumindustrie. Monddeksels. De minister van oorlog heeft, vol gens de „N. R. Ct.," bepaald, dat de proef met monddeksels welke, om het verloren gaan van die voorwerpen te voorkomen, van een veerinrichting zijn voorzien, wegens de bij die be proeving verkregen resultaten, niet zal worden voortgezet. Ook met eenige andere dergelijke ontworpen mond deksels zullen geen proeven worden genomen met het oog op de kosten daaraan verbonden. De minister is van oordeel, dat een eventueele in voering met te hooge kosten gepaard zou gaan, terwijl het veelvuldig ver loren gaan van die voorwerpen te wijten is aan de omstandigheid, dat deze niet tijdig in herstelling wor den gegeven. Een nauwlettend toe zicht van de betrokken corpscom mandanten is in deze aangelegenheid opgedragen. Neerhosch. Op* de Weesinrichting te Neer bosch is Vrijdag de algemeene le denvergadering gehouden onder voor= zitterschap van ds. A. Pijnacker Hor dijk. Na afdoening van de gewone administratieve werkzaamheden, werd door de controle-commissie gerap porteerd over den stand der boeken en cijfers van 1913/14. Er is totaal ontvangen f 122,982, w. o. aan gif ten f 22,636, verpleeggeld f 55,528, legaten f 24,354, rente f 8493, school- subsidie f 5131, batig saldo drukkerij en binderij f 5136, dito boerderij f 1701. De uitgaven beliepenver- pleegkosten f 80.622, onderwijs f8667, anders dan denken, dat de heldere dagen nog zeer verre waren. En of hij zijn vooruitzichten verbeterd had door met mrs. Claughton te trouwen, was nog zeer de vraag. Zij stak hem haar hand toe. „Ik moet naar huis", sprak zij. „Ik maak me ongerust over hem. Hij is ziek, zeer ziek. Hij heeft mij verbo den, om een dokter te zenden, maar ik zal het toch moeten doen, vrees ik." „Ik zou het niet uitstellen, als ik u was", zei Matthew. „Hij was gisteren zeer ziek, toen ik bij hem was op zijn kamers." „Ja", zei Nadgie, „als hij niet heel ziek was geweest, zou hij niet om mij gezonden hebben." „Hebt u hem weer meegenomen naar uw woning?" „Neen. Ik heb hem vanmorgen in een rijtuig gezet om naar den burge- gerlijken stand te gaan, en toen heb ik hem teruggebracht naar zijn eigen kamers en me daar geïnstalleerd. Dit behaalde de overwinning op zijn hospita", zei zij, wuivend met de hand, die met haar trouwring versierd was. „Hoe was hij, toen u hem verliet restauratie en onderhoud gebouwen en terreinen f 25,906, ondersteuning fonds f 5000. De rekening sluit met een batig saldo van f 1385.42. In het door den directeur der in richting, ds. Schrijver, uitgebracht verslag wordt met groote dankbaar heid teruggezien op den zegen en steun in het afgeloopen jaar onder vonden het gouden feest werd met groote opgewektheid gevierd, toen bijna duizend belangstellenden van alle kanten kwamen opdagen, om met de 500 weezen meê teest te vieren. Voor de weezen zelf was een later gebracht bezoek aan Amsterdam de groote dag. In het afgeloopen jaar kwam slechts éen sterfgeval voor; voor extra voeding kwamen 24 kin deren in aanmerking. 68 kinderen vertrokken, meeren- deels waren ze door de zorgen van het bestuur geplaatst in goede dien sten. 73 kinderen werden opgenomen. Naast God werd dank gebracht aan allen die op Neerbosch mede werken aan de taak der opvoeding. Schietoefeningen. Het fort Harssens bij Nieuwediep houdt schietoefeningen met zwaar geschut. In weerwil van het getrouw opvolgen der gegeven voorschriften, springen door den geweldigen lucht druk verscheidene ruiten in de huizen aan de haven. Na het tweede schot lijkt het hotel „Den Burg" wel als gebombardeerd. Ook het Paleis !eed vrij wat glasschade. Toch waren al ie ramen en glazen deuren iosgezet. On derwijl geraakten ook eenige zeii- booten, bemand met adelborsten, vast op de steenen. De marinesloep kon ze niet lossleepen, zoodat de torpe doboot der kustverdediging ie hulp moest komen. Dit alles geeft een on gewone drukte aan de anders zoo stille haven te Nieuwediep. De scheepvaart op Amsterdam. De scheepvaart der Amsterdamsche haven heeft zich in de laatste jaren zeer belangrijk uitgebreid en toonde in de jaren 1912 en 1913 telkens een vooruitgang van ruim 10 pet. De uitbreiding in de gepasseerde vijf maanden van dit jaar is evenwel nog belangrijk hooger. Van 1 Januari tot ultimo Mei kwamen te Amsterdam aan 1073 schepen, metende 5.627.446 M3., tegen in dezelfde maanden van 1913 983 schepen, metende 4.795.758 M3., dus 90 schepen en 831.691 M3. meer, een vermeerdering met 17 pet. Op een dergelijke aanzienlijke ver meerdering kan geen enkele Noord zeehaven op het vasteland wijzen. Ook de Rijnvaart wijst een gestadige belangrijke vermeerdering aan. „Slecht. Maar ik moest wel bij u komen, en u zeggen, hoe de zaken stonden, omdat het een verschil maakt, nietwaar nu u weet,a dat ik zijn vrouw ben. En ik wilde u vragen" zij liet haar stem dalen „niet te vergeten, dat, wat er ook gebeurd is, Ran er niets mee te maken heeft ge had, hoegenaamd niets, en dat ieder, die zegt, dat het wel zoo is, vervloekte leugens vertelt. Dat gelooft u toch, nietwaar Zij zag hem in 't gelaat met een ernst, die op zichzelf al verdacht was. Matthew aarzelde met zijn antwoord. „Ik weet, dat hij er op eenige wijze in betrokken was", zei hij eindelijk, „en, wat meer is, ik verwacht, dat de politie het wel spoedig, misschien nu reeds, zal uitgevonden hebben. Het dient nergens toe, de feiten te verbergen." Langzaam liet zij haar hand zakken. „De politie 1" herhaalde zij, met verschrikte fluisterstem. Maar de vol gende minuut barstte zij uit in lachen met een triumfeerenden blik. (Wordt vervoldg.) il» I

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1